RUSLAND BREEKT MET HAMMARSKJOELD Op Schouwen-Diiiveland start wervingscampagne voor rijswerkerscursus ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag februari mi i8«4 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De dood van Loemoemba Belgen het slachtoffer Chaos groter dan ooit Reeds verleden week vrijdag liep in Elisabethstad, de hoofdstad van de Kongolese provincie Katanga, het gerucht dat Loemoemba dood was. Diezelfde dag werd evenwel medegedeeld, dat hij was ontvlucht, en daarover werd een omstandig verhaal verteld. Doch tegelijk rees het vermoeden dat de Kongolese ex-premier „op de vlucht was neer geschoten", omdat in Katanga hardnekkig werd gefluisterd, dat hij reeds was vermoord. Aan de onzekerheid werd maan dag een einde gemaakt: de man was dood. En niemand zal geloven - al zou dit waar zijn geweest - dat hij op zijn vlucht door dorpelingen in een afgelegen gebied was dood geschoten. Men kon dit des te min der aannemen, omdat de minister van Katanga, die zijn ontvluchting meldde, had meegedeeld dat de ge wezen premier naar een zeer afge legen gebied was gebracht, omdat de regering vreesde dat hij overal, waar hij van te voren werd gevan gen gehouden, zou worden bevrijd. Zo groot zou de sympathie zijn ge weest voor Loemoemba, dat hij tel kens weer ergens anders moest worden ondergebracht. Het zou dus een toeval wezen, indien hij nu juist in handen zou zijn gevallen van negers, die hem kenden en haatten. Aangenomen werd dus, dat de leider was gedood, doch dat daarna het verhaal was verzonnen over zijn vlucht. Konsekvventies Men zou hier nu kunnen spreken van iets dat herhaaldelijk voor komt, omdat er in Kongo genoeg is gemoord, indien Loemoemba niet een symbool zou zijn geweest. Hij was de door het eerste parlement van Kongo aangewezen leider der regering, terwijl Kasavoeboe, zijn mededinger, president was gewor den om een soort evenwicht te vin den tussen de verschillende groe peringen. Terwijl vrijwel alle Kon golese leiders plaatselijke of pro vinciale grootheden waren, kon men zeggen dat Loemoemba een „nationalist" was, die het land in zijn geheel wou behouden als on afhankelijke staat. Hij bedreigde dus de gewestelijke grootheden. Een ongeluk voor hem was de muiterij in het leger tegen de Bel gische officieren, die moesten ver trekken. Want aldus kwam Mo- boetoe, een sergeant, aan het hoofd te staan van troepen, die al even weinig discipline kenden jegens de regering als jegens hun blanke of ficieren. Deze Moboetoe had aspira- tites. Hij ontwikkelde zich tot een dictator, die zelfs president Kasa voeboe naar zijn hand zette. Ge zamenlijk zetten zij Loemoemba af. De president, Kasavoeboe, had toen een nieuw kabinet klaar, maar van die inmenging wilde Moboetoe niet weten. Hij vormde zijn eigen groep van „commissarissen", die voorlopig regeerden. Pas verleden week ging hij weer in op het ver zoek van de president, gezamenlijk een nieuw kabinet te vormen. Gevangen leider Het parlement was ontbonden en Loemoemba moest zich schuilhou den in zijn woning, waar troepen der Ver. Naties hem beschermden. Ongelukkigerwijze heeft de ex- premier het toen gewaagd, te trach ten zijn aanhangers te bereiken el ders in het land, en hij verliet de hoofdstad Leopoldstad. Dit werd hem noodlottig: hij werd opgevan gen en door Moboetoe in een mili tair kamp gevangen gezet. Toen de soldaten van Moboetoe daar geneigd schenen, hem te laten ontsnappen, werd Loemoemba overgebracht naar Katanga en bin nen het bereik geplaatst van een andere provinciale leider, Tsjombe. Bij die gelegenheid werd hij - zo als de eerste keer van zijn arresta tie - zwaar mishandeld, maar hij leefde blijkbaar nog, toen hij in Katanga achter prikkeldraad werd gezet. Intussen hadden zijn aan hangers weten te zegevieren in twee provincies in het oosten des lands. Zij dreigden niet alleen vrienden van Moboetoe, Kasavoe boe en Tsjombe te doden, maar ook Belgen en