ASPRO Onze Puzzelrubriek Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" zorgde voor perfekte uitvoering STAD EN PROVINCIE e/s Vandaag of morgen gireren GIRO 510.000 Voor woensdag 15 feb. loten in huis 2ASPRO's^.. Onfortuinlijke dragline te Bruitiisse Samenwerking met balletgroep een succes 'Een dragline te Bruinisse, ingezet bij de werkzaamheden aan de sluis bouw, sloeg deze week. over de kop. De dragline deed dienst als hei stelling en het dieselblok kwam gedeeltelijk in de werkhaven terecht. Zodoende kreeg het ongeluk een gecompliceerd karakter, waarvan de foto een beeld geeft. Geslaagde ouderavond openbare lagere school Oosterland Er waren 48 personen aanwezig op de ouderavond van de Openbare lagere school alhier, die woensdag avond onder voorzitterschap van de heer Matt. Bal in de aula der school werd gehouden. De voorz. heette de aanwezigen welkom, in zonderheid de heer A. Stoutjesdijk als wethouder der gemeente, en mej. Geertje Stouten, handwerk- onderwijzeres, die vanavond af scheid neemt wegens haar aan staande huwelijk. Uit het verslag van de penningmeesteres mevr. Stoutjesdijk-Borst bleek dat de in komsten waren over 1960 de som van f 166.79, uitgaven f 92.85, der halve een batig saldo van f 73.94. Mevr. Stoutjesdijk die aftredend was, werd bij acclamatie herkozen. Meester Knuijt, het schoolhoofd gaf vervolgens een jaaroverzicht waaruit bleek dat bij de gehouden verkeersexamens op 11 mei j.l. alle 10 kandidaten slaagden. Op 7 juli maakten de grootste leerlingen een reis naar Rotterdam en Den Haag, terwijl de kleinste op 21 juli naar het strand zijn geweest. Een tiental leerlingen verliet de school, en de spaargeest was ook dit jaar weer vaardig over de leer lingen, er werd een som ingelegd van f 530,80. Er bestaat kans dat de jeugd dit jaar kennis zal maken met Neerlands grootste luchthaven Schiphol, daar er plannen bestaan hier het zomerreisje naar toe te maken. In dé rondvraag werd wet houder Stoutjesdijk gevraagd te informeren naar de achterstallige subsidie die nog te goed is van de gemeente. Verder zijn er verschil lende ernstige klachten over de tandheelkundige behandeling op de school, die geen 100 pet. schijnt te zijn. Aan mej. Stouten werd on der aanbieding van een mooie plant een dankwoord gesproken voor het vele* dat zij heeft ver richt als handwerkonderwijzeres, en zij werd in haar a.s. huwelijk veel geluk toegewenst. In de pauze werd thee geserveerd, en van de gelegenheid om het werk der leer lingen te bezichtigen werd druk gebruik gemaakt. Ook hieruit viel af te leiden dat het onderwijs op een hoog peil staat. Veel belang stelling werd getoond voor enige op de bandrecorder vastgelegde lessen, die këurig tot hun recht kwamen. Een mooi filmpje over Zeeland werd door meester Knuijt gedraaid, terwijl meester Valk een aantal dia's vertoonde van door hem gemaakte reizen en van ge houden schoolreisjes, onder het motto: „Gaat U mee op reis". Ten slotte sprak de heer Stoutjesdijk een dankwoord, en werd deze pret tige ouderavond gesloten. BRUINISSE Ontspanningsavond Middenstandsvereniging De middenstandsvereniging te Bruinisse had deze week een ont spanningsavond georganiseerd, in hotel Storm, die druk was bezocht. De avond werd door de voorzit ter de heer A. de Koning geopend, waarbij bleek, dat men niet enkel aan ontspanning had gedacht, want van de Kon. Middenstands