Straks alleen nog voedseltekorten in Nabije- en Midden-Oosten? Pakje(s) „Makkers staakt uw wild geraas" Loemoemba niet meer in leven? Utrechtse voorjaarsbeurs Agrarisch congres P.v.d.A. Minder ontwikkelde gebieden hebben geestelijke hulp nodig WAGENINGEN, 9-2. Een ver jaardagstaart met vijftien kaarsen op de bestuurstafel en gebakjes met een suikeren „vijftien" in de zaal maakten vanmorgen de ope ning van het vijftiende agrarische congres van de Partij van de Ar beid (P. v. d. A.) dat vandaag en morgen in Wageningen wordt ge houden, een beetje feestelijk. Juist op deze dag is het vijftien jaar ge leden, dat de partij werd opgericht Het gewest Gelderland van de par tij had voor de tractatie gezorgd. Thema van het congres is „Eu- romarkt. Gemeenschappelijk land bouwbeleid, nationaal landbouw beleid". Als eerste inleider sprak prof F. Baade. directeur van het „insti tuut für Weltwirtschaft" van d* universiteit te Kiel. Over de we reldvoedselpositie en de ontwikke ling van de wereldlandbouw. Hij kwam na een overzicht van de voedselsituatie in verschillende de len van de wereld tot de conclusie, dat, wanneer ook in Rusland be reikt wordt, dat de produktie van voedingsmiddelen sneller stijgt dan de bevolking, als gebied met te korten nog het Nabije en 't Verre Oosten blijft. Uiteindelijk gaat het om India, en Birma, Thailand. In donesië, Pakistan, Japan en China. Dit gebied, waar nu 1,3 miljard mensen leven en in het jaar 1975 vermoedelijk twee miljard, is het werkelijke strijdfront in het ge vecht tegen de honger. Blfjvende voedselproduktie In een groot deel van de aarde stijgt de voedselproduktie nu al sneller dan de bevolking en in die delen, waar dit nu nog niet het geval is, zal een voldoend snel tempo in de verbreiding van reeds lang bekende technische ontwikke lingen er voor kunnen zorgen, dat ook daar de mensheid van de hon ger wordt bevrijd. Om de mens heid beter te kunnen voeden dan op dit ogenblik, is het niet nodig het aantal arbeidskrachten in de landbouw te vermeerderen. Hoe meer het aantal dezer arbeids krachten niet alleen relatief, maar ook absoluut verminderd wordt, des te gunstiger zijn de vooruit zichten voor een toeneming van de agrarische produktie, die het tem po van de bevolkingstoeneming in de wereld overtreft. Het aantal arbeidskrachten Ter staving van deze stelling vertelde hij, dat in de Verenigde Staten tussen 1916 en nu het aan tal arbeidskrachten in de landbouw van 13,6 miljoen tot 6,7 miljoen te rugliep, terwijl in India, Turkije De winkelmeneer keek op zijn horloge en dacht hardop: „kan nog net", al was opschieten geboden, want er is niets onverbiddelijkers dan een P.T.T.-loket. Het zakt op de seconde; een vaderlandse helper van Tante Pos is nu eenmaal geen IJslandse busrijder, die niet maalt om een kwartier te vroeg of te laat. Het kon nog net met dat pakje. Bliksemsnel werd het adres er op ge-ballpoint en toen met rappe voeten naar de mailmuil in de Poststraat. De loketist stond al bijna be denkelijk te doen, maar het pakje ging nog mee en de winkelmeneer repte zich snel huiswaarts, omdat het tempo er nu toch eenmaal in zat. De volgende morgen legt een trouwhartige besteller „de post" op de toonbank. Onder de ditjes en de datjes, de brieven, de kaarten en de krant was ook een pak. Het was het pak van de vorige avond, netjes aan ge-adresseerde bezorgd, want naam en adres van de winkelier stonden er op vermeld en de P.T.T. had niet meer en niet minder ge daan dan des staatsbedrijfs is. Ge woon bezorgen dus aan ge-adres seerde. Een pechpak intussen, om geven met de nimbus van verspilde energie. Dezelfde dag ging de winkelme neer de boer op, omdat het door gaans nuttiger is de clientèle op te zoeken, dan te wachten tot de lie den komen. In de late middag thuiskomend lag het vermaledijde pak er nog en toen moest noodgedwongen de his torie van de vorige dag zich her halen. Als met het Lebakse verhaal, mag gevreesd