DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRAUWE MISTBANKEN HULLEN HEEL NEDERLAND IN EEN DICHT WAAS Onderzoek naar ramp met „Sabena' -toestel bij Brussel Brief van Loemoemba? „SANTA MARIA" IN LISSABON Ongeluk op lanceerbasis 85 procent van het wereldinkomen voor derde deel van wereldbevolking Arrestaties in Leopoldstad VOORTGEZET DEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD OVER SITUATIE IN KONGO VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18925 ZIERIKZEESmnNIEtlWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 1( ct. - Verschijnt maandag, dfnsaag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIES Jannewekken 11, Zlerlkree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakonman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaete, tel. 01110-2938 Verkeersongelukken bleven niet uit DEN HAAG, 16-2. De grauwe mistbanken, die woensdag in de loop van de avond Nederland bin nendrongen en langzaam het ge hele land in een dicht waas hulden, z(jn donderdag zó dicht geworden, dat het verkeer in alle opzichten er hinder van heeft ondervonden, zo dat ongelukken niet uitbleven. Nadat woensdagavond reeds was gemeld, dat een vlet, die van Sche- veningen naar Hoek van Holland voer, met twee man aan boord werd vermist, werd donderdag bericht ontvangen dat de twee mannen, die de nacht op zee doorgebracht had den, door de „Dorus Rijkers" wa ren overgenomen en even na vijven in Scheveningen aan wal waren ge zet. Het scheepvaartverkeer onder vond grote moeilijkheden. Zo zonk woensdagnacht bij Vlaardingen de binnenvaarttanker „Vlieland", 450 ton groot, na een aanvaring in dikke mist met het Duitse vrachtschip „Treuenfeld". De vier opvarenden werden gered. Verscheidene sche pen liepen in de Westerschelde aan de grond, zoals de Zweedse erts tanker „Matarengit", groot 24.225 b.r.t., dat later op eigen kracht is vlot gekomen; het Noorse motor schip „Vignes", dat in het Nauw van Bath aan de grond liep en enige kleinere schepen bij Yerseke. Van de visserijpolitie kwam het motorschip „Gier" bij Yerseke met de „Yerseke 21" in aanvaring en liep de „Meeuw" bij deze haven omhoog. De „Scaldis" voer de Zweedse „Britta" te hulp, die in aanvaring was gekomen met een Italiaanse tanker, waarschijnlijk de „Mirello d'Amico". Zeeuwse veerdiensten gestaakt In Zeeland waren de veerdien sten grotendeels gestaakt.In de ha ven van Rotterdam werden de sleepdiensten eveneens gestaakt. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg werd gehal veerd. Slechts zeven schepen zou den donderdag zijn uitgevaren, ter wijl voor Hoek van Holland de meeste aankomende schepen beter zicht afwachten. Op het IJ in Amsterdam liep donderdagmiddag omstreeks half 4 de binnenvaarttanker „Dordrecht" op het binnenvaartschip „Koop vaart 24", waarbij aanvankelijk aan gevaar voor brand werd ge dacht. De sterke wind verspreidde de drijvende benzine echter. Verscheidene veerdiensten, zoals die tussen Enkhuizen en Staveren,, en te Gorcum, moesten uit de vaart worden genomen. Het risico werd te groot. Ook voor IJmuiden liggen tien tallen grote en kleine schepen op helder weer te wachten, terwijl in de Amsterdamse haven tien tot vijftien schepen, door de mist ver hinderd om uit te varen, zijn blij ven liggen. Het luchtverkeer' werd groten deels lam gelegd. Op Schiphol was het zicht slechts 50 tot 100 meter. De meeste vliegtuigen weken uit naar andere havens. Het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam was evenmin goed bruikbaar. BRUSSEL, 16-2. In Brussel zijn donderdag mensen van het Ameri kaanse federale bureau van onder zoek (F.B.I.) aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de I ramp met