HEFTIGE DISCUSSIES IN ZIERIKZEESE RAAD OVER VLEESKEURINGSDIENST Komt Zierikzeese Caubrug terug? BaaÉg&s Ti Prima rundvlees en schapevlees %-r. t witte tanden dropi Een netelige affaire Eerder genomen besluit werd niet teruggenomen ZIERIKZEE, 31-1. Het feit dat op een vorige (besloten) gemeente raadsvergadering de raad de goedkeuring onthield aan de door het bestuur van de (gemeenschappelijke regeling) Vleeskeuringsdienst in gediende begroting, is op de dinsdagavond gehouden vergadering op nieuw ter sprake gebracht. Het onthouden van het fiat werd ingegeven door bepaalde grieven, die op eerstgenoemde vergadering ter tafel kwamen. Door het ont houden van het fiat kwam de Vleeskeuringsdienst in een moeilijke situatie, want met bepaalde - reeds negen jaar slepende hervormings plannen - kon men toen weer niet verder. Met name de heer J. W. van den Doel pleitte ervoor terug te komen op het z.i. onjuiste besluit. Naar mening van spreker zou het van standing getuigen als de raad op het toen genomen besluit terugkwam. De heer v. d. Doel motiveerde zijn later tot voorstel verdichte op merking, met te herinneren aan het „gentlemen agreement", destijds ge sloten om het besluit van de alge mene vergadering der Vleeskeu ringsdienst goed te keuren. Feite lijk heeft Zierikzee een fout ge maakt door dit toch niet te doen, zo betoogde de heer v. d. Doel, die derhalve sterk aanbeval op dit be sluit terug te komen. De heer v. Duin wilde eerst het hoger beroep afwachten dat de be trokken ambtenaar van de Vlees keuringsdienst ter zake heeft aan getekend. De voorzitter wees er op dat de algemene vergadering van de Vlees keuringsdienst toch niet terug kan komen op een eerder genomen be sluit, ondanks de Zierikzeese be zwaren die ter tafel zijn gebracht en die door weigering van het fiat mede tot uitdrukking zijn gekomen. Hij achtte het nodig dat de raad zich conformeert aan het standpunt van de algemene vergadering. De heer Goudriaan vond het uiterst moeilijk - gelet op de des tijds naar voren gebrachte grieven, dergelijke omstandigheden te be stendigen door fiat te verlenen aan de begroting. Hier speelt de kwes tie van de verantwoordelijkheid, aldus spreker. De heer Simmers wilde de goede verhouding tussen Zierikzee en de buitengemeenten in het oog hou den. De heer Doeleman had iemand uit de kring van de Vleeskeurings dienst gesproken, die hem - doe lend op het omstreden raadsbesluit van Zierikzee - had toegevoegd:,, ik kan het me best indenken". Rechtsgeldig besluit Mr. Keuning achtte onthouding van het fiat volkomen gerechtvaar digd, gelet op de naar voren ge brachte grieven. Hij wenste het raadsbesluit niet te redresseren en hij achtte het mogelijk dat het be stuur van de Vleeskeuringsdienst in nieuwe samenstelling gemakke lijk terug zou kunnen komen op het ingrijpende besluit der voor gangers. De voorzitter zeide dat Zierikzee een bevoegdheid heeft gebruikt die anderen missen, er op wijzend dat door de algemene vergadering van de Vleeskeuringsdienst tenslotte een rechtsgeldig besluit is genomen. De heer Rameijs vroeg zich ook wel af of het verstandig geweest is van het bestuur in oude samen stelling - hangende de samenvoe ging van gemeenten - zo'n ingrij pend besluit te nemen. Geprikkelde discussie De heer Simmers - in de stellige mening verkerend dat door mr. Keuning was gesuggereerd als zou hij alleen op de besloten vergade ring in deze zaak hebben gespro ken - wees er niet zonder heftigheid op dat de gehele raad hierbij be trokken was. Er ontstond hierover een wat geprikkelde discussie, die zich lastig in kranteregels laat uit kristalliseren. Enig wederzijds mis verstand tussen de heren mr. Keu ning en Simmers bleek er mede schuld aan te zijn. Wethouder Koevoets zag gevaren voor de andere gemeenschappelijke regelingen als de raad niet op zijn besluit terug wilde komen. Mr. Keuning bleef andere gevoelens t. o.v. deze materie veronderstellen bij de nieuwe raden op Schouwen- Duiveland. Het voorstel-v. d. Doel, om terug te komen op het gewraakte raads- ZIERIKZEE, 31-1. