Belgische parlement ontbonden Muiterij in China? AMERIKAANS-RUSSISCH OVERLEG OVER LAOS Scheepsramp in Argentinië Zes politici in Zuid-Kasai (Kongo) vermoord DE KWESTIE NIEUW-GUINEA VEILIGHEIDSRAAD MACHTIGT VERENIGDE NATIES TOT INGRIJPEN IN KONGO ÉDmtDAO 21 FEBRUARI 1961 117e jaarrang No. 18927 NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week f\E 7ICDII^7CCC^UC /"*^IIDAklT lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losso nummers If et. - Verschijnt maandag, UH X.I tKI l\Z.LL J WH U LV/UtvMIMI Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsoag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs QO Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11r per stuk. 797-1 8ÖV Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 VER. NATIES, 20-2. De Veilig heidsraad heeft een Sowjet-voorstel om Hammarskjoeld te ontslaan en het V.N.-leger binnen dertig dagen uit Kongo terug te trekken, ver worpen. De Veiligheidsraad heeft de Ver. Naties gemachtigd desnoods ge weld te gebruiken om in Kongo een burgeroorlog te voorkomen. Deze machtiging was voorgesteld door de V.A.R., Celyon en Liberia. De Sow jet-Unie en Frankrijk ont hielden zich van stemming, de ove rige negen leden stemden voor. Het Russische voorstel tot ont slag van Hammarskjoeld en terug trekking van het V.N.-leger werd alleen door de Sowjet-Unie ge steund. Ceylon en de V.A.R. ont hielden zich en de overige acht le den waren tegen. De V.A.R., Ceylon en Liberia hebben de resolutie over Kongo, die zij vrijdag bij de Veiligheids raad hadden ingediend, gewijzigd en deze gewijzigde resolutie maan dag opnieuw ingediend. Hierin wordt gevraagd om veroordeling van de politieke moorden in Kongo. Omar Loefti van de V.A.R. ver zocht deze ontwerpresolutie „zo spoedig mogelijk in stemming te brengen en zei dat de V.N. maatre gelen moeten nemen om een einde te maken aan deze gewelddaden en zo nodig geweld moeten gebruiken. Steun van de V.S. De Amerikaan Adlai Stevenson zei dat de V.S. de oorspronkelijke resolutie van de V.A.R., Ceylon en Liberia zullen steunen. Hierin wordt gevraagd om direct een on partijdig onderzoek in te stellen naar de dood van Loemoemba en om militair ingrijpen in Kongo om burgeroorlog te voorkomen, als er geen andere weg meer open is. De nieuwe resolutie van de V.A. R., Ceylon en Liberia bevat vier punten: 1. Veroordeling van de moord op de politieke leiders van Kongo. 2. Een dringend verzoek aan de autoriteiten in Leopoldstad, Elisa- bethstad en Kasai om direct een einde te maken aan dergelijke da den. 3. Een beroep op de autoriteiten van de V.N. in Kongo om maatre gelen te nemen ter voorkoming van dergelijke gewelddaden in de toe- Verkiezingen op 26 maart BRUSSEL, 20-2. Koning Boude- I ter toe te bewegen, hun ontslag wijn heeft maandag op verzoek van aanvragen in te trekken, op voor de Roomskatholiek-ïiberale coali- waarde dat de Rooms-katholieken tie-regering het Belgische parle ment ontbonden en bepaald dat er op 26 maart algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het vraagstuk van een kabinet dat intussen de lopende zaken be hartigt, is opgelost doordat de R.k. en liberale ministers een compro mis over de uitvoering van de een- heidswet hebben bereikt. Zoals gemeld is, hadden de negen liberale leden van het kabinet-Eys- kens vrijdag hun ontslag inge diend, omdat de Rooms-katholie ken vóór de verkiezingen al wilden beginnen met de invoering van ho gere belastingen, maar met de be zuinigingsmaatregelen op het ge bied der sociale verzekeringen tot na de verkiezingen wilden wach