Twee prille lentedagen deden wonderen in Schouwse Westhoek De sluisbouw voor de Grevelingendam Rapport Kongo- verzoenings- commissie Scheepsbotsingen in de mist De adviescommissie V.N. voor Kongo Zuidafrikaanse probleem ingewikkeld maar mogelijk niet onoplosbaar Philips televisie Radio Weitevreden De mist trok weg Afdeling Schouwen-Duiveland „Philatelica" vierde eerste lustrum De natuur gaat leven! WESTHOEK, 15-2. Onbegrijpe lijk feitelijk wat de twee onver wachte prille lentedagen van deze week aan wonderen in de West hoek hebben gewekt. Groeigeluiden in de plantenwereld kan men niet laten horen, maar zonder twijfel zou het een symphonie zijn ge weest, want in korte tijd werd de natuur tot leven gewekt. De narcissen vlogen in de knop en de restanten sneeuwklokjes, die nog niet in bloei stonden, trokken onmiddellijk hun witte kleedje aan. De crocussen open en enmasse hun fraai gekleurde kelkjes. Een bui tenkansje voor de bijen die, gewekt docr de zon, al op avontuur trok ken. Hun pootjes geel van het stuif meel kwamen ze even later weer uit de bloemkelken tevoorschijn en kozen het luchtruim op weg naar hun bijenwoning. Vogelconcert Reeds vroeg in de morgen zong de grote lijster het hoogste lied. Maar het was kennelijk een soort krijgsgezang, want later op de dag werden er gevechten geleverd met soortgenoten, ter bescherming van het eigen afgebakende terrein, dat bestemd is voor de bouw van het nest. Ook de tjif tjaf liet zich horen. De vogel is er reeds vanaf 2 fe bruari en de kievieten trokken in grote groepen over het Schouwse land, maar nu in noordelijke rich ting. De Turkse tortel deed ook een duit in het zakje en zat genoegelijk te koeren hoog in de bomen. Als was het mei, zo trokken grote groepen prachtig witte zilver meeuwen naar het Domein, om daar plaats te bespreken voor het komende seizoen. De Grote Vos Een andere merkwaardige ver schijning was de fraaie Grote Vos, een helaas zeldzaam wordende vlin der, die zich altijd als één der eer sten in deze omgeving meldt. Deze vlinders worden geringer in aantal als gevolg van de bespuitingen. Uiteraard deed ook de mens een beetje mee aan het lentefeest. De „Apollo" - Brouwershaven bracht pittig programma ten uitvoer Hulde aan volhardende toneel-jubilaresse BROUWERSHAVEN, 16-2. Don derdagavond gaf de muziekvereni ging „Apollo" te Brouwershaven haar jaarlijkse muziek- en toneel uitvoering in de bovenzaal van ho tel „Jacob Cats", waarvoor goede belangstelling bestond. De voorzitter de heer W. v. d. Bos verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder wethouder J. Dek ker en de oud-dirigent van „Apol lo", de heer P. H. J. Everwijn. De heer v. d. Bos deed in- zijn speech een beroep, vooral op de ouders, om hun kinderen te bewegen lid te worden van de muziekvereniging, opdat het corps verder uitgebreid kan worden. Het muzikale gedeelte, uitge voerd onder leiding van dirigent J. v. d. Bos getuigde van een dege lijke studie. Begonnen werd met de pittige mars „Semper Fidelis", waarna een fantasie, getiteld „Zo mers buiten" keurig werd uitge voerd, waarbij vooral de zuiverheid van de klankkleur opviel. De ope rette-selectie, de „Show Boat" vormde het hoogtepunt van dit mu zikale optreden, een nummer waar in diverse negro-spirituals zijn ver werkt. Met het verplichte concours nummer van vorig jaar en de mars „Colorado" werd het optreden van „Apollo" besloten. Het publiek dankte de uitvoerenden met een luid applaus. Geslaagd toneelstuk Het toneelspel „Met hartelijke gelukwensen", uitgevoerd door de dames M. Eikema-van Dienst, H, v. Nieuwenhuize, M. Heijboer, H. van Beveren en K. de Masier-Tig- gelhoven en <je heren J. Waleboer, W. Botbijl, P. Pannekoek en C. Dekker werd verdienstelijk op de planken gebracht. De aanwezigen hebben kunnen genisten van een geestig spel vol verrassingen en fijne humor, met kostelijke gebeurtenissen en grap pige liefdes-scènes, waaraan de zaal ongetwijfeld een zeer amusan te en dankbare herinnering heeft overgehouden. Gezien de lachsalvo's mag gecon cludeerd worden, dat „Apollo" ge zorgd heeft voor een avond vol van ontspanning. De voorzitter