DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSE STRAALJAGER LOST WAARSCHUWINGS SCHOTEN OP RUSSISCH VLIEGTUIG SUBANDRI0 OVER GEWEIGERDE NEDERLANDSE NOTA DE ETNA WERKT Overleg Adenauer- De Gaulle Brits kerngeleerde zoek Partij van de Arbeid jubileerde in Amsterdam Geen mens in jongste Spoetnik Goedkoper interlokaal telefoneren in de stille uren Elf personen omgekomen bij hotelbrand in Luzern VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18921 Z ERIKZEESCHEÜNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruiibeteling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 1U ct. - Verschijnt maendeg, dinsoeg, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) (1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenmen Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Geen schade aan het beschoten toestel ALGIERS, 10-2. Het hoofd van de Franse voorlichtingsdienst in AlgeriS, Coup de Fréjac, heeft ver klaard dat drie Franse straaljagers waarschuwingsschoten hebben ge lost op een Russisch vliegtuig dat zich ten noorden van Algiers boven de Middellandse Zee bevond. Coup de Fréjac zei dat het toe stel zich in de „zone van de Franse verantwoordelijkheid" bevond en de radio-oproep niet op de daar toe internationaal vastgestelde golflengte beantwoordde. Omdat geen internationaal vliegplan be kend was, aldus Coup de Fréjac, zetten drie Franse straaljagers de achtervolging in en vuurden waar schuwingsschoten. Het toestel, dat naar het noorden afzwenkte, werd niet gevolgd. Het Franse ministerie van De fensie heeft naar verluidt het op perbevel van de strijdkrachten in Algiers om een volledig rapport verzocht. De Gaulle werd van het incident op de hoogte gesteld toen hij met bondskanselier Adenauer dineerde in het Elysee. Russisch protest MOSKOU, 9-2. De Sowjet-Unie heeft donderdag b(j Frankrijk een krachtig protest ingediend, omdat een jachtvliegtuig van de Franse luchtmacht een aanval zou hebben gedaan op een Russisch burger vliegtuig, waarmee president Brez- jnef op weg was naar Rabat. Het incident deed zich voor op ongeveer 130 km van Algiers. Ra dio-Moskou, die dit bekendmaakte, maakte geen melding van schade aan het Russische toestel. President Brezjnef is inmiddels voor een bezoek van twee dagen aan Marokko in Rabat aangeko men. Daarna zal hij een bezoek brengen aan Guinea. Volgens radio-Moskou werd het protest door de minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, overge bracht aan de Franse zaakgelas tigde in Moskou. De minister zei dat het Russische toestel, een II- joesjin-18, een route volgde die van tevoren aan de Franse autoriteiten was bekendgemaakt. Op ongeveer 130 km ten noorden van Algiers was het toestel in de middag gedu- „Psychologische oorlogsvoering DJAKARTA, 9-2. De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, dr. Subandrio, heeft donder dag verklaard, dat de publikatie van de Nederlandse politieke nota door de Nederlandse regering een zet Is ln de „Nederlandse psycho logische oorlogsvoering. „Wij kunnen - zeide hij - geen enkele Nederlandse politieke nota in ontvangst nemen, want het is duidelijk, dat de Nederlanders hun gewapende macht in „West-Irian" hebben versterkt. Deze daad wordt door ons beschouwd als een be dreiging van de veiligheid van het Indonesische volk". Subandrio herhaalde de bedoe ling van Indonesië ,om de Neder landse militaire kracht te beant woorden met onze eigen militaire kracht". CATANIA, 10-2. In de noordoos telijke krater van de Etna hebben zich donderdag hevige ontploffin gen voorgedaan. Een grote zwarte wolk steeg uit de krater op. Al vier dagen stroomt er lava naar bene den. De mensen in de omgeving werden donderdag door een paniek aangegrepen. Ofschoon de Nederlandse nota was aangeboden door de Engelse ambassadeur, is er geen sprake van