PASSAGIERS VAN „SANTA MARIA" EINDELIJK VAN BOORD China koopt graan in Canada MacMillan naar Washington Argentinië lanceert raket Achttien jaar geëist tegen moordenaar Engelina Feenstra Betogingen in Italië GALVAO VAART NIET UIT RUSSISCH RUIMTESCHOT? F.L.N. verwacht langdurige oorlog KENNEDY DEED ZIJN VOORSTELLEN VOOR DE AMERIKAANSE ECONOMIE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontscheping in volle gang De ontscheping Twee mensen in auto verdronken Beslag op Santa Maria"? Ernstige botsing te Amsterdam 11 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18917 ZIER1KZEESCHESNIEÜWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers H ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 RECIFE, 2-2. In het hete plaatsje Recife z\jn donderdagmiddag de eerste passagiers van de „Santa Maria" aan wal gekomen. Het schip voer donderdagmiddag de haven binnen en ging op circa vijfhonderd meter van de kade voor anker. De passagiers werden met sleepboten van boord gehaald. Galvao hield hier aan vast, omdat hy bang was dat de „Santa Maria" in beslag zou worden genomen als het schip aan de kade zou meren. B(j het binnenvaren stonden de passagiers aan dek. Velen wuifden, anderen schreeuwden en juichten. Verschillende vrouweiyke passagiers, die kinderen op de arm hadden, hieven de kleintjes omhoog. Uit de verhalen van de passa giers valt op te maken, dat de op standelingen zich over het alge meen correct hebben gedragen. De eerste tekenen van de machtsover name was het verschijnen van man nen met machinepistolen, 's och tends bij het ontbijt. Kapitein Gal vao hieid korte tijd later via het luidsprekersysteem een toespraak, waarin hij zei dat het schip door revolutionairen was overgenomen. Hij zou eveneens hebben gezegd dat in Spanje en Portugal opstan den waren uitgebroken en dat de „Vera Cruz", het zusterschip van de „Santa Maria", en de „Patria", eveneens door revolutionairen wa ren bezet. De passagiers kregen de verzekering dat zij onmiddellijk aan land zouden worden gezet. Na enkele dagen, toen nog niet bekend was wanneer men het schip zou kunnen verlaten en voedsel en drinkwater werden gerantsoeneerd, begon onrust te heersen. De laat ste drie dagen werd ook de beman ning zenuwachtig. De passagiers vormden een comité om klachten aan kapitein Galvao voor te leggen. Later kwam de ontscheping in volle gang. De ene boot na de an dere bracht de passagiers naar de wal, die zij via wankele loopplan ken bereikten. Onder de eerste passagiers, die donderdag door Braziliaanse mili tairen en marinemannen werden geholpen bij het betreden van de wal van Recife, bevonden zich vrouwen, die de tranen over de wangen stroomden. Een Braziliaanse marinesloep kwam langszij van de „Santa Ma ria", om een ziek bemanningslid over te nemen. Een steward maakte hiervan gebruik om zich langs een touw in de sloep te laten glijden en zo de wal te bereiken. Hij ver klaarde dat de rebellen hadden ge dreigd hem en andere bemannings leden neer te schieten wegens „po ging tot opstand". De rebellen had den bemanningsleden, die het schip in Recife wilden verlaten, voor „verraders" uitgemaakt. „Dat zijn jullie zelf', hadden de zeelleden ge antwoord". Het water was tijdens de odyssee van de „Santa Maria" streng ge rantsoeneerd, doch er was genoeg aanwezig om de dorst te lessen. SMILDE, 2-2. Het ongeveer 60- jarige echtpaar K. uit Amersfoort is vanavond om het leven gekomen, nadat de auto waarin het was ge zeten in de Drentse Hoofdvaart raakte Het ongeluk gebeurde onder Hijkersmilde, waar de rijksweg langs de Drentse Hoofdvaart loopt. Omwonenden hebben wel getracht de portieren van de auto te openen, maar dat lukte niet. Toen een kraanwagen het voertuig had op., getakeld bleken de inzittenden overleden. Mogelijk is de mist oor zaak van het ongeluk. OTTAWA, 2-2. De Canadese mi nister van Landbouw heeft be kendgemaakt, dat Canada veertig miljoen bushels graan aan de Chi nese Volksrepubliek heeft ver kocht. De waarde van de trans acties is zestig miljoen dollar. De vorige week werd bekendgemaakt, dat Canada 200.000 ton tarwe aan de Sowjet-Unie heeft verkocht. LONDEN, 2-2. Premier MacMil lan zal begin april op uitnodiging van president Kennedy naar Was hington komen voor overleg met de nieuwe Amerikaanse president, zo is donderdag officieel in Londen en Washington békend gemaakt MacMillan zal eerst met zijn vrouw, lady Dorothy, een bezoek aan West-Indië brengen. LISSABON, 2-2. Een