Viertal raadsleden kon zich niet verenigen met wijzigingsplan-Oudestraat WAPENSTILSTAND TUSSEN V.N.-TROEPEN EN LOEMOEMBA-EENHEDEN 8TAAKT-HET-VUREN IN NOORD-KATANGA EUSABETHSTAD, 14-1. De strUd- tanga, heeft Ingestemd met het krachten van de Verenigde Naties openen van onderhandelingen over en de Loemoemba-gezinde troepen In Manono, noord-Katanga, hebben na een vuurgevecht dat zes uur heeft geduurd een wapenstilstand gesloten. Dit heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Elisabeth- stad meegedeeld. Na de botsingen tussen de Zwe den en Baloeba-opstandelingen ge durende 24 uur reed de trein ver der In zuidelijke richting. Het is niet bekend hoeveel slachtoffers er onder de Baloeba zijn gevallen. Generaal Loendoela, die het be vel over de Loemoembagezinde troepen in Manono en noord-Ka- Tngezonden mededeling DE BEVOLKING VAN NEDERLAND AMSTERDAM. 14-1. In de eer- ste elf maanden van 1960 bedroeg het aantal huwelijken in Nederland volgens opgave van het CBS terugtrekking van deze Kongole zen. Dit werd bekend na een on derhoud tussen Loendoela en de Ethiopische generaal Iljassoe, die ook besprekingen voerde met Gi- zenga, die aan het hoofd staat van de „Centrale Kongolese regering" in de oost-provincie. HET N.V.V. en de Belgische stakingen AMSTERDAM, 16-1 De leiding van het N.V.V. heeft geen enkele bewondering voor het op reden van de adjunct-secretaris-generaal van het Algemeen Belgisch Vakverbond André Renard „in zijn bu'cht Luik" omdat de Belgische democratie dientengevolge in g:vaar wordt ge bracht „en onze Belgische zuster organisatie in de armen van het ex tremisme dreigt te worden gedre ven". Deze mening verkondigt N.V.V.- voorzitter drs. D Roemers in een artikel onder de titel ,.De politieke staking" in het vandaag versche nen nummer van De Vakbewe ging", het kaderblad van het N.V.V. Vondsten te Schiedam uit Keltische tijd SCHIEDAiï, 15-1 Tijdens een speurtocht hebben leden van de oudheidkundige vereniging „Heli- nium" .a.erdag in de weilanden bij Schiedam sporen van Keltische be woning gevonden. Door deze vondsten blijkt dat de Kelten in het gebied van Schiedam op een steviger veenbodem hebben gewoond, dan in Vlaardingen het geval was. Zij zouden in Schiedam zelfs op kleigronden gewoond heb ben. Ook is de bewoningslaag dik ker en omvangrijker dan in Vlaar dingen. Zondag zijn oog talrijke pot scherven en crematieresten uit de Cenè-periode gevonden. Het opgra- vingswe.k zal morgen op grote schaal geschieden, omdat deze vondst van belang voor de kennis van de pre-historie van ons land wordt geacht. Ineeznnden mededeling KERKNIEUWS Vergadering Classis Zierikzee Ned. Hervormde Kerk De Classis behandelde het mutatie-vraagstuk Prof. Van Ruler hield een referaat over het functioneren van de beiydenis Vrijdag 13 januari kwam de Classicale Vergadering van Zierik- rikzee in het Hervormd Vereni gingsgebouw bijeen. Herkozen wer den: als praeses ds M. G. Wester hof van Nieuwerkerk, als assessor met secundus en tertius resp. ds. F. van Dieren van Sint Philipsland, ds. P. Westland van Sint Annaland en ds P Alblas van Scherpenisse. Gekozen werden: als l'ertius-lid in het Breed-moderamen van de J Classis ds. W. S. Duvekot van Zon- 81.384 tegen~79.425 in de eerste elf nemaire; als secundus-_en tertius- maanden van 1959 Het aantal le vendgeborenen daalde van 223.320 in de eerste elf maanden van 1959 tot 220.231 in de overeenkomstige periode van I960, terwijl het aantal overledenen steeg van 77.857 tot 79.378. Voorts steeg het aantal immi granten van 33 209 tot 40.624 en het aantal emigranten van 49 848 tot 54.046 Het aantal inwoners van -Neder