Werkhervatting in Vlaamse gewesten en Walenland Totale kosten voor Oosterscheldebrug geraamd op zestig miljoen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 17 JANUARI 1961 117e jaargang No. 18907 ZIEB1KZEE SCHE WNIE «WS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gewonden bij botsing te Luik De staking ln de Vlaamse ge westen behoorde gisteren vrijwel tot hot verleden en in het Walen land werd gisteren in verschillen de sectoren werkhervatting gemeld In de ochtenduren deed zich echter by Chenée bij Luik een incident voor waarbü drie mensen werden gewond. Voor het leven van één van de gewonden wordt gevreesd. Volgens een communiqué van de regering begon dit incident toen betogers een vrachtauto en twee trolleybussen met stenen bekogel den en, nadat de inzittenden van de bussen een goed heenkomen hadden gezocht, de ruiten van deze voertuigen insloegen. Daarna vie len zij een jeep met vijf rijkswach ters aan. Deze werden mishandeld en zo in het nauw gebracht dat zij van hun vuurwapens gebruik maakten. De stakers kwamen van een kalm verlopen bijeenkomst te Grivegnée. Het bureau van de Belgische so cialistische partij heeft gisteren na een bijeenkomst in het Brusselse volkshuis meegedeeld dat alle schikkingen zijn getroffen om de strijd tegen de eenheids wet in het parlement en daar buiten voort te zetten, De Belgische spoorwegen hebben in de werkhervatting van hun per soneel - er waren nog 6400 man af wezig tegen vrijdag 12.000, aanlei ding gezien in de loop van de dag mee te delen dat met ingang van woensdag a.s. het internationale personenverkeer in verschillende richtingen grotendeels zal worden hersteld, terwijl donderdag dit ver keer geheel normaal zal zijn. Voor het eerst in vier weken is uit Ber gen een trein naar Brussel ver trokken. Niet alle berichten waren voor de spoorwegen zo gunstig en in het bijzonder niet het bericht dat in de nacht van zondag op maandag na bij Luik een van de twee sporen is opgeblazen. Al het verkeer moest over het andere spo:or worden ge leid. Vijfduizend stakers hebben giste ren in een betoging te Charleroi uiting gegeven aan hun afkeer van het ontwerp-eenheidswet. Ook te Brussel dat door de opheffing van de beperkingen op de lichtrecla mes en door de verlichte etalages weer deed denken aan de lichtstad van voor de stakingen, werd een betoging gehouden waaraan onge veer tweeduizend mensen deelna men. Vele winkeliers langs de rou te lieten de luiken voor hun etala ges neer en de warenhuizen doof den de verlichting. Maar deze maatregel bleek overbodig want er deden zich geen incidenten voor. In Antwerpen waar de laatste groepen stakers gisterochtend het werk hebben hervat, heeft gisteren een grote activiteit geheerst. Tal rijke schepen kwamen aan en ver trokken en de sluizen werkten on ophoudelijk. DE AMERIKAANSE BEGROTING Bijna 48 miljard dollar voor de defensie WASHINGTON, 16-1. Vier flatten voor ziin aftreden heeft president Eisenhower een van zijn laatste constitutionele plichten vervuld en de begroting voor het jaar 1961-"62 ingediend, welke het hoogste to taal heeft ln de Amerikaanse ge schiedenis. De president geeft zijn opvolger, Kennedy, een indirecte waarschu wing voor te grote uitgaven en vraagt gelden tot een totaal van 80 miljard dollar. Dit is twee'mil joen dollar meer dan voor het lo pende begrotingsjaar en 0,6 miliard meer dan het vorige recordcijfer, dat met de begroting 1958-'59 be reikt werd. Voor alle belangrijke taken van het land - nationale veiligheid, economische hulp aan economisch minder ontwikkelde landen en so ciale diensten - vraagt de president meer geld. De raming voor de na tionale veiligheid van deze begro ting is 47,6 miljard dollar, of 1,5 miljard meer dan voor dit begro tingsjaar. Het cijfer is echter te vens het hoogste, dat ooit in vre destijd voorkwam. Nieuwe brug in Afsluitdijk DEN HAAG, 16-1 De draaibrug In de afsluitdijk bij Kornwerder- zand zal door een nieuwe brug ver vangen worden. A.s. woensdag :al de oude brug met behulp van twee drijvende bokken worden verwij derd Men begint direct met de on derbouw van de nieuwe brug, die veel zal gelijken op de brug in de afsluitdijk bij Den Oever. Op 13 april wil men deze nieuwe brug op zijn plaats brengen. Tot die datum zal het verkeer over een baily-brug plaats vinden. De oude brug wordt omgebouwd en zal iaarna dienst doen als vaste oever verbinding over het Twentekanaal bij Maxkelo. Indonesië kan door wapenaankopen in Rusland legersterkte verdubbelen Eerste zendingen oorlogstuig al onderweg DJAKARTA, 16-1. Generaal Na- •ution heeft In Djakarta meege deeld dat Indonesië de sterkte van zijn leger met de wapenaankopen ln Rusland kan verdubbelen. Rus land zal