DE ZIERIKZEESCHE COURANT VEEL HAKEN EN OGEN ROND ONTSCHEPING VAN DE „SANTA MARIA" Dolle sterrit in Amsterdam GRIEPEPIDEMIE IN ENGELAND Britse koningspaar in Pakistan Culturele adviesraad voor het Koninkrijk Geen rijkscontrole op gemeentefinanciën Z.K.H. Prins Bernhard opende het nieuwe R.A.I.-gebouw Spaak verlaat de NAVO Vader en dochter gedood bij auto-ongeluk De nieuwe provinciewet Het Palestijnse vraagstuk Kennedy weet niet of Chroesjtsjef naar de V.S. komt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 117e jaargang No. 18916 ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cenL Losse nummers If ct. - Verschijnt muandag, dinsdag, donderdag, on vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Aangrijpende taferelen aan boord van het schip RECIFE, 2-2. Do commandant van de Braziliaanse marine in Re cife, vice-admiraai Fernandez Dias en kapitein Galvao hebben geen bevredigende regeling kunnen tref fen over de ontscheping van de zeshonderd passagiers van de „Santa Maria". Vlce-admiraal Dias heeft van z|jn regering toestemming gekregen de Amerikaanse marine toe te staan de passagiers van boord te halen, of de „Santa Maria" in Braziliaan se territoriale wateren ligt of niet. Dias legde deze verklaring af op een persconferentie. Hij deelde tevens de voorwaarden mee waar op kapitein Galvao wilde instem men met ontscheping van de pas sagiers in Recife. Deze voorwaarden zijn: het schip moet onder zijn com mando blijven en geen der op standelingen mag worden ge ïnterneerd. alle passagiers moeten worden ontscheept. die leden van de bemanning die kapitein Galvao overbodig acht moeten eveneens van boord gaan. toestemming om water, brand stof en een kleine hoeveelheid voedsel aan boord te nemen. toestemming om met eigen per soneel geringe averij te her stellen. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken beraadt zich thans over hetgeen te doen staat. Maar wanneer Amerikaanse sche pen passagiers van boord willen halen dan zullen zij hiervoor toe stemming krijgen, ongeacht of de „Santa Maria" in Braziliaanse ter ritoriale wateren ligt. Drie mül buiten Recife Volgens de laatste berichten ligt de „Santa Maria" nog steeds drie mijl buiten Recife. Onder de pas sagiers zou beroering zijn ontstaan toen duidelijk werd dat de onder handelingen mislukten en zij meen den te welen dat kapitein Galvao koers zou zetten naar Ascension. Er zouden zich ernstige Incidenten hebben voorgedaan. Een vertegenwoordiger van het Braziliaanse ministerie van buiten landse zaken die de „Santa Maria" heeft bezocht sprak van „aangrij pende toestanden" en huilende passagiers die hem „in hemels naam" vroegen hen mee te nemen van het schip. Zijns inziens dienen vrouwen en kinderen zo spoedig mogelijk te worden ontscheept. „Wij hebben de passagiers verteld dat wij onze uiterste best doen om hen zo snel als maar kan van boord te halen". Vice-admiraal Dias zei dat de gouverneur van Pernambuco - waarvan Recife de hoofstad Is - telegrafisch een beroep op presl- Plüim voor burgemeester mr. Dljckmeester Inhoudsvolle reactie van de raad op nieuwjaarsrede ZIERIKZEE, 31-1. De nieuw- jaarsrede van burgemeester mr. F. Th. Dljckmeester, mengsel van realisme en een gefundeerde hoop, werd op de dinsdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering be antwoord door de heer G. van Duin, die als nestor van de raad de voorzitter dankte voor zjjn dui delijk en uitvoerig resumé. Spr. bracht een viertal onderwerpen ter spraken, die in het huidig be stel van het grootste belang zijn. Wat betreft de industrievesti ging was ook de he?r van Duin van mening, dat het pessimisme van eertijds is veranderd In een glori eus optimisme, gelet ook op het feit dat het industrieterrein thans reeds moet worden uitg?breid. Het ware te hopen dat de werkgelegen heid op Schouwen-Duiveland in de toekomst dusdanig zal zijn dat de woorden „pendelen" en „pende laars" niet meer worden gehoord. De heer van Duin onderlijnde het grote aandeel