Igssna SBSS3I lekker en gezond BOEING 707 VAN DE „SABENA" VERONGELUKT NABIJ VLIEGVELD VAN BRUSSEL Landbouwschap over compensatie voor suikerbietentelers Dichte mist in Zeeland Twee en zeventig inzittenden kwamen 0111 BRUSSEL, 15-2. Een Boeiing 707 van de Sabena uit New York is woensdagochtend omstreeks tien uur nabü het vliegveld van Brus sel verongelukt, waarbij alle 72 in zittenden omkwamen. Ook een landbouwer, die op de plaats van het ongeluk op het veld werkte, verloor het leven. Een andere ver loor een been. De meeste van de 59 passagiers z|jn Amerikaanse staatsburgers. Er waren elf bemanningsleden aan boord. Het reuzenstraalvliegtuig kwam neer in de omgeving van villa's en boerderijen, geraakte in brand en werd volkomen vernield. De wrak stukken liggen over een groot ge bied verspreid. Het vliegtuig kwam uit New York en maakte zich gereed v.oor de lan ding. Amerikaanse kunstrijders verongelukt De Belgische minister-president Eyskens, heeft op de plaats van het ongeluk met de Boeing 707 mee gedeeld, dat er een ploeg Ameri kaanse kunstrijders en kunstrijd sters aan boord van het toestel was. Deze Amerikanen zouden deelne men aan de wereldkampioenschap pen in Praag. De ploeg bestond uit zeventien mensen. Onder de slacht offers bevindt zich de 16-jarige Amerikaanse kampioene Lauw- rence Owen. Ook haar moeder, me vrouw Maribel Vinson Owen, was aan boord van het vliegtuig. Volgens een Sabena-communi- qué is het ongeluk om 10 uur 10 gebeurd. Een boer uit de omgeving heeft meegedeeld dat toen hij het vlieg tuig eerst zag, alles normaal scheen. Toen begon het heen en weer te zwaaien en snel hoogte te verliezen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Voetbalprogramma voor 19 februari Het programma voor zondag 19 februari a.s. luidt als volgt. 3e klas D: Zierikzee-ODIO; RCS- Zeelandia; BSC-Corn. Boys; Zee land Sport-Kaaise Boys; Axel- RKFC. 4e klas G: Burgh-Halsteren; De Schutters-Renesse; Cluzona-Noord- hoek; NSV-Nw. Borgvliet; Oude Molen-Vosmeer. Programma micro-korfbal Maandag 20 febr.: Burgh II-Velo- citas; Stormvogels-DSS II; Unitas II-WIK II Donderdag 23 febr.: WIK-Unitas; Zeemeeuwen-NOAD; DSS-Burgh. Biljartcompetitie K.N.B.B. district Schouwen-Duiveland Maandag 20 febr.: De Drie Scha pen-Witte van Haemstede. Dinsdag 21 febr.: Concordia- O.K.K. Vrijdag 24 febr.: B.V.O.-Entre Nous; Ons Genoegen-Postiljon. VOETBAL K.N.V.B. Wijziging van het programma voor zaterdag 18 februari. Afgelast: 3e klasse D: WIK II- Bruse Boys II. Ingelast: Juniorencompetitie afd. A: Zierikzee A I-Luctor A I (3 uur, scheidsr. J. Pomper). Groep B VIII: Brouwershaven B I-Zeemeeuwen B I (2.15 uur, J. D. v. d. Linde scheidsr.); WIK B I- Zierikzee B I (2.15 uur); Burgh B I- Renesse B I (2.15 uur, scheidsr. N. Speelman). Groep B IX: MEVO B II-SINO- TO B I (2.15 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas); Zierikzee B II-Zierikzee B III (half 2); Bruse Boys B I- Dreischor B I (215 uur, scheidsr. Th. Simmers). Ingezonden mededeling Het toestel scheerde over een rij huizen en kwam op de grond neer. Dadelijk daarop vloog het in brand. Een andere ooggetuige zei dat het toestel eerst langzaam daalde en vervolgens plotseling weer om hoog ging. Daarna zakte het snel naar de aarde. Het vliegtuig scheen moeilijkheden met het landingsge stel te hebben. Straf eest in de Westhoek Haamstede opende de rij van traditionele Strdfeesten op Schouwen- Duiveland. Op de foto ziet men een groepje te paard in het Schouwse duinlandschap op weg naar zee, waar de benen der paarden werden gespoeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Naar onbeperkte „overloopregeling" DEN HAAG, 15-2. Het bestuur van het Landbouwschap heeft ge sproken over regelingen, die de voor de suikerbietentelers nadelige gevolgen van de grote suikeroogst 1960 zouden kunnen verzachten. De garantieprijs voor suiker - voor de oogst 1960 bedroeg deze f 62,10 per honderd kg. - geldt slechts voor de hoeveelheid suiker die in