ten. De liberale voorzitter van de Kamer van volksvertegenwoordi gers, Baron Kronacker, wist zijn partijgenoten in de regering er ech- de omstreden belastingmaatregelen zouden opschorten. De R.k. minis ters gingen hiermee akkoord. Premier Eyskens verklaarde op een persconferentie dat de rege ring, ondanks de ontbinding van de volksvertegenwoordiging, alles, in het werk zal stellen om de Een- heidswet ten uitvoer te leggen. RAALTE. De 68-jarige Inwoner van Raalte J. H. Ruiter is toen hij de weg Raalte-Heeten opfietste, door een passerende veeauto gegre pen en in een sloot geslingerd. Hij was op slag dood. VENLO. In de Maas bij Venlo is het stoffelijk overschot gevonden van de 43-jarige schipper B. Heij- men. Hij is op 3 januari van dit jaar bij een aanvaring op de Maas bij Wessem over boord geslagen en verdronken. komst en zo nodig geweld te ge bruiken als er geen andere weg meer open is. 4. Een onpartijdig onderzoek om vast te stelllen wie er voor deze misdaden verantwoordelijk zijn en bestraffing van hen die deze ge welddaden hebben begaan. HONGKONG, 20-2. Volgens pro- nationalistische kringen in Hong kong zijn in het district Soeining, in de provincie Hoenan, twee com pagnieën militie gaan muiten van wege de honger. Zij zouden een voedseldepot hebben overmeesterd en graan aan de bevolking hebben uitgedeeld. Na bloedige botsingen met afdelingen van het leger zou den de muiters zich bij anti-com munistische guerrilleros in Kwang- si hebben gevoegd. De Belgische sleepboot „Scaldis", die voor rekening van Smit Co. te Maassluis vaart, is zondag tijdens een karwei gekapseisd en gezonken. De bijgaande archieffoto toont de sleper tijdens het bergen van de Vitangibij Vlissingen in het begin van 1957. ROERMOND, 20-1. Te Vlodrop werd maandag bekend, dat pater J. Tegels van de Congregatie van de paters van het Heilig Hart te Basoko, in een missiepost op 200 km ten noordoosten van Stanley- stad, in de ooost-provincie van Kongo, door aanhangers van Loe moemba is vermoord. Pater Tegels is 37 jaar geworden. Hij was in 1958 na een vakantie bij zijn ouders in Vlodrop weer naar Kongo vtrtrokken. De provinciaal overste van de paters van de Hei lige Harten heeft maandag de ouders van pater Tegels het droe vige nieuws medegedeeld. TILBURG. Maandag is in Til burg, op 64-jarige leeftijd, overle den dr. J. J. Keijzer Dr. Keijzer was als kinderarts verbonden aan het Sint Elisabethziekenhuis in Til burg. Hij heeft bekendheid ver worven door vele initiatieven ten behoeve van het zwakke kind. WASHINGTON, 20-2. Mensjikow, de Russische ambassadeur in de V.S., is maandagavond voor een bespreking over de toestand in Laos met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, uitgenodigd. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft op alle landen een beroep gedaan, het verzoek van koning Savang Vatthana van Laos, zijn land in Oude heer verdronken ASSEN 20-2. Maandagmorgen om ongeveer vijf uur is de 72-jarige heer J. Loman uit Assen in de Drentse Hoofdvaart in zijn woon plaats te water geraakt en ver dronken. Zeer waarschijnlijk is hij misleid door de duisternis en de mist. Een wielrijder die even later passeerde, zag een fiets op de weg liggen. Hij reed naar de politie om deze te waarschuwen. Een onder zoek wees uit, dat d© heer Loman te water is geraakt, doordat hij rechtdoor reed, inplaats van de bocht in de weg te nemen. staat te stellen neutraal te zijn, te steunen. White deelde op een pers conferentie verder mee, dat de Rus sische aanvoer per vliegtuig van militaire voorraden naar de Pathet