SUNIL SPIONNE IN PLASTIC SUNIL WAST STRALEND WIT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 24 januari i%i no. mn Hengelaars (vooral Belgische) trotseren de koude aan Schouwse dijken Hengelen, ook al Is het hartje winter HAAMSTEDE, 23-1. Medio janu ari 1961 blijkt het heel normaal te zijn, dat zich langs de zeedijken - dicht bij de kabbelende golven - nog vele werphengelaars actief zijn. Zondag voor een week was het langs de zeedijken zelfs tame lijk druk. Behalve „inboorlingen" zijn het voornamelijk Belgen, die vanaf 's morgens 10 uur tot het vallen van de avond hun hengels met een fikse worp een 30-tal me ters de zee ingooien. We hadden een praatje met de heer van Woestijne, die vlak bij Smallegangesdijk een viertal werp hengels had uitstaan. Deze verwoede hengelaar woont in Merxem, een voorstadje van Antwerpen. Hij was goed tegen de koude beschermd. Een dubbele trui, manchester broek en jas en daar overheen nog een dikke win terjas, met op het hoofd een leren motorkap moesten er voor zorgen dat de hengelaar tegen de groot ste koude beschermd bleef. Toch zag de heer v. d. Woestijne, die ambtenaar bij de „Staot" is (hij is onderwijzer) blauw van de kou. Geen wonder, want hij had sinds 5 uur in de morgen geen kachel- warmte meer gevoeld, integendeel, met alle middelen poogden het koude Oosterscheldewater en de weer naar vorst ruikende oosten- Verdwaald op het Wad en verdronken LEEUWARDEN, 23-1. De 29-ja- rige ongehuwde slikwerker W. van der Ploeg uit Kollum is op het Gro ningerwad door verdrinking om het leven gekomen. Van der Ploeg, die werkzaam was bij de landaanwinningsdienst in de Lauwerszee was met zijn collega's K. Nieuwenhuis, eveneens uit Kol lum en de 56-jarige J. van Stegge- ren uit Twijzel tijdens schafttijd op het wad op en neer gaan lopen om een beetje warm te worden. Van der Ploeg en zijn makkers zijn daarbij door de mist en de vloed overvallen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Met ingang van 1 februari 1961 zal Vroom en Drees- mann overgaan tot het invoeren van de 5-daagse werkweek voor haar personeel. In verband met plaatselijke organisatorische pro blemen zal deze werkweekverkor ting niet onmiddellijk volledig kun nen worden ingevoerd. Binnen eni ge maanden zal deze echter volle dig van kracht zijn. HENGELO. De gladheid van de weg heeft in Hengelo één mensen leven geëist. In de Weemenstraat viel de 56-jarige heer J. Ghr. Jan sen zo ongelukkig, dat hij ter plaat se overleed. BERKEL EN RODENRIJS. De 50-jarige gemeente-arbeider T. de H. uit Rotterdam is overleden aan de verwondingen, die hij in Ber- kel opliep bij een ongeval. Hij kwam met zijn bromfiets te vallen over een groep jongens die aan de Noordeindseweg aan het spelen wa ren en met hun allen de rijweg op- tuimelden. BREDA. De 2 %-jarige Jantje Vermeeren uit Breda is vlak bij huis in het Groene Woud overreden door een stadsbus. Het kind was op slag dood. Het kind ging vlak voor de bus staan, die stopte om passa giers uit te laten. De chauffeur zag het niet staan. Zodra de bus weg reed kwam het kind onder de wie len. EINDHOVEN. De bijna 64-jarige heer J. Burghouts, wonende te Eindhoven is, toen hij op een ladder stond voor het snoeien van een boom vermoedelijk onwel geraakt, daarbij gevallen en gedood. MAASTRICHT. De 64-jarige win kelier E. Caris uit Maastricht is door nog niet opgehelderde oorzaak ter hoogte van het bastion „De vijf koppen" in het kanaal Luik-Maas tricht geraakt. Hoewel de drenke ling met de hulp van