Oproep toi vorming van een alles omvattend wereldbondgenootschap Zeeuwse vissers hebben grote bezwaren tegen de haven van Colijnsplaat ZWAKKE STEE IN ZIERIKZEE DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.N.-TR0EPEN VERLATEN DE STAD L0EANA BIJ ELISABETHSTAD Meer voedselhulp voor Kongo Honger in zuid-Kasai tot staan gebracht Handgemeen in Njassaland KENNEDY ZOU AANSTUREN OP NIEUW GESPREK MET RUSLAND HEVIGE KOUDE IN DE V.S. Ministers Gemenebest gaan spreken over Ontwapening MAANDAG 23 JANUARI 1961 117e jaargang No. 18910 ZIERIKZEESCHEUCNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 1? ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Magistrale installatierede president Kennedy WASHINGTON, 20-1. De nieuwe Amerikaanse pre- sldent, John F. Kennedy, heeft vrydag in zyn te Washington gehouden installatiercde verklaard, dat de Verenigde Staten „een lang gevecht in de scheme ring" zullen leveren tegen dictatuur, armoede, ziekten en oorlog. Kennedy deed een beroep op het Amerikaanse volk om „krachtig en opofferingsgezind" te zyn. Hy zei dat zyn regering de vryheid in de wereld tot elke prys zal verdedigen. Kennedy's toespraak was geheel gewijd aan buiten landse politieke vraagstukken. De president nodigde de communistische staten uit deel te nemen aan een nieuwe krachtsinspanning ter bevordering van de vrede, waarby hij wees op de wenselijkheid van het onder internationaal toezicht brengen der kernwapens. Doch hy waarschuwde de V.S. en hun bondgenoten als volgt: „Wy mogen de communistische landen niet uitlokken, door ons zwak te betonen". Hy riep op tot de vorming van „een wereldbondge nootschap", noord, zuid, oost en west omvattend, dat een vruchtbaarder leven voor het gehele mensdom kan verzekeren". „Elke vriend helpen; elke vijand bestrijden" Kennedy zei: „Laat élke natie, of zy ons goed of kwaad is gezind, weten dat wy tot elke prijs, tot iedere last en zonodig onder het verdragen van welke ontberingen ook, elke vriend zullen steunen en elke vyand zullen bestrijden, ten einde deze vryheid te waarborgen". Kennedy stippelde een politiek van vrede door onderhandelingen uit, welke moet steunen op grote militaire macht. In een vergelijking tussen de hui dige internationale toestanden en de idealen, die het aanzien gaven aan de Amerikaanse revolutie, ver klaarde de president: „Dezelfde re volutionaire beginselen, waarvoor onze voorvaders hebben gevochten, staan nog steeds in de huidige we reld op het spel. Het gaat met name om het geloof dat de rechten van de mens niet stammen van de edel moedigheid van de staat, doch door God worden geschonken". Sprekend over de neutrale lan den verklaarde Kennedy dat de V.S. niet immer zullen verwachten hen aan hun zijde te vinden. Speciale beloften De president gaf de andere staten van het westelijk halfrond een „speciale belofte" dat de V.S. „hun goede woorden ook in goede daden zullen omzetten in een nieuw bondgenootschap voor de vooruit gang, dat alle vrije mensen en vrije regeringen zal helpen de ketens van de armoede af te werpen". De Verenigde Naties, „deze We reldassemblee van Soevereine sta ten", noemde Kennedy „onze laat ste en beste hoop in een tijdperk, waarin de instrumenten van de oorlog de vredesinstrumenten verre overtreffen. Nieuwe rechtswereld Als er „in het oerwoud van ach terdocht een bruggehoofd van sa menwerking kan worden gevormd, laten dan beide partijen zich met de volgende taak bezig houden: niet het scheppen van een nieuw machtsevenwicht, maar de vorming van een nieuwe rechtswereld, waai de sterken rechtvaardig zijn en de zwakken veilig en waar de vrede voor altijd wordt bewaard". Kennedy voegde hieraan toe, dat men dit doel niet in honderd dagen kan bereiken en evenmin binnen de ambtsperiode van de nieuwe re gering en wellicht zelfs niet in het leven van de huidige generatie, maar men moest in elk geval een begin maken. De nieuwe president was van oordeel, dat het welslagen of mis lukken van dit streven meer af hangt van zijn medeburgers dan van zijn regering, in die zin, dat de regering afhankelijk is van de steun van haar onderdanen. Anti-blanke terreur in de Oostprovincie LONDEN, 22-1. De Marokkaanse V.N.