Ijoodwill Overdenking Onze Puzzelrubriek Uit de geschiedenis van Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 JANUARI 19«1 No. 18913 TONEEL EN FILM Concertzaal brengt aantrekkelijk filmprogramma Boeiend gegeven in „Te jong voor liefde" De N.V. Concertzaal Zierikzee brengt deze week een boeiend en aantrekkelijk filmprogramma Om zijn oprechte probleemstelling is vooral „Te jong voor liefde", met Peter van Eyck en Corny Collins, zeer interessant; het grote succes van Fernandel „De koe en de ge vangene" geeft op zeer verrassen de wijze het ware verhaal van een ingenieuze vlucht uit Duitsland „Te jong voor liefde" is de ac tuele geschiedenis van een meisje van zestien. Beate is van goede huize maar slecht opgevoed. Zij krijgt te weinig echte belangstel ling van haar ouders en wordt ver wend. Beate voelt zich als een kleine koningin op het lyceum, waar zij probeert een grote indruk te maken op een der leraren, dr. Agast. Agast is echter een serieus docent en heeft meer aandacht voor zijn zoon Die ter, dan voor de ver geefse veroveringspogingen van Beate. Dieter is op Beate verliefd en weet niet dat hij uitsluitend door het meisje wordt gebruikt, om de vader beter te kunnen benaderen Men ziet, een interessante conflict stof. waaruit te meer blijkt, dat raffinement geen leeftijd kent. Ingezonden mededeling BI N N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Zelfs bij haar schoolvriendinnen maakt Beate zich onmogelijk. Zij schrikt er niet voor terug een deli cate situatie met de oudere leraar te forceren, met het gevolg het ont slag van Agast als leraar. Er vol gen verhoren en ondervragingen, Beate houdt schaamteloos vol dat Agast haar 'heeft willen compromit teren. Slechts enkelen blijven in hem geloven, terwijl allen toch voe len dat Beate de ware schuldige moet zijn De school spant samen en uiteindelijk wordt Beate in een valstrik gelokt en door haar mede scholieren gedwongen te bekennen dat zij heeft gelogen Eerloos wordt het meisje van het lyceum verwij derd. De film geeft geen antwoord op de vraag of Beate uit de gebeurtenis sen wel de les getrokken heeft die voor haar zo nodig was. Men zou zeggen dat dat vooralsnog valt te betwijfelen Vlucht met koebeest Fernandel is in „De koe en de gevangene" een krijgsgevangen sol daat op een boerderij in Beieren, met de dag meer terugverlangend naar Frankrijk. Hij besluit te vluchten, niet bij nacht en ontij, maar op klaarlichte dag, in zijn uniform van krijgsgevangene en in gezelschap van een koe. Zo vertrekt hij met een goedig koebeest aan de ene hand, en melkemmertje aan de andere hand voor de grote avon tuurlijke tocht. De film geeft een verrassend antwoord op de vraag of zij hun doel bereiken en koste lijk amusement. De oplossinng ge ven zou hieraan te kort doen In "hotel Bom te Haamstede deze week een spannende politiefilm, F.B.I.