Beelden uit zelfstandig Eikerzee STAD EN PROVINCIE Antony Armstrong-Jones aan het werk STAD EN PROVINCIE Financiën en Economie GIFTEN VOOR KONGO Brand in Eiffeltoren ZIERIKZEE Vuurbol bleek ballon Het 13-Jarig zoontje van de heer V. alhier meldde zich bij de politie met de mededeling „een vurige bol gezien te hebben". Gedachtig aan de recente berichten over een vuurbol in het noorden des lands, stelde de politie een onderzoek in nabij de Miereweg, waar de bol zou zijn neergekomen. Eerst de volgende dag bleek dat de vuurbol geen bol was, maar een ballon, die afkomstig bleek van een Duits me- tereologlsch waarnemingsstation. De ballon is van het type dat wordt gebruikt voor het meten van de snelheid van de wind in de bo venlucht. Dc gummiballon heeft een diameter van tachtig negen tig centimeter. Het K.N.M.I. acht het voorlopig onwaarschijnlijk, dat deze ballon enig verband houdt met de vuurbol, die in het noorden des lands is gezien. ZIERIKZEE Propaganda-avond „Delta-Sport" De atletiekvereniging Delta Sport organiseert a.s. zaterdag avond in de aula van het Prof. Zeeman Lyceum te Zierikzee een propaganda-avond. Deze avond heeft mede ten doel het onderlinge contact tussen de leden te verste vigen, terwijl verder allen die be lang stellen in de sport en atletiek in het bijzonder van harte welkom zullen zijn Het bestuur zou het tevens prettig vinden om bij deze gelegenheid kennis te maken met de ouders van de juniorleden. Op deze avond zal een aantal fihus en dia's worden vertoond waarbij men verschillende leden van Delta Sport in actie zal kunnen zien. Verder zal een sportforum, bestaande uit de trainer en bestuursleden, trach ten gesteld© vragen van de aanwe zigen te beantwoorden. Ook de vrolijke noot zal op doze avond niet ontbreken, daar het bekende ge zelschap „Trio K" met zang en mu ziek, zijn medewerking heeft toe gezegd. Al met al belooft het een interessante avond voor de sport liefhebbers te worden, waarvan de toegang geheel gratis is. RENESSE Voorlichtingsavond N.C.L.B. Dinsdag 24 januari a.s. organi seert de afd. Renesse van de N.C LB. in samenwerking met de Rijk'slandbouwvoorlichtingsdienst een voorlichtingsavond, welke voor een ieder (gratis) toegankelijk zal •zijn. De heer J. H. van Nieuwen- huize zal op deze avond een inlei ding houden over het onderwerp .Goed gereedschap en goede ar- beidsmethoden veraangenamen het werk" Deze inleiding zal worden gehouden in het evangelisatiege- bouw in de Mooi weg. Schaatssport in de duinen Hoewel op andere jaren bij de lichte vorst die wij nu hebben nog „iet aan het beoefenen van de schaatssport kon worden gedacht profiteert de jeugd nu van de vele ondergelopen gedeelten van het duingebied waarop reeds naar har telust. zonder gevaar, kan worden gereden. Vooral het ondergelopen terrein tussen de Moolweg en het motel „De Zeeuwse Stromen schijnt een grote aantrekkings kracht uit te oefenen, daar reeds velen hier woensdag een baantje trokken. OOSTERLAND Groene Kruis-moedercursus Naar wij vernamen ligt het in de bedoeling van het bestuur der afd. Oosterland van het Groene Kruis om Ie beginnen begin februari al hier te starten met een ™°ed|r?ur~ sus voor dames ouder dan 18 jaar, indien er tenminste voldoende ani mo voor bestaat Gegadigden kun nen zich vanaf heden opgeven aan het wijkgebouw bij zuster Com- pagne. 