Lao-troepen in Laos de laatste da gen, gedurende slechte weersom standigheden, niet is voortgezet. White zei, dat de V.S. hopen, dat de Sowjet-Unie, gehoor gevend aan de oproep van de koning van Laos, de wapenleveranties niet zal her vatten. Na een massa-bijeenkomst oP Trafalgar Square in Londen heeft een menigte van vijfduizend blanken en Afrikanen zondagavond een felle demonstratie gehouden voor de Belgische ambassade in de Engelse hoofdstad naar aanleiding van de dood van de voor malige Kongolese premier Patrice Loemoemba. - De Londense politie greep krachtdadig in (foto) om aan deze demonstratie een einde te maken. Er vielen heel wat gewonden en er werden diverse arrestaties ver richt. DUUR PAARD MIAMI, 19-2. De Amert- kaanse vos Yorky heeft In Miami de grote Widener handicap prijs gewonnen, die gedoteerd was met een totaal aan prijzen van 125.800 dir. De vier jaar oude vos, zoon van de win naar van 1939 Bull Lea, lag op het laatste rechte stuk van de een en een kwart mijl lange baan nog drie lengten achter op de leiders maar won tenslotte met een halve lengte. De prijs voor de eerst aankomende was 81.770 dollar (ruim f 300.000) FINANCIEN EN ECONOMIE Aandacht gevraagd voor ernstige recessie in Amerika NEW YORK, 20-2. De minister van arbeid der Verenigde Staten, Arthur Goldberg, heeft verklaard, dat men het Amerikaanse volk een slechte dienst zou bewijzen door geen acht te slaan op de ernst van de economische recessie, die tot uiting komt In de werkloosheid van 5,5 miljoen personen, een de pressie In meer dan de helft van de belangrijke industriële centra, do daling van de persoonlijke in komens en de snelle toeneming van de werkloosheid op lange termijn. Men kan niet vertrouwen op de blinde economische krachten voor het brengen van een oplossing voor de ernstige menselijke vraag stukken, die economische veran deringen soms met zich brengen. De regering moet niet alleen het BUENOS AIRES, 20-2 25 zeelie den zijn omgekomen als gevolg van de botsing op de Rio Parana tus sen de Argentijnse tanker „Petro- mar" en het Deense vrachtschip „Pennsylvania", die zondag plaats vond. Op het Deense schip is alleen de kapitein om het leven gekomen. De 24 omgekomen Argentijnen zijn le vend verbrand. De overig? 36 leden van de bemanning van de tanker hebben de oever kunnen- bereiken. bedrijfsleven stimuleren, maar zij moet ook zorgen voor het welzijn van de in nood verkerenden, die door een economische verandering van de gelegenheid zijn beroofd, aldus minister Goldberg. Hammarskjoeld protesteert bij Kasavoeboe NEW YORK, 20-2. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft maan dag bjj de opening van de bijeen komst van de Veiligheidsraad mee gedeeld dat zes Loemoemba-ge- zlnde politici in de „mljnstaat" Zuid-Kasai z\jn vermoord. Zij waren in Leopoldstad gevan gen genomen en naar Bakwanga, do hoofdstad van de münstaat, overgebracht. Het zijn Finant, Fa- taki, Yangara, Moezoengoe, Elen- gesa en Nzoegl. Hammarskjoeld zei een telegram van zijn vertegenwoordiger in Kon go, Dayal te hebben ontvangen. Dayal is „door degene die zich mi nister van Justitie van Zuid-Kasai noemt" op de hoogte gesteld van de tei-echtstelling van de zes poli tici. Hammarskjoeld zei dit nieuws „met weerzin en verontwaardiging" bekend te maken. „Het is ontoelaat baar dat de rechten die de Ver enigde Naties verdedigen met de voeten worden getreden in een land dat bijstand van de volkerenorga nisatie ontvangt". Dayal had het afgelopen week einde de deportatie van de zes reeds gerapporteerd, en Hammars kjoeld heeft