worden dat 't een tonig wordt. Maar het kon nog net met dat pakje. Bliksemsnel werd het adres er op ge-ballpoint en toen met rappe voeten naar de mailmuil in de Poststraat. De loketist stond al bijna beden kelijk te doen, maar het pakje ging nog mee en de winkelmeneer repte zich snel huiswaarts. Dat dacht hij tenminste. Al bij de draaideur gaf de loketist een afgewogen kreetje af, de winkelmeneer naderbij wen kend. „Moet het zó?", vroeg h\j op het adres wijzend. Daar stonden weer naam en adres van de afzender op het pakje. En sommige lieden maar vol blij ven houden dat er in het leven geen metaphysische krachten aan het werk (kunnen) zijn. EILANDMAN. en Egypte het aantal in de land bouw werkzame bewoners nog on geveer tachtig procent van de to tale beroepsbevolking is Het over schakelen van vele miljoenen ar beidskrachten in deze landen van de landbouw, waarin zij met mini maal nuttig effect zijn te werk ge steld, naar andere bedrijfstakken is het belangrijkste middel om de to tale produktie van d^ze landen in het algemeen, en in het bijzonder ook de voedselpro^pktie zo sterk mogelijk te doen stijgen. Het over schakelen naar niet-agrarische be roepen moet zoveel mogelijk ge schieden, dat deze mensen in hun hun huizen en dorpen blijven wo nen, dat zij dus niet de industrie volgen, maar dat de industrie naar hen toe komt. Dat betekent in Europa een vol ledige verandering van het land schap. Verandering in boerendorpen Boerendorpen zullen in steeds sterker mate woongebieden wor den, waarin nog slechts een deel, misschien nog zelfs het kleinste deel van het inkomen uit agrari sche arbeid wordt verkregen. Op dit ogenblik zijn in de gehele we reld ongeveer een miljard arbeids krachten aanwezig, waarvan onge veer 600 miljoen in de landbouw en 400 miljoen buiten de landbouw werken Een vermindering van het aantal in de landbouw werkzame mensen tot 500 miljoen, zelfs 400 miljoen zou geheel in overeenstem ming zijn met de principiële vast stelling, dat het er niet op aan komt de beperkte hoeveelheid grond onder de in ruime mate be schikbaar staande mensen zo demo cratisch mogelijk te verdelen, maar dat het er om gaat een beperkt aantal met hoge looneisen het leven tegemoet tredende mensen zo ruim van grond te voorzien, dat elke af zonderlijke arbeidskracht ook wer kelijk hieruit een opbrengst kan verkrijgen, welke in overeenstem ming is met het algemeen levens peil. Dr. Baade meende, dat men in de westerse landen beter niet kan den ken aan het maken van winst uit naar de onderontwikkelde gebie den gezonden voedseloverschotten. Meer nog dan materiële hulp heb ben die landen geestelijke hulp no dig, opdat zij geholpen worden zichzelf te helpen. Hij herinnerde aan de uispraak van de president der Verenigde Staten, die hoopt jongeren bereid te vinden in onder ontwikkelde landen aan de techni sche hulp te gaan meewerken en daarbij denkt hij aan eventuele vrijstelling van de dienstplicht. ROTTERDAM, 9-2. Op de Ver- olmewerf op Rozenburg heeft de overdracht plaats gehad van de 24.000 ton metende bulkcarrier ,Veni", die voor Noorse rekening op de werf te Alblasserdam was gebouwd en daar op 16 november j.l. aan het natte element werd toe vertrouwd. FLITSEN UIT HET BUITENLAND WASHINGTON. President Ken nedy heeft woensdag op zijn pers conferentie in Washington ver klaard dat het Westduitse aanbod, met een miljard dollar bij te dra gen aan het oplossen van de moei lijkheden met de Amerikaanse be talingsbalans niet bevredigend is. LUIK. In Seraing bij Luik zijn donderdag drie arbeiders bedolven onder een sintelberg, die begon te werken. Eén hunner, een 35-jarige Italiaan, liep zulke zware kwets uren op, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. PARIJS. Bondskanselier Ade nauer is donderdag in Parijs aan gekomen voor besprekingen met president de Gaulle. TOKYO. De golf van aanslagen op politieke personen door jonge mensen is nog steeds niet ten einde