SPIONNE IN PLASTIC EEN ENGELTJE Beeldbuis Schouwen-Duivelandse Sportspiegel ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 20 januari imi so. 1 mw Wil OUDERS Met een fikse spurt haalde ik nog juist mijn trein en nahijgend zocht ik een plaatsje. Terwijl ik zo door het pad schuifelde op zoek naar een geschikt plekje om mij neer te vlijen, viel mijn oog plot seling op een klein meisje van on geveer vier jaar, dat tegenover haar moeder voor het raam van een coupé zat. Ik voelde mij wer kelijk getroffen, want zo'n schat van een kindje had ik nog zelden gezien. Ze had prachtig violet- blauwe ogen, schitterende lange wimpers en lang licht blond haar. dat er door de stralen van de bin nenvallende zon uitzag als gespon nen goud. Kortweg gezegd, het was een beeldje. Naast haar zou mijn plaatsje zijn, besloot ik en na mijn tas in het net gelegd te hebben, ging ik zitten. Even keek de kleine op en ik schouwde in die twee blauwe poelen als meren met een onpeil bare diepte. Toen ging het kind weer spelen met haar pop, een doodgewone lap penpop, die er vies en beduimeld uitzag. Nu ik het kindje eens beter opnam, waren er meer dingen die mij opvielen. De onderste knoop van haar jasje ontbrak en de bo venste hing er aan een draadje bij. Haar schoentjes waren vuil en in een tijd niet meer gepoetst, dat Ingezonden mededeling Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor^ i infectie Beschefrnt_' calatiH W»v°ort>- j Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Legendarische artsenfiguur overleden NEW YORK, 19-1. De Ameri- kaanse arts Dooley, die door zijn zorgen voor de armen in Laos een bijna legendarische figuur in de ogen van de Amerikanen is gewor denis woensdagavond in een zie kenhuis te New York overleden. Hij is 34 jaar geworden. Dooley is tijdens de Indochinese oorlog naar Laos gegaan waar hij zich na het staken van het vuren wijdde aan de oprichting van zie kenhuizen. In 1959 keerde hij naar de Ver enigde Staten terug om te worden geopereerd aan kanker, maar het bleek dat hij ongeneeslijk ziek was en maar anderhalf jaar meer te le ven had. Hoewel hij hiervan op de hoogte was en ernstig leed aan zijn ziekte, keerde hij terug naar het dorpsziekenhuis te Moeang Sing aan de grens met China. In decem ber van vorig jaar werd hij in een ziekenhuis te New York opgeno men. Hij overleed de dag na zijn 34ste verjaardag. President Eisenhower had hem op die dag een telegram gezonden waarin hij uiting gaf aan zijn grote waardering voor datgene wat de arts in zo weinige jaren heeft kunnen doen voor het welzijn van afgelegen wonende mensen. Dooley heeft in Laos vier zieken huizen opgericht en was van plan er nog vijf te stichten, niet alleen in Laos maar ook in Cambodja en Afghanistan. Hij schreef het boek „Deliver us from devil" dat grote opgang maakte. Van de opbrenost van dit boek stichtte hij een klein ziekenhuis te Nam Tha. In de eerste elf maanden van het vorige jaar zijn in Italië 7.325 mensen bij verkeersongevallen om gekomen en 181.251 gewond. Dit is resp. 11.6 en 16.9 procent meer dan in dezelfde periode van het voor afgaande jaar. De Zwitserse regering heeft het plan voor de aanleg van een ver- keerstunnel door de Grote Sint Bernhard' die het gehele jaar bruik baar is, goedgekeurd. Het project kost 72,5 miljoen Zwitserse frank De tunnel wordt 6 550 meter lang Dit voorjaar wordt met het werk begonnen. De Westduitse regering heeft Pakistan een lening van 150 mil joen mark verstrekt als eerste bij drage in het ra am van het nieuwe vijf-jarenplan van Pakistan Dit is woensdag meegedeeld in een com muniqué na afloop van een bezoek van de Pakistaanse president, ge neraal Ajoeb Chan, aan Bonn. Het 