-story, met James Stewart en. Vera Milles. Met 'het einde van 1960 viel de slag. Of liever vielen de slagen We bedoelen 13 historische slagen. Daar was eerst op de laatste raadsverga dering de laatste hamerslag van de burgemeester, die dreunend weer klonk, een einde makend aan vele jaren zelfbestuur en daar waren de 12 dreunende slagen van de aloude torenklok Ao. Di. 1424, die het jaar onzes Heeren 1960 afsloot, en die een bijzondere betekenis had voor onze gemeente. Het was gedaan met de ongeveer 600-jarige zelf standigheid van het dorp. Een dorp omstreeks de jaren 1353-1354 aan de zee ontrukt, een dorp met een rijke historie, die we thans onder het oog zullen zien. In de veertiende eeuw onzer jaar telling lagen aan de oostzijde van het toenmalige Duiveland uitge strekte schorren, waarschijnlijk overblijfselen van een in vroeger jaren vergane landstreek, waar door een kreek stroomde. In zeer oude geschriften wordt deze kreek de Mair of Mairevliet genoemd in latere tijden de Geulle Deze Mai revliet werd in 1353 afgedamd toen hertog Willem van Beieren, „de verbeider", In juni van dat jaar aan Boudewijn van Roden, Claes van der Burg. Mulock Pietersz. Hendrik Buffels en Gelok Idgelofsz, het recht van indijken gaf van boven genoemde landstreek De heel oude kronieken geven aan; „Een uitland, gheleghen vast aan Duvelant, groot vallende tussen veertigh ende vijf- en-veertigh hondert ghamet". Dit was de geboorte van Oosterland. en deze Heerlijkheid werd onderschei- den in een groot en een klein am bacht. En het Groot-Ambacht, dat volgens oude veldboeken genoemd werd: „Tweederde deelen van Pa rochie en Heerlijkheid van Ooster land" en dat het Hoge Rechtsgebied over de gehele Heerlijkheid was toegekend, werd onze gemeente, in het begin meerdere malen aange duid met de naam: Ooster Nieuw. land van Duiveland" In de maand april 1370 verkocht hertog Albrecht zijn aandeel in de ambachten, groot 1100 gemeten, aan Heer Hendrik van den Abeele en diens vrouw Heilwich, ieder voor de helft. Deze zelde vorst verkocht in november 1387 aan zijn rentmeester Nicolaas van Borssele al de ambachten en ambachtsgevolgen in Duiveland, die andf"*en in berit. hadden gehad, zo als Heer Hendrik van den Abeele, diens zoon Floris. Render Jansz., Hailing Rutensz., Jan Gillisz.. Hu- gens Willemsz., en Kervinck Pie tersz. Gunstige bepaling Twee jaar later werd er, vanwege „menige trouwe dienst" welke Ni colaas zijn vorst had bewezen, de gunstige bepaling aan de koopakte toegevoegd, dat, zo Nicolaas geen wettige zoons mocht nalaten, deze leengoederen komen zouden aan zijn dochters. Een voor die tijd wel zeer gunstige bepaling. In het jaar 1403 zijn de polders onder water gelopen doch al zeer spoedig weer drooggemaakt, of zoals men dit eer tijds uitdrukte „beverscht" en door zwaardere dijken tegen de zee be schermd Deze arbeid werd door Graaf Willem van Beieren zodanig erkent dw.z. hij was over dit gi gantische, vlug klaargekomen werk zo uitermate verheugd, dat aan Nicolaas van Borssele werd ver kocht: „het recht van zeevonden, besterften van bastaarden, gesto len goederen, en alle breuken die aldaar verschijnen mochten, be houdens schot, bede- en heerevaart voor de Graaf Hieruit kunnen we opmaken dat de macht van de toenmalige Heer niet weinig toe nam. Een deel van de Heerlijkheid schijnt echter aan de heren van den Abeele zijn gebleven, mede omdat in 1467 een proces werd gevoerd tussen Anthonie en Thomas van den Abeele, Ambachtsheren van Ooster-Nieuwland, tegen de Heer van Borssele van Brigdamme, en diens metgezellen, de Heer Claes van Sevenbergen en anderen. Uit het groot grondbezit van de Heren van Borssele kwam Oosterland aan de Heren van Bourgondië, en werd in 1566 uit de boedel van de