bommenwerpers, jacht vliegtuigen, onderzeeboten en mo tortorpedoboten leveren. Voor het Indonesische leger zal het „aan vullend materieel" sturen. Nasution, minister van defensie en chef-staf van het leger deelde dat alles mee bij zijn terugkeer van de missie naar Moskou, die hij heeft geleid. Hij wilde niet meede len hoeveel de Russische wapen hulp Indonesië zal gaan kosten, maar minister Subandrio sprak gisteren in Singapore van een Rus sisch krediet van vierhonderd mil joen dollar. De Russische betalingsvoorwaar den, zo zei Nasution waren zeer gunstig: „zelfs gunstiger dan voor heen". Enkele partijen van het aangekochte oorlogstuig waren al naar Indonesië onderweg, toen Na Voor het loket van de Nederlandse Bank ln Den Haag heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, maandagochtend een biljet van 25 gulden ingewisseld tegen tien nieuwe zilveren rijksdaalders, waarmee deze nieuwe munt officieel in om'oop is gekomen. De foto laat zien hoe de minister de rinkelende rijksdaalders ln zijn portemonnaie Het glijden. sution uit Moskou vertrok, zo zei hij. De levering van het zware ma terieel - zoals de jachtvliegtuigen en bommenwerpers - zal meer tijd vergen. Er zullen geen Russische technici naar Indonesië komen. Indonesië, zo zei Nasution, wenst nog steeds als het kan een vreed zame regeling van de kwestie N.- Guinea. (In Singapore zei Suban drio gisteren: „Hoe kunnen wij ons op vreedzame middelen verlaten, als de Nederlanders Nieuw-Guinea bewapenen?") Nasution zei met nadruk dat In donesië zelf de strijd om Nieuw- Guinea moet voeren - vooral in West-Irian zelf. Rusland en andere anti-koloniale landen steunen ons slechts. Tot die landen behoren volgens Nasution ook Indië en Pakistan. Hij heeft die landen op zijn terug reis van Moskou bezocht. Premier Nehroe van Indië en president A- joeb Khan van Pakistan „toonden sympathie en steunen onze anti- koloniale strijd". Als militair toon de (generaal) Ajoeb Khan bijzon der begrip, aldus Nasution. In Djakarta heeft gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken de reis van de onderzeeboot jager „Utrecht" naar de Nieuwguinese wateren „een nieuwe agressieve en provo cerende daad jegens Indonesië" ge noemd. De „Utrecht" gaat naar N.- Guinea voor normale aflossing, maar de woordvoerder zag in deze provocatie" de mogelijkheid dat het Westen nu wel terug zal komen van zijn opvatting dat Nederland in Nieuw-Guinea geen agressieve bedoelingen heeft. Gezien het Nederlandse optre den, zo voegde hij daar nog aan toe, is het onredelijk te eisen dat Indonesië verzekeringen geeft dat de kwestie Nieuw-Guinea met vreedzame middelen zal worden opgelost. Intussen schijnt men in de hoofd stad van Indië niet erg onder de indruk te zijn gekomen van het alarmerende exposé van Nasution. Integendeel, zo meldde het A.N.P. een medewerker in New Delhi, men schijnt hier overtuigd te zijn van de weinig krijgshaftige bedoe lingen van Nederland. Op een ver andering in de „anti-koloniale po litiek" van Indië mag men deson danks niet rekenen. Nieuwe raketmotor voor X-15, waarmee nieuwe snelheids- en hoogtevluchten zullen worden gemaakt. Piloot Scott Grossfield (derd.e van links) zal de eerste vluchten maken. De verwachte snelheid is 6400 km. per uur op een hoogte van 200 km. Er zijn thans drie van deze X-15 met nieuwe motor. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de grote steden denkt men I teveel aan zichzelf, in de kleine bemoeit men zich teveel met I anderen. i I -«f Europees Parlement herdenkt C. P. Hazenbosch STRAATSBURG, 16-1. Het Euro pese Parlement heeft maandag, aan het begin van zijn januari-zitting in Straatsburg, zijn Nederlandse vice-voorzitter, C. P. Hazenbosch, herdacht, die onlangs bij een auto ongeluk in de Ardennen om het leven is gekomen. Zelden heeft een overlijdensbe richt ons zo getroffen als dat van het heengaan van de heer Hazen bosch, zo verklaarde de voorzitter van het Europesee Parlement, de Duitse christen-democraat Prof. H. Furler, in een korte herdenkings rede. „Het is haast niet te geloven - zo zei hij - dat deze jonge, be gaafde, veelbelovende man voort aan in ons midden zal ontbreken". Prof. Furler sprak over een „on- ^ooid leven,, dat zijn hoogtepunt nog nitv. n d overledene om zijn sociale nouaïiTg, zijn algemene politieke interesse en zijn onwankelbare religieuze in zicht. Hoe zeer men allerwegen zijn heengaan als een verlies voelt, blijkt wel uit de vele telegrammen van rouwbeklag die het bureau van het Europese Parlement heeft ontvangen, aldus de voorzitter. Joseph Wousseum, de 32-jarige voormalige Belgische bokskam pioen, die gisteren door een kogel is gewond bij een botsing met rijks" wachten in Luik, is vandaag in het