SHODtI 1961 Grote deelneming aan handtekeningenactie voor Zonnemaire als kern Rioleringswerkzaamheden te Burgh, karwei van half miljoen gulden TELEFOONTJE FEILE BRANDEN TE ROTTERDAM Smit Bolnes N.V. gaat huizen bouwen in. plan-Malta In totaal werden 1281 handtekeningen ingezameld (Van onze redakteur) I ZONNEMAIRE, 13-2. De van Dreischor uit gevoerde handtekeningenactie in de drie voor malige „corridor"-gemeenten Dreischor, Zon nemaire en Noordgouwe, met het doel een volksuitspraak te doen met betrekking tot aanwijzing van de voormalige gemeente Zon nemaire als kern van de nieuwe gemeente Brouwershaven, heeft kwantitatief een op merkelijk verloop gehad. In totaal werden niet minder dan 1281 handtekeningen op de aangeboden lijsten geplaatst. Verdeeld over de drie genoemde voormalige gemeenten luidden de aantallen als volgt: in Noordgouwe tekenden 265 ingezetenen boven de 21 jaar op de lijst; te Zonnemaire 432 en te Dreischor 584. De verzamelde 1281 hand tekeningen, geplaatst op in totaal 23 lijsten, zijn - met begeleiding van een schrijven - in middels aan de raad der nieuwe gemeente Brouwershaven aangeboden. Meest centraal gelegen In het schrijven wordt de bedoeling van de actie nog eens nader omschreven, zijnde te komen tot aanwijzing van Zonnemaire als centrumgemeente van de vier tot Brouwers haven samengevoegde gemeenten. Gesteld wordt in het schrijven dat Zonnemaire on omstotelijk het meest centraal ge legen dorp is. Iedere andere rege ling, neerkomende dus op aanwij zing van een ander dorp dan Zon nemaire, zou grotere onderlinge afstanden betekenen tussen de verschillende plaatsen en de kern gemeente. raadhuis van toekomstige centrumgemeente? Belang der bevolking Verder wordt nog gewezen op het belang der bevolking, dat - bij een kwestie als de onderhavige - toch primair gesteld moet worden. Illustratief wordt in dit verband dan uiteraard genoemd het grote aantal handtekeningen. Gesteld wordt dat het rechtvaardigheids gevoel niet bevredigd zou zijn, in dien een andere plaats dan de voormalige gemeente Zonnemaire als kern zou worden aangewezen. Daar de naam van een voormalige zelfstandige gemeente reeds ver bonden is aan de nieuwe gemeen te, zal er bij verkiezing van Zon nemaire tot kern, van enige dis criminatie ook in dit opzicht geen sprake kunnen zijn, aldus genoemd schrijven, dat - namens 1281 Brou- wershavense ingezetenen - was ondertekend door de heer P. J. J. Gooris te Drieschor. Vakkundige aanpak van enorm werk BURGH, 13-2. Het gaat er naar uitzien dat over een tweetal weken de rioleringswerkzaamheden te Burgh achter de rug zijn. Reeds enkele maanden wordt door het personeel van de Aannemings- Mij „Schouwen-Duiveland" hard en vakkundig gewerkt om het gro te karwei - dat ongeveer een half miljoen gulden gaat kosten - zo snel mogelijk te beëindigen. Het weer heeft tot nu toe meegewerkt, zelfs de overtollige regenval, die overal een zeer hoge waterstand veroorzaakte, mocht geen belem mering zijn. De Maatschappij heeft de be schikking over een machinepark dat wel raad weet met het water. Een bronbemaling, bestaande uit een aantal pijpen, die 5 meter lang zijn, om de 2Vz meter in de grond worden gespoten en aangedreven door een zware diesel-pomp, zorgt ervoor dat ook op de gewenste diepte de grond kurkdroog is. Het is een groots werk, want de totale lengte zal rond de 6 km. belopen. De diepte waarop de buizen komen te liggen is ook zeer variabel, want het laatste stuk in Burgh, dat loopt van de R.T.M.