Geheime voorbereidingen voor vredesonderhandelingen in Tunis? DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 19 JANUARI 1961 117e jaargang No. 18908 ZIERIKZEES0IEÜN1EUYVSB0DE FRANKRIJK EN ALGERIJE PARIJS, 18-1. Waarnemers ge loven, dat er in Tunis door verte genwoordigers van de Gaulle en van de voorlopige Algerynse rege ring geheime voorbereidingen wor den getroffen voor vredesonder handelingen. In de omgeving vaa de regering te Partfs wordt dit niet als onmogelijk beschouwd. Zoals bekend, hebben de Alge rijnse opstandelingen hun bereid heid te kennen gegeven tot overleg met Parijs. In een commentaar op het he denmiddag door de Franse minis terraad uitgegeven communique, heeft de minister van voorlichting der „voorlopige Algerijnse rege ring" in een in Tunis verstrekte verklaring gezegd dat hoewel in het communique duidelijke aan wijzingen ontbreken, de tekst een kennelijke bereidheid bij de Franse regering laat doorschemeren om te onderhandelen over de voorwaar den van een vrije raadpleging van het Algerijnse volk. Het gaat cr nu om dat de Franse regering van verklaringen tot daden overgaat, aldus minister Mohammed Yazid. Franse kabinetsvergadering PARIJS, 18-1. Na afloop van een woensdagmiddag gehouden zitting van het Franse kabinet onder lei ding van president de Gaule een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd dat „de ministerraad heeft opgemerkt, dat aan de zijde van de buitenlandse organisatie van de opstand een stemming tot uiting is gekomen, die blijkbaar gunstiger wordt voor de mogelijk heid van vreedzaam contact". „De raad heeft kennis genomen" zo gaat het communique verder, „van de verbetering in Algerie, van de bijna volledige rust op het platteland en van de ontspanning, die zich in de steden openbaart". „Anderzijds heeft de minister raad geconstateerd, dat de uitoefe ning van de openbare verantwoor delijkheden door elementen, beho rend tot de beide gemeenschappen, evenals hun samenwerking, zowel in de kring van de gekozen licha men als in de verschillende admi nistratieve onderdelen, zich op een bevredigende wijze ontwikkelden". Tenslotte zegt het communique, dat „de regering haar voornemen heeft bevestigd om haar aktiviteit op elk gebied te vergroten tenein de de terugkeer van de rust te be spoedigen en het scheppen van de voorwaarden die, op het geschikte tijdstip, de zelfbeschikking der Al gerijnse volkeren zullen toelaten te vergemakkelijken". DE AMERIKAANSE VERDEDIGING Dag en nacht „B-52"-bonunenwerpers in de lucht Frans kasteel NEW YORK, 18-1. Een Frans kasteel -uit de tijd van de renaissance, dat in 1928 steen voor steen" naar Long Island bij New York is overgebracht, is de rege ring van d.e V S. aangebo den als permanent verblijf voor de Amerikaanse dele gatie bij de V.N. Dit aan bod was vervat in het tes tament van mevrouw Ger trude Hill Gavin, die de vo rige week woensdag op 76- jarig.e leeftijd overleed. Het kasteel is in opdracht van haar echtgenoot, de jurist Michael Gavin die het vo rig jaar stierf, naar de V.S. gebracht. Het kasteel heeft 36 kamers en een kapel, waarin Jeanne d'Arc gebe den zou hebben. Mocht de Amerikaanse regering het niet aanvaarden dan moet het volgens het testament verkocht worden. De op brengst is dan bestemd voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in New York. OMAHA (Nebraska), 19-1. Gene raal Thomas Power, opperbevel hebber van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht, heeft donder dag te Omaha, in de