SUNIL WITTER DAN DE WITSTE DUIF SUNIL WAST STRALEND WIT Veertien doden bij gevechten in Portugees Angola Gebit Meisje steekt aanrander met mes SAMENTREFFEN Astronomen in moeilijkheden Duits geld voor de Ver. Staten De Joodse eisen aan de Duitse regering Officiële Publikatie Ingezonden mededeling Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der 1 U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte wasl Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld fr HHSrjaU/aVMKL MSKUtrt/WUWfAfAISr V: Oppositie vraagt nieuwe regerin» LISSABON, 6-2. B\j de gevech ten, die zich vrijdag en zondag te Loeanda in Portugees Angola heb ben afgespeeld, zijn veertien men sen om het leven gekomen, zo blijkt uit de laatste berichten die men in Lissabon uit Loeanda heeft ontvangen. Zeven man van de Portugese po litie en ordetroepen en zeven beto gers sneuvelden. Bij de rel, die zich zondag in de omgeving van het kerkhof waar de vrijdag gesneuvelde politiemannen begraven werden, heeft voorgedaan is het enigszins anders toegegaan dan men aanvankelijk gemeend heeft. De betogers hadden zich bij een zagerij in de buurt van het kerkhof achter hopen planken ver schanst. Toen de begrafenisstoet langs kwam, begonnen zij, naar men zegt, de mensen die de stoet volgden, uit de schelden, Hierop loste de politie een salvo, waardoor zeven betogers - allen negers - ge dood werden. Vertegenwoordigers van de op positie in Portugal hebben presi dent Tomaz gevraagd het land on middellijk een nieuwe regering te geven. Deze regering zou de be volking in staat moeten stellen haar fundamentele rechten, die in de grondwet verankerd zijn maar die tot nu toe „een dode letter" zijn gebleven, uit te oefenen. In een later verstrekt communi que zeggen deze vertegenwoordi gers, die maandag een onderhoud met president Tomaz hebben ge had, dat deze met aandacht naar hun uiteenzetting geluisterd had. Wij hebben de president gewe zen op de ernstige toestand waarin zich het land bevindt, aldus de op positieleden. LAND- EN TUINBOUW DE STRIJD TEGEN DE ROEST Plet is nauwelijks voor te stellen welke grote bedragen ook in de land- en tuinbouw verloren gaan als gevolg van het roesten van me talen voorwerpen. Vooral op de boerderij is het wel opvallend hoe weinig aandacht ge schonken wordt aan die voorwer pen welke onderhevig zijn aan roest. Roest ofwel corrosie, doet onopvallend zijn vernietigend werk en de gevolgen daarvan zijn dik wijls zeer kostbaar. De corrosie-bestrijding is dan ook niet zonder reden een gebied van de moderne techniek geworden dat een steeds belangrijker rol gaat spelen. De metaalbescherming is daarbij tot een wetenschap uitgegroeid. De pogingen om diverse vormen van corrosie onder de knie te krijgen zijn dan ook niet zonder succes ge bleven, hetgeen voor de boer van groot belang is. Vooral in de winter is er veel tijd beschikbaar om eens wat meer aandacht te besteden aan gereed schappen en machines. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bruinisse. Beroepen: ds. C. A. Verbaas, Monnikendam.. Beroepen te Sexbierum (toez.): J. H. Bogers, Alphen a.d. Rijn; te Oegstgeest (wijkgem. Ill) toez.): J. Irik Heerlerheide; te Zeist (7e pred.plH. Hoekstra, Vroomshoop. Aangenomen naar Langezwaag: J. Franke, Ouwerkerk oP Duive- land. Bedankt voor Hasselt: L. Blok, Capelle ad. IJssel; voor Boven- Hardinxveld: C. Vos, Bennekom. Ger. Kerken Beroepen te Dokkum: E Haver kamp, Minnertsga; te Parijs c.a. (a.s. vacature F. J. Jonkhof): H. J. Winter, Sens (Frankrijk), die dit beroep aannam; te Sens en Chatil- lon-Coligny; A. L. Janse, Willem stad. Aangenomen naar Scheveningen (vac. G. C. Donner): A. C, Scher- penisse, Barendrecht. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Middelharnis: G. Blom, Meerkerk; voor Onstwedde: J. P. van de Boomgaard, Thesinge; voor Edmonton-Red-Deer (Alberta, Canada): Th. Rutters, Enschedé- West. Het is zonder meer duidelijk dat vooral de machines en gereedschap pen regelmatig een goede beurt moeten hebben omdat ze een deel van het jaar zeer intensief gebruikt worden. De omstandigheden waaronder zij gehanteerd worden zijn vaak zeer ongunstig: als het werk gedaan moet worden kijkt ds boer niet op een buitje regen en ook als de grond nat is wordt er doorgewerkt. Voor het staal van de verschillen de landbouwwerktuigen en gereed schappen is dit zeer nadelig en roest is het gevolg. Gelukkig heeft de moderne verf- chemie een preparaatontwikkeld nl. Flexa Ferrofix, dat het overbo dig maakt tientallen minuten te schuren om roestplekken van het metaal te verwijderen, voor men kan gaan schilderen. Bij drie branden in de Canadese provincie Quebec zijn dit weekein de 13 kinderen en een vrouw om gekomen. DEN HAAG. H. M. de koningin is voornemens op 14 februari een bezoek aan de bollenstreek te brengen. Een vriend is op zekere dag naar de tandarts gestapt, een tocht naar Canossa, want hü kijkt liever naar „Die Fledermausdan naar de i steriele, hygiënische kamer met boren en tangen, die onverbidde lijk in het licht van de dag liggen te blikkeren. Het is toen op die keer een totale opruiming gewor den, waarmede de onttande zijn eerste mummeltijdperk is ingegaan. Voor de goede orde zij opgemerkt, dat in deze episode de zg. „kibbels" verwerden tot steenharde verhe- venheidjes, waarmede vriendlief al aardig uit de voeten kon, zij het dat hij spekzwoerd en noten nog liggen lietGelet op komende ver schrikkingen speelde hij zelfs met de gedachte zijn verdere leven maar gekibbeld te slijten en het ten opzichte van washappen en nieuwe bijtertjes maar te laten afweten. Zover echter is het niet gekomen. Het fonkelnieuwe kunstgebit heeft zijn intrede gedaan. Van boven wilde het aardig lukken, maar met de benedenmeubïlering ontstond chronisch trammelant, hetgeen tot verwarring scheppende situaties aanleiding heeft gegeven en geeft. Om althans de nodige dentale gemoedsrust aan te kweken, draagt hij het benedengebit in de broek zak, zich paaiend met de gedachte de uitrusting op ieder willekeurig moment te kunnen installeren, als de noodzaak zich voordoet. Ter zakelijke conferentie gezeten, wilde hij gisteren de zakdoek han teren, om een opkomende niesbui in de kiem te smoren. Met een fraaie boog evenwel vloog het ge bit over het kantoorlinoleum, toen hij met een ruk zijn zakdoek te voorschijn haalde. Al eerder is het tot complicaties gekomen trouwens, want enige tijd terug moest vrouw lief de pantalon een persje geven waarbij het ijzer regelmatig over een oneffenheid hobbelde, waar aan - na onderzoek - het onderge bit schuld bleek te zijn. Zowel de luchtreis als de strijkages heeft het gebit goed doorstaan, hetgeen pleit voor de kwaliteit. Intussen - het laat zich aanvoelen zit vriendlief wel met een probleem. We kunnen hem niet helpen en willen we het wel, zo kan men zich afvragen. Or dening op dit punt immers zal ge paard, moeten gaan met groot ver lies aan komische effekten en dat zou jammer zijn! EILANDMAN. AMSTERDAM, 7-2. Op de stille Passeerdergracht in Amsterdam heeft gisteravond een 27-jarige on gehuwde vrouw, de kantoorbedien de N. E., met een groot knipmes de 21-jarige loodgieter H. D. tot twee maal