dankte de tonelis ten voor hun geslaagd spel, in het bijzonder werd mej. H. van Nieu wenhuize in het zonnetje gezet, daar zij deze avond voor de veer tigste keer meespeelde in een to neelspel van „Apollo". Als blijk van waardering werd de jubilaresse een fraaie doos bonbons overhan digd. De dames tonelisten ontvin gen een fraai boeket bloemen. Wethouder J. Dekker maakte zich tot tolk der aanwezigen om „Apol lo" dank te brengen voor deze zeer geslaagde avond, hierbij de beste wensen toevoegend voor de vereni ging in de toekomst. Na een gehouden verloting, waar bij de middenstanders de prijzen gratis ter beschikking stelden, waarvoor de voorzitter een dank woord uitsprak, volgde een gezel lig bal o.l.v. „De Jantjes" uit Zie- rikzee. Ingezonden mededeling Probeer óók die Rheumatiek van U al te schudden. Neem Kruschen - om dat wonder zelf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. huismoeders vooral weerden zich en deuren en ramen zag men over al open staan. Anderen trokken er op uit om het wonder van de zich verjongende natuur aan den lijve te gevoelen. Maar enkele oudere mensen bleven pessimist. Ze zeiden (en geef ze eens ongelijk): „wat zu mun dat motte bekoape". Kostbare viool verdwenen MAASTRICHT, 16-2. De heer L. L. uit Maastricht, adjudant bij de Koninklijke Landmacht, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een viool, een erf stuk in zijn familie, dat vorig jaar tijdens de verhuizing van de inboe del naar Suriname is weg geraakt. De inboedel was door een Arnhem se verhuisonderneming van Maas tricht naar Arnhem overgebracht en daar verpakt in een speciale zeetransportkist. Toen de inboedel na de zeereis in Paramaribo arri veerde, bleek de viool te zijn ver dwenen. Een door de verhuisonder neming ingesteld onderzoek lever de geen resultaat op. Almelose politie deed goede vangst ALMELO, 16-2. De Almelose po litie heeft vorige week twee inbre kers, de 46-jarige Amsterdammer A. D. G. en de 49-jarige J. S. uit Voorthuizen gearresteerd. Uit de verhoren is inmiddels gebleken dat met het arresteren van deze twee de politie een goede vangst heeft gedaan. A. D. G. heeft reeds be kend in Almelo drie inbraken te hebben gepleegd, waarvan één sa men met J. S., en voorts twee in braken te Hengelo (de totale buit bedroeg daar ongeveer f 10 000 aan sieraden), Wolfheze, Barneveld, Amersfoort en Deventer, J. S. heeft tot dusver slechts bekend in Al melo de helper van A. D, G. te zijn geweest. Bij deze inbraak werden enkele honderden guldens ont vreemd. De politie van verscheide ne gemeenten werkten nauw samen om alles aan het licht te brengen, waaraan het tweetal schuldig is. De gearresteerden zijn in alle delen van het land goede bekenden van de politie. BRUINISSE, 16-2. De sluisbouw voor de Grevelingendam is een machtig project ,dat zeer tot de verbeelding spreekt, als het gaat om de dimensies der Deltawerken. De uitvoering van het project is in volle gang. Men is doende de put uit te graven tot de vereiste diepte en de gehele dag rijden auto's af en aan om de uitkomende grond naar elders te vertransporteren. Drie bronbemalingsinstallaties zor gen er voor dat de put - die kort geleden droog kwam - ook verder droog blyft. By het droogkomen van de put bleek veel vis achter gebleven te zijn, in hoofdzaak pa ling en bot. De flanken van de bouwput zijn versterkt met stalen damwand, om het zeewater weg te houden. In middels liggen honderden beton nen palen te wachten. Zij zullen straks in de bodem van de sluisput worden geheid. Op deze palen komt een eveneens betonnen vloer te rusten. Men is thans begonnen met het opstellen van een speciale be- tonlnstallatie, waarmede straks de vloer zal worden gemaakt. Door de mist misleid OLDEBROEK, 17-2. Gisteravond is de bijna 85-jarige heer K. Aal- bers uit Oldebroek toen hij uit een V.A.D.