staat Nebras- ka, medegedeeld dat het Ameri kaanse luchtverdelingsprogramma, dat voorziet in eon staat van per manente waakzaamheid door de ,b- 52"-bommenwerpers, thans wordt uitgevoerd. De „b-52"-bommenwerpers zijn thans de volle 24 uur in de lucht. De generaal bracht in herinnering dat dit twee jaar geleden begonnen programma samenhangt met de Amerikaanse militaire politiek van voorbereiding, welke ten doel heeft de bommenwerpers van de strate gische luchtmacht zo spoedig mo gelijk gereed te doen zijn om een eventuele vijandelijke aanval tebe- antwoorden. Generaal Power heeft niet het aantal dezer bommenwerpers ge noemd, dat tezelfdertijd in de lucht is. Hij verklaarde wel dat in de afgelopen twee jaar zesduizend vluchten door „b-52"-bommenwer- pers zijn gemaakt die waren opge stegen van bases in geheel Ame rika. Generaal Power verklaarde ook nog dat elke „b-52", die 24 uur in de lucht blijft, brandstof ontvangt van „Stratotankers" van het type „kc-135". Jongen zakt door het ijs en verdrinkt IJSSELMUIDEN, 18-1 Vanmid- dag is in IJsselmuiden de 12-jarige A. de Groot bij het schaatsenrijden verdronken De jongen had zich op een diepe kolk gewaagd, waarop slechts een dun laagje ijs lag. Red dingspogingen mochten niet meer baten. DEN HAAG. Donderdag 2 februari zal H. M. Koningin Juliana in de hal van het ministerie van O. K. cn W. in Den Haag, een „advies raad voor culturele samenwerking tussen de landen van het konink rijk" installeren. Een beeld van de verkiezingen van de kiesmannen in het dorpje Kajoe Poelau bij Hollandia (Nieuw Guinea), ter voorbereiding van de samen stelling van de Nieuw Guinea Raad. - Foto boven: Breed lachend brengt een bejaard vrouwtje haar stem uit. - Foto onder: Een stemgerechtigde die niet kan lezen en schrijven, fluistert de naam van haar kandidaat in het oor van de voorzitter van het stembureau. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjet (max. 15 mm.) <1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22S5 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 BRAND IN KORENSCHUUR Twee kinderen om het leven gekomen EDE (Gld18-1. Twee kinderen uit het gszin Cats uit Ede. het drie jarig jongetje Gerrit en het vier jarig meisje Matje, zijn in Ede door brand' om het leven gekomén De kinderen bevond enzich in een gro te korenschuur, achter de boerde ij van hun vader, de heer J. A Cats, aan de Inschoterweg. Vermoedelijk hebben ze daar met lucifers ge speeld. Omstreeks kwart voor elf ont dekte de heer Cats, die in een an dere schuur aan het werk was, de brand. Zijn pogingen om zijn kin deren nog te redden hadden gfeen resultaat. Pas om even over half één vond de brandweer de ver koolde lijkjes. Het echtpaar Cats heeft geen andere kinderen. DE ACHTTIENDE JAARDAG VAN PRINSES MARGRIET Prinses Irene per vliegtuig naar Zwitserland SCHIPHOL, 18-1. Woensdag is prinses Irone met een K.L.M. Ujn- vliegtuig van Schiphol naar Zurich vertrokken, zy werd vergezeld door mcj. L. J. Ingenhousz, ver zorgster van de prinsessen Mar griet en Maryke. Van Zurich reisden zij door naar Gstaad in Zwitserland, teneinde zich bij koningin Juliana en prin ses Margriet te voegen. De laatste viert n.l. heden (dond.) haar 18e verjaardag en prinses Irene stelde er prijs op deze heuglijke dag sa men met haar jarige zuster door te brengen. Zoals bekend is de koningin reeds zondag in Gstaad aangeko- Vrijdag a.s. worden koningin Ju liana en prinses Irene in Neder land terugverwacht Prinses Mar griet, die