Supralux VERF EN LAK ,DE INSPECTEUR SLAAT TOE' Anderhalve eeuw burgerlijke stand in Nederland De pocketdoetet Naar vijfdaagse werkweek in de detailhandel? Demonstraties in Amsterdam Gebr. Tbien, C.F.A. Zierikzee Voor zaterdag 18 februari heeft de C.F.A. de film „De inspecteur slaat toe" op haar programma, een leuke ontspanningsfilm. Het verhaal draait om Jacques en George, tweelingbroers, die na de dood van hun ouders ieder er gens anders gaan wonen, Jacques in Parijs, George in Brussel. Jacques wordt verdacht van moord op de grote vliegtuigcon structeur Davault en de diefstal van plannen over een kernreactor. Hoewel hij niets met dit alles te maken heeft, is hij niet tegen de moeilijkheden opgewassen en vlucht. George heeft een heel ander ka rakter en besluit de plaats van zijn broer in te nemen, om er achter te komen wie de plannen in zijn bezit heeft. De tweelingbroers lijken zo sprekend op elkaar, dat zelfs de verloofde van Jacques het niet merkt. Tussen Jacques en zijn ver loofde boterde het echter niet zo best meer, zoals George bemerkt, want bij de eerste de beste ontmoe ting maakt Helène het uit om zich te wijden aan een bijzondere uit vinding van haar vader. George gaat met veel energie aan het werk en ontwijkt geen enkele situatie, waardoor hij meent iets aan de weet te komen, hoe gevaarlijk die ook lijkt. Na een spannende ach tervolging. eerst met auto's op de Champs Elysées, later met een ra ceboot en helikopter op de Seine, kan hij de daders tenslotte inre kenen en Helène, die ondanks alles toch van Jacques is blijven houden, vergeeft hem zijn weglopen en maakt alles weer goed, terwijl George alweer vertrokken is op zoek naar nieuwe avonturen. Geboorte, overlijden en huwelijk AMSTERDAM, 16-2. Op 1 maart a.s. bestaat de burgerlijke stand in ons land honderdvijftig jaar. Op die datum in 1811 werd de code Napoleon ook voor de noordelijke provincies van kracht; in de zuide lijke waren de Franse wetboeken reeds op 1 januari 1811 ingevoerd. Deze invoering was een gevolg van het decreet van keizer Napoleon van 8 juli 1810, waarmee ons land bü Frankrijk werd ingelijfd. Zo worden al anderhalve eeuw in iedere Nederlandse gemeente re gisters van de burgerlijke stand bijgehouden, waarin geboorte, overlijden, huwelijk en echtschei ding nauwkeurig worden vastge legd. Van deze feiten wer<j vóór ge noemd jaar overigens wel aante kening gehouden. Reeds in de mid deleeuwen was aan de geestelijk heid opgedragen doop- en trouw boeken bij te houden. Na 1572 kon den huwelijken ook ten overstaan van de burgerlijke overheid wor den gesloten. „Voor de rode deur staan" Mr. J. C. Schouten - directeur van de gemeentelijke dienst voor de burgerlijk© stand, bevolkingsre gister c.a. en waarnemend voorzit ter van de Nederlandse vereniging van ambtenaren van de burgerlijke stand - die een en ander vertelde over de geschiedenis en betekenis van de burgerlijke stand waarmee elkeen, en velen meer dan eens in hun leven, in aanraking komt, her innerde er hierbij aan dat uit die tijd (1572) de uitdrukking afkom stig is „voor de rode deur staan". Dit betekende dat men zich in on dertrouw liet opnemen. In Amster dam moest die aangifte geschieden bij de stedelijke commissarissen. Deze hielden zitting in een lokaal in de Oude Kerk. De toegangsdeur AMSTERDAM, 16-2. De opkcyjnst der pocketboeken was stormachtig en nog groeit de belangstelling voor deze uitgaven. Van de totale boekenomzet in ons land maken de pocketboeken 16 pet. uit en dit per centage stijgt nog steeds. Dit