SflHE39EfE Drink NIEUWS PER TELEFOON Vissers in moeilijkheden Scheveningen 63 gestrand op zandbank IJMUIDEN, 27-1. De Heideree kot ter HD 125 „Samenwerking", heeft vrijdagochtend geseind dat het op acht m\jl noordnoordwest van de boei P-5 op de Noordzee, ongeveer v\jttlg myi ten noorden van Ame land* in moeilijkheden is geraakt doordat er een net in de schroef is geraakt. De kotter, die 96 ton meet en het eigendom is van de rederij Slot N.V. in Den Helder, drijft hulpe loos rond. De rederij heeft een van haar kotters verzocht naar de positie van de H.D. 125 te gaan, om het in moeilijkheden verkerende vaartuig op sleeptouw te nemen. IJMUIDEN, 27-1. Het 163 ton metende Scheveningse vissersvaar tuig „Adriana Johanna", Sch. 163, is vrijdagochtend omstreeks drie uur gestrand op één van de zand banken van de East Goodwin, tien mijl oostnoordoost van Dover. Het visserevaartuig heeft dringend om assistentie verzocht FLITSEN UIT HET BUITENLAND LONDEN. Twee sjonge Ameri kaanse schrijvers, Larry Ward en Gordon Russel, hebben de geschie denis van Han van Meegeren tot onderwerp gekozen van hun to neelstuk „Masterpiece". Het to neelstuk heeft donderdagavond veel succes geoogst in het Londen- se Royalty Theatre. LONDEN. In het Lagerhuis is gesproken over het grote aantal moorden dat de laatste tijd in En geland is gepleegd. Volgens de con servatieve afgevaardigde Osborne bedraagt dit aantal sinds 1 decem ber j.l. 51. Volgens hem leidde dit er toe, dat de mening veld wint dat alle toerekeningsvatbare moor denaars de doodstraf moeten krij gen. LEOPOLDSTAD. De Verenigde Naties hebben bekend gemaakt, dat zij zullen meehelpen bij de evacuatie van alle Fransen en Bel gen, die Oostprovincie en Kivoe willen verlaten. Deze provincies worden thans beheerst door Loe- moemba-troepen. Later seinde de logger dat het Engelse schip „Patricia" in de om geving is aangekomen. Indien no dig kan dit schip met een motor boot assistentie verlenen. De „Pa tricia" blijft wachten tot een red dingboot op het toneel verschijnt. De reddingboot van Walmer is on derweg. Ingezonden mededeling Nooit meer angst voor die schroeiende vnnrznll dis opstijgt vanuit Uw maag soms tot hoog in de keeL Een of twee Rennies blnssen Uw zunrbrand onmiddellijk. Koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U, uit voorzorg, voor Uzelf en voor Uw disgenoten. Rennies kunt U onopgemerkt inne men, zonder water of wat ook - gewoon laten smelten op de tong. En ze zijn nog lekker ook Wetsontwerp nieuwe regeling overheidspensioenen/A.O.W. en W.W.W. Terugwerkende kracht tot 1 april 1960 DEN HAAG, 25-1. De ministers van binnenlandse zaken, defensie en financiën dienden een ontwerp van wet in met „nadere maatrege len ten aanzien van een overheids- pensioen in verband met de sa menloop met pensioen krachtens de A.O.W. of W.W.V. en in ver band met de huurverhogingen per 1 augustus 1957 en per 1 april 1960". Deze maatregelen houden in het algemeen het volgende in: 1. de beperking van de uitbeta ling van de overheidspensioenen bij gelijktijdig genot van bodem pensioen - waaronder te verstaan algemeen ouderdomspensioen of algemeen weduwen- en wezenpen sioen dan wel uitkering - wordt verminderd van 2 tot 1,4 procent van het bodempensioen per ambte lijk dienstjaar. .2. Van het bedrag van het bodem pensioen, zoals dit per 1 april 1960 is vastgesteld, blijft voor de ge huwden f 180 en voor de onge- huwden f 108 buiten aanmerking bij de beperking. Van het bedrag van het bodempensioen, dat aan een weduwe krachtens de alge mene Weduwen- en Wezenwet is toegekend .wordt voor de weduwe met kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar een bedrag van f 92, buiten aanmerking gelaten en voor de overige weduwen een bedrag van f 60,-. 