SUNIL \WÊ rui Voor 35 jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 31 ja.nu aki i»6i so. i»»n Ingezonden mededeling 444 WAST SNAUW WIL. W SPAMTUW UNNWKAST DRUK BEZOCHTE AVOND Ouders zagen nieuwe openbare school in Noordwelle Weg naar visgronden elf km langer Zeeuwse garnalenvissers niet gelukkig met afsluiting Veersche Gat Vorige week hebben ouders en voormalige gemeentebestuurders van Noordwelle een bezoek ge bracht aan de reeds enige dagen in gebruik zijnde nieuwe openbare la gere schoolOndanks de slechte weersomstandigheden en de glad heid op d eweg waren veel ouders en genodigden aanwezig. Een welkomstwoord werd ge sproken door mevr. Elenbaas-Kik. Het verheugde haar zeer dat de kinderen nu in een moderne school zijn ondergebracht. De ouders her inneren zich hun eigen schooltijd en zien nu grote verschillen en verbe teringen, Ook voor het onderwij zend personeel is het fijn om in de ze prettige omgeving te kunnen werken. Namens alle ouders van de leer lingen werd hierna aan het hoofd der school de heer K. Zevering en de onderwijzeres mevr Blom-Scha- leven een fraaie bloemenbak op standaard aangeboden, een prach tig geschenk voor het nieuwe inte rieur. De heer Zevering dankte har telijk voor dit passende geschenk en de goede keuze. Het hoofd der school greep even terug in de ge schiedenis van zijn onderwijzers loopbaan waarin hij eertijds zeer tevreden was met de oude school. Maar ziende de vorderingen en de vele voordelen die tot stand kwa men 'bij de bouw van de nieuwe school hunkerde spr. naar de dag, die nu de 23ste januari is geweest: de intrede in de nieuwe school. Ingezonden mededeling SPORT SCHAKEN Zierikzee I-Middelburg II Zaterdagmiddag werd in café restaurant „De Val" te Zierikzee de wedstrijd Zierikzee-Middelburg II voor de le klasse van de Zeeuw se Schaakbond gespeeld. Daar echter 2 partijen afgebroken wer den is de definitieve uitslag hier van nog niet te vermelden. Naar het zich laat aanzien zal het ver moedelijke resultaat een gelijkspel zijn met een mogelijkheid van een kleine winst voor Zierikzee. De persoonlijke resultaten van deze wedstrijd zijn als volgt: J. J. van den Ende-C. v. d. Sande 1-0; dr. J. J. Westendorp-W. Schel- tens 0-1;' ir. J. J. Elzerman-W. Flissebaalje 0-1; M. J. Enzlin-K. J. Holster 1-0; A. J. Hendrikse- K. Jonkheer afgebr.; P. C. Tak-M, D. Portier Vz-Vz\ C. Nolet-P. Ver- hage 1-0; H. E. S. Sinck-J. M. de Koning afgebr.; R. Huneman-H. Scheltens 0-1; P. F. Volkers-J. Goedbloed 1-0. De resultaten van de in het club gebouw gespeelde onderlinge wed strijden van de afgelopen week zijn als volgt: Groep I: A. J. Hendrikse-ir. J. J. Elzerman 0-1; J. J. v. d. Ende- C. Nolet 1-0; O. E. Vleeshouwer- M. J. Enzlin Vz-Vz\ A. J. Scheele- dr. J. J. Westendorp Boerma 0-1, Groep II: H. E. S. Sinck-J. M. Bevelander 1-0; D. Kleinendorst- R. Huneman 0-1; F. Nauta-J. Huys- man 1-0, FINANCIEEL NIEUWS Dividendvoorstel Twentsche Bank AMSTERDAM, 26-1. Aan de op 17 maart a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. zal worden voorgesteld over 1960 een divident uit te keren van twaalf procent. Naar aanleiding van het hon derdjarig bestaan der bank in juni a.s. wordt aan aandeelhouders de keuze geveven om het dividend over 1960 in plaats van in contanten desgewenst te ontvangen in aande len, uitgegeven ten laste van de agioreserve. Het kapitaal van de Twentsche Bank N.V zal alsdan circa f 55.000.000 bedragen en het reservefonds zal, mede door over boeking van f 10.000.000 uit de stille reserves, verhoogd worden tot f 40.000.000. (Over 1959 keerde de Twentsche Bank twaalf procent dividend in contanten uit). Bezichtiging van het gebouw De aanwezigen maakten vervol gens een dankbaar gebruik van de gelegenheid tot bezichtiging van het nieuwe gebouw. Na het aangeboden kopje koffie dankte de heer Zeve ring het voormalige gemeentebe