zoals men zich zal her inneren in december de ziekte van pfeiffer (een ziekte aan de lymf- klieren) heeft gehad, zal nog circa twee weken in Gstaad doorbrengen Na haar ziekte was zij op 9 jan. voor verder herstel naar Zwitser land vertrokken. Zij zal tegen het eind van deze maand of begin februari naar Nederland terugke ren. Geen tijgerjacht voor koningin? NIEUW DELHI, 17-1. Leiders van de Indiase Ahimsak-beweging die tegen het gebruik van geweld is en wrede sporten afkeurt, heb ben dinsdag de Indiase regering een ultimatum gesteld. Als de voorgenomen tijgerjacht ter ere van het bezoek van koningin Eli zabeth van Engeland niet wordt al- gelast, zullen de Ahimsak-leiders in hongerstaking gaan. De plannen om de hoofdstad N. Delhi te illumineren, zijn op moei lijkheden gestuit. De prijs van gloeilampen is tot het tienvoudige gestegen en aannemers vragen uit zonderlijk veel voor het aanbren gen van de verlichting. Het stads bestuur heeft nu besloten 20.000 gloeilampen in Calcutta te kopen en de versieringen zelf aan te brengen. Honde-den Baloeba-opstande- lingen hebben in de buurt van Luena drie aanvallen gedaan op een trein met Zweedse troepen Zij werden met .ernstige verliezen afgeslagen, aldus heeft een woord voerder van de Verenigde Naties in Elisabethstad bekend gemaakt. De Zweeds» troepen leden geen verliezen. SNELLE HULP VOOR-KONCO Deze week is Eisenhower voor het laatst president van de V.S. geweest. Hij geeft zijn verantwoordelijke taak over aan de veel jongere Kennedy, die morgen zijn inauguratie beleeft. Zelf teleurgesteld dat nog geen ontwapeningsovereenkomst werd bereikt, moet gesteld dat „Ike" er toch in geslaagd is de vrede te bewaren tijdens zijn ambtsperiode. Hij wordt gekenschetst als de meest menselijke en vaderlijke president, die de V.S. ooit hebben gehad. Stellig zou hij herkozen zijn als hij zich opnieuw kandidaat had gesteld. De last der jaren evenwel drukte al te zeer en eindelijk komt Eisenhower toe a an d,e rust, die hij zozeer heeft verdiend. SCHEIDENDE PRESIDENT HIELD ZWANEZANG Eisenhower teleurgesteld over uitblijven ontwapeningsovereenkomst WASHINGTON, 18-1. President Eisenhower heeft voor radio 'en te levisie een afscheidstoespraak tot het Amerikaanse volk gehouden. Vrijdag wordt president Kennedy beëdigd. Eisenhower zei „teleurgesteld" te zgn dat gedurende zgn achtjarig presidentschap oost en west er niet in zyn geslaagd een ontwapenings- ovcreenkomst te sluiten. De aftredende president sprak de hoop uit dat alle volkeren eens in vrede en rechtvaardigheid kunnen leven. „De wereld moet geen ge meenschap van vrees en haat, maar een trots verbond van we derzijds vertrouwen en eerbied worden". Dit verbond moet zijn geba eerd op gelijkwaardigheid. „De zwakste moet met dezelfde rechten aan de conferentietafel komen als wij, die worden be schermd door onze morele, econo mische en militaire kracht. Men kan deze conferentietafel, hoe ge schonden door teleurstellingen dan ook, niet verlaten voor de zekere doodsstrijd van het slagveld". Ondanks de tegenslagen van de afgelopen vijftig jaar „zijn de Ver enigde Staten de sterkste en meest producerende mogendheid met de grootste invloed ter wereld". De Verenigde Staten hebben tot taak „hun macht aan te wenden in het belang van de wereldvrede en verbetering van de menselijke levensvoorwaarden". Het streven der V.S. Eisenhower vatte het streven van de Verenigde Staten aldus sa men: „Wij bidden dat de volkeren van alle religies, alle rassen, alle