DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beroep op kapitein Galvao AMERIKAANSE MARINE BEZORGD OVER VEILIGHEID PASSAGIERS Film over de Santa Maria De ontwikkeling in Nieuw-Guinea Geen officiële verklaring over gesprek Schürmann/Hammarsk j oeld Secretaris-generaal V.N. bezorgd over toestand in Kongo AANVARING OP DE WAAL ELFSTEDENTOCHT IN ZICHT? Hardnekkige brand in postkantoor te Dordrecht VRUDAG 27 JANUARI 1961 117e jaargang No. 18918 ZIERIKZEÏSCHEWN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cenl. Losjq nummers 1( ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6t Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 SAN JUAN, 27-1. - De Ame rikaanse marine heeft er donder dagavond b|j de leider van de op standelingen aan boord van de „Santa Maria", kapitein Galvao, op aangedrongen zijn plannen voor de ontscheping van de 650 passagiers aan boord van het Portugese pas sagiersschip bekend te maken. Schout-bij-nacbt Smith seinde dat hij bezorgd is over de veilig heid van de passagiers. Hij ver klaarde zich bereid schikkingen te treffen voor hun ontscheping. Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine heeft te San Juan op Porto Rico meegedeeld dat nog geen antwoord van Galvao was ontvangen. Ook is nog geen ant woord opgevangen op het verzoek van schout-bij-nacht Smith van woensdagavond. Toen had hij er bij Galvao op aangedrongen naar een haven in het noordelijk ge deelte van Zuid-Amerika te gaan. De „Santa Maria" bevond zich donderdagmiddag omstreeks drie uur op ruim duizend mijl ten oos ten van Trinidad. Amerikaanse oor logsbodems en vliegtuigen blijven het schip schaduwen, maar er mag geen enkele actie ondernomen wor den die de passagiers in gevaar zou kunnen brengen. Rebellenleider Galvao heeft ver klaard dat de „Santa Maria" naar Angola in Portugees west-Afrika vaart. De ontdekking Luitenant Kraus, de piloot van het Amerikaanse toestel die de Portugees na de overmeestering het eerste gezien heeft, heeft ver haald hoe dit in zijn werk is ge gaan. 9?' MüNCHEN, 26-1. De Westduitse filmmaatschappij „N.F." wil een film maken over de gebeurtenissen aan boord van de „Santa Maria". Tegen het einde van dit jaar of be gin volgend jaar zullen de eerste opnamen worden gemaakt. „NF." heeft hiertoe reeds contact opge nomen met een Spaanse onderne ming en de titel „Santa Maria" wettelijk beschermd. Vlak voor het invallen van de duisternis kregen wij woensdag avond het lichtgrijze schip in zicht. Wij vroegen de Portugees een golf lengte op te geven, waarop wij con tact konden maken. Dit verzoek werd direct beantwoord en wij seinden dat wij opdracht hadden te melden dat de „Santa Maria" terug moest keren en onder escorte naar San Juan moest varen. Galvao ant woordde: „Ik ga niet terug. Mijn bemanning is geen piratenbende". Ook donderdag heeft Galvao in een radioboodschap weer verklaard dat hij de 650 passagiers van de „Santa Maria" zo spoedig mogelijk in een neutrale haven zal afzetten. Maar hij zei niet in welke haven. „Bevrijdingsplannen" Galvao deelde voorts mee dat hij van plan is „zijn land te bevrijden" en het weer een echte democratie te geven. Amerika neemt met vier torpe- dobootjagers, twee tankboten, een atoomduikboot, een landingsvaar tuig en 18 vliegtuigen deel aan het schaduwen van de „Santa Maria". Het personeel heeft geen opdracht tot entering. Het Portugese schip zet de reis in de richting van Angola voort. Het vaart circa twintig knopen. NEW YORK, 27-1. De perma nente vertegenwoordiger van Ne derland bjj de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft donderdag te New York met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, gesproken over - naar aangenomen wordt - de ontwikkelingen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Een of ficiële verklaring over deze ont moeting is niet uitgegeven. Dato Nika Achmed Kamil van de Maleise Federatie had eerder met Hammarskjoeld over deze kwestie gesproken. Zij zouden toen hebben gesproken over plannen van de minister-president van de Maleise Federatie, Toenkoe Abdoel Rah man, tot vermindering van de Ne derlands-Indonesische spanning be treffende Nieuw-Guinea. WASHINGTON. Kennedy heeft dr. Janet Traveil tot zijn lijfarts benoemd. Nog nooit eerder is een vrouw lijfarts van een Amerikaan se president geweest. Dr. Janet Traveil behandelt Kennedy al sinds 1955 voor 'n rugaandoening, waar van de eerste symptomen zich in zijn schooljaren voordeden en die in de tweede wereldoorlog erger is geworden. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is verscheidene malen in de Algemene Vergadering in behandeling ge weest. Van Indonesische zijde is vernomen dat de regering te Dja karta niet van plan is deze kwestie ter sprake te brengen op de zitting van de Algemene Vergadering die op 7 maart begint. Nieuwe televisie-omroepster HILVERSUM, 26-1. In verband met het vertrek van de tv.-om- roepster Karen Kraaykamp by de V.A.R.A. is na een selectie uit meer dan driehonderd sollicitanten de keuze gevallen op mevrouw Jetta van Leeuwen uit Huizen (N.H.). Zondagavond in de programma show van Bruce Low zal mevrouw van Leeuwen een proefuitzending verzorgen. Songfestival op t.v. HILVERSUM, 26-1. Het Italiaan se songfestival, dat zaterdag op te- lerecording wordt vastgelegd, zal zondagavond van halfelf tot half- twaalf op het beeldscherm wor den gebracht Een uitzending op zaterdag is niet mogelijk, in ver band met rechtstreekse reportage van de schaatswedstrijden (kunst rijden voor dames) om de Europese kampioenschappen. Om drie uur donderdagochtend arriveerden op Schiphol de twee Amerikaanse vliegeniers John R. McKone en Freeman B. Olmstead, die met vier onderen met hun RB-47 toestel boven de Barcnts- zec zijn neergeschoten. - Foto: tweede van links John R. McKone, derde van links Freeman B. Olm stead. De twee begeleiders zijn waarschijnlijk leden ran de Amerikaanse ambassade in Moskou. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Boeren uit de omgeving van Milaan hebben scherp geprotesteerd tegen de invoer van boter en slachtvee uit het buitenland. Ook wordt uit Neaériand geïmporteerd. - Foto's: In Milaan zijn verscheidene lieren demonstraties gehouden, waarbij het tot botsingen kwam tussen po litie en boeren. NEW YORK, 28-1. Secretaris- Generaal Hammarskjoeld van de V.N. heeft donderdag verklaard, dat het besluit van Marokko, de V.A.R. en Indonesië om hun troe pen terug te trekken in Kongo zo ernstig is ,dat de aandacht van de Veiligheidsraad erop gevestigd dient te worden. Hij zegt dit in een nieuw rapport aan de Veiligheidsraad, waarin hij het onder meer heeft over de ge volgen die dit besluit voor het voortbestaan van de V.N.-strijd- macht in Kongo kan hebben. 1.150 Indonesiërs zullen „zo spoedig mo gelijk" teruggetrokken worden, Marokko zal 3.240 man repatriëren en dé V.A.R. heeft bekend gemaakt dat zij tegen 1 februari haar con tingent van 150 man zal terugtrek ken .aldus Hammarskjoeld. Golfbaan op het dak DEN HAAG, 20-1. In de Haagse stadswijk in aan bouw „Mariahoeve" zal wethouder D. W. Dettmeyer zaterdag een garagebedrijf openen, dat zijn klanten een voor Nederland nieuwe „service" biedt. Wie wil wachten tot de monteurs zijn auto gerepareerd heb ben behoeft niet meer in de garage heen en weer te drentelen, maar kan op het dak een partijtje midget golf gaan spelen. Op het platte dak van het bedrijf is namelijk een midgetgolf- baan aangelegd. Wie het zo druk heeft dat hij zijn wachttijd produktief wil maken vindt elders een ruimte met bureausstoe len en telefoon, zodat hij kan gaan zitten werken, re laties opbellen en dergelij ke. Deze ruimte is berekend op ongeveer tien wachten de klanten tegelijk. Bij dit verslag was de tekst ge voegd van de boodschap die hij woensdag aan de regeringen van Indonesië Marokko en de V.A.R. heeft gestuurd. Hierin zegt hij het besluit van deze regeringen om hun troepen uit Kongo terug te trekken „diep te betreuren". Nederlander kwam om in Duitsland DEN HAAG, 26-1. De 66-jarige J. B van Ulden uit Utrecht is bij eeni auto-ongeluk in de nacht van woensdag op donderdag in de buurt van Wesel (west-Duitsland) om het leven gekomen. De auto waarin hij zat en die door zijn 46- jarige in Essen wonende neef P. van Ulden werd bestuurd, botste namelijk tegen de aanhangwagen