deel de de voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, de heer Geert Lubberhuizen, mede op een persconferentie in Amsterdam over de 26ste boekenweek (25 fe bruari-4 maart). De verkoop van pocketboeken in zelfbedieningswin kels is een fiasco geworden, aldiis de voorzitter der C.P.N.B., die daaraan toevoegde geen cijfers waarop deze conclusie gebaseerd was te mogen verstrekken. In ons land zijn nu ook zg. pocketunits in gebruik, machines waar aan de ene zijde een rol papier in gaat en aan het einde de pocketboeken kant en klaar uitrollen. Voor de boeken is 1960 een bij zonder goed jaar geweest. Het aan tal verkooppunten is aanzienlijk uitgebreid, zo deelde de heer Lub berhuizen mede. Voorts is er spra ke van sterk vergrote opia-gen. In 1960 zijn 7.893 nieuwe titels ver schenen tegen 8.588 in 1959. Het afgelopen jaar zijn in de V.S. 16 vertalingen van Nederlandse boe ken verschenen. tot dat lokaal was rood geschilderd, vandaar de zg. „rode deur". Van de begrafenissen moesten de doodgravers aantekening houden. Jammer genoeg, aldus mr. Schou ten, werd aan het bijhouden van deze boeken niet d© nodige zorg besteed. Zij vertonen leemten en zijn niet in alle opzichten betrouw baar. In die gebreken ligt een van de voornaamste redenen waarom de" burgerlijke stand in het leven is geroepen In Frankrijk was dit al in 1792 geschied. VISSERIJBERICHTEN Produktschap voor vis DEN HAAG, 16-2. Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft besloten, de heffing over aangevoerde bot ten behoeve van het opvangfonds voor verse vis te verhogen van een hal ve cent tot twee cent per kg. De commissie van beheer van het op vangfonds had tot deze verhoging geadviseerd, omdat het fonds gro tendeels is uitgeput tengevolge van het doordraaien van bot in Zee land. De over andere vissoorten geheven heffing is daardoor gro tendeels bestemd voor de over brugging van doorgedraaide bot. De verhoogde heffing zal op 20 februari ingaan. Gehoopt wordt dat door deze verhoging het in het op vangfonds ontstane tekort langza merhand ongedaan kan worden gemaakt. Ingezonden mededeliner AMSTERDAM. De 28-jarige Am sterdamse los-werkman J. J. T. die op 7 april van het vorige jaar het 17-jarige Leeuwarder meisje En- gelina Feenstra in Amsterdam door worging om het leven bracht, zal hoger beroep aantekenen legen het vonnis van de Amsterdamse recht bank, die hem gisteren tot levens lange gevangenisstraf veroordeel de. Zoals bekend had de officier van justitie 18 jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstelling van de regering geëist. Ingezonden mededeling is beter, kost minder... en elke streek strak! Product van BRINK, Groot>Ammars •fa Blijven de winkels 's zaterdags open? wezenlijken is dan door de kleinere winkelbedrijven. Veel middenstanders voelen der halve wel voor een verplichte slui ting van alle winkels op de-zater dagmiddag. De verplaatsing van de verkooppiek naar vrijdag, mede in verband met het eerder uitbetalen van de weeklonen, zou inderdaad wel eens sterk kunnen werken voor winkelsluiting op zaterdagmiddag, resp. de gehele zaterdag. De invoering van de vijfdaagse werkweek heeft zich in ons land in een versneld tempo voltrokken. Vele bedrijfstakken hebben het ad vies, dat twee en een half jaar ge leden door de S.E.R. was uitge bracht en waarin een geleidelijke invoering van de verkorte werk week werd bepleit, in feite gene geerd. De „vrije zaterdag" is thans het ideaal van elke werknemer, het is tevens een lokmiddel om nieuw personeel te werven. De