-garage naar de Weeldeweg, zal een diepte vragen van iets meer dan 4 meter. Uitge breide stuttings-werkzaamheden wórden van te voren aangebracht om veilig werken te garanderen. Kon eerst op de geringere dieptes met een tractor waarop een hef- kraantje was bevestigd, gewerkt worden, nu zijn twee grote drag lines te hulp gekomen om de grond uit de grotere dieptes weg te halen Zoveel mogelijk wordt mechanisch gewerkt, zodat de 20 man perso neel zo weinig mogelijk zwaar werk behoeven te doen. Alleen het in elkaar schuiven van de zware buizen vraagt veel man-kracht. Ingrijpend werk Het werk is zeer ingrijpend, doch in Burgh valt dit zeer mee, omdat de leidingen achter de woningen worden gelegd, zodat het opbreken van straten vermeden kon worden Op enkele plaatsen moest dit toch, doch in Burgh was dit de Achter weg ,die van een nieuw wegdek moest worden voorzien. Verder enkele kruisingen die nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Het nadeel ls nu dat de tuintjes van de bevolking als werkterrein worden gebruikt, een nadeel dat straks in Haamstede nog groter zal worden, omdat het werk dan in de zaai- en groeiperiode zal komen te vallen. Rekening houden met het komende ongemak is dan ook zeer gewenst. In Burgh komen drie overstort- plaatsen, n.l. een in de buurt van de molen van de heer Dijkman, een bij de boomgaard van de heer de Feiter en de laatste bij de Weel deweg, zodat overtollige water overlast direct opgevangen en af gevoerd wordt. Zeker is dit nog niet, doch het licht in de bedoeling om in de buurt van de molen tus sen Haamstede en Burgh een pomp te plaatsen, die 't rioolwater in de een paar meter hoger komende te liggen leiding zal pompen. Op deze manier kan de leiding naar Haam stede veel ondieper begonnen wor den. Doze leiding mondt uit ln het f water-afvoerkanaal in de buurt van de vlasfabriek. Het is niet uit gesloten dat t.z.t. hier een zuive ringsinstallatie gebouwd zal wor den .Een en ander brengt grote drukte in Burgh teweeg, een druk te die veel belangstelling van jong en oud trekt. KERKNIEUWS Eenvoudiger preken VATICAANSTAD, 13-2. Op een bijeenkomst ten Vaticane van vas- tenpredikers heeft paus Johannes maandag de priesters verzocht een voudig en helder te preken en hun luisteraars niet te vermoeien en te vervelen door van het onderwerp af te dwalen. Weliswaar zijn er diverse soorten van amusement die ds mensen vaak weghouden van de predikaties, maar zij blijven toch ook wel weg omdat de priesters hun belangstel ling niet kunnen wekken, aldus paus Johannes. De telefoon ging en aan de an dere kant van de lijn hoorde me vrouw onderdrukt gelach en wat rumoer en een bedeesde baard-in- de-keelachtige stem vroeg: „Dag mevrouw, is Nel thuis?" Vrouwen hebben een zevende zintuig en weten snel te reageren. Mevrouw zei als bij ingeving: „Malle jongen, daar spreek je mee". Ach, nu werd het interessant. Eerst een uitvoerig verhaal over het huiswerk. „Voor driekwart ben ik klaar", zei mevrouw en begon daarna in drukwekkend te fantaseren over een Franse „rip" en natuurkunde- sommen. Het klopte niet helemaal, maar fragmenten van de overkant nam zij handig als uitgangspunt van misleidende schijnmanoeuvres. Toen kwam het gesprek op de leraren. Mevrouw had van haar dochter genoeg stof opgevangen om het gesprek te kunnen volhouden. De bedeesde stem aan de over kant werd aanmerkelijk minder bedeesd. De stem vroeg uitvoerig naar „morgenavond" „Hoe Iaat ben je met je huiswerk klaar?" En dan: „Kan ik je niet te zien krijgen?" „O