"Lr Overdenking Zierikzeese Volkskredietbank blijkt steeds meer in een behoefte te voorzien WERKEN VOOR GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND Doel: „sanerend en schuldbemiddelend optreden" (Van onze redakteur) Reeds enkele maanden werkt - gel(jk bekend - de Zierikzeese Volks kredietbank - daartoe b(j raadsbesluit gemachtigd - voor geheel Schou wen- Duiveland. De bank werkt dus „op een breder vlak", zoals het wel gezegd wordt en dat is te merken ook, want sinds het bewuste besluit is er reeds sprake van een omzetstijging van 50 procent, hetgeen bewijst hoezeer ook in groter verband dit bijzondere type bank in een behoefte voorziet. Aansluitend mag de opmerking gemaakt, dat de bank het „klaart" met de vele en veelsoortige gevallen die ter behandeling worden aan geboden. En dit houdt een compliment in voor de souplesse die de bank in de praktijk aan de dag legt b(j z(jn „sanerend en schuldbe middelend optreden", zulks in tegenstelling met een commerciële kre dietbank, waarbij normen en kredietverstrekkende motieven uiteraard geheel anders liggen. Wie met een financieringspro bleem zit, als gevolg van een - la ten wij als voorbeeld nemen een dringend noodzakelijke aanschaf in de huishouding - kan doorgaans niet naar een „gewone" bank stap pen en daar geld vragen. Het vra gen wil nog wel lukken, maar met het krijgen is het anders gesteld. Wie iets weet van het commeiciële karakter en de werkwijze van het normale type bank zal dit kunnen begrijpen. Anders ligt het nu bij de volkscredietbank, die er juist op gericht is de mensen de helpende hand te bieden bij het aflossen der schulden. Hij alleen Tenslotte zèg het er ook niet veelbelovend uit. Leiders èn schare hadden zich geërgerd teruggetrok ken Van de 5000 mensen rondom Je. us waren zij met de twaalf overgebleven. Wie bij zo'n afval trouw blijft, moet wel een stand vastig volgeling zijn. Of niet? Bleven zij meer uit traagheid, aarzelend door gebrek aan moed om ook met Hem te bre ken? Was het geen besliste keuze voor Jezus alleen? In elk geval vraagt Jezus een be slissing: ..gij wilt toch ook niet weggaan?" (Joh. 6 67). Deze laat ste getrouwen krijgen de vrijheid om bij tijds het zinkende schip te verlaten Blijft niet uit medelijden. Of met de heldhaftige gedachte: „wij moeten samen het Koninkrijk van God trachten te redden". Wel licht had iemand het zo gezien: „wij twaalf met Je us tegen de hele wereld. Anderen blijven alleen zo lang er brood uitgedeeld wordt; wij niet. Gods zaak is onze zaak!" Jezus' vraag zegt het: het Ko ninkrijk van God is niet gebouwd op uw ijver en wordt niet ge 'ed door uw trouw; wat dat betreft kunt ge gerust weggaan. Het moet voor ieder volkomen duidelijk wor den: deze Jezus gaat Zijn weg al leen Hij staat apart tegenover de hele wereld. Hij is de lijdende Knecht .van God, die in eenzaam heid de opdracht uitvoert, door geen mens daarbij geholpen Nog eer Hij aan het kruis hangt, draagt Hij de last alleen. Niemand kan zeggen: mijn trouw heeft iets tot de overwinning bij gedragen. Gods werk wordt door ons niet overeind gehouden. Even min door onze ontrouw voorgoed geschaad Als de laatste discipelen zouden weggaan, is daarmee ni'ts onherstelbaars aangericht. Met zijn vraag riskeert Jezus algehele een zaamheid. Hij kan dat risico veilig dragen, want zijn heerlijkheid wordt door geen vlucht van men sen aangetast. Integendeel, dan zijn de posities klaarder: Hij is Over winnaar, Hij alleen. Een sterveling met de ondergang voor ogen zoekt steun, uit vrees voor de