DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSEN BRENGEN NIEUW SOORT „SPOETNIK" IN DE RUIMTE Tot nu toe zeven mensen geborgen te Moulin-sous-Fleron SNEEUWSTORM IN NEW YORK De Amerikaanse defensie Zware lawine bedelft 18 huizen van bergdorp Passagiers „Santa Maria" stappen over op ander schip Oost- en west-Nieuw Guinea één zelfregerend eiland? Gevechten in Portugese kolonie Angola MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18918 ZIEMKZEESCHÏWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers If ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De aarrlsatellie! weegt 6.5 ton MOSKOU, 4-2. De Russen heb ben zaterdag een „Spoetnik" van zes en een halve ton gelanceerd. De kunstmaan is in haar baan geko men, zo meldt Tass. Prof. dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrenwacht meent, dat de nieuwste Russische „Spoetnik" niet langer dan een dag of tien In de ruimte kan blijven. Prof. d? Jager meent dit, zo ver klaarde hij desgevraagd aan het A.N.P., op grond van de omloop snelheid (anderhalf uur) van de satelliet, het gewicht van het lichaam en de afstand, waarop de satelliet van de aarde is verwij derd. Deze afstand, ongeveer 200 kilometer, noemde prof. de Jager relatief gering. Prof. de Jager signaleerde, dat de Russen wederom een grotere massa in de ruimte hebben ge bracht. Gewicht en afmetingen van de satelliet zijn voldoende voor de bemande ruimtevaart. In mei jl. hebben de Russen een vier en een halve ton wegende sa telliet, met een pop, die een mar. voorstelde, in de ruimte gebracht. Deze satelliet heeft op driehonderd kilometer hoogte een bijna cirkel vormige baan om de aarde be schreven. De thans gelanceerde Spoetnik is De verschuivende sintelberg LUIK, 5-2. In de vorige nacht z(jn in Moulin-sous-Fleron, waar vrijdagmiddag een aantal mensen onder een verschuivende berg sin tels werd bedolven, wederom vier lijken geborgen, n.L van een vrouw en van drie kinderen van resp. 11, 6 en 4 jaar. Zes huizen en een fabriekje zijn volledig bedolven en zes huizen ge deeltelijk. Tot nu toe zijn pas drie lijken gevonden, die van een vrouw en twee kinderen. De vrouw hield twee van haar kinderen vast. Kennelijk heeft zij geprobeerd met hen de kelder te bereiken. Het reddingswerk werd de afge lopen nacht door felle hagelstormen bemoeilijkt. Tegen de ochtend klaarde het weer oP- Het gevaar voor nieuwe verschuivingen schijnt verminderd. Het reddingswerk vordert maar langzaam. Een lichte motregen maakte zaterdagochtend het beeld nog triester. De getroffen huizen zijn letterlijk weggevaagd. Sommi ge zijn van de ene kant van de weg naar de andere geschoven. Er moeten zich nog minstens 16 slacht offers in het gruis bevinden. De geoloog Calembert stelt een onderzoek naar de oorzaak van de ramp in. Tot op heden zijn zeven lijken geborgen. Schattingen van het aan tal mensen dat nog onder de sintel- SCHIPHOL, 5-2. De ongekende sneeuwstorm, dis in het afgelopen weekeinde New York heeft geteis terd, heeft het luchtverkeer naar deze stad totaal ontwricht. Het laatste toestel, dat uit New York Schiphol bereikte, was de DC-7c machine van de K.L.M., die don derdagavond van het vliegveld Id- lewild vertrok en vrijdagmiddag om half één op Schiphol landde. Sindsdien is er tussen Schiphol en New York geen luchtverbinding meer geweest, aldus werd zondag avond op de Amsterdamse luchtha ven medegedeeld. WASHINGTON, 3-2. De Ameri kaanse minister van defensie, Ro bert McNamara, heeft vorige week zijn eerste persconferentie gehou den. Hij deelde hierin o.m. mede, dat het programma voor de bouw van met „Polaris"-raketten uitge ruste onderzeeboten zal worden versneld, zodat verschillende van deze schepen negen a tien maan den eerder in dienst zullen kunnen worden gesteld dan aanvankelijk het plan was. Het programma zal echtter niet worden uitgebreid. De bestaande luchtvloot voor troepen- en vrachtvervoer zal met 53 toestellen worden uitgebreid, waarmede een bedrag van ongeveer 170 miljoen dollar gemoeid zal zijn. Dertig van deze toestellen zullen straalvliegtuigen van het type C- 135 zijn, en de overige 23 schroef- turbine-vliegtuigen van het type C-130. berg ligt variëren