Het eeuwige slijk der aarde MONUMENTAAL SPEELGOED VOOR JEUGD VAN PLAN-BUIJZE WIST U Vis voor hongerig Kongo Veel stadsschoon samengebracht in „Zierikzee in kleur" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 No. 18921 ZIER1KZEE, 9-2. Zoals vorige week gemeld zijn de plannen voor het creëren van een speelcentrum op het H. J. Doelemanplein alhier dezer dagen in staat van laatste voorbereiding gekomen. Op bijge plaatste foto's zien we boven- en zij-aanzicht van het klei-model voor de zg. „klimplastiek"ontwor pen door de heer Ant. Braat alhier, wat in beton, basalt en baksteen uitgevoerd op het speelplein zal worden geplaatst en omgeven door een passende beplanting. De bestaande situatie op het H. J. Doelemanplein vroeg reeds lang om een nieuwe oplossing. Het al daar geprojecteerde jeugdgebouw is immers om (algemeen bekende) minder verheffende redenen nooit werkelijkheid geworden. Dank zij een gift van de Koninklijke „Zee- landia", ter nagedachtenis van de stichter van dit bedrijf, de grote kindervriend H. J. Doeleman, kon worden besloten tot de oprichting van een monument op het plein, waarvoor de opdracht luidde dat het naast een bepaalde monumen tale waarde ook iets voor kinderen zou moeten betekenen. Eigenlijk een vormengeheel dus, waar kin deren naar hartelust in en op kun nen spelen. Dagelijks speelgoed In een gesprekje dat wij hadden met de ontwerper, de heer Braat, vertelde deze ons in zijn eerste schetsen te zijn uitgegaan van een groep fantasiedieren, die beklom- de huidige situatie Van schelpen, vishaken en runderen tot rijksdaalders en bankbiljetten Sinds onheugelijke tijden is geld de materialisatie geweest voor macht en aanzien. De mens, die in zijn kortzichtigheid meende hierdoor gelukkig te worden, heeft er voor gestreden en geleden, dikwijls met negatieve uitkomst Nu moet men niet denken, dat met geld altijd munten of bankbil jetten werden bedoeld, want men moet het begrip geld in ruimere zin zien. Een bekend financier de finieerde dit begrip als volgt. „Geld is dat, wat de een neemt voor wat de ander nodig heeft". En hiermede is het duidelijk omschreven. In verschillende gebieden op aarde gebruikte men verschillende waardemeters. Zo zijn. er op het zuidelijk halfrond tot voor betrek kelijk kort bepaalde soorten schel pen als munten in gebruik geweest, die men „cowrie" noemde. Deze munt is de grote concurrent ge weest van de metalen schijf en is eeuwen lang het meest verbreide betaalmiddel geweest. In gebieden waar de mensen van jacht en visserij leefden, was de vishaak een geliefd betaalmiddel, doch in andere gebieden gebruikte men bijvoorbeeld cacaobonen, zo als bij de oude Indianen. Bij de Es kimo's waren het honden en zo kunnen we doorgaan, want zelfs slavinnen, specerijen, zout, ver schillende soorten metaal en run deren zijn betaalmiddelen geweest. Natuurlijk betreft het hier een simpele ruilhandel, maar in prin cipe doen wij dit momenteel nog, want wanneer u iets koopt, geeft u hiervoor in ruil iets van uw be zit. Het rand als waardemeter In onze streken had men in lang vervlogen tijden ook reeds behoefte aan een waardemeter, die als basis kon dienen bij elke transactie en men zocht daarom naar een object, dat voor iedereen waarde had en dus stabiel was. De keus viel op het rund en langzamerhand kreeg dit dier een bepaalde waarde, die algemeen erkend werd. Wenste een man zich een echtge note, dan moest hij tien ossen op kunnen brengen, die hij als koop som aan de ouders der bruid dien de te betalen. Wij zien hieruit dat een os een behoorlijk© waarde had en nu zal men zich afvragen hoe men dan rekende, wanneer het om kleinere waarden ging. Och, dan kwam de gehele veestapel er aan te