eenzaamheid Maar Jezus laat ieder vrij die weg wil gaan. Welk een majesteit en rust Ande ren wankelen; de vastheid is bij Hem alleen. Niet Jezus en zijn werk lopen dan gevaar - maar wel de mensen. De keus tussen weggaan of blijven betekent geen risico voor Jezus, w:l een dodelijk gevaar voor hen zelf. Waarheen zou een mens gaan? Er is imme's geen keus Er is zo veel geprobeerd en overal gezocht, maar zonder te vinden. Petrus be lijdt: „neen Here, daar rest nie mand dan Gij". Het zou dwaasheid zijn, wanneer verloren schapen van hun Herder wegliepen. Petrus is realist; hij ziet de situatie nuchter. Jezus' positie: groots in eenzaam heid Hun toestand: dodelijk ris kant, mensen op een hopeloze post nvat tenslotte de dood voor ogen. Heer waar dan heen? Tot, U alleen, Gij zult ons niet verstoten Waarom lezen wij de bijbel en gaan wij naar de kerk? Waarom gaan wij naar het Avondmaal? Zul len wij weggaan of blijven? Ach, er is geen andere keus. Hèm .moet ik hebben, mijn enige troost, Jeius, Hem /alleen! a g. J. R. De volkscredietbank heeft niet het oogmerk winst te ma ken, maar zijn activiteiten zijn sterk sociaal gericht. Met an dere woorden men wil voor komen, dat gezinnen in moei lijkheden zitten of geraken door verklaarbare schulden, waar voor in de praktijk - door mid del van 6,2 volkscredietbank - een oplossing is te vinden. Sterk argument., de cijfers De volkscredietbank schuwt het kritiek te hebben op andere finan cieringsmethoden en de mensen die er bij betrokken zijn Is het zelfs verboden om het enthousias me voor de „eigen bank" te ver pakken in het foudraal van kritiek op financieringsmethoden, die in de relatie koper-verkoper in de huidige tijd frekwent aan de orde komen. Niettemin staat men met één ding sterk, nlde cijfers. Deze tonen bepaalde, sterk in het oog lopende voordelen aan voor de „klant", die om geld komt, temeer daar hij baar geld in handen krijgt, hetgeen hem in staat stelt bij even tuele aanschaffingen contant te be talen, waarvoor de winkelier in vele gevallen een kortingspercen tage geeft. Geheimhouding en diskretle Een wijdverbreid misverstand in tussen Is, dat men bij de volkscre dietbank financieel in zijn chemise wordt gezet, of anders geeegd, dat men met geldelijke imimiteiten voor de dag most komen, die men liever voor zichzelf houdt Bspaalde infoimaties zijn inderdaad nodig maar de zwijgplicht van het (ge ring) aantal ambtenaren, dat bij de bank is betrokken, staat er borg voor dat d'eze zaken volstrekt „en- tre nous" blijven en ook in ander opricht geeft de bank de zekerheid van 100 procent diskretie Dit laat ste - en zulks woidt wel eens ver geten - kan op het vlak van andere kredietverstrekkingsmogelijkheden bepaald niet altijd worden gezegd. Juist omdat de relatie kredietver strekker en ontvanger een veel minder directe is dan bij de volks ki edietbank, ziet eerstgenoemde zich genoodzaakt langs allerlei ge heimzinnige wegen te informeren naar de eventuele kredietwaardig heid van de aanvrager. Dat betrok kenen daarbij niet altijd even kies keurig zijn met hun bronnen en mitsdien zaken aan derden bekend worden van anderen, waarmede zij in wezen niets te maken hebben, is x-voudig in de praktijk gebleken. Men is dus elders niet onder de vertrouwelijke hoede ,die men ver onderstelt aanwezig te lijn. Na deze - uiteraard nog slechts summiere - opmerkin gen over 6,2 wezenstrekken van de volkskredietbank, zal het duidelijk zijn, dat het optreden van dit typa bank en dus ook de Zierikzeese V olkskrediet- bank - een uitgesproken soci aal karakter heeft. Men wil moeilijkhed enopvangen en wegwerken en reeds velen heb ben tot hun voldoening geconsta teerd, dat dit niet zo maar theorie leuzen zijn, maar tast- en zichtbare praktijk. ZIERIKZEK Geslaagde vergadering N.C.V.B.