DE ZIERIKZEESCHE COURANT ER KOMT PROEF-BASSIN VOOR OESTERCULTUUR IN HET VEERSCHE GAT Ernstige brand in woonhuis te Leiden Moskou en de kwestie-Berlijn Proces-Eichmann wordt geen „show" voor het publiek Om het stoffelijk overschot van Loemoemba Russisch ruimtevoertuig schiet Venus voorbij AMERIKA LANCEERT SATELLIET MET RUIMTECABINE Indonesië zou klaar zijn Nieuw-Guinea met geweld te veroveren Ernstig verkeersongeluk in België op 6 maart Nationaal programma Geschenken voor jarige prinsessen Arrestaties in Leopoldstad Doodstraf geëist tegen Ortiz MAANDAG 20 FEBRUARI 1061 117e jaargang No. 18926 ZIERIKZEESCHE38NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers ff ct. - Verschijnt maandag, dinsaag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur fel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenmen Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De kogel is door de kerk Ook een kans voor de mosselen DEN HAAG, 18-2. De regering heeft besloten tot de aanleg van een bassin voor de oestercultuur In het Veerse Gat en tot het nemen van proeven op praktijkschaal voor kunstmatige oesterteelt. Deze be slissing is mede namens de minis ter van Verkeer en Waterstaat bekend gemaakt in een brief van minister MarUnen aan de Staten- teneraaL De kosten voor de aanleg van het proefbekken zullen in de be groting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden op genomen voor 1962 en volgende jaren, terwijl de gelden voor de proeven op de begroting van het ministerie van Landbouw en Vis serij zullen worden opgevoerd. Met de werken in het Veerse Gat zal dan in 1962 een aanvang worden gemaakt. Verwacht wordt, dat om streeks het einde van 1964 het bekken geschikt is voor de proef nemingen. In de periode 1964-1969 zal dan moeten blijken of de ver wachtingen over de oesterteelt in een afgesloten ruimte zijn te ver werken. Gelet op de (5-jarige) cy clus van de oesterteelt, zal pas omstreeks 1970 bekend kunnen zijn in hoeverre een technisch en eco nomisch verantwoorde oesterteelt in een afgesloten bekken mogelijk kan zijn. Verder wenst de regering de handen volkomen vrij te hou den met betrekking tot de vraag of te zijner tijd ook in de Greve- lingen een bassin voor de oester teelt zal worden aangelegd. De mosselen De proef in het Veerse Gat biedt Man om het leven gekomen LEIDEN, 19-2. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee is brand ontstaan in een woonhuis op de hoek van de Hooi gracht en de Nieuwstraat in Lei den. Daardoor is de 40-jarige be woner N. A. Earning om het leven gekomen. Zijn echtgenote, drie kin deren en een logeetje konden zich slechts redden door een sprong van de dakgoot boven de tweede étage. In het pand is een patates frites- zaak gevestigd op de begane grond, waarboven op de eerste en tweede étage het gezin van de eigenaar woonde. De eigenaar bleef 's avonds nog even in zijn kantoor op de eer ste étage werken, terwijl de rest van het gezin, zijn echtgenote en de drie kinderen van 13, 14 en 16 jaar, benevens het logeetje van 17 jaar, naar bed gingen op de tweede étage. Vermoedelijk is de eigenaar, de heer Barning, in zijn kantoortje in slaap gevallen, waar hij een si garet rookte. Waarschijnlijk is door deze sigaret de brand ontstaan. De gezinsleden op de tweede étage hoorden de man omstreeks half twee om hulp roepen. Zijn echtge note ging naar beneden, doch kon hem niet meer te hulp komen. De man stond in brand midden in de reeds fel brandende kamer. Ook de trap naar beneden was reeds door het vuur versperd. De vrouw en de kinderen wisten op het dak te ko men. BERLIJN, 19-2. Burgemeester Willy Brandt van west-Berlijn heeft zondag verklaard dat de Russen, blijkens hun jongste memorandum aan west-Duitsland, er geen be lang bij schijnen te hebben om de kwestie-Berlijn op het ogenblik „op te blazen". Het is echter moeilijk om de Rus sen dankbaar te zijn, omdat de on middellijke druk op Berlijn ver dwenen is. Er is dan pas reden voor tevredenheid als de Russen de