enige afbreuk aan de goede be trekkingen tussen Engeland en In donesië - aldus Subandrio. Dc Indonesische minister van De fensie en chef-staf van het leger, generaal Nasution, heeft donderdag in een speciale bijeenkomst van of ficieren gewaarschuwd, dat de kwestie Nieuw-Guinea elk ogen blik kan overgaan in een openlijk gewapend conflict. „Wij moeten al door klaar en op onze hoede zijn", zeide hij. Gezondheidstoestand Nederlands vee gunstig BRUSSEL, 7-2. Nederland staat in de Europese Economische Ge meenschap bovenaan op het gebied van de gezondheidstoestand van het rundvee. Het is het enige land van de zes dat sedert 1965 vrij is van rundertuberculose en in ons land zijn tot op heden de beste resultaten behaald met het voor komen van rundertuberculose. Zo blijkt uit gegevens die de E.E.G.- commissie heeft verstrekt naar aanleiding van vragen van de Duitse C.D.U.-afgevaardigde in het Europees Parlement, H. Richarts. rende ruim zes minuten op 8.250 meter boven inteimationale wate ren „aangevallen" door een Franse tweemotorige straaljager. Dit vlieg tuig was het Russische toestel drie maal gevaarlijk dicht genaderd. Hierbij had de straaljager twee maal het vuur geopend, waarna hij zigzag voor de Iljoesjin had gevlo gen. PARIJS, 9-2. De Franse presi dent, generaal De Gaulle, en de Westduitse bondskanselier dr. Ade nauer, hebben donderdag te Parijs gedurende anderhalf uur een be sloten bespreking gehad over de betrekkingen tussen Oost en West, de toekomstige houding der nieuwe Amerikaanse regering tegenover de NAVO, de mogelijkheid van het vinden van een economische oplos sing voor de belangenverschillen tussen de zes E.E.G.- en de zeven E.V.A.-landen en het vraagstuk van het instellen van een permanent orgaan voor politiek overleg en po litieke samenwerking tussen de re geringsleiders van de zes E.E.G.- staten. LONDEN, 10-2. De 53-jarige Britse kerngeleerde Donald Ford Phillips, die verbonden is aan de laboratoria van de Britse commis sie voor kernenergie te Salwick bij Preston, is al een week zoek. Hier door is de „spionagekoorts", die in Lond enheerst tengevolge van de spionage-affaire rond de duikboot basis van Portland, nog meer aan gewakkerd. Op 1 februari had de geleerde, die in Blackpool woont, tegen zijn vrouw gezegd, dat hij zich niet erg goed voelde. De politie van deze stad acht het mogelijk dat hij lijdt aan geheugenverlies. Een woordvoerder van de com missi e voor kernenergie heeft in middels verklaard, dat Phillips niet betrokken was bij geheime werkzaamheden. Jongetje verdronken MAASTRICHT, 9-2. Donderdag middag is uit het bassin aan de Boschpoort te Maastricht het stof felijk overschot opgehaald van de 5-jarige Bennie Tilmans, wonende aan de Europalaan te Scharn (ge meente Heer) bij Maastricht. Het jongetje was zondagmiddag met zijn ouders op bezoek bij kennissen aan de Boschstraat. Terwijl het ventje buiten speelde is hij onop gemerkt te water geraakt en ver dronken. Een Piper Cubvliegtuigje van de vliegbasis Leeuwarden is op een tocht van Vlieland naar Leeuwarden ter hoogte van de Friese zijde van de Afsluitdijk neergestort. De militaire piloot kwam hierbij om het leven; de enige passagier, een burger, werd ernstig gewond. VIJFTIENJARIG BESTAAN AMSTERDAM, 9-2. De federatie Amsterdam van de Party van de Arbeid heeft vanavond in Kras- napolsky het 15-jarig bestaan van de P. v. d. A. gevierd. Achtereen volgens werd tijdens deze bijeen komst het woord gevoerd door prof. dr. W. Banning, de heer G. Ruygers en dr. W. Drees. Prof. Banning begon zijn rede met de stelling dat politiek vech ten is met de maatschappelijke werkelijkheid, vechten met de maatschappelijke en geestelijke standpunten om daaraan geluk en vrijheid voor allen te ontworste len. De taak die de P. v. d. A. bij de oprichting in 1946 allereerst te