Torpedobootjagers en zoeken de „Santa vliegtuigen Maria" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rebellenleider „Santa Maria" wil praten Staatsgreep in El Salvador? Moeder en kind President Kennedy over China Australisch stadje in de as gelegd De misdaden van de Nazi's SOWJET-UNIE LIET TWEE NEERCESCHOTEN AMERIKAANSE VLIEGERS VRIJ DONDERDAG 28 JANUARI 1981 117* Jaargang No. 18912 ZIER1KZEESCHEHNIEUVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers IC ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 No 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lokenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NEW YORK, 25-1. Twee torpedo- bootjagers en zeven vliegtuigen van de Amerikaanse marine ach tervolgen op het ogenblik het 20.000 ton melende Portugese pas sagiersschip „Santa Maria", dat zo als bekend, door Portugese rebel len in de Carabische wateren over meesterd is. Het Portugese fregat „Pcro Escobar" heeft zee gekozen om aan de ach'crvo'ging deel te nemen. In Lissabon liggen voorts oorlogsschepen klaa- om "it te va ren. Commandeur Colin Shand, de hoogste P.ritse marine officier in West-Indië, zei woensdag, dat vliegtuigen belast moeten worden met het opsporen van de Portu gees, daar de „Santa Maria" veel langer achtereen kan varen dan de fregatten. Chrales Rainey, bevelhebber van de Amerikaanse marine in het Ca- raibisehe gebied, heeft in San Juan verklaard, dat de Amerikaanse schepen, die aan de achtervolging deelnemen, geen enkele actie zul len ondernemen als de „Santa Ma ria" zich in territoriale wateren bevindt. Maar als wij het schip in NEW YORK, 25-1. De.rebollen aan boord van de „Santa Maria" ziin bereid tot een bespreking op dit schip met vertegenwoordigers van elk land, behalve Portugal of Spanje. Dit is door de Amerikaanse marine meegedeeld. De kapitein van de „Santa Ma ria" heeft aan de piloot van een „Neptune" patrouille-bommenwer per gemeld dat de bestemming An gola in Portugees West-Afrika is. Het vliegtu'g nam de „Santa Ma ria" waar op 900 mijl ten oosten van Trinidad, aldus de Amerikaan se marine. Het voorstel van de piloot dat het schip zou terugkeren naar San Juan in Porto Rico werd afgewe zen. De leider van de rebellen, Gal- vao, bood daarop de gemelde be spreking aan. 1 open zee vinden en als vastgesteld is dat er inderdaad piraterij is ge pleegd, zullen wij pogen het naar de dichtstbijzijnde Amerikaanse ha ven te brengen. Of wij hierbij ge weld zullen gebruiken, hangt af van de officier van het Ameri kaanse oorlogsschip, dat het eerst bij de „Santa Maria" is gekomen. Van de zeven Amerikaanse vlieg tuigen, die op zoek naar de Por tugees zijn, zou er slechts een ra- darapparatuur hebben, die voor werpen op een afstand van 100 mijl of meer kan opsporen. Vier I zijn uitgerust met radarapnaratuur voor lange afstand, maar deze ap- 1 paratuur is in hoofdzaak bestemd voor het opsporen van stormen en wolkenmassa's. De torpedojagers hebben radar, die slechts het ge bied tussen het schip en de hori zon kan afspeuren. Piraterij of niet? Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag verklaard, dat het niet duide lijk is of de overmeestering van de „Santa Maria" opgevat moet wor den als een daad van piraterij. Maar er zijn gronden voor een ver moeden in die richting en dit plus het verzoek van de Portugese re gering om hulp, verschaft de Ame rikaanse marine een ruim voldoen de basis voor haar huidige actie, aldus het State Department. NEW YORK, 25-1. Een nieuwe regering heeft kennelijk de macht in El Salvador in handen genomen. Volgens te Washington ontvangen berichten zouden uiterst rechtse elementen uit het leger een staats greep hebben ondernomen. Twee Amerikaanse telegraaf- maatschappijen deelden mee dat hun verbindingen met El Salvador woensdag zijn verbroken. Sedert president José Maria Le- mus bij een opstand op 26 oktober van het vorig jaar werd verdreven, regeerde een junta van zes perso nen het land. Amerikaanse ambtenaren heb ben in Washington verklaard, dat er twijfel is gerezen omtrent het juiste karakter van de misdaad, omdat de berichten over de manier waarop de rebellen aan boord" van de Portugees zijn gegaan en het schip hebben overmeesterd met el kaar in strijd zijn. Lincoln White, woordvoerder van het State De partment, zei dat het nog „een open vraag" is of er een afdoende onderzoek kan worden ingesteld als men geen manschappen kan overzetten op de „Santa Maria". WASHINGTON, 25-1. President Kennedy is gaarne bereid het zen den van voedsel naar China te overwegen als dat land dit wenst en nodig heeft. (Er is melding ge maakt van hongersnood daar). De Amerikaanse president merk