4*$*A Pleidooi der Waalse socialisten voor meer autonomie voor beide landsdelen dia-serie van de stad op komst Boeiende en afwisselende kleuren DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 16 JANUARI 1961 117e Jaargang No. 18906 miMMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel.'01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE ACHTERGROND DER STAKINGEN Koning Boudewijn nam adres in ontvangst Rood-China gaat reusachtige economische toekomst tegemoet Prognose: 500 miljoen arbeiders in 2000 BRUSSEL, 14-1. Vijf vooraan staande Waalse socialisten hebben koning Boudevvjjn zaterdagochtend een adres overhandigd waarin o.m. wordt gepleit voor een grotere mate van autonomie voor Vlaan deren en Wallonië. De vice-presi dent van de kamer van volksver tegenwoordigers, Joseph Martel, verklaarde dat het adres de vol gende drie punten omvat: de aandacht van de koning te vestigen op de slechte economische toestand van Wallonië. de koning te verzoeken zich niet te verzetten tegen een wijzi ging van de politieke status van België in die zin dat Vlaanderen en Wallonië een grotere mate van autonomie krijgen. de aandacht van de vorst te verzoeken voor de vorming van een nieuwe economische structuur die toenemende investeringen vereist - om de economische terug gang tegen te gaan. De voorbereiding De tekst van het adres werd vrijdag op een bijeenkomst van Waalse nationalisten en federalis ten in Saint Gervais goedgekeurd Aan deze bijeenkomst was een con gres van 400 Waalse socialistische senatoren, leden van de kamer van volksvertegenwoordigers en bur gemeesters voorafgegaan waarop een resolutie werd aangenomen volgens welke Wallonië zelfbe schikkingsrecht moet hebben en het recht zelf de weg naar econo mische en sociale vooruitgang te kiezen. „De tegenwoordige centralistisch' politiek accentueert en versnelt d' verslechtering van de economischr situatie van Wallonië en werpt eer fel licht op het probleem van dr politieke structuur van België". De delegatie omvatte o.m. Achill' Delattre en prof. Fernand De housse, oud-oresident van de Euro pese consultatieve assemblee tr Straatsburg. Zeldzame botsing LE BRASSUS, 14-1. Een wel zeer merkwaardig on geval, waarvan de Olympi sche kampioen in de Noor se combinatie, d/e Duitser George Thoma de dupe werd, vond plaats tijdens de trainingswedstrijden op de schans van Le Brassus. George Thoma, die bezig was met enkele proef spron getjes, zag op het moment dat hij de schans verlaten had en met zijn skies de bodem van de uitloop be roerde, zijn weg gekruist door een auto. Het gevolg van de flinke botsing waren talrijke lichte verwondin gen aan g,?laat en lichaam en een zxoare verstuiking aan de rechtervoet, hetgeen de onfortuinlijke skisprin ger op een maand rust komt te staan. FRANKFURT. 14-1. Volgens de Westduitse econoom, prof. Fritz Baade, zal communistisch China tegen het einde van deze eeuw d.e grootste industriële macht ter we reld zfjn. Prof. Baade, die directeur is van het instituut voor interna tionale economie te Kiel, geeft in een onlangs gepubliceerd boek te kennen dat de Chinese bevolking tegen die tijd mogelijk 1,6 miljard groot zal zijn. Omstreeks de eeuwwisseling zal China de beschikking hebben over een industriële arbeidsbevolking van naar raming 500 600 miljoen. Prof. Baade schat de gezamenlijke arbeidsbevolking van de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten op 230 260 miljoen China zal kunnen beschikken over ruim voldoende grondstoffen en over genoeg energie met inbe grip van kolen en olie - om ten volle gebruik te maken van de grondstoffen Naar oordeel van prof. Baade zijn de mogelijkheden voor ontwikke ling zowel in communistisch China als in de Sowjet-Unie dusdanig dat geen van deze landen reden zal hebben het andere land te bestrij den op h"et gebied van de economie en een onvermijdelijk conflict tus sen China en de Sowjet-Unie zal geen enkele zin hebben. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Iemands eerste zorg behoort te zijn: zich voor de verwijten van zijn eigen hart te vrij waren. Doden in Algiers ALGIERS, 15-1. Bij ongeregeld heden in de voorstad Baraki bij Al giers zijn zaterdagavond drie Euro peanen gedood .aldus is zondag te Algiers vernomen Van een van de slachtoffers was de keel opengesneden. De twee an dere kwamen om het leven door slagen op het hoofd. De lijken wer den gevonden naast een uitgebran de auto. De gevolgen van A-straling in Japan Twee Japanse artsen, leden van de commissie die de gevolgen van de atoomexplosies boven Hirosjima en Nagasaki bestudeert, zijn tot de conclusie gekomen dat in Hirosjima ruim vier maal zoveel gevallen van kanker voorkomen bij mensen die zich op mincler dan 1.000 meter van het centrum van de explosie bevon den dan bij mensen die niet aan straling hebben blootgestaan. Ook bij personen die zich tot op 1.500 meter van het explosiecentrum be vonden komt „aanzienlijk meer" kanker voor. Ook in Arabië verandert iets Het aantal kijkers en luisteraars De met Polaris-raketten bewapende, door kernenergie aange- dreven onderzeeboot George Washington", is in operationele dienst, d.w.z. deze onderzeeboot die 16 Polaris-raketten met waterstofbom in de kop aan boord heeft, verricht ter bescher ming van de vrije wereld patrouilledienst de Atlantische oceaan. Door de Amerikaanse marine wordt de vernielende kracht van de raketten op deze 116 meter lange onderzeeboot gelijk gesteld aan alle bommen, die in de tweede wereldoorlog zijn uitgeworpen. In 1065 zullen de Verenigde Staten naar ver luidt 45 van dit soort vaartuigen, bewapend met raketten voor middelbare afstanden, die onder water kunnen worden afge vuurd, in dienst hebben Reportage vergde een jaar voorbereiding ZIERIKZEE, 14-1. Van Zierikzee - de stad onzer inwoning - is een kleuren dia-serie gereed gekomen, die onder het motto„Zierikzee in kleuren" aan het publiek zal wor den vertoond. Feitelijk kan men deze collektie een vrij complete reportage noe men van Zierikzee, omdat talrijke facetten van het stedelijke leven aan de orde komen. De samenstel lers zijn van mening, dat aan een dergelijke - altijd beschikbare - kleurenreportage van Zierikzee be hoefte bestaat. De hoogwaardige groot formaat kleurenopnamen zijn van de ama teur-fotograaf de heer J. van Ast te Zierikzee. De bijbehorende ge sproken bandtekst is van de heer M. J Bij de Vaate. Talrijke his torische en algemene wetenswaar digheden over Zierikzee werden er in verwerkt. Beeld en woord samen doen een appèl op de toeschouwers oog te hebben voor de talrijke Zie- rikzeese schoonheden, die de stad gelukkig nog zijn gelaten. De ge luidsregie werd verzorgd door de heer H. Blankers, die de reportage ook muzikaal décor gaf, waardoor het geheel aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen Een met al is aan de voorbereiding van deze dia-serie een jaar gewerkt. Gedetailleerd gehoon Uiteraard komen in deze serie de oude monumenten aan de orde, maar ook het steedse leven in meer algemene zin is in kleuren gevan gen Veel aandacht is besteed aan gedetailleerd schoon, waaraan men zo gemakkelijk voorbij kan lopen. De Zierikzeese feesten, met name de floodlightverlichting der gebou wen boden verder dankbare objec ten voor een goede plaat. De serie wordt ingeleid met een summiere samenvatting van de historie der stad. Het ligt in de bedoeling t.z.t een versie in de moderne talen bij de.e reportage te maken, zodat hij ook voor buitemrndse groepen en eventueel in de Zierikzeese adop tiesteden kan worden vertoond. De première van „Zierikzee in kleuren" gaat op de dinsdag 17 ja nuari a.s te houden propaganda- avond van het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de Volksgezondheid, D.EL., afdeling Zierikzee in het Ned. Hervormd V erenigingsgebou w. Buitenlandse arbeiders in Bel gië, die als gevolg van de stakingen niet kunnen werken, beginnen naar het Ruhrgebied te trekken, aldus heeft een woordvoerder van een mijnbouwmaatschappij meegedeeld In de afgelopen week meldden zich alleen te Duisburg al tachtig bui tenlandse mijnwerkers aan voor werk. De Poolse handelsvertegenwoor diger in Sydney, dr. Stanislaw Zie- linski, is op zijn verzoek politiek asiel verleend, aldus heeft het bu reau van de Australische premier, Menzies, meegedeeld Ook zijn vrouw en twèe kinderen hebben asiel gekregen. DEN HAAG, 14-1. Op 1 januari bedroeg het aantal aangegeven te levisietoestellen 801.448 tegen 782.195 op 1 december jl Sinds de jaarwisseling zijn er tot nu toe iedere dag ruim 1100 nieuwe t.v.- ontvangers geregistreerd, zodat het totaal op 13 januari inmiddels reeds tot 816.604 was gestegen. Er werden in 1960 216.682 nieuwe t.v.