Mar kies van Veere in het openbaar verkocht. Voor een bedrag groot f 14040 werden toen van de Heer lijkheid van Oosterland eigenaars de Heren Jhr. Joris van Steinmo- len, penningmeester van Walche ren, mr. Jan d'Auxtrius, Raad en Requestmeester des Konings, Jhr. Philibert van Serooskeike van Roermond, Rentmeester B.O.S (be_ ooster Schelde) en mr. Adriaan van Proost, ieder voor éénvierde. doch onverdeeld, met welke bezitting zij op 15 november 1567 beleend wer den. Koop in vieren In het jaar 1609 kocht Jan An- tonlsse de Jonge uit de boedel van wijlen Jhr Joris van Steinmolen, van diens beide dochters Luitgard en Emirentia, drievierde deel van de tweederde in de Heerlijkheid, en in 1610, het volgende jaar het j overige vierde deel van Rombout van Maesdale, gezegd Kelderman, een lid van de bekende bouwmees tersfamilie. welke zo menig kunst werk, ook in onze omgeving heb ben gewrocht De dochter van deze eigenaar in Oosterland trouwde met de Rid'der Jan van de Werve, Heer van Hovorst. Een gedeelte van dit vierde deel der Ambachtsheer lijkheid kwam toe aan Jan d'Aux- i trius, die tijd student te Leiden. Bonifacius de Jonge volgde zijn vader Jan Anthonisse als Am bachtsheer op. Hij was Raadpensio naris en had twee zonen, Cornells, eerst pensionaris van Zierikzee en vervolgens Raadsheer in den Hogen Raad. en Johan, burgemeester van Zierikzee en later lid van de Raad van State. De laatste erfde in het jaar 1650 de Heerlijkheid Ooster land van zijn broeder Cornells, we gens diens overlijden. En toen Heer Johan in 1655 overleed kwam er weer een Bonifacius de Jonge aan het bewind in Oosterland, zij het echter zeer kort, want reeds in 1661 overleed hij. en zijn broeder Cornel is de Jonge, burgemeester van Middelburg volgde hem op. In 1701 werd Oosterland door de doch ter van laatstgenoemde Cornelis r^ Jonge. Henriëtte Jacoba, verkocht aan de luitenant-kolonel Charle' Lonque, die in 1705 ook kans zag het overige gedeelte van de Heer lijkheid te kopen en alzo doende or 7 mei van dat jaar in het berit var de gehele parochie en Heerliikheic kwam Zijn oudste dochter, Suzan- na Maria, later weduwe van mr Johan Cau. Heer van Domburg (zij was op 12 augustus 1718 m~' hem gehuwd) werd op 3 juni 171f na het overlijden van haar va dei Amabchtsvrouwe van Oosterland. In Amerika heeft men een ontwerp gemaakt van een toekomstig vliegtuig, dat met kernenergie zal worden aangedreven. In het overgangsstadium zullen nog twee straalmotoren nodig zijn, in aanvulling op de nucluaire motor. Honderd woningen O extra voor Zeeland DEN HAAG, 25-1 Einde decem ber 1960 heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, mr. J van Aartsen, een ge deelte van het aantal in 1961 te subsidiëren woningen over de pro vincies verdeeld. Thans heeft de minister als aan vulling daarop nog de volgende aantallen woningen toegewezen: a 5000 premiewoningen, te bou wen door woningbouwverenigingen onder gemeentelijke garantie. Het contingent "oor Zeeland bedraagt 100. Vrouwen de lucht in? In Albuquerque, Nieuw-Mexico, hebben vijf vrouwelijke piloten een zwa'e 'opleiding voltooid als „ruim te-reizigers" In totaal nemen aan deze opleiding twintig vrouwen deel, van wie de jongste 23 en de oudste 38 jaar is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NOORD-SCHARWOUDE. Op