DE ZIERIKZEESCHE COURANT HEFTIGE REACTIES IN WARSCHAU EN CAIRO OP LOEMOEMBA'S DOOD Felle reacties in Afrika op Loemoemba's dood Treurige taferelen bij behandeling van Kongolese kwestie Verenigde Staten keren zich tegen eenzijdige interventie in Kongo De recessie in de Verenigde Staten De betrekkingen Amerika-Rusland NIEUW-GUINEA ZELFSTANDIG Het ontwapenings- vraagstuk Het verongelukte Belgische vliegtuig DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18924 l ERIKZEESCHEWNIEHWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo»e nummers 1C ct. - Verschijnt maandag, dinsaag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2936 Demonstraties voor Belgische ambassades WARSCHAU, 15-2. Woensdag is het voor de Belgische ambassade in Warschau opnieuw tot een hef tige demonstratie gekomen, uit pro test tegen de moord op Loemoem ba. Een menigte van circa drie honderd woedende demonstranten - onder wie enkele Afrikanen - verzamelde zich voor het gebouw, waar zware schade werd aange richt. Bovendien is het personeel lastig gevallen. De betogers wierpen de ruiten in en joelden „moordenaars". Een groep van ongeveer twaalf demon stranten, waarschijnlijk studenten, forceerde de deur, vernielde het interieur en stak op straat hopen documenten uit de ambassade in brand. Zij wierpen het gebouw met inkt, waardoor ook enkele leden van de staf, die zich niet tijdig in veiligheid hadden kunnen stellen, werden besmeurd. De demonstratie had een veel heftiger karakter dan de vorige dag, toen slechts de ruiten werden ingegooid. Niettemin is niemand ernstig gewond. Speciale, gehelmde, oproerpolitie, die in de nabijheid van de ambassade was gestatio neerd, kwam niet tussenbeide, al dus hebben westelijke ooggetuigen verklaard. Voor zover bekend zijn geen ar restaties verricht. In Cairo De Belgische ambassade in Cairo, waarvoor zich in de loop van woensdagmiddag duizenden beto gers verzamelden, is geheel ver nield. De ambassadeur, Dechoutte, en de leden van zijn staf hebben een toevlucht gezocht in de Cana dese ambassade. Dikke rookwolken kwamen door de kapotgegooide ramen naar bui ten. Sommige demonstranten gin gen met brandende fakkels in het gebouw rond. De voorhoede van de demonstra tie werd gevormd door Afrikaanse studenten, die auto's van het am bassadepersoneel vernielden, de toegang tot de ambassade forceer den, meubilair vanaf de eerste ver dieping op straat wierpen en een portret van koning Boudewijn ver trapten. In andere plaatsen In Kartoem, de hoofdstad van Soedan, hebben dinsdagavond dui zenden Soedanezen gedemonstreerd Taxi's voerden zwarte vlaggen als teken van rouw over de dood van Loemoemba. In het verder zuidelijk gelegen Omdoerman heeft de minister van binnenlandse zaken, generaal-ma- joor Makboul el Amin el Hadj, de politie geïnstrueerd niet op te tre den tegen betogers „die uiting ge ven aan de gevoelens van het Soe- danese volk jegens Kongo en Loe moemba" In Accra demonstreerden circa 3.000 Ghanezen achtereenvolgens voor de Amerikaanse ambassade en het kantoor van de Ver. Naties. Een vlag van de volkerenorganisa tie werd verscheurd. Naar schatting duizend studen ten, die spandoeken meevoerden, met „Hammarskjoeld aan de galg" en „De Verenigde Naties zijn ver antwoordelijk" trokken vanmiddag door het centrum van Casablanca. In Parijs demonstreerden circa 500 Afrikaanse studenten voor de Belgische ambassade, die door een grote politiemacht werd bewaakt. Zij voerden spandoeken mee waar op stond „Hammarskjoeld treedt af", „Lang leve Loemoemba" en „Imperialistische moordenaars". De politie trad met gummistokken te gen de betogers op. Een groot aan tal demonstranten is gearresteerd. In Lyon joeg de politie het be gin van een betoging van honderd Afrikaanse studenten uiteen. Tien demonstranten werden gearres teerd. Telegrammen aan Hammarskjoeld NEW YORK, 15-2. President Se- kou Toure van Guinea heeft in een telegram aan secretaris-generaal Hammarskjoeld verklaard, dat de secretaris-generaal zichzelf in de ogen van het verbitterde volk van Afrika en de wereld heeft ont- eerd. „Nu het gordijn is gevallen na het eerste