vervullen kreeg was volgens prof. Banning het doorbreken van de verstarring, die het politieke leven in Nederland al zolang had geken merkt. „Die doorbraak is er geko men en het is overbodig om thans Donderdagochtend heeft H.K.H. Prinses Irene op de Icïat hier in aanbouw is. - Foto: vrolijk wuift de prin- werf van de R.D.M. de naamgeving en tewaterlating I ses het van de helling glijdende reuzenschip na, verricht van het 48.000 ton metende t.s. Ondina Afbetalings- en volkskrediet DEN HAA, 9-2. De staatssecreta ris van economische zaken heeft een overzicht van het afbetalings- en volkskrediet over de eerste drie kwartalen van 1960 (C.B.S -gege vens) aan de Tweede Kamer gezon den. De stijging heeft zich ln het der de kwartaal van 1960 - dus vóór de conjuncturele verhoging van de kassastorting - ten opzichte van het derde kwartaal van 1959 over de gehele linie krachtig voortgezet. Ten opzichte van het tweede kwar taal 1960 is als gevolg van seizoens invloeden van enig» teruggang sprake, behoudens bij de particu liere geldschietbankeri en de con sumptieve sector van de financie- rings-maatschappijen. Reeds eerder werd met verstrek kers van consumptief geldkrediet overeengekomen, dat men geen ac tiviteiten zal ontwikkelen, die in strijd zouden zijn met de geest van de afbetalingsbeschikking. In over leg met de minister van financiën is thans ook tot de handelsbanken, die de zogenaamde persoonlijke le ningen verstrekken, het verzoek gericht een zelfde gedragslijn te volgen. Autotentoonstelling R.A.I. AMSTERDAM, 9-2. Van de zijde van de R.A.I. werd het donderdag een rustige dag genoemd. Maar het waren nog altijd 32.900 personen, die de autotentoonstelling aan het Europaplein bezochten en daarmee het bezoekersaantal tot nu toe op 236.371 brachten, op enkele hon derden na de eindstand van het vorig jaar. Zoals men weet, blijft deze tentoonstelling nog tot en met zondag te bezichtigen. MOSKOU, 10-2. Professor Sedof, voorzitter van de commissie voor ruimtevaart van de Russische aca demie van wetenschappen, heeft in een vraaggesprek met ccn verslag gever van de „Prawda" de geruch ten tegengesproken dat er in do jongste Spoetnik een mens zou zitten. Deze geruchten „stemmen niet met de werkelijkheid overeen", zo zei Sedof. Hij verklaarde voorts dat de sa telliet geen speciale uitrusting voor de wetenschappelijke bestudering van de ruimte aan boord heeft en ook geen proefdieren. nog een pleidooi te voeren voor de stelling dat een goed christen ook een goed socialist kan zijn" aldus spreker. Prof. Banning meende dat het thans echter zaak is vrijheid, ge luk en menselijkheid te bevechten op andere machten, die dreigender zijn dan ooit. Hij riep vooral de jongeren op deze strijd voort te zetten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie wil weten wat rust is, die lere eerst de arbeid kennen Tiengemeten krijgt waterleiding ZUID-BEIJERLAND, 9-2. De ge meenteraden van Zuld-Beijerland en Goudswaard hebben vannavond in een gezamenlijke vergadering besloten tot aanleg van een drink waterleiding op het eiland Tien- gemeten. Dit eiland ressorteert on der deze twee gemeenten, zodat een gezamenlijk raadsbesluit nodig was. Door het Vuile Gat zal een dub bele zinker naar het eiland worden gelegd. De kosten daarvan worden op een ton geraamd. De eigena resse van het eiland, de „N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen eiland Tien- gemeten" en de pachters nemen hiervan de helft voor hun rekening De andere helft wordt betaald door de twee gemeenten Zuid- Beijerland en Goudswaard in de verhouding 8 3. Waarschijnlijk per 1. mei: DEN HAAG, 9-2. Op zijn vroegst per 1 mei 1961 zal het mogelijk zijn de prijs van interlokaal automa tisch telefoneren met waarschijn lijk één derde te verlagen. Dit houdt verband met te nemen tech nische maatregelen. Dit schrijft de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn Memo rie van Antwoord op de P.T.T.