andere blanken, indien zou blijken dat Loemoeba dood was. Dit is het -ergste, dat men moest vrezen dat nu tal van blan ken zouden worden gedood als re presaille van de moord op de ex- premier. Belgen getroffen Degenen die het ergste zijn ge troffen, zijn de Belgen. Zij immers hebben Tsjombe door dik en dun gesteund, hun officieren bleven de troepen van Katanga leiden. Zij kregen ook steeds meer invloed op Kasavoeboe, wiens regering zij wilden erkennen. Het lag dus voor de hand te zeggen, dat Tsjombe en Kasavoeboe „vijanden en vazallen" der Belgen waren. Natuurlijk heb- den de Belgen de dood van Loe moemba niet gewild, want zij heb ben geweten, welk een storm er over hun hoofden zou opsteken, in dien Loemoemba dood zou zijn. In de Verenigde Naties staan vele Afro-Aziatische landen en het Sowjetblok achter Loemoemba, om dat zij beweren dat de anderen marionetten zijn van de Belgen (en van de Fransen, die België steunen) Nu zal ook in de Ver. Naties de ver ontwaardiging zich ontladen) in een stemming, die vijandig is aan Bel gië. De V.S. en de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heb ben voorgesteld, alle provinciale legertjes te ontbinden, en een nieu we nationale regering met een nieuw leger te vormen. Er zal meer steun zijn voor zulk een standpunt, hoewel ook de chaos voorlopig gro ter zal zijn dan ooit. Ontwikkeling gevaarlijk voor voortbestaan der Verenigde Naties MOSKOU, 14-2. De Sowjet-rege- ring verbreekt alle betrekkingen met Hammarskjoeld en zal hem niet langer erkennen als functiona ris van de Verenigde Naties. De Russische regering verklaart zich bereid de „wettige regering van Gizenga" te steunen, -De Russische regering beschul digt België er van de anti-kolonia listische resolutie van de Verenig de Naties te hebben geschonden en eist sancties tegen België. De regering eist voorts, aldus een dinsdag uitgegeven regeringsver klaring dat binnen een maand een einde wordt gemaakt aan het op treden van de Verenigde Naties in Kongo en dat alle buitenlandse troepen uit Kongo worden terugge trokken om de Kongolezen de ge legenheid te geven zelf te beslissen over hun binnenlandse aangelegen heden. LONDEN, 14-2. Diplomatieke kringen in Londen menen dat de internationale toestand door de ver klaring van de Sowjetregering aan zienlijk slechter is geworden. De Sowjet-Unie schijnt er op aan te sturen de wereld in twee vijandig tegenover elkaar staande groepen te verdelen, van voor- en tegenstanders van Hammarskjoeld, in plaats van te streven naar ontspanning. Moskou en Afrika De Sowjetregering meent kenne lijk dat de alom betreurde dood van Loemoemba nuttig is in het kader van de politiek om de Afro- Aziatische landen tegen het westen te mobiliseren. Dit kan de onder gang van de Verenigde Naties be tekenen en de kleine landen geheel uitleveren aan de macht van de grote mogendheden. Deze jongste ontwikkeling wordt in het bijzonder betreurd, omdat de hoop op toenadering tussen Mos kou en de nieuwe regering in Was hington groter scheen dan geduren de het laatste jaar van de koude oorlog het geval is geweest. Men vreest dat de Sowjet-Unie de Verenigde Naties willen uitscha kelen om zichzelf met Afrika bezig te houden. MARKTBERICHTEN Veemark* ROTTERDAM, 14-2. Aanvoer 3872 stuks vee (weektotaal 5674), t.w.: 250 vette koeien en ossen; 877 stuks gebruiksvee; 472 vette kalve ren; 207 graskalveren; 1769 nuch tere kalveren; 6 varkens; 41 lopers; 55 biggen; 77 paarden; 5 veulens 147 schapen en lammeren; 6 weide- lammeren; 20 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,70-3,00, f 2,50- 2,65; vette kalveren f 2,95-3,05, f 2,70-2,90, f 2,40-2,70; slachtpaar- den f 2,65-2,45-2,25. Prijzen per stuk: graskalveren f 440-330-240; nuchtere kalveren f 70-60-50; lopers f 130-100-80; big gen f 75-65-55; schapen f 150-120- 90; lammeren f 130-100-90; kalf- en melkkoeien f 1290-1140-950; vare koeien f 850-750-650; vaarzen f 920- 720-620; pinken