land bedroeg op 1 december jl. 11.543 601. Misschien aan de overkant ALBANY, New York. Een blad in de Amerikaanse stad Albany heeft een aan tal mensen telefonisch ge vraagd of zij ook wisten waar Laos zich bevindt. Een vrouw antwoordde: „Ik weet niet waar hij is, maar niet hier. Waarom probeert u het niet eens aan de over kant van de straat?" AUTO REED GRACHT IN 4 personen verdronken in Utrecht UTRECHT, 14-1. Vier mensen zijn vanochtend verdronken, toen een personenauto in Utrecht in de Plomp°to^engracht stortte. De 36-jarige tandarts J. H. L. Becude, wonende aan de Tolsteeg singel in Utrecht, reed met zijn echtgenote, de 31-jarige mevrouw J. Becude-van Beest en hun twee zoontjes, de 3-jarige Johan en de 1-jarige Jan bij de Asch v. Wijck- kade door de balie van de Plompe- torengracht. De wagen kwam met de wielen naar boven in het water terecht. Het ongeval werd veroor zaakt door een ongelukkige ma noeuvre bij het nemen van de bocht. De brandweer takelde de auto naar boven, maar toen men de slachtoffers uit de wagen haal de waren de levensgeesten reeds geweken. afgevaardigde naar de Prov. Kerk- ve gadering resp ds. L. Boer van Haamstede en ds. W. S. Duvekot van Zonnemaire. Benoemd werd om de Classis te vertegenwoordigen :.n de Prov Commissie voor de kleine gemeenten ds. A. v. d. Ban van Eiker. ee. Ter tafel was de nota van de Ge nerale Synode betreffende het mu tatie-vraagstuk. Hierin wordt on der meer voorgesteld, om een raad voor de mutatie van predikanten te benoemen Deze raad 20U dan een register moeten bijhouden van de predikanten in gemeenten met min der dan drie-duizend zielen, die ne gen jaar of langer op hun stand plaats staan Om de vijf jaar zou den deze predikanten dan door de aad worden verzet, tenzij de be trokken gemeente verklaart niet voor mutatie in aanmerking te willen komen. De Classicale Ver gadering achtte het wenselijk om inderdaad tot een. betere roulering van het predikanten-corps te ko men. Maar men meende dat de voorgestelde wijze van mutatie niet juist is, ook al omdat een van bo venaf geleide mutatie-niet past in 5. Het gaat in de belijdenis om de hele H Schrift. 6. Wij zijn geroepen die volheid vast te houden en uit te spreken. 7. Men most bedenken, dat het be lijdenis-vraagstuk in de Kerk nooit helemaal is opgelost. 8. De ambtelijke vergaderingen h'ebben de taak van het opzicht; hierdoor oefent Christus zelf de tucht 9. Het is niet zo, dat de Kerk pas gaat belijden als ze leertucht uitoefent; lang voordat leertucht wordt uitgeoefend is de Kerk al aan het belijden. ER BLIJVEN NOG WENSEN OVER N.V.V. maakt balans op van het jaar 1960 ROTTERDAM, 14-1. On een in drijfspensioen dienen te worden ge- het Rynhotel te Rotterdam gehou den gewestelijke kadervergadering van het N.V.V. heeft de secretaris de heer W. F. van Tilburg, een te rugblik geworpen op hetgeen er ir het afgelopen jaar gebeurde er daarbjj tevens de loonpolitiek be sproken. Na te hebben medegedeeld, do' het N.V.V. op 1 januari 1961 506.40' leden telde, hetgeen in twee jaa tijds een stijging betekent van mee- van het dubbele van wat de con fessionele vakcentrales konden be reiken, herinnerde de heer v. Til burg eraan wat sinds de bevrijdin^ tot de regeringswisseling in 195T aan sociale wetten en voorzienin gen is tot stand gekomen. Maar nor o'rit dp invaliditeitsvoorziening eer dringende verbetering. En wat dr kinderbijslagwet betreft, die moet z.i. - om met Wim Kan te spreker? - niet zover gaan, dat men bij hei derde kind als het ware kan gaan rentenieren. Bij de ouderdomswet die slechts een bodemnensioen waarborgt, zal een aanvullend be- De Britse