bedrijf van uw misdadig dralha, is het noodzakelijk dat u léHng trekt uit de les van de uni versele veroordeling van deze mis daad", aldus Toure. President Modibo van Mali te legrafeerde aan Hammarskjoeld, dat Mali geen vertrouwen heeft in de Verenigde Naties en haar secre taris-generaal. De Cubaanse minis ter van buitenlandse zaken Raul Roa telegrafeerde dat Hammarsk- joeld's ontslag niet langer kan uit blijven. De minister van buiten landse zaken van Tunesië, Bani Tadgham, heeft de Verenigde Na ties de steun van de Tunesische regering toegezegd bij haar pogin gen om de gemoederen tot bedaren te brengen en de vrede en legali teit te herstellen. De Veiligheidsraad bijeen NEW YORK, 15-2. De Veilig heidsraad van de Ver. Naties is woensdag in een rumoerige stem ming bijeen geweest. Voor het ge bouw wandelden betogers heen en weer met borden waarop „Ham marskjoeld treedt af" en „Alle Bel gen uit Kongo". De Rus Zorin beschuldigde Ham- mraskjoeld ervan de vijanden van het Kongolese volk te hebben be wapend en de opdrachten van de Veiligheidsraad niet te hebben uitgevoerd, hoewel hem hiertoe wel de volmachten waren verleend „De wettige regering van Kongo zijn de middelen om haar gezag over een groot deel van het grond gebied van de republiek uit te oefenen ontnomen en haar leider is door de kolonialisten op beest achtige wijze vermoord. De bevol king leeft in angst en ellende". Tijdens Stevenson's rede (V.S.) begonnen bezoekers op de publieke tribune, allen negers, „Leve Loe moemba" te schreeuwen en de Amerikaanse afgevaardigde uit te jouwen. Dean gelastte ontruiming van de tribune, maar moest hard schreeuwen om zich verstaanbaar te maken. Een en twintig gewonden Bij de betoging in de vergader zaal van de Veiligheidsraad zijn 21 personen gewond, te weten acht tien boden, twee persfotografen en een betoger. De Veiligheidsdienst van de Verenigde Naties heeft geen arrestaties verricht, maar drie personen, die buiten het ge bouw de betoging voortzetten, zijn door de New Yorkse politie in hechtenis genomen. In'regeringskringen in Washing ton werd gezegd dat de demon straties ten gunste van Loemoem ba voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York en de hoofdsteden van niet-commu- nistische landen zijn veroorzaakt door communistische agitators". Hammarskjoeld gaf een over zicht van de maatregelen die de V.N. volgens hem „met kracht en moed" in Kongo moeten nemen. Ernstige vliegramp in België Kennedy belooft verdere steun aan V.N. Bergers aan het werk in de wrakstukken van de verongelukte Boeing 707 van de Sabena. WASHINGTON, 16-2. President Kennedy heeft woensdagavond op een door de televisie uitgezonden persconferentie verklaard, dat het de plicht van de V.S. en andere leden van de V.N. zou zjjn zich te verzetten tegen iedere eenzijdige interventie in Kongo. Hü zei dit onder meer in een vooraf opge stelde verklaring die hij voorlas. Hij zei ernstig bezorgd te zijn over wat een dreiging schijnt te zijn van eenzijdige interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo. „Ik kan moeilijk gelo ven dat een regering werkelijk van plan zou kunnen zijn een derge lijke gevaarlijke en onverantwoor delijke stap te ondernemen. Niet temin acht ik het belangrijk dat er geen misverstand bestaat omtrent het standpunt van de V.S. in een dergelijk geval. De V.S. zullen de aanwezigheid van de V.N. in Kongo blijven steu nen, daar de wereldorganisatie de beste zo niet de enige mogelijkheid betekent voor het herstel van voor waarden voor stabiliteit en orde in Kongo. Indien de V.N. Kongo zou den verlaten, zou dit een ramp zijn. Alleen de aanwezigheid van de V.N. kan de vrede in Afrika handhaven. Elke interventie in Kongo buiten de V.N. om moet daarom ten einde komen, opdat de vrede in Afrika kan terugkeren en het uitzicht op vrede inde eehele wereld kan wor den verbeterd. Als V.N. falen In antwoord op een vraag zei president Kennedy dat het toekom stige nut van de V.N. zou worden aangetast indien de wereldorgani satie in Kongo zou falen. Dat zou bijzonder ernstig zijn voor de kleine landen, die in de V.N. een garantie voor