detailhandel kan zijn ogen niet voor deze ontwikkeling slui ten. Ook het winkelpersoneel wil korter werken, 't winkelpersoneel zou het liefst een lang weekend hebben. Maar de detailhandel is krachtens zijn dienende taak wel haast verplicht zijn openingstijden te bepalen overeenkomstig het kooppatroon van de consumenten. De meeste consumenten doen bij voorkeur hun inkopen op zaterdag en dan nog liefst op zaterdagmid dag. Nochtans is men nu reeds in de detailhandel tot invoering van de verkorte werkweek overgegaan. En deze omstandigheid heeft de be drijfsvoering van het winkelbedrijf plots in het centrum van de open bare discussies geplaatst. De kern van deze discussie is namelijk, op welke wijze de detailhandel in weerwil van de invoering der vijf daagse werkweek het dienstbetoon aan zijn klanten, en natuurlijk ook zijn gehele omzet, kan handhaven. Bezwaren tegen rouleersysteem In west-Duitsland, Zweden, De nemarken en Noorwegen zijn de winkels zaterdagsmiddags dicht. In Nederland is men hiertoe nog niet overgegaan. Het grote winkelbe drijf zoekt nu de oplossing in een rouleersysteem, waarbij het perso neel een weekse dag extra vrij is en men toch op zaterdagmiddag open is. Bij dit rouleersysteem krijgt elk lid van het verkoopper soneel 10 maal per jaar een lang weekend van 2 dag en om dit mogelijk te maken zal het perso neel op drukke omzetdagen met parttimers moeten worden uitge breid. Dit geeft voor verschillende bedrijven moeilijkheden, want on getwijfeld is een krappe arbeids markt niet het gunstigste tijdstip voor de overgang naar het rouleer systeem. De vakbonden geven echter de voorkeur aan een uniforme werk tijdenregeling, waarbij alle perso neelsleden oP maandagmorgen en zaterdagmiddag vrij hebben. Het .voornaamste argument hiervoor is gelegen in de overweging, dat re creatie met anderen, die op zater dag wèl vrij zijn, door het rouleer systeem niet mogelijk is. Ook een deel van de middenstand heeft be zwaren tegen het rouleersysteem, dat immers door het grote winkel bedrijf veel gemakkelijker te ver- Koopgewoonten mogen niet genegeerd worden Algemeen wordt ingezien, dat de winkelsluiting op zaterdagmorgen momenteel in het geheel niet in overweging kan worden genomen. Maar ook tegen de zaterdagmiddag- sluiting bestaan grote bedenkingen, zelfs al zou dezi2 door een openstel ling op vrijdagavond worden ge compenseerd. Wat dat betreft zou men eens bij onze oosterburen te rade moeten gaan. In west-Duits land zijn de winkels op zaterdag middag gesloten (behalve de eerste zaterdag van de maand). Dit heeft tot gevolg gehad, dat alle levens- middelenbedrijven zaterdagsoch tends afgeladen zijn en men uren kwijt is aan het doen van inkopen. De wijze waarop mij zich in Duits land aanpast aan de zaterdagmid dagsluiting .draagt een gedwongen karakter. Kennelijk druist de za terdagmiddagsluiting in tegen de wens van de meeste Duitse consu menten. De Nederlandse winkeliers in het grensgebied profiteren hier trouwens van, want verschillende Duitsers trekken 's zaterdagsmid dags naar cte Nederlandse grens plaatsen om daar hun inkopen te doen. Ook ten onzent speelt de vrije tijdsbesteding een grote rol in. het kooppatroon van de consument. De detailhandel kan zijn ogen niet sluiten voor de koopgewoonten van die Nederlandse consument. Het staat wel vast dat de zaterdagmid dag in de koopbehoeften voorziet zoals geen andere van de bestaande openingstijden. De invoering van de vrije zaterdag zal de zaterdag als koopdag wellicht zo stimuleren, dat de verkoop