van burgemeester mr. Dijckmeester bij de totstandko ming van de industrievestiging en hij wilde hem en het gehele col lege zijn erkentelijkheid betuigen namens de raad voor de betoonde activiteit. Belangrijke projekten De heer van Duin sprak verder zijn voldoening uit over de aan de totstandkoming van een Haring vlietbrug tot dusver door de ge meente verleende medewerking. Daarbij ging spr. in tegen de pessi- msiten, die de gevolgen van de ont wikkeling in het kader van het Deltaplan te somber zien Belang rijk achtte spr. de monumenten restauratie, de sanering, de riool waterzuiveringsinstallatie, de wo ningbouw, het kampeerterrein en ds pogingen een gymnastiekzaal te krijgen. Voor zover steun wordt gevraagd zal de raad stellig hier aan medewerking willen verlenen. Enorme bedragen Spr. toonde zich verder verbaasd over de enormo bedragen, die het gemeentelijk financieel gebied be strijken, zijn respect uitend voor hen die dez ematerie moeten be handelen. De ambtenaren prijzend, noemde spr, de secretaris de heer van Ommeren de „motor", die ln staat blijkt moeilijke financiële problemen tot een oplossing te brengen. Spr. prees verder de ijver van het gemeentepersoneel van hoog to tlaag en prees de voorzit ter om de waardige en prettige wijze waarop hij de raadsvergade ringen leidt. Ziende op hetgeen in de toekomst te wachten staat, be sloot de heer van Duin met een variant op het bekende lied: „Wat de toekomst brengen moge dent Quadros heeft gedaan de Bra ziliaanse marine te gelasten de .Santa Maria" naar kalm water te geleiden en de passagiers over te nemen. LONDEN, 1-2. In Engeland krijgt de griep, waardoor in de afgelopen drie weken 651 mensen zijn over leden, steeds meer het karakter van een epidemie. De ziekte breidt zich thans uit van het noorden en midden naar de zuidelijke graaf schappen In Liverpool moeten de artsen behalve de griep ook nog een mazelenepidemie bestrijden. KARATSJI, 1-2. Koningin Eli sabeth en prins Philip zijn woens dag voor een bezoek van zestien dagen aan Pakistan, in de hoofd stad Karatsji aangekomen. Tijdens de rit van het vliegveld naar de stad werden de koninklijke bezoe kers bestrooid met rode en gele rozenblaadjes, die vanaf de daken en uit de ramen werden losgelaten. Langs de route had zich een me nigte van naar schatting een mil joen mensen opgesteld, die de gas ten luid toejuichten. DEN HAAG, 2-2. Donderdag ochtend om elf uur heeft H.M de koningin in de hal van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag de culturele adviesraad van het Ko ninkrijk ge-installeerd. Deze raad, die de regeringen van Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen gezamenlijk zal adviseren over de culturele samenwerking in het koninkrijk, bestaat uit negen leden, van wie drie voor elk der betrokken landen worden afge vaardigd. DEN HAAG 31-1. Bevoegdheid tot en verantwoordelijkheid voor rechtstreekse controle op de ge meentefinanciën wijst de minister van binnenlandse zaken mr. Toxo- peus van de hand. Wel laat hij zijn gedachten gaan over mogelijkhe den tot verbetering van de be staande controle. In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake zijn begro ting 1960 wijst de minister er op, dat toezicht op de gemeentelijke financiën bij de wet is voorgeschre ven vanwege gemeentelijke orga nen en hun deskundigen, alsmede van Gedeputeerde Staten Monarchie bedreigende idylle LONDEN, 1-2, De „Daily Sketch" heeft, melding makend van een vriendschap tussen kroonprins Ha- rald van Noorwegen en de 23-jari- ge Son ja Haraldsen, dochter van een zakenman in Oslo, geschreven dat het meisje de waarschuwing heeft gekregen dat de monarchie geschokt zou kunnen worden als de kroonprins met haar zou trouwen. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en 24 gewond doordat de bus, waarin zij op weg waren naar hun werk in Milaan, ten westen van die stad in de rivier de Naviglio is gereden. Twaalf mensen worden nog vermist. - De foto toont redders in actie op de in de rivier liggende bus. brengen. a Premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging van koning Moham med de v|jfde voor een bezoek aan Marokko aanvaard, zo hebben woensdag officiële kringen te Ra bat meegedeeld. De vorst heeft op zijn beurt zich bereid verklaard een bezoek aan de Sowjet-Unie te Tussen het oude en het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam is woens dagmiddag ter gelegenheid van de R.A.I.-tentoonstelling voor perso nenwagens, voor de tweede maal „de gekste sterrit" gehouden, waaraan werd deelgenomen door automobilisten, die allerlei voorwerpen tot malle voertuigen hadden omgebouwd. - Foto: dit bijzonder echt aan doende miniatuurstoomlokomotiefje en het daar achter rijdende mo biele bed met toebehoren, waren twee „klapstukken van de veiling" „Amsterdam zit niet b|j de pakken neer" AMSTERDAM, 1-2. Door met bSJr-dp v?u een draagbaar zender tje het rode licht van een voor de ingang van het nieuwe R.A.I.-ge bouw staande mobiele verkeerszuil op groen te schakelen, heeft Prins Bernhard donderdagochtend zowel het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein in Amsterdam als de 43ste tentoonstelling van automo bielen en kampeerwagens officieel geopend. De prins had tevoren voor een gehoor van ongeveer duizend ge nodigden de burgemeester van Amsterdam geluk gewenst met het nieuwe gebouw. „Met belangstel ling heb ik de totstandkoming ge volgd en ik heb bewondering voor de voortvarende wijze, waarop ge werkt is om zo tijdig het gestelde doel te bereiken. Amsterdam heeft van de tweede wereldoorlog wei nig directe schade ondervonden. Indirect echter zoveel te meer, waarbij ik vooral denk aan de schok, die de verbreking van alle banden met Indonesië, juist aan het Amsterdamse zakenleven wel moest geven. Dit gebouw is een bewijs uit vele dat Amsterdam niet bij de pakken neerzit, maar in vol vertrouwen op de toekomst bouwt. Dii nieuwe R.A.I.-gebouw biedt wel zeer bij zondere mogelijkheden voor de meest verschillende evenementen. Maar het zal U niet verwonderen als ik in de eerste plaats denk aan de kansen, die het beurswezen in deze omgeving krijgt, aldus de prins. PARIJS, 1-2. De permanente Na- vo-raad heeft woensdag „met leed wezen" Paul Henri Spaak op diens verzoek ontslag verleend als secre taris-generaal van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. Zoals gemeld wil Spaak volgende maand terugkeren in het politieke leven van België. Een geleerde heeft zijn rijk dom altijd bij zich en er Is geen dief, die er bij kan. ZELHEM, 1-2. In het Wolfers- veen onder Zelhem is vanmiddag een personenauto tegen een stil staande bus van de Gelderse Tramwegen gereden. De bestuur der, de 75-jarige veehandelaar Bakker uit Enschedé, en zijn 43- jarige dochter kwamen daarbij om het leven. De echtgenote van de bestuurder werd zwaar gewond. Waarschijnlijk heeft de heer Bakker de macht over het stuur verloren, doordat hij onwel werd. Bierton, bed en kooi... op wielen AMSTERDAM, 1-2. De Ferdi nand Bolstraat en de Scheldestraat in Amsterdam, die tezamen de weg van het oude naar het nieuwe R A.I.-gebouw vormen, waren woensdagmiddag gedurende een half uur in grote rookwolken ge. huid. Op de trottoirs stonden hon derden mensen met de handen voor hun neus en mond om zich tegen de vieze rook te beschermen. Anderen hadden hun handen in de oren gestopt omdat zij bang waren dat hun trommelvliezen door het denderende en knetterende lawaai zouden springen. Op de rijweg re den de acht deelnemers aan de „gekste sterrit ter wereld", die dit jaar voor de tweede maal werd ge organiseerd door het weekblad „Auto-visie". Voorzover de van vaalgrijs tot bruinrood gekleurde rookwolken de vehikels niet aan hei gezicht onttrokken zagen de toeschouwers achtereenvolgens een rijdende bierton, een bed op wie len, een stoomlokomotiefauto, een minister aan zijn bureau op wie len, een closet-pot met achterwiel aandrijving, een tweetakt pape- gaaiekooi, een gemotoriseerde fluit ketel, een gezellig rijdend zitje en een aftandse boekenkast langs zich heen hobbelen. a De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjo^ld heeft de Su rinaamse minister-president een telegram gezonden. Hierin wordt de ontvangst bevestigd van de toe zegging om rijst te zenden naar Kasal in Kongo. h In 1960 hebben zich in west- Duitsland 334.000 verkeersonge vallen met persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. 