hun veiligheid hebben. Ame rika is een sterk land dat zich zou kunnen verdedigen. Het kleinste land in de V.N. heeft dezelfde stem als de Sowjet-Unie en de V.S. Daarom - aldus de Amerikaanse president - denk ik dat de kleine landen niet gaarne de V.N. ver splinterd zien of haar nut of het gezag van de secretaris-generaal, die de gehele V.N. vertegenwoor digt, willen laten verzwakken. Ik beschouw dit als de belangrijkste proef voor de toekomstige doel treffende werking van de V.N. President doet beroep op het Congres WASHINGTON, 15-2. President Kennedy heeft een beroep op het congres gedaan om de stemming over het program ter bestrijding van de economische recessie te be spoedigen, opdat de V.S. deze winter reeds tot actie kunnen over gaan. Inmiddels zal een serie be grotingsuitgaven op het gebied van de defensie, wegenbouw, hulp aan de landbouw, enz., worden bespoe digd. Met name zullen contracten ter waarde van 700 miljoen dollar worden geplaatst voor: nieuwe Po- laris-raketten en uitrusting voor het vervoer van. troepen per vlieg tuig. De V.S. hopen dat hun betrek kingen met de Sowjet-Unie zullen verbeteren en wel zodanig dat de vrede wordt verzekerd. Er zouden dit jaar werkelijke vorderingen kunnen worden gemaakt indien de betrekkingen tussen de V S. en de Sowjet-Unie zich langs vreedza me banen ontwikkelen. De V.S. ho pen in het bijzonder dat samenwer king zal ontstaan bij de vreedza me verkenning van de ruimte. Er is nog geen enkel plan voor een on derhoud tussen Kennedy en pre mier Chroesjtsjef, over wiens komst naar de V.S., ter bijwoning van de algemene vergadering der V N., nog niets bekend is. Dit heeft president Kennedy meegedeeld. Om een medicijn DEN HAAG, 15-2. Aan boord van het woensdagochtend bij Brussel verongelukte Sabena-vliegtuig be vond zich een hoeveelheid medicij nen waarop in een ziekenhuis in Madrid met spanning werd ge wacht. In dit ziekenhuis wordt een ze kere senor Arigita verpleegd voor cerebrale trombose. Gezien het feit dat men nog maar zes flesjes van een bepaalde, door een fabriek in New York vervaardigde medicijn voorhanden had, nam men contact op met een radio-amateur die een boodschap naar Venezuela zond. Van Venezuela werd de boodschap doorgegeven naar New York en de fabriek zond onmiddellijk vijftien flesjes - met de bewuste Boeing - naar Europa. Zodra bekend werd dat het vlieg tuig was verongelukt nam de firma uit New York contact op met haar dochteronderneming in Haarlem. De voorraad van het benodigde ge neesmiddel bleek hier evenwel te zijn uitgeput doch bij de Zwitserse distributeur in Zurich was nog vol doende aanwezig. De „Swiss Air" verzorgde woensdag geen vlucht naar Madrid maar door medewer king van de »,Air France" kon de Haarlemse firma bereiken dat de Franse maatschappij haar toestel dat om 19.50 uur van „Orly" naar Madrid zou vertrekken, liet wach ten op het toestel van „Swiss Air" dat uit Zurich om 19.55 uur op „Orly" aankwam. Hij wees op de ernst van de werkloosheid. Er zijn vijf-en-een- half miljoen Amerikanen zonder werk. 600.000 zullen binnenkort geen recht op hulp meer hebben indien het congres niet spoedig de door ae regering voorgestelde maatregelen goedkeurt. Hij ver zocht het congres daarom snel te handelen. Over 10 jaar? MELBOURNE, 15-2 Nederlands Nieuw-Guinea zal wellicht over tien jaar zelfbestuur krijgen, zo heeft de Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, woensdag aan journalisten meege deeld. Hij voegde hieraan toe: Neder land heeft geen termijn voor de zelfbeschikking in Nieuw-Guinea gesteld, maar over tien jaar zal het gehele bestuursapparaat in handen van Papoea's zijn. „De Papoea's zouden kunnen be slissen hun lot te verbinden aan dat van Indonesië of Australië. Wat zij ook beslissen, wij zullen niet tussenbeide komen". In 1960 zijn in west-Duitsland 71 miljard sigaretten, 4,4 miljard sigaren en 10.343 ton tabak, met een totale waarde van 7,2 miljard Duitse mark (ongeveer 6,5 miljard gulden), in rook opgegaan, aldus het Westduitse bureau voor statis tiek. V.N.