pas, want verschillende andere die ren fungeerden als wisselgeld. Zo waren tien schapen één os waard enzovoort. Natuurlijk was een dergelijke be taalmethode niet eenvoudig, want men kon met munten van dergelij ke afmetingen moeilijk uit win kelen gaan. Bovendien bestond het gevaar, dat het kapitaal of een ge deelte er van uit wandelen ging en spoorloos verdween. Inmiddels had zich in Azië een revolutionaire ontwikkeling op het gebied van betaalmiddelen voorge daan. Op het eiland Cyprus vond men koper en dit materiaal, dat toen een zeldzaamheid was, had toen een hoge waarde. Men ver vaardigde er potten van en de kooplieden rekenden in potten. Dit was al een vooruitgang, maar het bleek ge enideale oplossing te zijn. De munt komt uit Lyflië Men ging over tot het vervaardi gen van koperen repen die een be paalde waarde hadden en dat bleek al veel handiger. Resds de Romei nen kenden dit betaalmiddel en de eenheid was een Romeins pond, onderverdeeld in twintig onsen. Vervalsers traden ook toen al op en zo was de staat genoodzaakt de door haar uitgegeven koperen re pen van een stempel te voorzien. Hier maken we voor het eerst ken nis met gestempelde munt. In Lydië, een kleine welvarende staat in Azië, kwam men op het idee de munt nog handelbaarder te maken en er ronde schijfjes van te maken. Deze Lydische munt werd het voorbeeld voor de hele beken de wereld. Overal vond deze han dige vondst waarering en reeds spoedig gingen de Romeinen tot het gebruik er van over en verspreid den hun geldstukken over de aan hen onderworpen gebieden. Reeds spoedig werden deze ook van een stempel voorzien, zodat die zich tenslotte ontwikkelden tot d® ge slagen munten zoals wij die ken nen. Aangezien men in de loop der tij den steeds meer koper vond en djt metaal dus niet meer zeldzaam was daalde de waarde, met als gevolg, at men zakken vol koperen munten nodig had om te betalen. Hiermede was de rol van het koper als munt waarde uitgespeeld en keek men uit naar iets anders. men zouden kunnen worden. Deze eerste vormen is de ontwerper tot één geheel gaan verbinden, wat meer mogelijkheden tot klimmen en spelen bleek te bieden. In dit stadium gekomen dacht de heer Braat er goed aan te doen alle her innering aan natuurlijke vormen achterwege te laten en zich alleen door de speelmogelijkheden te la ten inspireren. „Omdat het dage lijks speelgoed blijft zullen deze vormen minder gauw gaan verve len dan figuratieve reminiscenten, langer niewu) blijven, en meer kan sen geven aan de eigen fantasie van de kinderen", aldus de heer Braat. Functioneel Het middenstuk van de „kleuter, klauter", op te bouwen uit basalt- brokken, is de functie toebedacht van put, schuilgelegenheid en berg ruimte. De omloop kunnen de kin deren gebruiken als evenwichts- bal k, hang-houvast en winkel toonbank, Aan de hand van oude ren kunnen de kleintjes hier heer lijk „gevaarlijk" over wandelen. Dwars over het geheel is een klimgang die hoogte heeft en voor de groteren aanlokkelijk, met een centraal zitbankje. Verder gaten om door te kruipen, opstapjes en overgangen. Het geheel, ongeveer 2.20 meter hoog bij een buitenonxtrek van 5,50 meter, wordt opgesteld in een roy ale zandbak om springen mogelijk te maken. De zandbak komt op 75 centimeter boven het niveau van het pleintje en wordt afgesloten met een gemetseld muurtje. Daar omheen een geasfalteerde rol- schaatsbaan en een verhard plein, onderbroken met bloembakken en bomen; een waar paradijsje voor de jeugd. De zilveren munten In Spanje werd. zilver gevonden en al spoedig nam dit metaal de plaats in van het koper. Het hand haafde zich eeuwenlang. In het ge hele machtig© rijk van Karei de Grote aanvaardde men het pond zilver