40 modelkamers Enorme brugkraan ingezet in bouwput van het Haringvliet „Koningin Emma" redt verstijfde wormenspitters van gasboei Voor 25 jaar Uitgebreide NAVO- luchtmanoeuvres ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VHUDAG 17 FEBRUARI im no. mm Vermogen van 275 ton Ingezonden mededeling HELLEVOETSLUIS, 16-2. Een der grootste elektrische brugkranen ter wereld is vandaag in de bouwput van het Haringvliet voor het eerst op zUn volle belasting van 250 ton beuroefd. Deze kraan is ontworpen, ge bouwd en gemonteerd door Hol land Cranes, de combinatie van drie vooraanstaande kranenbou wers, voor de N.V. Nestum, die het sluizencomplex in de Haringvliet zal aanleggen. Dit reusachtige ge vaarte zal in de komende twee ja ren ruim duizend maal een 240 ton wegend betonsegment vervoeren en plaatsen. Tezamen vormen deze segmenten de ligger van voorgespannen be ton die het sluizencomplex over dekt en waarop een vierbaans autosnelweg zal worden aangelegd. De 46 meter hoge kraan heeft een vlucht van 75 meter. De twee UTRECHT. De voorzitter van de Utrechtse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer W. P. Cnos- sen, heeft op de jaarvergadering van deze bond in Utrecht de tuin ders aangeraden, zelf een of meer coöperatieve conservenfabrieken te stichten. De coöperatieve veilingen vormen een machtig middel tot af zet van tuinbouwprodukten, aldus de heer Cnossen en het is nu de hoogste tijd dat de tuinders op nieuw tot samenwerking komen bij de verwerking der produkten. Ingezonden mededeling Binnenkort staan meer dan 40 modelkamers met goede moderne meubelen voor U klaar De grootste sortering it Goede kwaliteiten Lage prijzen Woninginrichting Zierikzee De vertegenwoordigers van het genus vlo werden schaars. De man van een vlooientheater deed ons te Zierlkzee enkele jaren geleden reeds deze ontstellende mededeling. Hij zag het voortbestaan van zijn kriebelig vak, bedreigd door ge brek aan „dieren" Zijn stal dunde uit en hij was dan ook kwistig met guldens voor ongeschonden exem plaren. Zijn typering van de toe stand op vlooiengebled is kennelijk juist geweest, want bü herhaling schreef in de afgelopen maanden een van Schouw en-Duiv eland af komstige student in de biologie, van Leiden uit dat hij zeer drin gend voor zijn studies om een vlo verlegen zat. De familie wilde wel helpen, maar eenvoudig was het niet. Zodra bij een der gezinsleden jeuk ontstond, waande men Hans al dichter bij zijn tentamen, want voor wie twijfelt, zij medegedeeld dat studenten (soms) vlooien door een mikroskoop bekijken, als on misbaar stapje op de weg naar we tenschappelijke vorming. Toch heeft zich uiteindelijk een vlo laten verschalken. Het was zonder twijfel een dwaalgast, per ongeluk terecht gekomen in de pro. perste legerstede van de hele we reld, maar dat doet er niet toe. Het was een vlo. Moeder heeft het dier als een aquamarijn tussen de vin gers gevat en hem sierlijk in een kom water verdronken. Verpakt in de wekelijkse brief naar Hans zou hij worden ver stuurd. Twee dagen na de magis trale vondst werd het springbeest uit de kom gevist, om in een plas tic hoesje gereed te worden ge maakt voor transport. Het wonder heeft zich toen voltrokken, dat er (na twee waterdagen) weer kramp- jes door zijn lichaam trokken, de pootjes begonnen te bewegen en het beest reeds weer een complete spring- en gevechtsklare indruk maakte. Het was een opluchting toen vriend vlo achter zijn glazen ruitjes zat en per enveloppe kon worden verstuurd. Na *drie dagen kwam er een dankbrief uit Leiden. Hans schreef zeer blij te zijn met zijn vlo. Het dier was goed overgekomen en weggesprongen even voordat hij de mikroskoop in moest. Toch wat versuft door het langdurige bad en de verre reis had de vlo echter nog niet zijn normale virulentie en hij is tot grote opluchting van de familie - gevat kunnen worden. Hij staat nu in dienst van de weten schap! EILANDMAN poten rijden langs een rijbaan van ongeveer een kilometer lengte over de bodem van de bouwput, 15 me ter beneden de zeespiegel. De beproeving van heden, werd uitgevoerd In samenwerking met werf Gusto, een der vennoten van Holland Cranes. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEIN HAAG. De minister van verkeer en waterstaat heeft een telegram gezonden aan zijn ambt genoot van verkeerswezen in Brussel, de heer P. W. Seghers. .Diepbewogen door ramp, die de Sabena heden heeft getroffen, moge ik u mijn deelneming betui gen. Ik verzoek u deze gevoelens ook aan Sabena over te brengen", zo zegt dit telegram. BERGEN OP ZOOM. De brand, die tijdens het carnaval- In Bergen op Zoom is ontstaan doordat met watten bewerkte costuums vlam vatten, heeft één slachtoffer geëist Hoewel de toestand van de meest ernstig verwonde leider van de groep, de 48-jarige adjudant der Koninklijke Marechaussee Brug- geman iets gunstiger leek, is hij woensdag aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. DEIN HAAG. H.M. de Koningin heeft donderdagochtend op palels Soestdijk de leden van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., die een werkbezoek van twee dagen aan Nederland brengen, in audiëntie ontvangen. HOOFDDORP. Op de samenvoe ging van de nieuwe rijksweg Rot terdam-Amsterdam en de oude rijksweg Den Haag-Amsterdam bij Burgerveen ontstond een ketting botsing, waarbij negen auto's wer den beschadigd. Een vrachtauto, die vrij hard reed, moest plotseling afremmen. Een tweede vracht auto reed tegen deze op, de chauf feur brak daarbij een onderbeen. Verder deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. ECHT. Zes carnavalvierders uit Echt zijn bij Lilbosch met een per sonenauto in volle vaart op een autobus gereden. De bus, waarin geen passagiers werden vervoerd, was bezig op de weg te draaien. Alle zes Inzittenden van de perso nenauto werden naar het zieken huis te Sittard overgebracht. KRUXNINGEN. Op de rijksweg bij Kruiningen is de 41-jarige G J. A Simons uit Oisterwijk door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Bij het inhalen van een vrachtauto kwam hij in frontale botsing met een uit de tegenover gestelde richting komende vracht auto. De heer Simons was gehuwd. Door de zeer dichte mist heeft de heer Simons de tegenligger waar schijnlijk niet tijdig waargenomen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BRUSSEL. Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp bij Brussel, waarbij woensdag 73 men sen om het leven kwamen, is in volle gang. De commissie van on derzoek houdt zich vooral bezig met het verbreken van de radio verbinding met het vliegtuig vóór de ramp en met verklaringen van ooggetuigen, dat het landingsgestel van de Boeing niet in landingspo sitie was, toen het toestel neer stortte. HOLLANDIA. Tijdens een zit ting in Hollandia heeft de land rechter uitspraak gedaan inzake vier Indonesische en twee autoch tone infiltranten, die vorig jaar april aan land kwamen. De Indo nesiër Roema Ratoe werd veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf, evenals zijn voornaamste mede plichtige Abdoelgani Badjo. Vier anderen kregen straffen die vari eerden van drie tot vier jaar. BRUSSEL. De Belgische minis ter van buitenlandse zaken Pierre Wigny, heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaard, dat België's positie In de Veiligheidsraad tengevolge van de moord op Loemoemba, ls „ver zwakt", aldus is van regeringszijde ln Brussel vernomen. WASHINGTON. De Amerikaan se minister van handel, Hodges, heeft toestemming gegeven voor de verzending van apparatuur ter waarde van ze9 miljoen gulden voor het maken van kleine kogel lagers van de Verenigde Staten naar de Sowjet-Unie, aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie meegedeeld. WENEN. De Oostenrijkse bonds kanselier, dr. Raab heeft zijn par tij, de Oostenrijkse Volkspartij, donderdag meegedeeld, dat hij op 11 april zal aftreden als regerings leider. Hij zei dit op een bijeen komst van zijn partij op de Sem- mering, die twee dagen duurt. P. LORILLARD - NEW YORK KENT FILTERS BEST Intenuitiomal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland fl.