Nadat een zeventienjarige jonge man woensdag een aanslag had ge pleegd op de voorzitter van een on- derwijsvereniging, heeft de politie donderdag in Osaka een negentien jarige student verhoord, die even eens getracht heeft een professor neer te steken. MUNCHEN. De woensdag geëin digde Navo-oefening „Winter- schild" heeft acht mensenlevens geeist. Een Amerikaanse majoor heeft een hartaanval gekregen en vier Amerikaanse soldaten, een Duitse soldaat en twee Duitse bur gers zijn volgens een voorlopige opgave van het Amerikaanse hoofdkwartier omgekomen. Tot nu toe zijn er tweehonderd ongeluk ken gebeurd. LEOPOLDSTAD. Naar in Leo- poldstad verluidt heeft president Kasavoeboe ingestemd met de vor ming van een nieuwe regering, die zowel figuren uit het kabinet Ileo (samengesteld door Kasavoeboe) als de „studentenregering" van ge- ncraal-majoor Moboetoe omvat. TONEEL EN FILM Nederlandse speelfilm in Concertzaal ZIERIKZEE, 9-2. Met het ko mend weekeinde gaat in de Con certzaal de Nederlandse speelfilm: „Makkers staakt Uw wild geraas", met de spelers(sters) Guus Hermus, Ellen Vogel, Guus Oster, Yoka Ber- rety, Ank van der Moer en vele anderen. Draaiboek en regie van deze opmerkelijke" film ztfn van Fons Rademakers. Het is de opwindende, geheimzin nigs, moeilijk te definiëren sfeer, die altijd hangt in de tijd tussen half november en 6 december, die Fons Rademakers op de gedachte bracht een film te maken welke zich in d?ze tijd, de Sint Nicolaas- tijd, afspeelt. Met Jan Blokker werkte hij de grondgedachte uit tot het verhaal „Makkers, staakt uw wild geraas". Een verhaal dat wel iswaar in de Sinterklaastijd speelt, doch bepaald niet gebaseerd is op dit folkloristischs gebruik. Sinter klaas is eigenlijk het décor, waar tegen het verhaal, of zo men wil, de verhalen zich afspelen De film behandelt namelijk de menselijke problemen van drie gezinnen, de families Leegher, Lomijn en Keizer. De grondgedachte is eenvoudig deze: in ds Sint Nicolaastijd en met name op de avond van 5 december willen wij allemaal aardig, vrien delijk en lief voor elkaar zijn, doch op 6 decembsr tekent de realiteit zich weer even duidelijk af als te voren. In het eerste gezin is de man di recteur van een groot reclamebu reau, de vrouw fotografe. Zij heb ben een zoontje van 5 jaar. Als de film begint, zijn ze zes maanden uit elkaar. De vrouw gelooft niet langer met haar echtgenoot te kun nen samenleven; zij wil zich uit sluitend op haar fotowerk concen treren. Hij gelooft echter onmoge lijk buiten haar te kunnen; de wer kelijke situatie wordt hem op de avond van de 5de december duide lijk, doch hij zal op 6 december wel weer naar haar verlangen Het tweede gezin Het tweede gezin bestaat uit een man en een vrouw met drie kin deren. Ze zijn reeds 10 jaar ge trouwd. Hij is een charmeur, een man die geen-enkele aantrekkelij ke vrouw ongemoeid kan laten, die steeds avontuurtjes heeft Op de avond vóór Sinterklaas ontmoet hij een Franse mannequin en hij kan met haar een afspraak maken voor de volgende avond, dus voor de 5e december De afspraak gaat niet door, doch op 6 december zal hij wel weer op jacht gaan. Het derde gezin bestaat uit een Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat voor belanghebbenden ter secretarie de zer gemeente van 11 t/m 22 februari 1961 ter inzage is gelegd een ver zoek van de Coöp. Aankoopvereni ging „Schouwen-Duiveland" G.A. te Zierikzee, tot het^onttrekken van een gedeelte weg, kadastraal be kend gemeente sectie F nr. 1042, (verbindingsweg tussen Vissersdijk en Rijksweg) aan het openbaar ver keer. Belanghebbenden kunnen vóór 23 februari a.s. hun bezwaren tegen bovengenoemd verzoek inbrengen bij de gemeenteraad. Zierikzee, 10 februari 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Flinke driejarige CHICOPEE, Massachusetts, 9-2. Het driejarige meisje Dianne Chouinard heeft door een bliksemsnelle re actie het leven van haaf tweejarige zusje Denise