SNELTREIN AMSTERDAM-MAASTRICHT BOTSTE BIJ GELDROP OP GOEDERENLOCOMOTIEF Autoriteiten gaan politiek toepassen van „fluwelen handschoen" Rhodesia stelt zijn eisen Boodschap van Kennedy voor Chroesjtsjef V.N. HEBBEN 23.000 MAN NODIG VOOR DE TAAK IN KONGO „Dodenarts" Mengele in Peru? DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18928 NIEUWSBODE waarnam ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Waar|n QpGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week IN IT 7 I C D I 7 E C C C* LI EI PAI ID A kIT Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 1( ct. - Verschijnt maandag, L/t X.ltl\llviLfcLov»*riC vUUKMn I Na 18.00 uur tel. 01110-2110, Girorekening no. 137677- dinsaag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs -oon Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) tl,- per stuk. 1797"1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2930 Eén (lode en talrijke gewonden Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een vrouw kan best een ge- helm bewaren... als ze maar niet weet dat het een geheim is Een groep officieren en als militairen verklede journalisten hebben deze week meegedaan aan de oefening „Loop Door". Deze oefening behelst de ontsnapping van een groep „krijgsgevangenen" uit een kamp, hun tocht in groepjes van twee a drie door de nachtelijke dreven van Twente, hei logeren bij. „onderduikadressen" en het vervolgen van de tocht tot het Twente-Rijnkanaal. Gedurende deze tocht werden de vluchtelingen naarstig achternagezeten door leden van de marechaussee. - Op deze foto-combinatie zien we twee beelden welke in het krijgsgevangenkamp werden genomen: het nuttigen van een bescheiden maaltijd - onder zware bewaking - en het „contact" met de buitenwereld: een meisje biedt enige gevangen militairen een rokertje aan. OOST-DUITSLAND Stemming gedaald tot dieptepunt BERLIJN, 22-2. Na een lans tijd perk van zware dnik is de commu nistische partij (S.E.D.) in de Sow- jetrussische zone van Duitsland plotseling overgegaan tot het toe passen van een politiek van de „fluwelen handschoen". Volgens waarnemers is de mil dere houding tegenover de bevol king van de Sow jet-zóne vermoe delijk te danken aan de volgende feiten: Men is er niet in geslaagd het gestadig voortgang vindende uit wijken naar het Westen te stuiten. Sedert 1949 zijn meer dan twee miljoen mensen uit oost- naar west-Duitsland getrokken. Ten tweede zou de economische toestand in oost-Duitsland sinds verleden jaar zeer veel slechter zijn geworden. Ten derde zou de stemming on der de zeventien miljoen inwoners van oost-Duitsland door de poli tieke toestand en de gebrekkige verzorging tot een dieptepunt ge daald zijn. Met concessies onder het motto „Geen mens wordt als socialist ge boren, dus meer geduld", probeert de S.E.D. deze depressie en de daar uit voortkomende onwil om te wer- LOESAKA, Noord-Rhod^sia, 22-2 De raad van stamhoofden in Noord Rhodesia heeft een Brits constitu tioneel voorstel voor dit gebied aanvaard. Hij ziet het echter als een voorlopige maatregel en wil beslist een negermeerderheid in de wetgevende en uitvoerende orga nen. Over het oproepen van blanke troepen maakt de raad zich zorgen. Dit betekende zelfs voor de wets- getrouwe negers een uitdaging De raad, die 300 stamhoofden vertegenwoordigt, do^t een beroep op de bevolking de rust te bewa ren. De stamhoofden achten de be scherming van de Britse regering essentieel voor de politieke ont wikkeling. ken tegen te gaan. Na het loslaten van de radicale methoden van nationalisatie van particuliere fabrieken en bedrijven hebben de communisten ook met de hoofdarbeiders een compromis gesloten. Deze behoeven zich niet meer bij het socialisme aan te slui ten, voor zover zij in de oostzóne blijven en de gevraagde prestaties leveren. Het S.E.D.