de provinciale weg Koedijk-Noord- Scharwoude is een dodelijk onge luk gebeurd, dat aan de 69-jarige ongehuwde tuinder P. Brammer uit Oud-Karspel het leven heeft gekost. De man was op weg naar Noord-Scharwoude, toen hij van achteren werd aangereden door een volkswagenbusje van een aan nemingsmaatschappij uit Alkmaar. ROTTERDAM. De 62-jarige schil der J. Clemens te Rotterdam is door het ondoelmatig plaatsen van een z.g. jalouziestelling uit het venster van een derde verdieping in de Sint Janstraat gevallen. Hij verloor het evenwicht en viel van 11 Vz meter hoogte op straat. De man werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aan komst bleek dat hij overleden was. VELDEN. In Straelen, een Duitse plaats aan de grens ter hoogte van Venlo, is de 37-jarige J. Peeters uit Velden met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. EMMEN. Op de Looweg te Coe- vorden is de 24-jarige A. Biemans uit Coevorden, vermoedelijk door de sterke noordoostenwind, de macht over 't stuur van haar fiets kwijtgeraakt en daardoor onder de achterwielen van een juist passe rende Dabo-E.D.S.-bus terecht ge komen. Mevrouw B. was op slag dood. EMMEN. Te Emmen is de 15- jarige scholier J. H. Hartman uit Barger Compascuum bij een onge val om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam met zijn fiets in botsing met een andere scholier waarbij de jongen onder een juist passerende vrachtauto kwam. EINDHOVEN. In Eindhoven is de veertienjarige H. Th. M. Thaens bij een verkeersongeval gedood. Samen met een vriendje reed de jongen per fiets op de Hoogstraat. Toen de sturen van de fietsen met elkaar in aanraking kwamen, viel de knaap vlak voor een vracht wagen. Hij heeft tot mij gezegd: Mijn genade is u genoeg. 2 Cor. 12 9. Het woord genade wordt onder ons veel gebruikt. In een kerk dienst kan men het herhaaldelijk hoi en. Maar kennen we werkelijk de betekenis van dat woord? Genade is méér dan Gods glim lach voor ons", zoals het eens is gezegd. Ongetwijfeld is het een mooi beeld. Een glimlach kan me deleven zijn, bemoediging, goed keuring. En dat zit 'er allemaal wel in, wanneer God een mens genade schenkt Maar het is veel méér. We zijn een eindje in de goede richting, wanneer we denken aan gratie, zoals die verleend kan wor den door de koningin Op gratie had de schuldige geen recht. Hij had er niet op mogen rekenen Het is een gunst. Het is ook een per soonlijk ingrijpen van de koningin. Zó is eveneens de genade van de Heer: een gunst en 'een persoonlijk ingrijpen. Voor heel veel mensen is genade niet anders dan een begrip, een stukje uit de geloofsleer. Dit is er naast. In de bijbel is genade iets wezenlijks. De Heer geeft ant woord op de kreet van een mens in nood. En wét voor een ant woord! De goddelijke kracht blaast wind in de zeilen en stuwt ons naar het doel, ondanks stroom en golven. En laat niemand menen, dat het mondjesmaat is. God schenkt zijn genade in een ongekende over vloed Het raakt niet op En het kan niet weggenomen worden. Denk aan alles wat Hij ons gaf in Jezus Christus. Paulus had „eera doorn in het vlees", zoals hij schrijft in zijn tweede brief aan de Corinthiërs. Wét het was, weten we niet. Maar in elk geval iets, waar hij last van had en dat hem belemmerde bij zijn werk. Hij zou 'het graag kwijt willen