DE ZIERIKZEESCHE COURANT NOG GEEN FUNDAMENTELE WIJZIGING IN AMERIKAANS-RUSSISCHE BETREKKINGEN Kennedy lanceert programma voor evenwichtige betalingsbalans Bisschop op Haïti gevlucht DRUK DIPLOMATIEK OVERLEG TUSSEN BELGIE EN KONGO Russen geheimzinnig over baan van reuzen-Spoetnik De ramp in België De zaak-Eichmann De Metro zal het verkeersbeeld van Rotterdam veranderen DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 117e Jaargang No. 18919 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 1f ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkxee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ondanks opruiming van belangrijk obstakel Dit nummer bestaat uit 6 pagina's WASHINGTON, 6-2. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft maandag op een persconferentie in Washington verklaard, dat de vrijlating van twee inzittenden van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het type RB-47, een belangrijk obstakel in de betrekkkingen met de Sow jet-Unie uit de weg heeft geruimd. Dit be tekende echter niet dat deze relaties een fundamentele wijziging had den ondergaan. Er moest nog veel werk worden verzet, voordat een constructieve verhouding met Moskou was bereikt. In de komende weken zou de Amerikaanse regering onderzoeken, of een dergelijke verhouding kon worden bereikt. De minister waarschuwde voor een overdreven optimisme. Rusk sprak zioh uit voor instel ling van een door alle partijen aan vaardbare internationale controle op in Laos binnenkomende wapens Volgens hem moet er naar ge streefd worden, dat Laos een vreedzaam, onafhankelijk en niet met een of ander blok verbonden land wordt. Rood China De minister verklaarde dat de nieuwe Amerikaanse regering zich zal houden aan de verplichtingen, die de V.S. tegenover het nationa- listisch-Chinese bewind op Formo sa op zich hebben genomen. Hij zei dat de verhouding tot communis tisch China nader bestudeerd zal worden. In antwoord op een vraag, of het niet wenselijk zal zijn dit land te betrekken in ontwapenings besprekingen, antwoordde Rusk, dat het niet gemakkelijk zal zijn tot een oplossing van het ontwape- ningsvraagstuk te komen, als niet alle landen die grote strijdkrach ten op de been kunnen brengen, daartoe meewerken. De Amerikaanse minister ver klaarde met nadruk, dat de V.S. bereid zijn, actief samen te werken met de andere Amerikaanse lan den om een einde te maken aan de tirannie, hetzij van links hetzij van rechts, en om de economische en sociale grondslagen van de demo cratie in het westelijk halfrond te versterken. De minister zei voorts, dat de V.S. door middel van tech nische bijstand en kapitaalinves teringen aan de economische ont wikkeling van dit gebied willen meewerken, op voorwaarde dat de oplossing van verschillende vraag stukken op een basis van samen werking wordt gezocht. Meer buitenlandse toeristen gewenst WASHINGTON, 6-2. - President Kennedy heeft maandag In een spe ciale boodschap aan het Congres een programma van twintig maat regelen voorgesteld om de beta lingsbalans van de Verenigde Sta ten weer in evenwicht te brengen en de positie van de dollar te ver sterken. Hij kondigde in het bijzonder een „nieuw en zeer belangrijk" programma aan om het bezoek van buitenlandse toeristen aan de Ver. Staten te bevorderen, hetgeen hij voornamelijk wil doen door de visumformaliteiten voor tijdelijke bezoekers te vereenvoudigen. Op de andere industrielanden van de wereld deed de president in zijn boodschap een beroep om nauwere samenwerking op het ge bied van de financiële en mone taire politiek, om de invoer van Amerikaanse