DE ZIERIKZEESCHE COURANT HAMMARSKJOELD WIL INTERNATIONAAL ONDERZOEK NAAR LOEMOEMBA'S DOOD Russisch ruimtevoertuig eind mei bij Venus verwacht Treinongeluk in Engeland LOEMOEMBA IS DOOD Lijk gevonden van atoomgeleerde V.N.-TROEPEN IN KONGO IN STAAT VAN ALARM Reacties op dood van Loemoemba DINSDAG 14 FEBRUARI 1981 117e jaargang No. 18923 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers If ct. - Verschijnt maandag, dinsaag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) II,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochfman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Veiligheidsraad over Kongo Vrees voor zeer ernstige gevolgen NEW YORK, 13-2. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft maandag in de Veiligheidsraad voorgesteld een internationaal onderzoek in tc stellen naar de dood van Loemoemba. De Veiligheidsraad is maandagmiddag om 17^0 uur Ned. tyd in New York bijeengekomen om de toestand in Kongo te bespreken. Enkele uren voor de aanvagn van de by eenkomst was officieel in Elisabeth- stad meegedeeld dat Loemoemba was vermoord. Hammarskjoeld noemde het nieuws van de dood van Loemoemba „ern stig en tragisch". Aard en beteke nis van deze zaak maken een vol ledig en onpartijdig onderzoek noodzakelijk. De stafchef van het V.N.-leger in Kongo, de Ethiopische brigade-ge neraal Iyassoe Megasaha, heeft op dracht in Katanga te blijven en nieuwe instructies af te wachten. Brigade-generaal Magasaha had tot taak een onderzoek in te stellen naar de beweerde ontsnapping van Loemoemba. De premier van Ka- tanga, Tsjombe, heeft echter ge weigerd hem te ontvangen. De Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, noemde de dood van Loemoemba ,o,ntmoedigend en be treurenswaardig". Stevenson zei „deze jongste tragedie" te betreu ren, maar nu „moeten wij ons al len verenigingen, niet om te wre ken, maar om te verzoenen". „De Veiligheidsraad moet alles doen om een constructieve oplossing te vin den en vrede en orde te herstellen". De vertegenwoordiger van de Sow jet-Unie, Zorin, zei, dat de moord op Loemoemba „een van de afschuwelijkste misdaden van de kolonisators tegen het Kongolese volk" was. Hij beschreef Loemoem ba als een nationale held van de volkeren van Kongo en Afrika. Zorin verweet ook Hammar skjoeld èn het opperbevel van de V.N. in Kongo het gebeurde. Ham- marskjoeld's voorstel „een zoge naamd onderzoek in te stellen is huichelachtig". Hij zal ongetwijfeld voorstellen dat zijn eigen staf het onderzoek instelt. „Na hetgeen in Katanga en Kongo is gebeurd, heb ben wij niet het minste vertrouwen in de secretaris-generaal en zijn staf". De Belgische kolonisators en hun bondgenoten dragen de volledige verantwoordelijkheid voor de mis daden tegen het volk van Afrika en moeten hiervoor boeten", aldus Zorin. De „kliek Tsjombe, Kasa- voeboe, Moboetoe en Kalondi" moet de verantwoordelijkheid dragen voor alles wat is gebeurd. Rapport van Dayal De vertegenwoordiger van Ham marskjoeld in Kongo, de Indiase diplomaat Dayal, heeft in een rap port aan de secretaris-generaal ge wezen op de „ernstige burgeroor log" in Katanga en aanwijzingen voor „op handen zijnde overeen komstige ontwikkelingen in andere provincies. „Gedurende enige maanden heb bende autoriteiten in Katanga hun MOSKOU, 13-2. Sowjetrussische geleerden hebben maandag te Mos kou verklaard dat het zondag jl. gelanceerde interplanetaire ruimte voertuig tussen 15 en 31 mei a.s. in de omgeving van Venus zal zyn aangekomen. Het zal dan Venus hetzij rechtstreeks treffen, hetz\j zelf een kleine planeet worden. Wanneer het ruimtevoertuig Ve nus niet zou raken en een baan om de zon zou beschrijven, zal het de aarde op zijn weg terug niet tegen komen. Zijn „jaar" zal korter zijn dan h£t onze, aldus de Sowjet-Rus- sische professor Sternfeld, die een vooraanstaande deskundige op het gebied van de sterrekunde en de ruimtevaart is. Hij verklaarde ook dat het ruimtevoertuig mogelijk enkele der geheimen van Venus, deze in wolken gehulde en als de meest geheimzinnige beschouwde planeet, zal onthullen. Een van de ze geheimen