-bus stapte, nabij zijn wo ning door de zware mist misleid en aan het dwalen geraakt. Daarbij is hij op de Zuiderzeestraatweg door een uit de richting Zwolle komen de vrachtauto overreden. De heer A. was op slag dood. NEW YORK, 17-2. Terwijl achter de schermen van de veiligheids raad pogingen werden ondernomen om een compromis-resolutie over de crisis in Kongo op te stellen, werd het nieuws bekend dat de verzoeningscommissie der V.N. voor Kongo een rapport aan Ham- marskjoelds adviescommissie voor Kongolese kwesties had gezonden waarin zij zich uitsprak voor de oprichting van een federale rege ring in de Afrikaanse republiek. Naar verluidt wenst de commis sie uitbreiding van de regering Ileo die door president Kasavoeboe in het leven werd geroepen. Deze regering zou moeten worden uitge breid met leden van de andere Kongolese partijen, met inbegrip van die welke door Loemoemba werd geleid. DOVER, 17-2. In de nacht van donderdag op vrijdag waren in het Kanaal enkele schepen bij aanva ringen betrokken. Er hing een dichte mist. Vijf mijl van Dover liepen de Noorse tankboot Raila (12.727 ton) en het Duitse m.s. Bochum (7.194 ton) op elkaar. Een opvarende van de Bochum verloor het leven en een tweede werd gewond. De Bo chum maakt veel water en heeft assistentie van sleepboten met pompen. De Raila kon de reis naar Rotterdam voortzetten. Twee opvarenden van de 11.000 ton metende Amerikaanse tank boot Ocean Evelyn werden gewond bij een aanvaring met het Neder landse schip Amstelhoek, 21 mijl van North Foreland bij Dovfer. Hier was geen schade en beide schepen konden de reis vervolgen. In het Kattegat is het 603 ton grote Finse m.s. Berny gezonken na een aanvaring met het Libe riaanse s.s. Tyne (1168 ton). De bemanning van - de Berny wordt door de Tyne naar Gothenburg ge bracht. Jubileumviering Gewest Zeeland P.v.d.A. Op zaterdag 25 februari a.s. viert het gewest Zeeland van de P.v.d.A. het vijftienjarig bestaan van de partij met een luisterrijke bijeen komst in het City-theater te Mid delburg. Sprekers zijn dr. W. Drees en de heer J. J. A. Burger. Mede werking wordt verder verleend door het Zeeuws Kamerorkest,, de beide arbeiderszangverenigingen „De Volksstem" uit Vlissingen en Middelburg en Jules de Cprte en" Emmy Lopes Dias. NEW YORK, 16-2. Secretaris generaal Hammarksjoeld heeft voor donderdag een bijeenkomst ■belegd van de raadgevende com missie der V.N. voor Kongo. Ham- marskjoeld is, naar verluidt, voor nemens de commissie in te lichten over de jongste ontwikkelingen in Kongo. Het wordt mogelijk geacht dat hij de mening der commissie leden zal vragen over zijn voorstel om een internationaal onderzoek te doen instellen naar de omstan digheden, waaronder Loemoemba en zijn twee metgezellen om het leven zijn gekomen. De laatste weken staan weer in het teken van de ruimtevaart. Oost en west beijveren zich om in het heelal vertegenwoordigd te zijn. Op de foto ziet men het testen der instrumenten van de Tiros II, een ruimteschip, voorzien van zonnecellen, die de zonne-energie omzetten in elektriciteit. HET POLITIE-OPTREDEN IN DEN 1IAAG Minister wil sabel niet laten vallen DEN HAAG, 16-2. Wanneer het gerechtelijk onderzoek is voltooid, zullen aan de Kamer mededelingen worden verstrekt over het politie optreden in Den Haag, waarbij de scholier Wim Scholte door een sa belsteek om het leven kwam. Dit hebben de minister van Binnen landse Zaken, de heer Toxopeus, en de minister van Justitie, de heer Beerman, geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Bakker (C.P.N.) over deze kwestie. Ook over het incident in de nacht van oud- op nieuwjaar, waarbij de heer v. E. het slachtoffer werd, volgens ooggetuigen eveneens door een sabelsteek, zullen dan mede delingen worden verstrekt. De ministers achten het niet wen selijk om de sabel als wapen voor de politie te laten vervallen, omdat de politie-ambtenaar dan bij de be teugeling van ordeverstoringen, in dien het gebruik van de gummistok onvoldoende resultaat heeft, veelal geen andere keus zou hebben dan gebruik te maken van het pistool. Het gebruik van wapenen door de politie is zorgvuldig met waar borgen omkleed. Deze zullen intus sen nooit zover kunnen reiken, dat zij betreurenswaardige gebeurte nissen, die het gevolg zijn van men selijke actie en reactie, onmogelijk maken. In geval van dergelijke ge beurtenissen zal het treffen van maatregelen te dien aanzien aan het