stuur, inzonderheid de heer Akker daas, voor de vele medewerking en de voorziening in nieuwe leerbe hoeften, als landkaarten e.d. De heer Akkerdaas hoopte dat de kin deren en het onderwijzend perso neel leerzaam en prettig in het nieuwe gebouw zullen mogen wer ken. Tenslotte dankte de voorzitster allen voor de medewerking aan de tostandkoming van de school gege ven en voor de prettig verlopen avond. RENESSE. „De Watergeus" al hier gaf een uitvoering voor dona teurs en geïntroduceerden. Een op voering werd gegeven van het stuk: „Dat, wat je niet hebt". ZONNEMA1RE. De collekte ge houden ten bate van de slachtoffers van de watersnood in de geteister de streken van Nederland, bracht 486 op. ZIERIKZEE. In de Concertzaal draaide de Wild-Westfilm „Zijne Majesteit", met in de hoofdrol Tom Mix. ZIERIKZEE. Het Zierikzeesch Dilletanten-toneel heeft in studie genomen het successtuk van Ernst Albert: „Prinses Lizi". ELLEMEET. In deze gemeente en in Scharendijke heersen in ern stige mate mazelen en waterpok ken. De scholen zijn goeddeels ont volkt. ZIERIKZEE. De Beurs heeft nieuwe vloerleien gekregen. De oude hadden er 275 jaar ingelegen en waren dusdanig beschadigd, dat praktisch geen gave tegel meer aanwezig was. ZIERIKZEE. Bij de firma A. C. de Mooij alhier is een muziekstuk verschenen, getiteld: „Grófin- Zwart", een mars voor piano, ge componeerd door de heer N. J. Visser. ZIERIKZEE. De laatste prakti sche les der gehouden cursus in paardenkennis vond alhier plaats. KERKWERVE. Voor een goed bezette zaal gaf het Zierikzeesche Strijkorkest een zijner bekende uitvoeringen. Arrestant in Duitse „gaswagen-actie" Drama uit oorlogstijd HANNOVER, 30-1. De automon teur Harry Wentritt (59 jaar oud) in de Beierse plaats Selbitz is vrij dag gearresteerd onder verdenking ten tijde van Hitiers regime in Ber lijn autobussen gereed gemaakt te hebben voor de zogenaamde „gas wagen-actie" waarbij in dergelijke bussen opgesloten Joden om het leven werden gebracht door de uitlaatgassen van de motor in het bus-interieur te leiden. Volgens de aanklager dr. Goetz was Wentritt van het doel van zijn werkzaamhe den op de hoogte geweest. Alleen reeds bij Chelmond, een kleine Poolse plaats tussen Posen en Lodz, zouden meer dan 'honderdduizend Joden door de S.S. in dergelijke dodenbussen om het leven gebracht zijn. Wentritt is overgebracht naar Hannover waar het arrestatiebevel is uitgevaardigd. In Havanna heeft een Cubaan se openbare aanklager de doodstraf geëist tegen zes Amerikaanse bur gers, die op zeven januari werden aangehouden toen zij trachtten heimelijk Cuba binnen te komen teneinde zich te voegen bij de te genstanders van het bewind van Fidel Castro. Vluchtelingen in de Portugese kolonie Macao hebben aan een Britse correspondent verteld, dat onlangs 700 Chinese landarbeiders uit verzet tegen het commune-stel sel en door honger gedreven een poging hebben gedaan het Portu gese gebied te bereiken. Motorjon ken van het Chinese leger hadden de vlucht verijdeld. VLISSINGEN, 28-1. De Zeeuwse vereniging tot behartiging der vis- serybelangen „Zevibel" en de or ganisatie van de Zeeuwse garna lenvissers „Draagt Elkanders Las ten" („D.E.L.") hebben kortgeleden het economisch technologisch insti tuut voor Zeeland opdracht gege ven tot het maken van een rapport over de schade die de garnalenvis sers van Arnemuiden en Veere ondervinden als gevolg van de Deltawerken. Dit rapport is thans gereedgekomen. Tijdens een ge combineerde vergadering van „Ze vibel" en „D.E.L.", die zaterdag in Arnemuiden is gehouden, is het openbaar gemaakt. In het rapport wordt gewezen op de noodgedwongen verhuizing naar de haven van Colijnsplaat omdat het Veersegat van de vrije zee wordt afgesneden. „Deze nood gedwongen verplaatsing van de vloot zal voor de betrokken vissers tal van extra nadelen met zich meebrengen, die niet