-afdeling Nieuwe bestuursleden werden gekozen De Ned. Christen Vrouwen Bond hield jl. woensdagavond haar jaar vergadering o.l.v. mevr. v. Vloten- v. Rijswijk Na opening op de gebruikelijke wijze, hield de presidente een me ditatie over het vei trouwen op Gods Woord, waardoor wij vaak tot veel meer in staat zijn, dan wij zelf denken. Zulks naar aanleiding van Lucas 5 1-11. Twee trouwe leden: mej. Joppe en.mevr. Goudzwaard ontvielen in de afgelopen weken de afdeling. Na een welkomstwoord voor de spreekster mevr Wesselink-Leng- kerk uit Den Haag en alle aanwe zigen werden de dames nogmaals gewezen op de a s. avond voor In dividuele Zelfbescherming: dinsdag 24 jan. in „Mondragon". 17 febru ari is het Wereldvrouwengebeds dag. Een goed en pittig jaarverslag TONEEL EN FILM „En eeuwig zingen de bossen" in de Concertzaal Boelende verfilming van beroemde trilogie ZIERIKZEE, 19-1. Deze week komt in de Zierikzeese Concertzaal in vertoning „En eeuwig zingen de bossen", bewerkt naar de beroem de en geliefde trilogie van Tryve Gulbransen. De hoofdrollen wor den vertolkt door Gert Fröbe, Hansiörg Felmy, Joachim Harren en Mav-Brit Nilson. In de film zien wij op grootse wijze gestalte gegeven aan de mensen die Gul bransen in zijn boek zo meesterlijk tot leven weet te brengen. Er zijn de Björndalers: de oude boer Dag die zijn leven lang heeft gewerkt om meer land te krijgen, de triste duivel Tore voor wie geen meisie veilig is en de jonge Dag, de stille bezonnen jongeman. De Björnda lers leven oo gesnannen voet met hun buren, de oude adellijke fami lie von Gall. De snanning tussen de twee families stijgt en loont zo hoog on dat Tore op een feest de v°rioofde van von Gall's dochter Elisabeth neerslaat Deze vermoordt van woede en jaloezie de levens lustige Tore, de oude Dag verhardt meer en meer, ook ten opzichte van zijn tweede zoon. Dit is nog slechts het begin van dit ruige en romantische verhaal met z'n hartstochtelijke en emotio nele gebeurtenissen, en zijn prach tig getekende sfeer van het ruige Noorse land met de diepe fjorden, sneeuw bedekte bergen en de schier oneindige donkere wouden als achtergrond van mensen met stoere, vaak ontoegankelijke ka rakters. De zware slagen van het noodlot breken tenslotte de oude Dag op Björndal waar hij verbit terd door zijn kinderen wordt ach tergelaten als het tot zware vijan delijkheden is gekomen. Toch be sluit hij zijn leven in de armen van zijn dierbaren, een leven dat zon der maat m liefde en haat, alleen arbeid en strijd kende. Het zal vooral de lezers van Gulbranssen's beroemde bestseller verheugen thans deze fraaie ver filming, waarin een eenvoudig mens aan het woord is, te kunnen zien. In bioscoon hotel Bom te Haam stede gaat deze week de vrolijke film „Conny, een meisje van zes tien" met het bekende sterretje Conny Froboes. Een aardige bijzon derheid is dat Conny In deze film enige nieuwe schlagers zingt in het Nederlands, o.a. „Kleine Lucienne" en „Liefde als zonneschijn" Twee bataljons Belgische troe pen ztfn gisteren (woensdag) in het bchcerschapsgebied Rocanda- Oe- roendi aangekomen, aldus Is van' gezaghebbende zijde in Ellsabeth- stad vernomen. Zü zullen de Kon golese provincie Klvoe en de Oost provincie binnentrekken wanneer de troepen van de Verenigde Na ties aldaar