beleid van de burgemeester en van de justitie moeten worden overgelaten, aldusde ministers. STEM VAN EEN DESKUNDIGE Toch een ontwikkeling in redelijkheid? AMSTERDAM, 15-2. „Gemak kelijke oplossingen zyn er voor de problemen van Zuid-Afrika niet. Noch een drastische verdeling van het gebied in blanke en gekleurde gebieden, volkomen territoriale scheiding dus, noch het alternatief van de radicale toekenning van een stem aan elkeen en daarmede de overdracht van de politieke macht aan de gekleurde meerheid, zou practisch uitvoerbaar "zijn, of zelfs abstract en objectief gezien wenselijk". Dit verklaarde mr. J. Keuning, directeur van de Neder landse Overzee Bank, aan een kof fiemaaltijd van het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en handel (in Krasnapolsky) tijdens een inleiding over: „Apartheid of partnerschap, problemen van zui delijk Afrika". Zuid-Afrika, zo vervolgde spre ker, is een land van compromissen. Het leent zich niet voor radicale oplossingen. Alleen door een poli tiek van geven en nemen, van toe gevingen van alle kanten, van we derzijds begrip en vertrouwen, zal men al doende met tasten en zoe ken, met vallen en opstaan, de for mules moeten trachten te vinden waarop een redelijke en billijke samenleving gegrondvest kan wor den. In di© formules zou de ge dachte van partnerschap beli chaamd moeten zijn. Maar ook aan het stelsel der apartheid zouden mogelijk toch zekere positieve ele menten ontleend kunnen worden. De bevolkingssamenstelling Het is sprekers vaste overtuiging, dat Zuid-Afrika uiteindelijk opge wassen zal blijken tegen deze grote taak, en de voorwaarden zal weten te scheppen waardoor een ieder, ongeacht zijn kleur of geloof, zich in redelijkheid zal kunnen ontwik kelen. De bevolking" van Zuid- Afrika is gecompliceerd van sa menstelling, maar juist in die ge compliceerdheid ligt ook een waar borg tegen rampzalige ontwikke lingen. De blanken mogen niet sterk genoeg zijn en onvoldoende in aantal om het land blijvend en exclusief te kunnen domineren, zij zijn te talrijk om terzijde te kun nen worden geschoven. Doch bui ten de blanken zijn er niet alleen de Bantoes, men vindt er ook in grote groepen de kleurlingen en de Aziaten. De Bantoes zelf vallen in talrijke stammen uiteen. Een wijs beleid moet juist uit deze verschil lende elementen kunnen putten om een evenwichtige en stabiele sa menleving te bouwen, waarbinnen het volle en rijke potentieel van Zuid-Afrika tot ontplooiing zal kunnen komen, en de bewonderens waardige groei en ontwikkeling van de laatste honderd jaar zich zullen kunnen voortzetten. RIJNSBURG. H.M. de Koningin bezocht deze week de bollenstreek. Het was een tocht waarbij zeven gemeenten werden bezocht. Verwachting tot zaterdagavond: Zacht Droog weer met zonnige perioden en weinig wind; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 18 febr. Zon op 7.50, onder 17.59. Maan op 9.25, onder 22.17. 19 febr. Zon op 7.48, onder 18.00. Maan op 9.52, onder 23.30. 20 febr. Zon op 7.46, onder 18.02. Maan op 10.19, onder Eerste kwartier: 22 febr. te 9.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 febr. 5.11 v.m. 18.02 n.m. 19 febr. 5.54 v.m. 18.44 n.m. 20 febr. 6.39 v.m. 19.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 febr. 5.02 v.m. 17.19 n.m. 19 febr. 5.44 v.m. 18.03 n.m 20 febr. 6.26 v.m. 18.45 n.m. Springtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het omvangrijke hoge- drukgebied boven Europa weet zich onverminderd te handhaven. Het is ook in de hogere luchtlagen aanwezig. De periode met uitzon derlijk zacht weer wordt daardoor nog met enkele dagen verlengd. Temeer omdat er een nieuw hoge- drukgebied uit de richting van de Azoren komende, met het Euro pese hogedrukgebied in verbin ding komt bij de Golf van Biscaje. Het front tussen beide druksyste- men is van weinig betekenis. Het uitgebreide mistgebied boven west Europa is niet in omvang afgeno men ,maar de mistlaag reikt niet hoog meer, waardoor de zon op vele plaatsen in staat is de mist overdag te doen oplossen. In de zachte lucht bereiken de tempera turen waarden van om en nabij de 15 graden, maar