woordvoer der van de Portugese regering heeft donderdagavond te Lissabon op een persconferentie medegedeeld, dat zijn regering de Braziliaanse auto riteiten heeft verzocht beslag op de „Santa Maria" te doen leggen. Hij zei verder dat de Braziliaanse regering haar standpunt met be trekking tot deze zaak nog niet ter kennis van de Portugese autoritei ten heeft gebracht. In antwoord op vragen verklaarde de woordvoerder: „Het feit, dat de „Santa Maria" thans de haven van Recife is binnengevaren, heeft de regering n i e t tot wijzigingen doen besluiten in de voorzorgsmaatrege len, die zy de Portugese marine in verband met deze aangelegenheid heeft laten nemen". Eén dode en vier gewonden AMSTERDAM, 2-2. Op de nieuwe Hemweg in Amsterdam-west, tus sen de elektrische centrale en de Hemweg-pont, zijn donderdag om streeks vijf uur op de middenbaan van deze driebaansweg twee be stelauto's op elkaar" gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk, één persoon werd gedood en vier gewond. In de richting pont reed op de rechtse baan een trailer met daarnaast een bestelauto. Uit de richting van de pont naderde op de middenbaan de andere bestel auto. De ravage was enorm. Beide bestelauto's werden aan de voor zijden geheel ingedrukt. Met drie ziekenauto's werden de vier ge wonden, en het stoffelijk overschot naar een ziekenhuis verboerd. BUENOS AIRES, 2-2. Argentinië heeft donderdag zijn eerste raket gelanceerd. Het apparaat, dat bij Achala in de provincie Cordoba werd afgeschoten, bereikte een hoogte van 25 km. De motor die zeventig seconden na de start zich scheidde van de raket, kwam op 800 meter van de lanceerplaats terecht. Het bekende radioduo „Butterflies" kreeg op 23 januari jl. nabij Hoe velaken een auto.ongeluk. Luc Coljon liep slechts enkele verwondingen op, doch zijn broer Godert moest met gekneusde ribben en een hersen schudding in een ziekenhuis in Amersfoort worden opgenomen. Woens dag was het voor de eerste maal, dat Luc zijn broer mocht opzoeken. Ook een fotograaf ging even mee om het tiveetal met zijn vader op de plaat vast te leggen. AMSTERDAM, 2-2. Achttien jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en ter be- sch'Tking steiling van de regering heeft de Amsterdamse officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, van middag ge-eist tegen de 28-jarige los-werkman J. J. T. uit Amster dam, die op 7 april 1960 het Leeu warder meisje Engelina Feenstra in de woning van een hoofdinspek- teur van politie in Amsterdam-oost door wurging van het leven be roofde. Mr. Bakhoven vorderde deze zware straf na een zitting van de Amsterdamse rechtbank achter gesloten deuren, die ruim zes uren duurde. Om kwart over vijf formuleerde mr. Bakhoven zijn eis, waarbij hij rekening hield met de conclusie van het psychiatrisch rapport, waarin de verdachte verminderd toerekenbaar wordt verklaard. Al le gruwelijke details van het nach telijk drama liet mr. Bakhoven in zijn uitvoerige requisitoir de revue passeren. Op grond van elf bewijs middelen achtte hij de primair ten laste gelegde (opzettelijke) dood slag om een ander (zeden)-delict te vergemakkelijken wettig en overtuigend bewezen. In de eerste plaats verwees mr. Bakhoven naar de verklaringen van de verdachte. Voorts voerde hij als bewijsmiddelen aan de ver klaringen van de getuigen en de getuigen-deskundigen. Oud-com missaris J. I.i. Posthurrra en inspek- teur P. J. B. Schenk legden ver klaringen af over de toestand waarin zij het lijk van Engelina Feenstra hebben aangetroffen. Be halve sporen op de gitaar en het beeldje, werden klimsporen in de keuken (bij het tuimelraam) en grondsporen op het aanrecht van de keuken gevonden. ROME, 2-2. De Romeinse politie heeft donderdag van brandspuiten gebruik gemaakt om studenten die stenen gooiden naar de Oostenrijk se ambassade terug te drijven. De betoging was bedoeld als protest tegen de gewelddaden die zich on langs in de noordelijke provincie Alto Adige (zuid-Tirol) hebben voorgedaan. Vijf politiemannen werden gewond en twintig studen ten aangehouden. De ambassade werd niet beschadigd. Meer dan duizend studenten wa ren tevoren onder luid gefluit door de straten van de hoofdstad getrok ken, waardoor het verkeer werd ontwricht. □it nummer bestaat uit 10 pagina's Als de beurs ineenschrompelt 1 z.et het geweten uit RECIFE, 3-2. Kapitein Galvao heeft op een persconferentie in Re cife verklaard, dat hy niet zal uit varen, omdat hy over te weinig