voorbijgan gers vrij spoedig op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. MAASTRICHT. De Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben, zal dinsdagmiddag te Maastricht de eerste Rooms katho lieke mytylschool voor spastische kinderen in Limburg officieel ope nen. AMSTERDAM. In het Wilhelmi- nagasthuis is overleden de 60-jarige mej. A. Onmacht uit Amsterdam, die veertien dagen geleden met haar rijwiel tegen een bestelwagen botste op de hoek van de Bilder- dijkkade en het Kwakersplein. De dame is toen met ernstige verwon dingen opgenomen. ROTTERDAM. De tweede fase in het herstel van de Sint Laurens als stadstoren is ingegaan. Waren op kerstavond de zware luidklok- ken voor het eerst na ruim twintig jaar weer te horen, nu is het uur werk in werking gesteld. Van vier zijden van de toren blinken de ver gulde wijzers. Zij geven van nu af de juiste tijd aan. De officiële tijd aanwijzing in het telefoongebouw op de Botersloot zorgt daarvoor. wind gezamenlijk deze hengelaar te doen verstijven. Het enige mid del tegen deze aanvallen was een warme dronk zwarte koffie uit twee thermosflessen en het eten van donkere boterhammen, met even donkere bloedworst. Hij was een hengelaar in hart en nieren; des morgens om 5 uur met „den Otto' vertrokken, zou hij omstreeks 9 uur weer thuis zijn. Hij is „den baos" thuis, zegt hij, want er moet er maar één baas zijn, anders gaat een huwelijk niet goed. Neem maar een voorbeeld aan de sta king; ook veel te veel „baozen". Volgens de heer v. d. Woestijne is de schuld van de staking te zoe ken bij de Walen, die tesamen met de buitenlandse arbeiders (Alge rijnen, Polen en Italianen) het plebs vormen en tot staken aan drongen. „Gelukzoekers" „Gelukzoekers" noemde hij de stakers. Op dat moment wapperde de top van een zijner werphengels heen en weer en draaide de hen gelaar een flinke schar op het dro ge. Daar de verkleumde vingers niet meer in staat waren om op normale wijze een worm aan het haakje te doen werd het een ver minkt stuk blubberig wormenlijf dat andere scharren onder water moest verleiden. Het was de 11de schar die na 5 uur met 4 hengels boven water werd gebracht. Ge lukkig was de heer v. d. Woestijne uit Merxem niet alleen, want er waren nog meer Belgen bezig om aan Nederlandse wateren een boel Schouwse koude op te doen. Koude die in vroeger jaren op ons eiland aan de zeedijken werd opgedaan door eenzame meeuwen op zoek naar wat eetbaars. Weer een teken dat de tijden snel veranderen, deels door de techniek, deels door de mensheid zelf, want we geloven niet dat in de 20er jaren iemand medio januari gewapend met een peurstok en een tros wormen zich naar Smallegangesdijk zou bege ven om te „peuren". 1961 - JUBELJAAR Aautal padvindsters in Nederland loopt terug MEPPEL, 23-1. Tijdens de jaar vergadering van het Nederlandse Padvindster Gilde, die zaterdag in hotel Ogterop te Meppel werd ge houden, deelde de secretaresse, mej. J. C. Caro mede, dat het ledental ook het afgelopen jaar weer is ach teruit gegaan. Het aantal kabouters daalde van 9627 in 1959 tot 9335 en het aantal padvindsters van 11194 tot 10694. Bij de pioniers was er een stijging van 461 tot 562. Het aantal leidsters kon worden opge voerd van 2145 tot 2182. Toch is er altijd nog een groot tekort aan lei ding. De grootste teruggang was in Amsterdam merkbaar, waar het clubhuisvraagstuk tot een waar probleem is uitgegroeid. Ook Den Haag boekte een flinke terugloop van het aantal leden. Het 45-jarig bestaan van de H.P. G. (jubeljaar) zal worden gevierd tijdens een jubeldag in Baarn op de dag na Pinksteren. n Nabij Pasadena, in de Ameri kaanse staat Maryland, zijn maan dag zeven kleine kinderen en een volwassene omgekomen, toen hun woning in vlammen opging. Zes van de kinderen, die een leeftijd hadden van negen maanden tot zes jaar, behoorden tot één gezin. 