ge red. Deze had een knoop in haar neus gestopt en dreig de te stikken. Dianne aar zelde niet, klom op een stoel, greep een peperbusje en strooide peper over het gezicht van Denise die ge weldig nieste waarbij de knoop naar buiten schoot. I echtpaar, dat al jaren gelukkig is 1 getrouwd en een zoon van een jaar of achttien heeft. Die zoon, die als zoveel jongens en meisjes van zijn leeftijd een hekel heeft aan het „gezellige Sinterklaasavondje" pro- b?ert er op allerlei manieren aan te ontkpmen. Als er dus elders een weinig verheffend feest wordt ge geven, grijpt hij die gelegenheid met beide handen aan en laat zijn vader en moeder alleen op de avond van de 5de december. Toch komt hij thuis, zij het onder abnor male omstandigheden. De ouders zijn gelukkig, doch op 6 december zal de jongen wel weer het slechte milieu opzoeken Deze hoofdgedachte is door de schrijver en de regisseur conse quent volgehouden. In de film spelen met name de vijfjarige zoontjes van de eerste twee echtparen, die op dezelfde kleuterschool gaan, een rol van be tekenis en ook Sinterklaas komt op het doek, al moet worden toegege ven, dat zijn verschijning niet al tijd even gewoon is. De situatie leidt soms tot bijzonder humoris tische scènes. Naast de ernst ds er dan ook gelukkig nog voldoende plaats voor een spontane lach. KERKNIEUWS Geref. Kerken Tweetal te Pesse: lcand. Tj. Does burg, Amsterdam en kand. D. J. Heslinga, Groningen. Aangenomen naar Sens en Cha- tillon Coligny (Frankrijk): A. L. Janse de Jonge, Willemstad (Cu racao). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Groningen (vac. wij len J. Smelik): M. J. C. Blok, Utrecht n.w. en G. Zomer, Bun schoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Eemdijk: J. Kamp man, Rijnsburg en M. v. d. Klis, Zierikzee. De grootste Chinese handelszaak in Indonesië, „Kiangwan oey Tiong" is gesloten en onder beheer gesteld door de Indonesische rege ring. Kiangwan wordt beschul digd van ernstige overtreding van de deviezenvoorschriften. Vijf le den der directie zijn aangehouden voor een verhoor en een grote hoe veelheid goederen, voornamelijk rubber, farmaceutische artikelen en vrachtauto's is in beslag geno men. Een en ander heeft een waar de van honderden miljoenen ru- piahs. PREDIKBEURTEN voor zondag 12 februari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Bezemer (H.D.), 7 uur dhr. v. Pel (jeugddienst m.m.v. koor); Gast- huiskerk: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. Assendorp). Kerkwerve: 9.30 u. ds. v. d. Ban. Serooskerke: 2.30 uur ds. Boer. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 11 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 11 uur ds. v. d. Ban( 10 uur zondagsschool). Brouwersha ven: 11 uur ds. Duvekot (H.D.). Zonnemaire: 9.30 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur dhr. v. Pel. Dreischor: 10 uur vicaris Keiling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke (H.D.). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur (jeugddienst) ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Be zemer. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Huizing, Waarde. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. Boer- ma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. J. Offers, Sittard, Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Bol- megijer, Oost-Souburg. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oos terland: 10 uur leesdienst, 2.30 ds. Spoelstra, Tilburg. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. C. Spoelstra, Tilburg. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede; 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.45 uur lees- denist. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Godsdienstoefeningen R-k. kerk Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur, het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 (of 8). Zaterdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: zondag de H. Mis te 9 uur. i Voor 60 jaar... KERKWERVE. Met een plechtig heid vond alhier de inwijding der nieuwe kerk plaats. ZIERIKZEE. Ten huize van me vrouw de wed. Kanaar werden de prijzen uitgereikt, behaald bij de gehouden ringrijderij op schaatsen. ZONNEMAIRE. De lijst die hier heeft gecirculeerd tot het verkrij gen van gelden om armen en schoolkinderen op het feest van 7 februari (huwelijksdag der konin gin) te kunnen tracteren bracht f 150 op. RENESSE. Dank zij een milde gift van de burgemeesterbaron van Boetzelaer, kond de kinderen van de school op 7 februari een feestje worden aangeboden. NIEUWERKERK. Met een gods dienstoefening, geleid door ds. van Bueren te Bruinisse, werd alhier het kerkgebouw der gereformeerde gemeente in gebruik genomen. ZIERIKZEE. Een Leidse firma heeft aan de besturen van het her vormd diakonie verplegingshuis en het St. Cornelia Liefdehuis een par tij tabak geschonken voor de man nelijke verpleegden. KERKWERVE. Bij gelegenheid van het huwelijksfeest van onze vorstin werd alhier een bedeling met krentenbrood gehouden. BROUWERSHAVEN. De Rederij kerskamer „Jacob Cats" gaf een uitvoering van de stukken: „Men senhaat en berouw" en „De muzi kale huisknecht". ELLEMEET. Op de jongste ver gadering van de gemeenteraad werd besloten tot aanleg van een haven aan de Kloosternol. Herstel en verbetering Tuindorp-Oostzaan AMSTERDAM, 8-2. Het herstel en de verbetering van Tuindorp- Oostzaan zullen ruim anderhalf miljoen meer vergen dan oorspron kelijk was geraamd. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeente raad een nota doen toekomen die zij verzoeken gelijktijdig in be handeling te nemen met de voor drachten, die de raad reeds heb ben bereikt en waarin gevraagd werd kredieten beschikbaar te stel len ten behoeve van het herstel van de schade in Tuindorp-Oost zaan, voorts voor riolerings-, be stratings- en beplantingswerken en tenslotte voor het vernieuwen van dakbedekkingen etc. in dit door de overstromingsramp van 14 ja nuari 1960 getroffen gebied. Bij het vorderen der reeds kort na de ramp begonnen werkzaamheden is gebleken dat de aanvankelijk ge vraagde bedragen te laag waren. Voor het herstel van de schade was gevraagd f 7.511.700. Daarvoor moet - aldus de nota - in de voor dracht worden gelezen f 8. 386.000., voor de werken aan riolering, be strating etc. moet in plaats van f 2.180.000 worden gelezen f 2.360. 000 De voor de vernieuwingswer- ken in het gemeentelijk woning complex N.W. destijds geraamde bedragen van f 1.748.000 en f 647. 000 moeten worden gelezen f 2.198. 000 en f 797.000. LEOPOLDSTAD, 9-2. In Leo- poldstad doen de laatste dagen ge ruchten de ronde als zou de oud- premier Loemoemba dood zijn. Een woordvoerder der Verenigde Naties in Leopoldstad verklaarde in antwoord op vragen niet te we ten of Loemoemba leeft of dood is. „Wij weten zelfs niet waar hij is". Ook in Brussel doen dezelfde ge ruchten de ronde, doch in officiële kringen werd medegedeeld dat men absoluut van niets afweet. 2800 firma's uit 29 landen UTRECHT, 9-2. De technische voorjaarsbeurs en de beurs voor gebruiksgoederen in Utrecht zul len dit jaar voor het eerst sinds 1958 weer gecombineerd als een algemene beurs gehouden worden. Dit is mogelijk geworden door uitbreiding van de expositie-opper vlakte, onder andere met de nieuwe Marijkehal van twee verdiepingen. De afdeling gebruiksgoederen van de komende voorjaarsbeurs exposeert van 13 tot en met 18 maart in de Vredenburggebouwen, met uitzondering van de groepen huishoudelijke verwarming- en kookapparaten (voor gas, kolen eri olie) en elektrische huishoudelijke apparaten, die van 13 tot en met 22 maart in een aantal hallen op het Croeseterrein exposeren. De technische groepen, die alle aan de Croeselaan zijn ondergebracht, verlaten de beurs eveneens pas op 22 maart. Ruim 28.00 firma's uit 29 landen zullen op de Utrechtse voorjaars beurs zijn