3. Voor de pensioenen welke op of na 1 april 1960 zijn ingegaan, zullen voor de beperking van het overheidspensioen de onder 2 ge noemde bedragen kleiner worden naar gelang de in verband met de gedifferentieerde loonpolitiek inge voerde salarisverhoging in de pen sioenen zal zijn doorgewerkt. Ingezonden mededeling de enige echte Sedert 1912 Het speler ij en per tentwagen naar de Schoutvse duinen (Slot) ZIERIKZEE, 26-1. In ons eerste artikel over: „Vreugden in voor bije tijden", zagen wij hoe in de 19e eeuw nog het overoud gebruik opgeld deed de vrouwen en meis jes, aangekomen op het strand, de zee in te dragen. De dichter Bel lamy schreef zijn beroemde gedicht .Roosje", die jammerlijk verdronk toen zij - bij zo'n gelegenheid - te ver de zee ingedragen werd. Steevast werd te Haamstede de vuurtoren beklommen. In de oude registers van de toren worden nog duizenden namen bewaard van hen, die - 'per tentwagen gearri veerd - de 47 meter hoge toren op klommen om uit te zien over zee en land. Naar het slot Een ander reisdoel te Haamstede was het slot en het omringende bos. In dit bos stonden tot in de vijftiger jaren van de vorige eeuw eikebomen van meer dan honderd jaar oud. Ook ander statig hoog- opgaand geboomte was in een weelderige overvloed te vinden. Het kasteel mocht ook worden be zichtigd en zo had men alweer een programmapunt, dat mede de dag tot een succes maakte Het laatste gold ook voor slot „Moermond", in de toegangswreef waarvan men meest de meegebrachte maaltijd nuttigde. Dansen In de naneweg Dan werd het zoetjesaan tijd voor de thuisreis, die steevast leidde via Repard, op de kruin waarvan men genoot van het wijde en fraaie uit zicht. De reis ging verder over Brouwershaven, Zonnemaire en Noordgouwe, waar het paard de stal reeds begon te ruiken. Hier echter vond een langdurig laatste oponthoud plaats, met name in de Haneweg, waar de spelerijders de wagen verlieten en een rondedans werd gedaan op het diepgroene gras. Een Zierikzeese dichter heeft nog eens gezongen van ai deze vreug den, die 'hij in zijn jeugd nog had gekend: „O, in die ruime dagen, toen hield men vrolijk feest, Met drie paar in een wagen en voor geen dorst bevreesd; Want fiks werd er gedronken en dapper rondgekust En weer opnieuw geschonken, maar altoos welgemutst. De dichter (J. L. van der Vliet) mijmert verder: „Aan d'oude Zeeuwse stranden, daar had men eertijds pret; Geen volk in and're landen had zulk een grote pret. Nog kan de borst mij zwellen, bij 't denken aan mijn jeugd Dan raak ik aan 't vertellen van de oude bruiloftsvreugd. Het ouderwetse spelerijden ge raakte steeds meer in verval, toen de „moderne" vervoermiddelen hun intrede ook hier deden, in eerste instantie de tram en het rijwiel. En de auto heeft zelfs de herinnering weggevaagd aan iets, dat in vroe ger tijd voor het toenmalig ge slacht wel onzegbaar heerlijk moet zijn geweest. Voor 1 april 1960 4. De pensioenen, waaronder be grepen de daarop verleende alge mene toeslag, welke voor 1 april 1960 zijn ingegaan, worden ver hoogd met tweemaal 3 percent ter compensatie van de huurverhogin gen per 1 augustus 1957 en 1 april 1960; daartegenover zal de bestaan- huurcompensatie van 3 procent met een maximum van f 120 c.q. f 90,-, welke krachtens de wet van 31 juli 1958 op de pensioenen van hen, dié geen aanspraak hebben op een algemeen ouderdomspen sioen, is verleend, vervallen. Voorgesteld wordt aan deze re gelingen terugwerkende kracht tot 1 april 1960 te verlenen. 5. Naast vorenbedoelde huur- compensatie wordt voor gepensio neerden, die geen aanspraak heb ben op bodempensioen, het pen sioen extra verhoogd met f 180,- voor gehuwden en f 108 voor on- gehuwden. Deze tijdelijke toeslag zal evenwel niet meer mogen be dragen dan 10 procent van het to taal aan nominaal pensioen, inclu sief de daarop verleende toeslagen. PREDIKBEURTEN voor zondag 29 januari Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer (bed. H.A. en nabe trachting). Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds .Assendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Ban (H.A.). Seroos- kerke: 2.30 uur ds. Don. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer (H.A.), 7 uur ds. Duvekot (dankzegging). Renesse: 9.30 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur dhr. van Pel. Brouwershaven: 7 uur ds. Boer. Zonnemaire: 11 uur ds. Du vekot (viering H.A.). Noordgxruwe: 9.30 uur ds. Duvekot (bediening H.A.). Dreischor: 10 uur vicaris Keiling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk; 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds .Bezemer. Brui- nisse: 10 en 5 uur vicaris Bouw- stra, Koudum. St.-Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma (H.A.). Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. J. Visscher, Zwijndrecht. Scharen- djjke: 10 en 7 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. Visscher. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse (afscheid). Nieuwer kerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oos terland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur de heer Kramer, theol .kand. Arn hem. Bruinisse: 10 en 5 uur cand. de Craene, Oosterbeek. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Ha verkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. W. A. Zijlema, em. pred. Hoogeveen. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Zijlema. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2 30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leendienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 u. lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.4f uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholicke Kerk Godsdienstoefeningen Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur In de week de H.H. Missen te 7 urn (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: zondag de H. Mis t< 9.00 uur. OPRIT CALLANDWEG ZIERIKZEE GEREED Voor Scheepstimmerdijk éénrichtingsverkeer ingesteld ZIERIKZEE, 26-1. De Calland- weg - met name de oprit naar de Scheepstimmerdük - verbindings stuk tussen Caustraat en laatstge noemde straat, is gereed gekomen en zonder ceremonieel voor het verkeer opengesteld. De mogelijk heid tot het instellen van éénrich tingsverkeer op de Scheepstimmer dijk ontstond hierdoor en er is on middellijk gebruik van gemaakt. - Mitsdien mag de Scheepstim merdijk voor auto's en motorvoer tuigen alleen worden bereden van af de Noordhavenpoort in de rich ting Sas .Het verbod de tegenover gestelde kant te rijden geldt niet voor fietsen en bromfietsen. Het Zierikzees publiek is uiteraard aan de bestaande situatie gewend en daarom vestigen wij de speciale aandacht op deze wijziging, die - dat staat nu al vast - voor de over drukke Scheepstimmerdijk een belangrijke ontlasting met zich mee zal brengen. De bepaling van van het éénrichtingsverkeer is duidelijk met borden aangegeven. Jeen van den Berg snelste in Jutrijp HEERENVEEN, 26-1. De Fries Jeen van den Berg is winnaar ge worden van de nationale lange- baanwedstrijd over 500, 1500 en 300 meier ,die donderdag in Jut rijp Lommert zijn gehouden. Hij won zowel de 1500 als de 3000 meter, de 500 meter was voor de Harderwijker Pfrommer. De wedstrijden, waaraan 55 rijders deelnamen, werden gehouden on der zeer gunstige omstandigheden. Het vroor vier graden en het ijs was in zeer goede conditie. VOOR AMSTERDAM ALS PROEF DEN HAAG, 27-1. Van 1 febru ari 12 uur af zal men in de stad Amsterdam en het telefoondistrict Amsterdam (omvattende de tele foonnetten waarvan het netnum mer begint met 029) per telefoon het A.N.P.-nieuws kunnen beluis teren. De P.T.T. en het A.N.P. zijn na melijk overeengekomen een proef van een jaar met een telefonische nieuwsdienst te nemen. Overal in het aangegeven gebied kan men het nummer 06222-(kiestoon)-333 draaien om een bulletin van onge veer een minuut te horen, waarin het belangrijkste nieuws kort is samengevat. Zulk een gesprek wordt berekend volgens het B-ta rief. Om een mogelijke blokkering van de'lijnen tijdens de uren van druk telefoonverkeer te voorkomen, is de telefonische nieuwsdienst gedu rende deze proefperiode gesloten tussen 8 en 12 en tussen 14 en 20 uur op de dagen van maandag t.m. vrijdag en tussen 8 en 12 uur op zaterdag. Een telefonische nieuwsdienst als deze bestaat reeds in verscheidene Westeuropese landen zoals Duits land, Zwitserland, Oostenrijk, De nemarken, Zweden en Finland. Ingezonden mededeling Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor infect»* Beschermt keel tegenj calatth «nW.V°°^ J|()T Dit doosje betekent: protektie tegen infektie LAND- EN TUINBOUW Appelexport naar Frankrijk DEN HAAG, 26-L Tot 6 febru ari kunnen de Fraris'e fruitimpor- teurs aanvragen indienen voor de invoer van appeleen uit de E E.G.