SPIONNE IN PLASTIC CLAEYS de ideale combinatie B. KLOET - Grachtweg 24 MAAIDORSER met BAMFORDS OPRAAP-PERS CLAEYS Maaidorsers met FORD Motor en BAMFORDS Opraap-persen KUNT U LUISTEREN? Beeldbuis PHILISHAVE Van deii Berge - Tel. 01110-2218 - ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 2t januari i96i No. 18913 1961 wordt geen slecht jaar voor automobielindustrie Ook 1960 was niet ongunstig AMSTERDAM, 24-1. De voorzit- ter van de R.A.I., d,e heer A. J. ten Hoeve, heeft zijn optimisme uitge sproken ten aanzien van de auto mobielindustrie. Hij zei dat niet alleen 1960 ,een uitzonderlijk goed jaar is geweest voor wat Neder land althans betreft, maar dat hij dit ook verwacht voor het jaar 1961. „Internationaal gezien is 1960 in enkele landen misschien niet zo goed geweest voor de automobiel industrie, maar dat neemt niet weg dat men toch van een topiaar kan spreken Als er ergens een kleine teruggang in de industrie is ge weest dan was die niet zo ernstig als gesuggereerd wordt". De heer ten Hoeve zei er van overtuigd te zijn dat de omzet in de automobielindustrie over de ge hele wereld hetzelfde peil zal be reiken als in 1960. Ten aaniien van Nederland was de heer ten Hoeve bijzonder tevreden. In 1960 werden in ons land ruim 100.000 kenteken bewijzen uitgegeven. WAT BIEDT DE WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 28-29 januari: C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUW EN Weekeinde 28-29 januari: J. L. Braber, Dreischor, tel. (01112) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 28-29 jaunari: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110) 2180. WIJ OUDERS p^Dö>PI>oe>ï>|öSa-ci Op een middag na het boodschap pen doen geraakte ik bij een H.B S. plotseling midden tussen de kris en kras door elkaar fietsende jon gelui, die lachend en schreeuwend eveneens op weg naar huis waren. Uiteraard probeerde ik er zo snel mogelijk doorheen te komen, wat ook wel lukt'e. In een van de zij straten reed ik achter twee jon gens, die luidt met elkaar aan het converseren waren. Natuurlijk kon ik het giootste deel niet verstaan, maar toen ik :e passeerde hoorde ik de een tegen de ander zsggen: „Nou ja, thuis ze horen natuur lijk wel wat je zegt, maar ze lui steren niet, niet écht, bedoel ik De rest ging door de groter wor dende afstand verloren. Maar even later realiseerde ik me, dat dit af geluisterde gesprek bijzonder inte ressant had kunnen zijn, want hier werd de gedachte vein jongeren geuit over het naar hen luisteren van ons, ouderen. Het liet mij niet los en ik heb er dieper over nagedacht. Vooral dat laatste: „ze luisteren niet,.., niet écht De grote gave Zij die menen dat de jeugd wer kelijk niet beter verlangt dan alleen maar zichzelf te horen praten, leg gen een ontstellend gebrek aan be grip aan de dag. Het kind - de kleuter zowel als de opgeschoten H.B.S.'es - verlangt veel meer. Het begint bij de kleuter met :ijn „Mammie luister esen die be hoefte groeit met het kind mede tot lang na de vlegeljaren, als de vaak stugge en zwijgzame jonge ling of het jonge meisje in stilte zo intens hunkert naar echte, warme, ongeveinsde belangstelling en medeleven met geenszins denk beeldige mogelijkheden. Dat is de tijd, dat er niet wordt gevraagd om belangstelling, dat is de tijd dat er verbeten zwijgend in stihe wordt i gewacht en verlangd en geleden, omdat het zo vurig gehoopte me- j deleven uitbleef. i Zij die niet hebben leren luiste- ren, zullen nimmer in staat zijn de 1 grote gave der onverdeelde spon tane belangstelling aan hun kinde ren te schenken. Wij geloven het wel Luisteren wij inderdaad niet naar onze jongeren? Och, laten wij het maar eerlijk bekennen, maar al te vaak