van vijf tot der tien. In tegenstelling tot hetgeen aan vankelijk werd aangenomen zijn de huizen slechts enkele meters ver plaatst. Deze verkeerde verondter- stelling heeft de reddingswerk zaamheden in het begin enigszins bemoeilijkt. blijkbaar van een geheel nieuw ontwerp. De satelliet is veel groter dan haar voorgangers en er bevin den zich instrumenten aan boord om koers en baan te meten. Het preciese gewicht is 6.483 kg. De lancering van zaterdag was het laatste stadium van. de Russi sche voorbereidingen voor het lan ceren van een bemand ruimtevoer tuig. Een hijskarweitje AMSTERDAM, 3-2. Een bijzondere bouwstunt" noemt men in vakkringen het karwei dat dinsdag ochtend a.s. op het Rokin te Amsterdam wordt verricht. Dan wordt met behulp van een grote kraan een ander halve ton zware ventilator- kast ruim dertig meter om hoog geheven naar een der hoogste verdiepingen van het gebouw van een levens verzekeringmaatschappij m Bij graafwerkzaamheden in Es sen zijn 700 flessen met gifgas, zo als mosterdgas, uit de eerste we reldoorlog gevonden. Deze gevaar lijke vondst werd gedaan op het terrein van een voormalige muni tiefabriek. Verschillende slachtoffers in de Alpen LONDEN, 5-2. Een zware lawine heeft in Rochemolles, een dorpje aan de Frans-Italiaanse grens, 18 huizen bedolven. Tot op heden z(jn vier lijken geborgen, maar het is niet uitgesloten dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Wegens het gevaar voor nieuwe lawines hebben de autoriteiten besloten alle 160 inwoners te evacueren. De reddingswerkzaamheden wer den door de nog steeds vallende sneeuw bemoeilijkt. Aan de Italiaanse kant van de Grote Sint Bernhard, ten noorden van Aosta, werden vier arbeiders die bij de bouw van een nieuwe tunnel werkzaam waren door een lawine bedolven. Tweehonderd po litiemannen en arbeiders namen aan de reddingswerkzaamheden deel. Bij Davos, Zwitserland, kwam een skiër ten gevolge van een la wine om het leven. In de omge ving van Sion werden drie arbei ders door een lawine bedolven, Bij een opstand in een strafko lonie bij Araracuara, ongeveer 550 km. ten zuiden van de Columbiaan- se hoofdstaf Bogota, zijn elf ge vangenen om het leven gekomen. Verscheidene bewakers en gevan genen, liepen verwondingen op. Een kleins groep gevangenen wist uit te breken en tracht door het oer woud de Braziliaanse grens te be reiken. Jongen gestikt in gasmasker BERGEN OP ZOOM, 5-2. Zater- dag is de 18-jarige jongeman W. C. uit Bergen op Zoom levenloos aan getroffen in een schuurtje achter de ouderlijke woning. Een spoedig aanwezig? geneesheer stelde vast, dat de jongen door verstikking om het leven was gekomen. De jongeman had in het schuur tje geëxperimenteerd met een oud model gasmasker, dat hij vermoe delijk op luchtdichtheid wilde be proeven. Het masker was incom pleet, daar de inademingsdoos ont brak. Hèt uitlaatventiel was aan wezig en verkeerd? nog in goede staat. Vermoedelijk heeft de jon gen geprobeerd de inademingsdoos te vervangen d°or een slang en een benzineblik. Men neemt aan, dat de dampen hem hebben bedwelmd, zo dat hij het masker niet meer kon verwijderen. maar twee slaagden er in zich uit te graven. In Zwitserland zijn tal rijke wegen en spoorlijnen door la- I wines verbroken. Een aantal win tersportcentra is geïsoleerd. ARNHEM. Een echtpaar uit De venter is bij. een verkeersongeval op de Apeldoornseweg in Arnhem om het leven gekomen. De auto waarin het uit de richting Apel doorn kwam slipte op het gladde wegdek en reed tegen een uit de richting Arnhem komende vracht auto. De chauffeur van deze wa gen trachtte nog een botsing te voorkomen, doch slaagde daar niet in. Bij het ongeluk werd de vrouw op slag gedood, de man overleed korte tijd later in een ziekenhuis. De vrachtautochauffeur liep geen letsel op. FLITSEN UIT HET BUITENLAND DJAKARTA. Volgens Indonesi sche dagbladen zijn dezer dagen 225 Nederlanders uit oost-Java met de „Zuiderkruis" uit Surabaja naar Nederland vertrokken. DJAKARTA. Bij een landver schuiving op Lewobatang (kleine Soenda-eilanden) zijn 36 mensen omgekomen. Het gebied werd door storm en zware regens geteisterd. WENEN. De Oostenrijkse minis ter van