-troepen hebben de stad Loe- ana by Elisabethstad moeten ver laten, omdat zy niet bij machte waren een einde te maken aan de gevechten tussen Katangese gen darmes en Baloeba's. Het V.N.-opperbevel in Katanga, dat dit zondag bekend gemaakt heeft, kon echter ook een succes melden. Het heeft de Baloeba's la ten beloven, dat zij geen treinen meer aanvallen die rijden onder be geleiding van de V.N. Zuid-Slavië heeft in een brief aan Hammarskjoeld om bescher ming gevraagd voor Loemoemba, die terecht moet staan op beschul diging van het aanzetten tot moord. In Cairo heeft de Afrikaans-Azi atische solidariteitsraad aan de V.A.R., Guinea, Indonesië en Ma rokko - die geen troepen meer on der het opperbevel van de V.N. wil len laten dienen - verzocht hun troepen in Kongo naar Stanleystad te zenden, waar zij de Loemoemba- gezinde beweging kunnen steunen. In de Oostprovincie, waarvan Stanleystad de hoofdstad is, schijnt een nieuwe golf van anti-blanke terreur te zijn losgebroken. Zestig blanken hebben zich in Stanley stad onder bescherming van de V.N geplaatst. Ook in de provincie Ki- voe ontplooien de Loemoembage- zinden grote activiteit. Nog altijd vormt het rijtje voor afbraak bestemde huizen in het Zie- rikzeese stadscentrum een zwakke stee in d.e gevelrij van de Oude Haven-noordzijde. Gelijk bekend is op deze plaats het Rooms Katho lieke rusthuis gedacht, dat - hierop aansluitend - een logisch geheel gaat uitmaken met de Cornelia-stichting. De kogel van de bouwver gunning schijnt echter nog altijd niet door d,e kerk. En straks nadert alweer een nieuw vakantie-seizoen (Foto: T. Slagboom). GENEVE, 20-1. Henrik Beer, se cretaris-generaal van de liga van Rode Kruisverenigingen, heeft vrijdag in Genève meegedeeld, dat hulpdiensten van de V.N. per dag 40 ton levensmiddelen en 30 ton zaaigoed per vliegtuig naar de liongergebieden van Kongo brengen Dit betekende 1500 calorieën per dag voor 150.000 mensen. LEOPOLDSTAD, 22-1. Nog steeds terven in Zuid Kasai dagelijks hon derd mensen, voornamelijk kinde ren, van honger, maar de Verenig de Naties hebben goede hoop dat zij spoedig iedereen van voldoende voedsel kunnen voorzien. Omstreeks kerstfeest bedroeg het aanta ldoden ca. tweehonderd per dag, en de kans was groot dat dit aantal zou toenemen. Maar thans is de hulpverlening, op volle, gang: dertien vliegtuigen en 80 90 vrachtwagens voeren voedsel, me dicamenten, zaden en landbouw werktuigen voor de vluchtelingen aan. In Bakwanga en omgeving zijn naar schatting ca. 300 000 vluchte lingen neergestreken, slachtoffers van de stamoorlogen van vorig jaar. De helft van hen bezit, niets meer. BLANTYRE, 22-1. Tijdens een bijeenkomst van de Congrespartij in de buurt van Blantyre in Njas saland is 'het zondag tot een hand gemeen gekomen tussen de politie en een deel van de 4.000 aanwezi gen De politie voerde charges met de gummistok uit en gebruikte traangas. Twintig mensen werden gewnod en er zijn 12 arrestaties verricht. De onrust ontstond nadat de geluidsinstallatie uitviel. m Griep heeft in Engeland in de week van 7 tot 14 januari 246 men senlevens geëist, aldus een woord voerder van het ministerie van volksgezondheid, Van de slacht offers waren 119 ouder dan 75 jaar. De epidemie heeft tot op heden geen kwaadaardig karakter. NEW YORK, 23-1. De „New York Times" weet te melden dat presi dent Kennedy de Amerikaanse po litiek tegenover Rusland niet fun damenteel zal veranderen, maar wel bereid is een nieuw begin met onderhandelen te maken als de Russen zich van hun kant ook tot eeriyk overleg bereid tonen. Kennedy zou niet afwijzend staan tegenover een topconferentie, maar er in elk geval op staan dat een dergelijke