huidige status van Berlijn erken nen en eerbiedigen, aldus Brandt. Rechtszaal telt 750 plaatsen JERUZALEM, 18-2. Op basis van het besluit om het proces tegen de Jodenvervolger Adolf Eichmann te doen plaats vinden als historisch belangrijke gebeurtenis en niet als een show voor het publiek, zullen de 750 plaatsen in de rechtszaal worden toegewezen allereerst aan de persvertegenwoordigers, diplo maten, officiële waarnemers en vertegenwoordigers van anti-nazi organisaties. Het publiek zal waar schijnlijk pas in een later stadium worden toegelaten, wanneer het aantal journalisten van overzee wat verminderd zal zijn. Tn de benedenverdieping van de „Volkshal", het vergadergebouw te Jeruzalem, waar het proces zal plaats vinden, wordt naar verluidt een speciale cel voor Eichmann ge maakt. Hierdoor zullen vele risico's wat betreft zijn beveiliging bij het gaan naar en van de rechtszaal worden vermeden. In de rechtszaal komt Eichmann in een door kogelvrij glas afgeslo ten ruimte zitten. Beschuldiging Hij zal terechtstaan op vier hoofdaanklachten, te weten: mis daden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid in het algemeen, oor- Twee gewapende mannen heb ben vrijdagavond in een drukke straat in Palermo op Sicilië een auto aangehouden en de inzittende, de 34-jarige Gaetano lo Presti, doodgeschoten. De mannen werden gegrepen en bij het politieverhoor bleek dat zij Gaetano hadden aan gezien voor diens tweelingbroer, Andrea. De reden voor de aanslag Togsmisdaden en lidmaatschap van was een „erezaak" in verband met nazi-organisaties, die door het tri-een vrouw. bunaal van Neurenberg misdadig zijn verklaard. Volgens een pas aangenomen amendement op de wet betreffende berechting van feiten, waarvoor de doodstraf kan worden toegepast, zal Eichmann berecht worden voor een rechter van het opperste ge rechtshof. Eis tot schadevergoeding Onder de vele burgers van Israël die rechtstreeks of indirect van het optreden van Eichmann te lijden hebben gehad, zijn er drie eisen tot schadevergoeding tegen hem zou den willen indienen. Het combine ren van dergelijke aanspraken met strafrechtelijke aanklachten waar op veroordeling tot de doodstraf kan volgen, is door de wet niet toe gestaan. Civielrechtelijke eisers zullen echter hun bewijsmateriaal aan de openbare aanklager kun nen doen toekomen, die dan tijdens het proces zal proberen hierop ant woord van de verdachte of getuige te krijgen. tevens de gelegenheid voor het zoeken naar de beste oplossing voor het verwateren van mosselen. De proef met kunstmatige verwate ring van mosselen in het Veerse Gat loopt echter niet vooruit op de vraag, waar uiteindelijk de ver watering zal geschieden. ELISABETHSTAD, 19-2. De Ka- tangese president Tsjombe heeft de brief beantwoord, die de vertegen,- woordiger der V.N. te Elisabeth- stad, Berendsen, 13 dezer tot hem had gericht en waarin het Katan- gaanse staatshoofd werd verzocht de stoffelijke overschotten van ex- premier Loemoemba en zijn twee medewerkers, die in Katanga om het leven zijn gebracht, ter be schikking van de nabestaanden te stellen. Tsjombe schrijft in zijn ant woord, dat bestemd is voor de hoofdvertegenwoordiger der V.N. te Leopoldstad, de Indiër Dajal, dat hij het verzoek niet kan inwilligen. „Ik wil vermijden dat van d« drie doden martelaren worden gemaakt" verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe dat ook de plaats, waar de drie lijken zijn begraven, geheim zal worden ge houden, om vergeldingsmaatrege len tegen de inwoners van het dorp, waar Loemoemba en zijn twee met gezellen na hun vlucht uit Katan- gaanse gevangenschap om het le ven werden gebracht, te voorko- BEST IDEE IJMUIDEN, 18-2. In tegen woordigheid van de heer F. W. E. Spies, adjunct-direc teur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft is. J. van der Woude, hoofd van de ijzeren staalsec tor, een bedrag van f 4000 overhandigd aan twee per soneelsleden van Breed band N.V. (voor ieder f 2000) voor een idee, dat in de