- landen. Op korte termijn zal Frankrijk namelijk een contingent van 30.000 ton appelen voor invoer beschikbaar stellen, waarvan 3 000 ton uit Algerije. Verwacht wordt dat binnen af zienbare tijd de uitvoer van Ne derlandse appelen naar Frankrijk zal kunnen beginnen. Met name verwacht men belangstelling voor Golden Delicious en Goudreinette. KERKNIEUWS De zending van de Christelijke Gereformeerde Kerken DEN HAAG, 26-1. Deputaten voor de zending van de generale synode /an de Christelijke Gereformeerde Kerken hebben besloten een acte van samenwerking aan te gaan met de Ger. Kerken van Pretoria-oost an PretorialBrooklyn, waarbij zij het zendingsveld oostelijk van Van- ialand als zendingsterrein overne- nen. Ook besloten zij de heer E. 'rlelms, arts, wonende te Amster- iam, uit te zenden als directeur van het hospitaal „Siloam" in noord- Transvaal. DEN HAAG. Traditie getrouw •.al de brigade Koninklijke Mare- •haussee Den Haag op de ver jaar- lag van H.K.H. prinses Beatrix, de ;chutsvrouwe van het wapen der Con Marechaussee een geschenk aanbieden voor een liefdadig doel. DE IJSBAAN te Zierikzee Ondanks de minder goede vorst- vooruitzichtcn, zal het bestuur van de Zierikzeese IJsvereniging he denmiddag de baan openstellen voor kinderen tot zestien jaar. Voorgenomen wedsfryden voor za terdag zullen niet worden gehou den. Licht zonder lamp DUSSELDORF. 26-1. Duit se technici hebben een me thode gevonden om elektri citeit in licht om te zetten zonder gebruik te maken van gloeilampen of neon- buizen. Chemisch behandel de cellulose dient als basis voor pigmenten, die gaan gloeien als zij aan elek trische stroom worden bloot gesteld. Voorlopig kan nog maar een zwak schijnsel worden verkregen, geschikt voor instrumentenborden en nachtverlichting. Moge lijk zal later de methode bruikbaar worden voor re clameverlichting en voor het opslaan van elektrici teit ten behoeve van boor apparaten, radio- en televi sietoestellen. STAD EN PROVINCIE Wijziging weekend-dienst Dierenartsen In tegenstelling met de elders in dit nummer gedane opgave maken wij er op attent, dat de weekend dienst van de dierenartsen wordt waargenomen door de heer W. A. M. Kalkman te Renesse. ZIERIKZEE Gedeelte van Dam afgesloten voor verkeer Het gedeelte van de Dam, gele gen tussen Meelstraat en Appel markt is r krachtens een recente lijk genomen maatregel - in beide richtingen afgesloten voor alle verkeer. Tot -dusver was dit Dam-stukje in de richting Mol te berijden voor motorvoertuigen ,maar niet voor automobielen .Thans is dit privi lege komen te vervallen. Het stuk vanaf de Meelstraat tot aan de Mol is vrij. De tegenovergestelde richting is geblokkeerd ,maar deze situatie bestaat reeds lang. OUWERKERK In het Dorpshuis te Ouwer kerk draaide de cinemascope-film „Het dagboek van Anne Frank". De voorzitter van de Culturele Ver eniging, de heer C. P. Kuyper, opende en sloot deze druk bezochte avond. BRUINISSE Geslaagde Demonstratie-avond Ook te Bruinisse werd in het Hervormd Verenigingsgebouw een een demonstratie-avond gegeven met verschillende electrische en andere apparaten door een firma uit Roosendaal. Een groot aantal huisvrouwen genoot in de pauze van een kopje koffie en luisterde geboeid naar de vele toepassings mogelijkheden van de getoonde wasmachines en andere apparaten. Verwachting tot zaterdagavond: Invallende dooi Overwegend zwaar bev/olkt mei tijdelijk sneeuw of ijzel, gevolgd door regen en invallende dooi. Ma tige tot krachtige, langs de kust lijijdelijk stormachtige, wind tus sen zuid en zuidwest. 