niet bij machte zijn de blanken te beschermen, zo wordt voorts gezegd. KERKNIEUWS Afscheid, bevestiging en Intree ds. J. Veen (Voorheen predikant te Kerkwerve-Serooskerke) Ds. J. Veen zal zondag 5 febru ari as. afscheid nemen van de Hervormde gemeente van Beek bergen in de burgerlijke gemeente Apeldoorn en de week daaron n l. zondag 12 februari a.s. in de Grote Kerk, na vooraf in dezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn vader, ds. P. Veen, emeritus predikant te Utrecht, intree doen als predikant van de Hervormde gemeente van Naarden. Ds. Veen werd op 15 juli 1911 in de Hervormde pastorie van Zut- nhen geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Utrecht, waar hij verder ook nog aan de rijks universiteit studeerde. Verder studeerde hij aan de universiteit te Neuch^tel in Zwitserland. Na dat de heer van Veen in 1937 was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Hervormde Kerk werd hij op 1 mei van het daarop volgend jaar (1938) door zijn vader ds. P. Veen, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Kerkwerve en Serooskerke, in de classis Zierikzee. Toen in de oorlog Schouwen moest evakueren vertrok ds. Veen naar Utrecht. Na de bevrijding werd ds. Veen op 15 juli 1945 bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Drumpt in de classis Tiel. Sinds 6 juli 1947 dient hij de hervormde gemeente van Beekbergen. Links-rechts in Zweden STOCKHOLM, 19-1. Een overschakeling van links naar rechts-houden in Zwe den in 1965 zou 325 miljoen kronen kosten, aldus de conclusie van een korte lings ingesteld onderzoek. De grootste kosten geeft het veranderen van de bus sen, namelijk 194 miljoen. Het aantal tramwagens neemt af maar hun veran dering zou nog 44 miljoen kosten. Met het aanbrengen van de nodige wijzigingen op de straten en wegen zou 60 miljoen gemoeid zijn. Verder uitstel van over schakeling zal d.e kosten steeds hoger maken, ter wijl het ongemak van het linkse verkeer ook steeds toeneemt, aldus het rap port. werd gebracht door mevr. van Ommeren. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek dat er dit jaar een batig saldo was van f 34,60, ondanks het tekort van vo rig jaar. De bond telde eind 1960 197 leden. Mevr. Wesselink bracht van mw. Walsem-Quispel het verhaal: „Een plekje op aarde". Eenzaam- grijpende en echt gebeurde geschie denis over het vluchtelingenleven op zee door één hunner zelf mee gemaakt en verteld Nergens, in geen jaien, mocht een voet aan wal gezet worden, omdat de papieren ontbraken. In oktober 1957 werd dit geregeld en kreeg men de na tionaliteit van het schip waarop men mee voer. In de pauze werden de dames mevr. v. d. Velde-Bakker en mevr. Hekman-Barneveld in het bestuur gekozen. I Zij werden hartelijk welkom ge heten na een dankwoord en de aan- I bieding van een herinnering aan 1 mevr. de Boer-de Ruijter en mej Dekker, voor alles wat gedaan verd voor de N.C.V B Na de pauze bracht mevr. Wes selink het solo-toneelstukje „Het Roddellaantje" van Maria v. d. 3oogaard. De ;eer gezellige vergadering werd besloten met het zingen van Gcz. 226. Op 22 februari zal voor de afde- ing spreken burgemeester mr F. Th Dijckmeesler, over zijn reis .raar Algerije. Ingezonden mededeling |i/» -afpl* in handen en voelen ulSlSflPUROL In Djakarta zijn dinsdag jl. he vige slagregens gevallen, die heb ben gemaakt dat 73.000 personen kortere of langere tijd hun wonin gen moesten verlaten. In enkele ovadswjj'ken stond het water een meter hoog. Ingezonden mededeling BUISMAN ^1 'n handje helpen voor koffie op z'n best! f (ook als 't poedtrkoffil is) Enthousiaste causerie over werk van het Ned. Jeugd Rode Kruis Komt het te Bruinisse tot een afdeling? Verwachting tot zaterdagavond: Hier en daar mist Zwaarbewolkt met verspreide op klaringen, hier en daar enige regen en plaatselijk ook mist Vannacht vrijwel overal temperaturen boven het vriespunt en morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. 