te op zijn eerste persconferentie evenwel op, dat China op het ogen blik nog voedingsmiddelen naar Afrika en Cuba uitvoert. PERTH, 25-1. Reddingsploegen die woensdag in een door veld branden geteisterd west-Australi sche plaatsje Dwelling Up aan kwamen, vonden er een toneel van troosteloze verwoesting. Van het enkele kilometers verder gelegen Holyake - waar ook een vijftiental huizen door de brand waren ver nield - af hadden zij door een plat gebrand gebied h'aen het van de houtzagerij bestaande plaatsje kun nen bereiken. De inwoners, met door de rook ontstoken ogen, wa ren bijeen gegroept op een open plek bij het station. Verder was het een en al ïuïne van ingestorte en nog rokende huizen en door het vuur aangetaste auto's langs de straten In het hotel waren nood- bedden gemaakt voor tientallen kinderen, van wie vele lichte brandwonden hadden opgelopen De veldbranden hadden het plaatsje een tijdlang van de bui tenwereld geïsoleerd gehouden tot dat de wind draaide. STUTTGART, 25-1. Het West- duitse centrale bureau voor onder zoek naar de misdaden van Nazi's, heeft woensdag meegedeeld dat thans de grootste plegers van mis daden tegen de mensheid bekend zijn. Deze dienst, die te Ludwingsburg nabij Stuttgart is gevestigd, deelde mee dat in 754 gevallen onderzoek is verricht, waarbij duizenden ver dachten betrokken zijn of waren. Nog altijd kunnen nieuwe arresta ties worden verwacht. De auto van de Franse deelnemers aan de Rally van Monte Carlo, Georges Chauvet en Martin Couderc, die door deze equipe al officieel uit de strijd was genomen, is in de nacht van maandag op dinsdag bij Montelimar tegen een boom gereden. De wagen, welke toch óp weg was naar Monte Carlo, werd op het moment van het ongeluk bestuurd door Raymond Lafont-. Lafont en Chauvet zijn op weg naar een zieken huis overleden. Couderc is ernstig gewond. De wagen, een Citroen, is geheel vernield. HET ONTWAPENINGS VRAAGSTUK KENNEDY WIL ONDERZOEK NAAR BASES IN HET BUITENLAND Eventueel concessie aan Moskou? NEW YORK,, 25-1. - President Kennedy zou zyn ambtenaren op dracht hebben gegeven zo spoedig morelyk een studie te maken over het nut van bepaalde Amerikaanse bases in het buitenland, aldus meldt de „New York Herald Tribune". H\j zou volgens het blad willen weten of het mogelijk is bepaalde bases op te hefen als concessie aan de Sowjet-Unie ingeval van toe komstige onderhandelingen over de ontwapening. Hij zou zo mogelijk vóór het ein de van de week het antwoord wil len vernemen op de volgende vra gen: 1 Is het belang van bepaalde ba ses in het buitenland vermin derd door het bestaan van on derzeeboten die zijn uitgerust met raketten zoals de „Polaris"? 2 Hoelang zullen bases in het buitenland, in het licht van de teohnische vorderingen op het gebied der bewapening, nog noodzakelijk blijven? a Kennedy zal nagaan of er een goed alternatief is voor het besluit van het vorige bewind om familie leden van Amerikaanse militairen overzee naar huis te roepen. Deze maatregel is door Eisenhower ge nomen om deviezen en goud te sparen. 3. Zou het in bepaalde gevallen, mogelijk zijn de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland te vervangen door geallieeide strijdkrachten waardoor de Europese bondgenoten van de V.S. een groter aandeel in de westelijke defensië zouden kun nen hebben? Volgens de „New York Post" neemt men bij de V.N. in ruime kring aan, dat premier Chroesjtsjef in New York aanwezig zal zijn, als de Algemene Vergadering op zeven maart haar zitting hervat. Onteigeningen in de Zeeuwse kanaalzone SLUISKIL, 25-1. De centrale commissie voor onteigeningsver goedingen te Rotterdam zal bin nenkort beginnen met de taxaties voor de onteigeningen in de Zeeuws Vlaamse kanaalzone. Zoals bekend., zal mët name in Sluiskil een 140- tal woningen en bedrijfspanden langs het kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen moeten verdwij nen in verband met de verbreding van het kanaal. Deze maand nog zullen de belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld bij de commissie kenbaar te maken in hoever, e hun belangen door de onteigeningen worden geschaad. Aangenomen wordt, dat voor het •eind van 1963 de onteigeningspro cedure is afgewikkeld. bouwdozen overleden De uitvinder van de bouwdozen van het .,Meccano"-systeem, A. C. Gilbert, is dinsdag in de ouderdom van 76 jaar overleden in Newhae- ven, in de Amerikaanse staat Con necticut. Zijn uitvinding maakte hem tot een der grootste speelgoed fabrikanten in de Verenigde Sta ten, met een jaarlijkse omzet van ongeveer 75 miljoen gulden. In 1908 werd Gilbert Olympisch kampioen polsstoksp.ingen. Kerkje naar openluchtmuseum DELFZIJL, 