Rebellen overmeesteren Portugees passagiersschip ZIERIKZEESCHE DINSDAG 24 JANUARI Wl 117e jaargang No. 19911 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers If ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: /annewekken ff, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. Ot 110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 In Caraibische zee Piratenleider dreigt schip te laten zinken Hammarskjoeld rapporteert Veiligheidsraad over overleg met Verwoerd OTTAWA, 23-1. Het Canadese persbureau meldt van betrouwbare zyde te hebben vernomen, dat rebellen in de Caraibische Zee een Por tugees passagiersschip van 20.000 ton hebben overmeesterd, dat een rondreis maakte met 600 passagiers aan boord. Minstens één scheeps officier zou zyn doodgeschoten en een andere zou door handgranaten zyn gewond. De rebellen zouden het schip Santa Luci In Brits West-Indië hebben laten aandoen om de gewonden aan land te zetten. Daarna zou het met onbekende bestemming zyn vertrokken. De leider van de rebellen zou een gewezen officier van het Portugese leger zijn, die in het Verre Oosten aan boord was gekomen. Zijn naam was Henrique Galvao. Hij zou ge dreigd hebben het schip te laten zinken als een oorlogsschip zou trachten hulp te bieden. De zeshonderd passagiers zouden Amerikanen, Nederlanders, Portu gezen en Venezolanen zijn. De naam van het schip is niet bekend. Het schip zou op weg zijn ge weest van Indonesië naar Miami in Florida. De aanslag zou maan dag om 15.00 uur Nederlandse tijd zijn gepleegd. Het was een bende van 69 man, die de bemanning van het schip arresteerde en de bestu ring overnam. Het motief is onduidelijk. De Por tugese ex-kapitein zou- niet naar Portugal teruggezonden willen wor den. „Santa Maria" De naam van het Portugèse schip is „Santa Maria". Rebellenleider Henrique Galvao, die officier van het Portugese leger is geweest, is een tegenstander van het bewind van Salazar. In maart 1958 werd hij door een Portugese rechtbank tot 16 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens opruiing tot verzet. In januari 1959 wist hij uit een zie kenhuis in Lissabon, waar hij op genomen was, te ontsnappen. Een maand later vluchtte hij naar de Argentijnse ambassade in de Por tugese hoofdstad. Hij verzocht om asiel. De regering-Salazar liet hem naar Buenos Aires gaan. Ondanks de waarschuwing van Galvao, dat hy het schip zal laten zinken als een oorlogsschip het iets in de weg mocht leggen, zouden er voorbereidingen worden getroffen om het aan te houden en op te brengen, zo meldt het Canadese persbureau. Twee Britse en enkele Amerikaanse oorlogsschepen zou den in de buurt kruisen. De Amerikaanse marine heeft inmiddels bekendgemaakt, dat zij een aantal torpedojagers, die in Puerto Rico liggen, opdracht heeft gegeven uit te varen om de „Santa Maria" te onderscheppen. De actie geschiedt krachtens de internatio nale recht bepalingen over piraterij en muiterij. Er zijn ook twee Ame rikaanse vliegtuigen ingeschakeld, die de „Santa Maria" moeten op sporen en fakkels uitwerpen. De kustwacht van Miami heeft van het Britse oorlogsschip „Rothe say" vernomen, dat men alle sche pen in de omgeving heeft verzocht uit te kijken naar de „Santa Maria". NA 34 DAGEN STAKING Laatste drie stakingsbastions in België gaan door de knieën Str^d wordt „met andere middelen" voortgezet Doel wetsontwerp BRUSSEL, 23-1. In de laatste drie bastions van de Belgische sta kingsbeweging: Luik, La Louvrière en Charleroi, is maandagochtend voor het eerst sinds 34 dagen weer normaal gewerkt. „In het gehele land is de toestand weer normaal", aldus verklaarde een woordvoerder van het bureau van de premier, prof. Eyskens. Zaterdag besloot het coördinatie comité van Waalse vakbonden, ge leid door de adjunct-secretaris-ge neraal van het socialistische vak verbond, André Renard, de staking op te schorten. „De stryd zal met andere middelen worden voortge zet". Bij het einde van de staking steeg het aantal slachtoffers tot vier. In het ziekenhuis van Luik overleed de 25-jarige Alfred