kinderkleurboek Radion SPIONNE IN PLASTIC BIJ ELK REUZENPAK blikje Meer dan 1 miljoen jes melk voor Kongo De Haringvliet- brugverbinding z.v.u. Ljoenen kijkers zagen zonsverduistering op televisie Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag ie februari mi issm Ingezonden mededeling Openbare lagere school te Ellemeet hield geslaagde ouderavond Stijgend lccrlingental in 1961? ELLEMEET, 13-2. Op maandag, 13 febr. Jl. werd een goed geslaagde ouderavond in de openbare lagere school gehouden. Voor de gemeen te Middenschouwen waren, voor het eerst, vertegenwoordigd de wet houders I. W. Padmos en H. L. Hoo- genboom. De heer J. J. Elenbaas opende als voorzitter van de ouder commissie de bijeenkomst en dank te de heren K. v. d. Cingel en R. Th. Louwerse voor hun werk als penningmeester en secretaris. In hun plaats werden de heren O. van Burg en J. Dalebout gekozen. Het hoofd der school, de heer A. C. de Jonge liet het afgelopen schooljaar de revue passeren. Het leerlingenaantal ging per 1 septem ber 1960 sterk achteruit, tengevol ge van de opheffing van het 7e en 8e leerjaar en van vertrek naar el ders van een enkel gezin. Het ziet er gelukkig naar uit, dat in 1961 het leerlingenaantal weer zal stijgen. Men zal dit jaar trachten met de laagste klassen een reisje te maken met partikuliere auto's. De ouderen gaan waarschijnlijk liever naar een jeugdherberg, zoals op andere ja ren. Met een beschouwing over de nieuw aangeschafte rekenmethode, waarmee langs moderne banen, prettig gewerkt wordt en iedere leerling in zijn eigen tempo rekent („Naar zelfstandig rekenen") sloot hij zijn jaarverslag af. Bij de rondvraag vroeg de heer J. J. Verloo o.a. naar het gods dienstonderwijs, dat zijns inziens DEN HAG, 14-2. Meer dan 1 mil joen blikjes melk heeft de Neder landse schooljeugd in het kader van de actie van het Jeugd Rode Kruis thans ingezameld ten behoeve van de hongerende kinderen in Kongo. De motorschepen „Liberia Kust" en „Afrika", die inmiddels uit Neder landse havens naar Leopoldstad ztfn vertrokken, hebben tezamen meer dan 500.000 blikjes aan boord. Met hun vertrek zal de gehele tot nu toe ingezamelde voorraad zijn verscheept Het gironummer van het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis vermeldde een totaal van f 936.000, welk bedrag eveneens wordt aangewend voor de anti-hongeractie in Kongo. Landbouw en Veeteelt Het gebruik van procaine penicilline Van alle antibiotica is penicilline het bekendste en meest gebruikte. Ook in de landbouw en met na me in de kuiken- en varkensmes- terij heeft het zich een vaste plaats veroverd nadat door de regering een dosering van 10 gm per ton mengvoer was toegestaan. Dat men in Nederland wel eens getwijfeld heeft aan de economi sche voordelen van het gebruik van procaine penicilline vindt zijn oorzaak in het feit, dat men niet altijd duidelijke verschillen zag. Iedere boer en landbouwkundige die met levend materiaal werkt, weet echter, dat het succes van de mesterij van veel factoren afhan kelijk is. Niet alleen de kwaliteit van de dieren, maar ook kou, vocht, verandering van voedsel, vaccina tie, ziekten enz. zijn oorzaken van sterk wisselende uitkomsten. Alleen door veel proeven te ne men met een groot aantal dieren kan men het werkelijke voordeel betrouwbaar vaststellen. Proeven in Nederland met bijna 1.000 varkens en ruim 18.000 slacht- kuikens hebben onomstotelijk de grote voordelen van procaine pe nicilline voor de mesterij aange toond. Door een snellere groei en een betere voederomzetting steeg bij gebruik de netto winst per var ken met guldens en per kuiken met meer dan een stuiver. Dit was ook het geval als koper in het voer was opgenomen. Het economische voordeel voor de boer en het feit, dat procaine