Vliegtuig met 106 personen bij New York in sneeuwstorm neergestort DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 20 JANUARI 1061 117e jaargang No. 18900 ZIERIKZEESOIEfflNÏEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Waarschijnlijk slechts vier doden NEW YORK, 19-1. Een viermo torige „DC-8", die vanaf het vlieg veld Idlewild van New York naar Mexicostad was vertrokken, is vrij dagochtend vroeg in een sneeuw storm nabij het vliegveld omlaag gestort. Het toestel kwam op een restaurant terecht en vloog daarna in brand. Er waren 07 passagiers aan boord en 9 bemanningsleden. Hiervan hebben er minstens veertig het on geluk overleefd. De politie van New York meld de dat ten minste twee personen op de grond door het neerstorten de vliegtuig zijn gedood. Het neergestorte „DC-8" straal- passagiersvliegtuig was eigendom van de Mexicaanse luchtvaart maatschappij. Een der passagiers, die het on geluk heeft overleefd, verklaarde dat hij en nog tenminste twintig andere inzittenden direct het vlieg tuig uitrenden, toen dit op de grond stootte. „Toen wij een eind je gelopen hadden, vloog het toe stel in de lucht", verklaarde hij. De verongelukte „DC-8" kwam neer in veenachtig gebied, in de omgeving waarvan zich een dicht bevolkte wijk van een voorstad van New York bevindt. Het vroor en er was een hevige sneeuwval, hetgeen het reddingswerk belem merde. „A.F.P." meldt dat zich 106 per sonen aan boord van de „DC-8" bevonden, waarvan er, volgens de jongste, door de politie verstrekte gegevens, 42 er het leven hebben afgebracht. Men weet nog niet, of er nog meer overlevenden zijn. Er zijn slechts vier lijken gebor gen. Aangenomen wordt dat 102 van de 106 inzittenden van de ver ongelukte „DC-8" er het leven hebben afgebracht. „INAUGURATION DAY" IN AMERIKA Zó wordt John Kennedy vandaag president van de Verenigde Staten Miljoenen zien plechtigheid op de beeldbuis WASHINGTON, 19-1. ..Inaugu ration day" - 20 januari - is een gebeurtenis van een bijzonder ka rakter, waarbij de ernst van de installatie van een nieuwe presi dent der Verenigde Staten gepaard gaat met allerlei feestelijkheden in het gehele land. aldus meldt Usls. De praal en het ceremonieel, die aan de installatie van een nieuwe president verbonden zijn, hebben zich in de loop der geschiedenis tot een vast patroon ontwikkeld, ofschoon enkele presidenten de voorkeur gaven aan een eenvou dige en bescheiden ceremonie met zo min mogelijk vertoon van praal - zo wandelden Thomas Jefferson en Andrew Jackson gewoon door de straten van Washington om voor het Capitool de eed af te leg gen. Symbolisch voor de wijze' waarop de aftredende president de teugels van het bewind aan zijn opvolger overdraagt en de geest van samen werking tot het heil der Natie tot uitdrukking wordt gebracht, is het feit dat de aftredende en de nieuw benoemde president samen in de zelfde open limousine naar het Ca pitool rijden. Daarop neemt de nieuwe president John F. Kenne dy plaats op een platform dat is opgesteld vóór de onlangs geres taureerde oostelijke gevel van het Capitool. Dc president van het op perste gerechtshof Earl Warren neemt Kennedy, die de 35ste pre sident van de Verenigde Naties wordt, de eed af. Deze eed luidt: „Ik zweer plechtig, dat ik het ambt van president der Verenigde Sta ten op nauwgezette wijze zal ver vullen en naar beste vermogen de grondwet van de Verenigde Sta ten zal in stand houden, bescher men en verdedigen". Dc inaugurele rede De nieuwe president houdt dan zijn inaugurele rede, een bood schap voor het gehele Ameri kaanse volk, waarin hij zich wil verzekeren van de steun van de Vereende Natie teneinde het land n Bij monde van haar zaakgelas tigde in Peking heeft de Zuidsla- vische regering donderdag bij de regering van communistisch China geprotesteerd tegen de „grove en beledigende" aanvallen, die pre mier Tsjoe En Lai op Zuid-Slavië heeft gedaan. Tsjoe En Lai viel Zuid-Slavië aan in een rede op een banket