BAX slijpt Uw schaats Schaatsen H. J.BAX BALANSOPRUIMING ABONNEERT U OP DIT BLAD weer achttien karaats Secretaris Z.L.M. gaf belangwekkend exposé van landbouwproblematiek KOOP des-êaatite, VAM HART TOT HART L0TEH f235.000.- PRIJZEN z.v.u. OMSCHAKELING Instorting in mijn „Willem Sofia" Koopt nu wollen dekens J. VIERGEVER in 2 - Zierikzee - Tel. no. 2778 Aid. Bruinisse Z.L.M. Landbouw in gehele westelijke wereld in moeilijkheden BRUINISSE, 25-1. Woensdag avond werd in hotel Storm te Bruinisse de jaarvergadering ge houden van de afd. Bruinisse van de Z.L.M. De voorzitter, de heer P. L. Krepel. zei in zün openings woord, dat het heel moeilijk zal zün het jaar 1960 spoedig te ver geten daar men dagelüks gecon fronteerd wordt met de financiële uitkomsten van dat jaar. De misère met de aardappelen, die in de put ten liggen te rotten ,is groot, het opstellen van een zaaiplan voor 1961 bijzonder moeilijk. IVIoeilyk zal ook zyn de invoe ring van een vüfdaagse werkweek in de landbouw en de heer Krepel vroeg zich af of het mogelük zal zün meer te produceren in minder uren. Uit het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester, de keer Joh. Bal-Kriger bleek dat de ver eniging thans 57 leden telt. De winst bedraagt f 141, het saldo per 31-12 '60 f 1.059,99. Van de C A.V. werd betrokken voor 67.407,25 De voorzitter deed een beroep op de leden de Coöperatie te blijven steunen. Als bestuursleden werden herkozen de heren F. v. d. Berg en Joh. de Jonge. Door de voorzitter werd een door hem opgesteld ant woord voorgelezen op vragen van de Ned Uienfederatie. Knelpunt hierbij is de vraag over de heffing die de federatie denkt nodig te hebben om haar onderzoekingen op het gebied van de uienteelt voort te zetten Een voortgezet onder zoek naar de koprotbestrijding is dit jaar wel z,-er urgent. Na afwerking van deze 'huishou delijke punten verwelkomde de voorzitter de heer mr. J F. Schlin- geman en het bestuur van de afde ling Oosterland van de Z.L.M. Moeilijkheden in de landbouw Mr. Schlingeman hield een toe spraak, waarbij hij wees op de moeilijke tijd die de landbouw in de geheld westelijke wereld door maakt. Door de opgepotte land bouwoverschotten in Amerika is de markt niet ingestort maar de aan wezigheid van deze overschotten zorgt toch voor een voortdurende druk op de markt en dus op de prijzen. Vooral de prijzen voor tar we en suiker op de wereldmarkt zijn bijzonder laag. Tegenover de boeren die deze prijzen hoog wil len houden om hun bedrijf lonend te doen zijn staan de consumënten en de industrie die bij de minister aandringen op verlaging van de subsidies om het zg „voedselpak ket" goedkoper te maken Ook ach ter het ijzeren gordijn en in China kampt men met moeilijkheden en lange tijd was men ongerust over dumping van die zijde. De plan nen van Chroesjtsjef tot ontginning van nieuwe graanvelden op de steppen van oost-Rusland zijn door erosie - die geweldige schade heeft aangericht - mislukt. In Rusland blijkt zelfs veel in het zwart te worden verkocht, waardoor de re sultaten worden gedrukt. Ook in rood China schijnen grote plannen op agrarisch gebied door kruist te zijn door ernstige na tuurrampen ,die in 1959 en 1960 hebben plaats gehad. Overigens blijft er de bekende geschiedenis van het Russische vlas, dat voor dumpprijzen enige jaren gpleden op de west Europese markt verscheen en de vlasbouw een nekslag toe bracht, waarvan deze eigenlijk nog niet is hersteld, al gaat het met het vlas thans wel weer iets beter. De E.E.G. Veri verwacht men in west Euro pa, dus ook in ons land, van de Europese Economische Gemeen schap en voor de landbouw kan dit in 1958 van kracht geworden ver drag van grote betekenis worden. De grootste moeilijkheden om de plannen van de E.E.G. te verwe zenlijken liggen echter in de