2 146 ton metende Bulgaar se schip „Chipka" is donderdag in het Kanaal, ter hoogte van Brest, door twee Franse torpedoboot ja gers aangehouden en vervolgens naar Brest opgebracht, waar een onderzoek naar de lading wordt ingesteld. Er is voor de aanhou ding geen reden opgegeven. m Koning Phoemibol en koningin Sirikit van Thailand zijn dinsdag ln hun land teruggekeerd na een wereldreis van zeven maanden. hunkert naar liefde kon je zo zien. Toen keek Ik eens naar de moeder aan de overkant, die heel erg verdiept was in een bibliotheekboed. Zij zag er een beetje te verzorgd uit, een beetje opzichtig. Toen het kind door het raamoje Iets zag, dat haar belangstelling wekte, stootte zij zachtjes haar moeder aan. Die reageerde alsof ze door een slang werd gebeten. Ze schoot overeind en met strenge blik en fonkelende ogen zei ze: „Kun je me niet met rust laten! Wat Is er nu weer?" Schichtig keken de blauwe oogjes van haar moeder naar mij; er was iets angstigs en onzekers in. De wenkbrauwtjes werden op getrokken en ze stamelde: „Koet jes, mama". „Ja, koetjes! en hou nu maar je mond dicht. Ik lees!" en weg was moeder, weer verdiept ln haar boek. Het kind speelde weer verder met haar pop en keek zo nu en dan eens naar buiten. Eventjes was ik met stomheid geslagen. Hoe kon een moeder zó ziin tegen zo'n lief kindie? Maar, piekerde ik misschien h^eft ze daar haar reden wel voor. Misschien is het kind erg lastig en is het er eentje, die wat steviger aangepakt moet worden. In miin hart voelde ik wel, dat lk eigenlijk die moeder probeerde schoon te praten tegen over mezelf. Plotseling legde de moeder haar boek neer, stond oo en verwijderde zich even. Het meisje had weer op gekeken en zette toen haar sDel met de nop od een iets luidere toon voort. Ik ving iets on van: „Denk er om, dat mag niet hoor!" en toen Ineens pakte ze de pop stevig Jn haar mollige knuistjes en schudde het arme lanpengeval wild heen en weer, terwijl ze riep: „Lam kreng, rot meid, zul je doen wat ik zeg. tomme nog an toe! Pas op hoor, ik waarschuw niet meer. Als we thuis zijn zal ik je verkopen. Dan ben ik van je af!" Na deze uitbarsting, werd ze in eens heel rustig, drukte de pop te gen zich aan en staarde door het raam in het niets. Plotseling liet ze zich van de bank glijden en kwam tegen mijn knie staan. Ik sprak haar vriendelijk toe en in minder dan geen tijd waren we de beste vriendjes. Ze kroop op mijn schoot en liet haar hoofd tegen mijn schouder hangen. Ze keek me aan en zei: „Wil jij me niet kopen?" .Ben je mal meid dat kan toch niet' lachte ik. „je mammie zou ie niet kwijt willen! Ze houdt toch veel van ie?". „Niks hoor, ze houdt helemaal niet van me, heeft ze zelf gezegd," klonk het beslist. De moeder kwam terug en keek met een verwijtende blik naar haar spruit. De kleine schoot, haastig van mijn schoot en nestelde zich weer voor het raam. af en toe steelse blikken naar haar weer lezende moeder werpende. Toen ik de trein verliet, zat me iets dwars. De hele dag moest ik verder aan dat kleine meisie den ken. Er was mij veel duidelijk ge worden. De moeder hield niet van haar kind! Voor het meisie bete kent dit niets minder dan een ramp, want kleuterjaren zonder liefde zijn een slecht begin voor een klein mensenkind. En het zijn juist de kleuterjaren, die zo'n ver strekkende invloed hebben op het latere leven, zoals door de nieuwste onderzoekingen bewezen werd. Laten we hopen, dat vele moeders zich hiervan bewust mogen zijn bij de opvoeding van haar kleuters. Wij mogen - wanneer dat nodig is - streng zijn in de opvoeding, maar de liefde mag nooit ontbreken en een kind moet die liefde voelen, ook al zijn we soms niet gemakke lijk. ELLY MARIINS. PREDIKBEURTEN voor zondag 22 januari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur dhr. van Pel, 7 uur ds. Bezemer Kerkwerve: 2.30 uur ds. Boer. Se- rooskerke: 11 uur ds. van Liere. Burgh: 10 uur ds. Don (H. Doop). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur drs. L. Verseput, vic. te Krimpen a. d. IJssel. Brou wershaven: 10 uur dhr. Malipaard. 7onnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 7 uur ds. Don. Drel- schor: 10 en 7 uur ds. Duyvendak (H. A. en dankzegging). Ouwer- kerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwer- kerk: 10 uur (Bed. H. A.) en 6.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks (Viering H. A. en dankzegging). Sirjansland: 10 u. leesdienst, 2 30 uur ds. Rijks. Brui- nisse: 10 uur ds. Bezemer, 5 uur vic. Keiling. St. PhiHpsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierlkzee: 10 uur mej. ds. M. E. M onsees. Gereformeerde Kerken Zlerikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma (Viering H. A.). Renesse: 7 uur: Scharen- dtfke: 10 en 2 30 uur candidaat A. Bakker, Kiel-Windeweer. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. A. Bolwijn, Werkendam. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse (Bed. H. A.) Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker (H. A. en nabetrachting) Oosterland: 10 uur leesdienst, 2.30 u. ds. Tiemersma. Bruinisse: Cand. Eüjkelenboom, Sleeuwijk. Anna-Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Ha verkamp. Geref. Kerken (vrö gemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierlkzee: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. P. Dijkstra, em. pred. te Klundert. Haamstede: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Dijkstra. Nieuwer kerk; 10 en 3 uur ds. v. d. Klis (Bed. H. A. en Dankzegging). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: IQ en 230 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9,30, 2.30 en 6 uur student Suiker (zaterdag 21-1 7 uur student Ha ring). Geref. Gemeenten ln Nederland Zierlkzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 u. lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.45 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan, Veenendaal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen a. d. IJsel. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Maandag 23 jan. 's avonds 7 uur: ds. Mieras, Krimpen a. d. IJssel. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Leger des Hells Zierlkzee: 10 uur heiligingsdtenst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Booms-katholieke Kerk Godsdienstoefeningen Zierlkzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur: het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: zondag de H, Mis te 9.00 uur. DE VADERLANDSE FRUITTEELT Vroeger 2700 kilo - thans 9000 kilo per hectare opbrengst Kosten stegen tot het vijfvoudige NIJMEGEN, 18-1. De gemiddelde fruitopbrengst in Nederland Is van 2700 kilo per hectare, zo'n dertig jaar geleden, gestegen tot 9000 kilo per hectare thans. Dit vertelde de vooraitter van de fruittelersvak bond van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindershond, de heer J. Mulders, ln de verga dering, die deze organisatie ln Nij megen hield. Deze hoge fruitop brengst Is trouwens hard nodig, zo zei de heer Mulders, omdat de kos ten van de bedrijfsvoering vijf maal hoger z(jn geworden dan voor de laatste wereldoorlog. De Nederlandse export van fruit en verwerkt fruit beloopt circa 135. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester-secretaris, bleek, dat de hevige regenval in 1960 ook voor de fruitteelt nadelig is ge weest. De véilingomzet van fruit bedroeg in 1959 213.800.000 gulden voor I960 is dit bedrag geschat op 190.100.000 gld. De voorzitter de heer J. Mulders en de ondervoor zitter, de heer N. Linssen uit Maas- bracht werden herkozen. Inplaats van het overleden bestuurslid W. A. van Wijk uit Houten (Utr.) werd gekozen de heer A. van Dijk uit Kooten. In deze vergadering werd een voordracht gehouden door de heer R. van Waeren, fruitdeskundige van de Belgische Boerenbond, die meende dat Nederland wel het grootste deel zal moeten leveren van het kwaliteitsfruit voor de markt van de zes E.E.G. ROTTERDAM, 19-1. Het Neder lands vrachtschip „Sirrah" (12.463 br. reg. ton) van de Rotterdamse rederij van Nievelt Goudriaan en Co., is vanmorgen omstreeks acht uur op de Nolïeplaat bij Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip was met een lading ballast op weg van Antwerpen naar de Golf van Mexico. De kapitein heeft nog niet om sleepboothulp gevraagd. Hij hoopt het schip vanmiddag, bij hoog wa ter, op eigen kracht vlot te krijgen n In Novi Vinodolski bij de Adri- atische kust in zuid-SIavië Is een bus, waarmee arbeiders naar huis gingen, van een bergweg ln een ra vijn gestort, zo is woensdag in Rijeka vernomen. 19 inzittenden kwamen om het leven en 21 wer den gewond, van wie enkele zwaar Op last van de Libanese rege ring is de grens met Israël sinds dinsdag voor alle verkeer gesloten. Tevoren konden diplomaten en personeel van de Verenigde Naties de grens overschrijden. WAT BIEDT DE Bussum kan wel, als het maar wil Het zal de moeite lonen, komen de week het Nederlandse televisie programma goed te volgen, want er komen verscheidene belangrijke produkties uit onze nieuwe zend mast. Gilbert Becaud, Greet je Kauf- feld, Sjoukje Dijkstra, Perry Co- mo, de opera Don Pasquale (levend relais uit V/enen), en als kijkspel „Schipper naast God" van Jan de Hartog beloven veel goeds, waar we België en Duitsland %wel voor kunnen laten schieten. Waar hebben we het allemaal aan te danken? Waarschijnlijk aan de verzoeken van vele kijkers. De N.C.R.V. geeft naar aanleiding van ingekomen reacties een vervolg op de zo geslaagde gedramatiseerde documentaire „Een stem en een schaduw", over het bejaarden- vraagstuk (zondag), de operalief hebbers komen maandag eindelijk aan hun trek, dank zij de K.R O. en waarschijnlijk mede dank zij het enthousiasme waarmede op twee de kerstdag hier te lande het relais van „de Vogelkoopman" is ontvan gen. Ditmaal dan één der 70 opera's van Gaetano Donizetti, Don Pas quale, ook wel zijn beste en - dit ter geruststelling van menigeen - een komische. Dit keer geen telerecor- ding, maar regelrechte en levende vertolking en geen play-back, maar wel wegens ruimtegebrek een ge scheiden opstelling van orkest en zangers, hetgeen de dirigent nood zaakt voor een monitor en een ca mera de elders werkende acteurs te dirigeren Maar P. H. Adler heeft vorige week met Gianni Schicchi (zondag uit Hamburg) al bewezen dat het kan, dus zal Al berto Erede het te Wenen ook wel klaarspelen. DE REST VAN DE WEEK. Dinsdag staat als hoofdfilm de mooie rolprent ,Jeux interdits" (Verboden spel) op de rol over kin deren die een dierenkerkhof wil len stichten. Een pakkend verhaal. Woensdag presenteert de V-A.R.A. ons Greetje Kauffeld, een nieuw programma van Gilbert Bécaud (helaas op tele-recording, de am- pex komt pas in mei), dr. Van Ege- raat met het onderwerp midden- Brabant en het forum Welbe schouwd. Donderdagavond het toneelstuk van Jan de Hartog naar zijn boek Schipper naast God" met Robert de Vries in de hoofdrol, alsmede nog tien man bemanning. Met dit klassieke zeemansstuk doet de V. P R.O. ons een bijzonder groot ge noegen. Na afloop de