op zaterdagochtend zal stijgen, maar de zaterdagmid- dagdrukte nauwelijks zal afnemen. Niet onwaarschijnlijk is echter, dat er wat dit betreft seizoensverschil- len zullen optreden. Gedurende de zomermaanden zullen velen hun in kopen vermoedelijk 's zaterdags ochtends al doen en in de loop van de middag de bossen of het strand opzoeken. Maar het Nederlandse klimaat in aanmerking genomen, is het toch zeer onwaarschijnlijk, dat de bevolking massaal ieder week end naar buiten zal trekken. Er zijn dus veel redenen waarom het in het belang van de detailhan del èn van de consumenten gewenst is, dat des zaterdagsmiddags de winkels open zullen zijn. HULPGEROEP IN DE MIST Bruinisser man waagde zich in de mist op de Grevelingen De „Arend" van de visserij politie voer uit BROUWERSHAVEN, 16-2. Don derdagmiddag omstreeks 4 uur hoorden passanten op de dyk te Bruinisse, ter hoogte van de schei ding Grevelingen-Zijpc, van het water, dat door een ondoordring bare mistwade was bedekt, hulp geroep klinken. Het motorschip „Arend", van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, besloot een po ging te wagen zo mogelijk hulp te gaan bieden, want een roeiboot of vlet in nood in dichte mist enkele uren na hoog water kon betekenen dat de ebstroom het scheepje zou kunnen meevoeren tot ver buiten de kust. Behalve de „Arend"-be- manning van opziener Steketee, schipper K. Goudzwaard en knecht J. Verburg, voeren mee opper wachtmeester de Visser, wacht meester Smit en burgemeester C. C. H. van de Linde, maar ondanks alle naspeuringen werd niets ge vonden. Het bleek dat de heer Jac. Deur- loo, die niet alleen een kundig timmerman, maar bovendien een WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 18-9 februari: P. W. J. Vogelaar, tel. (01110) 2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 18-19 februari: J. L. Braber, Drcischor, tel. (01112) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 18-19 februari: W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. verwoed watersportliefhebber is, de nieuwe motor van zijn bootje had willen proberen. Hij had zich daarvoor buiten de haven gewaagd ondanks de mist. Hij kon, toen hij de wal niet meer kon zien, zich niet meer oriënteren en er zat niets anders op dan om hulp te roepen. Toch wist hij tenslotte de wal nog te bereiken en de haveningang weer te vinden, vandaar dat de „Arend" tevergeefs uitvoer. Toen de „Arend" aan het zoeken was, kwam de heer Deurloo inmiddels aan wal. AMSTERDAM, 16-2. De Amster damse politie heeft donderdag avond een uur lang op diverse plaatsen in de binnenstad demon straties van een honderdtal jonge ren uiteen moeten drijven. De jon geren die spreekkoren aanhieven, borden en spandoeken meevoerden, waarmee zij ageerden tegen het ko lonialisme, trokken van het Leidse- plein door de Leidsestraat naar het Koningsplein, waar zij door de agenten met behulp van de gummi wapenstok en sabels werden ver spreid. Een der jongeren, die zich tegen de politie keerde, werd ge arresteerd. Daarna verzamelden zij zich weer in de Kalverstraat bij de Dam, werden weer uiteen ge dreven en hergroepeerden zich tenslotte op het Leidseplein. Toen bracht de politie de motorbrigade in de strijd en werd het de groep definitief onmogelijk gemaakt ver der te demonstreren. ERE-SPELDJE VOOR DELTA-SPORT ATLETE Cathriên Schot in training voor landelijke kampioenschappen ZIERIKZEE, 16-2. De Kon. Ned. Athletiek Unie heeft de Deltasport- athlete Catrien Schot onderschei den met 't ere-speldje van de K.N. A.U., haar toebedacht voor de in het afgelopen sportjaar 1960 ver richte prestaties. Bovendien ontving dit D.S.