3.8 miljoen gulden extra voor Kongo Voorstel voor steunverhoging aan Tweede Kamer DEN HAAG, 23-1. De minister van buitenlandse zaken stelt de Tweede Kamer voor een bedrag van 3,8 miljoen gulden uit te trek ken voor deelneming aan het „Noodfonds voor Kongo" van de Ver .Naties. Dit noodfonds, met een streefbe drag van 100 miljoen dollar, is be doeld om het economische leven van dit land te herstellen en uit voering van publieke diensten in clusief onderwijs, gezondheid en binnenlandse veiligheid voort te zetten De regering acht het wel slagen van deze V.N.-actie van het grootste belang en vraagt derhalve een bedrag van f 3,8 miljoen als tegenwaarde van 1.010.000 dollar voor dit doei. Buitenlands legioen voor Katanga LONDEN, 23-1. Volgens een spe ciale correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Tele graph" in Katanga wordt thans in Elisabethstad ter versterking van het leger van president Tsjombe een Europees „buitenlands legi oen" gevormd dat reeds uit meer dan duizend Belgische, Italiaanse, Franse, Duitse, Ierse en Britse vrij willigers zou bestaan en waarvan het wervingscentrum zich in Brus sel zou bevinden. Sommige vrijwil ligers, aangetrokken door de hoge soldij, zouden de Katangese natio naliteit hebben aangenomen. Aan de andere kant, zo vervolgt 'het blad, verstrekken de commu nisten financiële en militaire hulp aan de aanhangers van Loemoem- ba in de provincies Oost era Kivoe, door bemiddeling van de Verenigde Arabische Republiek. Auto's botsten frontaal WAGENBERG. Twee personen auto's zijn in frontale botsing ge komen op de weg Zevenbergsehoek -Breda. Een grote personenauto ge raakte bij het uit de bocht komen op de linker weghelft en reed te gen een uit Breda komende kleine auto op, waarin twee personen za ten. De bestuurder van de kleine wagen, de heer P. van Elewout uit Klundert, 48 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen, werd ern stig gewond. Zijn naast hem zitten de zwager, de 51-jarige heer G. M. Goverde, gehuwd en vader van zes kinderen, uit Zevenbergen, over leed tijdens het vervoer naar het St. Ignatiusziekenhuis in Breda. De bestuurder van de grote auto de heer C Vugt uit Hoek in Zeeuws- Vlaanderen, kreeg hoofdwonden en is per eigen gelegenheid1 naar fa milie in Breda gegaan. FLITSEN UIT HET BUITENLAND ELISABETHSTAD. De verzoe- ningscommissie der Verenigde Na ties is maandag na een vergeefse reis uit Elisabethstad vertrokken. Zij is er niet in geslaagd toestem ming te krijgen om de in Katanga gevangen gehouden oud-premier Loemoemba te bezoeken. LONDEN. Een groot Brits papier, concern en een textielfirma heb ben in Londen bekend gemaakt, dat zij een nieuwe maatschappij zullen vormen voor proeven met de ver vaardiging van niet-geweven stof fen. MOSKOU. Premier Chroesjtsjef zal de komende dagen bezoeken brengen aan de Oekraine, het noor delijk deel van de Kaukasus en Georgië, en wellicht ook aan de landontginningsprojecten in Ka zakhstan en het Sowjet verre oos ten. Ingezonden mededeling Causerie over mengmeststoffen op firma-avond te Brouwershaven Goede belangstelling van landbouwerszode BROUWERSHAVEN, 21-1. Voor de door de