is, of er leven op Ve nus bestaat. Het lanceren van een ruimtevoer tuig richting Venus betekent tevens het verrichten van pionierswerk bij het voorbereiden van het afschie ten van een dergelijk voertuig met bestemming mars, aldus Sternfeld. LONDEN, 14-2. Een personen trein is maandagavond op het sta tion van Basch'urch in het graaf schap Shropshire in mldden-Enge- land achterop een goederentrein gereden. De machinist en de stoker van de personentrein, alsmede een ander lid van het treinpersoneel, dat zich in het voorste deel van de trein bevond, kwamen om het leven. Een aantal van de ongeveer twintig reizigers moest wegens shock worden behandeld. In tegen stelling tot de eerste berichten was niemand tussen de wrakstukken beklemd. strijdkrachten versterkt, vliegtui gen gekocht waarmee op kleine schaal luchtaanvallen kunnen wor den gedaan, wapens, munitie en transportmiddelen aangeschaft. De Katangese autoriteiten hebben thans een leger van ongeveer vijf duizend goed uitgeruste mannen tot hun beschikking, versterkt met ongeveer vierhonderd niet-Kongo- lose officieren en onderofficieren. De afgelopen weken, en In het bijzonder zaterdag jl., heeft pre mier Tsjombe verklaringen afge legd waarin de Verenigde Naties als de grootste vijand werden aan geduid. Deze dreigementen gingen vergezeld van verzoeken om de Marokkaanse V.N.-troepen, die in Katanga waren gestationeerd, te rug te trekken. ELISABETHSTAD, 13-4. De Ka tangese minister van Binnenlandse Zaken. Moenongo, heeft aan de pers meegedeeld dat Loemoemba, Okito en Mpolo zondag door bewoners van een dorpje zijn vermoord. De lyken zijn door drie Katan gese ministers herkend. Een Katan gese boer kwam mfj zondagavond vertellen dat de drie mannen ge dood waren, aldus Moenongo. De lijken zyn begraven op een plaats die geheim zal worden gehouden. Ook de naam van het dorpje en van de stam die daar woont zullen niet onthuld worden. Moenongo zei zeer wel te beseffen dat men zal zeggen dat de drie door de Katan gese overheid zjjn vermoord. Dat is onvermijdelijk, zei hy. Werknemers by een glasindustrie in Mainz hebben een trompetterskorps opgericht. Bijzonder is hierbij, dat alle leden glasblazers zijn. Hun in strumenten zijn niet van metaal doch van glas. De glazen trompetten hebben dezelfde capaciteiten als de metalen instrumenten, alleen klinkt het geluid iets helderder. Het devies van het korps i* overigent „Be handel de Instrumenten met zachtheid". PRESTON, 13-2. In een greppel nabij Preston is het lijk van een man gevonden, dat later werd ge ïdentificeerd als dat van de 53- jarige Britse atoomgeleerde Do nald Ford Phillips, die elf dagen geleden verdween. Het lijk had wonden aan de keel en de polsen. De politie vermoedt niet, dat er misdaad in het spel is. Mevrouw Phillips heeft de politie medege deeld, dat haar man zich de laat ste tijd zorgen had gemaakt over zijn werk. Aanrander op de vlucht HENGELO, 13-2. Een meisje uit Hengelo heeft zich de afgelopen nacht met haar parapluie een aan rander van het lijf gehouden. Te gen kwart voor één werd ze hin derlijk gevolgd door een tot dusver onbekend gebleven man, die het meisje op een gegeven moment beet pakte. Het meisje, de 20-jarige A. T., sloeg haar parapluie op het hoofd van de aanrander stuk. De man nam daarop de benen. Het meisje belde geheel overstuur gan bij de eerste de beste verlichte woning. Daar werd de politie ge waarschuwd, die thans zoekt naar een man met een flink aantal schrammen op het hoofd. De 21-jarige mej. Astrid Kojoed-Hansen, stewardess bij de Icelandic Airlines, behoort sinds kort tot de weinige vrouwen in de wereld, die zelf een straaljager bestuurd hebben. Astrid, die met een lijn vliegtuig uit Reikjavik op Schiphol aankwam, heeft kortgeleden een vlucht ge maakt met een Amerikaanse T-33. Na afloop hiervan overhandigde de Amerikaanse vlieger, onder wiens toezicht zij de vlucht had uitgevoerd, haar een erecertificaat plus 't embleem van zijn squadron. Astrid heeft hoge aspiraties: zij wil nl. pilote worden op de gewone lijnvliegtuigen van een burgerluchtvaartmaatschappij LEOPOLDSTAD, 