Europese kampioenschappen kunstrijden te Berlijn, vrijdag te vervolgen. Fa voriete is (hoe kan het anders) on ze Sjoukje De A.V.R.O. brengt vrijdag voorts een nieuwe show van Perry Como. VOOR ONZE ONTWIKKELING. Wij geloven, dat de Vara een goede inspiratie heeft gehad door het motto Bijna 20" als leiddraad te geven aan een aantal schrijvers. Ed Hoorniks spel was heel levens echt en zette menig kijker aan het denken. Met de vertoning van de film „On the Bowery" (in de tijd van Nieuw-Amsterdam de bouwe rij, dus de groententuinen) gaf deze omroep ons een blik op New York, ,?ogls zelfs de communisten het zich niet hebben durven verbeelden. Beide programma-onderdelen heb ben ons nog ten overvloede over tuigd van het grote nut van de te levisie voor de vorming en voor de ontwikkeling van de mens. En toch traineert die schooltelevisie, toch worden er maar weinig leerzame programma's gegeven Zlerikzee zondag op bezoek bü lijstaanvoerder Hontenlsse Belangrijk treffen tussen SVOWK en Renesse II MEVO heeft goede kans tegen CoUjnsplaatse Boys Voortzetting micro-korfbalcompetitie te Nieuwerkerk Propaganda-avond - „Delta-Sport" VOETBAL K.N V.B. Lijstaan voerder Hontenlsse krijgt zondag, in de 3e klas D, bezoek van Zierik- zee. Hoewel Zierlkzee zeker zijn uiterste best zal doen om met een zo gunstig mogelijk resultaat voor de dag te komen geloven wij toch niet dat zij er in zullen slagen de Zeeuws Vlamingen van de winst af te houden. ODIO heeft thuis de beste troeven in handen tegen RCS, terwijl Zeelandia in eigen omgeving niet geheel kansloos ts tegen BSC. Zeeland Sport zal danig op zijn tellen moeten passen tegen hekke- stuiter Corn. Boys te Sas van Gent. Kaaise Boys is in het Brabantse niet kansloos tegen Axel. RKFC kon te Bergen op Zoom Meto wel eens één puntje ontfutselen. In de 4e klas G speelt Renesse thuis te gen GrenswachtersIn het vorige seizoen gingen de mannen uit Putte kansloos qiet 7-1 bij de duinbewo ners ten onder, maar het zou ons niets verbazen als zij er deze maal in slaagden revanche te nemen voor deze nederlaagHalsteren ge- ven wij thuis een goede kans tegen Oude Molen. Vosmeer krijgt Clu- zona, dat één verliespunt minder heeft, op bezoek. J l. zondag heeft Vosmeer bij NSV een gevoelige tik te incasseren gekregen en het zou ons niet verbazen als die zondag nog zou nawerken. Noordhoek maakt thuis tegen NSV wel een kansje op een puntenverdeling, terwijl Nieuw Borgvliet wel de winst zal thuis houden tegen De Schutters. AFD. ZEELAND. In de le klas B zien wij de Zierikzee-reserves als overwinnaar het strijdperk verla ten tegen hun collega's uit Burgh. Brouwershaven kan Z.zee II op de voet blijven volgen door Zierikzee III op het sportpark Bannink te kloppen. In de belangrijke wed strijd in de 2e klas C tussen SVOWK en Renesse I kon het ter rein voordeel uiteindelijk wel eens de doorslag geven. Brouwershaven II is favoriet tegen Zonnemaire II, terwijl Zonnemaire I het thuis te gen SVOWK II wel zal klaren. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas maakt Mevo te Zierikzee een goede kans op de volle inzet tegen Colijnplaatse Boys. Van groot belang voor de bezetting van de bovenste plaats is het treffen tussen Spui en Terneuzense Boys. Een puntenverdeling zou hier wel eens het eindresultaat kunnen zijn. Na de prachtige prestatie tegen Wemeldinge geven wij Kavelle ook de beste kansen tegen Wolf aarts dijk. SVD zal in eigen omgeving wel de buit moeten afstaan aan Hoek, terwijl Wemeldinpe weinig moeite zal hebben met hekkesluiter Veere ln de 2e klas C kan Bruse Boys bij Brouwershaven III op be duchte tegenstand rekenen. WIK maakt wel een klein kansje te Kerkwerve tegen Mevo 11, terwijl Burgh