21 jan. Zon op 8.36, onder 17.07. Maan op 10.59, onder 23.26. 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09. Maan op 11.25, onder 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.11. Maan op 11.51, onder 0.38. Eerste kwartier: 23 jan. te 17.14. Hoogwaterstanden ZIFRIKZEE: 21 jan. 6.11 v.m. 19.02 n.m. 22 jan. 6.59 v.m. 19.46 n.m. 23 jan. 7.45 v.m. 20.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 jan. 6.08 v.m. 18.26 n.m. 22 jan. 6.54 v.m. 19.14 n.m. 23 jan. 7.39 v.m. 20.02 n.m. Doodtij: 25 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-1 Het K.NM.I. deelt mede: Zachtere lucht uit Frankrijk en de Golf van Biscaye, die zich gisteren al naar het noor den in beweging zette, is de afge lopen nacht in versneld tempo ons land binnen gestroomd. Aan de overgangszone tussen deze zachtere lucht en de koude boven midden Europa ontwikkelde zich een klei ne storing, die van Engeland lang zaam naar de Noordzee trekt Mede onder invloed van deze storing viel er plaatselijk wat regen, die op de nog bevroren grond aanleiding gaf tot ijzel. De aanvoer van oceaanlucht met wind uit westelijke richtingen houdt de komende dagen aan maar aanvankelijk met matige tot zwak ke wind, zodat bij nachtelijke op klaringen de temperatuur nog tot bijna nul graden kan dalen. Over dag zal het echter vrij zacht zijn. De storing, die van Engeland naar de Noordzse trekt zal plaatselijk nog wat regen veroorzaken. BRTTTNTSSE, 19-1. Donderdag- J avond hield mejuffronw van Dfóke uit Den Haag te Bruinisse voor de afdeling Bruinisse een causerie over het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Mejuffrouw van Dijke begon, na dat de voorzitter de heer P. L. Krepel een welkomstwoord had gesproken te memoreren het ont staan van het Jeugd Roode Kruto in de eerste wereldoorlog in 1917 in Quibec, in 1918 gevolgd door af delingen in de Ver. Staten en Au stralië. Nederland maakte in dte iaren een slechte beurt, want in 1940 was in ons land nog geen enkele afde ling van dit Jeugd Roode Kruis. In de oorlogsjaren werden wij zelf geconfronteerd met de ellende van oorlog en bezetting. Dit was de oorzaak dat direct na de. oorlog met het Jeugd Roode Kruis werd gestart. Na op het internationale karak ter van het Roode Kruis te hebben gewezen, dat geen onderscheid kent tussen ras, nationaliteit, of an dere barrières, en zich niets aan trekt van het ijzeren gordijn, gaf zij een bewogen relaas van de el lende die in Nederland wordt ge leden, door chronische zieken, een zamen en ouden van dagen. Zij wekte de jeugd op, in de eer ste plaats te zorgen voor lektuur- dozen voor de B.A.R.K., Boeken Aktie Roode Kruis, waarin men zijn gelezen jeugdtijdshriften kan deponeren, die onschatbare waarde zijn voor duizenden jonge zieken, die geen eigen abonnement kunnen bekostigen. Verder is het maken van plak boeken een eenvoudige werkzaam heid, die anderen duizenden weer vreugde bereid. Dit laatste doen ook de 50 000 kaarten, die bij de jaarwisseling aan hronishe zieken worden gezon den, alsook de internationale brief kaarten. Zilverpapier en postzegels Buitengewoon is het wat men