als basis waarop gehandeld werd, vermoedelijk vindt daar het Engelse „pond sterling" zijn oor sprong. Alhoewel onze gulden da teert van 1388 (hertog Albrecht van Dordrecht sloeg het eerste goud stuk van die naam, in 1542 werden zilveren guldens aangemunt) da teert de eerste rijksdaalder van 18*40, toen Willem I het driegulden stuk door een van f 2,50 liet ver vangen. Maar ook de rol van" het zilver raakte uitgespeeld, want aan het einde van de 15e eeuw na de ver overing van Zuid-Amerika, kwa men stromen zilver uit dit gebied, waardoor de waarde snel daalde. Toch moest het zilver nog ge ruime tijd gebruikt worden, want het nieuwe materiaal dat nu als waardemeter in aanmerking kwam, het goud, bleek zéér schaars en men kon er niet voldoende munten van slaan. Pas in de negentiende eeuw kwam hierin verandering, toen in Californië, Australië en Zuid-Amerika goud werd gevon den. De produktie steeg met het jaar en de waarde van het goud zakte, maar kwam tevens zodanig te liggen, dat men voldoende gou den munten kon aanmaken. Papiergeld Men ging over tot de invoering van de gouden standaard en hier door werd het mogelijk vervan gingsmateriaal voor het goud te ge bruiken, waardoor dit edelmetaal niet meer van hand tot hand be hoefde te gaan, hetgeen de handel gemakkelijker maakte. Men kwam (in Nederland in 1814, dus na de bevrijding van de Fransen) tot het drukken van bankbiljetten, die het goud vervingen. Voor pasmunt van lagere waarde gebruikte men zil ver en brons. Of uiteindelijk het goud ook weer zal verdwijnen, is nog niet te zeg gen, maar de wereld zaL toch steeds een waardemiddel nodig hebben en nu men h'et waardemiddel niet meer direct als betaalmiddel ge bruikt, aangezien men hiervoor pa pier en pasmunt bezit, zal het er weinig toe doen welk waardemid del men in de toekomst als grond slag beschouwt. Het zal echter wel steeds zo blij ven, dat de mens naar geld blijft haken, of dit uit schelpen, runde ren, zilveren rijksdaalders of goud bestaat. Zijn strijden en lijden om aanzien en macht en daarmee om geld is het eeuwige drama van onze soort. Italiaanse kleurenbeelden op vergadering N.F.0.-„Pomona" Op de deze week gehouden ver gadering van de N. F. O., in sa menwerking met .Pomona" heeft ir. J. J. van Hennik een serie fraaie kleuren dia's vertoond, door hem opgenomen tijdens een stu diereis naar Italië. De spreker bleek de gave te be zitten met enkele woorden het mooie van een bepaalde dia te ver duidelijken zodat dit gedeelte van het programma zeer werd gewaar deerd. Achtereenvolgens werden ver- schilende produktiegebieden be zocht en werd ook aandacht ge schonken aan de manier waarop men het vaak minder smakelijk produkt afzet. „Wij moeten terdege rekening houden met dit opkomend fruitex- porterend gebied, omdat men er zeer goedkoop kan telen en de af zet zeer goed heeft georganiseerd. Maar men kan er nog niet kweken de rassen als Golden Delicious en de Cox. Teelttechnisch kunnen" wij het hier in Holland wel opnemen, maar inzake de afzet is men zeer beslist ver voor op ons land. Een gelukkige omstandigheid met namen voor het zuiden van ons land noemde spreker dat als de Europese fruitoogst mislukt men hier nog wel eens aan een behoor lijke fruitoogst toe komt. Het zelf de geldt echter ook voor de Po- vlakte aldus spreker. Nadat de voorzitter dank ge bracht had aan de spreker voor het gebodene, deelde hij mede dat de uitnodigingen die verzonden Otto von Habsburg ten paleize DEN HAAG, 9-2. Koningin Ju liana -heeft donderdagmiddag ten paleize Soestdijk aartshertog Otto von Habsburg voor een privébe- zoek ontvangen. Zilver verdween... en verscheen DEN HAAG, 9-2. Een Haagse kunsthandelaar is gisteravond an tieke zilveren voorwerpen ter waarde van f 15.000.