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad heeft het raadslid M. C. Doeleman gepleit voor terugkeer van de Cau brug over de Zoete Gracht, nabij het R.T.M.-busstation. Hij deed mededeling van de belangstelling, die vooral in kringen van de mid denstand voor terugkeer van deze brug bestaat De Lange Nobelstraat, als belangrijke winkelstraat is door verdwijning van deze brug te stil geworden. Vroeger kwamen er tal rijke buspassagiers wandelend door deze straat. Bovendien stelde de heer Doeleman dat de entree door de Korte Nobelstraat, via de No- belpoort minder fraai is en boven dien lastig door grotere verkeers drukte. Spr. deelde mede dat de middenstand niet ongenegen is een deel van de kosten van heraanleg te financieren, mits de gemeente ook wat kan doen. Wethouder Koevoets informeerde of het college - bij eventuele overneming der sugges tie - ook een keus kan maken uit verschillende mogelijkheden. Andere overgang Te denken ware bv. aan een overgang over de gracht tegenover de Caustraat, voor verdere ontslui ting van het Maltaplan. De heer Simmers achtte een voetbrug op de plaats van de voormalige Caubrug in het belang van Zierikzee. Hij vroeg naar een rampschadepotje, dat voor dit object nog altijd zou bestaan. De heer Rameijs vond het niet logisch dat de ene helft van de gracht gezegend wordt met ver schillende overgangen, terwijl er tussen de Jannewekkendam en de gasfabriek niets zou komen. De heer v. d. Doel zag een mogelijk heid „twee bruggen voor één geld" te bouwen, vooropgesteld dat de middenstand de vervangende Cau brug zou financieren. De heer Sim mers pleitte nog voor een invals- mogelijkheid in de stad via het Rode Dorp, eveneens met een dam, maar de voorzitter vond het juister eerst eens de ligging en de konse- kwenties van de aan te leggen ro tonde af te wachten. Wel zegde hij toe voor een nieuwe Caubrug een kostprijsberekening te doen maken. besluit, werd hierna met 8 tegen 5 stemmen verworpen. De voorzitter reageerde hierop met de woorden: ,Ik betreur het verwerpen van dit voorstel zeer. Er is misbruik gemaakt van de be voegdheid door de raad van Zie rikzee". Ingezonden mededeling Zeesleepboot in ernstige moeilijkheden DEN HAAG, 2-2. Op de Stille Oceaan, op ongeveer 300 mijl uit de Japanse kust, is de Nederlandse zeesleepboot „Oceaan" uit Rotter dam in de nacht van dinsdag op woensdag met haar sleep in ern stige moeilijkheden geraakt. De sleepboot, die onderweg was met de voor de sloop bestemde Cana dese kruiser „Quebec" van Halli- fax (Canada) naar Osaka (Japan) heeft de sleepdraad in de schroef gekregen. Zowel de kruiser, die acht runners aan boord heeft, als de sleepboot „Oceaan", die negen tien opvarenden heeft, drijven hul peloos op de Stille Oceaan rond. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 31 jan. 1961 Uien: middel f 19,90; drielingen f 20,80; bonken f 19,80; per 100 kg. Aanvoer 42.000 kg. voor export. BRUINISSE Januari nat in Duiveland De maand januari 1961 kenmerk te zich evenals de laatste maanden van 1960 door een overvloedige neerslag. De regenmeter van het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse registreerde 97 mm. te gen 56 mm. normaal. De grootste hoeveelheid, 28 mm., viel op 29 januari, terwijl op 6 januari in een etmaal 14 mm. werd opgetekend. Er waren in deze maand twee kor te vorstperioden. In de eerste pe riode daalde het kwik tot 4 Vz graad onder nul, in de tweede periode tot 9 graden Celsius onder nul. KERKNIEUWS Chr. Ger. Kerk Beroepen te Haamstede-Kerk- werve: H. C. van der Ent, Rotter dam-West. ZIERIKZEE H. J. Doelemanplein krijgt speelcentrum AaJL-i r - in m - ïfjZ' i