III tn de semi-plaatselijke ontmoeting tegen Zeemeeuwen aan het langste eind gaat trekken. In de 3e klas D kan Sinoto zich te Nieuwerkerk tegen WIK II herstel len van de verrassende nederlaag tegen Burgh IV. Leider Duiveland II krijgt het in de Westhoek tegen Burgh IV niet gemxückelijk. Ver van een gelijk spel zal hier de uit slag niet liggen. JUNIOREN. In groep A IV heeft Zierikzee AI te Goes goede winst kansen tegen Robur AI. In groep B VIII kan Burgh BI zijn positie verbeteren door thuis van Renesse BI te winnen. Mevo BI kan zich thuis de sterkste tonen teg.en WIK BI, In groep B IX zullen Zierikzee BUI en Mevo Bil elkaar wel niet veel ontlopen. BILJARTEN. A.s. maandag wordt in poule A te Dreischor de wedstrijd gespeeld tussen De Drie Schapen en het Nieuwerkerkse O.K.K. Dinsdag treed, te Zierik zee, Concordia op het groene laken in het strijdperk tegen V.O.G. In poule B vinden volgende week vrijdag de ontmoetingen plaats te Oosterlandtussen B.V.O. enD O S., en te Nieuwerkerk, tussen Postil jon en Entre Nous. In poule C gaan maandagavond De Drie Schapen II en O.K.K. II met elkaar de strijd aanbinden, terwijl woensdag Con cordia II het gaat opnemen tegen Witte van Haemstede II. In poule D krijgt dinsdagavond V.O.G. II bezoek van Entre Nous II, terwijl donderdagavond te Ouwerkerk DOS. II en O.K.K. III elkaar op het groene laken gaan bekampen. MICRO-KORFBAL. Maandag avond vonden in afdeling A van de micro-competitie de eerste wed. strijden plaats. WIK stuurde het op een puntenverdeling aan tegen Burgh. DSS toonde zich heel wat produktiever dan Zeemeeuwen (8-4), terwijl Unitas een nipte zege wist te behalen op Noad (5-4). A.s. donderdag wordt in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk de competitie voortgezet met een drietal wed strijden in de afdeling A. DSS gaat het opnemen tegen Unitas terwijl men te Nieuwerkerk verder de Schouwse derby tussen Burgh en Zeemeeuwen zal kunnen aan schouwen. NOAD treedt aan tegen WIK. ATLETH1EK. Gaarne wekken wij de sportliefhebbers te Zierikzee op, morgen zaterdagavond in de aula van het prof. Zeeman-lyceum, de propaganda-avond van onze Schouwen-Duivelandse atletiek vereniging Delta Sport te bezoe ken. Door het bestuur is voor deze avond een aantrekkelijk program ma samengesteld waarbij de toe gang gratis is. In de goede richting werkt wel een Pierr,e Janssen, dit keer over verzamelen sprekend (AVRO), twaalf ogen gooide Cruys Voor- bergh met het bezoek aan Madame Tussauds wassenbeeldenmuseum, woensdagavond. (NCRV) en beslist breed van opzet is de nieuwe kuristrubriek van de KRO, maar er wordt zo weinig rekening gehou den met kijkers die willen denken. Wij missen nog de opgaven die we zélf zctudén moeten oplossen. Voor gekauwd en voorgeschoteld wordt ons al genoeg. En nu behoeven het heus geen lesjes in Nederlands en kunstgeschiedenis te worden, maar iets meer diepgang, wat meer ach tergrond en een tikkeltje proble matiek ter overdenking is wel ge wenst. UTRECHT. Het 411 ton metende motorvrachtschip „Andrea Gilman" is in het Amsterdam-Rijnkanaal ge zonken. De schipper, de 39-jarige M Zaman uit Papendrecht, kon zich met vrouw en drie kinderen tijdig in veiligheid brengen. FEUILLETON (55) „Laten we geen komedie spelen, Louise. Jij hoort bij de Dubois', bent in hun huis opgevoed, een nichtje van Jean en André. Zij heb_ ben een plasticfabriek die hevig tegen Bonnard concurieert. En dan ga jij opeens bij die concurrent werken, zonder dat Bonnard mag weten wie jij bent. Verklaar me dat maar eens" „Wel,, lk werk dolgraag bij Bon nard. En ik verdien bij hem heel wat meer dan bij Lefêbre". „Vandaar dat Lefêbre jouw werk verafschuwt en er bijna kapot van