fa. J. v. d. Weele be legde avond in hotel Jacob Cats, waarop een lezing werd gehouden door de heer van Benten over mengmeststoffen in het moderne landbouwbedrijf bestond van de zijde der landbouwers een goede belangstelling. De heer J. v. d. Weele sprak een welkomstwoord en noemde het verheugend, dat zovele arbeiders aanwezig waren om kennis te ne men van de voordelen e.d. der mengmeststoffen. De heer van Benten begon zijn lezing met een uiteenzetting over de plantengroei en - voeding, waarbij als hoofdelementen ge noemd kunnen worden de stikstof, fosfaat en kali. In tegenstelling tot de enkelvou dige meststoffen zijn de meng meststoffen reeds geruime tijd in gebruik, vooral bij de tuinbouw. De landbouw daarentegen komt met gebruik van mengmeststoffen slechts met 10% uit de bus, in te genstelling tot het buitenland waar het gebruik reeds een hoogte van 50 tot 70 bereikt. Vele voordelen Spreker ging dieper in op de vele voordelen van de mengmeststoffen zoals de arbeidsbesparing (in één keer een algehele bemesting) wat eveneens een grote tijdbesparing met zich brengt. In Nederland wordt „te precies" bemest omdat iedere akker apart wordt gedaan. Met een redelijk gemiddelde kan men overal mengmeststoffen ge bruiken. De prijs van deze bemes ting loopt niet veel uit elkaar met die der enkelvoudige meststoffen. De heer van Benten raadde de landbouwers aan toch vooral mengmeststoffen te gebruiken waarbij hij met de letters der fa briek ALGOS tot de volgende voordelen kwam A: arbeidsbespa ring; L: lage transportkosten; G: goede verdeling; O: onovertroffen strooibaarheid; S: struktuur be houdend. Tenslotte sprak de heer van Ben ten de 19 soorten mengmeststoffen (10 chloorarm en 9 ohloorhoudend) en gaf een uiteenzetting over de bemestingen van o.a. gerst, aard appels en bieten. Drietal films Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen waarvan er di verse aanwezigen gebruik maakten Deze avond werd besloten met een drietal fraaie kleurenfilms over Spanje, de vervaardiging van kunstmest in de Albatrosfabriek en een film over het bloemencorso te Lisse. De heer van der Weele sprak een dankwoord, hierbij de hoop uit sprekend dat deze leerzame avond voor de heren landbouwers een duidelijk inzicht heeft gegeven over het besprokene en dat er voordeel mee gedaan zal kunnen worden. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der 1 U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! e** Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld msrsnuianpmr^wsMur/MrumvMsr FEUILLETON f57) „Denk er om dat ik zal schreeu wen wat ik kan". „Doe dat gerust, kindje, want al had je een stoombootsirene tot je beschikking, geen mens zal je ho ren". „Bonnard weet waar ik ben en zal mij zoeken". „Volstrekt niet. Hij weet wel waar je bent, maar hij we'et ook wie je bent. Dat heb ik hem nl. al verteld, maar om jou niet al te hels te maken heb ik dat tot nog toe verzwegen. Over een maand is jouw spionagegeval nog interes sant om te vertellen, maar dit gaat voor". „Tom. Ik geef je aan bij de poli tie, zodra ik er uit kom". „Doe dat gerust, lieveling. Via je pleegbroeder zit je zelf ook in het geval. De prefect zal het heus niet erg vinden dat ik je hier een poosje heb uitbesteed. En zo ja, hoe wil je hem bewijzen dat ik je dit gele verd heb? Misschien kom ik je wel samem met een agent bevrijden. Dan ben je zelfs verplicht mij om de hals t'e vallen van dankbaarheid Nee, dit zit wel goed". „Bonnard slaat je dood als hij dit hoort". Dit was haar