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.20 Maan op 14.43, onder 5.50 29 jan. Zon op 8.26, onder 17.22 Maan op 15.33, onder 6.38 30 jan. Zon op 8.24, onder 17.23 Maan op 16.27, onder 7.20 Volle maan: 31 jan. te 19.47. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 jan. 0.55 v.m. 13.16 n.m. 29 jan. 1.49 v.m. 14.12 n.m. 30 jan. 2.34 v.m. 11.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 jan. 0.39 v.m. 13.02 n.m. 29 jan. 1.31 v.m. 30 jan. 2.16 v.m. Springtij: 3 febr. 13.50 n.m. 14.30 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke wijzigin gen in de luchtdrukverdeling zul len tot gevolg hebben, dat in ons land de dooi zal invallen. Het Scandinavische hogedvukgebied is namelijk tamelijk snel in zuidoos telijke richting naar west-Rusland weggetrokken, terwijl aktieve oceaandepressies zich geleidelijk verder in oostelijke richting over de Britse eilanden uitbreiden. In de nacht van donderdag op vrij dag kwam tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk in ons land hier en daar nog strenge vorst voor. De laagste tem peratuur werd gemeld uit zuid- Limburg ,maar reeds in de ochtend begon de vorst af te nemen bij toe nemende zuidelijke winden, welke het warme front van de oceaan depressies voorafgaan. Boven de Britse eilanden bevindt zich een uitgestrekt neerslaggebied dat zich in de nacht van het wes ten uit over ons land zal uitbrei den. De neerslag zal waarschijn lijk als sneeuw beginnen maar daarna overgaan in regen, waarbij de temperaturen mogelijk nog niet tot boven het vriespunt zijn geste gen. Na het passeren van het front mag echter toenemende dooi wor den verwacht. Ingezonden mededeling periode dan moet U on Uw hoede zijn. Als U zich rillerigyoelt in deze griep- periode dan Uw hoede zijn. Neem direct eerffjj«NK grieppoeder en U voelt zich sp^dig veel beter. Ga er mee door tot Ihjich weer helemaal fit voelt. ME ENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- er mee dooj^t^J I helemaal fit voellhelpen snel en ziiii gemakkelijk in ttyneijien. Ais^r-^f-cg"-p- periodc dan moet U op Uw hoede zijn. Vrouwen bezinnen zich op probleem zelfbescherming Tweetal drukbezochte voorlichtingsvergaderingen ZIERIKZEE, 25-1. Ook de vrou wen van Schouvven-Duiveland be zinnen zich over het probleem van de bescherming - concreter gezegd - de zelfbescherming - in omstan digheden, die zich - naar ieder hoopt - nimmer zullen voordoen, maar die helaas nog niet tot de absoluut onmogelijke behoren, n 1. tyden van oorlog en oorlogsdrei ging. Deze zaken zijn tc Zierikzee ter sprake gebracht op een twee tal geslaagde voorlichtingsavonden die rcspektievelijk werden gehou den in „Mondragon" en de Con certzaal-foyer. Op deze voorlichtingsavonden werd antwoord gegeven op de vraag wat iedere huisvrouw kan en moet weten om in tijd van oorlogs dreiging haar huis en gezin zoveel mogelijk bescherming te geven. De materie op zichzelf moge dan niet aantrekkelijk zijn, niettemin had zich resp^ktievelijk een zestig- en negentigtal dames gemeld, om te luisteren naar uiteenzettingen van mevr. Dijckmeester geb. Jkvr. de Brauw, die - eerder in het jaar met andere dames - ter zake een cursus heeft gevolgd en een exa men afgelegd. Bijeenkomst te Noordgouwe Het ligt in de bedoeling in febru ari een vergelijkbare voorlichtings avond te geven te Noordgouwe. Te neur van 't op de voorlichtingsbij eenkomsten naar voren gebrachte was, dat zowel struisvogelpolitiek als paniek ten aanzien van het ato- misch gevaar uit den boze zijn In de kern der A-explosies zijn de verwoesting en dodelijke uitwer king werkelijk schrikbarend, maar in bepaald.-?, minder sterk getrof fen, zönes kunnen goed gekozen maatregelen veel leed verzachten en onheilen voorkomen. Sterk werd de dames op het hart gebonden, dat er bepaalde dingen zijn, die men eenvoudig moet weten wil men de verantwoordelijkheid voor het gezin ernstig nemen. Van een en ander werd door de dames goede nota genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2