wezen. Dan zou hij gelukki ger zijn. Dan zou hij meer kunnen doen voor zijn Heer. Daarom heeft Paulus gebeden, om verlost te wor den van die „doorn in het vlees". We mogen aannemen, dat hij écht heeft gebeden. Maar zijn gebed is niet verhoord. Tóch is de apostel gesterkt Hij schreef: „Hij heeft tot mij gezegd: Mijn genade is u ge noeg". De Heer heeft als het ware tegen Paulus gezegd: Ik heb je mijn genade gegeven - en Ik blijf je mijn genade geven - werkelijk dat is voor jou voldoende. Dit gold voor Paulus. eeuwen geleden. Dit geldt ook voor ons vandaag. Nieuwerkerk. M. G. W. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft de 23-jarige slager P E. uit Dordrecht veroordeeld tot een straf van drie maanden hech tenis en ontzegging van de rijbe voegdheid voor drie jaar wegens het veroorzaken van een verkeers ongeluk onder invloed van drank DEN HAAG. Het Nederlandse Roode Kruis heeft nu reeds voor een bedrag van 300.000 gulden aan giften ontvangen voor hulp aan de hongerende bevolking van Kongo. ©e puzzel van de vorige week „is er weer uit". Geen bij onder las- l tige opgave, maar toch wel nood- j zakend secuur te zijn hetgeen trou- 1 wens voor allfe inzenders(sters) geldt De kleinste afwijking maakt uiteraard de inzending waardeloos. I De kaartjesprijs is deze week be stemd voor: j mevr. K. J. Heijboer-Berrevoets Oude Haven 33 - Zierikzee. I Het boek gaat naar: de heer H. B. I,okerse Dorpsstraat A 23 - Noordgouwe. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1 apart, 4. rel, 6, karos, 10. so, 11. a.e 12. ik, 14. l.d., 15. pa, 17. lire, 19 slap, 21. de, 22. eik, 24. si, 25. em, 26 ale, 27. on, 29. a.v31. li, 32. 11, 33. lens, 35. alom, 37. sol, 38. trompet, 40. eos, 42. nek, 45. druilen, 49. ara, 51. reus 53. rede, 56. r.i., 57. p.k„ 58. mij, 60. ga, 62. elk, 64. ko, 65. zo, 67. mos, 69. na, 70. kano, 72. heft, 74. o.l.75 ei, 76. dr, 77. ir, 78. ot, 80. tromp, 81. kat, 82. droom Verticaal: 1 appel, 2. as, 3. rol, 4. ree, 5. lis, 7. alp, 8. r.d., 9. speer, 11 aria, 13 klei. 16. ai, 18. is, 20. a.m., 21. dl, 23. koel, 26. aloe, 28. n.n, 30. vlo, 31. lap, 32 il, 33 l.o., 34. st, 35. at, 36. m.o., 37. sen, 39. mei, 41 sla, 43. er, 44. kerk, 45 ds, 46 u k, 47. lam, 48 nr., 49. adam, 50. re, 52. ui, 54. eg, 55. renet, 57. pond. 59. ijzer, 61 islam, 63. la, 64. ka, 66 of, 68. oo, 70 kim, 71.ork, 72. hit, 73. tor, 75. e.o., 79. to. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. de somma van, 3. zachte veertjes, 5. door; ichtige I dof, 8. geogr. aanduiding, 10, koei- enmaag, 13. karakter, 15. soort on derwijs, 16 onder het nodige voor- j behoud, 17. naschrift, 19 jongens naam, 20 onmeetbaar getal, 21. op dit ogenblik, 22. beteuterd, 24. spil, 26. bijwoord, 28. plaats in Overijs sel, 29. kaartenboek, 31. kostbare •tof, 32. gewicht, 33 bericht, 34 ge luid, 36. ongedierte, 37. zijrivier v.d. Donau, 39. titel, 42. plaats in Zee land, 45. speelgoed. 