laatste hoop. „Dacht je? Om een spionne die ook in smokkelzaakjes zit? Poe! Hij is veel te blij dat ik zijn ogeni heb geopend. En zeur nu niet langer, ik heb haast". Nog lang hoorde Louise het bon zen van stenen tegen de deur. Blijkbaar gooide hij er een com pleet hunebed tegen aan. Toen hoorde ze hoe hij zich verwijderde. Het werd stil, doodstil. Toen Louise het vreemde stapel tje bekeek, werd het haar duidelijk dat dit plan door Tom van te voren in elkaar was gezet. Ze vond name lijk een opblaasbare matras, een deken1, een paar lunchpakketten én wel tien flesjes limonade. Maar ze nam er nauwelijks notitie van. Urenlang zat ze gebogen op .een grote steen, half wezenloos. „Dit is het einde", dacht ze smar telijk. „André, misschien Jean ook, bij de smokkelaars, zij worden in gerekend, Bonnard weet alles en veracht mij uit het diepst van zijn hart en ik zit hier". Het was al lang donker, toen ze de vloer vlak begon te maken en de luchtmatras opblies om te gaan slapen. Een geluk voor Tiaar was, dat ze nooit bang was geweest in het donker. Dat de vleermuizen boven in dë kap van het gebouwtje nieuwsgierig rond haar fladderden deerde haar niet, maar gezellig was het evenmin. De volgende morgen werd ze wakker door de warmte. Het was windstil in het dal en de kap van het huisje gaf weinig ventilatie. Ze lag een half uur te kijken voor ze kon geloven in welk een ellendige situatie ze zich bevond. Toen kwam er een klein vogeltje hoog boven haar in de raamope ning zitten. Ze strooide wat krui mels rond eni smaakte het genoe gen, dat tal van gevederde vriend jes er zich aan tegoed deden. Ze besloot nu zelf ook maar wat te 'eten. Na het eten kwamen haar ge dachten wat op orde. Zeker, ze zat hier niet leuk, maar Tom Becker was ook nog niet jarig. Als hij bo venop de rotswand klauterde zou hij waarschijnlijk nooit iets ont dekken Zeker had hij ook geen plezierige nacht gehad en als hij in handen van de smokkelaars was gevallen Vervolgens dacht ze aan Bon nard. Hoe het kwam wist ze niet, maar ze begon hoe langer hoe ze kerder te worden, dat het niet zo maar uit zou zijn tussen hen^ on danks Tom Becker's verraad. Hun laatste telefoongesprek wees daar duidelijk op. Toen dit vaststond voelde ze zich opeens veel beter en begon op middelen ter ontsnapping te zinnen. De muur was stevig in elkaar ge zet en niet te doorbreken, zeker niet zonder werktuigen. Er tegen op klimmen was onmogelijk. Restte alleeni nog de vloer. Ook die be stond uit natuursteen, maar hij was niet gevoegd. Stel dat ze hem kon openbreken en dan aan 't graven ging! Al zou hét niet lukken, dan was het nog altijd beter dan twee dagen stil zitten. Toen ze eenmaal een begin had, ging de rest gemakkelijk. Het gra ven viel echter niet mee, temeer daar de muur op brede fundamen ten stond. Toen ze een stok vond en daarmee in de grond woelde, kon ze vaststellen, dat de muur doodgewoon op do rots stond. Het was dus ten enenmale onmogelijk onder de fundamenten door te ko men. (wordt vervolgd) STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Kring Schouwen-Duiveland Z.L.M. Op donderdag 9 februari zal een algemene vergadering worden ge houden van de Kring „Schouwen- Duiveland1" der Z.L.M. Aan de orde komt o.m, een voorstel de kring contributie vast te stellen op f 0,30 per h-a. Aftredend zijn do (herkies bare) bestuursleden, de heren M. O. Hanse, K. A. van Langeraad en H. J. v. d. Zand'e. Ir. C. S. Knottnerus te Steenbergen, voorzitter van het K N.L C. hoopt op deze bijeenkomst te spreken over het onderwerp: „Indrukken uit de Sowjet-Unie". Filmavond Ned. Chr. Landarbeidersbond Op donderdag 26 januari a s. vindt in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw een filmavond plaats. Een kindervoorstelling zal in de mid daguren van dezelfde dag worden gehouden. Een zeer gevarieerd pro gramma zal worden vertoond. BRUINISSE Lezing voor N.C.V.B. Op de donderdag 26 januari a.s. te houden vergadering van de N.C. V.B.