penicilline in de genoemde lage do sering een veilig antibioticum is, dat tot heden nooit gevaar heeft opgeleverd voor de gezondheid van mens en dier, maken het gebruik hiervan in alle opzichten verant woord. niet onder schooltijd moest gegeven worden. Zijn vragen werden duide lijk beantwoord. Na de pauze, waarin het werk der leerlingen met veel belangstel ling werd bekeken, werden drie films vertoond, die de ontwikke ling, die de film heeft doorgemaakt, duidelijk lieten zien. Het eerst was nl. een stom filmpje, het tweede een zwart-wit film met geluid en het derde een kleurenfilm met ge luid. Het laatste was een juweeltje in het documentaire genre van Bert Haanstra: „Glas" en vormde een goed slot van deze interessante avond. DEN HAAG, 14-2. De provincie Zuid-Holland geeft voor de ver vroegde bouw van de brug over het Haringvliet een voorschot van f 230 duizend aan de N.V. Brugverbin- ding Haringvliet. Aldus besloten provinciale staten in hun heden voortgezette wmterzitting. De N.V. Brugverbinding Haring vliet moet over een aandelenkapi taal van een miljoen gulden kun nen beschikken om de benodigde 36 miljoen gulden voor de bouw van de brug te kunnen lenen. Ge meenten op de eilanden Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duive- land hebben aandelen in de N.V. genomen tot een bedrag van f 600 duizend. De provincie Zeeland gaf een voorschot van f 170.000. Nu de financiën geregeld zijn, kan de brug naar het ontwerp en bestek en on der toezicht van Rijkswaterstaat worden uitgevoerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLODROP. In Vlodrop is een Duitse personenauto in een bocht frontaal op een Nederlandse perso nenwagen gereden. Drie inzittenden van de Duitse personenwagen zijn met ernstige verwondingen opge nomen in een ziekenhuis te Roer mond. De chauffeur van de Neder landse personenwagen liep een vleeswonde op. AMSTERDAM. De Amsterdam se politie heeft de 45-jarige vrouw G. B.-D. aangehouden, die ervan verdacht wordt in de afgelopen ja ren voor een waarde van enkele tienduizenden guldens aan goede ren uit winkels te hebben gestolen. De vrouw houdt zich volgens de politie hiermede reeds 27 jaar be zig en is reeds vele malen met de politie en jistitie in aanraking ge weest. AMSTERDAM. Mevr. Kathleen Kitching, de echtgenote van de in ternationale leider van het Leger des Heils, generaal Kitching, ver toeft op het ogenblik in Nederland. Zij zal hier in haar kwaliteit van wereld-presidente van de gezins bond, de vrouwenbond van het Le ger des Heils, een aantal openbare samenkomsten voor vrouwen lei den, waar zij zal spreken over: „Vrouwen op kruistocht". SCHIEDAM. In de Dr. Nolet- stichting in Schiedam is het 2-jari- ge meisje Yvonne Griffijn overle den. Zij viel gistermiddag uit het raam van haar ouderlijke woning op de tweede etage in de Newton- straat te Schiedam. MAASBRACHT. Een autobus, met zestien persoden is op de rijks weg in Maasbracht in volle vaart tegen een boom gereden. De heer L. Pijnenburg, uit Heikant-Deurne, die voorin naast de bestuurder zat, is hierbij om het leven gekomen. Tien andere personen, met arm- en beenbreuken en diverse andere verwondingen, zijn naar het zie kenhuis te Roermond overgebracht. GIETHOORN. De dorpsgracht van Giethoorn, die jaarlijks door honderdduizenden toeristen wordt bevaren, dreigt te verzanden. ^Het gemeentebestuur heeft thans aan het ingenieursbureau v.h. J. van Hasset en De Koning te Nijmegen opdracht gegeven tot het maken van een plan voor het schoonmaken en uitdiepen van de gracht en een aantal zijleidingen, van totale leng,- te van vijf kilometer. Het plan houdt tevens in het treffen van oevervoorzieningen over een lengte van ruim zeven kilometer. Romantiek iti de muziek Onder auspiciën