door de aan leg van een nieuwe vissershaven worden goed gemaakt", aldus het rapport in de inleiding. Uitvoerige beschouwingen wor den gewijd aan de afstand tussen Colijnsplaat en de visgronden. Er wordt op gewezen, dat de vissers nu ongeveer 11 kilometer per dag meer zullen moeten varen om de visgronden vanuit Colijnsplaat te bereiken. Als gevolg hiervan, al- STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Bruinisse van de Ned, Chr. Vrouwenbond hield vo rige week een vergadering onder leiding van mevrouw Petter in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Spreker voor deze avond was de heer J. C. Spaans, hoofd van de chr. u.l o.-school te Zierikzee over het onderwerp: „Beschaving en milieu". Op zeer duidelijke wijze behandelde spreker de talrijke fa cetten van zijn onderwerp. De zeer gedegen causerie werd met aan dacht gevolgd. Enkelen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, terwijl 9 aan wezigen zich als lid opgaven, waar door dit ledental steeg tot 54. De heer Spaans sloot, nadat ge zongen was Gez. 281 1 en 4, met dankzegging. Geslaagde filmavonden Rode Kruis Ook in Scharendijke en Ellemeet werden de vorige week filmavon den gehouden van de afd. Schou- wen-Westhoek van het Nederlandse Rode Kruis. Beide avonden moch ten zich in een grote belangstelling verheugen, waaraan de film „De Citadel" wel niet vreemd zal zijn geweest. Ook het voorprogramma, w.o. een prachtige kleurenfilm van het K.L.M,-bedrijf, viel zeer in de smaak. De heer Kiers van het Rode Kruis sprak een propagandistisch woord en animeerde de verloting van de Welfare-artikelen, nfet zonder suc ces, want deze verloting bracht te Scharendijke f 88,50 en te Ellemeet f 61 op. De heer A. C. de Jonge, die de beide avonden opende, dankte ook voor deze goede opbrengst en dus het rapport, zullen de schepen langer moeten varen, zodat per dag korter kan worden gevist. Voor schepen met zwakke motoren - beneden 80 p.k. - zal dit nadeel zo zwaar wegen, dat verbetering of vervanging van deze vaartuigen en vernieuwing van de motoren nood zakelijk zal worden. voor de grote medewerking bij de melk-actie voor Kongo. Op beide avonden gaven zich en kele nieuwe leden op, zodat Scha rendijke thans 144 en Ellemeet 123 leden van het Nederlandsche Roo- de Kruis telt. Te Ellemeet was ook aanwezig de secretaresse van de afd. Schou- wen-Westhoek, mej. A. C. Hout man. OOSTERLAND Lezing over Amerika voor landbouwverenging Hoewel de weersgesteldheid ver van gunstig was, was toch de be langstelling nog tamelijk goed voor de vergadering der landbouwver- eniging, vrijdagavond gehouden in de „Blauwe Keet"; er waren ook verschillende dames aanwezig. De voorzitter de heer H. J. van de Zande, opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord tot de aan wezigen, inzonderheid tot burge meester van Eeten, diens echtge note, kringsecretaris F. C. Hanse, het bestuur van de zustervereni gingen van Bruinisse en Eikerzee, en niet het minst tot de spreker de heer W. de Vrieze te Haamstede, die zijn causerie bracht over Ame rika. De voorzitter dankte na af loop de heer de Vrieze voor zijn keurige uiteenzetting en hoopte hem nog eens terug te zien op een vergadering der vereniging, temeer orpdat spr. heeft vernomen dat er nog wel meer dergelijke reizen op het programma van de heer de Vrieze staan. Namens de landbouw- vereniging te Bruinisse dankte de voorzitter de heer P. L. Krepel de heer de Vrieze voor deze unieke gelegenheid een blik te kunnen werpen in het leven in .de States, voornamelijk op agrarisch gebied. HAAMSTEDE Herv. jeugdclubs hielden geslaagde jaarvergadering De gezamenlijke jaarvergadering van de hervormde jeugdclubs „Ly- dia" en „Gideon" is ook dit jaar een succes geworden. Vele ouders zijn bereid hun kinderen te verge zellen naar de avond, waarop ze voor het eerst op de planken ko men. Als