het binnenland kan worden afgezet. Voor de rest ontvangen de telers niet meer dan de wereld marktprijs. In 1960 was de Neder landse suikerproduktie zoveel gro ter dan de binnenlandse behoefte dat volgens berekeningen van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap, een korting van f 10 f 12 per 1000 kg suikerbie ten of in totaal ongeveer 50 mil joen zal moeten worden toegepast. De hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap heeft in •een bespreking met de overheid in principe overeenstemming verkre gen over een onbeperkte „over loopregeling". Suiker van oogst 1960 zou kunnen worden gebruikt ter aanvulling van volgende oog sten, wanneer die beneden de voor de binnenlandse consumptie beno digde hoeveelheid zouden blijven en zou op die manier alsnog de garantieprijs kunnen opbrengen. Twee mogelijkheden De hoofdafdeling akkerbouw die hierover overleg pleegt met de suikerindustrie, heeft voor-de na dere uitwerking van zo'n regeling twee mogelijkheden genoemd: of het bewaren van (een deel van) het overschot ter aanvulling van een eventueel tekort in een volgend jaar, waarbij rekening moet wor den gehouden met bewaarkosten en renteverlies, of het plaatsen van het overschot op de wereldmarkt, met het recht in geval van een'te kort suiker tegen wereldmarktprijs te importeren en voor de garantie prijs in het binnenland te plaatsen. Vanmorgen is bij het Landbouw schap een brief binnengekomen van de federatie van suikerbieten verbouwers in Nederland, waarin een derde mogelijkheid werd ge opperd: het opnemen van het 180.000 ton grote suikeroverschot van 1960 in de internationale con sumptie van 1961, en een beperking van de produktie uit oogst 1961 tot circa 325.000 ton. Geslaagde jaarvergadering N.F.O. afdeling Schouwen Diavertoning over fruitcorso Goes De afdeling Schouwen van de N.F.O. hield een goedbezochte jaar vergadering. Voorzitter J. P. C. Boot kon in zijn openingswoord ook een aantal dames verwelko men, dit in verband met de verto ning van kleurendia's van het fruit corso Goes 1960. De avond werd ook bijgewoond door de ontwerper van de Schouwse wagen, de heer J. Evers uit Goes, tot wie de voorzit ter woorden van lof sprak voor zijn geslaagde ontwerp waarmee de eerste prijs en de dorpsprijs ge wonnen werd. Leed kwam dit jaar over de ver eniging door het overlijden van de heer L. v. d. Velde, die door de voorzitter werd herdacht als een bescheiden en rustig fruitkweker met een bedrijf dat er zijn mocht. Zeer vruchtdragend noemde de heer Boot de samenwerking met „Pomona" en hij roemde het werk van de heer A. J. v. d. Weel als assistent van de RTVD. In verband met de onlangs gehouden lezing door ir. J. J. van Hennik, vroeg de voorzitter zich af of het niet fout kan gaan met de vervanging van oudere rassen door Cox en Golden Delicious. Zal overvoering door de ze twee rassen uiteindelijk de prijs niet drukken? De voorzitter wees er verder op dat de fruitteelt de enige bedrijfsta kis die niet door de enige bedrijfstak is di^niet door de lagere prijzen was ae heer Boot vrij pessimistisch gestemd ten op zichte van de toekomst. De vergadering hechtte goedkeu ring aan het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester, idem aan het financieel verslag 1960. De ver eniging telt 67 leden. De aftredende bestuursleden de heren P. Adam en C. v. d. Kreke werden herkozen. Hierna verzorgde de voorzitter zelf een dia-causerie over de wijn bouw in het Ruhrdal. De dia-serie over het fruitcorso werd ook bij gewoond door burgemeester en me vrouw Röell en - vanzelfsprekend -door de zeemeermin met haar fa milie. De dia's waren heel fraai en de vice-voorzitter, de heer C. v. d. Kreke dankte de voorzitter voor de vertoning en gesproken tekst. De heer W. J. Bom vertoonde verder twee filmpjes over de fruitteelt te Haamstede vlak na de oorlog en een filmstrip van Polygoon over het fruitcorso. STAD EN PROVINCIE BURGH Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westelijk