het toestel van de Sabe- na, waarbij zoals bekend 73 men sen om het leven kwamen. Ook donderdag heeft men het personeel van de verkeerstoren en het grondpersoneel, dat de ma noeuvres van het verongelukte vliegtuig heeft gezien, ondervraagd De politie heeft bij haar onderzoek de hulp ingeroepen van prof. Freys de Veubeke, hoogleraar in de vlieg- tuigbouwkunde aan de Luikse uni versiteit. De politie heeft inmiddels 46 lij ken geïdentificeerd. Deskundigen onderzoeken op het ogenblik de hoogtemeter van de Boeing 707. Het onderzoek zal bijzonder moei lijk zijn omdat de radio van de ELISABETHSTAD, 16-2. Presi dent Tsjombe van Katanga heeft aan de p^rs fotocopieën verstrekt van een brief, welke in september jongstleden door Loemoemba zou zijn geschreven. In deze brbf adviseerde Loe moemba de provinciale regeringen in Kongo „om Tsjombe te arreste ren en hem zo nodig zelfs te doden" Voorts werd daarin het gebruik van terrorisme als de m°est doel treffende manier om een succes volle regering in Kongo te verze keren, aanbevolen. Boeing voor het ongeluk dertien minuten lang gezwegen heeft. De laatste woorden die de verkeers toren ontvangen heeft, waren die van de tweede piloot Jean Roy. „Alles is normaal aan boord", zo zei hij. De ramp kost Londense verzeke ringsmaatschappijen ruim 50 mil joen gulden. De „Vereniging van Britse verzekeraars" heeft meege deeld, dat de Boeing voor ruim 20 miljoen gulden verzekerd was. Een derde wordt rechtstreeks gedekt door Londense assuradeurs. LISSABON, 16-2. Op de kade toegejuicht door ca. 100 000 Portu gezen is de „Santa Maria" donder dagmiddag de haven van Lissabon binnengelopen. Aan boord bevindt zich het lijk van de officier die bij de overname van het schip door ka pitein Galvao en zijn mannen om het leven is gekomen. De leiders van de rebellie, kapi tein Galvao en Souto Mayor, heb ben gisteren voor de Braziliaanse televisie verklaard „communisten noch anti-communisten te zijn. Wij willen slechts Portugal en Spanje van de dictatuur bevrijden". Straks 22.5 procent uitgesteld loon? UTRECHT, 16-2. De heer R Plomp, secretaris van het CN.V„ heeft vandaag op een studieconfe rentie van het C.N.V. in Utrecht gezegd, dat in de toekomst waar schijnlijk "22.5 procent van h'et in komen van de werknemers „uitge steld loon" zal worden. Dit zal het geval zijn wanneer de A.O.W.- en A W.W -premie, bijvoorbeeld om redenen van bij trekking van be drijfspensioenfondsen, samen 10 procent van het loon zullen gaan bedragen, de premie voor de ar beidsongeschiktheidsverzekering en de ziekteverzekering samen 8 pro cent en de premie voor het bedrijfs pensioenfonds 4.5 procent Daar bo ven op komt dan nog °en premie van 5 procent voor de ziekenfonds verzekering. Aanvaring op het IJ AMSTERDAM, 16-2. Op het IJ in Amsterdam, nabij Zeeburg, zijn vanmiddag de binnenvaarttanker „Dordrecht" en het binnenvaart schip „Koopvaart 22" met elkaar in aanvaring gekomen, vermoede lijk als gevolg van de dichte mist die tegen dat tijdstip opnieuw kwam opzetten. De tanker werd door de aanva ring lek geslagen en verloor enige tonnen benzine. Aangezien het ge vaar voor brand daardoor niet denkbeeldig was, rukten brand weer en politie naar de haven uit om eventuele voorzorgsmaatregelen te nemen Het bleek echter dat de tanker kort na de aanvaring reeds op sleep was genomen door een an der schip, terwijl men het gat voor lopig had kunnen dichten. De brandweer heeft nog een on derzoek ingesteld naar de gevaren die de op het water drijvende ben zine met zich meebracht, maar de sterke wind verspreidde de brand bare vloeistoffen zodanig, dat het gevaar spoedig geweken was. ROSWELL, (New Mexico), 17-2. Zes personen zijn om het