ze dan bovendien kunnen genieten van een voor jeugdige spelers(sters) goede vertolking dei4 diverse rollen, dan is een avond met de jeugd een verkwikking. Elke club had twee stukjes inge studeerd, de meisjes van „Lydia" „Gierig Bontje" en „Wie een kuil graaft voor een ander". De jongens toonden hun kunnen in „De jon gens van de hobby-club" en „De schoenmaker en de spoken". Ter opluistering dienden twee stemmige zang van een koortje en voordrachten. Voor begeleiding der samenzang werd gezorgd door Mar- ja Malipaard. Al met al werd het een avondprogramma met „jeugdi ge klanken op de planken" Een da verend applaus voor de jeugdige tonelisten werd gebracht door het publiek toen ds. Boer voorstelde hun op deze wijze te danken voor deze avond. Niet minder dank bracht men aan hen die leiding gaven aan dit jeugdwerk. Verheugd was de pre dikant te kunnen mededelen dat er nu ook een club gevormd is voor jongens en meisjes boven de zes tien jaar. Er kunnen zich nog leden opgeven, zodat ds. Boer een drin gend beroep deed op de bezoekers (sters) boven die leeftijd, die in flink aantal de zaal bevolkten. De leider de heer Janse, verzorg de de bij bel vertelling, die hij hield naar aanleiding van Marcus 1 40- 45. Premier MacMillan van Enge land is zondagmiddag met zijn vrouw uit Frankrijk naar Enge land vertrokken. Hij heeft gedu rende het weekeinde met president de Gaulle gesproken over de we reldvraagstukken en de solidari teit van het westen. BURGH, 28-1. In de „Koebel" was een behoorlyk aantal her vormde gemeenteleden opgekomen om te luisteren naar ds. F. Don die de actie: „Liefde kent geen tekor ten" nader uiteenzette. Ds. Don begon met te zeggen dat de tijd, waarin een kleine gemeen te geen predikant kan houden, voorbij is. Toch zijn er nog steeds veel vakatures, o.a. in de ring Brouwershaven niet minder dan vier. Een der oorzaken van de moeilijkheden, die zich voordoen om in die vakatures te voorzien is het steeds groter wordende finan ciële vraagstuk. In de loop der jaren kwam de devaluatie van ons betaalmiddel, waardoor het rijks traktement ver in waarde daalde. Het rijkstraktement werd inge voerd na de Franse revolutie, doch dit bedrag, waarvan een predikant vroeger een vrij luxueus bestaan had, is na alle periodes van verho gingen van de levensstandaard eender gebleven. Ook de inkom sten uit de dode hand (waardeda ling bezit) gingen achteruit. Vanaf 1930 kregen de kerkvoogdijen met financiële moeilijkheden te kam pen, de een wat later dan de ander. Collektes, bazars, enz. moesten het allernoodzakelijkste opbrengen, en het gezegde van „de kerk is rijk" gold vanaf die tijd niet meer. De werkzaamheden aan kerk, pastorie enz. werden zoveel mogelijk gemi- niseerd omdat het geld ervoor een voudig ontbrak. Ook de ontvolking van het platteland had tot gevolg dat de inkomsten verminderden. De ontvolking had tevens tot ge volg een zekere veroudering van de bevolking met minder kerkbe zoek. De kleine plattelandsgemeen ten kregen rake klappen, die ze maar moesten incasseren. Moeilijkheden door vakature Burgh kon tot en met 1959 met een batig saldo werken, doch de toen heersende vakature bracht de moeilijkheden met zich mede. Burgh kon geen dominee meer houden omdat het geld uit „de le vende hand" niet genoeg was. De Delta-commissie bracht enige uit komst zodat Burgh ds. Don kreeg, de pastorie vernieuwd kon worden en de fraaie oude kerkmuur geres taureerd kon worden. De verbou- wingskosten voor de pastorie wa ren f 6800,en de muur kwam de Scheepvaartberichten Alchiba, 28-1 te Philadelphia. Japara, 27-1 van Aden naar Suez. Lemsterkerk, 29-1 te Amsterdam. Sarangan, 28-1 van New York naar Panama. Tegelberg, 27-1 van Buenos Aires naar Santos. Wonogiri, 26-1 te Saigon. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 30-1. Officieuze noteringen per 100 kg.: Consumptie-tarwe, basis 17 pet. vocht, volgens monster, naar kwa liteit en schotpercentage tot f 33 franco fabriek; Schottarwe, mits gedroogd f 18-23. Voedergranen, gerst vast, haver goed prijshoudend: Maalgerst, volgens monster f 23- 25,50; Kippegerst, volgens monster f 24,50-26,25; Haver, ongepunte volgens monster f 19-22. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten op monster f 24- 28, prima kwaliteiten tot f 33; Schokkers, op monster f 24-27,50, prima kwaliteiten tot f 31; Bruine bonen, boerenschoon op monster, goed droog tot f 61. Aardappelen ROTTERDAM, 30-1. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: Eigen heimers f 12,50-15Bintje f 8-9,50. Voeraardappelen f 1-3. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. kerk op f 390,30 te staan. Bijna de gehele muurkosten worden door het rijk betaald. De vrijwillige bij dragen voor de kerk vielen f 300, tegen en de opbrengst was minder dan in 1959. Ook de opbrengst van de collektes daalde met f 500, Om een en ander weer op peil te brengen wilde spr. nooit zijn toe vlucht nemen tot hoofdelijke om slag. Ds. Don die een ingenieus reken meester blijkt te zijn, toonde hier op de gehele gemeenterekening op het bord, waarbij hij zelfs de col lektes in grafische voorstelling had verwerkt De .begroting sluit met een nadelig saldo van f 5000,wat geheel uit vrijwillige bijdragen moet komen. „Als er in de ge meente liefde is, dan zijn er geen tekorten", aldus ds. Don, daarmee openbaarde hij zijn nieuwe actie, die hoofdzakelijk is geplanned op spreiding van de vrijwillige bij dragen. Het betalen ineens stuit meestal op grote moeilijkheden, daarom wil de kerk de bijdrage in twaalf keer, of in vier keer, of in twee keer of ook ineens ophalen. Het Belgische mandaatgebied Roeanda heeft zichzelf tot repu bliek verklaard. Joseph Gitera, voorzitter van de voorlopige natio nale vergadering, heeft zondag op een openbare bijeenkomst meege deeld, dat er een einde is gekomen aan de regering van Mwami Kigeri en dat Roeanda voortaan een repu bliek is. De door de Parmehottoe- partij voorgedragen Mbonyoemoet- wa is tot president gekozen. UTRECHT. Hare Majesteit Ko ningin Juliana heeft in de Nicolai- kerk in Utrecht de herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Wil lem Arntszstichting bijgewoond. De jubilerende stichting beheert twee psychiatrische ziekenhuizen, het Willem Arntszhuis in Utrecht en de Willem Arntszhoeve in Den Dolder, die momenteel plaats bie den aan in totaal 1300 patiënten. HAARLEM. In Haarlem zijn twee bejaarde vrouwen door gasverstik- king om het leven gekomen. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 20. „Hela, wat moet die snuiter?" vraagt Sir John verrast, ter wijl hij zijn paard inhoudt. De gewapende ruiter wenkt met zijn handen. Opnieuw klinkt er gekraak in het struikgewas en drie, vier gewapende ruiters scharen zich achter de eerste op het bos pad. „Verduiveld, kijk eens naar die omgehakte bomen, dwars over he pad!", zegt Aram op gedempte toon. „Ze hebben de weg ver sperddit lijkt verdacht veel op een hinderlaag „Ha, struikrovers!" roept Sir John opgewekt. „Dat kan een he roïsch gevecht worden, vrienden! Hale, makkers, zijn jullie van plan ons uit te schudden?" De voortse der ruiters drijft zijn paard naar de versperring van omgekapte bomen. „Inderdaad, Sir, dat is ons plan", zegt hij scherp. „Gooi alle wapens op de grond, dat bespaart u een hoop moeilijk heden en ons onaangenaam werk!" „Laten we rechtsomkeret maken", piept Silvester benauwd, maar als de dichter zijn paard wil wenden, klinkt achter hen hoefge trappel en een andere troep ruiters stormt het bospad op. Voor en achter hen is dew eg nu afgesloten door gewapende ruiters KERKNIEUWS Hervormde Gemeente van Burgh kampt met tekorten Predikant ontwerpt financieringsplan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5