mensen beschikt om de „Santa Maria" te bemannen. „Het zou krankzinnig zijn orn met dit onge wapende schip de stryd aan te bin den met de marine-eenheden die tegen ons zijn samengebracht", zo zei Galvao. Twee Portugeseoorlogsbodems, w.o. het fregat „Pedro Escobar" en de Spaanse kruiser „Canaris", be nevens vier Braziliaanse fregatten liggen buiten Recife. BOCHUM, 2-2. Het observatori um van Bochum heeft donderdag ochtend twee uur lang radiotele- grafische signalen opgevangen op de golflengte die gewoonlijk wordt gebruikt door Russische kunstma nen. Van de zijde van het observa torium is gezegd, dat deze signalen een grote overeenkomst vertonen met die welke 1 en 2 december door het Russische „ruimteschip" no. 3 zijn uitgezonden. Het is niet onmogelijk, dat de op gevangen seinen door een raket zijn uitgezonden waarvan de neuskegel zou moeten worden opgevist uit de Stille oceaan door Russische sche pen die daar onlangs zich verza meld hebben, aldus meent men in wetenschappelijke kringen. COLOMBO, 3-2. De premier van de Algerijnse regering in balling schap, Ferhat Abbas, heeft donder dag op een persconferentie in Co lombo meegedeeld dat het nationale bevrijdingsfront (F.L.Nzich op een langdurige oorlog voorbereidt. Wij vertrouwen de Fransen niet voor zover het eerlijke en loyale toepassing van het zelfbeschik kingsrecht betreft, zo zei Abbas. Dit betekent niet dat wij geen vreedzame oplossing voorstaan. Maar juist omdat het FL.N. 2ich op een langdurige oorlog voorbe reidt heeft het een delegatie naar Azië gezonden om diplomatieke en materiële hulp te verkrijgen. Een twaalfpimtenprogramma van grote importantie In de hal van het ministerie van O K. en W. in Den Haag heeft HM. Koningin Juliana donderdagochtend de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk geïn stalleerd in aanwezigheid van regeringsvertegen woordigers uit de West. - Op de foto v.l.n.r.: minister mr. J. M. L. Cals tijdens zijn redevoering, H M. de Koningin en Z.E. A. J. Morpurgo, minister van on derwijs en volksvertegenwoordiging uit Suriname. WASHINGTON, 2-2. President Kennedy heeft in een heden aan het Amerikaanse Congres toegezonden economische boodschap voorstellen gedaan voor „het herstel van de vaart in het Amerikaanse bedryfs- levcn". Hy heeft maatregelen aanbevolen, welke volgens de president beogen het land te helpen op de weg van volledig herstel en voort durende groei. Wanneer de voorgestelde maatregelen voor deze taak onvoldoende mochten blyken - aldus Kennedy - zullen binnen de eerstkomende 75 dagen nieuwe voorstellen aan het Congres worden gedaan. Het door de president ingediende programma omvat de volgende voorstellen: 'I Toeneming van de toevloeiing van krediet voor binnenland se doeleinden door het stimuleren van een daling in de rentetarieven op lange termijn, waarbij tegelij kertijd de huidige rentetarieven voor gelden op korte termijn ge handhaafd blijven, teneinde te voorkomen dat gelden naar het buitenland afvloeien. O Het stimuleren van de binnen- landse woningbouw door ver mindering van de hypotheken, welke in het bezit zijn van de re gering. Q Uitbreiding van de periode, waarin uitkeringen in ver band met de werkloosheid worden ontvangen. A Hulpverlening aan gebieden waarin omvangrijke en chro nische werkloosheid voorkomt, door nieuwe wetgevingen op het gebied van de ontwikkeling. C Het scheppen van een voed- sclverstrekkingsprogramma voor behoeftige gezinnen. Verhoging van de ouder- domspensioenen. 7 Een onmiddellijke verhoging van het minimum-uurloon tot 1,15 dollar, binnen twee jaar te ver hogen tot 1,25 dollar. (Het huidige minimum is één dollar). 0 Versnelling bij de uitvoering van openbare werken, ten einde de werkloosheid te vermin deren. Q Aanvullende belasting-facili teiten voor investering in ge bouwen en installaties. 1 Q Besteding van meer midde len aan onderwijs, gezond heidswezen, onderzoek en oplei ding. Investeringen in natuurlijke hulpbronnen. Oprichting van een nieuwe adviescommissie ten be hoeve van de president, voor de politiek wat betreft de verhoudin gen tussen werkgevers en werkne mers, teneinde „het tot stand ko men van collectieve arbeidsover eenkomsten, vrede in het bedrijfs leven, gezonde loonpolitiek, gezonde prijspolitiek en prijsstabilisatie, een hogere levensstandaard, toegeno men produktiviteit en de concur rentiepositie van Amerika op de wereldmarkt te bevorderen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1