Bou- tet, die tien dagen geleden door een kogel in de hals werd getroffen. Boutet was een staker, maar nam niet deel aan de demonstratie die door politie en rijkswacht werd uit een geslagen. De staking, die de tegenstellin gen tussen Wallonië en Vlaanderen opnieuw scherp in het daglicht bracht en soms tot een burgeroorlog dreigde te leiden, begon 20 decem ber, toen 60 procent van het over heidspersoneel gehoor gaf aan een oproep van de socialistische partij en uit protest tegen de „eenheids- wet" h'et werk neerlegde. Het wetsontwerp beoogde, door nieuwe belastingen, beperkingen van de sociale voorzieningen en vermindering van de overheidsuit gaven financieel herstel en econo mische expansie De actie van 600 duizend stakers - die gepaard ging met ca. 1.300 sabotagedaden - kostte •het land echter naar schatting 10 miljard francs (ca. 750 miljoen gld.) Ondanks het krachtige verzet keurde de kamer van volksverte genwoordigers de eenih'eidswet goed. Het ontwerp wordt vandaag in de senaatscommissies besproken, en zal naar wordt verwacht om streeks midden februari door de senaat worden aangenomen. Het lijkt vrij zeker dat, na goed keuring van de wet, het parlement zal worden ontbonden en nieuwe verkiezingen zullen worden gehou den. De uitvoering van de een- heidswet zou dan kunnen worden gewijzigd of opgeschort. b De Russische ambassade in de V.S. heeft contact opgenomen met de eigenaars van het Sheraton- Russellhotel in New York, daar zij dit hotel wil kopen ten behoeve van de Russische delegatie bij de V.N., zo heeft een woordvoerder van de eigenaars maandag meege deeld. NEW YORK, 23-1. De secretaris generaal der V.N., Hammarskjoeld, heeft by de Veiligheidsraad ver slag uitgebracht over de gedach- tenwisselingen, die hjj gedurende zijn Zuid-Afrikaanse reis met de premier van de Unie, dr .Verwoerd heeft gehad. IIU zegt hierin dat het overleg over de z.g. „apartheids politiek" „zeer nuttig" is geweest. „Ik beschouw de besprekingen niet als geëindigd. Ik verwacht voortzetting ervan op een geëigend tijdstip, waarbij het mijn bedoe ling is nieuwe pogingen in 't werk te stellen om een geschikte oplos sing te vinden voor het vraagstuk, zoals dat door de raad in de in 1960 aanvaarde resolutie over het probleem der Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek werd gesteld", aldus Hammarskjoeld. Scotland Yard in moeilijkheden LONDEN, 24-1. Nu het aantal moorden in Engeland in hoog tem po blijft stijgen, raakt de „moord brigade" van Scotland Yard - de mensen die speciaal zijn belast met het opsporen van moordenaars - overbelast, zo schrijft de „Daily Express". In de eerste 23 dagen van 1961 zijn er 17 mensen in Engeland ver moord. Dit aantal is tweemaal zo groot als dat van dezelfde periode in I960. De politie zou in het bij zonder verontrust zijn door de vele sexuele misdaden. „Atlas" met succes gelanceerd CAPE CANAVERAL, 23-1. Van Cape Canaveral is maandag met succes een Atlasraket gelanceerd. De raket legde in een half uur een afstand van 8.000 km af en kwam binnen 3 km van het doel in zee terecht. Ze bereikte een hoogte van bijna 1.300 km. De Atlas Was ruim 28 meter lang en woog 120 ton. Ze heeft tijdens de vlucht gegevens ge seind over de concentratie van vrije elektronen boven een hoogte van ruim 300 km. Overstromingen in Brazilië BUENOS AIRES, 24-1. Het zui- delijk deel van de Argentijnse pro vincie Buenos Aires is door over stromingen geteisterd. Voor zover tot nu toe bekend zijn er 11 men sen om het leven gekomen; 37 wor den er vermist. De schade wordt geschat op 55 miljoen dollar. In 'het gebied van Tandil, dat het zwaarst getroffen is, begint het water te zakken. „State of the Union" van Kennedy WASHINGTON, 23-1. President Kennedy zal volgende week een „State of the Union" boodschap tot een gezamenlijke bijeenkomst van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden richten, zo 'heeft het Witte Huis maandag bekend ge maakt. Met betrekking tot de zinsnede in de resolutie, waarin hem wordt verzocht om, in overleg met de Zuidafrikaanse regering, „regelin