47. deel v.e et maal, 48 gelooide huid, 50. geberg- 1 le in Rusland, 52. maanstand, 54 j deel v.e. Franse ontkenning, 55.1 takje, 57. te zijner plaatse, 58. inh. I maat, 59. dubbelklank, 61. ambts halve, 63. geheel de uwe, 64. kin- dergroet, 65. keur, 67. drank, 69. pers. voornaamw., 70 ernstig, 71. plaats in Siberië, 72. sportterm. Verticaal: 1. waterhoogte, 2. deel v, Sumatra, 3. titel, 4 gevangenis, 6 deel v.d. mond, 7 N.V. (Franse afk.), 8. regel, 9. Gode zij lof (Lat. afk), 11. windrichting, 12 steen soort, 14 als eerder, 16. soort dans, 18. overschot, 20 vrucht, 21. deel vd dag, 22. wondje, 23. deel, 25. N.V. (Franse afk27." kleur, 28. voorzetsel, 30 dus (Eng.), 33. klein plantje, 35. holte in de muur, 38. koraaleiland, 40 elk, 41. land in Europa, 42. onderaards gewelf, 43. rangtelwoord, 44. insekteneter, 46. laatstleden, 47. inhoudsmaat, 49. voegwoord. 51. reeds, 53 lekkernij, 56. on'kenning, 58. tuingereedschap, 60. stad der oudheid, 62 vreemde munt, 63. jongensnaam, 64. zang- noot, 65. zangnoot, 66 vogel, 67. eenih. v. kracht, 68. meisjesnaam. De Braakman huisvest een flamingo TERNEUZEN, 25-1. Sedert enkele dagen houdt zich in de Zeeuws- Vlaamse Braakman een flamingo op. In deze tijd van het jaar komen er zeer vele soorten watervogels in de polder, maar een flamingo is hier een zeer grote zeldzaamheid. De vogel die vooral als hij vliegt een prachtige indruk maakt door zijn zacht-rose vederkleed, afgezet met zwarte vleugelranden, is naar vogelkenners menen te kunnen vaststellen, niet uit gevangenschap ontsnapt In deze ook voor de wa tervogels vrij schrale tijd weet hij nl. uitstekend aan voedsel te ko men. Men veronderstelt dat hij afkom, stig is uit de Camargue, een moe rasgebied tussen de Rhone-armen en de Middellandse Zee, waar naar schatting ongeveer 2.000 broedpa- ren voorkomen. Oproep Nederlanders in Kongo DEN HAAG, 26-1. Het ministe- rie van buitenlandse zaken heeft de hulp van Radio Nederland We reldomroep in geroepen om contact te zoeken met Nederlandse onder danen, di'e in de provincie Kivoe en Oost-provincie verblijven. Reeds gisteravond werd via de zenders van de wereldomroep het bericht omgeroepen, waarin alle Nederlanders in de provincie Kivoe het advies wordt gegeven te eva cueren of zich onder Uno-bescher- ming te plaatsen. Vandaag is dit bericht aangevuld met een advies aan de Nederlanders in de Oost provincie om eveneens te evacu eren. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 18. „Te wapen! Daar gaat de schurk!" brult Sir John Apple- blossom. Wild zwaaiend met zijn zwaard, alsof er een heel leger tegenover hem stond, stormt hij het struikgewas in en hij is allang in de duisternis verdwenen als de anderen hem nog horen razen en tieren. „Zo. zo", zegt Aram, terwijl hij het voorwerp dat Sir John zo onzacht op het hoofd getroffen heeft, opraapt. „Als ik me niet vergis heben we hier een kegelbaleen ongewoon wapen om iemand mee aan te vallenWat sta je daar te grinniken, Presto?" „Ik geloof, dat wij beiden hetzelfde denken", lacht de jongen. „•De man, die deze kegelbal op Sir Johns kale kruin gooide, kon wel eens een heel goede kennis van ons zijn Op dat moment duikt Sir John, briesend als een stier, uit de struiken op. „De schurk is nergens te vinden", schreeuwt hij op gewonden. „Moet ik dit voorval in het heldendicht opnemen, Sir?", teemt Silvester, zwaaiend met zijn ganzeveer. „Natuurlijk- niet!" snauwt Sir John. Dan ziet hij opeens de kegelbal. Driftig grist hij de bal uit Arams handen. „Daar zit Agua achter!" schreeuwt hij woedend. „Maar dat zal hem bezuren, dat zweer ik op mijn woord van edel- manl"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5