regering is, naar ge meld wordt, van plan de toene mende handelscrisis te bestrijden door de export te stimuleren. IN MEMORUM J. VERDOORN Te Zierikzee overleed in de leef tijd van bijna 75 jaar de heer J Verdoorn, in leven gepensioneerd kapitein bij de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland. De hee- Verdoorn deed zijn intrede bij dr dienst in april 1912 en werd op lf november van dat jaar benoemd tot stuurman. Zijn kaoiteinsbenoe ming kwam af op 1 november 1930 Hij bleef in functie tot aan zijn pensionering in 1945. De heer Ver doorn was een kundig en accuraal scheepskapitein, die vooral in de oorlogsjaren onder zeer moeilijke omstandigheden zijn werk ver richtte. Het stoffelijk overschot van de overledene, zal morgen (dinsdag) op de algemene begraafplaats ter aarde worden besteld. voegd. Met middelbaar en hoger onder wijs achtte spreker nog altijd voor e werknemers teveel afgesloten. )e heer v. Tilburg hield een plei- ooi voor een betere regeling van et leerlingenstelsel bij de vakop- iiding. Uitvoerig ging hij voorts in op iet punt van de volkshuisvesting n het conflict in de Kamer, die ot de kabinetscrisis heeft geleid. Iventuele verdere huurverhogin- en zullen z.i. altijd sociaal aan- aardbaar moeten zyp. SPORT VOETBAL K.N.V.B. - afd. Zeeland Het programma voor zaterdag 21 anuari luidt als volgt. Ie klas: SVD-Hoek; Spui-Tern. 3oys; Kapelle-Wolfaartsdijk; ME- O-Colijnspl. Boys (scheidsr G. ri. v. d. Wielen); Wemeldinge- Veere. 2e klas C: Brouwershaven III- 3ruse Boys (scheidsr. J. v. d. Lin ie); WIK-MEVO II (scheidsr. M. A. Fonteins); Zeemeeuwen-Burgh ill (scheidsr. Th Sies). 3e klas D: Burgh IV-Duiveland II; SINOTO-WIK II (scheidsr. W. d. Maas). Bovenstaande wedstrijden van- jen aan om 3 uur. Junioren. Groep A IV: Robur A I-Zierik- :ee A I (3 uur, scheidsr J Wisse). Groep B VIII- Burgh B I-Re- lesse B I (2 uur, scheidsi. K. Nou- .ven); MEVO B I-WIK B I (2 uur, cheidsr. Th Simmers). Groep B IX: Zierikzee B III- JEVO B II (1.30 uur, scheidsr. A. Ie Looze). Het programma voor zondag 22 anuari luidt als volgt. Ie klas B: Zierikiee II-Burgh II (scheidsr. G A de Fouw): Zierik zee III-Brouwershaven I (12.30 u., scheidsr. C Steenbakker). 2e klas C: SVOWK I-Renesse II (scheidsr. J. Scholten); Brouwers haven II-Zonnerr.aire II (scheidsr. N. Speelman); Zonnemaire I-SVO- WK II (scheidsr. M A Fonteine). Indien niet anders vermeld, be ginnen deze wedstrijden om 2.30 uur. Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer Droog weer met voornamelijk In het noorden van het land tijdelijk bewolking; vannacht op vele plaat sen overwegend lichte vorst, mor gen temperatuur om het vriespunt; overwegend matige oostelijke wind. 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.01. Maan op 8.45, onder 18.11. Nieuwe maan: 16 jan. te 22.30. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 jan. 3.10 v.m. 15.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 jan. 2.51 v.m. 15.12 n.m. Springtij: 19 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Het KN.M.I. deelt mede: Het afgelopen week einde is er een verandering in de circulatie gekomen, di tot gevolg had, dat de invloed van oceaansto ringen niet meer tot het vasteland van west Europa kan doordringen. Een hogedrukgebied, dat zaterdag boven de Britse eilanden lag is maar weinig meer verplaatst. Te gelijkertijd onderging dit hogedruk gebied een aanzienlijke verster king in de richting van Scand'navië. Daar was vanmorgen een afzonder lijk hogedrukgebied ontstaan, dat naar het zuiden trekt Dit hoge- dtukgebied doet in oost Europa de vorst terugkeren. Ook in ons land heeft het