3RUINISSE Optreden mannenkoor Het kerkgebouwtje van dc Oud- Gereformeerde Gemeente te Brui- nisse was bijna geheel gevuld, toen vorige week de mannenzangverem- ging van Oosterland, er een uit- VOnder leiding van de heer Dhooge bracht het koor verschillende num mers ten gehore en zette men de moeilijkheden en mogelijkheden van het vier stemmig zingen van psalmen uiteen. De heer L. van der Weele, een der promotors van het stichten van een mannenkoor te Brumisse, bracht het koor en zijn leider aan het einde van de avond dank. De komst van dc Oosterlanders was de laatste stoot tot het oprich ten van een dergelijke Xcfe™£ing tc Bruinisse, waarvoor zich 20 ie- dTn°hetakorkgebouw der Oud Ge reformeerde Gemeente zal weke lijks worden gerepeteerd. Volgende week zal een bestuur worden gekozen. „Ook 's avonds lit" Voor de Hervormde Vrouwen vereniging „Helpt Elkander te Bruinisse sprak dinsdagavond me juffrouw A. Ossewaarde uit Yer- scke over het onderwerp „Ook s waarvoor natuurlijk veel vrouwen avonds nog fit", een onderwerp belangstelling hebben. Mejuffrouw Ossewaarde beheer ste haar onderwerp uitstekend, al waren de middelen die zij opgaf om het dagelijks werk zo efficiën mogelijk te verrichten bij de mees ten wel bekend. Al met al werd het echter een goede avond, waarbij het gespro kene nog door een filmvoorstelling later werd toegelicht. GEMEENTERAAD DUTVELAND De gemeenteraad van Duiveland komt vrijdag 20 januari in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten. B. en \V. stellen voor te benoemen tot gemeente secretaris de heer L. M. Steketee, verificateur gemeentefinanciën te Bruinisse. Als tweede staat op de voordracht de heer B. de Groot, ge meentesecretaris te Bruinisse. Voor de benoeming van een ge meente-ontvanger staan op de voordracht van B. en W. de heren R. A. v. d. Snoek en J. v d Maas. Verder wordt voorgesteld tot amb tenaar van de burgerlijke stand te benoemen de heren J. A. Waasdorp en R. A. v. d. Snoek. De raad wordt verder voorge steld over te gaan tot vaststelling van een crediet in rek.-courant van f 200.000.bij de N.V. bank voor Ned. Gemeenten, idem vast stelling nieuwe kindertoelagever ordening. Aan de orde komt ook de aanwijzing van vertegenwoordi gers voor diverse op het eiland werkzaam zijnde gemeenschappe lijke regelingen. In deze vergade ring zal tevens het toekomstige- subsidiebeleid van de gemeente worden bepaald. Westhoek zag grote groepen naar het zuiden trekkende vogels Kivleten en goudpievleren op doortocht WESTERSCHOUWEN, 18-1. Het zonnige koude weer van de afge lopen dagen deed de goede vogel liefhebber telkenmale omhoog zien naar de grote groepen kivleten die de koude streken proberen te ont vluchten en snel naar het zuiden vliegen. Af en toe hoort men een ruisend gezoef en opkijkend zijn het de goudplevieren die in grote groepen in een V vliegend, eveneens het zuiden opzoeken. Woensdagmidag kwam voor het eerst een groep winterganzen over de duinen ge vlogen ook in V vorm. Ze waren kennelijk op zoek naar open water. In de duinen is elke duinvallei, waar water staat, echter reeds dicht gevroren. De trekvogels vlie gen nu ook al tot tegen de avond, een teken dat het in de Scandina- LONDEN, 18-1. Antony Arm strong-Jones, de echtgenoot van prinses Margaret, zal met ingang van maandag a.s. een werkkring aanvangen bij de in 1944 door de Britse regering ingestelde raad voor industriële vormgeving In het begin zal hij, op eigen wens, geen salaris ontvangen, doch wel gedu rende de normale kantooruren zijn werk verrichten. De bewoners van Ellemeet: Eiker zee zullen zich altijd het oude kerkje herinnerendat moest verdwijnen en werd vervangen door een nieuwe kerk te Scharendijke. Het Groene Kruis-wijkgebouw te Eikerzee - gebouwd na de rardp - was het enige op het eiland, dat een duidelijk afwijkende vorm in ver gelijking met de andere kreeg. - En de zee slaat op de kust. 