in Peking ter ere van een Albanese economische delegatie die op het ogenblik een bezoek aan communistisch China brengt. in staat te stellen koers te zetten naar nieuwe, ambitieuze doelstel lingen. Via de historische Pennsyl vania avenue begeeft de nieuwe president zich naar het witte huis. Daar laten de nieuwe president en vice-president de parade aan zich voorbij trekken. Deze wordt opge luisterd door verscheidene mu ziekkorpsen, en is samengesteld uit militaire eenheden en onderdelen van de strijdkrachten, praalwagens en kleurrijke afvaardigingen uit de 50 staten. In de hoofdstad worden tiendui zenden bezoekers uit het gehele land en het buitenland verwacht. Miljoenen kunnen de installatie op de beeldbuis volgen, 's Avonds wordt voor inwoners van de hoofd stad en vreemdelingen een enorm bal gegeven in het arsenaal. Stoffelijk overschot gevonden DORDRECHT, 19-1. lil ,,Het gat van de visschen" in de Brabantse Biesbosch (gemeente Hooge en La ge Zwaluwe) is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van een vrouw. De rijkspolitie te wa ter heeft het vermoeden dat deze vrouw uit Duitsland afkomstig is. Van haar identiteit is echter ver der niets bekend. DE HONGERSNOOD IN KASAI Eerste berichten overdreven? GENEVE, 19-1. Dr. Frank Loe- wenstein, een voedingsdeskundige van de wereldgezondheidsorganisa tie, heeft donderdag verklaard, dat de berichten als zouden in het zui den van de Kongolese provincie Kasai dagelijks tweehonderd Ba- loeba-vluchtelingen de hongerdood sterven, wel zeer sterk overdreven zijn. Dr. Loewenstein, die dezer dagen van een reis naar Bakwanga in Zuidkasai,, is teruggekeerd, deelde tijdens een persconferentie mede, dat naar ruwe schatting het sterftecijfer onder de Baloeba- vluchtelingen in Zuidkasai, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, on geveer twintig tot dertig per week bedraagt. Dc Verenigde Naties en dc we reldgezondheidsorganisatie hebben half december een luchtbrug inge steld voor de aanvoer van levens middelen naar Kongo, sindsdien zijn meer dan vijfhonderd ton voedsel aangevoerd, die onder dc bevolking werden verdeeld. Het is nog te vroeg om tc zeg gen, dat de hongersnood in zuid- Kasai tot staan is gekomen, doch waarschijnlijk zal dit binnen vier tot zes weken het geval zijn. Slachtoffer van zwak ijs RIDDERKERK. Donderdagmid dag is het zevenjarig jongetje J. H. Hollemans uit Bolnes onder Rid derkerk door het ijs gezakt en ver dronken. Het jongetje wilde het ijs van een slootje proberen, maar het bleek niet sterk genoeg. Werkweekverkorting in de detailhandel DEN HAAG, 19-1. Het bestuur van het hoofdbedrijfschap detail handel zal in zijn woensdag 25 ja nuari a.s. in het gebouw van de sociaal-economische raad in Den Haag te houden vergadering de instelling van en de opdracht aan een commissie werkweekverkor ting bespreken. Volgens het voorstel van het da gelijks bestuur zal aan deze com missie worden opgedragen te on derzoeken of wijziging van de ar beidstijden en werkweekverkor- ting in andere sectoren van het be drijfsleven dan de detailhandel, aanleiding geeft tot het doen van voorstellen ten aanzien van het openstellen van winkels en de ar beidstijden en werkweek verkor ting voor het winkelpersoneel. Blijvend verzet tegen „Eenheidswet" in Wallonië Landelijke toestand vrijwel normaal BRUSSEL, 19-1. Drie socialisti sche bolwerken in Wallonië, name ly k Luik, Charleroi en La Lou- viere, zetten het verzet tegen de „Eenheidswet" voort door de reeds een maand durende staking niet te beeindigen, terwijl in de rest van het land de normale toe stand terugkeert. In de haarden van verzet ligt de staalindustrie nog steeds stil maar wordt het werk in andere bedrijfstakken ge leidelijk aan weer opgenomen. In het gebied van de Borinage rondom Bergen is de staking in slechts een grote mijn nog volledig. Alle scholen met uitzondering van die op het platteland zijn weer open. Van socialistische zijde is meegedeeld, dat