Overdenking Zierikzees filiaal van K.N.M.I. voorspelt het weer voor alle Deltawerken Zierikzee kreeg twee u*Lo*~scholen Voor 40 jaar Beeldbuis ZTERIK ZEES CITE NIEUWSBODE vrijdag u jantjari 1961 No. 18969 Het weer in Zeeland gecompliceerd karakter Ettelijke weerberichten gaan dagelijks de deur uit ZIERIKZEE, 12-1. Even bulten Zierikzee, ln het grote nieuwe kantoorbarakkencomplex van de Deltadienst nabij het Zweedse Rode Krulszfehenhuis. maken meteorologen weersvoorspellingen voor de Zeeuwse Deltawerken. Zolang hieraan nog door de Deltadienst zal worden gewerkt gaan bjj dit Zierikzeese filiaal van het K.N.M.I. te De Bilt dagelijks ettelijke weerberichten de deur uit. Ze worden zelfs geleverd op bestelling. Uiteraard hebben de waterbouwkundigen er het grootste belang b(J vooraf op de hoogte te zjjn van komende veranderingen in de weers gesteldheid; het hangt ten nauwste met hun werk samen. Daar in Zeeland het weertype gecompliceerder Is dan elders in ons land, (een gevolg van de grote afwisseling van land en water in deze provincie) werd besloten ten dienste van de Deltawerken tot stationering van deze K.N.M.I.-wcerpost in Zierikzee. De waterbouwkundigen krijgen nu op elk gewenst moment een weersvoorspelling voor hun „eigen" gebied, per telex vanuit Zierikzee. Het is dat het weer zo onberekenbaar blijft, anders zou men kunnen eoncluderen dat er met het werk ln zee nauwelijks iets mis kan gaan! Dit neemt niet weg, dat dankzij de zes weermannen in Zierikzee al heel wat risico's konden worden voorkomen lopen maanden De heef Bakker oevestigde ons dat het Inderdaad vanaf Juni bar heeft geregend. In Zierikzee zelfs 801 mm., normaal is 463 mm. Maar het is wel duidelijk dat we do weermannen hier niet voor op aan kunnen zien, al heb ben zij een streepje voor omdat ook op hen van toepassing is; „een ge- vaarschuwd man geldt voor twee"! Vanaf eind april vorig jaar ra telt dag ln dag uit de telex in het bivak van de mannen van het K N. M.I. Vanuit De Bilt krijgen ze in lichtingen over het weor in een groot gebied; practlsch het gehele noordelijk halfrond. Een gedeelte van de ingekomen berichten wordt r.r uitpcillcht en in kaart gebracht Dit zijn de basisgegevens waaruit een beoordeling van de weersver andering in een bepaald gebied wordt opgemaakt Aanvullend, spe ciaal voor de detailkwesties, wor den eigen waarnemingen gedaan, maar over het algemeen kunnen de voorspellingen worden opgemaakt uit de gegevens die via de centraal- post De Bilt binnenkomen. Eigen waarnemingen Voor de eigen waarnemingen heeft men de beschikking overeen uitgebieid instrumentarium, waar van vooral de 10 meter hoge wind- mast - voor het bepalen van rich ting en sneLheid van de wind - let terlijk een flink" onderdeel vormt. Ec*ze windmast staat in een afge paalde ruimte nabij het gebouw op gesteld en is omgeven door witte kastjes op hoge poten, waarin batterijen thermometers staan op gesteld, waarmee alles gemeten wordt wat in verband met het weer zoal gemeten kan worden, bijv. temperaturen en vochtigheid. Verder vindt men hier een regis trerende) regenmeter en - op het dak - een zonneschijnmeter. Klimatologie Er is overigens meer werk aan de winkel voor de mensen van de weerdienst. Het hoofd van dienst, dei heer A. C. Bakker, vertelde ons nl dat er ook klimatologische ge gevens verzameld worden voor een onderzoek naar eventueel optre dende veranderingen in de kli maatstoestanden als gevolg van de sluiting der zeegaten. De K.N.M.I.- post in Zierikzee is hiermee de enige in de provircie waar ook we tenschappelijk werk wordt ver richt. Het Is zeer wel mogelijk dat er na afsluiting van de zee gaten bijv. veranderingen zul len gaan optreden in nacht vorst en dat Zeeland's gecom pliceerde weerkarakter ook verder zal gaan veranderen. Door de Invloed van de zee zijn er in Zeeland nog altijd zachtere winters en koelere zomers in ver gelijking met de rest van Neder land. Vanwege het kustgebied is hier ook altijd meer wind dan el ders in ons land- of dit alles Anders zal worden houdt de heer Bakker en zijn staf nauwlettend in het oog. Zij maken staten op en vangen het weer in cijfers, ten dienste van de wetenschap, welke straks de be schikking krijgt over een kostbare .■chat aan materiaal. Ook ten dien ste van het golfonderzoek wordt registrerend werk verricht, hetgeen vooral voor de grote Deltawerken van belang Is. Grote regenval Al met al geeft het weer de weer mannen, waartoe ook behoort de oud-Zierikzeeënaar meteoroloog J. Paauwe, handen vol werk. Op dit centrum van depressies en wind snelheden konden wij als leek uit eraard niet nalaten te informeren naar de weerstoestand in de afge- C.F.A. Zierikzee brengt „Palace-Hötel" In het Herv. Verenigingsgebouw draait a.s. zaterdag voor de C.F.A.