13-2. De troe pen van de Verenigde Naties in Kongo zyn in staat van alarm ge bracht met het oog op eventuele ongeregeldheden naar aanleiding van de moord op Loemoemba. Dit geldt in het bijzonder voor de 0(y;tprovincie en de provincie Ki- voe, waar de aanhangers van Loe moemba aan het bewind zyn. De vertegenwoordiger van Ham marskjoeld in Kongo, Dayal, zei „geschokt en vol afschuw" over de dood van Loemoemba te zijn. „Moord op politici heeft onvermij delijk repercussies. Thans komt de kwestie van verantwoordelijkheid aan de orde". De Kongolese regering heeft geen verklaring afgelegd over de dood van Loemoemba. Diplomatieke waarnemers in Leopoldstad vrezen meer moeilijkheden voor. de Kon golezen in de Oostprovincie dan voor de Europeanen aldaar. De on- Jeugdige dievenbende PITTSBURGH, 14-2. De politie in Pittsburgh heeft een einde ge maakt aan de activiteit van een bende jeugdige inbrekers, door de arrestatie van een meisje van acht jaar en haar zevenjarige broertje. Het meisje zou hebben bekend dat zij na sluitingstijd een bank was binnengedrongen door zich te wringen door een opening onder de deur van het sousterrain. Zij had daarop de deur geopend om enige kameraadjes van tien tot twaalf jaar binnen te laten. De- jongelui hadden echter weinig geluk, want zij waren niet zo handig de alarm installatie uit te schakelen. De politie was snel ter plaatse. De kassier van de bank schat dat de dieven op zijn hoogst drie dollar hebben kunnen bemachtigen. Oudste schaapherder overleden LOENEN (Vel.), 13-2. In het bak- huisje achter de boswachterswo ning in Loenen, op de Veluwe is gisteren Nederlands oudste schaap herder, Willem Koestapel, op 86- jarige leeftijd overleden- Koestapel was een man, die zoveel mogelijk afgezonderd leefde en het liefst bij zijn schapen was. Hij kon noch le zen noch schrijven. Voor de toeris ten was hij een bezienswaardige figuur, maar zelf had hij met de publieke belangstelling weinig op. Slechts zelden liet hij zich tot een praatje verleiden, 's Zomers ver bleef Koestapel meestal in de schaapskooi, die de gemeente Apel doorn in het natuurreservaat „Loe- nermark" heeft laten bouwen. Aan het eind van het seizoen verdween hij dan in alle stilte om met zijn kudde langs de IJssel of over de Veluwe te zwerven. De laatste tijd liet zijn gezondheid veel te wensen over en verbleef hij in het bakhuis achter de boswachterswoning van de heer J. D. Rozenboom, waar hij met goede zorgen werd omringd. geveer twintig Engelsen in Stan- leystad hadden reeds enige tijd ge leden het advies gekregen voort durend contact te onderhouden met de Verenigde Naties voor het geval moeilijkheden zouden ontstaan. Belastingambtenaren wensen salarisverhoging AMSTERDAM, 13-2. Tijdens een persconferentie hebben, negen amb tenaren van de rijksbelastingdienst te Amsterdam vandaag een toelich ting gegeven op een brief, die zij onlangs hebben gezonden aan de vijf bij het georganiseerd overleg betrokken ambtenarenorganisaties, te weten de Algemene Bond van Ambtenaren, Het Ambtenaren Cen trum, de Bond van personeel bij Rijksbelastingen, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. In deze brief verzoekt men de bonden stappen te ondernemen die kunnen leiden tot het heropenen van de salarisonder handelingen ondanks de door de minister genoemde streefdatum van januari 1962. Voorts wordt aan gedrongen op eenheid in optreden der organisaties en op het beleg gen van een gemeenschappelijke openbare vergadering „Indien niet aan dit verzoek wordt voldaan zul len wij tot een landelijke actie overgaan". IN KOUDEKERKE GEEN KUILEN MEER VLISS1NGEN, 13-2. Op het bad- strand van Koudekerke zijn in het afgelopen toeristenseizoen moei lijkheden ontstaan, omdat Duitse vakantiegangers grote diepe kuilen groeven, die gevaar opleverden voor de andere badgasten. Ze groe ven deze kuilen bij voorkeur vóór door andere gasten bewoonde strandhuisjes en weigerden deze kuilen dicht te gooien en verhin derden andere badgasten dit te doen. Om aan deze ongewenste toe stand een einde te maken heeft de gemeenteraad van Koudekerke van middag