ziekenhuis overleden. Het aantal doden als gevolg van de ongere geldheden van de laatste tijd in België is hierdoor tot drie geste gen. Drie nieuwe streekgemeenschappen in Nederlands Nieuw-Guinea Verkiezingen voor nieuwe streekraden VOERTUIG ZONDER WIELEN AMSTERDAM, 16-1. Ter eele- genheid van de opening van het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam zal een voertuig zonder wielen voortglijdend op een luchtlaagje worden gedemonstreerd. (NI. de „Leva-car" van Ford Motor Cy., zo deelt deze maatschappij mede). HOLLANDIA, 16-1. Op 1 januari 1961 zijn in Ned. Nieuw Guinea drie nieuwe streekgemeenschappen ingesteld, t.w. D:.fonsoro (voor de onderafdeling Hollandia, evenwel met uitsluiting van het stedelijk gebied), Japen/V/aropen en Fak- Fak. Daarmee is het aantal streek gemeenschappen op vier gebracht. De streekgemeenschap Biak/Noem- foor w-rd reeds !n november 1959 ingesteld. Het is de bedoeling, de verkie- zingen voor de nieuwe streekraden ongeveer op he*zelfde tijdstip te doen houden als die voor de Nieuw Guinea Raad De verkiezingen voor de streekraad Dafonsoro zullen rechtstreeks zijn; voor beide andere die van Fak-Fak en Japen-Waro- pen, worden indirecte (getrapte) verkiezingen gehouden. Men zal voor de komende verkieringen het zg. Hare Clark systeem toepassen, het stelsel van overdraagbare voor keurstemmen Bij de voorbereidin gen zullen leerlingen van de Osiba (opleidingsschool voor inheemse be stuursambtenaren) worden inge schakeld De activiteiten van de streekraad Dafonsoro zullen zich in hoofdzaak op de economische ontwikkeling van dit gebied richten. Voorts zal een college van gecomitteerden - dat verantwoording schuldig is aan de raad - in het leven worden ge roepen en met de dagelijkse leiding en uitvoering van zaken worden belast. Zo zal dit college de inrich ting en werkwijze bepalen van streekgemeenschapsdiensten en voor de goede voorbereiding zorg dragen van al hetgeen in de raad ter overweging en beslissing moet worden gebracht. NADERE MEDEDELING VAN GEDEPUTEERDE STATEN Heffen tolgeld essentieel onderdeel van het plan VLISSINGEN, 16-1, Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Pro vinciale Staten nu volledig op de hoogte gebracht van hun plannen voor de bouw van een vijf kilometer lange brug over de Oosterschelde. Zij delen mede, dat de totale kosten van de brug en de toeleidende wegen geraamd kunnen worden op zestig miljoen gulden. De bouw zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. Een essentieel onderdeel van het plan is het heffen van tolgelden. Zeeland zal voor het project geen financiële bijdrage van het Rijk vragen. De gedachten van Ged. Staten gaan uit naar het stichten van een naamloze vennootschap. De aandelen zullen uitsluitend in han den van de provincie komen. Het ontwerp voor de brug is ge baseerd op een systeem van het plaatsen van hollen palen met een diameter van 4.25 meter. Per steun punt zullen - afhankelijk van de diepte - twee of drie palen nodig zijn. De bovenbouw is ontworpen in voorgespannen beton. Voor de grootste hoogte van de onderrand van de vaste brug wordt 15 meter plus N.A.P. aangehouden, zodat vrijwel alle schepen onder de brug door kunnen. Bovendien is bij de plannen rekening gehouden met het aanbrengen van een beweeg bare brug met een doorvaartwijdte van dertig meter. De brug krijgt een rijbaan van acht meter breedte met daarnaast een rijwielpad ter breedte van 2.85 meter. De financiering De aannemersmaatschappij Van Hattum en Blankevoort N.V. en de N.V. Amsterdamse Ballast Maat schappij hebben Ged. Staten van Zeeland een plan voor het bouwen van deze brug voorgelegd met een daaraan verbonden project voor de financiering door een banksyndi- caat onder leiding van de firma Pierson Heldring en Pierson. Ged. Staten noemen het project voor de provincie zeer aantrekkelijk. Ged. Staten verzoeken Provin ciale Staten een machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de beide naamloze vennootschap pen, waarbij betaling wordt gega randeerd van de nadere voorbe reidingswerkzaamheden tot een maximumbedrag van f 125.000, Indien het plan doorgaat zullen de kosten voor het onderzoek in de aannemingssom zijn inbegrepen. Ged. Staten achten het niet juist, dat de maatschappijen deze kosten op eigen risico maken. AMSTERDAM. Tussen 10 en 12 uur zondagavond is uit de auto (Ci- troën 2CV) van de accordeonist Harry Mooten een accordeon ter waarde van drieduizend gulden ge stolen. De auto stond geparkeerd in de Tesselschadestraat in Am sterdam. Volgens de accordeonist is de gestolen accordeon een zeer spe ciaal instrument, waarvan in het gehele land slechts één exemplaar is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1