vertegenwoordigd. Actie Zeppelin'' HEILIGENHAFEN, 9-2. In "j de Sleeswijk-Holsteinse Oostzeeplaats Heiligenhafen is een „Actie Zeppelin" be- gonnen, een experiment ter verzekering van ononder- broken mogelijkheid tot huizenbouw ook in de win- termaanden. Men wil een huizenblok gaan bouwen onder de beschutting van een nylontent van zestig meter lang, ruim 26 meter breed en dertien meter hoog, die als een zeppelin kan worden opgepompt. Binnen in de zeppelin heerst dan een overdruk van 0,005 atmosfeer, hetgeen voor een mens niet schadelijk is. De nylonhuid beschermt arbei- ders en materiaal tegen de invloed van de weersom- standlgheden. Wanneer deze proef lukt, wil men de me- thode ook elders in Duits- land gaan toepassen. SCHARENDIJKE Causerie over bestrijdingsmiddelen voor N.C.L.B.-afdeling De grootste voorzichtigheid dient betracht Voor de afd. Scharendijke van de N.C.L.B. behandelde de heer J. v Nieuwenhuyze van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst het onderwerp „Gevaren van de be strijdingsmiddelen en hoe deze voorkomen?" Er zijn reeds honderden midde len in de handel gebracht en nog steeds heeft de plantenziektekun- dige Dienst het druk om al deze middelen op hun werking te be proeven. Er mag zonder goedkeu ring geen enkel middel op de markt worden gebracht. Niet alle middelen zijn zeer gif tig; alleen bij langdurig en slordig werken met een matig giftig mid del kunnen zich op den duur ook vergiftigingsgevallen voordoen. Matig giftig zijn o.a.: TMTO, Zineb, Maneb, Dot en alle groei stoffen. Zeer giftig tot giftig zijn Deme- ton (sijstox), Parathion, Arsenicum alle zuren en verder de kleurstof fen DMOC en ONBP. Vergiftigin gen ontstaan door de spijsverte- rings- en ademhalingswegen. Ver der echter door de huid en de ogen Via de huid komen o.a. in het bloed: Parathion, Demeton, DNOC, DDT in olie en Dielduin. Volgens berichten uit onoffici ële bron waarvan het Italiaanse nieuwsagentschap Ansa gewag maakt, heeft de Italiaanse politie In de Italiaanse provincie Alto Adige vijf mensen aangehouden, nadat bij de Oostenrijkse grens een hoeveelheid wapens was gevonden die voldoende zijn voor de bewa pening van zeventig mensen. Een bende jongelui heeft twee cafe's in een wijk in noord-Londen waar veel Cyprioten wonen, met zelfgemaakte bommen vernield, waarbij drie klanten verwondingen opliepen. De verschijnselen De verschijnselen bij vergifti ging zijn er vele en feitelijk wordt het hele lichaam aangetast. Het beste is altijd eerst de dokter te roepen en geen melk verschaffen aan de patiënt. Bij het werken met bestrijdings middelen zorgen voor waterdichte kleding en verse luchthelm. Roken, pruimen, eten of drinken tijdens het sproeien is taboe. Het zelfde geldt voor alcohol of melk gebrui ken. Verder wordt alles opgebro- gen in een kast waarvan slechts een man de sleutel heeft. Op veel bedrijven wordt vaak achteloos zwaar vergif op een plaats gezet waar kinderen het kunnen berei ken. Ook de loonsproeiers hebben een zeer grote verantwoordelijk heid bij de bestrijding van ziekten en plagen in de landbouw. Walter Ulbricht, de eerste se cretaris der oost-Duitse communis tische partij, heeft in „Neues Deutschland", hot officiële orgaan dezer partij, de invrijheidstelling van 16.000 gevangenen bekendge maakt. Voorts deelde hij mede, dat 70.000 burgers, die in strijd met de wet hadden gehandeld, zullen profiteren van een strafverminde ring. „Deze maatregelen zijn een bewijs van de toenemende kracht van de socialistische maatschappij" aldus Ulbricht. SOESTERBERG. Donderdagoch tend is de minister van defensie, ir. S. H. Visser, per auto op de vlieg basis Soesterberg der Koninklijke Luchtmacht gearriveerd om daar kennis te nemen van bijzonderhe den over de nieuwe straaljagers die in gebruik zijn genomen door het op Soesterborg gestationeerde twee en dertigste squadron van de lucht macht der V.S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6