bond waren een tweetal sprekers verzocht, die zeer zakelijk hun on derwerp behandelden. Mr. Kuneman sprak over „ver zekeringen en wat men daarvan weten moet", terwijl Mr. Kluiver nog eens het nut van een goede organisatie voor de middenstand bepleitte. Een vijftal films, waarover een over land en volk van Nieuw Guinea, het Aalsmeerse Bloemen corso etc. zorgden voor het ont spanningsgedeelte. De voorzitter kon in zijn slotwoord spreken van een geslaagde avond. ZIERIKZEE, 9-2. De Kon. Har monie heeft gisteravond in een - helaas onderbezette - Concertzaal voor een dubbele verrassing ge zorgd. Het stil luisterend, min of meer verraste publiek werd ge confronteerd met een programma, dat het stempel der vernieuwing droeg en dan was daar de gelukki ge - en iets voor de toekomst be lovende - samenwerking met de vakklasse van de Zeeuwse Balet- school, bestaande uit een vijftal ballerina's en de uit Zierikzee af komstige danseur Peter Lems. Dit progressieve uitje was voor na de pauze bewaard en beiden - zowel Kunst en Eer" als de balletgroep - hebben muzikale en ritmische vreugde aan elkaar beleefd. Met de dirigent Peter de Wildt blijkt „Kunst en Eer" op de goede weg te zijn. De serieus musiceren de leden, waren gevoelig voor zijn intenties en het is vooral ook de programmakeus, die symptoma tisch is voor de weg, die de diri gent met de stedelijke haimonie heeft ingeslagen. Geen gemakke lijke keus, dat staat wel vast; ook al moet „Kunst en Eer" zich jaar lijks door een woud van moeilijk heden, inhaerent aan het vereni gingsleven heden ten dage, heen slaan, men heeft op dit punt geen concessies willen doen. Een visueel te constateren feitelijkheid vorm de het verhoudingsgewijs groot aantal jongeren, dat de rijen van de Harmonie is komen versterken. Als het „blijvertjes" zijn, mogen er redelijke verwachtingen voor de toekomst bestaan. „Tableaux des Vosges" Een geslaagd bravourstuk(je) vonden wij „Tableaux des Vosges" een vierdelig werk van M. Boekei, indringende illustratieve muziek, waarmede „Kunst en Eer" een veelzeggend visitekaartje afgaf aan de luisterende vertegenwoordigers van de burgerij. De Coppelia-bal- letsuite en het Tsjaikowsky-num- mer riepen de glimlach der herin nering tevoorschijn, ook al zal het voor een harmonie-orkest altijd moeilijk blijven dergelijke werken de preciese glans verf van de com positorische bedoelingen te geven, geschreven als zij zijn voor andere orkestsamenstellingen. Het ballet als gedanste uitbeel- dingsvorm par excellence kreeg zijn kans in Ketèlby's „On a persian market" met begeleiding van het orkest. Opvallend hoe exact „Kunst en Eer" de muzikale ritmische on dersteuning aan de balletgroep wist te geven, ook al is er voor een gezamenlijke repetitie geen ge legenheid geweest. De ballerina's en de danser hebben het moeten doen met een ge-taped bandje met „Kunst en Eer"-klanken, dat wel vaak in het oefenlokaal zal zijn af gedraaid. Als intermezzo werd een be schaafde pas de deux gedanst op muziek van Chopin, gespeeld door een (voor ons) onbekende pianist(e). Jazz Fantasie Als volmaakte tegenhanger dan de Jazz Fantasie Chicago met be geleiding van het orkest, een glib berig stuk voor een harmonie-or kest, maar een buitenkansje voor de balletgroep, waarbij vooral de leidster van de groep, Helen Rie- mens-Soesman en de danseur hun expressieve kansen waarnamen. .Kunst