geloven we het wel! Ze zijn dikwijls zo druk en zo lawaaierig, ze zijn zo eigengereid en zo ontoe gankelijk voor een verstandig woord. Ze kunnen op zo'n hinder lijke wijze Tiet hoogste woord voe ren met hun onbekookte theorieën en hun al te vrijmoedige afkeer van en spot over volwassenen Wij laten ons liever niet uit onze tent lokken, wij doen er maar h'et zwijgen toe. overtuigd dat dit wel het verstandigst is. Wij laten hen maar praten om onenigheid en ge harrewar te vermijden. En dan zijn we achteraf tevreden over onszelf, omdat we zoveel zelfbeheersing i hebben getoond. Ook wat niet wordt gezegd Luisteren - in zichzelf vergetende aandacht - luisteren met de volle persoon, dat is luisteren met het hart. Gelukkig het kind dat een moe der of vader heeft die kan luiste ren, die zo kan luisteren, dat hij of zij achter de vaak branie-achtige en smalende woorden de bange toon hoort van een jong mensen kind, dat niets van node hesft dan de geruststelling van zijn ongeuite angsten en vrezen. Zo te kunnen luisteren, is een bij zonder grote gave Het is een van de mooiste dingen die wij ouders onze kinderen kunnen schenken. Met veel moed en geduld kunnen - neen moeten - wij ons hierin oefe nen in het belang van onze kinde ren. ELLY MARTIUS De opera-liefhebbers, die er maandagavond eindelijk eens voor konden gaan zitten, omdat wij voor het eerst op een door-de-weekse dag in 't jaar een schitterende opera door Bussum kregen voorge schoteld, nog wel met een Neder landse tenor in een hoofdrol, zul len wellicht met een droeve zucht vroeg of laat op deze avond de knop hebben omgedraaid. Want Don Pasquale is op de meest vak kundige wijze in de kiem van zijn kunnen gesmoord, de rollen bleken onevenwichtig verdeeld, tempo en vertolking bleven verre ten achter bij de mogelijkheden en talloze verre-kijkers die eens wilden luis teren naar zo'n opera-comique, moet de schrik om het hart gesla gen zijn. En het had zo mooi kun nen zijn Dit droeve minnetje kan binnen kort worden gecompenseerd door de NCRV, die donderdag a.s. Mo zart's „Entführung aus dem Se rail" (de opvoering uit de harem) laat presenteren door het opera gezelschap „Forum". Wij raden u aan, deze uitvoering van Mozart's „bruidszang" toch te volgen, on danks de tegenvaller van Doni zetti. U had toch op een aardig kijkspel gerekend! Een plusje voor de filmkeuze en een vette plUo voor Jan de Hartogs „Schipper naast God". Het schrij nende leed van de Jodenvervolging is op schrijnende wijze tot leven gebracht en zal menigeen nog eens tot denken brengen. UIT OF THUIS? Wij hebben wel enige verwach ting van komende zaterdagavond, blijft u maar eens thuis voor de stap terug in de geschiedenis van Jelle de Vries en de „wintersport" met Kitty Knappert, Sem Nijveen en Benny Behr en het bekende ge zelschapje van Marinade. Zondag avond kunnen de liefhebbers van de lichte muze bij Bruce Low Gi- sela Griffel, verscheidene onbeken de sterren, Herbert Joeks en het Frans Müllerkoor zien en,horen. Voor de „thriV'-gragen een Inter pol Calling. Maandag o m. een in teressant provincie-forum. Aan de verjaardag van prinses Beatrix wordt alleen in het jour naal aandacht besteed, als hoofd film The Prison (de gevangenemet Alec Guinness, reeds verscheidene weken gevierde televisie-filmheld in ons land. Woensdag kunt u de „Music-box" wel eens aan zichzelf overlaten en uitgaan. Donderdag avond kunt u Mozarts droombruid Constanze aanschouwen en de pre mière van een Nederlandse televi sie-opera meebeleven. Vrijdag kun nen de oudere kijkers genieten van muziek uit 1927 in een passende omlijsting. De jeugd kan elders ver tier zoeken. Prettige mededeling voor de jeugd: Han Rensenbrink komt de daarop