sec tor van de landbouw, vandaar dat er een overgangsperiode is inge steld, om naar elkaar toe te groei en. West Duitse en Belgische boe ren verlangen, omdat zij voor een hogere kostprijs werken dan de Nederlandse boeren hogere prijzen voor hun produkten en vrezen de Nederlandse concurrentie. De verlaging van de garantie prijs voor de suikerbieten, werd door onze partners in de E.E G. dan ook gezien als een beleid dat rechtstreeks inging tegen de bedoe ling envan de E.E G. en waren daar zeer door gegriefd. Minister Marij- nen bewees de landbouw door de garantieprijsverlaging dan ook een slechte dienst. De kloof tussen de Nederlandse en de andere afge vaardigden werd belangrijk ver groot, en dit terwijl in de indus triële sector van de E.E.G. de on derlinge afspraken en contacten al 'zijn geregel^ en gelegd. Ingezonden mededeling Ggk. Min. V. Just. d.d. 13-3--60. L.O. 590/162/449 t.g.V. de St. tot 11.- PER STUK IN VIJF KLEUREN BIJ WINKELIERS of Giro 510.000 ie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoevend zijn! óog-tbc. Adr. v. Inl.: H'slngel 303 R'dam, Tr. 15-2-'61. 5 «er. v. 340.000 loten, 11,-p.st. Uitmuntend concert Kunstmaand-orkest Het „Kunstmaand" orkest ond^r leiding van Anton Kersjes heeft voor de derde maal te Zierikzee geconcerteerd De verwachtingen waren ook ditmaal hoog gespannen en een redelijk gevulde Concertzaal -al kan het nog beter - werd don derdagavond weer geconfronteerd met een harmonische klankenweel- de, die het orkest in subliem sa menspel wist op te roepen. De in dividuele technische beheersing van het métier der orkestleden, noch de wil tot ernstig musiceren op zichzelf gezet, kunnen de frap pante homogeniteit van dit ensem ble verklaren Hier is de stuwende en dwingende hand van de diri gent in het spel; zijn gegeven- in tenties hebben een elegante allure; men zou zijn leiding geven aan het orkest een schoolvoorbeeld van „plastische directie" kunnen noe men. Wat was er door die rake eenheid tussen dirigent en orkest op deze avond veil aan schoons te genieten. Vivaldi's concert voor drie violen en orkest in F groot stuwde het orkest vooral in het tweede deel - het andante - reeds tot een glorierijke hoogte, die men feitelijk de verdere avond niet meer. ver loor. Vooral de altviool in dit deel frappeerde door een sublieme toon, die werelden van weemoed opriep. De vioolpartijen werden gespeeld door Antoinette V. d. Homb-rgh en een tweetal vrouwelijke orkestle den. Jolle Huckriede was de solist in Mozart's Concert voor clarinet en orkest (K V. 622). Mogelijk door temperatuurswisseling moest Huck riede zich nogal inspannen zijn in strument op toon te houden Wel licht daardoor zette hij iets te veel drift achter de tempi, maar zijn vloeiend en prachtig spel maakten niettemin diepe indruk Het slot van het 2e de?l - het adagio - vormde één der (talrijke) hoogtepunten van deze avondè Bartók's „Roemeense dansen" verklankten in een strak ritme de sfeer van de Balkan. Grandioos slotstuk na de pauze vormde Haydn's Symfonie in D groot, één van d? nauwelijks over troffen meesterwerken van de com ponist en ook één van 2ijn laatste Alle verworvenheden van een ge benedijd kunstenaarsleven schij nen samengevloeid in deze even wichtig georkestreerd"? symfonie, die als bijnaam „De Klok" kreeg, een bijnaam ontleend aan het pi kante metrum van het tweede deel, dat aan het tikken van -een klok doet denken.. Men mocht donder dagavond kiezen tussen het verstil de andante, het speelse menuet of de levendig gespeelde finale om te zeggen wat het. beste was. De keus was moeilijk, zo niet ondoenlijk. Na afloop kre^g het orkest een ova tioneel applaus Er waren bloemen voor de dames-violisten en de diri gent. De - noodzakelijk te halen - veerpont verhinderde een toegift. Rest nog te zeggen dat