-politbureau heeft aan de jeugd een toegevender houding beloofd en zelfs de bij de jeugd zo geliefde westerse kleding toege staan. Ambonnese families (op eigen risico) terug naar Djakarta DEN HAAG, 22-2. Ongeveer vijf tig Ambonnese families, bestaande uit plus minus driehonderd perso nen zullen binnen enige maanden op eigen risico naar Djakarta te- rugkere. De reis zal waarschijnlijk in april op een Frans of Italiaans schip gemaakt worden. I Dit deelde de commissaris voor Ambonne. enzorg drs. A. J. van Raalte tijdens een persconferentie mede. Deze driehonderd Ambonnezen Ivan Indonesische nationaliteit zijn leden van de „Sami-groepering", gevestigd in woonoorden te Me- öemblik en de Wiwingermeer (Oude Zeug) Hun voorzitter, de heer S. Siwalette, verklaarde ver- I leden jaar te Rome van president j Soekarno d"? mondelinge toezegging te hebben gekregen, dat deze geen bezwaar tegen terugkeer heft. Ofschoon dus geen absolute ze- I kerheid bestaat, dat di families j toestemming krijgen om in Djakar ta te ontschepen - er is niets zwart op wit en er zijn geen inreisvisa - heeft de Nederlandse regering be sloten de proef te nemen Deze proefneming zal bijna een miljoen gulden kosten. WASHINGTON, 22-2. De Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, die in Washington overleg heeft ge pleegd. zal voor Chroesjtsjef een persoonlijke boodschap van presi dent Kennedy meenemen, waarin deze de hoop uitspreekt dat overleg met de Sowjet-Unie zal leiden tot een verbetering van de onderlinge bs trekkingen. De ambassadeur, Llewellyn Thompson, vertrekt vandaag (don derdag) uit New York naar Mos kou, waar hij in het begin van de volgende week wordt verwacht. Volgens Amerikaanse functionaris sen al hij dan om een spoedig on derhoud met Chroesjtsjef verzoe ken. MüNCHEN, Een Amerikaanse parachutist, korporaal Rolf Schmidt is bij een nachtelijke oefening in west-Duitsland bij Bad Kr?uznach op een kabel van 10 000 volt te- lecht gekomen. Hij kwam er van af met een zenuwschok. De stroom voorziening werd tengevolge van kortsluiting een half uur onder broken. Ds. P. Zandt sprak te Utrecht Tegen Godsverzaking, verharding en onbekeerlijkheid Tegen Euromarkt en voetbaltoto UTRECHT, 22-2. Op de heden te Utrecht gehouden algemene ver gadering van de Staatkundig Ge reformeerde Party heeft de heer ds. P. Zandt, lid van de Tweede Kamer, een rede uitgesproken. HU betoogde daarin, dat de godsverza king hand over hand toeneemt en dat verharding en onbekeerlijkheid de kentekenen van deze tijd zijn. De buitenlandse politiek in be schouwing nemende gaf hij als zijn oordeel te kennen, dat de toekomst er allerminst rooskleurig uitziet. Hij herinnerde eraan, dat hij altijd tegenstander is geweest van het internationalisme en in het bijzon van de Euromarkt. De binnenlandse aangelegenhe den besprekend releveerde spreker de kabinetscrisis. Men kan niets anders dan verbaasd er over zijn, dat nu eerst het gewicht van de zo belangrijke zaak als de woning nood zozeer bij de A.R.