mij best", deed mevrouw on verschillig en ze glimlachte er bij. Het werd een complete afspraak. Zo laat, daar en daar. „Mieters", zei de stem en toen vroeg mevrouw: „Wil je Nel nog spreken?" „Waaaat?" deed de stem. „Nou dat vroeg je toch, want je spreekt met haar moeder". Het jongmens hoorde je blozen. Hij zei alleen nog „oooo" en toen ging de haak er op. Moeder opgetogen naar haar dochter. Kindliefik heb een af spraakje voor je gemaakt met Dolf". Nelly brulde het uit van het la chen bij het verhaal, maar ze wilde de afspraak niet overnemen. Ze zei alleen: „O die, die engerd". Maar gebeld heeft ze hem wel. Voor 't fatsoen! „Lollige ma heb jij", bromde hij. EILANDMAN. Pittige stewardess SCHIPHOL, 13-2. Niet zon. der ontzag hebben maandag middag enkele grondste wardessen op Schiphol el kaar de 21-jarige Astrid Kofoed-Hansenn uit IJs land aangewezen, die ste wardess is by de Icelandic Airlines Loftleidir, maar die bovendien zelf ettelijke vliegbrevetten bezit. Deze ondernemende jongedame, oudste dochter van de IJs landse directeur-generaal van de burgerluchtvaart A. Kofoed-Hansenn, arriveer de met een lijntoestel van de Loftleidir en genoot bij- zondere belangstelling, om dat zij tot de zeer weinige dames behoort, die zelf een militair straalvliegtuig be stuurd hebben. Ingezonden mededeling verrassend luxueus! Verwarming, voorruitontdooiers, rol hoes, binnen- en buiten spiegel, starter-contactslot, lich'signaalschakelaar, hand schoenenkastje met deksel, kofferverlichting, 2 kleerhaakjes, 3 asbakjes, zeer uitgebreide collectie gereedschap, afwas- bare polyester dakbekleding, sponsrubber kussens, slaap bankendit alles behoort tof de standaard uitrusting I Prijs 5495.(af Den Haag) ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD Skoda H. ENGLEBERT N.V. Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 - Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garage IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Nog geen toestemming Kruiningen- VLISSINGEN, 13-2. „De mach tiging, die Ged. Staten van Zeeland I enige t\jd geleden aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben I gevraagd om een scheepsbouw- I kundig bureau opdracht te mogen geven tot het ontwerpen van een veerboot voor de dienst Kruinin gen-Perkpolder, is nog steeds niet I verleend. Men verwacht deze goedkeuring i echter binnen afzienbare tijd, zodat dan opdracht aan het scheepsbouw kundig bureau van ir. P. H. de Groot te Bloemendaal, de ontwer per van de zg honderdmeter veer boten „Prinses Beatrix" en „Prin ses Irene", definitief kan worden verstrekt". Dit heeft de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A F. C. de Casembroot maan dagmorgen tijdens zijn maandelijk se persconferentie meegedeeld. De studie tot verbetering van dit voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland belangrijke veer, voornamelijk voor ZEEUWSE TOCHT R.K.-SCHIP „HENRI DUNANT" Patiënten van Schouwen-Duiveland in september op reis In de week van 4-9 septehber 1961 zullen 65 Zeeuwse chronische invalide patiënten en 5 Belgische dito patiënten met inschepingen te Terneuzen (op 3 september) en Vlake 'n tocht maken naar Schoon hoven- Amsterdam-I Jmuiden - Alk- maar-VianenRotterdam(haven) Hellevoetsluis (Deltawerken) en te rug naar Vlake, waar een volledige ontscheping plaats vindt. Deze patiënten zullen wederom aan de hand van de te zijner tijd binnengekomen anameldingen van de betrokken artsen afkomstig zijn uit de districten Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren en Noord-Beveland De vijf genoemde Belgische gasten gaan op verzoek van het Belgische Rode Kruis mee teneinde nader met de outillage van het R.K.