volgende zaterdagmiddag terug in de huiskamers met een nieuw dierenprogramma! ACTIE ZOMERZEGELS BRACHT 260.000 GULDEN NETTO OP DEN HAAG, 26-1. In 1960 heeft de zomerpostzegelactie rond 260.000 gulden netto opgebracht, dat is ruim veertigduizend gulden of twintig procent meer dan in 1959. I Van deze opbrengst ging 75 pro- cent naar landelijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg. Het resterende bedrag wordt verdeeld onder provinciale instel lingen met dezelfde strekking. Het gunstige resultaat in 1960, I waardoor voor het eerst in het be staan van de zomerpostzegels het kwart miljoen werd ovei schreden, j was mede te danken aan de bijzon- der fraaie serie bloemenzegels, die door de Floriaae extra in de be langstelling kwam te staan, alsmede door de grote activiteit van de plaatselijke zomerzegelscomité's. In New York zijn woensdag avond 'een 26-jarige vrouw en haar zes zoontjes door kolendampver stikking om het leven gekomen. De vader, die zijn omgekomen gezin vond, moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Ook in 1961 zal door de stichting Comité voor de Zome. postzegels tussen april en juni weer de tradi tionele zomerpostzegelactie worden gehouden. Prinses Margriet eind januari thuis DEN HAAG, 26-1. Prinses Mar griet, die 9 januari naar Zwitser land vertrok voor herstel van haar gezondheid, wordt einde dezer maand - vermoedelijk 29 januari - j terugverwacht Zoals bekend is heeft de prinses geleden aan de ziekte van Pfeiffer. In communistisch China is een campagne begonnen voor „stads- landbouw". Radio-Peking heeft de bevolking van alle steden opge wekt om alle beschikbare grond te benutten voor het ve bouwen van groenten, als bijdrage in de huidige schaarste aan levensmiddelen als gevolg van natuurrampen. WIST U dat de grootste rivier in Voor-Azië de Eufraat is met een lengte van 2775 km.? dat er voor de werelddelen Europa en Azië die samen één vaste land vormen, ook één naam be staat, nl. Eurazië? dat onze grote schaakmeester dr. Max Euwe reeds 40 jaar terug, in 1921, schaakkampioen van Nederland was? dat de hoogste berg van de wereld, de Mount Everest, SS40 meter hoog is en pas in 1953 door een expeditie o.l.v. Sir Edmund Hillary werd bedwongen? dat de Chinezen reeds in de 17de en 18de eeuw zeer kostbare porseleinen voorwerpen maak ten? En dat er al in de 10de eeuw porselein is gemaakt? dat de negers in Afrika als hoofd- voedsel gebruiken het zg. doer- ra of negerkoren? dat gietijzer bij een temperatuur van 1100-1200 gr. C. pas be gint te smelten? dat de giraffe slechts in Afrika voorkomt? feuilleton f59) „En daarom, juffrouw Batelier, van dit geval zullen wij natuurlijk een uitgebreid proces-verbaal op maken en de heer Becker zal zijn straf zeker niet ontlopen. Op on wettige vrijheidsberoving staat wel een maand, weet u Maar u hebt ons nog lang niet alles verteld! Wat was d'e reden dat hij u opsloot?" „Dereden wasdat hij iets ontdekt had, waarin een familielid van mij betrokken was, een neef. De laatste wilde ik waarschuwen op te houden metnu ja, dat zaakje. En Becker vi eesde, dat mijn neef op zijn beurt zijn helpers zou waarschuwen en dat hij dan de he ren niet op heterdaad kon betrap pen". De ene agent knikte. „U hebt ons verteld, dat u Louise Batelier hset en dat u directiesecretaresse bent bij Bonnard in Lausanne. Wij ne men aan dat dit juist is O, kunt u zich legitimeien? Des te beter! Maar u begrijpt, dat wij die neef van u willen spreken". „Arresteert u hem dan?" vroeg Louise, trillend van spanning. „Dat hangt er helemaal van af. En tja, als u ons geen verdere in lichtingen wenst te geven zult u mee moeten naar het bureau". „Zou dat helpen, dacht u?" „O ja, want dan