toe in de borst gestoken toen deze jongeman haar wilde aanran den. De aanrander verloor zoveel bloed dat de, van een nabij gelegen café uit gewaarschuwde, G.G.D. hem naar het Binnengasthuis moest overbrengen. De vrouw was inmiddels naar het hoofdbureau van politie gerend waar zij vertelde was er gebeurd was. Zij had zoveel gelezen van aanrandingen dat zij „een spor tief type", aldus de politie - zich een wapen had aangeschaft, vooral omdat zij een avondcursus in ma nicuren volgt op de Keizersgracht en vier maal per week te voet de eerder genoemde stille gracht moet passeren. De zaak is intussen voor nader onderzoek aan de zedenpolitie over gedragen. Het slachtoffer kon nog niet worden verhoord. h In de afgelopen week zijn in Al- gerië 440 Algerijnse verzetsstrijders buiten gevecht gesteld en 300 stuks wapens buit gemaakt, zo is maan dag van Franse zijde te Algiers be kend gemaakt. Deze week vinden te Zierikzce verschillende belangrijke jaarlijkse uitvoeringen plaats, een samentref fen waarover de organisatoren zich bepaald niet kunnen verheugen. De mandolinevereniging „De Schelde- klanken" komt heden (dinsdag) avond het eerst aan bod. Woensdag wordt in de Concertzaal een Nuts- avond gehouden. De donderdag is bestemd voor de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" en vrijdagavond is do dag van de „grote uitvoering" van het Lyceum. Bijzonder ongelukkig dit samen persen van belangrijke avonden in écn en dezelfde week, temeer daar er in januari enkele weken zijn ge passeerd, waarin het bijzonder rus tig was. Eén en ander zal zijn oor zaak wel vinden in de noodzake lijke voorbereidingstijd, maar nog altijd verlangen wij naar het tover middel om een dergelijke opeen hoping van uitvoeringen te voor komen. Men moet immers vrezen, dat het een het ander afbreuk zal doen. Uiteraard hopen wij toch dat alle aangekondigde uitvoeringen en bij eenkomsten het nodige publiek zul len trekken, maar in het bijzonder willen wij pleiten voor de uitvoe ring van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die ditmaal uitzonderlijk veel werk van de voorbereidingen heeft gemaakt en door samenwer king met een balletgroep (leden van de Vakklasse van de Zeeuwse balletschool) iets aparts wil bren gen. Gezien de karige belangstelling in het verleden, gaat het wat de uitvoeringen betreft voor „Kunst en Eer" ditmaal wel er op of er onder, want er zijn belangrijke kosten gemaakt en het bestuur is dan ook niet geheel zonder zorgen. Wij doen graag een beroep op onze lezers ditmaal de stedelijke harmonie eens te bedenken en pre sent te zijn op een uitvoering, die bepaald veelbelovend is. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de andere aangekondigde uitvoeringen. Er zijn dè laatste jaren veel tegenstre vende krachten in het geding, waarvan de t.v. er één is. Laten we hopen dat het dieptepunt ach ter de rug zal blijken te zijn, tot ontspanning van het publiek, maar bovenal tot heil van de verenigin gen, die het niet gemakkelijk heb ben, en in onze samenleving toch volstrekt onmisbaar zijn. Steeds meer zelfbedieningsbedrijven ARNHEM, 7-2. Naar van de zij de der „Vereniging van zelfbedie ningsbedrijven" wordt medege deeld heeft het statistisch centrum dier vereniging het aantal in ons land gevestigde zelfbedieningswin kels in kruidenierswaren per 1 ja nuari jl. berekend oP 2252. Wegens de toenemende parallellisatie voert een belangrijk deel van deze be drijven ook andere levensmiddelen in zijn assortiment. Bij de 2252 bedrijven is een vijf- en-twintigtal „supermarkets" mee geteld waar behalve