gen te treffen, waardoor in deze zaak de beginselen van het hand vest worden hoog gehouden", ver klaart Hammarskjoeld, dat er „tot nu toe nog geen wederzijds aan vaardbare oplossing is gevonden". Hij voegt hieraan toe: „deze zaak heeft echter nog geen beslissend stadium bereikt en ik zal er mijn aandacht aan blijven schenken". De bescherming van Europeanen in Kongo LEOPOLDSTAD. Na een zondag gehouden bijeenkomst tussen Ra- jeshwar Dayal, de speciale verte genwoordiger van secretaris-gene raal Hammarskjoeld in Leopold- stad en vertegenwoordigers van het corps diplomatique, heeft een woordvoerder der Ver. Naties me degedeeld, dat de V.N. hebben be loofd all mogelijke hulp en bescher ming te zullen verlenen aan Euro peanen, die in de Oostprovincie worden bedreigd. Tijdens deze bij eenkomst haddten de diplomatieke vertegenwoordigers uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de vei ligheid van hun landgenoten in de ze twee provincies na de overbren ging van oud-premier Loemoemba uit Thijsstad naar Elisabethstad. Minder messendragers in Japan De actie van de Japanse politie tegen jongelui die messen dragen heeft zo'n succes dat de messen makers - een zeer oud beroep in Japan - met ondergang worden be dreigd. De actie begon na de moord op de socialistenleider Asanuma, vorig jaar herfst. In Gifu, het cen trum van de messenmakers, is de gemiddelde vérkoop per onderne ming gedaald van 4.000 dozijn per maand tot 6 en 4 dozijn in novem ber en december. De messenma kers hebben nu de regering ver zocht de actie te staken. GEEN NOTA OVER INDONESIë DEN HAAG, 23-1. De regering acht het niet gewenst in dit sta dium een nota by de Kamer in te dienen, waarin uitvoerig wordt uit eengezet wat de regering bekend is omtrent door Indonesië getroffen voorbereidingen voor een daadwer kelijke agressie jegens Nieuw-Gui- nea Dit heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Luns, ge antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.V.P.) In de gepubliceerde en aan de Kamer toegezonden brief van de Nederlandse permanente vertegen woordiger in New York aan de se cretaris-generaal van de V.N. van 4 januari, is de aandacht van de leden gevestigd op de dreigende taal van Indonesië. De Indonesi sche politiek wordt met grote waakzaamheidgevolgd. Ter zake bestaat eveneens veelvuldig diplo matiek contact. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE INDUSTRIALISATIE IN ZEELAND F. Q. den Hollander gaf Zeeuwse Statenleden zijn visie Herhaalde malen moesten militairen van de Ver enigde Naties ingrijpen na aanvallen van opstandige Baloeba's. Bij een vuurgevecht met Baloeba's, enige kilometers buiten Luena, werden drie Zweedse mi litairen gewond. Zij werden met een helikopter over gebracht naar het hospitaal van Kamina. Foto: majoor Kurt Skoog ligt op een draagbaar. Hij heeft kogels in zijn schouder en been gekregen. In afwach ting van een helikopter turen soldaten in de bosjes om niet verrast te worden. MIDDELBURG, 23-1. Na het schorsen van de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland vanmiddag (de zitting zal dinsdag cn zo nodig woensdag worden voortgezet) heeft dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-presldent-dirceteur van de Nederlandse Spoorwegen cn provinciaal adviseur voor de industrialisatie, voor de statenle den cn voor de hoofden van de provinciale diensten een uiteenzet ting gegeven van zjjn visie op de industrialisatie van Zeeland. Teneinde een gunstig klimaat voor de industrie le scheppen Is het in de eerste plaals van be lang over goede opleidingsmoge lijkheden voor de jeugd te be ken, aldus ir. den Hollander. Ook de culturele verzorging achtte hij van veel belang. Het verschil tussen Zeeland en de rest van ons land houdt geen verband met de verwijderde lig ging van dit gewest doch moet worden gezocht in de typische ge ografische structuur van deze pro vincie Zeeland is in de loop van de eeuwen sterk veranderd, doch het is nog altijd een Deltagebied met afzonderlijke eilanden. Door de uitvoering van het Del taplan