houden wij u net zo lang vast tot wij hebben uit gezocht wie die neef van u is. Kom juffrouw, wees verstandig. U hebt nu al genoeg ellende meegemaakt Vertel on§ wie het is en wij zullen het met hém wel in orde maken". Louise bedacht snel een list. Als zij de naam André Dubois noemde, J zouden ze haar vrijuit laten gaan Ze zouden André arresteren, maar vóór het zover was zou zij hem te lefonisch kunnen waarschuwen. „Als ik zijn naam en adies noem, mag ik dan eindelijk mijn bed op zoeken? Ik ben doodop en zo graag wat rustèn". „Natuurlijk Maar dan moet u ons ook vertellen van waaruit die bende opereert en hoe u of Becker haar ontdekte". „Vooruit dan maar". Zij vertelde nu, dat ze om persoonlijke redenen tijdens haar vakantie niet bij de Dubois' kon logeren en hoe :e haar intrek genomen had in een klein hotel in de omgeving. Ze vertelde, hoe ze r'eeds op de eerste dag een gesprek had afgeluisterd tussen André en de Italiaan en wat er daa na was gebeurd. De twee agenten glimlachten. „Geen wonder dat u ook uit dat wijngaardhuisje bent ontsnapt. Wet u, daar hebben wij toch ver steld van gestaan Onze complimen_ ten! En hebt u ook enig idee hoe de heren hun smokkelwaar over de krens heen krijgen? Ik ben daar een beetje bekend, maar de rots is volkomen onbegaanbaar". „Ik ver moed", antwoordde ze be dachtzaam, „dat de bende kans ge zien heeft een pad aan te leggen naar de rand. Waar weet ik niet, maar ze kunnen hun spullen na tuurlijk naar ben'eden gooien of aan touw enlaten zakken De bewoners van het vroegere ho'ei Mignon zorgen dan wel voor de distributie onedr hun afnemers". I De agenten knikten. „Mooi, Dat is dan dat Gaat u nu maar rustig in uw hotel uitslapen. Belt u echter morgenochtend, zodra u wakker bent, ons bureau op. Wij zullen dan vertellen of de buurt veilig is en of u kunt gaan en staan waar u wilt. Eén van ons al u echter graag naar uw hotel begeleiden". „Is dat noodzakelijk?" „Voor uw veiligheid wel, helaas" Er vertrokken nu drie agenten, terwijl één van hen achterbleef. „Hebt u er bezwaar tegen, dat ik eerst een paar vrienden opbel?" vroeg zs hem. Hij glimlachte Doet u geen moeite And Dubois op te bellen. H'et eerste uur moet ik u dat beletten, begrijpt u?" „Maar dat wilde ik helemaal niet. Ik wilde de redactie van het chë- mische weekblad opbellen en zeg gen wat Tom Becker heeft gedaan. En dan wilde ik die van de Gazette de Vaud opbellen en hetzelfde ver haal doen. Becker schijnt van pu blicatie te houden - welnu, die zal ik hem geven, maar op een andere wijze dan hij zich gedroomd heeft". De agent schudde het hoofd „Een soort particulie e wraakneming dus. Niet erg fraai van u". Louise's bloed begon weer te ko ken. O nee? En als uw vrouw of verloofde eens werd opgesloten in zo'n hok, hoe zou u dat dan vin den?" Mag ik bellen of mag het niet?" „Mijn orders laten het inderdaad toe. Maar odra u iets zegt dat voor André Dubois bestemd kan zijn verbreek ik de verbinding". „Volstrekt geen bezwaar". (wordt vervolgd) f 44,50 f 2,50 per week Technisch-Bureau bij 't Luitje Zierikzee „VETBOLLEN" Winter - vogelzaden gebonden met vet, een tractatie voor de vogels 25 cent per stuk G. J. WILBRINK Telefoon 2923 Zierikzee Telefonisch aangesloten onder nummer (01115) 526 A. Boot-Tromper Hogezoom'57 B Haamstede HAAMSTEDE ZITDAG: dinsdag 31 januari a.s. van 9 tot 3.30 uur in het Wijkgebouw iSmallegartge'ó V0ETVERZ0R6IHG Dam 21 Telef. 2471 Adverteren..... is verkopen zijn in verschillende uitvoeringen leverbaar. Zij hebben een enorme capaciteit, gepaard gaande met bedrijfszekerheid. Wij geven U gaarne vrijblijvend alle inlichlincen hierover. Dealer voor Schouwen-Duiveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9