kan doen met de opbrengst van zilver papier, gebruikte postzegels en ap- sules. Zij wekte op, bij do afdeling Bodegraven kaasvaatjes aan te vragen, om deze zaken in te ver zamelen. Kalenders kunnen van tekeningen worden voorzien, legnuzzles ver vaardigd en verschillende dingen voor blinden worden gemaakt, wanneer Jeugdverenigingen of an dere verenigingen zich in groeps verband beschikbaar stellen .Ont roerend was wat mejuffrouw van Dijk vertelde over wat in het Hen ri Dunanthuis voor chronische pa- tienten wordt gedaan, wanneer de ze mensen daar een week mogen verblijven en waarmee men dan diverse uitstapjes maakt. De Vriendschapsactie legt zich toe op het legge* van internatio nale contacten, de Jeugd E.H.B.O. cursussen leren de jeugd al vroeg de nuttige toepassingen van de Eerste Hulp. De heer Krepel dankte mejuffrouw van Dijk voor de zeer interessante causerie en bood haar een aanden ken voor de gehouden lezing aan. Wij hopen nu maar dat het Roode Kruis bestuur er in slaagt, de con tacten met onderwijzers en leid sters van Jeugdverenigingen te leggen om ook Bruinisse zijn steen tje te laten bijdragen om de nood van zovele hulpbehoevenden te helpen lenigen. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED hazet-fabriek en zevenbergen SCHUIMRUBBERBED Ingezonden mededeling Weinig minder dan 'n wonder zo vele duizenden 'n ander mens werden met Kruschen Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kruschen kan ook u van uw rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor u, als u trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiver- hed.v in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs na tuurlijke weg En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die u nu het leven vergallen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND VER NATIES. Ds Russische V. N.-delegatie heeft geëist dat Ham- marskjoeld onmiddellijk stappen onderneemt om Loemoemba en an dere Kongolese functionarissen vrij te krijgen. In de Russische verkla ring worden „de Belgische kolonia listen, hun Navo-bondgenoten en hun stroopoppen" gehekeld. MOSKOU. Het centraal comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie heeft het stand punt van Chroesjtsjef op de con ferentie van communistische par tijen, vorig jaar november in Mos kou, formeel goedgekeurd en zal zich houden aan de aanbevelingen die in de slotverklaring zijn ver vat, aldus het persagentschap Tass. LONDEN. Koningin Elizabeth van Engeland heeft op aanbeveling van premier MacMillan aartsbis schop Arthur Michael Ramsey van York voorgedragen voor de verkie zing tot nieuwe aartsbisschop van Canterbury, aldus is in Londen officieel bekend gemaakt. De ko ningin heeft voorts de verkiezing aanbevolen van dr. Frederick Do nald Coggan, de bisschop van Brad ford, tot opvolger van dr. Ramsey in York. GROENLAND De oudste en grootste krant van Groenland, de in de Eskimotaai verschijnende „Atuagagliutit", vierde donderdag haar honderdjarig bestaan. Van koning Frederik van Denemarken kreeg het blad een gelukwens Het plaatselijke bestuur schonk een clicheermachine van 50.000 kronen. CONSTANTINE In het gebied van Contantine, in Algerlë, :ijn tussen vijftien en achttien dezer negentien rebellen, die poogden door de onder elektrische stroom staande prikkeldraadversperring te breken, om het leven gekomen. De lijken van acht hunner zijn in do versperring aangetroffen. De elf overigen kwamen in gevechten met Fianse militairen om het leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2