- per 20 Klein drama in dichte mist ZIERIKZEE, 17-2. Dank zfln kor daat optreden van kapitein H. M. van der Do© en bemanning van de provinciale boot, de „Koningin Emma", zijn donderdagmorgen 2 tot heden onbekend gebleven Goe- se Jongemannen aan de verdrin kingsdood ontsnapt. Het was om streeks 10.45 uur toen de „Ko ningin Emma" in dichte mist ln de Zandkreek richting Katseveer voer, toen de kapitein gewaar schuwd werd, dat er ln de dichte nevel op het water om hulp werd geroepen. Kapitein v. d. Doe, op de uitkok voor het radarscherm, gaf ogenblikkelijk order de machines te stoppen, rekening hondend met de mogelijkheid dat een scheepje was gezonken en om te vermijden dit te overvaren. Afgaande op het hulpgeroep werd teruggevaren en toen zagen de verbouwereerde pas sagiers en bemanning tot hun schrik heel vaagjes twee mannen die zich hadden vastgeklemd aan de grote gasboei, bü de schippers bekend als nummer 50. Na uitge breid gemanoeuvreer - f was laag water - gelukte het de kapitein de „Koningin Emma" langszij de boel te brengen en de twee mannen, verstijfd van de kou en kletsnat, aan boord te hjJseD. Na met hete koffie bij de kachel wat op verhaal gekomen te zijn vertelden de mannen, dat zij op de wandplaat aan het wormen spitten waren en hierbij in de dichte mist aan het dwalen waren geraakt. De wal was en bleef onvindbaar, de angst bij het tweetal steeg met de minuut, daar het water opkomend was. Zij hebben toen het zekere voor het onzekere genomen en be gaven zich in het ijskoude water an hebben een betrekkelijk „vei lig" onderkomen gezocht op de gasboei. Enige kledingstukken, achoenen en kousen bleven op de olaat achter. De mannen waren aan het eind van hun krachten en ie uitputting nabij, toen zij zich ongeveer een uur lang aan de boel hadden vastgeklampt. Scheepvaart lag stil Tot hun grote geluk was de „Koningin Emma" om 10.05 uit Zierikzee vertrokken, want daar na werden de diensten gestaakt. Daar de overige scheepvaart ver der de gehele dag en nacht heeft stilgelegen, had het er voor hen maar erg somber uitgezien. De onfortuinlijke wormenspit ters betuigden ln Katseveer de ka pitein hun dank voor zijn tussen komst. Kapitein van der Doe bleêf de zaken echter nuchter zien en gaf de natte Goesenaren de raad maar zo gauw mogelijk onder de wol te kruipen. De „Koningin Emma" keerde zonder onderbre king naar Zierikzee terug. De tweewieler AMSTERDAM, 16-2. „De verwachting is dat de twee wieler, vooral bij het tot stand komen van de vijf daagse werkweek, een nog grotere rol bij de recreatie mogelijkheden zal gaan spelen dan voorheen". Dit zei vanochtend de heer S. Schootstra, vice-voorzitter van de R.A.I. op een pers conferentie in Amsterdam, gehouden ter gelegenheid van de 44ste RAI-tentoon- stelling van tweewielers, die van 25 februari tot en met 5 maart het nieuwe RAI-gebouw zal bevolken. Volgens een schatting zijn er thans in Nederland zes miljoen rijwielen in gebruik Ruim 75 procent van het aantal verkochte rijwielen is niet meer volgens het traditionele model maar meer sportief uitgevoerd. Afkondiging winkel sluitingsverordening Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat ge durende drie maanden op de sec retarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld de Verordening tot 4e wijziging van de Winkelsluitingsverordening I der gemeente Zierikzee, vastge steld bij raadsbesluit dd. 31 januari 1961, nr. 7, houdende aanwijzing van een halvedagsluiting op dins dagmiddag voor de bloemisten. Deze verordening treedt in wer king op 18 februari 1961. Zierikzee, 17 februari 1961. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester R. VAN OMMEREN, secretaris ZIERIKZEE. Met het stuk ,JIaar andere man" gaf de toneelvereni ging „De Trekvogels" een eerste geslaagde uitvoering. OUWERKERK. Onder voorzitter, schap van de heer K. v. d. Stolpe vergaderde de landbouwvereniging. De heer JPol, propagandist van het Chili-bureau sprak over: „De samenstelling der Chilisalpeter" ZONNEMA1RE. Ter bestrijding van de werkloosheid is een twaalf tal werkers ingezet bij de verbre ding van de weg Zonnemaire-Brou wershaven. HAAMSTEDE. Op een in het ge meentehuis gehouden vergadering van het Hagelschade comité „Wes telijk Schouwen" werden de nog aanwezige restantgelden verdeeld. ZIERIKZEE. Ten redaktieburele meldde zich zekere mr. W. L. Put, die in 1931 een reis fier fiets door Europa is begonnen. Hij heeft reeds zes en dertig duizend kilometer af- ZIERIKZEE. Het De Boer-van Rijk-ensemble gaf in de Concert zaal een voorstelling van „De me dailles van een oude