Schouwen In hotel „Het Wapen van Burgh" waren een groot aantal dames bij een gekomen om onder leiding van de presidente, mevr. de Vlieger- Pino de jaarlijkse huishoudelijke balans op te maken. Zij besprak na haar openingswoord enkele mo gelijke cursussen. De notulen, gebracht door mevr. Dekker-Roelse, konden de goed keuring van de dames zeer wel wegdragen, want 'n gedeelte werd in dichtvorm gebracht. Ook het batig saldo, dat de pen- ningmeesterésse, mevr. Verton- Verhage uit de rekeningen kon overhouden, werd met applaus be groet. Bij de bestuursverkiezing werd de secretaresse, mevr. Dekker- Joosse herkozen. Voor mevrouw Klompe-van Oosten, die niet her kiesbaar was, omdat ze de 6-jarige zittingsperiode achter de rug had, werd gekozen mevr. E. P. Feyfer- Baukema uit Renesse. In de vacature van mevr. de Ruijter-Joosse als correspondente van 't I.H.V. (Instituut voor Huis houdelijk Voorlichting) werd voor zien door de benoeming van mevr. B. Roozeboom-Müller. Mevr. de Haas-Verton hield deze middag een lezing over de zelfbe scherming bij mogelijke atoom- aanvallen, een instructielezing die mevr. de Haas ook voor andere verenigingen reeds hield. Aan het einde ontvingen de da mes Klompe en de Ruijter een her inneringslepeltje voor bewezen diensten aan de vereniging. OOSTERLAND Besluit tot instaudhoudiug Culturele Vereniging Matig bezochte vergadering Door verschillende oorzaken was de Culturele Vereniging alhier enigszins in het ongerede geraakt, tengevolge waarvan activiteiten vorig jaar uitbleven. Daar door ver schillende leden de wens naar vo ren was gebracht om weer nieuw leven in de vereniging te blazen, besloot het bestuur in de Confe rentiekamer een ledenvergadering te houden onder leiding van de vice-voorzitter de heer W. Bakker, hetgeen woensdagavond geschied de. Helaas was de vergadering maar zeer matig bezet, er waren maar 16 van ongeveer 100 leden aanwezig. De voorzitter sprak in zijn openingswoord hierover zijn teleurstelling uit, temeer, aldus spr daar het voortbestaan der ver. veel afhangt van het bezoek van deze vergadering. Algemeen was men van oordeel dat toch de ver eniging moet blijven bestaan, ge dachtig aan de vaak mooie en leer zame avonden, die vorige jaren werden gegeven. Besloten wordt voor het jaar 1960 geen contributie te innen wegens het uitblijven van activiteiten, doch om volgende week een aanvang te maken met inning van contributie voor 1961. Gehoopt wordt dat alle leden zullen behouden blijven, op dat in het volgende seizoen weel een aanvang kan worden gemaakt met het geven van enige avonden. Besproken wordt de wenselijkheid om eventueel nog dit seizoen een avond te organiseren. Door het af treden van de voorzitter, oud-bur gemeester Laurense, die schrifte lijk hiervan kennis gaf en de se cretaresse mej. G. Stouten Jac.d., werden een tweetal nieuwe be stuursleden gekozen, nl. de heren L. van Dijke en D. P. van der Werf. Het plan van de oude bestuursleden aanvankelijk om en bloc hun man daat ter beschikking te stellen werd ten slotte niet uitgevoerd Het nieuwe bestuur is thans als volgt samengesteld: W. Bakker, voorzitter; D. P. van der Werf, se cretaris; M. J. Zeijler, penning meester; J. van der Maas Pz., vice- voorzitter; L. van Dijke, tweede voorzitter; mej. A. F. Beije en de heer Joh. Hage; bestuursleden. De voorzitter zeide verheugd te zijn dat de Culturele Vereniging weer zal blijven bestaan en hij sprak de wens uit dat zij weer tot bloei zal komen. Vergadering Coöp. Diepvriesvereniging „Haamstede-Burgli" Bouw nieuwe kluis dubieus HAAMSTEDE, 15-2. Onder voor zitterschap van de heer J. van Wa- veren vergaderde in hotel „Bom" de Coöperatieve Diepvriesvereni ging „Haamstede-Burgh". De voorzitter deelde na opening van de niet druk bezochte vergade ring mede, dat zich nog slechts 17 personen hebben aangemeld voor 12 a 13 boxen in een nieuw te bouwen kluis. Gestart moet even wel worden met 20 volle boxen, zo dat men nog niet is waar men