van de Z.V.U. sprak dinsdagavond in de boven zaal van „Mondragon" de bekende musicoloog Rutger Schoute voor een klein gehoor over „De roman tiek in de muziek". Na ingeleid te zijn door de voorzitter van de werk groep Zierikzee, dr. J. J. Westen dorp Boerma, behandelde de heer Schoute talrijke boeiende aspecten uit dit tijdperk van tegenstellingen in het rijk der muziek, zoals de in- stumentale virtuositeit, de opera, het intieme en het theatrale. De causerie werd geïllustreerd met enige bijzondere, thans grotendeels van het repertoire verdwenen, mu ziekfragmenten. De grote centrale figuur voor alle romantici was Beethoven. Kenmer kend voor de romantiek in de mu ziek - een begrip dat altijd bij ve len bijzondere aantrekkingskracht heeft gehad - is de overheersing van het gevoel en de neiging naar fantasie, sprookjes-elementen en volkskunst. De romantiek vond vooral in de muziek haar sterkste en laatste uitdrukking, als reactie op het koele verstandelijke in het antieke. Door het gebruik dat tal rijke componisten maakten van het volkslied, komt het nationale ge voel in de romantiek sterk tot uit drukking. In de romantische bloeitijd - ne gentiende eeuw - ontstond het vir- tuozendom (oorsprong Paganini) en een grote vooruitgang op instru mentaal gebied, evenals een grote opbloei van de pianomuziek. Tal rijk waren in deze tijd ook de „sa lonstukken", die ontstonden uit de behoefte bij het publiek aan mu ziek die „geleek" op die van het virtuozendom. Met muziek hebben deze „rozen-en-doornen-stukken" echter wel heel weinig te maken. Het specialisme is een ander facet dat in de romantiek zich sterk ont wikkelde. In het begin van de 19e eeuw kreeg men ook voor het eerst weer aandacht voor het muzikaal verleden. Voor 1800 had alleen de laatste muziek bij het publiek be langstelling. De romantiek heerste in alle Nederland heeft grootste bergingsvaartuig IJMUIDEN, 14-2. De Nederlandse zeesleep- en bergingsvloot is uitge breid met een van de grootste zee gaande hef- en bergingsschepen ter wereld, de 783 ton metende, 55 me ter lange „Help". Dit vaartuig, dat eigendom is geweest van de Britse admiraliteit, behoorde tot een klei ne serie bergingsschepen van de „Kin"-klasse. Het- werd gebruikt, voor het opruimen van wrakken, het lichten van gezonken schepen (vooral van onderzeeboten), het vlot brengen van gestrande sche pen en de hulpverlening aan in nood verkerende vaartuigen. Door die aankoop van dit schip door de IJmuidense zeesleepvaart- en ber gingsmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller is deze maatschappij de eerste particuliere firma ter wereld die een dergelijk zeegaand hef- en bergingsschip in eigendom en be schikbaar heeft. Het is ook het eer ste zeegaande hef- en bergings schip van.de Nederlandse sleep- en bergingsvloot. Lijkje gevonden van vermist jongetje ROTTERDAM, 14-2. Precies zes dagen na de vermissing is de acht jarige Marcel Nivard gevonden. Het jongetje is dood. Het lichaamp je vertoont sporen van geweld. De lugubere vondst werd dins dagavond omstreeks tien uur ge daan door de rijkspolitie in Berg- schenhoek, na een anonieme tele fonische tip. Het lijkje lag in een een meter diepe sloot, die langs de provinciale weg no. 19 van Berg- schenhoek naar Berkel loopt. Deze plaats is ongeveer 150 meter van de wegkruising met de grindweg, van Hillegersberg naar Bergschen- hoek, verwijderd. Onmiddellijk na de eerste mel ding kwam het Rotterdamse poli- tie-apparaat, dat in de afgelopen dagen al zeer uitgebreide naspeu ringen had gedaan, in actie. De substituut-officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen, en de chef van de zedenpolitie, commissaris J. A. Kwast, waren onder de velen die zich onmiddellijk naar de aangege ven plaats begaven. kunsten maar wel speciaal ook in de muziek. Grote romantici zijn o.a. Schubert, Chopin, Schumann en Brahms. In zijn causerie gaf de heer Schoute zijn gehoor ongetwijfeld een interessante indruk vnn zijn onderwerp, een gebied dat echter heel moeilijk in te delen of te om grenzen valt, hetgeen de spreker overigens ook onnodig en onjuist achtte. Nadat nog enige vragen waren beantwoord dankte dr. Westendorp Boerma de spreker voor het gebo- dene. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Biezelinge (toez.): W. B. de Weerd, Nederhorst den Berg; te Opheusden en te Zuilichem- Nieuwaal: kand. W. C. Hovius, Haarlem; te Schoonhoven: J. C. Schuurman, Bleskensgraaf. Aangenomen naar Arnhem (12e pred:pl.): S. de Roest, IJmuiden- Oost. Bedankt voor Tholen: C. Vos, Bennekom. Ger. Kerken Tweetal te 's-Hertogenbosch (2e pred.pl.): G. Haaksma, Ee (Fr.) en J. A. van Netten, Grootegast, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Zijldijk: kand. Q. Huyser, 's-Gravenhage; te Heme- lum: kand. A. Bakker, Kiel winde weer. Ger. Kei-ken vrijgemaakt Beroepbaar: J. A. de Vries, Krommenie. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Alphen a.d. Rijn: N. de Jong, Katwijk aan Zee en H. van Leeuwen, Arnhem; te Broek op Langendijk: M. Drayer, Drachten en P. N. Ribbers, Noordsche Schut. Ger. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: P. Hon- koop, Yerseke. Bedankt voor Leiden: K. de Gier, 's-Gravenhage. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amstelveen: C. Schröder, Enkhuizen. In noord Celebes hebben zich, volgens een mededeling te Djakar ta, eind vorige week zesduizend op standelingen overgegeven aan de regeringstroepen. Iii het buitenland werd het bijna donker DEN HAAG, 15-2. Naar schat ting honderd miljoen kijkers ziju vanmorgen via de televisie getuige geweest van de zonsverduistering vanuit vier punten in Europa. In Engeland stonden de camera's op gesteld op het strand van Selsey Bill. Tevergeefs wachtte men daar op de opkomst van de zon. Het was voor allen een grote teleurstelling, dat het weer in Engeland zo heiig was, dat er vrijwel geen opnamen gemaakt konden worden. Vanuit een vliegtuig van de R.A.F., dat ijlings was opgestegen, kon men de kijkers gelukkig nog iets laten zien. Van Engeland werd overgescha keld naar St. Michel in de Provence (Frankrijk), waar zich een obser vatorium bevindt. Duidelijk was daar te zien hoe nog slechts een smal sikkeltje van de zon was over gebleven. De vele opgestelde ca mera's toonden beelden van mens en dier bij het invallen van de duisternis. De kippen kakelden en d eschapen drongen dicht bij el kaar. De totale zonsverduistering duurde hier één minuut en 48 se conden. In Florence in Italië, waai de camera op een hotel in het cen trum van de stad stond opgesteld, hadden de bewoners al het licht ontstoken. Het leek een opname van een stad bij nacht. Honderden Ita lianen, die zich in het centrum van de stad verzameld hadden onder gingen het schouwspel niet in stilte maar joelden en schreeuwden, als of het carnaval net begonnen was in plaats van afgelopen. De corona Via de camera's was de totaal verduisterde 2on met daaromheen de corona prachtig te zien. De ca mera's waren zo ingesteld, dat de rechterrand van de zon op het beeld tevoorschijn kwam. De ca- meralieden deden hun uiterste best bij de opnamen om het felle licht van de corona te temperen om zo'n duidelijk mogelijk beeld op het scherm te krijgen. De totale ver duistering in Italië duurde twee minuten en tien seconden. Tijdens de verduistering liet men met een thermometer zien, dat de tempera tuur aanzienlijk gedaald was. De laatste plaats van waaruit de zonsverduistering op de televisie te zien was was de berg Jastrebac, een 1460 meter