DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEPROEVINGEN VAN ENORME OMVANG VOOR V.S. IN KOMENDE JAREN POGING TOT AANRANDING Hog ere olieprijzen per 1 februari OVERSTROMING IN HENGELO Het tweede t.v.-programma De hongersnood in Kongo „Verenigd Spaans-Portugees bevrijdingsfront" in Brazilië? DINSDAG 31 JANUARI 1961 117e Jaargang No. 18915 MRIKZEES«®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers If ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes'(max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannswekken 11, Zlerikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kennedy's „State of the Union „Elke (lag nader tot uur van het maximale gevaar" WASHINGTON, 30-1. „\VU mo gen ons nooit tot het geloof laten verleiden, dat de Sovvjet-Unie en China hun streven naar wereld overheersing hebben opgegeven", heeft president Kennedy maandag gezegd in zijn eerste boodschap over de „State of the Union", die hij voorlas aan het congres. De ge hele Amerikaanse defensie-strate gie zal aan een nieuw onderzoek worden onderworpen. De binnenlandse economische toestand noemde de president ver ontrustend, maar niet hopeloos Hij zal ,naar zijn mening nog slechter worden alvorens het getij gaat keren. Elke dag neemt de crisis in omvang toe en wordt de oplossing moeilijker. Elke dag komen wij nader tot het uur van het maxi male gevaar, terwijl de bewapening toeneemt en de vijandige krachten sterker worden, aldus de presi dent. Hij heeft versteld gestaan toen hij op de hoogte kwam van „de enorme omvang der beproevingen die de Amerikanen in de komende vier jaar zullen moeten doorstaan". Kennedy zal het Congres mach tiging vragen voor een doeltreffen der hulpprogram voor de ontwik keling van andere landen. De oost-Europese landen De hoop op bevrijding van de Oosteuropese landen mag nimmer uit het oog worden verloren. Er moet worden voorkomen dat de bewapeningswedloop zich uit breidt tot nieuwe landen en tot in de ruimte. Amerika zal zich blijven inspan nen om de onafhankelijkheid in Azië. „die door China wordt be- Mr. Toxopeus in toespraak tot studenten: „Morele verplichtingen grondslag van onze Nieuiv-Guinea-politiek" ROTTERDAM, 30-1. „De grond slag van onze Nieuw Guinea-poli- tiek moet zijn dat wij morele ver plichtingen hebben tegenover de 700.000 mensen, die daar wonen en die wij niet zomaar in de steek kunnen laten", aldus betoogde de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, tijdens een lezing, die hij maandagmiddag hield in de aula van de Neder- landsche Economische Hoogeschool ter gelegenheid van het negende lustrum van de Rotterdamsche studenten dispuut vereniging "De Blaauwe Acoleyen". Nederland heeft op Nieuw-Gui- nea slechts één taak: de autochto ne bevolking te brengen tot een ontwikkeling, waarmee zij zelf kan beslissen over eigen lot. Dat eigen lot behoeft niet volstrekt onafhan kelijkheid te zijn, zo zei mr. Toxo peus, er zijn voor de Papoea's in de toekomst nog vele staatkundige mogelijkheden. Door de interna tionale situatie is het niet mogelijk de zelfbeschikking voor te berei den op een andere wijze, dan nu geschiedt. Indien zich inderdaad een andere en betere mogelijkheid zal voordoen, dan zal die zeker v/orden aangegrepen. Mr. Toxopeus had bij de Papoea's een in het algemeen grote politie ke belangstelling opgemerkt. De politiek-georganiseerden spraken zich unaniem uit tégen opneming door Indonesië, hun voorkeur voor de toekomst gaat uit naar een fu sie met Australisch Nieuw-Guinea, de stichting van een Melanesische unie of een band met Nederland. Zonder twijfel zullen er onder de bevolking ook personen zijn, die aansluiting bij Indonesië wensen. Maar die zijri gering in getal en politiek niet gegroepeerd. DEN HAAG. De Groninger coas ter „Unitas" is in het Kanaal bij Liverpool in aanvaring gekomen met een lichtboei. Het schip kwam in ernstige moeilijkheden. Om kwart over zes ontving een kust- station het bericht: „We kapseisen binnen een minuut". Omstreeks zes uur vroeg de „Unitas" om hulp van een reddingsboot. Om half acht was de bemanning veilig aan wal. dreigd", te verzekeren. Over de Navo zei Kennedy, dat deze door economische rivaliteit en het laten prevaleren van binnen landse belangen