- schip „J. Henry Dunant", alsmede de verpleging en verzorging aan boord geconfronteerd te worden. Deze tocht „De Zeeuwse" ge naamd, staat onder leiding van de scheepsarts, dokter J. Stumphius te Vlissingen. Inscheping te Zijpe. Direct in aansluiting op boven genoemde tocht zullen op 10 sep tember in de vroege avonduren te Vlake patiënten uit het district Zuid-Beveland aan boord gaan om vervolgens de andere morgen de in scheping te Zijpe te kunnen ver richten met patiënten uit Schou wen-Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland. Het totale aantal patiënten om vat 35, terwijl de overige 35 pa tiënten afkomstig zijn uit de afde ling Rotterdam, welke op 11 sep tember des middags zich tussen 13.00 en 14.30 uur te Numansdorp zullen laten inschepen. De route gaat dan als volgt: GorinchémLobith Tolkamer Vreeswijk-Gouda-Moerdijk en ver volgens op 16 september terug naar Zijpe en Numansdorp voor de totale ontschepingen. Deze „gecombineerde" tocht staat onder leiding van scheepsarts dok ter K. Boor te Axel. De bezetting van het medische personeel zal, behoudens een klein gedeelte gedurende de tweede tocht, bestaan uit Zeeuwse ver pleegsters en helpers en helpsters gerecruteerd uit de diverse colon nes van het Rode Kruis Korps Zeeland. Scheepvaartbericliten Acmaea, 13/2 van Searsport naar Curasao. Albireo, 14/2 te Bedi Bundur Aludra, 11/2 van Santos naar Rot terdam. Esso Amsterdam )t.), 13/2 van Mena Al Ahmadi naar Suez. Japara, (pass.), 11/2 Cherbourg n. Antwerpen, 13/2 te Rotterdam. Lemsterkerk, pass. 11/2 Wight naar Port Said. Brandweer rukte uit voor stadhuistorentje en emballagefabrieken ROTTERDAM, 13-2. Duizenden mensen waren gisteravond in Rot terdam getuige van een felle brand die bij het kleine torentje, dat de voorgevel van het Rotterdamse I stadhuis siert, was uitgebroken. De brand werd door een op de Coolslngel surveillerende agent ontdekt. Vrijwel onmiddellijk na- dat hij een bode had gewaar schuwd, was de brandweer met groot materiaal aanwezig. De brandhaard was waarschijn lijk een werkkamertje voor lood gieters op de vierde etage, de zol derverdieping. Dit houten vertrek je brandde geheel uit en daarna kropen de vlammen verder om hoog langs de houten dakspanten. Een gedeelte van de leien dakbe dekking werd weggehakt. Toen kon men het vuur snel bedwingen. Omstreeks zes uur was de brand weer de situatie geheel meester. De Rotterdamse brandweer heeft het maandagavond een paar uur bijzonder druk gehad. Nauwelijks was namelijk de brand in het stad huis bedwongen, of er kwam alarm uit Rotterdam-Zuid. Daar was om streeks half zeven een enorme vuurzee ontstaan op het 7 ha grote terrein van de emballagefabrieken en houthandel N.V. „Emba" aan de Stadionweg ,dat door deze firma onderverhuurd is aan een drietal dump-bedrijven, de N.V. „Kraan- buil", de IJzer- en Metaalgoede renhandel „Feijenoord" en de N.V. „Hilltrade", alle onder directie van de heer C. W. van den Heuvel Hoewel de brandweer het vuur met al het beschikbare materiaal - zeven wagens en een brandblus- boot - bestreed, ging op een op pervlakte van 150 x 80 meter alles totaal verloren: drie loodsen, hon derdduizend jerrycans, 300 ton verf, 300 motorfietsen, 10 ton aan leervet, onderdelen voor auto's, motorfietsen en radio's, ledikanten en een gebouw, waarin 'n chroom