zal hierin verandering ko men en zal er een ononderbroken kustlijn tot Hoek van Holland ont staan. Dit opent voor deze provin cie geheel nieuwe aspekten. Naar aanleiding hiervan wees spreker op de merkwaardige ontwikkeling die zich in de wereld van dc scheepvaart voltrekt; er ontstaat een drang grotere schepen te bouwen, omdat ze economischer zouden zijn dan kleine. Over de gehele wereld ziet men als gevolg hiervan een verplaatsing van de havens naar de zee. De schepen komen niet meer naar ver landin waarts gelegen havens. In deze ontwikkeling liggen volgens spre ker voor Zeeland goede mogelijk heden. Kunst is iets wat daar be gint, waar het kunnen van de meesten ophoudt. Nederland krijgt 120 Starfighters BONN, 23-1. Nederland zal in to taal 120 Starfighters krijgen, aldus is in Navo-'kringen in Bonn verno men. Van dit aantal worden 95 vliegtuigen betrokken uit de „Pool" die wordt gevormd door Neder land, west-Duitsland, België en Italië, de bouw van 25 Starfighters wordt bekostigd uit een fonds van 140 miljoen dollar (ca. 530 miljoen gulden), dat de Verenigde Staten voor de bouw van 100 Starfighters hébben1 beschikbaar gesteld. DE HULP AAN KONGO AMSTERDAM, 24-1. Van het vliegveld Zestienhoven vertrekt vandaag, onder auspiciën van de Stichting Oecumenische Hulp, een vliegtuig met levensmiddelen en medicijnen naar Kongo. Voor de leniging van de nood van de slacht offers van de honger is tot nog foe bij deze stichting een bedrag van 180.000 gulden binnengekomen. De bevolkingscijfers van de Sowjet-Unie MOSKOU, 3-1. Van 1926 tot 1959 is de bevolking van de Sowjet Unie met 42 procent tot 208.800.000 zielen toegenomen, aldus blykt uit resultaten van een bevolkingson derzoek, die maandag in het blad „Economische vraagstukken" z\jn gepubliceerd. Er waren op 13 januari 1959 142.700.000 arbeiders en employé'a 65..500.000 kolchosboeren en 600 duizend zelfstandige boeren en on afhankelijke handwerklieden. Ten opzichte van 1939 nam het aantal boeren en landarbeiders sterk af, hetgeen het blad toe schrijft aan de toenemende me chanisatie van de verhoogde pro- duktiviteit in de landbouw. Het aantal gesalarieerden be droeg 99.130.000, 12.423.000 mensen leefden van hun pensioen en 3.623.000 Russen waren in militai re dienst Het aantal vrouwelijke artsen was 287.000, meer dan 120.000 vrou wen kozen een wetenschappelijke carrière. Er waren 268.000 vrouwe lijke ingenieurs en 26.000 gelet terde vrouwen. Het percentage vrouwen van het onderwijzend personeel was 73. Het aantal stu denten bedroeg ongeveer 2.000.000, van wie er 1.868.000 een technische opleiding volgen. Radio- en t.-v.-mensen gaan voetballen HILVERSUM, 23-1. Op 18, 19, 20, 21 en 22 mei houdt de Franse radio en tv. een internationaal voetbal toernooi, waaraan uit acht ver schillende landen radio, en televi sie elftallen zullen deelnemen. De sportieve ontmoeting zal1 worden gehouden in Annecy bij Chambery in Frankrijk. De deelnemende lan den zijn België, Duitsland, Enge land, Italië, Nederland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Al deze landen hebben in principe de uit nodiging aanvaard. Diepvriesbrood minder in kwaliteit DEN HAAG, 23-1. „Diepgevroren groot brood staat in kwaliteit ach ter bij vers brood. Dit is na uitge breide proeven, genomen door on der andere het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek en de Ko ninklijke Gist- en Spiritusfabriek te Delft onomstotelijk bewezen''. Aldus heeft de Nederlandsche Ver eniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf in een publikatie geconcludeerd. In de publikatie wordt vervol gens gezegd, dat diepvriezen zeer kostbaar is, grote investeringen voor koelinstallaties vergt en ver groting van de bedrijfsruimte nood zakelijk maakt. Hierdoor zouden de kosten voor een bedrijf, dat dui zend balen bloem per week tot brood verwerkt, tenminste 3 Vz cent per ingevroren brood bedragen. Voor een bakkerij die 30 balen bloem per week verwerkt komen deze kosten op 6 7 cent per inge vroren brood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1