— kwijt ge raakt,maar een uurtje, nadat hij het verlies ontdekte waren alle broodmanden, kandelabers, brand- wijnkommen, suikerstrooiers en dergelijke alweer terecht. Bij zijn thuiskomst ontdekte de kunsthandelaar, dat inbrekers via een .kelderrooster zijn huis aan de Zijdelaan waren binnengedrongen. In twee dozen hadden zij al het zil ver, dat zich in huis bevond mee genomen. Kennelijk zijn zij echter gestoord en op hun vlucht hebben zij de ge stolen goederen niet ver durven meenemen, want de onmiddellijk gewaarschuwde politie vond de buit in een achtertuin vlakbij het huis van de kunsthandelaar terug. zijn voor de jaarvergadering op 14 februari ook geldig zijn voor de echtgenoten der leden en de leden van Pomona met hun vrouwen. Juist omdat men een programma heeft samengesteld waar ook de dames iets aan zullen hebben, dia's fruitcorso enz. hoopte de voorzitter dat de dames zich niet onbetuigd zouden laten. Ingezonden mededeling Kon geen eten meer zien In 't vaste vooruitlicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Rennies jiitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuur- brand in enkele seconden op vol komen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutrali seren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat u Rennies neemt want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op uw tong. Haal vandaag nog zo'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. dat de stad L°s Angeles in Cali fornië wat oppervlakte betreft de grootste stad ter wereld is? dat er in Palestina mensen geleefd hebben, die Enaks-kinderen of Enakielen genoemd worden? Deze mensen hadden een voor die tijd reusachtige gestalte, dat er bomen bestaan, waarvan de merg gebruikt wordt om brood te bakken? dat het eerste schroefstoomschip gebouwd is door de Zweed Ericsson? Hij heeft eveneens de stoombrandspuit uitgevonden, dat de Amerikaan Benjamin Fran klin niet alleen de uitvinder, is geweest van de bliksemaflei der, maar ook de oprichter van de Pennsylvania Gazette (1728), uitgever van boeken en alma nakken, letterontwerper, uit vinder van de glasharmonika, eredoctor en ontwerper van de Noordamerikaanse grondwet? dat het gewicht van onze aarde 5977 triljoen ton is? (E entril- joen is een 1 met 18 nullen). m De Westduitse regering heeft besloten aan de landbouw in W. Duitsland voor eenmaal aanvullen de steun te verlenen ten bedrage van 300 miljoen DM. Dit bedrag komt overeen met het bedrag, dat door het Westduitse ministerie van voedselvoorziening is voorgesteld. DEN HAAG. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, zal dezer dagen een bezoek brengen aan het Nederlandse Smaldeel I, dat in het Middellandse zeegebied oefent. DEN HAAG, 9-2. Van de Liga van Rode-Kruisverenigingen te Geneve is bericht ontvangen, dal voor een deel van de gelden, die het Nederlandse Rode Kruis, daar toe in staat gesteld door de Neder landse bevolking als bijdrage in de anti-hongeractie in Kongo, heeft overgemaakt, grote voorraden ge droogde vis zijn aangekocht. Aan dit voedsel bestaat namelijk in de provincie Kassai een dringende be hoefte, reden waarom de vertegen woordiger van de Liga in Leopold- stad, na overleg met de afgevaar digden van de Verenigde Naties, tot deze aankoop is overgegaan. De schadeloosstelling aan nazi-slachtoffers DEN HAAG, 8-2. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt mede'. De on langs gepubliceerde instelling van een commissie van advies inzake uitkeringen ten gunste van Neder landse slachtoffers van de natio- naal-socialistische vervolging, van welke commissie de minister van staat, dr. W. Drees, het voorzitter schap op zich heeft genomen, heeft ertoe geleid dat reeds velen zich met verzoeken om inlichtingen of schadeloosheidstelling hebben ge wend tot dr. Drees of tot de minis ter-president en andere overheids instanties. Ter voorkoming van verder misverstand, moge er aller eerst op worden gewezen, dat al leen morele, geen materiële schade in aanmerking kan komen voor een vergoeding uit het daarvoor bestemde bedrag van 125 min. DM. en vervolgens dat de commissie- Drees niet tot taak heeft individu ele schadegevallen in behandeling te nemen. Haar taak is de regering te ad viseren ten aanzien van de regels volgens welke het hierboven ge noemde bedrag dient te worden verdeeld en ten aanzien van de in stantie die zou moeten worden be last met de behandeling en afwik keling van individuele aanmeldin gen. Eerst nadat op het door de commissie-Drees uit te brengen ad vies zal zijn beslist en de met de uitvoering te belasten instantie zal zijn aangewezen, kunnen individu ele gevallen - en dan alleen voor zover het om niet-materieele scha de gaat - in behandeling worden genomen. Daaromtrent zullen t.z.t. nadere mededelingen volgen. In afwach ting daarvan heeft het indienen van persoonlijke verzoeken geen zin. Laos acht zich niet langer ge bonden door de militaire akkoorden met Frankrijk, aldus is na afloop van een kabinetszitting in Vien tiane meegedeeld. Laos is wel be reid te spreken over het sluiten van herziene akkoorden, met instand houding van de vriendschappelijke banden met Frankrijk. Bruikbare reportage voor allerlei doeleinden (Exact bewerkt naar een bijdrage van een medewerker) ZIERIKZEE, 9-2. Zoveel is wel zeker, Zierikzee leent zich by uit stek voor de kleurenfotografie. Duidelijk wordt het bewezen met de dia-reportage: „Zierikzee. in kleurwaarvoor de belangstel ling te Zierikzee groeiende is. Wy vernemen in dit verband, dat tus sen het gemeentebestuur en V.V.V. enerzijds en de makers van de re portage anderzijds onderhandelin gen worden gevoerd, de reportage in vertoning te krijgen in de ko mende zomermaanden, speciaal voor de vreemdelingen. Gedacht is hierbij aan het 's Gravensteen. Bij „Zierikzee in kleuris gezocht naar de mogelijkheid een harmonische eenheid tot stand te brengen tussen het beeld, de mu ziek en het gesproken woord. Per fecte, scherp „gesneden" beelden, een toelichting doorspekt met de nodige luchtig opgediende toelich ting en een beschaafd gekozen mu zikale omlijsting, maken het ge heel voor Zierikzee wel zeer nut tig en bruikbaar. Zonder twijfel is het gegeven op eigen oorspronke lijke wijze benaderd, al zullen de makers de mogelijkheid tot enige sanering altijd in het oog moeten houden, zij het dat de publieke smaak mogelijk dit nu juist niet zal begeren. De feitelijke inhoud Wat de feitelijke inhoud van de reportage betreft, is het gevaar van overlading op het nippertje vermeden. Er komen prachtige brokjes Zierikzee op het witte doek maar ook de mens, tegen de ach tergrond van deze eeuwenoude stad, is niet vergeten. We kunnen ons voorstellen, hoe vooral „insi ders" zullen worden verrast door de variaties op het thema „Zierik zee bekijken". Waardering kan er bestaan voor de wijze waarop men de draad met de historie heeft weten vast te houden, alhoewel toch ook de ac tualiteit aandacht krijgt. Deze vindt zijn sublieme vertolking in de Zierikzeese feestdagen, als de stad praalt met een schoonheid, die - zo wordt nergens in het com mentaar gezegd - op het asfalt der grote steden beslist niet gedijen kan. Samenvattend geloven wij dat de makers van deze Zierikzeese reportage een belangrijke bijdra ge hebben geleverd in het streven,* Zierikzee grotere bekendheid te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5