metaalwaren-industrie was geves tigd. De schade beloopt'ïn miljoe nen guldens. voor nieuwe veerboot Perkpolder wat het vrachtvervoer betreft, vindt onverminderd doorgang. Van een ruim vijf kilometer lange brug over de Oosterschelde, waar voor het Rijk om financiële mede werking zal worden gevraagd, kon de commissaris der koningin nog weinig mededelen. De provincie zelf, versterkt door d? machtiging van de provinciale staten, zet haar werkzaamheden tot realisering van deze brug voort. Het plan voor deze brugbouw is nog steeds in studie bij Rijkswaterstaat, d'ie toestem ming voor de bouw moet verlenen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Auto en bromfiets botsten Even na 12 uur zaterdagavond vond op het kruispunt Mol-Schuit- haven een botsing plaats tussen een bromfiets, bestuurd door de heer W de B. te Oosterland en een personenauto. De bromfietser reed met vrij grote snelheid. Zijn voer tuig liep aanzienlijke schade op, maar ook <je auto kwam er niet geheèl schadevrij af. Bint viel op bouwwerk Gisteren is een aantal arbeiders en toeschouwers danig geschrok ken toen een zware ijzeren bint omlaag viel bij de verbouwing van het pand op de hoek Vrij poort je- Havenplein. Het ongeluk is goed afgelopen ,maar dat was niet te voorspellen geweest. Ter onder steuning van de aan de onderzijde uitgebroken voorpui werd een Verwachting tot woensdagavond: Rustig weer Droog weer met opklaringen in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist; zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest; dezelfde of iets lagere temperaturen. 15 febr. Zon op 7.56, onder 17.53. Maan op 7.55, onder 18.20. 16 febr. Zon op 7.54, onder 17.55. Maan op 8.28, onder 19.41. Nieuwe maan: 15 febr. te 9.11. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 febr. 16 febr. 3.00 v.m. 15.44 n.m. 3.47 v.m. 16.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 febr. 2.45 v.m. 15.02 n.m. 16 febr. 3.33 v.m. 15.52 n.m. Springtij: 17 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-2. Het K.NM.I. deelt mede: Het weer in west- en midden-Europa blijft ond?r invloe^ van een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum zich lang zaam over'de Alpen naar het oos ten verplaatst. In het hogedrukge bied is de bewolking in het alge meen verder afgenomen. De be grenzing van het wolkendek ver plaatste zich reeds in de nacht ook langzaam in noordelijke richting over ons land en dinsdagmorgen was het alleen in de noordelijke provincies nog zwaar bewolkt De lucht in het hogedrukgebied laat hoge maximum temperaturen toe. Maandagmiddag werden in zuid-Frankrijk temperaturen van 23 graden gemeten. In de zone, waar boven Frankrijk, Italië en Joego slavië de totale zonsverduistering zal optreden, zijn de weersomstan digheden algemeen gunstig. Slechts hier en daar komt wat hogere bewolking voor en op en kele plaatsen ook ochtendmist, maar op de meeste plaatsen kan op helder weer worden gerekend In ons land zijn de omstandigheden ongeveer hetzelfde, alleen is de kans op locale ochtendmist hier wat groter. ijzeren bint omhoog getakeld. Deze bint was bevestigd aan een ijzeren uitsteeksel, op zijn beurt vast ge zet met een houten klem. Het balk je dat de klem vormde bezweek onder het gewicht van de bint, zo dat het ijzeren gevaarte omlaag viel en met een dreun op de grond neer kwam. De bint raakte geluk kig, niemand. Voorlopig dertien huizen en twee bungalows nen van f 500.000, af te-lossen in 38 jaar, tegen een rente van 4^i pet. Het g^ld