praktijk uitgevoerd, uit stekend blijkt te voldoen. De heer A. de Deugd uit Heemskerk en de heer P. Slaman uit Beverwijk stel den namelijk voor aan de invoerzijde van de 48" har- dingswals van Breedband een klep (een soort mes) aan te brengen. Indien on verhoopt de band tussen de stands breekt, klapt deze i klep omhoog en breekt de band reeds vóór de invoer. Het doel van de vinding was te voorkomen, dat bij een bandbreuk de band tus sen de stands wordt opge hoopt, waardoor ernstige beschadiging van de werk en steunwalsen kan ont staan. LONDEN, 19-2 Ik geloot niet dat het ruimtevaartuig dat op weg is naar Venus, deze planeet zal tref fen. Dit is volgens radio-Moskou me degedeeld door dr. Victor Bazikin, directeur van het planetarium van Moskou. Op vragen van buitenlandse jour nalisten antwoordde de Russische astronoom, dat het niet nodig is dat het voertuig „het object van on derzoek" raakt. Het is eigenlijk be ter als wij een kijkje op Venus van de zijkant kunnen nemen, al dus Bazikin. Zaterdag heeft Tass al gemeld, dat het ruimtevoertuig in de tweede helft van mei Venuns zal passeren op een afstand van 180.000 km. van het centrum van deze planeet. „Ontdekker 20", een tweetrapsraket Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wanneer wij niet hebben i waarvan wij houden dan moe ten wij houden van hetgeen i wij hebben. LUCHTBASIS VANDENBERG, 17-2. - Van de luchtbasis Vanden- berg, in Californië, is vrijdag een nleuew satelliet, een „Ontdekker", gelanceerd. De satelliet voert een ruimtecabine mee, die over vier dagen zal moeten worden afge stoten. De vrijdag gelanceerde „Ontdek ker 20" is de grootste en zwaarste uitgave van deze serie satellieten. Het is een verbeterd model van het type, dat naar verwachting binnen kort zal worden gebruikt om een aap - als voorloper van een mens - een ruimtereis te laten maken. De „Ontdekker 20" is een .twee trapsraket. Inde ruimtecabine in de neus, waarin later een aap zal rei zen, bevinden zich speciale instru menten, die worden beproefd, voor dat zij bij het lanceren van andere satellieten worden gebruikt. Amerikaanse vrachtvliegtuigen, die hun basis in Hawaii hebben, zullen pogen de 150 kg wegende ruimtecabine op te vangen, die dinsdag a.s. aan een valscherm bo ven de Grote Oceaan omlaag moet komen. Bericht in „Sunday Times" Voorbereidingen tot systematische landingsoperaties DEN HAAG, 19-2. De correspon dent van de Britse .Sunday Times' in Hongkong weet te melden dat de Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetlon, presi dent Soekarao heeft meegedeeld, dat Indonesië nu „de beslissende overmacht te land, ter zee en ln de lucht heeft gekregen in het ge bied van Nieuw-Guinea en west- Nieuw-Guinea (met of zonder tus senkomst van de V.N.) ln een cam pagne van drie weken op Neder land kan veroveren". Zoals bekend heeft Indonesië kortgeleden een wapentransactie gesloten met Rusland. Ook is enige tijd geleden een modern vliegveld voor straalvliegtuigen op het eiland Lombok gereedgekomen en tenslot te heeft de Indonesische vloot pas manoeuvres gehouden. Generaal Nasoetion, aldus de correspondent, heeft verklaard dat de Indonesische luchtmacht zowel in aantal als kwaliteit superieur is aan de Australische. Volgens gegevens van de Ameri kaanse, Nederlandse en Britse ge heime diensten zou Indonesië voor bereidingen hebben getroffen voor systematische landingsoperaties in west-Irian, zo schrijft de corres pondent. Landingen op sleutelpunten Men houdt echter rekening met een reeks landingen op sleu telpunten en niet met een groot scheepse invasie. Na deze landin gen zouden de Indonesische troe pen zich moeten ingraven. Daarna zou de regering in Djakarta een EIJSDEN, 19-2. Bij een verkeers ongeluk in België is de 17-jarige mej. Weerts uit Mesch, gemeente Eijsden, om het leven gekomen. Haar zuster, de 18-jarige mej. J. Weerts werd zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde bij de Bel gische plaats Bombeek, ongeveer 7 kilometer van Eijsden Een