conferentie grondig voor bereid wordt. Wat Cuba betreft - aldus het blad - vrezen sommige diplomaten dat Kennedy ongunstige reacties in de Lalyns-Amerikaanse landen zou kunnen oproepen als hij „te vast beraden en snel" tegen het regime van Castro optreedt. Verder zouden Kennedy's advi seurs willen dat hy de invloed van de V.S. op het werk en het optre den van de V.N. in Kongo tracht te vergroten. Zy zouden ook aan dringen op krachtiger steun voor de Westers gezinde Kongolese lei ders. NEW YORK, 22-1 Door de he vige koude, die in de afgelopen da gen in het oostelijke deel van de V.S. heeft geheerst, zijn tenminste 70 mensen om het leven gekomen. Een deel van hen kwam om tenge volge van verkeersongelukken en spiegelgladde wegen of branden, ontstaan door overbelasting van verwarmingsbuizen. Door een burger opgebracht LONDEN, 20-1. Eon 10- jarige vertaler in regerings- dienst, Brian Scott, is don derdag door een burger zonder enige politiebe- voegdheid naar een Lou dens politiebureau gebracht omdat hij geheime docu menten betreffende de Brit se marine bij zich had, die hij aan een vreemde mo gendheid wilde proberen te verkopen. Vrijdag is hij voorgeleid. De rechter sprak, er zijn verwondering over uit, dat een gewone burger de arrestatie had verricht, maar een inspekteur van Scotland Yard verklaarde, dat in zulke gevallen iedere burger het recht heeft een verdachte op te brengen. Kolonel Joseph Moboetoe, sta chef van het Kongolese leger, door president Kasavoeboe tot.ge- neraal-majoor bevorderd. Moboe toe is 30 jaar. VOETBALSEIZOEN 1960-1961 Geschatte toto-opbrengst 6.5 miljoen gulden DEN HAAG, 21-1. Op grond van de gegevens die tot dusverre be kend zijn, schat de Nederlandse Sportfederatie, dat de toto-op brengst van het voetbalseizoen '60- '61 ongeveer 6.5 miljoen gulden zal zijn. Hiervan zal circa twee miljoen worden besteed voor de subsidië ring van sportaccomodaties, waar van de realisering uit een oogpunt van nationóal sportbelang zeer ur gent is. Zo zal binnenkort de moge lijkheid worden overwogen om een financiële bijdrage te leveren om de totstandkoming van een kunst ijsbaan te kunnen verwezenlijken. Uurloonactie voor Pakistan EINDHOVEN, 22-1. De Rooms- katholieke arbeiders jeugd en de vrouwelijke R K. arbeidersjeugd uit het bisdom 's-Hertogenbosch hebben in het kader van de uur loonactie in 1960 ten bate van het jeugdwerk in Pakistan een bedrag van f 22.403 bij elkaar gebracht. Deze som is zondagmiddag te Eind hoven tijdens een gecombineerde vergadering van beide instellingen, aan de ambassadrice van Pakistan, de begum Liaquat Ali Khan, over handigd. Op 25 juli zal in Utrecht de na tionale overdracht van de uurloon actie geschieden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'* Mooie dienstmeisjes brengen vaak het huwelijksgeluk in gevaar. F abrieksarbeider viel verpleegster aan AMSTERDAM, 22-1. Zondagoch tend hebben rechercheurs van het bureau Overtoom der Amsterdam se politie de 25-jarige fabrieksar beider W. A geanesteerd, die er van verdacht wordt vrijdagavond jl. de verpleegster Nellie Dekkers in haar kamer in een woning aan de Stadionstraat te hebben neer- j geslagen. Hoewel de man zondag hardnekkig ontkende zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, meen- I de de politie niettemin over vol- doende aanwijzingen te beschikken I hem als verdacht vandeze overval I vast te houden Een dezer aanwij- zingen is de confrontatie van A. met het slachtoffer die tot resultaat had dat de 26-jarige verpleegster zonder aarzelen in de fabrieksar- beider de man herkende die haar zitkamer op de vierde verdiping was binnengeslopen toen. zij even thee was halen op een andere ver dieping en die haar met een hard voorwerp op het hoofd en de armen had geslagen, toen hij zich betrapt zag. b Een bericht in de „Daily Herald" dat premier Nehroe tegenover een verslaggever van dit blad heeft ver klaard dat het voor India en voor zichzelf