-functionarissen in Leo- poldstad hebben medegedeeld, dat dinsdag, in Boekavoe, in de pro vincie Kivoe, vijf-en-twintig Euro peanen zijn gearresteerd door Loe- moemba-gezinde troepen. Enkelen werden ruw behandeld en een van hen moest voor behandeling in een ziekenhuis worden opgenomen. De overigen werden later vrijgelaten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hoe luier een mens is, des te meer neemt hij zich voor het de volgende dag te zullen doen. MOSKOU, 15-2. In antwoord op het gelukwenstelegram van presi dent Kennedy in verband met de lancering van het jongste Russische ruimtevaartuig, heeft premier Chroesjtsjef aan de Amerikaanse president een telegram gezonden waarin hij verklaart, dat de gehele wereld het er over eens is, dat de oplossing van het ontwapenings- vraagstuk voor een groot deel af hangt van overeenstemming tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Als wij dergelijke overeen stemming bereiken, zou dat een grote vreugde voor alle mensen, een weldaad voor de gehele mens heid zijn ,aldus de Sowjet-premier, die in zijn telegram voorts aan drong op strenge internationale controle, om te voorkomen dat lan den zich in het geheim bewapenen. Goedkope suiker voor bijenhouders DEN HAAG, 15-2. Het Land- bouwschap zal bevorderen dat de voor imkers benodigde hoeveelheid gedenatureerde suiker beschikbaar wordt gesteld tegen een prijs, die het midden houdt tussen de garan tieprijs en de opbrengst van suiker, waarvoor de garantie niet geldt. De afdeling bijenhouderij heeft hier om verzocht Zij achtte, hoewel sui ker voor bijenhouders vrij is van accijns, de prijs toch te hoog, waar door de bijenhouderij een steeds verdere achteruitgang vertoont. Wereldkampioen schappen kunstrijden geannuleerd GENEVE, 15-2. Naar het Fran- se nieuwsbureau A.F.P. verneemt zijn de wereldkampioenschappen kunstrijden, die van 22 tot en met 25 februari in Praag zouden wor den gehoudeh, in verband met het vliegtuigongeluk bij Brussel afge last. Hugh Dryden, de plaatsvervan gend directeur van het Amerikaan se bureau voor de lucht- en ruimte vaart, heeft voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de Verenigde Staten gedoemd zijn tot 1965 of 1966 op het gebied van de ruimtevaart bij de Sowjet-Unie ten achter te blij ven. De voorsprong van de Russen kan niet vóór die tijd worden in gehaald, hoeveel geld of inspanning de Verenigde Staten daaraan ook ten koste leggen, aldus Dryden. In zuid-Zweden is een flamin go aangetroffen, die blijkens de ring aan zijn poot, uit de dieren tuin van Cairo afkomstig is. De politie van Ystad ontfermde zich over het uitgeputte dier. TILBURG. Op de Dongense weg in Tilburg is de 27-jarige musicus P. Heijblom uit Dongen levenloos naast zijn motor aangetroffen. Een onderzoek wees uit, dat de man - door tot nu toe onbekende oor zaak - met grote snelheid tegen een boom moet zijn gereden en daarbij zodanig aan het hoofd ge kwetst werd, dat hij vrijwel on middellijk dood moet zijn geweest. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. Koniag Boudewijn en koningin Fabiola op de plaats des onlieils BRUSSEL, 15-2. Koning Boude wijn en koningin Fabiola hebben woensdagmiddag een bezoek ge bracht aan de plaats waar het Sa bena-vliegtuig is neergestort. Zij spraken met leden van de reddingsploegen. Beiden waren zichtbaar aangedaan nadat zij ruim een half uur het reddingswerk had den gadegeslagen begaven zij zich naar de woning van de Laette, de boer die bij de ramp om het leven is gekomen. Dijpr gaven zij tegen over de vrouw," de ouders en de kinderen van het slachtoffer uiting aan hun gevoelens van medeleven. Alvorens naar Brussel terug te ke ren, bezocht het vorstelijke paar nog de enige gewonde, de kweker Louwers, wiens rechterbeen onder de knie moest worden afgezet. Ook hij heeft zware brandwonden op gelopen, maar zijn leven is niet in gevaar. Ook brachten zij een bezoek aan het dodenhuis te Meisbroek, waar heen de stoffelijke resten van de slachtoffers zijn overgebracht. Een deel van de bagage van de passagiers is vrijwel ongeschonden teruggevonden, o.a. de sportkleding van de kunstrijders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1