's Zomers ten vermake van steeds meer mensen, die de weg naar hier vinden. In de winter (soms) zorgenkind voor het Waterschap, dat weet heeft van strandvallen. vische landen knap vriest. Of het tot verdere strengere vorst zal ko men, moeten we afwachten. Aan de vogels zou men zeggen van wel; hetweerpraatje spreekt van op dringende zachtere lucht, vanuit het zuiden. Voor de vogels een spoedige ontmoeting met het door hen gezochte, voor de mensen nog geen vooruitzichten om de schaat sen uit het vet te halen. ZIERIKZEE Niet voortijdig op het ijs komen De politie attendeert er op dat zij zal optreden tegen degenen, die voortijdig zich op het ijs begeven. Het ijs op de grachten is nog veel te zwak om personen te kunnen dragen. Een jongen heeft dit reeds ondervonden. Mocht de vorst even tueel toch nog doorzetten, dan vor men eventuele gaten in het ijs lang durig zwakke plekken. Belangrijk ste factor voor het verbod is uiter aard ook de kans oP verdrinken. Elders in het land is van deze kans alweer een droevig voorbeeld te noemen. Vissersvereniging „Helpt Elkander" In hotel „Het wapen van Zee land" wordt op zaterdag 21 januari a.s. een vergadering gehouden van de vissersvereniging „Helpt Elkan der". Oud-dorpsgenoot bi] ski-kampioenschappen in Oostenrijk De Nederlandse skikampioen schappen die de Ned. Ski vereni ging elk jaar in het buitenland houdt en die ditmaal in het plaats je Lech in Oostenrijk worden ge houden hebben op de deelnemers lijst de naam jhr. Albert v. Citters staan. Deze deelnemer die uit Burgh afkomstig is, en de laatste twee jaar in Vancouver in Canada woont heeft het er op de eerste twee wedstrijden niet slecht afge bracht. In de afdaling over een lengte van 2000 meter werd hij dinsdagmiddag 6e in het algemeen klassement. Woensdag ging het in de reuzen-slalom iets minder goed hij werd als 8e geklasseerd. Van daag (donderdag) wordt de gewone Slalom gereden. Woensdag vroor het in Lech 15 graden en het was erg zonnig. Jhr. A. v. Citters heeft zijn ski-opleiding grotendeels in Canada gekregen, waar hij lid is van de „Alpine-club". In de afge lopen zomer kwam de naam van deze succesvolle skiër reeds in ons blad voor, toen hij in Canada een verongelukt meisje uit een ravijn heeft geholpen. OOSTERLAND De rioolzuiveringsinstallatie De werkzaamheden aan de riool zuiveringsinstallatie, die hier dooi de firma Verjaal van Scharendijke op het einde van de Laurensweg, worden uitgevoerd, maken goede voortgang. De natuurstenen bekle ding van de cirquitsloot is vrijwel gereed, terwijl nu ook de betonnen bevloering voor de bezinkput is ge stort.. Wanneer de vorst geen spel breker wordt kan dit werk binnen kort gereed komen. UIENPRIJZEN STIJGEN Nu Frankrijk zoveel belangstel ling heeft voor onze uien loopt de prijs behoorlijk op en de tijd dat de telers zoals nu f 0,25 per kg. ontvingen, ligt al een hele tijd ach ter ons. Jammer is dat de koprot echter de grootste afnemer is, zodat ook zij die nog over een hoeveelheid uien beschikken niet ten volle van deze prijs kunnen profiteren. Tot 31 december 1960 werden ongeveer 100 000 ton uien geëxporteerd. Centrale hengsten- keuringen in Zeeland en Noord-Brabant De centrale premiekeuringen in de provincies Zeeland en Noord- Brabant worden respectievelijk ge houden op woensdag 1 februari te Goes en op donderdag 2 februari te 's-Hertogenbosch. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuwse en Brabantse goedgekeur de stamboekhengsten, zich voor jury en publiek presenteren in de keuringsringen en de strijd om de hoogste primeringen beelooft wel een zeer spannende te worden. Verrassingen zullen daarbij, als steeds, niet uitblijven. Zijn de fa vorieten in de oudere rubrieken veelal bekend, de rubriek 3-jarige hengsten, met verschillende nieuwe aankopen, wordt een volkomen open strijd, en is alléén al de moei te van een reis naar Goes en Den Bosch méér dan waard. Na de keuringen der diverse ca tegorieën, zullen de hoogst geklas- seerden worden teruggeroepen tot deelname aan de strijd om het Zeeuwse en