-toestellen aangegeven, dat is bijna 12 procent meer dan in 1959 toen de aanwas 193.730 bedroeg Er waren op 1 januari 1961 2.645 077 geregistreerde radiotoestellen. De draadomroep tolde op die datum 480.713 aansluitingen tegen 480.155 op 1 december jl. Een federaal gerechtshof heeft vrijdag bepaald dat de twee negers die als student van de universiteit van Georgia zijn geschorst, voor maandagochtend weer moeten wor den toegelaten. Prinses Ira von Furstenburg Hohenlohe, de gescheiden echtge note van prins Alfonso Hohenlohe met wie zij op 15-jarige leeftijd was getrouwd, is in het huwelijk getre den met de Braziliaanse miljonair Francisco („baby") Pignatari. CAIRO, 13-1. In de nationale vergadering van de V.A.R. zal bin nenkort een wetsontwerp worden ingediend over de rechten van de vrouw. Op grond daarvan zullen de mannen voortaan niet meer met een vrouw kunnen trouwen die jonger is dan de helft van hun leeftijd. Een mohammedaanse echt genoot zal zich niet meer van een echtgenote kunnen ontdoen door driemaal te zeggen „ik verstoot je". Hij mag nog wel vier vrouwen hebben, maar eèn tweede huwelijk zal de eerste vrouw grond voor echtscheiding verlenen. Amerikaanse voedsel- zendingen naar Kongo WASHINGTON, 14-1. De Ver- ertigde Staten hebben besloten de voedsel-leveranties aan Kongo, zo wel middels particuliere instellin gen als de Verenigde Naties, te vergroten, aldus heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington meegedeeld. De „Zevende Dags Adventisten" zullen 36 ton melkpoeder, mais en rijst naar Kasai en Katanga zen den, een ander kerkgenootschap verzorgt de verscheping van 720 ton rijst naar Kasai. De Ameri kaanse regering heeft de volkeren organisatie reeds in september toe stemming gegeven 1.000 ton melk poeder naar Kor.go te zenden. Op 7 of 8 februari arriveert in Matadi de eerste scheepslading van een hoeveelheid van 6 000 ton mais Met de verscheping hiervan zijn onge veer vier maanden gemoeid. „ZIERIKZEE IN KLEUREN" Uit Belgie komen steeds meer berichten over werkhervatting Ook in havens van Antwerpen en Gent BRUSSEL, 15-1. In het weekeinde zijn weer berichten binnengeko men over werkhervattingen of be sluiten tot werkhervatting in Bel gië. Het stadspersoneel van Antwer pen dat is aangesloten bij de - so cialistische - algemene centrale der openbare diensten heeft zondag, de 27ste stakingsdag, na eon woelige vergadering besloten maandag het werk te hervatten. Het onderwij zend personeel in deze grote Bel gische havenstad heeft maandag eveneens het werk hervat. De Belgische regering heeft zon dagavond meegedeeld dat voor maandagochtend werkhervatting was aangekondigd in de havens van Antwerpen en Gent terwijl in de provincies Luxemburg en Na men de staking praktisch is afge lopen. Zaterdagmiddag was in laatstgenoemde provincie nog ze ven procent van het personeel in overheidsdienst en in de particu liere sector afwezig. In het noor den en het zuiden van Hene gouwen werd reeds aan het eindr van de week een aanzienlij kf werkhervatting in de twee secto ren vastgesteld. In de province Luik „blijkt een wil tot werkher vatting", aldus de regering. De bevoegde senaatcommissie; zullen dinsdag aanstaande een be gin maken met het onderzoek var het door de kamer van volksverte genwoordigers goedgekeurde ont werp-eenheidswet. Op een bijeenkomst van verte genwoordigers van Waalse afdp ling van het algemeen Belgisch vakverbond te Namen, die onder voorzitterschap van de adjunct secretaris van dit vakverbond, Re- nard, stond, is zondag besloten da' in Wallonië de algemene staking maandag en de daaropvolgende dagen zal voortduren. DE TOESTAND IN LAOS VIENTIANE, 14-1. Zaterdag- ivond is te Vientiane vernomen lat een groot gedeelte van de po- 'itie aldaar en met haar in verbin- ling staande diensten vrijdag en saterdag j.l. naar Savannakhet is overgebracht. Men legt deze maatregel uit als de eerste uitvoering van het rege- -ingsplan om de bestuurshoofdstad /an Laos, in geval van een aanval van de valschermjagers van kapi- '.ein Kong Lae en de met hem sa menwerkende eenheden van de communistische Pathet Lao op Vientiane, naar Savannakhet over te brengen. i De Russische posterijen hebben een s'erie zegels uitgegeven met beeltenissen van de costuums die !.n verschillende delen van de unie worden gedragen. Er zijn zegels in waarden van 3, 4, 6 en 10 kopeken. Voorts ls de eerste zegel versche nen van een serie over volks sprookjes en -verhalen, en is be gonnen met de uitgifte van twee zegels in een serie over de fauna. Deze merkwaardige foto van twee „gekruiste" torens, werd in het west-Duitse plaatsje Oerigheim in Baden gemaakt toen de 28 meter hoge bouwsels werden opgeblazen om plaats te maken voor een grote tribune in het folkloristisch dorp daar. Aangezien de torens - de zg „Teil" torens - karakteristiek waren voor Oetigheim, zullen zij binnen twee jaar opnieuw boven het plaatsje verrijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1