de afgelopen nacht in het midden en zuiden enkele gra den gevroren, maar in het noorden bleef de vorst nog achterwege we gens bewolking. De komende nacht zal het op vele plaatsen overwe gend licht vriezen, morgen over dag zal de temperatuur echter weer om het vriespunt zijn. De kans op neerslag blijft klein. GEMEENTERAAD BRUINISSE Scherpe debatten over netelige straatkwestie BRUINISSE, 14-1. De Gemeen teraad van Bruinisse kwam zater dagmorgen in spoedeisende verga dering büeen. Deze vergadering was belegd op verzoek van een viertal raadsleden die zich niet konden verenigingen een presbyteriale kerkorde Vsr me, de manier wa3r0p lhaas de schillende suggesties die gedaan u werden om tot een oplossing te ko- Oudestraat wordt bestraat. De men, zullen aan de Synode worden doorgegeven. Een negental punten In de namiddag werd door prof. dr. A. A. van Ruler te Utrecht een referaat gehouden over „Het func tioneren van de belijdenis in onze Kerk" In negen punten zette hij :ijn zienswijze uiteen. 1. In eerste aanleg moeten we niets willen doen aan het functioneren van de belijdenis. 2 Door de gang van de dingen in de tegenwoordige tijd worden we steeds meer teruggedrongen op onze belijdenis. 3. Beliiden is terugwiiken voor de macht van de H. Schrift als ge tuigenis van de H. Geest 4. Als het tot belijden komt, dan zal het er in de 20ste en 21ste eeuw anders uitzien dan in de 4de of de 16de eeuw. Eerste Nederlandse volkssterrewacht staat te Oudenbosch Genoemd naar astronoom Simon Stevin OUDENBOSCH, 14-1. Zaterdag middag is onder grote belangstel ling in het onderwUs-instituut „St. Louis" te Oudenbosch de eerste Nederlandse volkssterrewacht ge opend. Broeder Erich, een leraar aan dit instituut, nam desttfds het initiatief tot de bouw van deze sterrewacht en met enkele mede werkers heeft hü stukje voor stuk je deze sterrewacht opgebouwd. Prof. M. Minnaert van de rijks universiteit van Utrecht was over deze primeur in Nederland bijzon der enthousiast, omdat, zoals hij zei, nu eindelijk eens getoond i wordt, dat ook hier bereikt kan worden wat in vele andere landen al zo lang mogelijk is. Het komt de volksontwikkeling ten goede, aldus prof. Minnaert, dat de mogelijk heid geschapen wordt om voor ernstige belangstellenden de aan schouwing van het heelal binnen het bereik te brengen. Men heeft er goed aan gedaan aan deze eer ste Nederlandse volkssterrewacht de naam van de grote astronoom Simon Stevm te verbinden, omdat het juist zijn streven is geweest de wetenschap omtrent het heelal dichter bij de kennis van de men sen te brengen. Hij bood aan broe der Erich en zijn assistenten een fraaie foto van de zon aan. trottoirs worden verbreed, de rij weg wordt daardoor aanmerkelijk versmald. De voorzitter opent de vergade ring, die mede wordt bijgewoond door de hoofdopzichter van de Cen trale Dienst Noord Zeeland, de heer P. J. Boot. De hesr Kik is wegens uitstedigheid afwezig De heer van Popering (arb.) zegt dat het nooit de, bedoeling van de raad is geweest, de Oudestraat op een dergelijke manier te herbestra- ten. Terecht zal men ons later daar over verwijten kunnen maken, al dus spreker. De heer de Koning (WD) zegt vrijdag, toen hij zag hoe de staat ging worden, direct de burgemees ter te hebben opgebeld om te zeg gen dat het zo niet moest De boch ten waarmee het trottoir naar Korte Ring en Goudzwaardstraat rijn afgerond, zijn veel te groot. Men verplicht auto's nu over het trottoir te rijden. De heer van Popering heeft ook nog tegen een derde bocht bezwaar, nl. langs de oostkant van de straat Parkeerruimte blijft er op de Oudestraat in het geheel niet over, aldus