het beste zou zijn wanneer hij zou aftreden, heeft in Indiase regeringskringen verbazing ge wekt. Het Indonesische ministerie voor de sleutelindustrieën en mijnen heeft bekend gemaakt, dat bij de oliemaatschappij „Caltex" in Indo nesië geen Nederlanders meer wer ken. Ds maatschappij had mede gedeeld, dat dit sinds november 1960 het geval is. LONDEN, 22-1. Op het tydstip dat in New York de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties het ontwapeningsvraagstuk zal be spreken, komen in Londen de mi nisters van het Britse Gemenebest bijeen om zich te beraden over een nieuwe benadering van de ontwa peningskwestie. De conferentie begint 8 maart en wordt geleid door de Engelse pre mier MacMillan. Enkele premiers hebben reeds over ontwapening ge sproken met de Engelse minister voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys, die onlangs korte bezoeken aan Pakistan, India en Malakka heeft gebracht. Wellicht zal Dun can Sandys voor de aanvang van de conferentie ook nog besprekin- gen kunnen voeren met de premier van Ghana, Kwame Nkroemah en de premier van de Federatie van Nigeria, Alhaji sir Abubakar Tafa- 1 wa Balewa. De Engelse bewinds man zal volgende week in Salis bury de conferentie over de grond wet van Zuid-Rhodesia bijwonen en eventueel nog een bezoek bren gen aan Accra, de hoofdstad van Ghana, en Lagos, hoofdstad van Nigeria. Rumoer in visserskringen Vraagstuk aktueel door vervroegde Veerse-Gatsluiting VLISSINGEN, 21-1. Verontrust door het bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat de sluiting van het Veerse Gat eind april zal geschieden en dat tenminste twee maanden vóór deze sluiting geen scheepvaart in en uit het Veerse Gat mogclyk meer zal zijn, heeft de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten" te Arnemuiden, die haar leden telt onder de vissers van Veere, Vlissingen en Arnemuiden, zater dagmiddag een spoedeisende vergadering belegd. Deze vergadering kwam tot stand in overleg met de Zeeuwse Vereniging tot behartiging der Visserybelangen „Zevibel" en stond onder voorzitterschap van de heer A L. S. Lockefeer, voorzitter van „Zevibel" en burgemeester van Hulst Tijdens deze vergadering hebben de vissers hun ernstige ongerust heid over de vroegere sluiting van het Veerse Gat uitgesproken, te meer omdat er aan een nieuwe vis- sershaven bij Colijnsplaat, die zij nu zullen moeten betrekken, grote bezwaren kleven. Vorige maand heeft een deputatie van de vissers vereniging een bezoek gebracht aan deze nieuwe haven. Zij kwam tot de conclusie, dat de haven zoals deze nu is, niet aanvaardbaar is omdat hij niet veilig genoeg is. De bezwaren van de vissers rich ten zich in het bijzonder tegen de inrichting van de haven. De afstand tussen de meerpalen, die een „box" vormen waarin een schip af kan meren wordt te groot geacht gezien de afmetingen van de schepen. Voorts is gebleken dat bij normaal weer in deze haven een golfslag staat van een halve meter, die nog in de hand wordt gewerkt door het ontbreken van een strekdam. Stappen op korte termijn Tijdens de vergadering werd het gecombineerde bestuur van „Draagt elkanders lasten" en „Zevibel" ge machtigd, op korte termijn stappen te ondernemen om verbeteringen te doen treffen. opdat de nieuwe haven van Colijnsplaat eind febru ari, wanneer de vissersvloot zich noodgedwongen moet verplaatsen, geschikt zal zijn voor haar doel. Getracht zal daarom worden op korte termijn een bespreking te krijgen met ir. Maris, de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. Daarna zal men ook een onderhoud hebben met gedeputeerde staten van Zeeland en met Kamerleden. I Het bestuur heeft toegeiegd, te j trachten deze drie besprekingen in de loop van de volgende week te houden. Ook is het bestuur opgedragen, stappen te ondernemen opdat spoe dig de schaderegeling voor de ge dupeerde garnalenvissers van kracht zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1