DE „SANTA MARIA" KIEST LIGPLAATS VOOR BRAZILIAANSE KUST Admiraal Pröpper verwacht geen aanval op Nieuw-Guinea Overstromingen in Indonesië KENNEDY WIL GESPREK MET CHROESJTSJEF Amerikaans-Chinees contact over vrijlating gevangenen? DE KWESTIE NIEUW-GUINEA DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG SO JANTJARI i960 117e jaargang No. 18914 ZIERIKZEESUIEwNIEUMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 1( ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tol. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Machines werden zondagmiddag stopgezet RECIFE, 29-1. De machines van de „Santa Maria" zyn zondagmid dag om 16 uur stopgezet. Het schip bevindt zich op 50 kilometer van de Braziliaanse haven Recife. Ver wacht wordt, dat de ontscheping van de passagiers in volle zee zal geschieden. Kapitein Galvao heeft geseind dat het aanvankelijk wel in zijn bedoeling lag de passagiers naar de vaste wal te brengen, maar dat dit om tactische redenen niet mo gelijk is. „Wij zullen de rest van de zondag en waarschijnlijk een deel van de maandag op 30 mijl van Recife doorbrengen", aldus Galvao. De nieuwe president van Brazilië Janio Quadros, zou tegenover een journalist hebben verklaard: „Gal vao is mijn vriend. Het zou me niet verbazen als hij op 31 januari te middernacht - het moment waarop mijn ambtstermijn als president begint - Brazilië aandoet". Een woordvoerder heeft zater dagavond op het Amerikaanse vlootsteunpunt San Juan op Porto Rico meegedeeld dat de Verenigde Staten op één na al hun vliegtui gen die de „Santa Maria" hebben gevolgd, zullen terugtrekken. De Amerikaanse woordvoerder zei dat de Brazilianen definitief hebben verboden dat Amerikaanse vlieg tuigen van Braziliaanse vliegvel- af de „Santa Mara" schaduwen. De Amerikaanse marine trekt om die redenen al haar toestellen uit Brazilië terug met uitzondering Papoea's moeten verder ingeschakeld SCHIPHOL, 27-1. Luitenant-ad miraal H. II. L. Pröpper, voorzitter van het Comité van Verenigde Chefs van Staven, die van een ori ëntatiereis door Nieuw-Guinea op Schiphol terugkeerde, zeide in een onderhoud voor de televisie met de pers, dat de huidige Nederlandse krijgsmacht op het eiland in staat moet worden geacht alle infiltra ties van Indonesië op te rollen. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat Indonesië een werkelijke grote aanval op Nieuw-Guinea zou lan ceren. Voorts achtte hij het nood- Rood China zou A-bom hebben Het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and Rockets" heeft zater dag gemeld, dat communistisch China een eind op weg is, zijn eer ste kernwapen op een honderd meter hoge toren tot onploffing te brengen. Het wapen zou van Chi nees uranium zijn vervaardigd en de kracht hebben van ongeveer 20 kiloton. Prins Bernhard in Spanje MADRID, 28-1. Prins Bernhard is zaterdag per vliegtuig in Madrid aangekomen. De prins ging zondag, vergezeld van prins Juan Carlos de Bourbon en diens leraar, de her tog van Albuquerque, op jacht in de buurt van Valdopenas. Vandaag (maandag) zou prins Bernhard naar Nederland terugke ren. zakelijk dat de Papoeabevolking zelf zo spoedig mogelijk bij de ver dediging van het eigen land wordt ingeschakeld. Hij zei er een voor stander van te zijn dat de Neder landse krijgsmacht aldaar met Pa poea's wordt uitgebreid. In wak verdronken BERGUM. De vierjarige Joke Kooistra uit Rijperkerk (gem. Tiet- jerksteradeel) is in de Rijperker- kervaart in een wak geraakt en verdronken. Het kind schoof zich voort achter een stoel en verdween in het niet afgezette wak zonder dat iemand het zag. Het kind over