is verzwakt. Een gemeenschapp?lijke doelstelling werd niet bereikt. EINDHOVEN, 30-1. Twee jonge Duitsers uit Duisburg van resp. 20 en 21 jaar, die in gezelschap waren van twee Eindhovensb knapen van 17 en 15 jaar, hebben zondagavond op de Bennekelstraat een 14-jarig meisje uit Eindhoven overmeesterd en in hun auto, voorzien van een Duits kenteken, gesleurd. Het meisje was met een vriendin op weg naar huis. Onderweg werden zij aangesproken door twee jon gens die de meisjes verzochten in hun wagen plaats te nemen. Zij weigerden, waarop twee van de vier inzittenden uit de wagen kwa men en ieder een meisje achterna liep. Eén der meisjes wist te ont komen, doch het andere werd in de wagen gesleurd. Een voorbijgan ger greep evenwel in en wist hét meisje te bevrijden. De vader van een der kinderen, een hoofdagent van politie, was intussen gewaar schuwd, waarna aanhouding van de knapen volgde. AMSTERDAM, 30-1. Op 1 febru ari a.s. zullen, 'naar van de olie maatschappijen wordt vernomen, de verkoopprijzen voor een aantal aardolieprodukten verhoogd wor den. Deze verhoging van de binnen landse verkoopprijzen welke na voorafgaand overleg met het minis terie van economische zaken tot stand is gekomen betekent een aanpassing aan de gestegen wereld marktnoteringen. Met ingang van genoemde datum worden petroleum en tractorpetroleum cent per liter, gasolie, autogasolie en huis brandolie 0,8 cent per liter duur. der, met dien verstande dat de prijs van huisbrandolie I voor particu lieren 0,85 cent per liter verhoogd zal worden. De prijs van dunne stookolie wordt verhoogd met 55 cent per 100 liter, die van zware stookolie met 4 gulden per ton en die van middelzware soorten met f 3,50 per ton en 3 gulden per 1000 liter. Enige tijd geleden heeft een zware brand een krot. tenwrjk in Kowloon, Hongkong, met de grond gelyk gemaakt. Vier kinderen kwamen in de vlammen om; meer dan 10.000 mensen werden in een slag dak loos. Dagen later kon men de ongelukkige bewoners in het puin zien zoeken naar mogelijk gespaard ge bleven eigendommen. Vandaag - de 31ste januari jaardag. viert H.K.H. prinses Beatrix haar 23ste (Foto: Max Koot). Delta-plan-problemen „Zevibel" stelt commissie van acht in VLISSINGEN, 30-1. De Zeeuwse vereniging tot behartiging van de visserybelangen „Zevibel" heeft een commissie van acht ingesteld, die zich bezig zal houden met de problemen rond de uitvoering van het Delta-plan en de consequenties van dit plan voor de Zeeuwse vis serij. De commissie zal contacten on derhouden met de commissie ex. art. 8 van de Deltawet. Voor de commissie zijn aangewezen een viertal burgemeesters en vier be- drijfsleden. Het eerste werk van de commissie van acht zal zijn het op stellen van een schade-rapport over de visserij vanuit Veere, in ver band met de sluiting van het Veer- se Gat, die over enkele maanden definitief zal zijn. De commissie van acht heeft reeds besprekingen gevoerd met ir. Maris, voorzitter van <je commissie ex art. 8 Deltawetten, die zich heeft laten bijstaan door verschei dene ingenieurs van de Deltawer ken. In dit onderhoud is gespro ken over de nieuwe vissershaven van Colijnsplaat, voornamelijk over het bouwen van de strekdam en het aanbrengen van meer meerpa len. De vissers van Vfeere en Arne- muiden zijn van mening, dat de palen te wijd uit elkaar staan om de schepen te kunnen afmeren en verder dat een strekdam noodza kelijk is om de meer dan normale golfslag in deze nieuwe haven te gen te gaan. Deze zaak is nu door rijkswaterstaat in studie genomen. Men hoopt in overleg met „Zevi bel" tot een bevredigende oplossing te komen. President Tsjombe van Katan ga heeft maandag „een laatste be roep" op de opstandige Baloeba's in het noorden en het midden van Katanga gedaan om een einde te maken aan de opstand. Vliegtuigen hebben vlugschriften met dit be roep afgeworpen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De neiging om in anderen I het goede te zien, getuigt van een goed hart. HENGELO, 30-1. Evenals in be gin december zijn in Hengelo als gevolg van de langdurige regenval tijdens het weekeinde, weer flinke overstromingen opgetreden. De be ken, die het water uit hoger gele gen gebieden van Twente en Duits land naar Hengelo voeren, konden