perso nenauto, waarin de meisjes zaten, kwam in botsing met een jeep. Bij dit ongeluk werden nog 7 andere personen gewond. officieel ,fait accompli' willen pro clameren en .vrome beloften voor plaatselijke zelfbeschikking' willen doen. Generaal Nasoetion heeft de vo rige maand, toen hij uit Rusland terugkeerde, verklaard, dat de .Ne derlanders vastbesloten zijn om de kwestie-west-Irian met geweld te regelen". De pers In Djakarta blijft een oorlogszuchtige toon aanslaan en verklaart telkens weer dat de In donesische strijdkrachten bereid zijn om op president Soekarno's bevel op te rukken. BUSSUM, 18-2. De nationale pro grammacommissie heeft de dichter Willem Brandt te Bussum opdracht gegeven een huldigingsgedicht te maken ter gelegenheid van het 12%-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin op 6 maart a.s. Over de beide radiozenders zal worden gedeclameerd door de ac trice en voordrachtskunstenares Elisabeth Andersen. De muzikale omlijsting is van Benedict Silber- mann. Het programma zal worden uit gezonden uit de grote K.R.O.-stu- dio en niet uit het R.A.I.-gebouw In Amsterdam, zoals aanvankelijk ln de bedoeling lag. Het program ma bevat verder een feestconcert en redevoeringen van de minister president prof. de Quay en van de burgemeester van Amsterdam mr. van Hall. Een deputatie van de Koninklijke Landmacht heeft de jarige prinses Marijke een staande lamp aange boden, alsmede een complete in richting van haar kamer. Namens de stichting „Het vierde Prinsen kind" boden Fransje Rechter en Hans Robbemond de jarige prinses gramofoonplaten met muziek van Chopin, Strauss en Weber aan. Prinses Margriet, die een maand geleden 18 jaar werd, ontving van daag alsnog de gebruikelijke ver jaardagstaart van een deputatie van het „Prinses Margriet-fonds". Voorts kreeg zij een grote staande, moderne handgesmede ijzeren kan delaar. NEW YORK, 19-2. De hoofdver tegenwoordiger der V.N. in Kongo, de Indiër Dajal, heeft secretaris generaal Hammarskjoeld in een rapport medegedeeld dat de autori teiten te Leopoldstad een aantal politici hebben doen arresteren, waarna ze naar zuid-Kasai, het ge bied van Kalodkji's „Mijnstaat", werden gezonden. Volgens Dajal betrof het hier „arrestaties, waar mede de rechten van de mens wor den geschonden en die een geest van vrees te Leopoldstad hebben geschapen". PARIJS, 18-2. Generaal Gratiën Gardon, een der openbare aankla gers in het „barricaden-proces" in Parijs, heeft zaterdag de doodstraf geëist tegen Joseph Ortiz, een der leiders van de opstand in Algiers van januari vorig jaar. Bij deze opstand kwamen, zoals bekend, veertien Franse gendarmes en zes burgers om het leven. Generaal Gardon voerde aan, dat de schoten waardoor deze slachtoffers vielen, waren gelost vanuit het hoofd kwartier van Ortiz. Ortiz, een 43-jarige caféhouder, wordt bij verstek berecht. Volgens de laatst bekende berichten zou hij zich op de Balearen bevinden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Waarschijnlijk misleid door de mist is de 65-jarige mevrouw L. D.-R uit Rotterdam in het water geraakt en verdronken. De rivierpolitie dregde haar stof felijk overschot uit de Waalhaven, HEERENVEEN Door nog onbe- k?nde oorzaak is brand uitgebroken in een kippenhok van de heer H. B. aan de Sint Annesweg te Oude- horne. Bij deze brand gingen circa 11.000 niet verzekerde mestkuikens verloren. De schade wordt geschat op tienduizend gulden. DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee dat de bondspresident van Oostenrijk, die de wens te kennen heeft gege ven Nederland te bezoeken, op uit nodiging van H.M. de Koningin en Z K.H. de prins der Nederlanden van 16 tot 19 mei een staatsbezoek aan ons land zal brengen. EMMEN. Op de Holsloterbrug in de gemeente Slee is de 37-jarige scooterberijder K H. P. uit Emmen om het leven gekomen. Hel brug dek was bevroren en de scooterbe rijder slipte. Hij viel zo ongelukkig dat hij onmiddellijk overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1