25-1 Het bestuur Van het openluchtmuseum Arnhem heeft geïnformeerd of het mogelijk is, het historische kerkje van Oter- dum, een Delf. ijls dorpje, over te plaatsen naar Arnhem Dit heeft burgemeester mr. A. A. J. Gold berg vanavond meegedeeld aan de raad van Delfzijl. Het eeuwenoude gebouwtje staat in Oterdum tegen de voet van de dijk en zal binnen kort gesloopt moeten worden om dat de waterkering op Deltahoogte wordt gebracht. Naar aanleiding van persbe richten heeft de perschef van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt verklaard: „Wij zijn er van overtuigd dat Brandt Bondskanse lier wordt en bijgevolg ook, dat hij in september ontslag zal nemen als burgemeester van west-Berlijn". Cadeau cadeau gedaan GRONINGEN, 25-1. Burge- meester J Tuin heeft van middag in de raadszaal van het stadhuis als hoofdprijs in een opstelwedstrijd een geschenk uitgereikt, dat hij het vorige jaar op zijn ver jaardag cadeau had gekre gen. Het vorig jaar name lijk opende burgemeester Tuin op zijn verjaardag „de Groninger Salon", een twee jaarlijkse tentoonstelling van fietsen, bromfietsen, motoren en scooters. Bij die gelegenheid werd hem een nieuwe fiets aangeboden, waarvoor hij zelf een be stemming mocht zoeken. De burgemeester stelde deze fiets beschikbaar als hoofd prijs in een opstelwedstrijd onder de leerlingen van de middelbare scholen in Gro ningen, die naar aanleiding van het op de schoen ver spreide boekje „Volk in verdrukking en verzet 1940 1945" het vorige jaar een opstel moesten schrijven. Eerste persconferentie van Kennedy Toch nog gered ELISABETHSTAD, 25-1. Afrikaanse jagers hebben op 40 km. afstand van Eli- sabethstad een Belg, Dela- rue, gevonden die begin januari met een vliegtuig was neergestort. De man was zwaar gewond. De ja gers hebben hem per fiets vervoerd, aldus is woens dag gemeld. Hij deelde mee dat de tweede inzittende van het vliegtuig, Vos, twee uur na het ongeluk in het oerwoud overleed. Delarue, die zich bijna niet kon be- xoegen, heeft veertien dagen lang op nets anders dan re genwater geleefd. DJAKARTA. In west-Ja va zijn tengevolge van overstromingen meer dan 200 000 mensen dakloos. In Djakarta heerst een tekort aan rijst en vlees. Geen verkenningsvluchten boven Rusland meer WASHINGTON, 25-1. Kennedy heeft woensdag ziin Top conferentie gehouden. Zij heeft 30 minuten geduurd en werd door de televisie uitgezonden. Hij deelde mee, dat de tf"»» Amerikaanse vliegers, die in juli vorig jaar met hun verkennings vliegtuig RB-47 boven de Parents- zee zün neergeschoten, door de Russen zijn vrijgelaten. Zij zjjn_ al no- vliegtuig op weg naar Ame-ïk.a Het zijn de kapitein-vliegers John McKone en Bruce Olmsteed. Ame rika heeft geen concessie gedaan om hun invrijheidstelling te be werken. Kennedy is van mening, dat hiermee een grote belemmering is weggenomen voor een verbetering van de betrekkingen met de Sow jet-Unie. De president heeft op dracht gegeven geen verkennings vluchten boven Russisch gebied meer te maken. ZIJ werden gé- staakt toen er vorig jaar mei een U-2 boven Siberië werd neerge haald De Amerikaanse marine heeft opdracht het Portugese passagiers schip Santa Maria, dat door de re bellen is overgenomen, niet te en teren, doch slechts te „begeleiden". Amerika moet deze kw^i'e met. zorg behandelen, aangezien er Amerikaanse levens op het spel staan en Amerika vriendschappe lijke betrekkingen met Portugal onderhoudt. Nog geen topontmoeting De president heeft nog geen plan nen voor een ontmoeting met Chroesjtsjef en ook n;et voor een hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Cuba, die in de laatste dagen van het vorig bewind werden afgebroken. Wat de besprekingen over een verbod van kernproeven betreft, die 7 februari in Gon^v° worden hervat, zei Kennedy, dat zijn regering meer tijd nodig heeft om zich in te werken. Zij wenst de conferentie uitgesteld te zien tot einde maart. DOETINCHEM Brand is uitge broken in de landbouwschuur van de heer H. Tomesen in Doet'.nchem, In deze schuur was tevens een kul- kenbroederij ondergebracht Bij de brand di ezich snel uitbreidde, zijn 3.000 kuikens omgekomen Ook enig landbouwgereedschap ging verloren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Men moet zijn vijand steeds zo bestrijden dat hij ook weer f een vriend kan worden. In Lissabon liggen oorlogsschepen gereed Uitvinder Meccano- In Dulwlch, zuid-oost Londen, staat het beeldhouwwerk „Moeder en Kind", een creatie van de kunstenares Patricia Rowland. Vele moeders blijven even met hun kinderen bij het beeld staan om te aanschouwen hoe de kunstenaar hen ziet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1