in het gebied van Luik minstens 80.000 arbeiders nog staken. In Brussel verklaarde een woordvoerder van de Belgische spoorwegen, dat donderdag het ge hele spoorwegnet normaal functio neerde. Van regeringszijde is mee gedeeld, dat de reserve-rijkswacht die opgeroepen was om aan de si tuatie veroorzaakt door de stakin gen het hoofd te bieden, uiterlijk tegen zaterdag naar huis gezonden zal worden. Djilas uit gevangenis BELGRADO, 19-1. Milovan Dji las, een voormalige hoge functio naris van de Zuidslavische com munistische partij die in oktober 1957 tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wordt vandaag, vr.iV'ag, voorwaardelijk uit de ge vangenis ontslagen. Djilas, die vroeger vice-voorzit ter van de Zuidslavische commu nistische partij was en een voor aanstaand e marxistische theoreti cus, bekeerde zich later tot het westerse socialisme en werd daar na van al zijn officiële functies ontheven wegens het uiting geven aan „ketterse" opvattingen in dag bladartikelen. In 1957 volgde zijn veroordeling wegens staatsgevaar lijke activiteit. *- - H.M. de Koningin, die zich naar het Zwitserse wintersportcentrum Gstaad heeft begeven om daar de achttiende verjaardag van prinses Margriet mee te vieren, heeft de gelegenheid te baat genomen om zich sportief aan de skisport te wijden. Natuurlijk is een val daarbij niet uitgesloten, zoals bijgaande foto-strip laat zien. Peil Russische landbouw onvoldoende MOSKOU, 19-1. Volgens een be richt van Tass heeft het centraal comité van de Russische commu nistische partij na zijn acht-daagse conferentie over het landbouw vraagstuk, vastgesteld dat het peil en de mate van groei van de land- bouwproduktie „onvoldoende zijn". Dit geldt in het biizonder voor de produktie van dierlijke produkten. „De landbouxvproduktie moet al tijd groter zijn dan de vraag van de bevolking", aldus het centraal comité. Het partijcomite verklaarde in zijn verslag, dat het werk en de bestaande structuur van het mi nisterie van landbouw en desnoods zelfs plaatselijke instanties een „grondige reorganisatie" moeten ondergaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een optimist is een man, die zijn motor laat draalen terwijl hy op zijn vrouw staat te wachten. Mestkalveren verbrand EPE, 19-1. Bij een brand die don derdagavond op een boerderij te Epe heeft gewoed, zijn ongeveer zeventig mestkalveren om het le ven gekomen. De brandweer kon van de schuur waarin het vuur woedde, niets meer redden. De blussing werd sterk bemoeilijkt door ijsvorming. TWEEDE KAMER Behandeling begroting departement Verkeer en Waterstaat De financiering van versterking der waterkeringen DEN HAAG, 19-1. Bij de behan deling van de begroting van het departement van verkeer en wa terstaat, heeft minister Korthals donderdagmiddag in de Tweede Kamer het woord gevoerd. Op en kele door verschillende sprekers aangeroerde punten - ging hij die per in. Het standpunt van de regering ten aanzien van het Kreekrakplan is, dat het aanbeveling verdient het plan nader te overwegen. In het betrokken gebied is overigens een aantal vraagstukken in studie bij Rijkswaterstaat. De minister acht het niet ge wenst zich nu reeds uit te laten over de vraag of inpoldering van het Land van Saeftinge vroeger of later zal moeten geschieden, nu de ze vraag, o.m. voor zover deze sa menhangt met de uitvoering van de Deltawerken, nog niet aan de or de is. Het ontwerp-bijdragewet Delta werken zal, naar de minister hoopt, de Kamer in dit zittingsjaar nog bereiken. Een ontwerp inzake de wegenfi nanciering bevindt zich in het laatste stadium van voorbereiding, zodat hij indiening in het vooruit zicht kan stellen. De Lauwerszee Minister Korthals blijkt het niet eens te zijn met de opvatting, dat met behulp van een wijziging van de Deltawet de totale kosten van de afsluiting van de Lauwerszee op de schatkist zouden moeten drukken. In zijn betoog over deze kwestie verklaart hij, dat de Deltawet, voor zover