kruideniers waren ook vlees, groente en in sommige gevallen ook zuivelpro- dukten te koop zijn. Het statistisch centrum der ver eniging heeft voorts berekend dat in 1960 twee-en-dertig cent van el ke gulden die aan kruidenierswaren werd besteed in de kassa van een zelfbedieningswinkel terecht is ge komen. BELGRADO, 7-2. Nederlandse astronomen die op het Zuidslavi- sche eiland Brac in de Adriatische zee voorbereidingen treffen voor het fotograferen van de volledige zonsverduistering volgende week, hebben maandag om hulp verzocht bij het zoeken naar een pakje met speciale films dat uit Londen is verzonden. De leider van de Nederlandse groep, dr. J. Houtgast, heeft gezegd dat zonder de films al hun moeite nutteloos is. De astronomen had den plannen gemaakt voor het ne men van 300 foto's van de zonsver duistering. Kort na hun aankomst vorige maand stelden zij hun ap paratuur op op het eiland Brac na bij de stad Split aan de Dalma- tische kust. Scheepvaartberichten Alchiba. 6-2 te New Orleans. Aludra, 6-2 van Buenos Aires naar Santos. Kelletia (t.), 6-2 van Mena al Ah- madi naar Lissabon. UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebe stuur van Zierikzee maakt bekend, dat het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uit breiding dezer gemeente in onder delen (1961), in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage ligt van 9 februari tot en met 9 maart 1961 en dat belanghebben den vóór 10 maart 1961 hun be zwaren tegen het ontwerp kunnen inbrengen bij de raad. Zierikzee, 7 februari 1961. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 11 februari a.s. luidt: le klasse: Wolfaartsdijk I-MEVO I; Spui I-Wemeldinge I; Terneu- zense Boys I-Colijnsplaatse Boys I; Hoek I-Kapelle I; Veere I-SVD I. 2e klasse C: WIK I-Brouwers haven III; MEVO II-Duiveland I; Bruse Boys I-Zëemeeuwen I. 3e klasse D: Burgh IV-WIK II; Duiveland II-Bruse Boys II. J uniorencompetitie Groep B VIII: Brouwershaven B I-Zeemeeuwen B I; RenesseB I- WIK B I. Groep B IX: Zierikzee B III-Zie- rikzee B II. Alle wedstrijden vangen aan om half vier. Zondag 12 februari wordt ge speeld: 2e klasse B: Brouwershaven I- Zierikzee III; Burgh II-ZierikzeeII. 2e kl. C: SVOWK II-SVOWK I. Aanvang alle wedstrijden om half drie. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 24. „Een kegelbal", zegt de roverhoofdman verwonderd, terwijl hij de bal van de andere rover overneemt. „Waarom sjouw jij een kegelbal mee, als je op reis gaat, vriend?", vraagt hij dan aan Sir John. „Iemand heeft mij met deze bal een buil op mijn hoofd ge gooid", zegt Sir John vinnig. „Ik bewaar deze bal tot ik die per soon weer tegenkom. Dan krijgt hij hem terug cn niet zo zacht, dot zweer ik bij de eer van mijn voorvaderen!" „Zozo", grinnikt de rover, „ik heb zelden zo'n vechtlustig man neke ontmoet als jij bent, MisterVooruit, mannen, bindt hen de handen op de rug en dan het bos in!" Ondanks de felle protesten van Sir John, die van woede haast uit elkaar ploft, worden de vijf reizigers geboeid en diep het donkere woud ingevoerd. Op een open plek, ver van de weg, binden de rovers hen stevig vast aan de stammen van enkele jonge beuken. Met een spottende grijns legt de hoofdman de kegelbal aan Sir Johns voeten. „Ziezo, die mag je houden", lacht hij, „ik zou je niet graag beletten om je gekwetste eer te wreken, Mister". En met een bulderende lach volgt hij de andere rovers, die al in het struik gewas verdwenen zijn. BONN, 6-2. West-Duitsiandhecft aan de Verenigde Staten diverse betalingen van in totaal ongeveer een miljard dollar aangeboden, om