Brabantse kampioen schap. Het einde van deze grote heng- sterxkeuringen wordt gevormd door een défilé van kampioenen en oud kampioenen en andere die ter op luistering aanwezig zijn. Bloeiende ribes In de tuin van de heer Joh. v. d. Have aan de Stoofw,eg te Renesse staat een struik ribes in volle bloei. Voor de tijd van het jaar is dit zeker een bijzonder ver schijnsel. ALLES OVER BALLONVAREN Echtpaar Boesman hield de aandacht gevangen op geslaagde Nutsavond Een wens: ballonopstyging te Haamstede BURGH, 18-1. „Motorvliegen is nuttig, zweefvliegen is een kunst, maar een ballonvaart is een deli catesse", aldiLS besloot mevr. Nini Boesman-V is scher haar causerie, die met een spontaan applaus werd beloond door de leden van het Nut en de damesleden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen op de Nutsavond, dinsdag in hotel „Het wapen van Burgh". In zijn dankwoord bor duurde de waarnemend voorzitter van het Nut, de heer N. H. Lysen, nog zo door over deze delicatesse, dat hij mevr. Boesman „namens de heren" dankte met een gulle zoen. We menen dat dit de eerste maal in de geschiedenis van het Nutsde- partement is, dat de spreekster zo spontaan werd bedankt. De avond werd op prettige wijze geopend door de waarnemend pre sidente van de afd. Huisvrouwen, mevr. W. Klompe-v. Oosten. Zij wees in haar openingswoord op de langzamerhand traditie geworden gezamenlijke avond met het Nut en speciaal dankte ze de vele aanwe zige leden van de Verenigde Zeeuwse Aero Club, die met hun zweefvliegerstalenten ook de bal- lonsport wilden beluisteren. Drs. J. Boesman hield een zeer korte inleiding waarin hij zei dat er maar vier dames in de wereld zijn die het brevet ballonvaarder bezitten. Verder is er maar één echtpaar dat deze sport beoefent. Een uitgebreider causerie werd deze avond door mevr. Boesman gehouden. Gelijk een ballon, avon tuurlijk, rustig en stil, dreef haar perfect Nederlands door de zaal. Het geestige_element droeg er toe bij dat, ondanks de koude, iedereen warm meeleefde met haar uitvoe rig betoog. Zij behandelde o.a. de geheel andere wereld waarin men in het mandje van de ballon op grotere hoogte voortdrijft, een we reld waar het zo stil is dat men met elkaar gaat fluisteren inplaals van hardop praten. Diverse landingen, hoge hakjes-, hondehok- en schild padlandingen werden uitvoerig be sproken. Opwindend was de tocht over Noord Afrika, waarvan voor al de heren passagiers een machti ge herinnering hebben. Zij waren het die boven een stadje kort bij Algiers stiekum de ongesluierde vrouwen in hun binnenplaatsen konden begluren. Ook de wedstrijd waarbij elf jaar geleden het echt paar in twee ballons over Zierik zee voer, werd nog eens gerele veerd. Verdere tochten over Zuid Amerika en Griekenland met hun moeilijkheden kregen de aandacht. Fraaie films Na de pauze vertoonde de heer J. v. d. Berge een film over de vul ling. de start, de vaart en de lan ding van de ballon. De schriftelijk gestelde vragen werden door de heer Boesman zelf beantwoord, waarbij de lachsalvo's het aantal ballons in de lucht verre overtrof fen. De beste vragen werden met een prijs beloond. De 1ste was voor mevr. Hendrikse-Slager te Burgh (zweefvliegtocht), 2e mevr. Dekker- Joosse te Haamstede (idem), 3e de heer M. Slager te Haamstede (boek werk), 4e de heer J. v. d. Berge te Haamstede (idem), 5e mevr. Boot-Verwest te Haamstede (lepel tje). Bij een der vragen kwam de wens naar voren deze zomer een ballon van Haamstede te laten op stijgen met Jhr. Röell als passagier. Tot slot vertoonde de heer v. d. Berge de ballonfilm „De Kroon van Icarus". AMSTERDAM. De Dr. Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, houdt op zaterdag 4 februari in Utrecht een confe rentie over „de ontwikkeling van de socialistische planpolitiek". De ze bijeenkomst wordt gehouden mede naar aanleiding van het feit, dat 25 jaar geleden het „Plan van de arbeid" werd gepubliceerd. Rotterdamsche Bank: 12 procent dividend ROTTERDAM, 18-1. Op de van daag, 18 januari, gehouden verga dering van commissarissen van de Rotterdamsche Bank N.V is be sloten aan de op 15 februari a.s. te houden aandeelhoudersvergade ring voor te stellen, evenals vorig jaar een dividend van twaalf pro cent in contanten uit te keren. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Marktnotering veiling 17 jan. '61. Uien: middel f 29,10; driel. f 27,20; bonken f 28,60. Aanvoer 40.000 kg. voor export. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 29 januari luidt als volgt. 3e klas D: Hontenisse-Zierikzee; ODIO-RCS; Zeelandia-BSC; Corn. Boys-Zeeland Sport; Kaaise Boys- Axel; RKFC-METO. 4e klas G: Renesse-Grenswach- ters; Vosmeer-Cluzona; Halsteren- Oude Molen; Noordhoek-NSV; Nw. Borgvliet-De Schutters. MICROKORFBAL 26 jan. afd. A: DSS-Unitas; Burgh -Zeemeeuwen; NOAD-WIK. BILJARTEN 23 jan.; De Drie Schapen-O K K.; De Drie Schapen II-O.K.K. III. 24 jan.: Concordia-V.O.G.; V.O.G II-Entre Nous II. 25 jan.: Concordia II-Witte van Haemstede II. 26 jan.: D.O.S. II-O.K.K. III. 27 jan.: B.V O.-D.O.S.; Postiljon- En tre Nous. SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" Uitslagen wedstrijden 10 januari. Groep I: C. Nolet-O. Vleeshou wer: afgebr. A. Scheele-A. Hen- drikse Vz-Vz\ M. J. Enzlin-J. J. v. d. Ende; Vz-Vz. 17 januari: A. J. Hendrikse- M. J. Enzlin 0-1; A. J. Scheele- ir. J. J. Elzerman: 0-1; Dr. J J. Westen dorp Boerma-C. Nolet: afgebr.; J. J. v. d. Ende- O. Vleeshouwer: 1-0 Groep II (10 januari): P. F. Vol kers-F. Nauta: 1-0; J. Bevelander- R. Huneman: 0-1. 17 januari: H. E. S. Sinck- J. Pomper: 1-0; J. M. Beverlander- J. Huysman: afgebr.; F. Nauta- D. Kleinendorst: 0-1; P. F. Volkers- R. Huneman: 0-1. DEN HAAG, 19-1. Het bedrag aan giften, dat tot vanmorgen is gestort op giro 777 van het hoofd bestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" in Den Haag is ruim f 120.000.Dit betekent een ver meerdering in de laatste twee da gen met ruim f 80.000,de bin nengekomen giften zullen worden gebruikt ter leniging van de hon gersnood in Kongo. PARIJS, 19-1. Twee uur lang heeft in de afgelopen nacht brand gewoed op een steiger voor schil derwerkzaamheden tussen het eer ste en het tweede platform van de 307 meter hoge Eifeltoren in Parijs. De brandweer bluste de brand die waarschijnlijk door kortsluiting is ontstaan, nadat planken, bussen verf en benzine in rook waren op gegaan. Het eerste platform is 57 meter boven de grond, het tweede 115 m. Oudheidkundige vondsten te Schiedam SCHIEDAM, 18-1. Prof. dr. W. Glasbergen van het instituut voor pre- en protohistorie van de Am sterdamse universiteit heeft de jongste vondsten in Schiedam van prehistorische en vroeghistorische bewoningsporen van bijzonder be lang genoemd voor de wetenschap omtrent de geschiedenis van het westen des lands. Zoals gemeld zijn langs de bedding van de Harga- kreek sporen aangetroffen van Keltische, Fries-Bataafse en mid deleeuwse nederzettingen. Sinds zaterdag zijn weer verscheidene voorwerpen aan het licht gekomen, waaronder een met de bijl bewerk te paal en een maalsteen. Rijkswaterstaat heeft de graaf werkzaamheden voor de nieuwe rijksweg 20 ter plaatse stopgezet en is aan een ander weggedeelte be gonnen om het mogelijk te maken, dat de bodem 'nauwkeurig wordt onderzocht. Deze instantie heeft voorts personeel en materieel ter beschikking gesteld. Deskundigen van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort hebben de leiding van het on derzoek op zich genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3