-kamerfrac- tie op de spits is gedreven. Ds. Zandt keerde zich o.m. tegen het houden van voetbaltoto's. Een scherp protest deed hij horen „te gen de aantasting van de vrijheid in het bedrijfsleven, waarbij dwang op dwang wordt toegepast". Hij betuigde zijn volle instemming er mede, dat de regering de bezits vorming bij ons volk wenst te be vorderen. Voorts pleitte hij voor krachtiger maatregelen ter bestrij ding van de verkeersonveiligheid. Zijns inziens zijn ook veel krach tiger maatregelen nodig tegen de psychopaten. NIJMEGEN. Bij de officier van justitie te Arnhem is aangifte ge daan van onregelmatigheden, die zouden zijn begaan door drie hoofd- ambtenaien van de gemeente Nij megen. Aldus is door de burge meester, mr Ch. Hustinx, meege deeld in d: gemeenteraad. Bedrijven in Indonesië, die ln het bezit zijn van buitenlanders, zullen successievelijk aan de Indo nesische staat overgaan Een daar toe strekkend besluit van de rege ring wordt thans voor de eerste maal toegepast door de gouverneur van west Java. GELBROP, 22-2. De sneltrein Amsterdam-Maastricht, die woens dagmiddag om 13.56 het station Geldrop moest binnenlopen, Is even voor dit station met een snelheid van 60 A 70 km per uur op een goederenlocomoticf gereden. De ge volgen waren verschrikkelijk. De goederenlocomoticf boorde zich in de bestuurderscabine van de snel trein en wierp deze met aanhan gend rijtuig meer dan vier meter omhoog. Een verschrikkelijke klap deed de buurt rondom het Geldrop- se station opschrikken. In het eerste rijtuig ontstond pa niek. Toen de eerste hulp, verpleeg sters en doktoren van het St. Anna- ziekenhuis in Geldrop. arriveerden, trof men een ware ravage aan. Van de bestuurscabine was niets meer over. De hele stuurinrichting was het personenrijtuig binnengedron gen. Machinist H. Ooms uit Eind hoven zag nog kans tijdig uit zijn cabine te rennen, toen hij de goe derenlocomotief voor zijn trein zag opduiken. Men trof hem lichtge wond tussen gewonde reizigers aan. Vier gewonden, waaronder de ma chinist. konden vrij snel uit de ruïne van verwrongen staal en om gebogen fauteuils worden bevrijd. Zij werden door ambulance-auto's naar het Sint Anna-ziekenhuis ver voerd. De redding der slachtoffers Vele kostbare uren heeft het daarna nog geduurd voordat de drie andere slachtoffers konden be vrijd worden. Een schilder heeft meer dan drie uur op een ladder gestaan, met in zijn armen een 3- iarig ionget.ie, wiens beentjes be kneld zaten tussen de benen van zijn moeder en de wand van de trein. Dr. F. Koch uit Geldrop heeft eveneens vele uren op de trap ge staan om het kind bij te staan. Koortsachtig werd er door de man nen van de ongevallenploeg van de spoorwegen gewerkt om de be klemde slachtoffers te bevrijden. Het was zeer gevaarlijk om met snijbranders te werken, omdat de trein bovenop de dieselmotor van de goederenlocomotief lag. De olie droop over de rails en vonken zou den de ramp nog groter maken. De brandweer was in de trein aanwe zig om in te grijpen, zodra toch brand mocht uitbreken. Aangrijpende tonelen Er speelden zich rond de red dingswerkzaamheden aangrijpende tonelen af. Een vrouw, die met haar beide kinderen reisde en zelf zwaar gewond tussen het ingedeukte trein stel bekneld zat, riep om haar kin deren, waarvan er één gedeeltelijk buiten de trein hing, maar waar van de benen tussen het staal be kneld zaten. Het andere kind was reeds naar het ziekenhuis vervoerd. Door een wonder dat hij op tijd uit de coupé wist te springen, liep hij geen noemenswaardige verwondin gen op. De slachtoffers De slachtoffers zijn. T. J. Ar- nouds, 50 jaar, uit Rotterdam (over leden); mevr. W. C. Nilsen-Plank, 35 jaar, uit Maastricht (verbrijzeld been en shock); Antonius Nilsen, 3 jaar (verwondingen aan beide be nen); Frederik Nilsen, 6 jaar (licht gewond); P. Smeets uit Montfoort (shock); mevr. Weber-Martens uit Vaals (shock), mevr. Hendriks uit Den Haag, gewond