goederen te verge makkelijken, particulier© investe ringen in Amerika toe te staan, sa men te werken bij het verlenen om hulp aan de onderontwikkelde landen en grotere samenwerking op het gebied van de gemeenschap pelijke defensie. Het programma van president Kennedy voorziet verder in een reeks maatregelen, di© regeringen en monetaire autoriteiten van an dere landen moeten prikkelen tot het beleggen van geld in de Ver enigde Staten. Voor 2 3 Jaar In officiële Amerikaanse kringen wordt er op gewezen dat het bij deze boodschap van Kennedy gaat om een programma van twee drie jaar. In die tijd moet het basiste kort op de betalingsbalans verdwij nen en indien er een eind© komt aan de beweging van middelen op korte termijn ten nadele van de Verenigde Staten, zal het evenwicht worden, hersteld. Het zijn vooral de bewegingen van de middelen op korte termijn welke in aanvulling op het „basistekort" het totale na delige saldo van de Amerikaans© betalingsbalans voor 1960 hebben gebracht op 3,8 miljard dollar. De N.A.V.O. De V.S. bestuderen, aldus Rusk, zekere nieuwe voorstellen tot ver sterking van de N.A.V.O.. Over de kwestie van een bijeenkomst van de Navo-raad op het niveau var regeringsleiders had de Ameri kaanse regering zich nog niet uit gesproken. In dit verband zei de minister niet gekant te zijn tegen het beginsel van topbijeenkomsten. Toen een journalist hem er op had gewezen, dat hij bij het be spreken van de huidige internatio nale vraagstukken niet de kwes- tie-Berlijn had genoemd, verklaar de de minister dat de nieuwe Ame rikaanse regering zeer bezoi-gd blijft over de veiligheid van de be volking van Berlijn. j Vreemde „grap" g ARNHEM, 6-2 .Drie Wage- ningse studenten hebben een „grap" uitgehaald waar enkele woonwagenbewoners nogal wat last van hebben ondervonden. Zij groeven in het afgelopen weekeinde in Wapeningen een kleine dijk, die loodrecht op de Grebbe-dijk staat, door. Het water liep door de sleuf naar een naast gelegen wei land, dat veertig centime ter onder water kwam te staan. Woonwagenbewoners die eerst tevergeefs de stu denten gemaand hadden het gat weer dicht te gooien, sloegen vervolgens zelf de hand aan de ploeg en maak ten de sleuf weer dicht, waardoor erger voorkomen werd. De politie heeft tegen drie studenten proces-ver baal opgemaakt. PORT AU PRINCE, 6-2. Mgr. Paul Robert, bisschop van Gonal- veSs een havenstad aan de west kust van Haiti, is uit zijn diocees naar Port-au-Prince gevlucht. Vrijdagavond hadden woedende betogers het bisschoppelijke paleis aangevallen en een opslagplaats voor levensmiddelen van een R.K. liefdadigheidsvereniging geplun derd. Een regeringswoordvoerder heeft meegedeeld, dat de bevolking van Gonaives Mgr. Robert verwijt, dat hij om niet bekendgemaakte redenen al twee jaar weigert be paalde sacramenten toe te dienen Volgens de woordvoerder meent de bevolking voorts dat de bisschop d© levensmiddelen laat bederven. De Britse ambassadeur in ons land, sir Andrew Nobleheeft maandag ochtend op de ambassade in Den Haag een perkamenten oorkonde uit gereikt aan de li-jarige koksmaat Peter Duivenboden, die in juni van het vorige jaar een tienjarig jongetje van de verdrinkingsdood in de Schotse rivier de Dee heeft gered. In het midden van de foto de moeder van Peter. Komende bijeenkomst Veiligheidsraad BRUSSEL, 7-2. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny, heeft maandag meegedeeld dat er goede vorderingen worden gemaakt met het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen België en Kongo. Wigny zei dit tot verslaggevers na een gesprek met de minister-president, Eyskeus. Later kwam een speciale groep ministers die zich bezig houdt met Afrikaanse zaken, onder voorzitter schap van Eyskens bijeen, om het Belgische standpunt te bepalen voor de komende bijeenkomst van d© Veiligheidsraad over Kongo. Van welingelichte zijde werd na afloop vernomen dat over het Amerikaanse plan voor Kongo is gesproken. De ministers toonden zich bezorgd over dit plan omdat zij vrezen dat het ertoe zal leiden dat president Kasavoeboe zijn le ger en regeringsapparaat verliest. De Belgische regering beschouwt Kasavoeboe als het rechtmatige staatshoofd van Kongo. De minis ters zeiden het te betreuren dat de Verenigde Staten de neiging heb ben de belangen van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie op te offeren voor die van d© Verenigde Naties, aldus werd van genoemde zijde vernomen. Diep stilzwijgen In Rusland is de belangstelling van het publiek voor de ruimtevaart weer sterk toegenomen doordat de Russische geleerden er in zijn geslaagd een zware spoetnik van zes en een halve ton, de „Ispolin" (reut) in een baan om de aarde te krijgen. Foto: in het planetarium van Moskou kijken belangstellenden naar een assistente, die de baan van de „Ispolin" op een globe aangeeft. MOSKOU, 6-2. De Russen heb ben maandag hun geheimzinnig stilzwijgen over de baan van hun reuzenspoetnik van 6 Yx ton be waard. Vele luisterposten bulten Rusland z(jn er niet in geslaagd signalen van de kunstmaan op te vangen. Waarnemers in Laos heb ben bericht dat zjj vermoedelijk de spoetnik gezien hebben. Zij zagen een „ster" die zich langzaam voortbewoog. Het observatorium van Bocum west-Duitsland heeft echter meegedeeld, dat het signalen van de kunstmaan heeft ontvangen op een andere frequentie. Óp het observatorium van Jod- rell Bank in Engeland heeft men echter tweemaal vergeefs gepro beerd de spoetnik op deze frequen tie op te sporen. Radio-Moskou maakte ln zijn nieuwsuitzending van 19 uur, bestemd voor het bin nenland, zelfs in het geheel geen melding van de kunstmaan. De Russen hebben tot nu toe geen bij zonderheden over de golflengte van de spoetnik bekendgemaakt. Ook de gebruikelijke tijdstabel hebben zij niet gegeven. Het Parijse blad „France Soir" schrijft dat de nieuwe prestatie van de Russen aantoont dat de Amerikanen drie jaar bij de Rus sen ten achter zijn in de wedloop om de ruimte. De kracht van de raket waarmee deze spoetnik is ge lanceerd, is vrijwel gelijk aan die van de Saturnusraket, die door UTRECHT. Maandagmiddag is op een niet beveiligde overweg in de Scheuterdijk (Gem. Gorssel) de trein van Deventer naar Zutfen op een op de overweg staande de- feste meststrooier gereden. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De trein had een half uur vertraging. Werner von Braun is ontworpen. Maar dez© raket zal niet voor 1963 -1964 klaar zijn, aldu» „Franc© Soir". JUPILLE, 6-2. De pogingen om eventueel nog levende slachtoffers van de ramp in Moulin-Sous-Fle- ron te redden, worden in onver minderde mate voortgezet, doch zonder succes. Wel werd een le vende big gevonden, die zestig uur beschermd door een zware balk, gevangen had gezeten. Deze big en een hondje, dat op de avond van de ramp werd gered, zijn de enige levende wezens, die tot dusver in veiligheid konden worden gebracht Intussen hebben plunderaars hun slag geslagen op de plaats van de ramp en geld, huishoudelijke voor werpen en zelfs reddingmateriaal gestolen. Volgens een mededeling van de gouverneur van Luik heeft koning Boudewijn een gift geschonken aan het fonds, dat voor hulp aan de slachtoffers is opgericht. JERUZALEM, 7-2. D© raadsheer Mosje Landau van, het Israëlische hooggerechtshof zal optreden als president van d© rechtbank die de Jodenvervolger Eichmann zal be rechten, aldus is maandag van wel ingelichte zijde te Jeruzalem ver nomen. Landau is afkomstig uit Danzig. Aangenomen wordt dat het pro ces later zal beginnen dan de be doeling is. Het begin is gesteld op 15 maart maar de verdediging denkt dat zij op die datum de be studering van de acte van beschul diging nog niet zal hebben, voltooid. 