hoge met sneeuw en ijs bedekte berg in Zuid-Slavië. De camera's waren met behulp van ezels naar de zuid helling even on der de top gebracht. Van hieruit was de verduistering het best te zien. Via het oog van de camera zag men duidelijk hoe de maan langzaam voor de zon schoof en het geheel duister werd. De dieren: ezels, ossen en schapen kropen bij elkaar. Vanuit de stad klonk zacht het klokgebeier, waarmee men de mensen attent wilde maken op dit natuurgebeuren. JAARVERSLAG V.V.V. ZIERIKZEE Inkomsten van contributies tot heden te gering Data voor zomeravondfeesten 1961 bekend ZIERIKZEE, 15-2. In het ver schenen jaarverslag van V.V.V.- wordt gememoreerd de uitgifte van 5000 folders en 2000 plattegronden van Zierikzee in het afgelopen jaar. Bovendien wordt herinnerd aan de talrijke mondelinge en schriftelijke inlichtingen, de goede samenwer king met de provinciale V.V.V. en de binding tussen de verschillende V.V.V.'s op Schouwen-Duiveland, die resulteerde in het gezamenlijk uitgeven van folders en de „Gids van Schouwen-Duiveland" (1958) met medewerking van de R.T.M. Na gewezen te hebben op het werk van de Z.O.V. ter organisering van de zomeravondfeesten en de activiteiten van het Zierikzees Zeil- comité, wordt gewag gemaakt van de contacten met de grote pers, waardoor artikelen over Zierikzee in de landelijke dagbladen ver schenen. Vernieuwd bestuur Toegegeven wordt de verslapping die in het oude bestuur was ont staan, hetgeen leidde tot een reor ganisatie, waarvoor op 4 januari jl. de basis werd gelegd tijdens een bespreking ten stadhuize tussen het bestuur en de burgemeester. Als belangrijke werkpunten kwamen naar voren het uitgeven van een gekleurde plattegrond, het opstel len van een kiosk op het Haven plein (inlichtingenbureau) en het plaatsen van een bord langs de Provinciale weg, met de opwek king Zierikzee te bezoeken. Een plattegrond kan intussen tegemoet worden gezien. Het plaatsen van een kiosk is een sterk van geld middelen afhankelijke kwestie. De reorganisatieplannen vonden hun voortzetting in de aftreding van het oude bestuur en verkiezing van een nieuw. Gewezen wordt op het ge ringe bedrag aan contributies, waarover tot op heden kon wor den beschikt en op het feit, dat lang niet alle neringdoenden in Zierikzee lid zijn van V.V.V. De zomeravondfeesten De zomeravondfeesten voor 1961 zijn vastgesteld op de data (zater dagen): 22 en 29 juli, 5, 12 en 19 augustus. Met klem wordt geatten deerd op de noodzaak van regel matige rondleidingen door Zierik zee, waarvoor men nog verschillen de personen nodig heeft. Het infor matiebureau van V.V.V. in het bus station van de R.T.M. werd van materiaal voorzien. Behalve een hotellijst, zou een lijst moeten wor den opgesteld van mensen die be reid zijn pensiongasten op te ne men. Het proces tegen Adolf Eich- mann zal op verzoek van diens ver dediger worden uitgesteld tot tien april, zo is dinsdag van gewoonlijk welingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. Aanvankelijk zou de openbare behandeling op 15 maart beginnen. De Indische minister-president, Nehroe, heeft woensdag gezegd dat India alleen in Kongo kan blijven indien de Verenigde Naties er op staan dat buitenlandse elementen, met name Belgen, Kongo verlaten. Hij zei dit tot de tweede kamer van het Indische parlement. feuilleton (70) „Beulen", voer ze onredelijk uit tegen de druk sjouwende en heen en weer lopende agenten. „Jullie hadden hem al lang moeten zien. Waar is dat springzeil?" Een hoge inspecteur naderde haar. „Pardon, dame. Wij wisten wel, dat de heer Becker daar bi vakkeerde, maar niet dat hij er zo slecht aan toe was. Bovendien had den wij uitdrukkelijk opdracht van de prefect om ons niet met hem te bemoeien vóór de tunnel was ge