f 560-460-400. AMSTERDAM. De leiding van de commerciële radiozender „Vero nica" heeft medegedeeld, dat de reeds eerder aangekondigde recla me-uitzendingen naar Engeland op donderdag 16 februari a.s. zullen beginnen. Er wordt uitgezonden van acht uur des morgens tot des middags één uur en van midder nacht tot twee uur (Ned. tijd) op de 192 m. BRUINISSE, 14-3. De Rykswerk- plaatsen hebben in de betrekkelijk korte tijd van hun bestaan al heel wat goede vaklieden afgeleverd. Talrijke werknemers ln de bouw- i metaalnijverheid hebben een goede positie veroverd, dank zij hun cm- of herscholing op bedoelde Rijkswerkplaatsen. Een goed vak man is ook in een tijd van hoog conjunctuur zijn plaats en z(jn loon ten volle waard. Naast bedrijven die, als de ge noemde bouw- en metaalnijver heid, hun werknemers bij tiendui zenden tellen, zijn er in ons land echter ook een aantal beroepen die slechts een beperkt aantal beoefe naars tellen, maar die beoefenaars zijn dan ook speciale vakmensen, die hun vak tot in de kleinste bij zonderheden onder de knie hebben, dikwijls geleerd van vader op zoon. Tot hen behoren onder meer steenzetters en rijswerkers, die bij de waterstaatkundige diensten wer ken, begonnen met de afsluiting van de Zuiderzee, en bij de tegen woordige Deltawerken verzekerd waren van volop werk. Gebrek aan steenzetters Het gebrek aan steenzettei's deed zich al eerder gevoelen en vrij spoedig was er een overeenstem ming bereikt tussen de ministeries van Sociale Zaken en Verkeer en Waterstaat en de werkgevers van kust- en oeverwerken. Middelburg en Zwolle waren enige tijd plaat sen waar men tot steenzetter kon worden opgeleid, maar de werk plaats die daarvoor thans nog be staat en die periodiek een aantal steenzetters aan de aannemers van waterstaatkundige werken aflevert, is gevestigd midden op de Bra bantse hei in Rucphen. Immers, om steenzetten te leren behoeft men niet speciaal aan de waterkant te zijn, het kan ook op het droge ge leerd worden. Anders ging het met de opleiding voor rijs werker. Op het ministerie van Sociale Zaken was men onge rust over de leeftijdsopbouw van de rijswerkers, maar zo lang allen nog aan het werk waren, was de behoefte niet zo nijpend. Ook Rijks waterstaat had wel oog voor de noodzakelijkheid het korps van deze werkers aan te vullen, maar zonder de medewerking van het iets te doen. KANSEN VOOR GOED BETAALD WERK Het gaat om korps van 350 vakmensen Officiële publicatie WESTERSCHOUWEN Opening gemeentesecretarie enz. Burgemeester en wethouders van Westerschouwen zijn gereed geko men met de gang van zaken be treffende de openstelling van de secretarie enz. De secretarie en het bureau bur gerlijke stand te Haamstede zijn dagelijks geopend van 9.0012.30 uur. De gemeente-ontvanger houdt zitting te Haamstede des woens dags van 9.3011.30 uur. De ge meente-opzichter kan te Haam stede gesproken worden des woens dags van 11.0012.30 uur, terwijl het Gewestelijk Arbeidsbureau zit ting houdt op elke tweede en vierde woensdag van 2.453.15 uur. Te Renesse wordt in het voor malige gemeentehuis zitting gehou den alleen voor secretariezaken des dinsdag van 9.0012.30 uur en des vrijdags van 13.3017.00 uur. De gemeente-ontvanger houdt te Re- nesse zitting des dinsdag van 9.30 11.30 uur en de gemeente-opzichter des woensdags van 9.0010.00 uur. De burgemeester houdt spreek uur te Haamstede: als regel des voormiddags; te Renesse van 11.30 12.30 uur. Het verdient aanbeve ling telefonisch een afspraak te maken. Voor brandalarmering blijven de zelfde nummers van kracht. Alléén geldt voor Noordwelle nu K. H. Zevering (01116-251) en voor Se- rooskerke J. A. C. Prince (01117 - 318). Toch kon men wel iets doen en bedrijfsleven was het niet mogelijk zo besloot men in oktober 1958 tot het instellen van een onderzoek naar de rijs werkersstand. Daarbij kwamen naast verblijdende dingen, ook ontstellende feiten aan het licht. In de eerste plaats