wil zijn. Het bestuur had gehoopt - zo deelde de voorzitter verder mede - dat het plan meer steun zou vinden bij de leden. Door nog grotere re clame zal worden gepoogd alsnog meer animo te krijgen voor het plan tot nieuwbouw. Indien de bouw niet door zou gaan, betekent zulks een grote strop voor de voor lopige deelnemers die zich hebben aangemeld. De voorzitter wees op de nood zaak van éénmaal vergaderen per jaar en las zelf de notulen. Een huishoudelijk reglement is nog niet aanwezig. In het afgelopen vereni gingsjaar werd een verlies geboekt van f 191,91. Dit is echter een „pa pieren verlies" en spoedig zal wor den begonnen aan de aflossing. De bij wijze van proef aange brachte ventilators voldoen goed, hoewel ze veel te groot zijn. Tegen een kleine vergoeding kunnen voor één winter van de voorzitter kleine ventilators worden gebruikt. De penningmeester, de heer H. Kik, werd décharge verleend, on der dankzegging voor zijn nauw keurig beheer. De contributie zal niet worden verhoogd. De voorzitter wees nog op het slecht schoonhouden van het inte rieur door de leden. Het bestuur adviseert de leden de boxen per drie maanden ijsvrij te maken, met het oog op vermindering van stroomgebruik. Ingezonden mededeling Laatste houten garnalenbotter uit haven van Brouwershaven verdwenen Nieuw yzeren schip vervangt hein BROUWERSHAVEN, 15-2. De gebr .de Nooyer te Brouwershaven, de enige overgebleven garnalenvis- sers uit deze gemeente, hebben vo rige week hun bestaande houten botter verkocht aan een Engelse vliegenier, die het schip inricht tot zeiljacht. Thans hebben de gebr. de Nooyer een flinke ijzeren botter aange schaft, afkomstig uit Den Helder, welke aanmerkelijk groter is dan zijn voorganger. Het schip heeft een lengte van 17.70 m., een breedte van 5.30 m. en een diepgang van 1.85 m. en is een tweemaster. De huidige houten mast zal worden .vervangen door een nieuwe ijzeren. De ruimen zijn verdeeld in ma chinekamer, bergruimte, keuken en vooronder, afgescheiden door twee waterdichte schotten. Opmerkelijk is de ruime voor plecht en 't stuurhuis, waarin een grote ruimte aanwezig is voor de SPORT VOETBAL Zierikzee I-ODIO I Zondag a s. speelt Zierikzee I wederom een thuiswedstrijd en wel tegen ODIO uit Ossendrecht. De rood-zwarten plegen in thuis wedstrijden toch zodanig voor de dag te komen dat elke tegenstan der, hoog of laag geklasseerd, er de handen vol aan heeft. De ploeg uit Ossendrecht scoorde in 9 uitwedstrijden slechts 8 doel punten, haar achterhoede werd 13 maal gepasseerd, hetgeen wijst op een sterke verdediging met een zwakkere voorhoede. Er zijn dan ook beslist kansen aanwezig voor de Schouwenaren om deze ontmoeting in hun voor deel te doen beslissen. vele vacantiegangers, die 's zomers graag met de gebr. de Nooyer ter garnalenvangst meegaan. Het schip heeft een Kromhout dieselmotor met een sterkte van 100 p.k., welke kracht aanmerke lijk hoger ligt dan bij het vorige schip. Een tweetal echoloden com pleteren de uitrusting. LAND- EN TUINBOUW Rijks Middelbare Landbouwschool tc Goes De heer W. P. de Vrieze uit Haamstede hield dinsdag jj.l. voor de leerlingen van de Rijks Middel bare Landbouwschool te Goes zijn bekende causerie over zijn reis naar Amerika, met toelichitng van zelf vervaardigde kleui-endia's. De le zing werd door de leerlingen met grote aandacht gevolgd. Er bestond vooral grote belangstelling voor de werktuigen die op de Amerikaanse landbouwbedrijven gebruikt wor den. Voor zijn leerzame couseriewerd de heer De Vrieze dank gebracht door de directeur van de school, ir. J. Versteeg. VLISSINGEN, 16-2. Het verkeer in Zeeland ondervindt sinds woens dagmiddag vijf uur grote hinder van een zeer dichte mist. In vrij wel geheel Zeeland is het zicht min der dan tien meter. Het wegver keer ondervindt grote hinder en de scheepvaart zowel op de Ooster als op de Westerschelde ligt volko men stil. Verschillende veerdiensten zijn uitgevallen Op het veer Vlis- singen-Breskens is om vijf uur een kleine boot ingelegd- voor het ver voer van mensen uit Zeeuwsch- Vlaanderen die op de werf „De Schelde" in Vlissingen werken. Verwachting tot vrijdagavond. Plaatselijk mist Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Hoogwaterstanden 17 febr. Zon op 7.52. onder 17.57. Maan op 8.58, onder 21.00. Eerste kwartier: 22 febr. te 9.35. ZIERIKZEE: 17 febr. 4.26 v.m. 17.