waar de mist zich overdag handhaaft blijft het kwik bij ongeveer 7 'graden steken. Mor gen komt er iets meer wind uit zuidelijke richtingen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE iongen reed gracht in De 10-jarige knaap P. B. te Zie- rikzee heeft een (verboden) ritje op het terras in het Slingerbos, langs de gracht duur moeten be kopen. Op een gegeven moment ging hij al fietsend onderuit en reed de Zoete Gracht in. De knaap ging kopje onder, maar kon zich zonder hulp weer op de kant hij sen. Zijn fiets werd later door vrienden op het droge gebracht. Ingezonden mededeling 43 cm Super (dus zonder België) I 645.- 53 cm Universeel (dus met België) I 945.- Prijzen zijn exclusief antenne. Telefoon 2805, Zierikzee DEN HAAG, 17-2. De K.N.A.C.- wegeninformatiedienst deelde van morgen mede, dat de mist bijna overal in ons land op de terugtocht is. Alleen in de driehoek Amster dam-Utrecht -Leiden kwamen nog dichte mistbanken voor. In de omgeving van Den Haag en Rotterdam waren de moeilijkheden voorbij en was er vrij behoorlijk zicht. Eenentwintig Islamieten zijn donderdagavond gewond bij een bomontploffing in Algiers. De la ding ontplofte in de ingang van een Turks bad. Het gebouw werd ernstig beschadigd, evenals enkele in de omgeving geparkeerde auto's. Donderdagochtend is het bekend- de hotel Riffelalp bij Zermatt in Zwitserland door brand vernield. In dit zomerhotel met zijn 150 bed den waren nu geen mensen aanwe zig. Gevarieerd ontspannmgsprograinma voor de leden ZIERIKZEE, 16-2. Eén der ac tiefste te Zierikzee gevestigde ver enigingen, de afdeling Schouwen- Duiveland van de internationale postzegelverzamclaarsvereniging „Philatelica", vierde donderdag avond in de bovenzaal van „Mon- dragon" 't eerste lustrum.. Den le den werd een gevarieerd program ma aangeboden en ditmaal zat men eens niet met de neus op de „kleine papiertjes", zoals in deze kring te doen gebruikelijk, is. De bijeen komst stond onder leiding van de kort geleden nieuw gekozen voor zitter, de heer J. R. de Boer. De lustrumviering werd bijge woond door een deputatie uit Den Haag, bestaand,® uit enkele verte genwoordigers van het hoofdbe stuur o.w. de voorzitter de heer P. L. Bakker cn het hoofd van de af deling Rohdzendverkeer de heer H. Smulders. Beide heren en de verdere aanwezigen werden ver welkomd .door de voorzitter, die herinnerde aan de oprichtingsver gadering der afdeling op 16 nov. 1955. Reeds dadelijk ontwikkeld,® de nieuwe afdeling een grote acti viteit, gelet op de geslaagde post zegeltentoonstelling, die te Zierik zee - kort na de oprichting - werd gehouden. Wat uitvoeriger stond de voorzitter stil bij het nut van de hobby, in casu het postzegelverza- melen, hetgeen grotere betekenis krijgt, gezien in het kader van ae arbeidstijdverkorting. Zo zag spr. voor „Philatelica" in de toekomst nog een belangrijke taak weggelegd en zal het er vooral om gaan hen op te vangen, die „omhoog zitten met het besteden van de vrije tijd". Enveloppe met inhoud De algemeen voorzitter de heer Bakker omschreef de taak van de grote vereniging „Philatelica", die d,o kleine (ook zelfstandige) vereni gingen gaarne hulp verleent. Spr. bracht dank aan de inmiddels uit het bestuur verdwenen-leden van de afdeling Schouwen-Duiveland. Zich richtend tot de voorzitter, meende spr. dat onder diens leiding de afdeling een goede toekomst te gemoet gaat. Hij bood namens het hoofdbestuur .een enveloppe met inhoud aan. Ontspanningsprogramma De verdere avond stond in het leken van de ontspanning. De heer H. J. Doeleman jr. bracht zijn Griekse dia-collektie, gemaakt tij dens .en reis in de afgelopen zomer naar Athene en Corinthe en omge ving. De goedbelichte plaatjes en het deskundig commentaar, maak ten het geheel tot een aantrekke lijk programmapunt. Na afloop bood de voorzitter do heer Doele man een boekenbon aan. Nadien volgde een verloting en bracht de heer M. Rotte een pittige schets in het Zeeuws, die zeer in dc smaak viel. Het was reeds laat, toen de voorzitter de aanwezigen dankte voor het gezellig samenzijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2