buitenlandse zaken, Kreisky heeft vrijdag op een persconferentie te Wenen gezegd dat een commissie van onderzoek van de Verenigde Naties een oplossing van het Zuid- Tyroolse vraagstuk alleen maar kan vergemakkelijken. MAUBEUGE. De overstromingen langs de Sambre hebben in het ge bied van de Franse plaatsen Hau- mont, Maubeuge, Marpent en Jeu- mont tot gevolg gehad dat 1.500 huizen in het water zijn komen te staan. Zeshonderd personen zijn ge ëvacueerd terwijl achtduizend ar beiders van twee tot tien dagen niet hebben kunnen werken. HOLLANDIA. Vrijdagmiddag is in Ned. Nieuw Guinea een eenmo- torig vliegtuigje, een Cessna-180 van de missie-luchtvaartverendging neergestort. Het ongeluk geschied de kort na het vertrek van het vliegveld Waghete aan de Wissel meren. De piloot, pater Verheyen (een der twee vliegende paters in Ned. Nieuw Guinea) en drie passa giers werden gewond. Opstandelingen verblijven in kazerne RECIFE. 5-2. De passagiers van d? „Santa Maria" - met uitzonde ling van een kleine groep die reeds per vliegtuig uit Recife is vertrok ken - zijn zondag aan boord van de „Vera Cruz" gegaan, die via Tenerife en Madeira naar Lissa bon vaart. De bisschop van Oiinda zou zon dag aan boord van de „Santa Ma ria" een mis opdragen voor de na gedachtenis van de scheepsofficier di? bij de overneming door Galvao en zijn mannen om het leven kwam. Gezagvoerder kapitein Mario Maia is gisteren, nadat het schip aan de eigenaars was overgedragen, aan boord gegaan. De „Santa Maria" zal waarschijnlijk over drie dagen de onderbroken reis voortzetten, na proviand te hebben ingeslagen. Op 1 maart vertrekt het schip voor een „cruise" uit Lissabon. De opstandelingen verblijven nog in d? kazerne van de militaire po litie in Recife, maar zullen deze week toestemming krijgen zich in de stad te begeven en papieren ont vangen die hen in staat stellen een betrekking te zoeken. ,DEN HAAG, 4-2. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een vraaggesprek met het Australische blad „Melbourne Herald" gezegd dat vele leden van de Nederlandse regering geloven dat het een lo gisch resultaat van de ontwikke ling van het vraagstuk-Nieuw- Guinea zou kunnen zijn, dat oost en west-Nieuw-Guinea één zelfre gerend eiland zullen worden. De Nederlandse regering zal zich niet tegen stappen in deze richting ver zetten. De Nederlandse politiek ten aan zien van Nederlands Nieuw-Guinea is dit gebied te helpen bij het ver krijgen van zelfregering. Indien westelijk Nieuw-Guinea zich te zijner tijd bij Indonesië zal willen aansluiten, zal Nederland zich daar niet tegen verzetten, al dus minister Luns. Nederland is bezorgd over de In donesische houding jegens Neder lands Nieuw-Guinea in de laatste tijd. Gevolg van „Santa Maria"»affaire LISSABON, 4-2, Het Portugese persbureau „Ani" meldde zaterdag avond uit Lissabon dat de gevech ten, die zich vrijdagavond en -nacht j.l. in Loeanda hebben voorgedaan, zeven doden onder de politie heb ben gevergd. Het aantal slachtof fers onder de aanvallers, die een politiekazerne en burgerlijke- en militaire gevangenissen bestorm den, werd niet medegedeeld. Zaterdag patrouilleerden troepen in de inheemse wijken van Loe anda. Een woordvoerder van het bu reau van de gouverneur-generaal van Angola heeft „Reuter" zater dag telefonisch meedgedeeld dat een aantal aanvallers is gearres teerd. In een zaterdag te Loeanda uit gegeven communiqué deelt de gouverneur-generaal mede, in de laatste dagen berichten uit het bui tenland te hebben ontvangen, waar in werd medégedeeld dat het plan bestond om de openbare orde in Angola te verstoren, dit samenval lend met de overmeestering van het passagiersschip „Santa Maria". In de bekendmaking wordt ver der gezegd dat aan beide zijden slachtoffers zijn gevallen, doch dat het aantal hiervan „niet te hoog" is. Een woordvoerder van het bu reau van de gouverneur-generaal verklaarde dat de aanvallen en hun afweer ongeveer een half uur had den geduurd. „Er heerst thans vol ledige orde en de bevolking is kalm", verklaarde hij. Een Indonesische Dakota met 21 passagiers en vijf bemanningsleden wordt vermist op een vlucht van Soerabaja naar Balikpapan. Het laatste contact met het toestel kwam tot stand toen het ongeveer een half uur onderweg was en bo ven het eiland Bawean in de Java zee vloog. De Sowjet-geleerde Sobolef heeft in een rapport over een ge slaagde proef tot ontcijfering van geschriften met een rekenmachine gezegd dat in de komende drie of vier maanden alle Maya-geschrif- ten in de Sowjet-Unie ontcijferd en gepubliceerd zullen worden. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De Amerikanen hebben - gelijk reeds eerder gemeld - op Groenland een atoomreactor ingericht, ivaarvan het merk waardige is, dat de installatie geheel onder de antarctische ijs kap is gebouwd. Op de foto ziet men hoe een deel van de apparatuur, diep onder het ijs, op zijn plaats wordt gebracht. De roeping van de mens is: mens te zijn. Extra salaris voor., talenkennis WASHINGTON, 0-2. Volgens de nieuwsbrief van de Amerikaanse buitenlandse dienst zullen Ameri kaanse diplomaten die niet alge meen gebruikte talen kennen, be langrijke loonsverhogingen krijgen. Indien de diplomaten een aantal Aziatische en Afrikaanse talen vloeiend kunnen spreken, krijgen zij 1.050 dollar per jaar meer als de diplomaat in het land is waar die taal gesproken wordt, en de helft va ndat bedrag, als hij elders zijn land vertegenwoordigd. Tot de talen waarvoor de „hoog ste prijs" wordt betaald, behoren: Amharisch, dat in Ethiopië gespro- gali en Tamil, Birmaans, Cambod- ken wordt, de Indische talen Eben- jaans, Laotiaans, Koreaans, Thais, Vietnamees en Hebreeuws. Het Ne derlands behoort met onder andere het Russisch tot de talen waarvan kennis het laagst zal worden be loond. Jeugdige vandalen „bezochten" schip AMSTERDAM, 5-2. De recher- chegroep van de rijkspolitie te wa ter in Amsterdam heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier Am sterdamse jongens van 14 tot 19 jaar aangehouden, die sinds no vember jl. vier maal hebben inge broken op het in de Amsterdamse haven liggende passagiersschip „Regina". Zij richtten er voor en kele duizenden guldens vernielin gen aan, en gingen er driemaal met onderdelen van de scheepsin- ventaris van door. De vierde stroop tocht, die zaterdagavond werd on dernomen, werd de jeugdige van dalen noodlottig. Record-aantal bezoekers op de R.A.I. AMSTERDAM, 5-2. Zondag heb- beni 45.803 personen een bezoek ge bracht aan de 43e tentoonstelling van personenauto's en kampeer wagens in het nieuwe R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam. Sinds de ope ning, op donderdag jl., zijn nu reeds 103.427 bezoekers de toe gangspoorten van de R.A.I. gepas seerd. Hiermee zijn twee nieuwe records bevestigd: het vorig jaar bedroeg het aantal bezoekers op de eerste zondag van de tentoonstel ling ruim 36.000 en hadden tijdens de eerste vier dagen in totaal 79 duizend personen de tentoonstelling bezocht. Bij Philips werken 200.000 mensen AMSTERDAM, 3-2. In 1960 is het aantal personeelsleden bij Philips tot 200.000 gestegen. Wie deze 200- duizendste ëmployé is en waar hij zich bevindt kan niet meer worden nagegaan en op die gronden is deze 200.000ste werknemer uitgeroepen tot de „onbekende man van het jaar". Dit staat te lezen in het laatst uitgekomen nummer van de „Phi lips Koerier". In het betreffende artikel wordt voorts gememoreerd dat in nog geen zeventig jaar de in ternationale Philipsgemeenschap naar dit aantal is toegegroeid. De 100ste passeerde de Philipspoort in het boekjaar 1896-'97, de 1000ste in dat van 1907-'08, de 10.000ste in 1927 en de 100.000ste kwam in 1953 binnen. Van de eerste dertig is nog maar een enkeling in leven. Meer onderzeeboten niet „Polaris"-raketten WASHINGTON, 4-2. De Ameri kaanse regering heeft het Congres zaterdag gelden verzocht voor de bouw van vijf nieuwe atoom-onder zeeboten, die met „Polaris"-raket- ten zullen worden uitgerust. Dit is in overeenstemming met de aan kondiging die president Kennedy daarover in zijn installatierede reeds had gedaan. Van de 19 atoom-onderzeeboten, die over „Polaris"-raketten be schikken, en die in aanbouw zijn of reeds voltooid zijn, zijn er twee, n.l. de „George Washington" en de „Patrick Henry", reeds in dienst gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1