vonden. Daarna zou van Franse zij de getracht worden hem te bevrij den. Nu blijkt dat dit onmogelijk is ,zal inderdaad het springzeil ge bruikt worden. Kom heren, helpt u een handje?" Inderdaad kwam men handen te kort aan het reusachtige spring zeil, dat onder de ongelukkige Tom Becker werd gespannen, maar uit de tunnel haalde Louise enkele re detwistende dienders. Ook Lam- beau kwam even een,.kijkje nemen. „Springen, Becker!" riep hij. „Eerst even wat uitblazen, dan springen. Laat je niet als een bak steen vallen, want dan gaat het mis". Tom Becker zwaaide, ten teken dat hij het begrepen had. „Springen, Becker!" riepen allen in koor en Louise voegde er aan toe: „Als je springt ben ik niet meer boos op je, Tom". Zou hij durven? Hij zat zeker ruim dertig meter hoogLang zaam stond hij op, toen, met een energie die allen tóch verraste, nam hij de sprongHij kwam plat op het zeil neer en de klap was hevig. Hij veerde op als een bal, maar hij was gered. Toen men het zeil neer legde, probeerde hij zelfs op te staan. Even herkende hij Louise. Toen mompelde hij: „Dat wasdat wasen viel in zwijm van uit putting. Terwijl Louise Tom verzorgde, vloeiden haar tranen rijkelijk. Hij zag er verschrikkelijk uit, Wroe ging en berouw knaagden Louise, want ze gaf zichzelf de schuld, dat hij op de rotswand was geklauterd. Hij had er twee volle dagen en een nacht op doorgebracht met maar een klein beetje water in een veld fles bij zich Daar dat natuurlijk de eerste vierentwintig uur was opge gaan, had hij zeker de laatste twaalf uur zonder voedsel of drank in de hete zon moeten doorbrengen. Zijn kleren waren totaal aan flarden en zijn armen en benen waren vrese lijk verwond door de scherpe ste nen. Talrijke blauwe plekken en een paar gebroken ribben voltooi den zijn aftakeling Bij dit alles kwam nog de onmo gelijkheid om de tegen hem inge diende aanklacht in te trekken. Van zijn euveldaad was uitvoerig pro ces-verbaal opgemaakt en Louise wist, dat het enige wat zij nog voor hem zou kunnen doen was: in zijn voordeel getuigen als de zaak voor kwam. En dan nóg kon hij op een maand staatslogies rekenen.met alle gevolgen van dien, voor zijn werk! Ze schreide hete tranen. Toen hij bijgekomen was liet ze hem drinken. Het duurde lang voor hij genoeg had, maar toen bleek zijn geestkracht nog ongerept. Hij grijnsde genoeglijk en zei: „Je hebt me mooi te pakken, Louise". Ze kon onmogelijk antwoorden. Maar hij vervolgde: „Dat zal mooie koppen in de krant geven: pseudo- detective zélf in de cel. Zijn eigen slachtoffer was hem te slim af. Je hebt me klein gekregen, Louise Ik capituleer volledig. Heb je lang. lang in dat wijngaardhuisje geze ten?" „Nee, ik kon mezelf spoedig ver lossen, Tom!" antwoordde ze. „En het spijt me, dat ik je op die rots wand heb laten klimmen. Wij zul len alles doen om je straf te ver lichten enproberen of je aan 't werk kunt blijven. Maar je hebt het er ook naar gemaakt". Op dit ogenblik kwam de politie- arts, die rustig had afgewacht tot ze Tom weer wat fut had ingebla zen, op haar af. „Tot mijn spijt moet ik thans de zorg voor de patiënt van u overne men, juffrouw Batelier. Ik twijfel er niet aan of u zou hem gauwer op de been hebben dan wij met on ze medicamenten, maar u weet dat dit onvermijdelijk is. Desgewenst kunt u hem echter in het hospitaal komen opzoeken, dat zal do prefect u wel toestaan, maar dat is ook alles". Sprakeloos keek Louise toe, hoe Tom Becker voorzichtig op een brancard werd geschoven en in een ziekenauto verdween. Ze keek de auto nog heel lang na, tot die ge heel van het terrain was verdwe nen Toen werd er een han<j op haar schouder gelegd. Met een ruk draaide ze zich om. Het was.... Paul Bonnard. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5