leed, nadat kunstmatige ademha ling was toegepast, korte tijd later in het ziekenhuis. DJAKARTA, 27-1. De stortre gens die thans sedert een week zijn gevallen in de streek van Bekasi west Java, hebben overstromingen veroorzaakt, waarvan de gevolgen als een nationale ramp worden be schouwd. Er is nog geen officieel aantal slachtoffers bekend gemaakt, doch de militaire overheid neemt aan, dat minstens 500.000 mensen zijn geëvacueerd en ongeveer 50.000 dessahuizen zijn weggespoeld. Tal rijke personen, worden vermist en ruim 100.000 hectare sawah zijn verwoest. van dat waarmee schout-bij-nacht Smith van San Juan naar Belem gevlogen. Deze opperofficier van de Amerikaanse marine is naar Belem gegan voor onderhandelin gen met Galvao. V.S. zenden Chimpansee de lucht in WASHINGTON, 27-1. De Ameri- kaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart is voornemens een vierjarige chimpansee binnen on geveer een week tijds op ongeveer 185 kilometer hoogte eeni luchtreis van circa 460 kilometer over de At lantische oceaan te laten maken. Dit zal geschieden in het kader van het „Mercury"-ontwerp, dat beoogt binnen een jaar tijds een mens in een aardsatelliet een baan om de aarde te laten beschrijven. De ongeveer achttien kilogram wegende chimpansee zal worden gekozen uit zes van deze dieren, di-e verscheidene maanden lang voor een ruimtevlucht zijn opgeleid. Sjoukje Dijkstra Europees kampioene kunstrijden BERLIJN, 28-1. Sjoukje Dijkstra prolongeerde zaterdagavond in het sportpaleis in Berlijn haar Euro pese titel in het kunstrijden', na een zeer fraai gereden kuer. Sjoukje Dijkstra, die dezelfde dag haar 19e verjaardag vierde, gaf zichzelf zodoende een mooi verjaardagscadeau. KLANKBEELD VOOR DE RADIO De verjaardag van Prinses Beatrix LEIDEN, 27-1. In het nationaal programma op de avond van 31 ja nuari, de verjaardag van HK.H. prinses Beatrix zullen worden uit gezonden een gelukwens van de rector magnificus der Leidse uni versiteit aan de hoge studente, fe licitaties van buitenlandse univer siteiten, studentenliederen en van 9.30-10.30 uur een klankbeeld van de Leidse universiteit van 1575- 1975. Dit klankbeeld is samenge steld door B. A. van Mourik schrij ver van Universitas Leidensis, en J. Reinboud. Medewerking werd daaraan verleend o.a. door studen ten, het Leids amateur toneelge zelschap, de organist van de Pie terskerk en toneelspelers van Hil versum. India heeft het Britse vorstenpaar een sprookjes achtige ontvangst bereid. De ontvangst in het paleis van de maharadja van Jaipoer was glorieus. - Ko ningin Elizabeth zat op de rug van een zwarte oli fant. De draagcabine was van filigraan-goud., De olifant zelf was overdekt met zilveren bellen. Naast de koningin zit de maharadja in een costuum van blauwe zijden brocaat. In V.N.-verband Dean Rusk - topgesprek NEW YORK, 28-1. Kennedy zal het toejuichen als hfj binnen het raam van de algemene vergadering der Verenigde Naties in maart een informeel gesprek met Chroesj- tsjef kan hebben. Dit heeft Adlai Stevenson, de lei der van de Amerikaanse delegatie by de V.N., op een persconferentie in New York meegedeeld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft in dit verband gezegd: Wij wensen ons niet te binden aan theoretische of dogmatische gedachten over de wijze waarop wij overleg zullen plegen met an dere landen. Welke wijze de beste is zal vol gens hem telkens weer van de om standigheden moeten afhangen De regering- Kennedy wilde daarom de mogelijkheid van een topconfe- Prestatie op leeftijd KAMPEN, 27-1. Aan de Jo hannes Calvijn academie te Kampen is geslaagd voor het doctoraal