Kasavoeboe verzocht de mannen naar Leopoldstad te la ten terugkeren. Het is thans aan de Raad om te beslissen welke maatregelen met betrekking tot Kongo en de ver schillende tegenover elkaar staande groepen in dit land moeten worden genomen, aldus Hammarskjjoeld. De secretaris-generaal van de V.N. heeft bij Kasavoeboe gepro testeerd tegen de aiTestatie van Loemoemba-gezinde politici in Leo poldstad. DEN HAAG, 20-2. De Nederland se regering ziet op het ogenblik geen aanleiding de aandacht van de Veiligheidsraad te vragen voor de situatie rond Nieuw-Guinea. Zij sluit echter geenszins uit, dat dit te eniger tijd wenselijk of noodza kelijk zou kunnen worden. Aldus prof. De Quay, mede namens mi nister Luns, in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid Burger (P.v.d.A.). De regering Is van oordeel, zo zegt de heer De Quay, dat de tus sen de Sowjet-Unie en Indonesië gesloten overeenkomst tot levering van wapens aan laatstgenoemd land en de publiciteitscampagne, waarmee deze overeenkomst is om geven, erop zijn gericht de Indruk te wekken, dat Indonesië meer dan tot dusverre rekening houdt met de mogelijkheid om met militaire middelen zijn onrechtmatige aan spraken op Nederlands Nieuw-Gul- nea kracht bij te zetten. De wereldvolks voorlichting VER. NATIES, New York, 21-2. De Unesco heeft aan de V.N.-com- missie voor de rechten van de mens gerapporteerd, dat 66 procent van de wereldbevolking niet over voldoende middelen beschikt om te worden ingelicht over wat er in de wereld gebeurt. Als maatstaf is hierbij aangelegd, dat elke honderd mensen minimaal moeten beschik ken over tien dagbladen, vijf radio ontvangtoestellen, twee bioscoop plaatsen en twee televisie-ontvan gers. Een honderdtal staten en ge bieden in Afrika, Azië en Latijns Amerika haalt dit minimum niet. In deze landen woont 66 procent van d© wereldbevolking. Nieuw veilingcomplex te Goes GOES, 20-2. De veilingvereniging Zuid-Beveland, gevëstigd te Goes heeft vandaag het veilingcomplex aan de Fruitlaan te Goes in gebruik genomen, De officiële ingebruikne ming van dit complex, waarvan de bouwkosten en inrichtingskosten bijna twee miljoen gulden hebben bedragen, zal plaatsvinden op don derdag 13 maart. Het nieuwe complex strekt ter vervanging van de oude, te klein geworden, ruimten aan de Terwei- straat. Men beschikt thans over een oppervlakte van bijna zes hec tare. De neerzetruimte is driedui zend vierkante meter groot. Het pakstation is thans 1800 m2. (het oude pakstation was 600 vierkante meter), terwijl de kantoorruimte werd vergroot van 80 vierkante meter, tot 540 vierkante meter. Westhoek beleefde halve zomerse dag Reeds vele bezoekers WESTHOEK, 20-2. De Westhoek heeft vooral zondag kunnen profi teren van het fraaie voorjaarsweer Een heerljjk strand en een gladde zee trokken al heel wat bezoekers, aangevoerd met auto's en andere voertuigen. De aanwezige Belgen en Duitsers maakten van de gelegenheid ge bruik pension te bespreken voor het komende seizoen. In de mid daguren naderde als een grote rookwolk uit zee een mistbank van bnorme afmetingen, zodat de mees te gasten er ijlings vandoor gingen Even later moesten op de wegen de auto's het grote licht al ontste ken. Het bleef bij een halve zomer se dag zodoende. Voorstel van de V.A.R., Ceylon en Liberia aangenomen Sowjet-resolutie verworpen Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Mensenkennis krijgt men niet door de mensen te beoor delen, maar door ze te begrij pen. Nederlandse pater in Kongo vennoord

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1