-meisje een zeer vererende uitnodiging. Met zes van de hoogst genoteerde Nederlandse athletes werd zij uit gekozen deel te nemen aan een ge specialiseerde training op de sin- telbaan aan de Laan van Poot te 's-Gravenhage. Deze centrale trai ning wordt gehouden met het oog op de komende nationale kampi oenschappen. Het Zierikzeese meis je kan dus voorlopig vooruit en stellig zal zij trachten - gezien de prestaties in het verleden - straks goed uit de bus te komen. Zij zal uitkomen in het nummer hoog springen. FILE AUTO'S BIJ ZIJPSE VEER Vrachtauto reed op wachtende wagens in BRUINISSE, 16-2. Omdat de veerpont „Krammer" van de dienst Züpe-Anna-Jacobapolder als ge volg van mist en laag water tijde lijk niet voer, stond op het em placement voor die pont te Anna- Jacobapolder een lange rij auto's die zich uitstrekte tot over de daar in de weg bevindende hoogte. Als laatste had zich bij die rij aangesloten de heer C. P. uit Den Haag, met zijn Renault Dauphine personenauto. Een vrachtauto met aanhangwa gen bestuurd door de heer A. J. F. de K. uit Appeltern, zag door de mist wel dat hij nog niet bij de pont was, maar hij zag de lange file wachtende auto's niet. Hij reed op de geparkeerde Renault in. De ze ramde op zijn beurt de bestel auto van de heer A. S. uit Den Haag en deze reed weer op de be stelauto van A. J. P. uit Papen- drecht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt op woensdag 22 fe bruari 'a.s. in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" de voor jaarsvergadering. De agenda ver meldt o.a. bespreking van het zo- merprogramma. Na de pauze zal mej. van der Leeden iets vertellen over het werk en de organisatie van de bond onder de titel: „Wist u dat wel?" met vertoning van dia's. BURGH De actie „Liefde kent geen tekorten" De kerkvoogdij deelde ons mede dat het resultaat van de actie „Liefde kent geen tekorten" zeer positief is te noemen. Het totaal toegezegde bedrag bedraagt f 4824. In vergelijking met I960 gaan de vrijwillige bijdragen met ruim f 1800 omhoog. Dit is zeer verblij dend en de kerk is bijzonder dank baar. Ze kan hiermede aan haar jaarlijkse verplichtingen voldoen. ANNA-JACOBAPOLDER Ledenvergadering C.K.B. Op de gehouden ledenvergade ring van de C.K.B. werd een be stuur gekozen, dat als volgt werd 1 samengesteld: Th. van Huizen, voorzitter A. Verhage, sekretaris; Paula Wolse le penningmeesteresse; H. Fonteij- ne, 2e penningmeester; J. van Dijke, alg. adjunct. Aanvoerder: J. van Dijke. Als trainer zal op treden de heer Th. van Huizen. De dinsdagavond werd als trainings avond vastgesteld. Als klubkleuren werden gekozen geel-groen met zwarte broek en rok. BRUINISSE Vrije zaterdag voor gemeentepersoneel Door b. en w. van Bruinisse is besloten om met 1 april over te gaan tot invoering van de vijf daagse werkweek en de gemeente secretarie zal van die datum af, 's zaterdags gesloten zijn. Om daaruit voortspruitende moei lijkheden zoveel mogelijk te onder vangen, zal iedere vrijdagavond de secretarie geopend zijn en daar de vrije zaterdag ook geldt voor het gehele gemeentepersoneel, zal ook het gehele gemeentepersoneel op die avond werkzaamheden verrich ten. Geslaagde Rode Kruis-filmavond De filmvoorstelling van het Roode Kruis werd ook te Bruinisse een groot succes. Nadat in de namid dag een kindervoorstelling was ge geven, kon burgemeester C. H. van de Linde, tevens voorzitter van het Roode Kruis, in de avondvoorstel