examen theo logie de heer J. Vermij al daar. De heer Vermij die 63 jaar is, was oorspronkelijk werkzaam aa nde Calvè-fa- brieken te Delft en ging daarna te Kampen teologie studeren. In 1935 deed hij aan de theologische hoge school kandidaatsexamen. De heer Vermij is sinds ja ren werkzaam als assistent bibliothecaris aan de theo logische hogeschool te Kam pen. Een landgoed voor een gulden ENSCHEDE, 27-1. De gemeen- teraad van Enschedé heeft beslo ten het landgoed „Drienerlo" voor de som van 1 gulden over te dra gen aan het rijk. Dit landgoed, ge legen op het grondgebied van de gemeente Enschedé (tussen deze stad en Hengelo) acht minister Cals de meest geschikte vestigings plaats voor een technische hoge school in het oosten des lands. Tevens besloot de raad een kre diet van f 10.000 uit te trekken ten behoeve van planologische maatre gelen, verband houdende niet de bouw van een technische hoge school. De raadsleden di>3 over dit voorstel het woord voerden zeiden te hopen dat de staten-generaal zich zullen conformeren aan de op vatting van het kabinet inzake de stichting van een T.H. in het oos ten des lands. Zeldzame vogel in Nieuw-Zeeland In het Fiordland natuurreservaat op het zuidelijke eiland van Nieuw Zeeland is een kakapo aangetrof fen. Men meende dat deze vogels reeds lang waren uitgestorven. De minister van binnenlandse zaken, Frank Leon Gotz, heeft de vondst van groot belang genoemd. Martin Hibling, ex-lid van de Amerikaanse geheime dienst die in Berlijn opereerde, is als vermist opgegeven, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger in Berlijn meegedeeld. De 35-ja- rige Hibling heeft kortgeleden zijn ontslag genomen bij de geheime dienst na ruim een jaar hiervoor gewerkt te hebben. Hij was van plan naar de V.S. terug te keren. rentie niet beslist bij voorbaat uit sluiten. Rusk, die dat laatste trouwens nooit met zoveel woorden heeft gezegd, verklaarde dat een uitslui ting van de mogelijkheid van een topconferentie zeker niet in het na tionale belang zou zijn. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Liefhebberijen verraden vaak eerder het karakter van de mens dan zijn handelingen. ALKMAAR. Bij een brand op een woonboot aan het Zeglis te Alkmaar is een kind van anderhalf jaar om het leven gekomen. De vader van het kind, de heer van Tol, is ernstig gewond in het zie kenhuis opgenomen. In maart gesprek te Warschau WARSCHAU, 28-1. Een woord voerder van de Amerikaanse am bassade te Warschau heeft zaterdag meegedeeld dat een bijeenkomst van de Amerikaanse en de Chinese ambassadeur in Warschau, Jacob Beam en Wang Ping-Nan, in on derling overleg is uitgesteld van donderdag aanstaande tot 7 maart. Ambtenaren te Washington heb ben zaterdag gezegd dat de rege ring van Kennedy op het ogenblik een studie maakt van de betrek kingen met communistisch China en dat de bijeenkomst van de am bassadeurs Beam en Wang om die reden is uitgesteld. De regering wil het verloop van de vroegere be sprekingen tussen de twee ambas sadeurs bestuderen alvorens dit contact wordt hervat. Volgens onbevestigde berichten zou de Amerikaanse regering wil len proberen van China de vrijla ting te krijgen van vijf Amerikanen die in China gevangen worden ge houden. Zoals bekend, onderhouden de Verenigde Staten en China geen diplomatieke betrekkingen. In de afgelopen drie jaar hebben de am bassadeurs van de twee landen echter geregeld contact gehad. Oostenrijk en Italië praten tevergeefs over Zuid-Tirol WENEN WIL AUTONOMIE VOOR HET GEBIED MILAAN, 29-1. Het Italiaans- Oostenrijks overleg over de Duits sprekende minderheid in de Itali aanse provincie Alto Adige is op niets uitgelopen. Blijkens een com munique dat zaterdag in Milaan werd uitgegeven, zijn de twee par tijen tot de slotsom gekomen, dat hun standpunten onverenigbaar ztfn. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Segni, en zijn Oostenrijkse ambtgenoot dr. Kreis- ky, waren vrijdag In Milaan met hun besprekingen begonnen. Vol gens het communique gaf dr. Kreisky als zijn mening te kennen, dat het geschil alleen uit de weg kan worden geruimd, als het be trokken gebied - dat Oostenrijk zuid-Tyrol noemt - autonomie krijgt. Segni verklaarde echter dat men niet tot een akkoord zou kun nen komen, als hiervoor een wijzi ging in de Italiaanse grondwet no dig is, wel was, naar hij zei, Italië, bereid „passende voorzieningen" voor de Duits sprekende bevol kingsgroep te treffen binnen de huidige constitutie, mits Oostenrijk de kwestie dan voorgoed zou laten rusten. Dit voorstel achtte de Oos tenrijkse delegatie evenwel onaan vaardbaar. Kennedy stopt „oorlog met scheldwoorden'' WASHINGTON, 28-1. De nieuwe Amerikaanse regering onder Ken nedy heeft besloten een einde te maken aan de „oorlog met scheld woorden" en er op toe te zien, dat de strijdkrachten weer een „zwij gende macht" op het gebied van de buitenlandse politiek worden. Het Witte Huis en de ministeries van buitenlandse zaken en defensie zijn overeengekomen, dat voortaan in redevoeringen van hooggeplaat ste militairen zekere beperkingen in acht zullen worden genomen. Het eerste resultaat van deze afspraak was, dat op instlgnatie van het Witte Huis en het State Departement een rede, die de staf chef van marine, admiraal Burke,, vrijdagavond in Washington zou uitspreken, herschreven werd. NA HERSTEL VAN ZIEKTE Prinses Margriet weer terug in Nederland SCHIPHOL, 29-1. Prinses Mar griet, die drie weken geleden na haar ziekte van Pfeiffer voorver- der herstel naar Zwitserland ging en daar op 19 januari haar 18e verjaardag vierde, is zondagavond met een lUntoestel uit Genève op Schiphol teruggekeerd. Zij was vergezeld van mej. Ingenhousz, verzorgster van de jongste prinses sen, en door een vriendin, de doch ter van de commissaris der konin gin In de provincie Limburg. Op Schiphol werd het een waar lijk stormachtig weerzien. Daar stonden koningin Juliana, prinses Marijke, een vriendin uit Laren van prinses Margriet en nog enkele kennissen van de koninklijke fa milie te wachten. De hele groep trotseerde de harde vlagen regen, die de storm over het platform zwiepte toen de machine tot stil stand kwam. Prinses Margriet daalde als eer ste de trap af en tevergeefs poogde een grond-stewardess haar in de storm een grote parapluie boven het hoofd te houden. De prinses vloog haar moeder in de armen en kuste vervolgens haar zusje en vriendinnen. Initiatief van Hammarskjoeld? NEW YORK, 29-1. Aangenomen wordt dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ham marskjoeld, een onderzoekinstelt naar de mogelijkheden voor de Verenigde Naties de spanning tus sen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea te doen verminderen, aldus is zaterdag uit New York vernomen. Zoals ge meld, heeft Hammarskjoeld dezer dagen met de permanente verte genwoordigers van Nederland en de Maleise federatie, mr. C. W. A. Schürmann en Kamil, gesproken. Degenen die bij een dergelijk contact betrokken zijn, hebben niets willen zeggen. Het personeel van de secretaris-generaal zweeg over zijn chef zoals altijd wanneer deze bezig is met „stille diploma tie". Ook Nederlandse en Maleise diplo maten hebben niets gezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1