bleek dat alle rijswerkers volop werk had den. Allen waren mobiel in kust en oeververdediging ingeschakeld. Slechte leeftijdsopbouw Maar wat speciaal in het oog viel was de slechte leeftijdsopbouw. Alle bekwame vaklieden hadden een leeftijd die er op wees dat over een aantal jaren de rijswerkers- stand niet meer zou bestaan, om dat zo goed als geen jongeren het vak meer beoefenen. De aanwas van vader op zoon bestaat, niet mëer. De jongeren uit de plaatsen van de griendcultuur hadden ook de keus op de baggervloot te stappen en velen deden het laatste. Ook ligt het historisch arsenaal waaruit de rijswerkers voortkwa men dicht bij de grote industrie centra en hieraan moest 't griend- werkers- en rijswerkersvak zijn tol betalen. En tenslotte was er als derde aanwijsbare oorzaak het feit dat kinderen van rijswerkers een hogere sport van de maat schappelijke ladder konden berei ken, omdat vader met zijn goed be taalde werk de middelen had om de studie van zijn kinderen te be kostigen. Het gevolg van deze enquête was dat toen de uitslag bekend werd, ook de werkgevers overtuigd raak ten van de noodzakelijkheid om rijswerkers op te leiden. Maar dat hield tevens in, dat die opleiding zowel theorie als praktijk moest omvatten. De bedoeling was en is om werkelijk vakmensen af te le veren, die straks het vak even goed zullen verstaan als hun oude col lega's uit Sliedrecht en Werken dam. En die door hun vakkennis een even grote verdienste zullen hebben. Maar eer het zover is, moet uiter aard een cursus van enkele maan den theorie en praktijk worden doorlopen en waar de Deltawerken voor het grootste deel in Zeeland liggen, werd besloten deze cursus ook in Zeeland te houden en wel speciaal bü de werken aan de Gre- velingendam in Bruinisse. Een andere overweging van het ministerie van Sociale Zaken om deze cursus op Schouwen-Duive- land te organiseren, ligt in het feit dat ons eiland nog steeds een ge bied is bekend om zijn structurele werkloosheid, al wordt deze nu verdoezeld dóór het pendelen. Bo vendien kennen de bewoners van Schouwen-Duiveland de zee, zodat voor flinke jonge mensen hier een unieke gelegenheid bestaat om een goed betaald vak te leren. Volgende week begint de wer vingscampagne, waarvoor het Ar beidsbureau zal worden ingescha keld. Wervingsavonden worden achtereenvolgens gehouden op 20 februari te St. Philipsland; 21 febr. te Bruinisse; 22 febr. te Brouwers haven; 23 febr. te Nieuwerkerk en 24 febr. te Haamstede. Op deze avonden zal de film Dijkherstel '53 worden vertoond, welke een goed beeld geeft van het werk van de rijswerkers. Drie maanden cursus De cursus zal drie maanden du ren. Het ligt in de bedoeling niet meer dan vijftien personen voor één cursus aan te nemen. Doch de cursus zal wanneer de proef die thans genomen wordt slaagt, elke drie maanden worden herhaald, tot een korps van plm. 350 vakmensen is verkregen. Want - en hierop kan niet ge noeg de nadruk worden gelegd - het gaat er om vakmensen op te leiden, vandaar dat de stichting die de cursussen organiseert, zijn opgeleide mensen ook niet loslaat als straks de praktijk in de plaats van de theorie komt. De minimum-leeftijd voor de deelnemers is gesteld op 18 jaar. Er zal ook sprake zijn van een ma ximum-leeftijd. De praktijk zal uit wijzen waar de grens naar boven ligt. Zo lang de opleiding duurt kun nen lieslaarzen, laarzen en oliegeld in bruikleen worden verkregen. Tot voor kort was een der aan trekkelijkheden van het rijswer kersvak de vijfdaagse werkweek. In de komende tijd zal nu deze verkorte werkweek geleidelijk overal worden ingevoerd, waardoor deze faciliteit wellicht zijn aantrek kelijkheid zal verliezen. Ondanks toepassing van nieuwe technieken ook in dit deel van de waterstaatkunde, staat het vast dat de echte rijswerker niet kan wor den gemist. SPORT SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" Dinsdagavond speelde de Zierik- zeese schaakvereniging