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 febr. 4.17 v.m. 16.37 n.m. Springtij: 17 febr. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 16-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het Europese hogedrukge- bied is nog omvangrijker geworden en in het centrum, dat zich boven de Oostenrijkse Alpen bevindt, is de luchtdruk gestegen tot 1040 mb. Ds lucht in het hogedrukgebied is vochtig, waardoor zich op uitge breide schaal mist kon vormen, Het mistgebied bestreek donderdag morgen grote gebieden van Frank rijk, Duitsland en- Engeland. Ook brsidde de mist zich bijna over ge heel ons land uit. De zonnestraling is in deze maand nog niet krachtig genoeg om alle mist overdag te doen oplossen. Tussen IJsland en Schotland stroomt een hoeveelheid zeer zachte lucht naar de Noorse kust. Aan de oostflank van het hogedrukgebied wordt door een aantal depressies nog al wat koude poollucht Rusland binnengevoerd. Maar het hoge drukgebied wordt er weinig door bedreigd. Dit betekent dat het dro ge en zachte weer, meer passend in de maand april dan in de februari- maand, zal voortduren. Waar de mist zich overdag hand haaft zullen ds temperaturen een vijftal graden achterblijven bij die op plaatsen waar de zon doorkomt. President Kennedy heeft woens dag in een boodschap aan de per manente Navo-raad te Parijs ver klaard er op te vertrouwen dat de Westeuropese landen „een evenre dig deel van hun eigen toenemende economische middelen zullen wil len bijdragen voor de gezamenlijke Navo-inspanning op economisch en militair gebied". STAD EN PROVINCIE WESTERSCHOUWEN Vergadering van de gemeenteraad Niet minder dan 27 punten ver meldt de agenda van de raadsver gadering, die vrijdagavond 17 febr. te 19.30 uur, in het gemeentehuis wordt gehouden. We noemen hier van: Besluit al- of niet invoering van het ambtsgebed; voorstel b. en w. inzake data kermissen; idem vast stelling verordening heffing leges ter secretarie en rechten burger lijke stand; idem vaststelling ver ordening vermakelijkheidsbelas ting; idem vaststelling verordening straatbelasting; idem vaststelling verordening woonforensenbelasting idem intrekking brandweerverze- rings belasting verordening; idem toetreding tot Intercommunale Re geling Ziektekostenvoorziening v. ambtenaren; idem vaststelling ver ordening tegen schending van na tuurschoon door afgraven van ter reinen of door graven van zand; idem subsidieverlening nationale campagne „Opgerutmd staat net jes"; idem vaststelling normen te gemoetkoming art. 13 l.o.wet; idem vastestelling 12e wijziging gemeen tebegroting voormalige gemeente Haamstede over 1960; aanbieding gemeente-rekening 1958 voormali ge gemeente Serooskerke en ge meente-rekening 1959 voormalige gemeente Noordwelle; bespreking vaststellen presentiegelden; voor stel b. en w. delegatie verhuur en verpachting gemeente-eigendom men; idem verkoop grond aan di verse personen; behandeling ver zoekschrift S. v. d. Hoek te Re- nesse; behandeling bezwaarschrif ten en vaststelling plan bebouwde kom Renesse; voorstel b. en w. verlening eervol ontslag aan amb tenaren van de burgerlijke stand; benoeming gemeente-ontvanger; voorstel b. en w. machtiging tot aantrekking architect i.v.m. nieuw- of verbouw gemeentehuis; idem vaststelling geldelijk beheer en boekhouding ambtenaren; wijzi ging -besluit aankoop perceel Fasol Renesse i.v.m. aflossingstermijn geldlening; voorstel credietverle- ning verbetering stortplaats vuil nis te Haamstede; vorder voorko mende zaken en rondvraag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2