39 maal kinderbijslag PRAAG, 7-2. Het Tsjechoslo- waakse blad „Prace" maakt mel ding van een boekhouder met één kind die kans heeft gezien bijsla gen te innen voor niet minder dan 39 kinderen. Deze man, Anton Varga te Koslce in Slowakije, begon bescheiden door een vals document machtig te worden volgens hetwelk hij negen kinderen zou hebben. Daarop maakte hij, althans in de stukken, zijn schoonvader twintig jaar jon ger en kende hem zes kinderen toe waarvoor hij, de schoonzoon, de bij slag inde. Aan zijn twee zwagers kende hij acht en negen kinderen toe en ook in deze gevallen vloeide bijslag in zijn portemonnaie. Zijn enige zoon kwam vervolgens met zeven kinderen in de adminis tratie. De zaak werd ontdekt en de boekhouder kreeg zes-en-een-half jaar gevangenisstraf. Niet meer met de auto naar de „city" ROTTERDAM. 6-2. „Dc Metro zal inderdaad de werkers van nu en van de toekomst op een onge kend snelle wtfzc van en naar hun woning cn werk kunnen brengen. Als zodanig heeft die metro al een dermate belangrijke functie, dat de aanleg ervan meer dan gerecht vaardigd is. Daar komt nog bij dat wtf naar comfort streven. Wij wil len immers de metro zo maken, dat niemand van de bevolking, wie dan ook, het vervelend vindt er gebruik van te moeten maken. Ook degene die een auto of twee auto's heeft zal er langzamerhand aan moeten wennen die op stal te laten staan, om over te stappen op dit openbaar vervoermiddel, dat hem van diep in „zuid" in tien minuten op de Coolsingel brengt, wat hem op het ogenblik al niet meer mo gelijk is". Aldus de hoofddirecteur van ge meentewerken, te Rotterdam, ir. J. A. C. Tillema, toen hij vanmiddag sprak op een in een der zalen van het Holbeinrestaurant te Rotterdam gehouden lunchbijeenkomst van het Nederlands Verkeersinstituut. Hij zei dit na de bekende achter gronden en problemen te hebben ontvouwd, die tot het besluit van de metro-bouw hebben geleid en na de bouwwijze nog eens te heb ben gememoreerd. Wij zullen, zo vervolgde hij, ons moeten spiegelen aan een land, dat nog veel meer autominded is dan ons land, nl. En geland. In Londen treft men in de „underground" voortdurend men sen aan, die er niet aan denken met hun auto naar de city te gaan. Ook Rotterdam wil een zo voortreffe lijke metro maken, dat het open baar vervoer ook mede dient om het steeds stijgende weg-snelver- keer te drukken. Dit kan alleen ge- b°uren als dat openbaar vervoer middel perfect is en daar willen wij toe komen". Blijkens een der laatste in Parijs ontvangen edities van het Russi sche blad „Sovietskaia Rossia" is de minister van landbouw van de Sowjet-republiek Rusland, G. L. smirnof, uit zijn functie ontheven en vervangen door G. G. Sotnikof, vice-president van de economische raad van Moskou. Aan de mede deling was toegevoegd, dat Smir nof op een nieuwe post i§ geplaatst Bij het lanceren van een Pola- ris-raket is maandag op de basis te Kaap Canaveral een ongeluk ge beurd. De tweede trap ontbrandde voortijdig, waardoor dit stuk bran dend op de basis terecht kwam. De eerste trap bleef vlammen brakend op de grond staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1