ling een openingswoord spreken in een stampvol verenigingsgebouw. De film „De Citadel" werd met spanning gevolgd, de bijfilm over de Henri Dunant", het bekende Roode Kruisschip, was het weer zien op de film van een oude be kende, die ieder jaar de Vluchtha- ven te Zijpe bezoekt, om zijn pa tiënten op te nemen of te debar- keren. De verloting in de pauze bracht f 69,- op. De vier auto's werden allen be schadigd. De Renault Dauphine, die de eerste stoot moest opvan gen het ergst. Deze werd zowel van achter als van voren inge drukt. De veerpont heeft in de vroege morgen enkele uren dienst gedaan en daarna van 11 tot 12 uur nog gevaren. Daarna heeft men de dienst gestaakt. KERKWERVE Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling N.C.V.B. van Kerk- werve hield woensdag j.l., onder leiding van de presidente, mevr. Francke, een goed bezochte jaar vergadering. Na opening op de ge bruikelijke wijze werd door drie dames een leuk stukje gedecla meerd. Het zangkoor van Kerk- werve bracht hierna onder leiding van de heer Ever wijn „De vier jaargetijden", een mooi stuk, dat met zorg werd uitgevoerd. Veel aandacht was besteed aan de zang, declamatie en de aankleding, zodat de dames een prachtige avond had den. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de dames Verhage-de Masier en Post-den Boer. Voorts werd met een tiental deelneemsters een wedstrijd hersengymnastiek gedaan, waarna de presidente in een slotwoord alle medewerkers (sters) dank bracht. De orgelbege leiding was deze avond in handen van Hans Kort. Ingezonden mededeling VOOR iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiii reparatie Appelmarkt, Zierikzee KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Zaterdagavond 18 februari om 7 uur: ds. F. Mallan. Zondag 19 februari om 9.30 en 6.30 uur eveneens ds. Mallan, dus niet (zoals in de predikbeurten vermeld) leesdienst. Scheepvaartberichten Aludra, 16-2 50 w.z.w. St. Pauls naar Rotterdam. Esso Amsterdam (t.), pass. 17-2 Ros Fartak naar Suez. Gaasterland, 17-2 te Recife ver wacht. Kelletia (t.), 16-2 van Port Said naar Lissabon. Limburg, 16-2 te Khorramshar. In Beieren is donderdag een vliegtuig van de Wèstduitse lucht macht neergestort. De twee inzit tenden kwamen om het leven. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 11 febr.: Cornells Adrianus Lambertus, z. van Joost Hagesteijn en Elizabeth den Haan; 11 febr.: Cornelis, z. van Jan Cor nells den Boer en Maria Kik; 11 febr.: Theodora Gerarda Petronel- la, d. van Réné Blommaert en Wil- helmina Christina den Dekker; 11 febr.: Frans, z. van Roelof Arnol- dus Huneman en Maria Brinkhuis; 12 febr.: Jacob Hendrik, z. van Cor nelis Jan Pannekoek en Hubrina Mai'ina van der Weele; 13 febr.: Willem Marinus, z. van Cornelis Rotte en Cornelia Jannetje Panne- koek, wonende te Middenschouwen; 14 febr.: Jan, z. van Lammert Ber- nardus Johannes Schild en Elisa beth Catharina van Vugt; 16 febr.: Cornelis Adriaan, z. .van Adriaan Cornelis Hanse en Johanna Pieter- nella Doeleman, wonende te Brui nisse. Overleden. 9 febr.Elisabeth Botbijl, 94 j., gehuwd geweest met Dionijsius Reinier Feijen; 10 febr.: Jacob Izak Hage, 74 j., echtgenoot van Jannetje van As; 12 febr.: Huig de Leeuwerk, 78 j., echtgenoot van Klazina van der Waal, wonende te Zwijndrecht; 13 febr.: Leendert Abraham Potappel, 61 j., echtge noot van Jannetje Leeuwe; 14 febr. Tannetje den Engelsman, 84 j„ ge huwd geweest met Andries Ilmer, wonende te Westerschouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3