de opponenten. Terwijl an dere plaatsen alles doen om straten te verbreden en parkeerruimte te scheppen, doet men het in Bruinisse ande som. De heren Jumelet (CH) en Hoogerheide (AR) onderschrij ven de bezwaren door de eerste sprekers naar voren gebracht. Wethouder van Gilst noemt wat de vier iaadsi'eden thans doen na kaarten. Terwijl de tekening op ta fel is geweest en uitvoerig is toe gelicht en besproken, werden geen bezwaren van de raadsleden verno men, thans komt men er mee,, nu het te laat is of bijna te laat Dc raadsleden géven door hun optre den zich zelf een trevet van onver mogen (wat thans gebeurt is werk van kinderen van de kleuterschool), aldus da heer van Gilst. Ook de heer van den Berg is van mening, dat bezwaren tegen het plan vroeger moesten zijn inge diend. Overigens is het college van b. en w van mening, dat het tegel trottoir niet te bieed en da bedoelde bochten niet te flauw zijn. De heer van Popering en ook de overige raadsleden zijn van mening dat vooral met het maken van de bochten veel verder gegaan is dan destijds is toegezegd. Zij geven toe, dat het lezen van tekeningen niet hun sterkste rijde is. maar er is in dertijd uitdrukelijk gezegd en men meent te weten dat dit door wet houder van Gilst gezegd is we gaan niet verder met het trottoir dan het rabat van kleine steentjes, dit ne men we er bij, in het trottoir wor den dan bomen geplant. Vinnig debat Een zeer scherp en vinnig debat ontstaat dan over wat indertijd is gezegd, wat op de tekening heeft gestaan en wat nu wordt gemaakt. De vier raadsleden houden voet bij stuk. het college van b. en w. ver dedigt door dik en dun het plan, zoals dit thans door de Centrale Dienst is uitgewerkt en wordt uit gevoerd. Tegen het aanmatigend optreden van wethouder van Gilst om'de raadslieden met kleuterschoolkin deren te vergelijken, wordt ernstig protest aangetekend, door de aldus betitelde raadsleden. De heer Boot wijst er op. dat de Oudestraat altijd een straat zonder eigen sfeer was, de meest karakter loze van alle Bruinisser straten. Men wil er nu wat sfeer in aan brengen en er geschoren linden planten. Bomen heeft Bruinisse hard no dig. B. en W. zullen straks het één- richtings verkeer door de Korte Ring opheffen. Er is langs de Kerk ruimte genoeg, éénrichtingsverkeer is daar niet nodig. Door het inrijden in de Korte Ring moeilijk te maken, zal deze meer het karakter krijgen van een winkelstraat. Overigens zijn B. en W. van me ning, dat men om ongelukken te voorkomen, het verkeer moet af- •ommen, men juicht het toe dat 'e Centrale Dienst daar zulke loeilijke böchten maakt, dan zul- en automobilisten wat voorzich tiger zijn, de meeste ongelukken gebeuren, daar waar men het beste uitzicht en de minste verkeersbe- lemmeringen heeft. Wethouder: „Zeer doelmatig" De heer Jumelet heeft gespro ken van een schrik, toen men zag wat in de Oudestraat gemaakt werd, wethouder van den Berg is van mening dat als men straks over de schrik heen zal zijn, men het werk zal prijzen, als zeer doel matig. De straat blijft 8 m. breed. Wethouder van Gilst wijst er op, dat als straks de Beursstraat ver breed is er ter plaatse weinig ver keer meer zal zijn. Na het tot stand komen van de Deltadammen zal dit verkeer daar ter plaatse nog meer afnemen. Gewezen wordt nog oo de finan- cieele konsekwenties die het ge volg 7.ullen zijn van het ingrijpen van de vier raadsleden, maar voor dce raadslieden Peldt, beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaald. Het werk is nog maar nas begonnen dus zal men weinig heb ben te veranderen. Men gaat wel accoord met de verbreding van het trottoir, maar