Naar wij vernemen zijn dezer dagen de plannen tot verfraaiing van het H. J. Doelemanplein alhier in een definitief stadium gekomen. Er is namelijk besloten tot de aan leg van een speelcentrum voor de jeugd, hetwelk zal worden beheerst door een in beton uit te voeren zo genaamd „klim-plastiek" of „kleu ter-klauter", ontworpen door de heer A. S. M. Braat alhier. Een passende beplanting die „tegen een stootje kan" zal worden aange bracht. De plannen zullen worden gerealiseerd in nauw overleg met het gemeentebestuur. Dank zij de gift, hiervoor door de Kon. „Zeelandia" reeds enige jaren geleden ter beschikking ge steld, zal thans het speelcentrum met beplanting op korte termijn zijn beslag krijgen en het H. J. Doeleman-plein een ongetwijfeld aanmerkelijk fraaier aanzien. FILE AUTO'S DOOR VEERSTREMMING Veerpont „Zijpe" voer op havendam te Anna Jacobapolder Een klein defect aan het roer, samen met de harde wind, was woensdagmorgen oorzaak dat de veerpont „Zijpe" van de dienst Zij- pe-Anna Jacobapolder bij het in varen van de tramhaven te Anna Jacobapolder op de havendam te recht kwam. Door de veerboten „Jannes" en „Maria" van de veerdienst Gebrs. Maas en een motorbootje van Rijkswaterstaat werd het schip vlot getrokken. Toch bleek na enkele nieuwe afvaarten dat het roer nog manke menten vertoonde, zodat enige diensten niet konden worden ge varen. De file auto's aan beide zijden van het veer groeide onrustbarend en deze verminderde eerst nadat de veerpont „Krammer" was inge zet om het defecte zusterschip te vervangen. In de namiddag was de dienst weer normaal. Met grote dankbaarheid en blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje en zusje MARIA Wij noemen haar Mary N. VAN DER LINDE J. VAN DER LINDE VAN DIJKE COBI Scharendijke, 31 januari 1961 Dorpsstraat 1 Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon JOHAN JAN (Hansje) C. H. VAN SCHELVEN M. VAN SCHELVEN-BOM Ouwerkerk, 1 februari 1961 Noorsestraat 8 Tijdelijk: Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, Zierikzee. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde en zorg zame moeder, behuwd- en grootmoeder MARIA EVERTSE weduwe van M. P. de Koster in de ouderdom van bijna 85 jaar Amsterdam: P. A. DE KOSTER Haamstede: A. VAN DER WERFF- DE KOSTER W. J. VAN DER WERFF C. J. DE KOSTER A. T. M. DE KOSTER VAN DE VEN En kleinkinderen Haamstede, 1 februari 1961 Burghseweg 50 De teraardebestelling zal plaats hebben op 6 februari te Haamstede, des namid dags half drie. Vrijdagmorgen a.s. vanaf 10 uur in de noodslachtplaats HEM te Zierikzee H. STOUTEN Ingezonden mededeling Zierikzeese raad niet geporteerd voor Centrale Werkplaats te Noordgouwe Geen smartegeld voor lichtbelemmering ZIERIKZEE, 31-1. Op de dins dagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, bevond zich onder de ingekomen stukken o.m. het bekende schrijven van b. en w. van Bruinisse Inzake de bestem ming van het voormalige zieken huis te Noordgouwe tot Centrale Werkplaats. Het college van b. en w. stelde voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Niet temin ontlokte deze zaak enige diskussie. De heer Cashoek informeerde of er bepaalde redenen zijn om de werkplaats niet onder te brengen in het oude ziekenhuis. Hij wenste in ieder geval Bruinisse medede ling inzake dit schrijven te doen. Wethouder Verheijen vond het niet juist dat de vertegenwoordigers 'van de gemeente Bruinisse noch op de vergadering van het ziekenhuis bestuur, noch op die van de Cen trale Werkplaats, over deze ge dachte bestemming hebben gerept. Intussen hebben de adviserende werkleden van de Centrale Werk plaats een onderzoek ingesteld in het ziekenhuis. Naar alle gemeen ten zal terzake een schrijven uit gaan, waarin de bevindingen van de „commissie van onderzoek" zijn neergelegd. Vast staat al wel, al dus de wethouder, dat de kosten