14.000 mensen kwamen om het leven. zjjn persconferentie bekend ge maakt, dat de beperkingen op rel zen naar het buitenland voor ge- DEN HAAG, 31-1. Naar mening van de minister van binnenlandse zaken moet worden betwijfsld of de nieuwe provinciewet voor 13 fe bruari 1962 het Staatsblad zal be reiken. Op die dag worden kandi daten voor de Statenverkiezingen 1962 gesteld. De minister zal naar een regeling streven om uitbrei ding van de Statencolleges direct - bij het in werking treden van de J zinsleden van Amerikaanse nieuwe wet te verwezenlijken, zo- dat niet tot 1966 beho3ft te worden gewacht. Hij denkt aan een rege ling conform aan die voor de Tweede Kamer in 1956. Aldus staat vermeld in de memorie van antwoord aan ds Eerste Kamer op de begroting voor binnenlandse za ken 1961. BAGDAD, 1-2, Volgens radio Bagdad hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Arabi sche landen, die in Bagdad bijeen zijn, woensdagavond het Palestijn se vraagstuk besproken. Na afloop van de bijeenkomst heeft de secre taris-generaal van de Arabische Liga meegedeeld, dat deze kwestie de volgende maand aan de alge- mende Vergadering der Verenigde Naties zal worden voorgelegd. Vandaag, donderdag, zullen de 0 besprekingen worden gewijd aan de hebben of premier Chroesjtsjef van geschillen tussen Israël en de Ara- plan is in maart naar New York te bische liga. komen om de verdere zitting van Vastberaden bescherming van de dollar WASHINGTON, 1-2. - President de Algemene Vergadering der Ver- Kennedy heeft woensdag tijdens gigde Naties bij te wonen. Hij zei —22— MA-nAAHfA.*nn4lA Kalranil rrf>_ Hit tnon llnm „rr,«./3 r\P A*. tairen, die kortgeleden door presi dent Eisenhower werden ingesteld om de positie van de betalingsba lans te verbeteren, zullen worden opgeheven. Dit zal geschieden zo dra het ministerie van Defensie de nodige detailregelingen zal hebben uitgewerkt. De president deelde mede, dat de minister van Defensie, McNamara, een regeling heeft gevonden, waar bij op andere wijze op de perso neelskosten in het buitenland be zuinigd wordt. Kennedy voegde aan zijn bekend making toe, dat deze opheffing niet betekent dat de vastberadenheid om de waarde van de dollar te be schermen, minder zou zijn gewor den. Hij noemde deze kwestie zeer belangrijk. De chefs van staven hadden zich zeer bezorgd gemaakt over de invloed van de maatregel op het moreel van de betrokkenen en op de mate van dienstneming. Premier Chroesjtsjef Kennedy zei verder geen idee te dit toen hem gevraagd werd of de verklaring van de vorige week van Adlai Stevenson, de nieuwe Ame rikaanse permanente vertegen woordiger bij de V.N., dat het de president genoegen zou doen presi dent Chroesjtsjef te ontmoeten, als deze naar New York mocht komen, Juist was. Kennedy herinnerde er aan, dat Stevenson bij die gelegenheid ook had gezegd deze aangelegenheid niet met de president te hebben besproken. Kennedy verklaarde, dat er geen enkele officiële of particuliere aan wijzing over een bezoek van de Russische premier bestaat. En dat hij er daarom de voorkeur aan geeft met het bekendmaken van plannen te wachten tot er enige zekerheid bestaat over het al of niet komen van premier Chroesj tsjef. Verder deelde Kennedy mede te verwachten, dat de twee Ameri kaanse vliegers, die de vorige week door de Sowjet-Unie in vrijheid werden gesteld, voor de pers be schikbaar zullen zijn, nadat zij door de lucthmacht zijn geïnstrueerd en van een kort verlof zullen hebben genoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1