tijdens de raadsvergadering besloten de algemene politieveror dening zodanig te wijzigen, dat be paald wordt, dat het verboden is op het strand kuilen te graven of af sluitingen te maken, waardoor hin der of schade aan strandbezoekers kan worden berokkend. CULEMBORG. Maandagmiddag zijn in Culemborg twee wild ge worden honden in de Nieuwstraat en Zalemstraat door de ruiten van verscheidene woningen gesprongen Vooral aan een woning in de Nieuwstraat werd schade toege bracht, omdat door de versplinter de ruiten de honden bloedend verwond waren. De politie zag zich gedwongen de honden ter plaatse dood te schieten. De cadavers zijn meegenomen voor een onderzoek naar de oorzaak van het wild wor den. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alle winst is nog geen voordeel Elk verlies nog geen gemis; Ja, de winst is vaak een oordeel, Waar verlies een zegen is. Berechting spoorwegongeluk PRAAG, 13-2. De hoofdmachinist van een passaglerstrein, die vorig jaar november in oost-Bohemen in botsing kwam met een andere personentrein, waardoor 117 per sonen werden gedood en 110 ge wond, is maandag tot een gevan genisstraf van vijf en een half jaar veroordeeld .aldus een bericht van het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka, op grond van ernstige overtreding der veiligheidsvoor schriften. De bestuurder van de trein kreeg vier en een half jaar, zijn assistent anderhalf jaar en de conducteur een jaar voorwaarde lijk. WASHINGTON, 13-2. President Kennedy toonde zich maandag „zeer geschokt", toen hij 't nieuws van Loemoemba's dood vernam, zo zei de woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger. Radio Moskou verklaarde, dat de moord op Loemoemba, een „bloedige misdaad" van de koloni sators is. In de nieuwsuitzending voor het binnen land van 17.00 uur werd gezegd: „Wij hebben net het droevige nieuws ontvangen. De agenten van de Belgische kolo nisators hebben de premier van Kongo, Patrice Loemoemba, ver moord. De Belgische minister van staat Henri Rolin verklaarde „Loemoem ba voldoende te hebben gekend om zijn nagedachtenis eer te bewij zen". Rolin, die aan de ronde ta felconferentie van vorig jaar heeft deelgenomen, voegde hier aan toe dat Loemoemba „zich vaak on rechtvaardig jegens België heeft betoond, maar de zaak van onaf hankelijkheid oprecht en vurig was toegedaan". Nehroe zei, dat het nieuws van de dood van Loemoemba werd ver wacht ,maar dat het niettemin als „een grote schok" Is gekomen. In de moord op Loemoemba culmine ren „een serie tragische en betreu renswaardige gebeurtenissen". De Marokkaanse minister van Voorlichting, Ahmed Aloui, heeft verklaard, dat de dood van Loe moemba „een georganiseerde, wel overwogen moord is. De Verenigde Naties zijn medeplichtig door hun passiviteit en hun zwijgen". De televisie-omroeper in de Ver enigde Arabische Republiek sprak maandagavond in zijn aankondi ging van de dood van Loemoemba over de „verscheiden Abraham Lincoln van Kongo". In een door radio-Cairo omge roepen officiële verklaring wordt gesproken over de „diepe bewo genheid" van president Nasser, toen hij het overlijdensbericht van Loemoeba vernam. De Cubaanse regering 'heeft drie dagen officiële rouw afgekondigd in verband met de dood van Loe moemba. Het vakverbond wil een dag staking in de gehele wereld uit protest tegen deze „moord, be dreven door de imperialisten en hun lakeien". De federatie van stu denten veroordeelde het „Yankee- imperialisme, de voornaamste ver antwoordelijke" (voor de dood van Loemoemba). SPAUBEEK, Op de Aalbekerweg in Hulsberg (Limburg) is een brom fiets frontaal op een autobus ge botst De 50-jarige bestuurder A. Otermans was onmiddellijk dood, zijn duo-passagierde 30-jarige J. Wachelder, overleed kort na aan komst in het ziekenhuis te Heerlen. Beiden waren ongehuwd en afkom stig uit Spaubeek. HENGELO. Een boer heeft het stadion „Veldwijk" in Hengelo on der water gezet, waardoor - ook al omdat de pomp van het stadion de fect is - de voetbalwedstrijd „Tu- bantia"-„Longa" zondag moest af gelast worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1