-afdeling hoopt de heer J. C. Spaans te Zierikzee het woord te voeren over 'het onderwerp: „Be schaving en milieu". Stoffelijk overschot W. Jumelet Hzn. ter aarde besetld Zaterdagmiddag had te Bruinisse de begrafenis plaats van de heer Wolfert Jumelet Hz., die op 78-ja- rige leeftijd te Bruinisse overleed. Met het overlijden van de heer Ju melet is het aantal nog levende mosselkwekers van de generatie 1900-1940 weer met één verminderd. Was voor de oorlog 1914-1918 Brus sel en Antwerpen het afzetgebied van de firma waarvan de overle dene deel uitmaakte, een speciaal afzetgebied werd later gevonden in d'e stad Leuven. De komst van het Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen in 1935 maakte daaraan niet direct een einde, want de heer Jumelet bleef als erkend handelaar nog lang zijn mosselen daarheen per vaartuig vervoeren in tegen stelling met vele anderen, voor wie België het gebied werd, waar men niet meer kwam. Na 1945 werden de zaken echter gedaan door de zoon en de overige firmanten. Ringvergadering CJ.V. op Schouwen-Duiveland De Ring van jongens- en meisjes- clufbs op Schouwen-Duiveland, ge organiseerd in het Nederlands Jon geren Verband, kwam vrijdagavond te Bruinisse bijeen in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De ring- voorzitter, de heer D. Groenleer uit Zierikzee ging voor in gebed en sprak daarna een welkomst- en openingswoord. Onder leiding van de heer B. Schot werd daarna een wedstrijd georganiseerd, bekend als het zg. mastklimmen, waardoor de stemming er bij de vrij talrijk opgekomen aanwezigen goed in kwam. De pauze met thee en ver loting was eveneens een onderdeel van het programma, waarbij de tongen los kwamen en de onderlin ge vriendschapsbanden verstevigd werden. De clou van de avond was echter de opvoering van het to neelstuk „De Telefoon", een stuk dat door de leden uit Zierikzee uit stekend voor het voetlicht werd ge bracht. De lachers kwamen hierbij goed aan hun trek, want aan hu moristische vondsten en dito scènes heeft men in dit stuk geen gebrek. De dagsluiting werd verzorgd door de heer B. Sohot. Nieuwe zangvereniging opgericht Vrijdagavond werd te Bruinisse een nieuwe zangvereniging opge richt, die zich gaat toeleggen op het vierstemmig zingen van de psal men. De oorspronkelijke opzet, een mannenkoor, is dus verlaten. Er gaven zich staande de vergadering in het kerkgebouw der Oud Gere formeerde Gemeente 21 leden op, die als voorzitter kozen de heer W. Jumelet A.Az, en als secretaris- penningmeester de heer Chr. Knop. Directeur-dirigent is de heer Johs. van den Ouden. Bij diens verhin dering zal de voorzitter als dirigent kunnen optreden. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepbaar: kand. Th. Doesburg, Amsterdam. Beroepen te Scheveningen (vac. G. O. Donner): A. C. Scherpenisse, Barendrecht. Aangenomen naar Onnen: kand. H. Steendam, Groningen, die be dankte voor Westerlee (Gron) en voor Woudsend. Ger. Gemeenten Beroepen te Leiden: K. de Gier, 's-Gravenhage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5