dat land te helpen de moeilijkhe den met zijn betalingsbalans te overwinnen, zo werd te Bonn maandag bekend gemaakt. NEW YORK, 6-2. De „conferen tie over materiële eisen van Joden aan de Duitse regering", waarbij 23 Joodse organisaties zijn aange sloten, heeft maandag ruim 10 mil joen dollar uitgetrokken voor hulp aan slachtoffers van het Duitse na- tionaal-socialisme. Het geld zal worden besteed voor de uitvoering van programma's op onderwijs- en cultureel gebied. Men verwacht dat ruim 150 000 mensen hiervan zullen profiteren. Volwassen verkeersbrigacliers voldoen DEN HAAG, 6-2. De proef met volwassen „verkeersbrigadiers" die in Den Haag op drie oversteek plaatsen is genomen, kan als ge slaagd worden beschouwd, aldus is in de gemeenteraad medegedeeld. De drie huisvrouwen, de twee ge pensioneerde politieambtenaren en de gepensioneerde chauffeur, die zich vrijwillig voor dit werk be schikbaar hebben gesteld, verrich ten hun taak met veel animo en hebben zich op vlotte wijze aange past aan de problemen van het verkeer. Opkomst eerste oefening Ten behoeve van de dienst plichtigen, die op 8 februari 1961 voor EERSTE oefening onder de wapenen komen, worden een aantal EXTRA- treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen MOETEN van deze treinen gebruik ma ken en daartoe op een fcodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het be- trokkken station aansluiting hebben op de voor hen be stemde EXTRA-treinen .De dienstplichtigen, "die in ver band met hun nlaats van ver trek of bestemming géén ge bruik kunnen maken van een der hierna genoemde EXTRA- treinen, moeten ingevolge hun lastgeving met de EERST VOLGENDE reisgelegenheid na 06.59 uur reizen. EXTRA TREINEN: Nijmegen- Bergen-op-Zoom; Nijmegen- v. 8.50 - 's-Hertogenbosch v. 9.35 - Tilburg v. 9.56 - Breda v. 10.16 - Roosendaal v. 10.37 - Bergen op Zoom a.-. 10.48. Leeuwarden-Bergen op Zoom: Leeuwarden v. 8.50 - Heeren veen v. 9.11 - Steen wijk v. 9.29 - Meppel v. 9.42 - Zwolle v. 10.03 - Amersfoort v. 10.56 - Utrecht v. 11.24 - 's-Hertogen bosch v. 12.04 - Tilburg v. 12.22 - Breda v. 12.38 - Bergen op Zoom a. 13.07. Zwolle-Roermond: Zwolle v. 10.17 - Deventer v. 10.44 - Zutphen v. 11.07 - Arnhem v. 11.34 - Nijmegen v. 11.53 - Ble- rick v. 12.52 - Venlo v. 12.56 - Roermond a. 13.20. Groningen-Vught: Groningen v. 8.43 - Assen v. 9.03 - Hoo- geveen v. 9.26 - Meppel a. 9.39 v. 9.48 - Zwolle v. 10.11 - Har derwijk v. 10.45 - Amersfoort v. 11.17 - Utrecht v. 11.36 - 's-Hertogenbosch v. 12.15 - Vught a. 12.20. Rotterdam-Eindhoven: Rotter dam C.S. v. 10.32 - Blaak v. 10.36 - Zuid v. 10.40 - Baren drecht v. 10.46 - Zwijndrecht v. 10.53 - Dordrecht v. 11.00 - Lage Zwaluwe v. 11.11 - Bre da v. 11.23 - Gilze Rijen v. 11.33 - Tilburg v. 11.43 - Box tel v. 11.56 - Eindhoven a. 12.10. Amsterdam - Bcrgen-op-Zoom: Amsterdam C.S v. 9.52 - Slo- terdijk v. 9.58 - Haarlem v. 10.09 - Leiden v. 10.27 - Den Haag H.S. v. 10.40 - Delft v. 10.48 - Schiedam v. 10.58 - Rotterdam C.S. v. 11.07 - Blaak 11.11 - Zuid v. 11.15 - Baren drecht v. 11.21 - Dordrecht, v. 11.37 - Bergen op Zoom a. 12.15 Rotetrdam-Amersfoort: Rot terdam C.S. v. 9.04 - Noord v. 9.12 - Gouda v. 9.27 - Utrecht v. 10.02 - Amersfoort a.- 10.20. Am tserdam-Eindhoven: Am sterdam C.S. v. 9.34 - Muider- poort v. 9.41 - Amstel v. 9.46 - Utrecht v. 10.17 - 's-Herlo- genbosch v. 10.56 - Vught v. 11.03 - Eindhoven a. 1L25. Den Haag-Edc-/Wageningen Den Haag S.S. v. 9.21 - Voor burg v. 9.26 - Gouda v. 9.44 - Utrecht v. 10.19 - Ede/W. a. 10.47.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3