en Eer" liet zich in de fi nale dreunend horen, versterkt als het was met de drumband, die weer opmerkelijke roffels ten beste gaf. De een met al zeer geslaagde uitvoering, werd geopend door de voorzitter de heer P. Heering, die een warm pleidooi hield voor de stedelijke harmonie en inzonder heid de vrouwen der leden dankte voor hun opofferingsgezindheid hun mannen voor „Kunst en Eer" te willen afstaan. De leden van de balletgroep kregen een speciaal dankwoord. Na afloop volgde een niet druk bezocht,, maar zeer ge zellig samenzijn, waarbij de mu ziek werd verzorgd door een bandje uit Goes. Stijgende belangstelling voor on ze wekelijkse puzzel. Dit kan al leen de conclusie zijn van onze .puzzelman", die lang heeft moe ten zwoegen op de grote stapel in zendingen, waarvan er" verhou dingsgewijs veel juist waren. Een enkele inzender(sters) wil nog wel eens vergeten de naam van de af zender bij te schrijven. Dat maakt de zaak wel moeilijk. De set kaartjes is deze week be stemd voor: De heer J. M. BERREVOETS Dam 6 Zierikzee Het pocketboek gaat naar: De heer J. BUIJSSE Rijksweg 3 Nieuwcrkerk (Zld.) De oplossing van de puzzel luidt als volgt: LiJ Vrijdag, de 13de Een schuinstaande ladder daar vrezen ze voor, Daar lopen ze nog voor geen geld onder door; Het morsen van zout geeft een ruziegeval En 13schei uit met dat ong'luksgetal! Op kamertje 13 wil niemand gewis, Vandddr, dat het 12 met een sterretje is. Met dertien aan tafel? Geen kijk op, o nee! (Het kan toch zo makk'lijk: één eet er voor twee). En wat je ook doen wilt, op ieder gebied, Begin het op vrijdag in vredesnaam niet! Toen Robinson Crusoë eenzaampjes zat, Wat heeft hij een vóórdeel van Vrijdag gehad! En 'k vraag u: een vrijer, die vrijdag óók vrijt, Raakt dadrom zo'n vrijer zijn vrijstertje kwijt? Brengt vrijdag eens vóórdeel, dan roept men 't niet rond, 't Is wel onsportief, maar dan houdt mijn zijn mond. Bijg'lovige, toe, ga eens uit in de nacht Als 'n heldere maan zo geruststellend lacht, De bladeren ruisen, g'heimzinnig en zacht En kijk naar de sterren in pralende pracht. Zie: Eén heeft ,daar boven, uw lot in zijn macht En had u nu heus in uw kleinheid gedacht, Dat „vrijdag" of „dertien" verandering bracht In 't leven en 't lot, dat u toe is bedacht? CLINGE DOORENBOS. Ingezonden mededeling f 235.000 prijzen w.o. 5 woonhuizen, 5 auto's enz. Bekendmaking van hoofdprijzen radio woensdag 15 februari tijdens het programma van de Ramblers Laatste loten ook nog bij winkeliers kenbaar aan raambiljetten f 1,- per stuk in 5 verschillende kleuren VAN KART TOT KART steun aan eigen zaak, want wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulp behoevend zijn! G.g.k. Minister v. Justitie d.d. 19-3-'60 LO. 590-162-449 tg.v. de St. tot Instandh. Centraal Lab. BloedtransfusiecL Ned. Roode Kruis en t g.v. St. San. v. Lijders aan oog-t.b.c. Adr. v. inl.: Heemraadssingel 303, Rotterdam. - Tr. 15-2-'61 5 ser. v. 340.000 loten f 1.p. stuk 1901-1961 Feiten en cijfers van jubilerende F air bankvereniging OOSTERLAND, 8-2. De Fair- bank vereniging: „Even Buiten" alhier vierde woensdagavond in café Mo! haar zestig jarig bestaan met een ledenvergadering. De voorzitter de heer M. J. Zeijler opende met een welkomstwoord de vergadering die tamelijk goed be zocht was. Nadat eerst het afge lopen buitengewoon natte seizoen, voorafgegaan door een buitenge