van een in dezelfde richting rij dende vrachtauto uit Duisburg Hij liep daarbij een schedelbreuk op en overleed ter plaatse. De bestuur der, P. van Ulden, werd met hoofd en beenkwetsuren in een zieken huis in Reinberg opgenomen. De auto werd geheel vernield. Mensen zijn eenzaam als ze muren in plaats van bruggen bouwen. Sleepschip gezonken TIEL, 26-1. Vandaag Is op dc ri vier de Waal bij Tiel het sleep - schip „Frisa" van Ph. van Omme ren, dat met 2400 ton olie geladen was en door de „Marbi 12" werd gesleept, met vry grote snelheid In aanvaring gekomen met het sleep - schip „Calland". De „Calland" zonk na de botsing gedeeltelijk. De opvarenden werden door de bemanning van een snel toegescho ten sleepboot gered en aan de wal gebracht. Er ontstond vrij aanzien lijke materiële schade. De botsing gebeurde bij de uit monding van het Amsterdam-Rijn kanaal. Het sleepschip „Frisia" zou door de „Marbi 12" op de zuide lijke rivieroever aan twee andere sleepboten worden overgegeven, die het naar de Roer zouden ver voeren. Door tot nu toe nog niet officiéél vastgestelde oorzaak werd het sleepschip door de stroom mee gesleurd, waarna de botsing met de „Calland" volgde. LEEUWARDEN, 26-1. Donder dagavond is de commissie van de elfstedentocht in hotel ,,De groene weid" in Leeuwarden bijeen ge weest en men heeft plan opgevat, tenminste als de vorst blijft aan houden, de volgende week op een nog nader te bepalen dag de elf stedentocht uit te schrijven. Vanaf donderdag zal de com missie iedere dag bijeenkomen om de situatie in het oog te houden. Het is namelijk niet mogelijk op het ogenblik reeds te zeggen wel ke dag het zal worden, aangezien de grote vaargeulen op het ogen blik nog door ijsbrekers worden opengehouden. „RIJBEWIJS REDDINGSDIENST" GIESSEN, 26-1. Twee studenten in de medicijnen te Giessen hebben zich een nieuwe vorm van inkom sten geschapen door oprichting van een „rijbewijsreddingsdienst". Wie in deze Westduitse plaats eventu eel te veel aan Bacchus geofferd heeft om nog achter het stuur te gaan zitten zonder de kans te lo nen dat hij er zijn rijbewijs bij ver speelt, kan het nummer van ge noemde dienst bellen en binnen enkele minuten duiken dan twee studenten op, die hem in zijn eigen wagen naar huis rijden. Inleggeld vijf mark en voor elke gereden ki lometer een mark. De dienst is elke nacht van 22 tot 03 uur open. Er zijn voldoende studenten be schikbaar om aan de oproepen te kunnen voldoen. UTRECHT. Tijdens de begro tingszitting van de Utrechtse ge meenteraad is 'het 47-jarige ge meenteraadslid voor de K.V.P., de heer G. J. A. van den Boogaard, door een hartverlamming getrof fen. Twee artsen-raadsleden pas ten hartmassage toe, maar deze mocht niet meer baten. Deel van lokale telefoonverkeer uitgeschakeld DORDRECHT, 26-1. In het post kantoor van Dordrecht heeft van avond tussen negen uur en half elf een hardnekkige brand gewoed, die uitgebroken was in een op de bo venste verdieping van een vleugel van het gebouw gelegen technisch magazyn. De brandweer wilde het vuur aanvankelijk met grote omzichtig heid bestrijden om te voorkomen, dat een gedeelte van de onder het magazijn en een zolder daarnaast gelegen telefooncentrale van Dordt en omgeving schade zou lijden. Zij trachtte dan ook aanvankelijk de brand met schuimblussers te blussen. Al spoedig bleek echter, dat dit onmogelijk was en daarom gaf de commandant van de Dordtse brandweer opdracht water- en miststralen te gebruiken. Drie motorspuiten met in totaal zeven lagedrukstralen en zes mist stralen, die een grote hoeveelheid water in het technisch magazijn en de inmiddels in lichter laaie staande zolder wierpen, waren nodig om de brand onder de knie te krijgen. Het vuur tastte de vloeren van maga zijn en zolder aan, alsmede een ge deelte van het plafond van de tele foonzaal. Het bluswater stroomde op de daaronder opgestelde tele foonautomaten, waaraan een wa terschade werd aangericht, waar van de omvang nog niet bij bena dering is te schatten. Vast staat dat een gedeelte van het lokale tele foonverkeer in Dordrecht voorlopig uitgeschakeld zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1