bij gebruikmaking van het oude ziekenhuis veel hoger zouden ko men te liggen, dan bij nieuwbouw van een werkplaats te Zierikzee. Vooral de vervoerskostenfactor speelt hierbij een belangrijke rol. Naar de preciese cijfers wordt een onderzoek ingesteld. Weliswaar was ook de heer v. d. Doel sceptisch gestemd ten opzich te van Noordgouwe, maar hij wilde het schrijven toch niet voor ken nisgeving aangenomen zien voor dat de resultaten van het onder zoek bekend zijn. Hij waarschuwde tegen overijld tewerk gaan. Geen overhaast besluit De voorzitter: „U kunt toch werkelijk niet spreken van een overhaast besluit. Enige jaren toch is men al bezig deze zaak tot op de bodem te bekijken en vele rap porten zijn over het ziekenhuis verschenen". De heer Cashoek wees er nog op dat het ziekenhuis binnenkort pu bliek wordt verkocht. De heer van Duin informeerde naar de deskun digheid van de personen, die in het ziekenhuis een onderzoek hebben ingesteld. Wethouder Verheijen noemde de namen en deelde nog mede dat de nieuwbouwplannen voor de Centrale Werkplaats thans op het ministerie zijn, na het col lege van Gedeputeerde Staten te hebben gepasseerd. Besloten werd het schrijven voorlopig te laten rusten. Verzoek om „smartegeld" Ingekomen was verder een schrijven van de heer C. Rijk, met het verzoek tot het toekennen dooi de gemeente van „smartegeld" in verband met het verlenen van een bouwvergunning aan de N.V. Koh- schulte, tengevolge waarvan de lichtinval in het pand van de heer Rijk belemmerd wordt. B. en w. stelden voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het betreft hier al een oude geschie denis, waarmede geruime tijd ge leden zich al een raadscommissie heeft bezig gehouden. De heer Simmers kon zich de bezwaren van Rijk wel indenken. In diens wo ning moet thans overdag licht branden en het gezin moet er uit om de zon maar te kunnen zien. Dit alles kost geld. Spr. zou het eenvoudiger vinden als Rijk zelf een schadebedrag had genoemd. Ter sprake kwam in dit verband het vroeger genomen besluit. De voorzitter achtte geen nieuwe fei ten aan het licht gebracht, die wij ziging van het toen genomen be sluit rechtvaardigen. De heer v. d. Doel bleef in deze zaak iets onbe vredigends vinden, temeer daar bleek dat destijds ook in de com missie ter zake geen eenstemmig heid bestond. Mr. Keuning meende dat de gemeente juridisch niet aansprakelijk kan worden gesteld. Op voorstel van de heer Simmers werd besloten Rijk te verzoeken een bepaald bedrag te noemen, waarmede dan voor de gemeente de kous af zou zijn. Vandalen honden huis in zomervilla aan Strandweg te Westenschouwen Enorme ravage aangericht WESTERSCHOUWEN, 2-2. De timmerman - aannemer G. te Haamstede - heeft een minder prettige ontdekking gedaan in een zomervilla aan de Strandweg, ei gendom van de lieer v. W. te Rot terdam. Vandalen blijken de wo ning te hebben betreden en hebben er op ergerlijke wijze huisgehou den. Zij hebben do woning betre den na het inwerpen van een ruit. De indringers hebben in de wo ning een ravage aangericht. Ken nelijk hebben zij een soort bierfuif gehouden en ook - in de woning aanwezige - levensmiddelen genut tigd. Wand- en andere lampen werden kapot geslagen, zilveren eetprikkers omgebogen en op de grond gesmeten, de bedden werden op ergerlijke wijze bevuild. Ook kasten moesten het ontgelden. Tal rijke scherven lagen her- en der waarts in de woning verspreid. Aan een inventarisatie is men - in afwachting van de komst van de eigenaar van het huis - nog niet toegekomen. De politie stelt een onderzoek in, waarbij gebruik zal worden ge maakt van een deskundige van de dactyloscopische dienst. Een nader onderzoek heeft ook uitgewezen dat is ingebroken in de consump tietent aan het Vuurtorenstrand. Hier wordt een verrekijker vermist

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3