zal worden gebruikt tot consolidatie van de nog steeds te hoge vlottende schuld en even tueel tot het doen van nieuwe ka pitaalsuitgaven. ZIERIKZEE, 14-2. Op de komen de vergadering van de gemeente raad komt een voorstel aan de orde tot aankoop van het pand Sche?ps- timmerdijk 5 De eigenaar wil het perceel verkopen voor f 550. De ge meente heeft het pand nodig voor afbraak, zodat de mogelijkheid be staat de In. en uitrit van het ter rein van de gasfabriek te verbre den. Om te komen tot een betere verkaveling van het gemeentelijk industrieterrein is grondruil nodig, ter zake waarvan een voorstel ter tafel komt. Smit Bolnes, heeft het voor nemen een aantal woningen te doenbouwen in het bouwplan- Maltha. Daartoe wil de N.V. enkele kavels kopen aan de Maltastraat, de Muloekstraat en twee kavels aan de Kaersemakersstraat. Gebouwd zullen worden twee blokken van vier woningen, 1 blok va ntwee woningen en 1 bungalow, terwijl op partikuliere grond nog 1 blok van drie woningen en 1 bun galow zullen verrijzen. De heer L. Goenleer wil het ge meentelijk eigendom, zijnde een perceel aan de Graenstraat kopen. Voorts wil een aantal eigenaars van woningen, gelegen langs de Grachtweg stroken grond kopen, ter vergroting van de oppervlakten der erven en ter verkrijging van een rechthoekige vorm van die er ven. Wegens gezondheidsredenen verzocht de heer G. J. den Dekker om ontslag uit zijn functie van re gent van het Burgerweeshuis Ter voorziening in de vakature is door b. en w. een aanbeveling opge maakt: 1. J. F den Dekker; 2. F. T. J. A. den Boer. Het Burgerweeshuis Daar de Stichting Muziekschool geen interesse aan de dag legt voor het Burgerweeshuis, wordt voor gesteld te besluiten tot het opzeg gen van de huurovereenkomst met het Burgerweeshuis m.i.v. 1 april 1962. Voorgesteld wordt een: vaste geldlening aan te gaan van f 1 mil joen, op te nemen in twee termij- Vergadering gemeenteraad Brouwershaven De raad der gemeente Brouwers, haven komt op vrijdag 17 februari a.s. des avonds 8 uur in openbare vergadering bijeen, ter behande ling der volgende agendapunten: Vaststelling der notulen der ver gaderingen van de raden der voor malige g?meenten Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe en Drei schor in december jl ingekomen stukken en mededelingen; beëdi ging sekretaris, ontvanger, wnd. sekretaris en wnd. ontvanger en verlenen van eervol ontslag aan di verse ambtenaren van de burger lijke stand; benoeming van een on bezoldigd ambtenaar van de bur gerlijk? stand; vaststelling verorde ning regelende de verdeling der werkzaamheden tussen de verschil lende ambtenaren van de burger lijke stand; vergoeding leden ge meenteraad en leden van de ge- gemeentelijke commissies; verlenen van een premie ingevolge de pre mieregeling woningverbetering en splitsing; vaststelling van een huur- ieglement voor de gemeente Brou wershaven; het nemen van een be sluit waarbij de bevoegdheid tot het verhuren van de gemeentewo ningen gedelegeerd wordt aan b. en w aanwijzing van een verte genwoordiger in de N V. Brugver- binding Haringvliet en het opma ken van een voordracht voor de benoeming van een commissaris; instelling van een Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg en op heffing van de instellingen van weldadigheid in de voormalige ge meenten Brouwershaven. Zonne maire, Noordgouwe en Dreischor. Tenslotte het verlenen van een kre diet i.v.m mechanisatie van de be volkingsboekhouding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2