lan den, in hun grote menselijke be hoeften zullen worden voorzien, dat allen die naar vrijheid verlan gen haar geestelijke zegening mo gen ondergaan, dat zij die in vrij heid leven ook begrip zullen heb ben voor de zware verantwoorde lijkheid, dat allen die ongevoelig zijn voor de noden van anderen menslievendheid zullen leren, dat de gesels van armoede, ziekten en onwetendheid van deze aarde zul len verdwijnen en dat, in goedheid der tijden alle volkeren tesamen zullen komen in een vrede die wordt gegarandeerd door de be slissende kracht van wederzijdse eerbied en liefde". Jongen dood door klap ENSCHEDE, 18-1. De tienjarige jongen J M Platvoet uit het dorp Lonneker (gemeente Enschedé) kreeg vorige week woensdag bij het spelen van een andere jongen een klap met een stok tegen het hoofd Hij werd naar het RK. zie kenhuis te Enschedé overgebracht waar operatief moest worden in gegrepen. In de afgelopen nacht is de jongen overleden. Actie van Amsterdamse jeugd BUSSUM, 17-1. Woensdag ver trekt een Amerikaans legervlieg tuig van Soesterberg naar Kasai in Kongo met aan boord vijf ton meel drie ton melk, drie ton ryst, drie ton visconserven en een hoeveel heid kinine. Het geld voor deze goederen kwam beschikbaar na een bliksem actie, die de 823 leerlingen van het christelijk lyceum in Buiter.veldert bij Amsterdam na het zien van de beelden van hongerende kinderen in de dagbladen en in het televisie journaal uit eigen beweging heb ben gevoerd. In één week tijds brachten de jongens en meisjes tot aan hedenavond een bedrag van ruim f 29 000 bijeen. In het N.T.S.-journaal vertelden de leerlingen vanavond, dat ze het geld hadden ingezameld onder fa milieleden en relaties, waarbij sommigen hunner bedragen van vier- tot vijfhonderd gulden bijeen kregen. Ook het bedrijfsleven werd door de jeugd werd ingeschakeld, liet zich niet onbetuigd. Via rela ties liep ook de Amerikaanse lucht macht op Soesterberg warm voor het plan, met het gevolg dat mor gen reeds het eerste vliegtuig rechtstreeks naar Kasai kan ver trekken. Ook uit andere plaatsen in Nederland worden spontane jeugdacties voor Kongo gemeld. De Zeeuwse veerdiensten in 1960 VLISSINGEN, 18-1. Het provin- ciaal bestuur van Zeeland heeft de vervoeiscijfers van de provinciale stoombootdien&ten in Zeeland over i960 bekend gemaakt. Het aantal passagiers en het aantal auto's die vervoerd werden met de veer diensten over de Westerschelde vertoonden een stijgende lijn na de daling in 1958, toen de nieuwe veer- tarieven van kracht werden. In 1960 hebben de veerdiensten in Zeeland in totaal 4.193 987 passa giers overgezet, dat is 8,2 procent minder dan het aantal van 1957 toen de lage tarieven nog van kracht waren. In 1960 werden in totaal 1 024 042 auto's overgezet te gen 942.022 in 1959, hetgeen neer komt op een stijging van 9 procent. „IKE" PRESIDENT AF Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie het onkruid van één jaar laat staan jaar uit wieden gaan! VEERSE GAT DICHT MFT APRIL VLISSINGEN, 18-1. Ccdeputeerdc Staten van Zeeland hebben meege deeld, dat eind april kan worden overgegaan tot do sluiting van het Veerse gat. Het drie-eilandcn- plan zal dan gerealiseerd zgn. Aangenomen mag worden,aldus G. S., dat in de twee maanden welke aan de sluiting voorafgaan geen scheepvaart door het sluitgat meer mogelijk zal zyn. Voor de vis sers van Veere en Arnemuiden zal dan de nieuwe haven te Coiyns- plaat beschikbaar zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1