leven ge komen doordat donderdag in de omgeving van Koswcll, New Mexi co, een geweldige kraan ontplofte en neerstortte in een 58 meter diepe put die werd gegraven voor het onderbrengen van een interconti nentale raket van het type Atlas. Een tierende menigte heeft in Cairo de inboedel van het gebouw van de Veertien man werden gewond, Belgische ambassade in Cairo kort en klein geslagen om te protesteren van wie twee levensgevaarlijk. Bij tegen de moord op Loemoemba. - Foto: een Egyptische functionaris liet Roswell worden twaalf van derge- twee zonen van Loemoemba, die in Cairo op school zijn, de vernielingen lijke putten gegraven, elders in de in het ambassadegebouw bekijken. V.S. vijf. Prinses Marijke 14 jaar Een recente foto van prinses Marijke, die morgen (zaterdag) haar 14de jaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). OVERPRODUKTIE EN HONGER ARNHEM, 16-2. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T. B.), mr. B .W. Biesheuvel, heeft op de in „Musis Sacrum" in Arnhem gehouden jaarvergadering van de Gelderse C.B.T.B. over „Overpro- duktie in een wereld van honger" gesproken. Berekeningen wijzen uit, aldus spreker, dat 85 procent van het wereldinkomen toevloeit aan een derde van de wereldbevolking, die goeddeels in noord-Amerika en west-Europa van deze overvloed profiteert. De resterende vijftien procent blijft over voor twee-derde deel van de mensheid. Bedraagt het jaarinkomen van de Europeaan gemiddeld f 3500,—, dat van de medemensen in de onderontwik kelde en onontwikkelde gebieden is niet meer dan f 200,tot f 400, dat is minder dan het tiende deel. Elk westers land, aldus de heer Biesheuvel, moet deze problema tiek beschouwen als een onlosma kelijk onderdeel van de binnen landse politiek. „Wij zullen ons in I Europa en noord-Amerika niet (blijvend kunnen verheugen in een reeds aanwezige en nog altijd groeiende welvaart, wanneer het overgrote deel van de wereldbe volking in de kommervolste om standigheden verkeert. Er is aan de ene kant van de wereld een overvloed en een overproduktie en aan de andere kant schaarste, hon ger en ellende. Onze landbouw weet geen raad met een groot deel van de kostelijke melkproduktie en een halve dag reizen per vlieg tuig van hier snakken miljoenen kinderen en volwassenen naar voedsel, waarvoor wij geen markt kunnen vinden". Een New Yorkse diamanthan delaar, Irving Moskowitz, is woens dagavond door twee gemaskerde mannen beroofd van een hoeveel heid ongeslepen diamant ter waar de van 50.000 dollar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen zijn trots op hun af komst, maar vergeten dat hun nakomelingen ook trots op hun afkomst willen zijn. Gerechtelijke actie rassenscheiding WASHINGTON, 17-2. Het Ame- rikaanse ministerie van Justitie is een gerechtelijke actie tegen de staat Louisiana begonnen om deze te dwingen geld vrij te geven voor een der twee scholen van New Or leans, waarop in november j.l. de rassenscheiding werd opgeheven. De staat had dit geld ingehouden. Voorts eist het ministerie dat de leraren die door de school sedert november waren te werk gesteld, worden erkend. Dit is de eerste belangrijke actie van de nieuwe regering in de kwestie van de rassenscheiding. LEOPOLDSTAD, 16-2. In de Afri kaanse wijk van Leopoldstad zijn donderdag vele arrestaties verricht De Kongolese eerste minister Ileo heeft verklaard dat zün regering krachtig zal optreden tegen orde verstoorders. Ileo heeft in de slotbijeenkomst van de te Leopoldstad gehouden inleidende conferentie van Kongo lese leiders Loemoemba's dood als tragisch beschreven. Hij sprak zich uit tegen alle gewelddaden en hij verzocht de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen ter nage dachtenis van Loemoemba. Toverviool JOHANNESBURG, 16-2. „Die Tannie met de tower- viooi" is de naam die de schoolkinderen op het oost- Transvaalse platteland aan de Nederlandse violiste An nie Kossmann gegeven heb ben. De viool waarmee mej. Kossmann thans op een reis tezamen met het Zuid-Afri kaanse omroepsimfonie-or- kest concerteert, is dan ook geen gewone. Het is een Galjano van 250 jaar oud, die zij in Nederland voor 7.500 gulden kocht toen zij in december op concertreis door Nederland was met de Nederlandse pianiste Slni van den Brom. Op de hui dige toernee, waarop voor duizenden schoolkinderen op het platteland en voor stampvolle zalen met vol wassenen wordt geconcer teerd, treedt mej. Kossmann voor het eerst op in haar nieuwe functie als concert meester van het Simfonie- orkest van de Suid-Afri- kaanse Uitsaaikorporatie. Zij is de eerste vrouwelijke concertmeester van een or kest in Zuid-Afrika. NEW YORK, 16-2. De Veilig heidsraad heeft donderdagmiddag het debat over de situatie in Kongo en dc Russische eis dat Hammars- Ujocld aftreedt hervat. De eerste spreker was de afge vaardigde van Equador, Benites, die naar aanleiding van de moord Loemoemba, Talleyrand citeerde: „C'est pire qu'un crime, c'est une fautc" (Het is erger dan een mis daad, het is een fout). Hij bepleitte een internationaal onderzoek en berechting van deze „monstrueuze moord". Om herhaling van de incidenten van woensdag te voorkomen, waren tweehonderd man van de New Yorkse politie bij het gebouw ge posteerd De afgevaardigden- van twintig landen wonen, als niet- stemhebbend lid, het debat in de Veiligheidsraad bij. Zoals bekend heeft de Sowjet- Unie het aftreden van Hammars- kjocld geëist, het staken van de V.N.-operaties in Kongo binnen een maand, veroordeling van en sanc ties tegen België en de arrestatie van Tsjombe en Moboetoe. Waarnemers achten het uitgeslo ten dat de resolutie waarin deze voorstellen zijn vervat wordt aan genomen. Zij verwachten dat de westelijke landen later zelf een re solutie zullen indienen. Zowel Hammarskjoeld als Zorin waren bij de opening van de ver gadering aanwezig. Evenals woens dag ignoreerden zij elkaar volko men. Beschuldigingen De afgevaardigde van Guinee, Diallo Telli, verklaarde als niet- stemhebbend lid dat generaal De Gaulle, koning Boudewijn, de Bel gische regering, de leiders van de NAVO, Kasavoeboe, Tsjombe, Mo boetoe, Bomboko enKalondji „per soonlijk verantwoordelijk" zijn voor de moord op Loemoemba. De Pool Lewandowski sloot zich aan bij de Sowjet-afgevaardigde en verklaarde dat Polen Hammars kjoeld niet langer als secretaris-ge neraal zal erkennen. „De gewa pende benden van de kolonialisten die zich opmaken om volkeren moord te bedrijven", dienen ten spoedigste te worden ontwapend en de Veiligheidsraad moet besluiten tot sancties tegen België, „dat als agressor de wereldvrede bedreigt". De afgevaardigde van Opper-Vol- ta, Frederik Guirma, zei de „zwak heid" van de Verenigde Naties, i.e. de onmacht om kleine landen te beschermen, te betreuren. Het Wes ten „treft groter schuld dan de Sowjets", omdat het België heeft gesteund, „dat niet wil dat Kongo onafhankelijk wordt". De afgevaardigde van Gabon, Ngoua, bepleitte een „Afrikaanse oplossing" voor het probleem Kon go. Er zou een nieuwe conferentie van Brazzaville moeten worden be legd om een dergelijke oplossing uit te werken. Voor het gebouw van de Ver. Naties demonstreerden donderdag avond dertig negers, kennelijk uit protest tegen de dood van Loe moemba. Zij 'wandelden - zonder spandoeken of borden - rustig on der het toeziend oog van de politie heen en weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1