woon droog jaar, de revue had ge passeerd, ging spr. terug in de his torie van de weegbrugvereniging, die in 1901 door een twintigtal per sonen werd opgericht, en dus 60 jaar bestaat. De tijd voordat de weegbruggen in zwang kwamen werd geken merkt door primitieve weegmetho des. Alles werd meest op gewone kleine bascules gewogen, indien het tenminste niet geschat werd. Vooral toen de bietenverbouw toe nam was dit wegen in h'et klein een tijdrovend werk. Het kon toen ge schieden dat een landbouwknecht met een wagen suikerbieten naar Bruinisse reed (wegens ontbreken van tram en auto ging toen alles per schip) en 's morgens vroeg weg reed en eerst tegen <le avond weer thuis kwam, voornamelijk als het wat druk was. Wagen voor wagen werden de bieten dan in een mand gelost en dus bij stukjes en beetjes gewogen. Het was daarom goed vooral omdat de tram ging rijden te gaan denken aan de oprichting van een gezamenlijke weegbrug. Na veel gepraat werd op 8 februari 1901 de stoot tot oprichting gege ven. Het eerste bestuur Het eerste bestuur bestond uit 5 HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 26. „Wei-wel", roept Agua met een fijn lachje, „daar hebben we mijn vrienden Aram en Presto en dc beroemde ridder Apple- blossom! Aan het pick-nlcken, makkers en allemaal met de handjes op de rug? Dat is zeker een nieuw gezelschapsspel?" „Maak geen smoesjes", snauwt Sir John driftig. „Een troep struikrovers heeft ons beroofd en hier vastgebonden. Snijdt ons los. vlug wat, kerel!" „Zo, zo", grijnst Agua, „en hebben die schurken u ook die tweede bult op uw schedel bezorgd? Twee bulten naast elkaar! U begint wel wat op een kameel te lijken, Sir John". „Die buil heb jij me bezorgd met die kegelbal!" schreeuwt Sir John, rood van drift. „Gisteravond heb je die bal uit do struiken naar mijn hoofd gesmeten, jij schurk! En je zult hem op je eigen hoofd terugkrijgen!" „Dat ontken ik ten stelligste", zegt Agua, de bal oppakkend, „en ik durf u niet los te snijden, als u dreigt met die bal mij een bult te slaan „Goed, ik zal geen geweld gebruiken", snuift Sir John gemelijk en grijnzend snijdt Agua de boeien van zijn vrienden door. Horizontaal: 1. bont; 4. anker; 8 gems; 11. et; 12. onze; 14. eire; 16. at; 17. ei; 18. ga; 19. ka; 21. peer; 23. vaal; 25. so; 26. door; 28. ode; 30. raat; 32. teen; 33. serre; 35. koon; 37. al; 38. dol; 40. nis; 42. po; 43. lam; 44. ako; 45. es; 47. oma; 49. eng; 51. li; 52. lila; 54. pekel; 57. aloe; 59. rose; 61. eer; 62. kalm; 63. de; 64. edel; 66. gans; 68. p.s.; 70. a.g.; 71. r.i.; 72. l.s.; 74. smet; 76. amen; 78. aa; 79. iets; 80. larie; 81. uier. Verticaal: 1. berk; 2. ot; 3. to; 4. azië; 5. ne; 6. ee; 7. riga; 8. ge; 9. ma; 10. stro; 13. neer; 15. raar; 20. adel; 21. pond; 22. roe; 23. ver; 24. laks; 25. stop; 27. oe; 29. dra; 31. a.o.; 32. takel; 33. slaap; 34. en kel; 36. notie; 39. olm; 41. ion; 46. sire; 47. oase; 48. oke; 50. gaas; 51. lomp; 53. l.o.; 55. eel; 56. erg; 58. 1.1.; 60. edam; 62. knie; 63. deli; 65. egel; 67. arme; 69. spar; 73. se; 74. s.s.; 75. t.a.; 76. ai; 77. nu; 78. a.e. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal; 1. soort onderwijs; 3. vreemde munt; 5. frans onbep. voornaam.; 7. inhoudsmaat; 9. lid woord; 10. tandeloos zoogdier; 11. frans lidwoord; 12. gelofte; 14. treurig; 15. aarzelen; 17. gelofte; 18. rangtelwoord; 21. gewicht; 22. boos; 23. bovenste deel; 25. zang stem; 28. voetbalvereniging; 29. in terest; 33. lekkernij; 34. lang stuk hout; 36. part; 38. klein persoon; 39. voorzetsel; 41. walm; 44. ge reedschap; 46. spil; 48. metaal; 50. bloeiwijze; 51. nederlands vlieg veld 53. persoon; 55. zwaardvis; 58. kledingstuk; 60. roofdier; 61. aanw. voornaamw.; 64. herkauwer; 66. vervoermiddel; 68. plant; 69. vogel- produkt; 71. pers. voornaamw.; 72. ijzerhoudende aarde; 73. titel (afk.) 74. laatstleden (afk.); 75. dun; 76. vreemde munt. Verticaal: 1. plaats in Zuidhol land; 2. engels telwoord 3. huis dier; 4. het romeinse rijk (Lat. af korting); 5. geogr. aanduiding (af korting); 6. juiste gewicht; 7. on derwereld; 8. disselboom; 9. aan zien; 13. boom 14. voorzetsel; 16. vervoerbedrijf; 19. insekteneter; 20.- sprakeloos; 22. vogel; 24. voor; 25. duur van eb en vloed 26. verlaagde toon; 27. muziekdrama; 30. verdie ping; 31. frans pers. voornaamw.; 32. maanstand (afk.); 35. kranten jongen; 37. bid (Lat.); 39. bestaat; 40. deel van de bijbel (afk.); 42. boom; 43. vaartuig; 44. muziekin strument; 45. deel van de hals; 46. de somma van; 47. selenium (afk.); 49. plaats in Gelderland; 52. klim- werktuig; 54. vrucht; 57. klepper; 58. naschrift (afk.); 59. uitroep; 62. europeaan; 63. titel (afk.); 65. hou ding; 67. deel van het dak; 70. frans pers. voornaamw.; 71. pers. voor naamw. Ingezonden mededeling Bescherm U tegen neem Als U zich maar sven rillerig of onprettig voelt: Utiérttufeeti fit.' personen t.w. burgemeester J. C. van der Have, Joost Flohil, Jac. Bouman te Nieuwerkerk, D. Vier gever en J. M. de Weeze. De kosten van de nieuwe brug bedroegen f 475 voor het weegtoestel en f 300 voor kelder en huisje; totaal f 775. Er moest veel worden gepraat met R T.M. en de beetwortelfabrieken, voordat alles in kannen en kruiken was. Het weegloon was in het be gin een dubbeltje en het presentie geld voor vergaderingbezoek even^- eens een dubbeltje. In de tweede helft van de dertiger jaren bleek het eerste bruggetje te klein en werd overgegaan ot oprichting van een grotere. Was de capaciteit van de eerste slechts 5000 kg., de tweede bracht het tot 20.000 kg. Kosten hiervan waren f 2000. (Toestel f 1400 en huisje f600). En feitelijk is ook deze brug weer al aan de kleine kant, doch oprichting van een gro tere van bv. 40.000 kg., dat een in vestering zou vragen van f 30- f 40 000 zal voorlopig nog tot de vrome wensen blijven behoren, te meer daar de huidige belastingpo- litiek een remmende invloed heeft. De wegers Een zevental beëedigde wegers heeft de vereniging gediend, n.l. van 1901-1910 L. Fonteine, 1910- 1929 Jacob van der Have, 1929- 1938 L. de Jonge, 1938-1944 Jasper Stoutjesdijk, 1944-1945 Mar. Kra keel, 1945-1951 L. Steenpoorte en van 1959-heden Arie Mol. Er werd in de 60 jaar gewogen 269.368.387 kg. goederen en 3145 stuks vee, to taal voor een bedrag van f46619.96 Met de wens dat het volgend sei zoen beter moge zijn dan zijn voorgangers, eindigde de voorzit ter deze voorrede. Verder werd de rekening nage zien door de heren M. van 't Hoff en H. Barendse en werd de pen ningmeester, de heer L. M. van der voor zijn keurig beheer, waaruit Maas decharge verleend, met dank bleek, dat de ontvangsten bedroe gen over 1960 f 3050.- en de uit gaven f 3091,-, alzo een batig saldo van f 559,-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3