het de zeeweringen ten noor den van Hoek van Holland betreft, uitsluitend veiligheid en verhoging van veiligheid beoogt. De voorgestelde afsluiting van de Lauwerszee beoogt verbetering van de afwatering en bestrijding van de verzilting van het achterliggend- de land, alsmede de landaanwinst en de structuurverbetering. Na tuurlijk zal afsluiting de veiligheid verhogen, maar, zo meent minister Korthals, dit zou ook het geval zijn bij verbetering van de bestaande bedijking. De veiligheid is niet bepalend voor de keuze, doch door bijkomen de voordelen, die de streek in rui me mate zullen toevallen. Versterking waterkeringen Het aanwezig zijn of ter beschik king komen van een tweede kering wordt steeds gaarne aanvaard. Het is niet mogelijk dit belang in geld uit te drukken, aangezien een wa terkering die volgens normen van de Deltawet is ingericht, op zich zelf reeds een waarborg is voor de gewenste veiligheid. Het Landbouwschap heeft ge steld,, dat ten aanzien van de uit voering van de versterkingen van de waterkeringen door het Rijk ten behoeve van de beheerders,, dit slechts door toepassing van artikel 4 van de Deltawet mogelijk zou zijn. Dat zou al of niet tijdelijk overbrengen van het beheer van de betrokken waterkeringen bij het Rijk betekenen, zodat uitvoering van nieuwe dijkvakken door het Rijk in beginsel niet mogelijk zou zijn. Prins Bernhard bezocht rijwielfabriek DIEREN, 20-1. Als onderdeel van zijn bezoek aan Gelderland heeft prins Bernhard vandaag de Gazelle rijwielfabriek N.V. te Dieren be zichtigd. De president commissaris van de N.V. de heer A. P. Zwager, sprak een welkomstwoord, waarin hij een schets gaf van de groei van het bedrijf, waarvoor de grondsla gen werden gelegd in 1892 toen de heren Arentsen en Kölling een grossierderij in geïmporteerde rij wielen en onderdelen begonnen. Tien jaar later begon men met zelf de fabricage van rijwielen ter hand te nemen en in 1915 werd de firma omgezet in een naamloze vennoot schap met een kapitaal van f 700.000 Op het ogenblik heeft de N.V. een geplaatst aandelenkapitaal van f 2 400.000. Sinds de tweede we- reldoorlog is voor bijna 5 miljoen geïnvesteerd in gebouwen, machi nes en installaties. Zeer ingewikkelde landbouwdebatten in Europese Parlement Touwtrekken om formulering uitvoeringsreglementen STRAATSBURG, 19-1. Het Eu ropese parlement heeft deze weck aan den lijve ondervonden in welk moeilijk stadium de Europese eco nomische gemeenschap is gekomen nu op landbouwgebied de algeme ne gedachten moeten worden op gezet in concrete verordeningen. Slechts enkele tientallen specia listen onder de 142 afgevaardigden uit de zes landen (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Duits land en Italië) hebben de energie kunnen opbrengen om de zeer tech nische debatten over heffingen, concurrentie en minimumprijzen, die woensdag de gehele dag vul den, tot het einde bij te wonen Dr. S. L. Mansholt, de vroegere Nederlandse minister van land bouw, die als vice-voorzitter van de E E.G.-commissie een groot aan deel heeft gehad in het ontwerpen van een gemeenschappelijk land bouwbeleid voor de zes, heeft aan het einde van het debat er met na druk op gewezen dat men een zwa_ re taak voor de boeg heeft. Het op lossen van de technische problemen wordt minder spectaculair dan de debatten over de algemene filosofie die vorig jaar zijn gevoerd, zo zei hij. Maar het wei'k zal er niet min der zwaai- om zijn. Hij verwachtte stevig touwtrekken bij de formu lering der uitvoeringsreglementen die van directe toepassing op het (jagelijks leven zulleni zijn. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van volksge zondheid heeft meegedeeld dat er in Indonesië ongeveer honderddui zend lepralijders zijn. In Djakarta zijn er alleen reeds 3.490. Paus Johannes heeft donderdag op een openbaar consistorie vier kardinalen die hij maandag heeft gecrëerd, de rode hoed gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1