aan haar beide benen, is op eigen gelegenheid naar huis gereisd, toen zij in het ziekenhuis verbonden was. hospitaalschip straks weer op reis DEN HAAG, 22-2. Het Rode Kruis-hospitaalschip „J, Henri Du- nant" zal dit seizoen 29 weektoch- ten maken met chronisch bedlege- ige patiënten aan boord De eerste afvaart is bepaald op 13 maart uit -.e.uwarden; de laatste op 23 ok- :ober van Utrecht uit. Tijdens de tocht van de kring Zeeland - vertrek 3 september uit Te: neuzen zullen vijf Belgische invaliden meevaren Het Belgische Rode Kruis verzorgt het transport van deze vijf gasten naar de plaats van inscheping. In totaal zullen 2030 patiënten een boottocht maken. De verzorging aan boord geschiedt door een, we kelijks wisselende, medische staf, bestaande uit een arts, vijf ver pleegsters en vijfentwintig Rode Kruishelpsters en -helpers. De vaste scheepsbemanning, onder commando van kapitein H. J. Maasbach, telt tien personen. De komende M.U.L.O.-exainens Studenten van de Brusselse universiteit hebben dinsdagmiddag, ge steund door collega's uit Leuven en Gent, betogingen gehouden voor de ambassades van de V.A.R. en de Sowjet-Unie, waarbij Nasser en Chroesjtsjef voor moordenaars werden uitgemaakt. Rijkswachters wis ten te verhinderen, dat de demonstranten tot de ambassadegebouwen doordrongen. Enige betogers en enkele gendarmes liepen verwondingen op - Foto: een betoger, die over een afsluithek is geklommen, wordt door de politie beetgepakt. ARNHEM, 22-2. Er zijn dit jaar ongeveer 25.000 kandidaten voor het mulo-examen. Ook nu zal er vermoedelijk weer een tekort aan examinatoren zijn. Dit Is vandaag medegedeeld op een in Arnhem gehouden samenkomst van de ver eniging voor christelijke mulo- scholen, door de voorzitter, de heer J. Uittenboogaard. Hij vroeg zich af, wie het tekort aan examinato ren zal moeten opvangen. Vorig jaar waren er alleen in Amsterdam reeds 100 examinatoren te weinig: er waren er 227 nodig en maar 127 beschikbaar Voor de examens van dit jaar is er een tekort van 28 examinatoren bij het openbaar onderwijs en van 21 bij het christelijk mulo, zo deal de de heer Uittenboogaard mede. Belgen moeten liet land uit NEW YORK, 22-2. - Hammars- kjoeld heeft verklaard, dat de strijdmacht van de V.N. in Kongo versterkt zal moeten worden tot minstens 23.000 man, wil ze haar nieuwe taken kunnen vervullen. Dit is meegedeeld in kringen rond de speciale adviescommissie van de V.N. voor Kongo, die woens dag onder voorzitterschap van Hammarskjoeld bijeen is geweest. De commissie, die zoals bekend bestaat uit vertegenwoordigers van de negentien landen die troepen naar Kongo hebben gezonden, heeft voorts de tekst vastgesteld van een nota voor België, waarin dit land verzocht wordt zijn mili tair en semi-militair personeel, als mede zijn politieke adviseurs, uit Kongo terug te trekken. Demonstraties te Brussel STOCKHOLM, 22-2. De „Stock holm Tidningen" van vandaag be vat een artikel van de hand van een staatloze zakenman in Göteborg, de 39-jarige Harald Goeltzner, die beweert dat Josef Mengele, de „dodenarts van Auschwitz" zich in een havenplaats in het noorden van Peru zou bwinden Hij zou daar o.m. medische colleges hebben ge geven. Goeltzner is in Göteborg gebo ren, doch van Duitse afkomst Tij dens de ooi log werd hij in het Duit se leger onder de wapenen geroe pen. doch hij deserteerde en ver loor zijn Duitse nationaliteit. Hij hoopt thans door mee te helpen aan de opsporing van Mengele, zijn Duitse staatsburgerschap terug te krijgen. Het Rode Kruis-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1