weer on derlinge wedstrijden. De uitslagen hiervan waren als volgt: Groep A: P. C. Tak-ir. J. J. El- zerman 0-1; J. J. v. d. Ende-A. J. Scheele 1-0; M. J. Enzlin-C. Nolet afgebroken. Groep B: M. M. de Raat-J. Beve lander 1-0; C. F. Mulders-D. Klei- nendorst 0-1; F. Nauta-E. Statema 0-1. Levenslang voor moordenaar van Engelina Feenstra AMSTERDAM, 15-2. De Amster damse rechtbank heeft woensdag ochtend de 28-jarige Amsterdamse los werkman J. J. T. die op 7 april 1960 in de woning van hoofdinspec teur Schipper aan de Ter Gouw straat in Amsterdam het 17-jarige Leeuwarder meisje Engelina Feen stra van het leven beroofde, we gens doodslag vergezeld of vooraf gegaan van andere strafbare feiten veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Er was 18 jaar en daar na ter beschikking stelling van de regering tegen hem geëist. Per dag duizend nieuwe t.v.-toestellen DEN HAAG, 15-2. Bij de dienst luister- en kijkgelden zijn in de af gelopen zeven weken ruim 50.000 nieuwe televisie-toestellem gere gistreerd, gemiddeld ruim 1000 per dag. Op 1 februari bedroeg het totaal aantal 833901 tegen 801448 op 1 ja nuari jl. (t.m. 14 februari 848334). In totaal werden in januari dus 32453 t.v.-ontvangers aangegeven, d.w.z. bijna 20 pet. meer dan in ja nuari 1959, de maand die met 27048 geregistreerde t.v.-toestellen tot dusverre de grootste groei te zien gaf. Het aantal aangegeven radiotoe stellen bedroeg op 1 februari 1961 2644056. Er waren op 1 februari 4809711 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 480713 op 1 januari jl. Volgens een woensdag door het Witte Huis gepubliceerd rapport van de speciale vertegenwoordiger van de president, Tracy S. Voorhees zijn er nu ongeveer 50 000 Cubanen in de V.S. die gevlucht zijn voor het regime van Fidel Castro. De mees ten van hen, of men hen nu toeris ten of vluchtelingen noemt, zijn in waarheid ballingen. Speciale V.V.V.-bijeenkomst Vertoning van reportage: „Zierikzee in kleuren" ZIERIKZEE, 15-2. In de foyer van „Mondragon" vindt op vrijdag 17 februari a.s. een speciale door V.V.V. belegde bijeenkomst plaats, waarop de kleurenreportage van Zierikzee: „Zierikzee in kleur zal worden vertoond. De burge meester en het voltallig gemeente bestuur met hun dames z\jn voor deze bijeenkomst uitgenodigd. In een schrijven aan de leden - waarin vervat de uitnodiging tot bijwoning - schrijft het V.V.V.-be- stuur dat de reportage „Zierikzee in kleurook voor V.V.V. zal kunnen worden benut. Met het oog hierop heeft men een speciale ver toning gearrangeerd, teneinde van de inhoud kennis te kunnen nemen. Voor deze avond zijn ook adspirant leden van V.V.V. en verdere be langstellenden met hun echtgenotes welkom. Ingezonden mededeling Doe mee aan onze gezellige Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 29. „Goeden avond, waarde heer", zegt Agua met zijn beminne lijkste glimlach, „ik moet de hoofdman spreken, zo snel mogelijk, voor het te Iaat is!" „De hoofdman?" gromt het mannetje in de deuropening achter dochtig, „de hoofdman waarvan?" „Kom, houd je maar niet van de domme", grijnst Agua, „ik weet heel goed dat zich in dit huis een troepje snaken ophoudt, die zich bezig houden met het uitschudden van rijke kooplieden en zo Wel, ik geef jullie groot gelijk, maar de soldaten, die hierheen ge stuurd zijn, denken daar anders over!" „Solsoldatenhakkelt het mannetje geschrokken, „zijn er soldaten op weg hierheen?" „Breng me nu maar gauw naar je baas", herhaalt Agua. „Goed, kom naar binnen", bromt het mannetje. Hij dribbelt haastig voor Agua uit door de lange, donkere gang en Agua trekt voor alle zekerheid zijn pistool uit de gordel en houdt het wapen onder zijn mantel verborgen Dan gaat opeens een deur open en de hoofdman van de bende komt de gang op, een pistool in de vuist. Haastig neemt Agua zijn hoed af en houdt hem voor de hand, waarin hij zijn wapen heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9