d.i muziek- lessenaars welwillend werden af gestaan door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", de repetitie-avond waarvan helaas samenviel met dit meesterlijke concert. B. d. v. De industrialisatie gaat nog steeds door, di agrarische invloed wordt in ons land steeds kleiner en daarom is het van belang dat de landbouw zich nog beter dan tot dusver organiseert. Het Landbouwschap Een kundig apparaat en een ap paraat van betekenis op agrarisch gebied is het Landbouwschap, dat de verschillende stromingen in ons volksleven overvleugelt. Hoe nodig het is, dat het Land bouwschap op d"? bres staat lichtte spreker toe met enige-voorbeelden. Het verlies aan grond voor recre- ati'eplannen, woningbouw en wegen en kanalenaanleg neemt van agra risch standpunt bezien onrustba rende vormen aan, door overleg kunnen vele nadelige gevolgen voor de landbouw worden opge vangen en ten goede worden ver anderd. Komende op het zaaiplan voor 1961 besprak de heer Schlingeman nogmaals de situatie van de suiker- bietenpiijs. Een areaal van 92 000 ha suikerbieten, zoals in 1960, is voor eigen gebruik in Nederland te veel. Daarbij kwam nog de over vloedige oogst in kilogrammen, zo dat Nederland thans een suiker overschot he-tft van 180.000 ton. Het verschil in garantieprijs en we reldmarktprijs is f 32 per ton. Na delig verschil 54 miljoen gulden, vandaar een verlaging van de ga rantieprijs met f 10,80 per ton bie ten. Er is echter weinig kans op ver laging van het bietenareaal, want veel bieten worden thans geteeld op d-i zandgronden. Deze zand- grondboeren, die met eigen fami lieleden werken hebben aan de goedkopere bieten toch nog een goed produkt, omdat hun kostprijs lager is, dan in het zuidwestelijk kleigebied. Dit kleigebied zou dus gebaat zijn bij een cintingentering, maar een contingentering per be drijf vergt een enorm administra tief apparaat, dat ook enorm veel zou kosten. Gedacht wordt daarom aan een contingentering per gebied, waarbij Zeeland pleit voor zijn oude rec'hten als1 bietenverbouwen- de streek. Maar evenals in de E E G komen ook in ons land zelf de tegenstellingen daarbij aan het licht. Alleen Zeeland is vóór .?en contingentering per streek. Zo is ook het kostprijs verschil tussen de weidestreken van Fries land en de- zandgronden van Bra bant voor de melk niet minder dan 7 cent per liter. In het geheel van d>i Nederland se agrarische export vormen de akkerbouwprodukten een minder heid vergeleken met de zuivelex- port. De positie van die akkerbouw brengt dus mee dat ook in ons eigen land tegenstellingen moeten worden overbrugd. Een verhoging van de prijs van voedergranen brengt betere uit komsten voor de Zeeuwse kleiboer, maar verhoogt de kostprijs van de veehouder en de kippenhouder op de zandgronden, die 5 miljard eieren naar Duitsland exporteert. Voor de aardappelen is zeker geen garantieprijs te verwachten, de aardappel is altijd een vrij pro dukt geweest en zal dit blijven, me de in verband met onze positie in de E.E.G Een lage aardappelprijs is dus een strop voor de boer, maar er is weinig aan te doen. Andere weg voor afzet Wel zal men in de landbouw een andere weg moeten inslaan wat de afzet van de produkten betreft. Er zijn enige aarzelende stappen ge zet op het grfoied van distributie van aardappelen in kleinverpak- king. gewassen en van een aantrek kelijke grootte Deze aarzelende stappen zullen door een veel verder voortgaan op dpze weg moeten worden gevolgd. De aardappelcon sumptieprijs loopt achteruit, men zal de oorzaken daarvan moeten opsporen en door marktanalyse moeten onderzoeken wat de consu menten, dat zijn de huisvrouwen, willen. Onze tijd gaat nu eenmaal in d.? richting van de zelfbedieningsza ken, men make het de huisvrouw gemakkelijk door aardappelen in zelfsbedieningszaken, aantrekkelijk