vrouw". ZIERIKZEE. Door het breken van een staaldraad is het schip „Ja cobus" te Temeuzen, met opko mend water onder de ophaalbrug bij de Zuidhavenpoort gedreven, waardoor een deel der brug ernstig werd beschadigd. OUWERKERKDeze week kreeg de schooljeugd twee middagen vrij, om naar hartelust van de schaats sport te kunnen genieten. ZIERIKZEE. Het neutraal ge mend koor „Amicitia" gaf een ge slaagde uitvoering in de Concert zaal. O.m. werd uitgevoerd „Schön Ellen" van Max Bruch. BONN, 16-2. In midden-Europa zijn donderdag de grootste lucht machtmanoeuvres van de N.A.V.O. tot nog toe begonnen. Er wordt aan deelgenomen door Amerikaan se, Engelse, Franse, Canadese, Ne derlandse, Italiaanse, Noorse, Duit se en Deense eenheden. In totaal een duizendtal vliegtuigen, met name straaljagers voor onderschep pingsdoeleinden en luchtafweer- batterljen met Nlke-raketten. De leiding van de manoeuvres berust bij het hoofdkwartier van de ge allieerde luchtstrijdkrachten voor midden-Europa in Fontalnebleau. Van 21 tot 24 februari houdt de west-Duitse marine oefeningen op de Noordzee tussen de Elbe en de Nederlandse grens, aldus is in Kiel meegedeeld. Prinses Irene naar Sankt Anton DEN HAAG, 16-2. H.K.H. Prin- ses Irene zal zondag as. in gezél- schap van enige vriendinnen voor een kort verblijf naar Sankt Anton vertrekken. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Hervormde Vrouwenvereniging vierde feest Deze week vierde de Hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" te Bruinisse haar 14-jarig be staan. Dit gebeurde op feestelijke wijze, onder leiding van de presi dente mevr. Jumelet-van Ree, die op de gebruikelijke wijze opende. Begonnen werd met een gezamen lijke maaltijd. Mevr. Jumelet-van der Have hield een causerie met als titel „Etiquette", waarin ze dank baarheid vertolkte voor de vele goede gaven, die in en buiten de vereniging op een dorp als Bruinis se konden worden genoten. Mej. D. Krijger declameerde, de dames IJzelenberg-Goudzwaard en Smit voerden een samenpraak op, mevr. Hage-Krijger en Jumelet-Bossers lazen een stukje proza, de president- te leverde een grappige bijdrage evenals de dames van der Werf- Kik en de Ronde-Duson. Zelfs de tegenwoordig gebruikelijke quiz ontbrak niet. Dit alles werd afge wisseld door gezamenlijke zang en de nodige tractaties. De presidente eindigde met een mooie dagslui ting over Johannes 12 1-11, Jaarvergadering afd. Bond Ouden van Dagen In het hervormd verenigingsge bouw hield deze week de afdeling Zierikzee van de Bond van Ouden van Dagen de jaarvergadering, on der voorzitterschap van d6 heer P. C. Klijn, die de vergadering opende met een hartelijk welkomstwoord, inzonderheid tot de voorzitter van het rayon Zeeland,, de heer Leen- houts. De voorzitter releveerde dat in het afgelopen jaar het ledental der vereniging steeg en herdacht de leden, die de afdeling door de dood ontvielen. Te hunner nage dachtenis werden enkele ogenblik ken stilte in acht genomen. Het fi nancieel verslag ontmoette geen bezwaar, waarna de penningmees ter décharge werd verleend voor het gevoerde akkurate beheer. In een toespraak stelde de heer Leenhouts de noodzaak van het lid maatschap ener afdeling van de Bond in het licht. Hij sprak over Denemarken en Zweden en noemde wat daar alles op het gebied van bejaardenzorg mogelijk is gewor den. Zulks ook in Nederland te be reiken is de moeite van de strijd waard. Na de pauze bracht de heer van Immerzeel te Dreischor enkele Zeeuwse schetsjes, die bijzonder in de smaak vielen. De voorzitter be sloot met een dankwoord. Actie „Opgeruimd staat netjes" AMSTERDAM, 16-2. De nationale campagne tegen de verontreiniging van ons land Opgeruimd staat netjes" begint eind april. De cen trale werkgroep van de Stichting Recreatie (contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantiebeste ding en natuurbehoud) heeft in tussen prioriteit gegeven aan de propaganda onder de schoolgaande jeugd. Zo begint de nationale kleurwedstrijd;waaraan 1,5 miljoen l.o.-leerlingen kunnen deelnemen, 15 maart. Eind maart verschijnt een korte (5 minuten) speelfilm. Voor een tweede schoolfilm (30 minuten) is het scenario gereed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5