niet met de manier waarop de bochten Korte Ring en Goud- zwaardstvaat thans zijn gelegd of gelegd zullen worden. De heer van Ponering wil ook de bocht langs de gevel van mevr. wed. de Waal- Kriiger veranderd zien. maar na gesprek met de heer Boot trekt hij zijn bezwaar in. Veranderingen plan Met 4-2 stemmen wordt ver volgens besloten verandering aan te brengen in het thans in uitvoer zijnde plan, enige verwarde stem mingen volden dan, waaruit ten slotte resulteert, dat de bochten Lange Ring en Goudzwaardstraat zullen worden veranderd. Over de kwestie van de riole ring in de trottoirs is men het spoedig eens. De heer van Gilst ju'cht het toe, dat er naast de heer Jumelet nog een tweede correspondent op de raadsvergaderingen zal komen, sinds de heer Jumelet zelf raads lid 's. leest men veel te veel wat de hncr Jumelet heeft gezegd en te weinig wat anderen hebben gelegd aldus de heer van Gilst. Wellicht krijgt men nu een meer objectieve verslaggeving. Ook meent de h°er van Gilst. da+ hij als S.G.P. wethouder, de partii -aarvan gezegd wordt dat zij bij alles honderd jaar ten achter is, toch blijk heeft gegeven vooruit- Pianist speelde „geluidloze" muziek LONDEN, 14-1. Honderden muziek minnaars hebben zaterdag .een daalder betaald om een „geluid loos" concert te kunnen „horen", dat in de Londense Wigmore Hall gegeven werd door de uit Honga rije afkomstige pianist Thomas Blod. Verbijsterde, maar naar verluidt ook verrukte luisteraars" hebben hier gezien hoe Blod met de allure van een echte concertpianist een uur lang de toetsen van een piano streelde zonder ook maar één klank te produceren. Vóór hij begon, hield Blod een korte inleiding. Geluidloze muziek, zo verklaarde hij in alle ernst, is de enige echte. Spel, dat men horen kan, geeft de luisteraars de inter pretatie van de vertolkr in plaats van die welke de componist heeft bedoeld. Ik ga nu spelen en u moet in uw hart de muziek herscheppen. Ik geef u visuele en geen auditieve muziek. Blod speelde onder meer „Parfita in silences", met begeleiding van een stomme" hobo en een „geluid loze" contrabas en „zes studies zon der geluidsvolume". De reactie van het publiek was gemengd. Enkele mensen stonden op en verlieten de zaal. Een vrouw riep: „Of deze man is eek of ik ben bezig het te worden". Anderen za ten echter in vervoering te vluiste ren' OOSTERLAND Voortaan geen instuifavonden meer In de Conferentiekamer had voor de jeugdinstuif zaterdagavond een filmvoorstelling plaats, waarvoor goede belangstelling bestond Nadat enige voorflimpjes waren vertoond die schetsen uit het leven uitbeeld den, kwam de hoofdmoot, getiteld: „Drie handige boeven". Het waren drie schelmen,'die de politie steeds te vlug af bleken te zijn. Bij het slotwoord deelde de heer J. M. de Waal mede, dat helaas we gens de geringe belangstelling de gewone wekelijkse instuifavonden zullen moeten komen te vervallen. De tegenwoordige jeugd, meest al len voorzien van bromers, schijnt haar vermaak liever elders te gaan zoeken en de be^ngstelling wordt zo gering, dat er mee gestopt moest worden mede omdat de kosten niet meer kunnen worden gedekt. Het is wel jammer dat er op deze ma nier een einde komen moet aan deze werkzaamheden, begonnen na de ramp van 1953. In het vervolg zal er getracht worden ééns in de maand een filmvoorstelling te ge ven. Oudste inwoonster van Nederland overleden TER APEL, 14-1 Na een korte ziekte is mevrouw H. Smit-Meye- ring in haar woning in Ter Apel overleden. Mevrouw Smit was de oudste inwoonster van Nederiand. Zij bereikte de leeftijd van 107 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2