verpakt en van goede kwaliteit verkrijgbaar te stellen en schrikke niet terug voor aanvankelijke te genslagen. Spreker haalde voor beelden aan van wat op zuivelge bied in Amerika in de zelfbedie ningssector wordt gepresteerd. Ingezonden mededeling Ook U kunt verlost worden van die Rheumatischo Pijnen met Krusohen Salts. "U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn won dere aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Die wor den met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drij ven zo de onzuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pij nen verwekken. Vooral bij vorst - en dan zo'n graadje of tien - gaat dat spreken, dat sinistereuit de veren sprin gen 's morgens. Nou, eerlijk gezegd, dat springen loopt zo'n vaart niet. Het is stellig geen snoeksprong en nog veel minder een vreugde sprong. Het is meer een aarzelend afdalen in het niets, of als men toch de gedachten liever wil bepa len - in de richting van het koude zeil. Volgens Tollens trok „de vorst krullen op de ruiten" en sinds de dichter leefde, gaat het nog altijd zo, als de temperatuur beneden nul zakt. Een koud zeil dus, moet ge ruild voor de toestand, die onein dig aantrekkelijker en behagelij- ker is. Wie dit alles scherp aanvoelt, is ongeschikt voor poolreiziger. Deze lieden toch hebben ook momenten dat ze poeswarm in een holletje liggen te pitten en dan de pool op moeten. Zij het met een gradueel verschil is - dat heeft U gl begre pen - de situatie vergelijkbaar. Men lipt poeswarm te soezen op een goed beschermd plekje en dan is daar die ijskoude barre wereld, met koude zeilen en vorstbloemen, met ijswater in de kraan en een kachel die nog op dreef moet komen. Bui ten in een vlijmend koude straat, is ook niet veel te beleven. Het zou allemaal veel beter zijn, als het anders was en men bij (strenge) vorstdagen alle beroepsbezigheden te bedde kon afhandelen, liefst te lefonisch. Er wordt beweerd, dat zulks op praktische moeilijkheden ou stuiten. Bovendien liep het in een schaatsperiode uiteraard mis, roepen de fervente tegenstanders van een dergelijke maatschappelij ke omschakeling. Al goet, maar vooral dat zeil in de (donkere) ochtenduren is toch wel een sterk argument. Als het dus ooit tot een serieuze diskussie komt op een verantwoord vlak, weet U waar U staan moet. In ieder geval niet op blote voeten naast het bed. EILANDMAN. Donderdagochtend om 6.45 uur heeft zich in de ondergrondse wer ken van di mijn „Willem Sofia", in een pijler in de laag Grauwweck, een instorting voorgedaan over een lengte van ongeveer zeven meter, tengevolge waarvan drie personen door vallend gesteente be dolven werden. Onmiddellijk wer den reddingspogingen ondernomen. In de loop van de morgen werd de 20-jarige, ongehuwde hulpbouwer J. Wl M Hursel uit Bocholtz leven loos aangetroffen. Het slachtoffer moét vrijwel op slag dood zijn ge weest De 18-jarige postsleper L. J. J. Wouters uit Kerkrade-Spek- holzerheide werd ter observatie in de ongevallenafdeling van de mij nen in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Pogingen om de 20-ja rige, ongehuwdr hulpbouwer H. J. Schroeder uit Kerkrade-Spekhol- zereide te bergen worden nog steeds voortgezet. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De gemeenteraadsvergadering Onze mededeling dat de heer A. J. Argelo, directeur van de Cen trale Dienst „Noord-Zeeland" op de komende raadsvergadering zijn reorganisatierapport van de dienst persoonlijk zou toelichten, berust op een misverstand. Het rapport zal alleen op de vergadering ter sprake worden gebracht. ZONNEMAIRE Rode Kruis-collecte Op zaterdag 28 januari a.s. wordt alhier een collecte gehouren door het Jeugd Rode Kruis t.b.v. de hongerslachtoffers in Kongo Van de opbrengst zullen blikjes melk worden gekocht. Scheepvaartberichten Alchiba, 27-1 te New York Bonita, 26-1 van Laceiba naar Charleston. Japara, 27-1 te Aden. Kelletia (t.), 25-1 van Beira naar Abadan. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 22 jan: Annette, d. van Adriaan Bakker en Pieternella Schiettekatte; 21 jan.: Peter Mar tin, z. van Arte Kort en Cornelia van Meurs, won te Duiveland; 23 jan Otto Jacobus Johannes, z. van Jacobus Koridon en Johanna de Bruin, won. te Duiveland. Gehuwd: 10 jan.: Bart Rook, 20 jaar en Elizabeth Schot, 18 jaar; 25 jan Matheus Antonie Gieskes, 23 jaar en Aaltje Langman, 20 jaar. Overleden. 15 jan.: Willemi- na Cornelia Kostense, 78 jachter eenvolgens gehuwd gewest met Johannes van Dijk en Jacob Mari- nus Kosten, won te Westerschou- wen; 21 jan.: Maria Francisca Ide- ler, 78 j., geh. geweest met Domini- cus Franciscus Wijsman; 23 jan.: Johanna Maria Jesephina Wisse, 85 j., ongehuwd. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons dochtertje MARIA ELIZABETH JOHANNA (Marga) C. J. VAN GEESBERGEN M. VAN GEESBERGEN- HANSE Zierikzee, 26 januari 1961 Balie 13 Tijdelijk: Cornelia-ziekenhuis. Op zondag 29 januari a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders: H. SLAAGER en J. SLAAGER- DE JONGE hun 45-jarige echtver eniging te herdenken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Westerschouwen, „Strandlust", Burgh Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze lieve moeder, be huwd-, groot- en overgroot moeder ADRIANA PIETERNELLA VAN DEN HOUTEN weduwe van C. H. Kuyper in de ouderdom van 83 jaar H. D. v. d. WERF-KUYPER P. K. v. d. WERF P. H. KUYPER P. KUYPER-v. d. BOS P. BAKKER-KUYPER A. M. BAKKER C. P. KUYPER M. KUYPER-BOOGERD Kinderen en kleinkinderen Ouwerkerk, 27 januari 1961 Zuidstraat 18 De begrafenis zal plaats hebben maandag 30 januari a.s., des namiddags 2 uur. Aan allen die blijken van be langstelling gaven bij mijn Ko ninklijke onderscheiding, be tuig ik, mede namens mijn fa milie, mijn zeer hartelijke dank. M. W. STEENDAM-QUAAK Zierikzee, 27 januari 1961 Nieuwe Boogerdstraat 17 Bij vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Middel burg, Eerste Kamer, van de 11e januari 1961, is ANTHONIE CORNELIS HAECK zonder beroep, wonende te Bruinisse, ter zake van het zich gedurig bevinden in staat van onnozelheid, gesteld onder curatele. Zierikzee, 27 januari 1961. Mr. K. A. KEUNING. Een woonhuis voor één gulden Opeen lot van loterij „Van hart tot hart" Loten bij Sigm. D. C. Viergever, Zierikzee énorme voorraad. Alle soorten in iedere maat Leerwerk Band Boutjes Moeren Reparatie Slijpen 25 jaar ervaring Havenplein 2 - Tel. 2778 Zierikzee IJSSPORT POLAR en HUDORA kunstschaatsen vanaf f 18,50 Dames- en heren- schaatsschoenen wit, bruin en zwart vanaf f 23,50 IJshockey- en ren- schaatsen met schoenen vanaf f 39,75 Enorme sortering Alles met volle garantie Sporthuis ,St. Antoine' ROOSENDAAL Telefoon (01650) 4318 en 3516 SUCCESJES niversen: Bestelt nu uw kuikens en jonge hennen van prima af stamming bij N. Dalebout, Renesse, Kbr. 16016, tel. 01116- 393. Voor een grote sortering be hang naar: Mol, Nieuwe Boo gerdstraat, Zierikzee. Ook in behang zijn wij ruim gesorteerd. Vraagt onze nieuwe staalboeken ter inzage. Ook randen wij voor u af met onze elektr. afrand-machine. „Verf en Kleur", Meelstraat 40, Zie rikzee, telefoon 2100. Voor alle schildersbenodigdhe den naar: Mol, Nieuwe Boo gerdstraat, Zierikzee. Chr. Contact Bureau (C. C. B.) voor Nederland, Lindelaan 32, Krommenie (N.H.). Huwelijks- bemidd. en briefw. Voor inl. postz. bijsl. Neemt goede verf, neemt „Ral ston" verf. Mol, Nieuwe Boo gerdstraat, Zierikzee. in onze vindt U nog vele koopjes Op alle courante artikelen 10-20 pet. korting Havenplein 11 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3