het water vanmiddag niet snel ge noeg meer verwerken en traden buiten d? oevers. Vele straten kwa men blank te staan, waarbij het water ook enkele tientallen huizen binnendrong. Enkele woningen werden ontruimd. Tegen het eind van de middag ondervond het verkeer grote moei lijkheden door het water, omdat met name in de binnenstad de stra ten onbegaanbaar werden. HILVERSUM, 27-1. Bij het op stellen van de begroting voor 1961 heeft het bestuur van de Neder landse Televisiestichting, in ver band met de tot standkoming op niet al te lange termijn van het tweede programma, belangrijke bedragen uitgetrokken voor de fi nanciering van de daarmee ver bandhoudende kosten van studio- bouw, apparatuur en exploitatie, aldus deelt de N.T.S. mede. GENEVE, 30-1. Het aantal slacht offers van de hongersnood in Kon go is dank zjj de massale interna tionale hulp met 75 procent terug gelopen, aldus hebben de Verenig de Naties meegedeeld. Van 15 december tot 25 januari is 700 ton levensmiddelen, voorna melijk mais, gedroogde vis, palm olie en melk, naar Kasaï gevlogen. Een tekort aan transportmiddlen bemoeiliikt echter de distributie ter plaatse. In de nabuurlanden van Kongo zijn voorts grote hoeveelheden hulpgoederen opgeslagen. MIJDRECHT-, Op het Hofland in Mijdrecht heeft een aanrijding plaats gehad, waarbij een 63-jarige bromfietser, de betonarbeider H. Doornekamp, om het leven is ge komen. De man, die op weg was naar zijn werk, kwam in botsing met een wielrijder. Galvao wil schout-bij-nacht Smith ontvangen op „Santa Maria" RECIFE, 30-1. Kapitein Galvao, de leider van de Portugese opstan delingen die zich van het passa giersschip „Santa Maria" hebben meester gemaakt, heeft zich bereid verklaard de Amerikaanse schout bij-nacht Smith te ontvangen. Deze Amerikaan, die bevelhebber in het Caraibische gebied is, wil praten over de ontscheping van de bij na zeshonderd passagiers. Hij is daartoe naar Recife gekomen. Op vijftig kilometer van deze plaats ligt de „Santa Maria" voor anker. Schout-bij-nacht Smith zal zich aan boord van de Amerikaanse torpedoboot jager „Gearing" naar de „Santa Maria" begeven. De „Gearing" die maandagavond uit Ivoorkust in Recife werd verwacht zou instructies voor de schout-bij nacht meebrengen. Van Ameri kaanse zijde in Recife werd mee gedeeld, dat de torpedoboot jagers „Wilson" en „Damato" zullen hel pen bij het uitvoeren van deze in structies, overeenkomstig de met kapitein Galvao gesloten overeen komst. Maandagochtend vroeg kapitein Galvao aan gouverneur Lacerda van de staat Guanabara toestem ming om „vrijelijk" de haven van Rio de Janeiro binnen te lopen. De gouverneur antwoordde dat hij zich zou houden aan het besluit van de huidige regering om de „Santa Maria" aan te houden, zodra het schip in een Braziliaanse haven komt, eru asiel aan Galvao en de zijnen aan te bieden. Dit antwoord van Lacerda wordt belangrijk geacht, omdat de gou verneur, een voormalige opposi tieleider, nauwe betrekkingen on derhoudt met Janio Quadros, die dinsdag als president wordt geïn stalleerd. Verwacht wordt dat de „Santa Maria" een Braziliaanse haven zal aandoen, zodra Quadros president is. Braziliaanse bla den meldden zondag dat Qua dros had gezegd, dat h\) kapi tein Galvao alle nodige waar borgen daarvoor zou geven. Verklaring van Delgado RIO DE JANEIRO, 30-1. De in Brazilië in ballingschap vertoeven de leider der Portugese oppositie tegen het bewind van professor Salazar, generaal Delgado, heeft maandag te Rio de Janeiro in een gesprek met een vertegenwoordi ger van het dagblad „Diario da Noite" verklaard dat hij een over eenkomst heeft gesloten met lucht- maarschalk Emilko Herrera, „de president van de Spaanse regering in ballingschap", om tot een „ver enigd Spaans-Portugees front ter bevrijding van Spanje en Portu gal" te komen. Hij zei verder dat de Portugese burgers „thans niet kunnen hel pen, omdat zij, dit vanwege de waakzaamheid der Portugese auto- ritéiten, geen wapens hebben". Hij meende ook dat „de meer derheid van het Portugese leger achter mij staat", waaraan hij toe voegde: „er bestaat echter wel een grote onverschilligheid, die door sommigen als lafheid wordt be schreven".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1