-be groting 1961. Hoewel het verlagingsvoorstel voor de drie interlokale tarieven nog in studie is, meent de minister wel te kunnen zeggen, dat het bin nenkort kan worden verwacht. Bij verlaging van de interlokale tarieven in de stille uren zullen verschuivingen in het telefoonver keer kunnen optreden. Daarnaast zal echter nieuw verkeer kunnen ontstaan. Globaal wordt een batenvermin dering van f 7 miljoen verwacht, naast f 8 miljoen minder inkom sten door het vervallen van 4 pro cent toeslag op de verkeerstarieven per 1 november 1960. P.T.T. streeft er naar medio 1962 de gehele telefoonautomatisering lokaal en interlokaal gereed te hebben. Dit betreft nog de lokale en knooppuntcentrales Warffumen west-Terschelling, de elf eind- en ondercentrales in de sector Warf- fum, die lokaal reeds geautomati seerd zijn en de ondercentral® Midsland op west-Terschelling. De richtlijnen voor premiebouw door woningbouwverenigingen niet garantie DEN HAAG, 9-2. Voor de subsi diëring van 5000 premiewoningen die door woningbouwverenigingen met garantie van de gemeenten kunnen worden gebouwd, heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid thans richtlijnen bekend gemaakt. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De woningbouwvereniging moet in het algemeen voor 10 pet. van de n?tto-stichtingskosten de financier- ring zelf verzorgen; de gemeente kan een garantie voor rente en aflossing van een op te nemen hypotheek verlenen tot ten hoogste 90 pet. van de netto- stichtingskosten, mits deze geldle ning langlopend is en in beginsel in 50 jaar afgelost wordt; de te garanderen geldlening mag op marktvoorwaarden worden af gesloten. De exploitatie D® exploltatl® van de pnemi®- wonlngen dient geheel voor reke ning en risico van de woningbouw vereniging te blijven; een eventueel tekort op de Jaarlijkse exploitatie rekening mag derhalve niet zonder meer ten laste van de gemeente komen. De 5000 premiewoningen kunnen in het algemeen slechts worden ge bouwd door woningbouwverenigin gen in gemeenten met een erkende behoefte aan woningen, waarin niet op andere wijze kan worden voorzien De minister denkt hier bij vooral aan die gemeenten waar, door structurele oorzaken, zonder bijzondere maatregelen geen of slechts zeer weinig premiewoningen voor verhuur tot stand zullen ko men Dit is o.m. het geval in ge meenten met een zeer jonge indus triële ontwikkeling en in plaatsen, waar de dominerende bedrijfstak bijzonder conjunctuurgevoelig is of waar belangrijke werkgevers voor premiebouw geen eigen middelen beschikbaar kunnen stellen. LUZERN, 9-2. Bij een brand In het Grand Hotel te Rigi-Kaltbad, in de nabijheid van Luzern, hebben donderdagochtend elf personen het leven verloren. Het vier verdiepingen hoge hotel was geheel van hout. Tot op heden zijn vier lijken geborgen, en de kans dat overblijfselen van de ove rige zeven slachtoffers zullen wor den gevonden lijkt gering. De brand werd omstreeks drie uur in de ochtend ontdekt door gasten die nog aan de bar zaten. Zij waarschuwden de concierge, de 61-jarige Jacob Ryser, die op zijn beurt de gasten wekt®. Tientallen gasten hebben ver klaard dat zij half-bewusteloos ten gevolge van de rook door het per soneel naar buiten zijn gebracht. Ook toen het hotel reeds een vuur zee was ging Gyser naar binnen om te trachten gasten te redden. Na een instorting kwam hij niet meer terug. In totaal zijn zes - Zwitserse - gasten en vijf man van het perso neel omgekomen. Eveneens elf per sonen zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De ver wondingen zijn veelal een gevolg van sprongen uit de ramen. De oorzaak van de brand i* niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1