is. Ja, ja! Zeg me maar ronduit, dat je bij Bonnard spioneert ten gunste van je familie, die hij het zo moei lijk maakt, dan ben je er meteen". „Het spijt me. heer Becker, maar ik geloof niet bij Bonnard ooit maar één ongeoorloofde handeling te hebben verricht en dus laten je in sinuaties me Siberisch. Ik meen zelfs Iets bijgedragen te hebben tot de ontwikkeling van het goudplas tic Dat lijkt me heel wat anders". Toms geest com Dineerde snel en grondig. „De verklaring daarvan zou kunnen zijn dat je nooit de kans had iets waardevols te ont dekken. En wat dat goudplastic be treft, al3 ik goed ben ingelicht was dat een toevalligheid, die je niet hebt kunnen verdonkeremanen!" „In elk geval", zei Louise kalm, „ln elk geval kan mij niets onge oorloofds worden verweten en dus ben lk tamelijk gerust". „Best mogelijk", hield Tom Bec ker taai vol. „Maar je scheen er toch wat op tegen te hebben dat ik Bonnard vertel wie je bent! Goed, dat zal dan alleen zijn omdat je zo graag bij hem wilt blijven. Maar ik heb toch het gevoel, dat er kranten zullen zijn, die voor dit ge val belangstelling hebben! Ik heb nl een heleboel aardige briefjes. Allereerst een fotokopie van dat briefje dat jij mij gaf. Verder ben ik op een mistige avond eens op de vuilnisbelt achter jullie huis gaan zitten om de papierrommel daar eens grondig na te pluizen...." „Daar hoor je ook thuis, walge lijke aap", Louise kookte, maar be sefte niet dat haar woede Tom in zijn opvattingen stijfde. „Ik heb aardige stukjes gevon den Stukjes, die volgens mij bij Bonnard thuishoren. Wil je ze soms eens zien?" „Bah. Houd je vieze rommel voor je Ik heb nog nooit één papiertje van BonnardAch, wat zal ik op die onzin van jou antwoorden". Maar Tom's geduld scheen onuit puttelijk. „Goed, goed, dan niet. Maar bedenk dat fotokopietjes van zulke brieven het heel aardig zul len doen. bij een artikel". In haar drift vergat Louise, dat er waarschijnlijk in heel Zwitser land niet één krant zou zijn, die iets van Tom's verhaal zou willen opnemen en.ze beet hem toe: „Ja, wat wil je nu eigenlijk van me? Brutale aap". „St. De mensen kijken al naar ons", waarschuwde Tom „Wat ik wens is: de nodige inlichtingen". „Waarover in vredesnaam?" „Over dat park waar jij uit ge klommen bent. En nu geen smoes jes alsjeblieft. Ik heb nl. mijn licht eens opgestoken en rare dingen vernomen, 't Was vroeger een klein leuk hotelletje, nu partikulier ter rein en gesloten. Gek, want het ligt precies aan de grens. Zou het soms een smokkelnestje kunnen zijn? Maar het werd nóg gekker, want toen ik in de bosjes recht tegen over de ingang zat, heb ik de heer André Dubois er uit zien komen. Ik heb nog wat gewacht en jawel hoor, er kwamen, de een na de an der, allerlei louche figuren uit, die wonderlijke zaken doen in ons goe de landje. Ik meen, dus weer eens wat geroken te hebben en jij ook. Dus niet alleen spioneer jij bij Bon nard: je doet het ook bij je eigen familie. Daar heb ik respect voor. Biecht nu maar eens op, dan wor den we het op den duur eens". Nu zag Louise een lichtpuntje. „Onder één voorwaarde. Dat je op houdt met iets te zoeken achter mijn werken bij Bonnard en daar geen misselijke stukjes over gaat schrijven". Tom Becker floot tussen de tan den „Even overwegen, Louise. Jouw spionageverhaal is interes sant, maar dit ook Dit wint het zelfs en kan beter aan de kranten verkocht wordenVooruit, la ten we zeggen: één maand respijt". „Wat een maand?" „Ik bedoel, dat lk jouw geval één maand zal laten rusten. Dan heb jij alle gelegenheid de zaak zelf recht te breien met Bonnard. Aan genomen? Dan fris van de lever met je verhaal". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5