- efdeling Zierikzee de film „Palace Hotel". De film speelt in een wereldbe roemd Zwitsers sportcentrum, waar de hotels, voordat het seizoen be gint, 2ich gereed maken hun gasten re ontvangen. Fredy wil kellner worden en re kent er op in een van de hotels aan het werk te kunnen. In Palace Ho tel wordt hij aangenomen, doch moet eerst als kok beginnen. Daar maakt hij kennis met het Italiaan se dienstertje Speranza en haar collega Emilie. De laatste zit in die pe zorg want haar zoontje Walter leeft van zijn baas een t»?Jangrijk bedrag aan geld verloren, dat zij moet terugbetalen. Het wordt nog erger als een van de gasten melding maakt van diefstal op zijn kaïr.of. /\lle schijn is tegen Emilie. De di rectie kan haar niet handhaven op haar post als kamermeisje en stuurt haar naar de kelder om aardappels te schillen. Ondertussen wordt het onder zoek naar de diefstal voortgezet. Het hotelleven gaat verdcf zijn ge wone gang, waarbij de hotelgas ten niets merken van wat zich al lemaal achter de coulissen afspeelt De kellners bedienen, het strijk;'»}) speelt en Lys Assia zingt: „Das Glück ist nicht aus der Welt". De politie kan in deze zaken niet gemengd worden en daarom t»?i- sluit de directie wat lokaas neer te leggen om de dief uit zijn tent te lokken. Dat lukt tenslotte, zodat Emilie van alle blaam gezuiverd haar oude wcfk weer hervatten kan. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken hreft dinsdagavond gezegd, dat En geland niet over bewijsmateriaal beschikt om de berichten te staven dat Russische troepen in Laos vech ten. Hij zei verder, dat Engeland evenmin tc?wij; en heeft, dat Noord- Vietnamese eenheden in Laos ope reren. Er zijn ook geen bewijzen, dat Thailandse troepen in Laos optreden zoals van communistische zijde is gezegd. AMSTERDAM. Over de Amstel tussen de Stadhouderskade en de Mauritskade in Amsterdam wordt een brug gebouwd, die vijf en der tig meter breed wordt en die de schakel zal vormen tussen de bui tenste ringwegen om de binnen stad ter weerszijde van de Singel gracht, namelijk Nassaukade-Stad- houderskade-Mauritskade enerzijds en Marnixstraat - Weteringschans- Sarphatistraat anderzijds. VERGEETACHTIGHEID In het alp^mecn beschouwt men vergeetachtigheid als een kwaal van de oude dag En het is ook een bekend ver schijnsel, dat bij het ouder worden, de gebeurtenissen van de dag moei lijk xr.»i>sr zijn vast te houden. Het verre verleden heeft diepe groeven m het geheugen getekend, het he den laat slechts vage tekeningen ~n. Dit is voor velen een verdrietige zaak, in het bijzonder voor hen, die nog graag volop willen meeleven Het is daarom ook wel heel goed het advies van dr. Gilhuis in het bekende boek „Hoe dichter ik na- aerop te volgen en zich een papieren geheugen aan te schaf fen in 6?, vorm van een aanteken boekje en zich te blijven inspan nen om belangiijke dingen aan dachtig op te nemen en vast te leg gen. Nu moeten de ouden van dagen niet menen dat vergeetachtigheid alleen een hebbelijkheid is van de oude dag. En daar komen wij ach ter wanneer we lezen in Psalm 103. Daar staat:vergeet niet een van Zijn weldaden. En om het ge heugen te helpen, woxden dan een hele serlci genoemd Met die opsomming kunnen we blij zijn, want ik denk niet dat wij op de gedachte zouden komen om deze weldaden in deze volgorde te noemen. Ik schrijf het rijt;«3| maar even over: 1. die al uw ongerechtigheid ver geeft; 2. die ai uw krankheden geneest; 3. die uw leven verlost van het graf; 4. die u kroont met goedertieren heid en barmhartigheid; 3. die uw ziel verzadigt met het goede - zodat 6. uw jeugd zich vernieuwt als die van een arend Staan deze vijf wvtfdaden met het resultaat van de verfrissing en ver jonging onder punt 6 genoemdi, wel voldoende stevig in ons geheugen? Ik heb altijd een hekel gehad aan rijtjes uit het hoofd karen. Mag dit rijtje weldaden, precies in deze volgorde een uitzondering zijn? Leer ze mhar uit het hoofd, schrijf ze op en rep»?,teer ze van tijd tot tijd en bedenk dat we gerust veel dingen mogen vergeten, maar deze weldaden niet. Duidelijk bicden zij ons de ge stalte van de Heiland Jezus Chiis- tus, Die door Zijn dood en opstan ding, door Zijn hemelvaart en we derkomst, deze weldaden ons toe zegt en voor ons zal waarmaken, indien we, ze als geschenk willen aannemen uit Zijn hand. Z. Y. J. T. n De Poolse zweefvlieger Stanis- law Jozefczak heeft het wereld- hoogterecord op 12.050 meter ge tracht. Hij vloog 735 meter hoger dan het vorige uncord dat op naam van een Westduitser stond. Gedu rende korte tijd verloor Jozefczak tijdens de vlucht het bewustzijn. Het lid van G.S. de heer A. Schout opende deze Maltaplan. De heer Schout tijdens zijn rede in week de twee Zierikzeese u.l.o -scholen onder I de schoolzaal, gevuld met talrijke autoriteiten, één dak, gebouwd aan de Caustraat in het 1 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE. De schietweerbaar- heidsvereniging „Prins Frederik Hendrik" hield in de oude am bachtsschool een schietwedstrijd, waaraan door een 40-tal leden werd deelgenomen. DREISCHOR. „Kunst na Arbeid" alhier gaf .een geslaagde uitvoering van het stuk: „Gerechtigheid en Wraak" van de schrijver A. Ruijsch ZIERIKZEE. De gymnastiekver eniging „Rust Roest" - onderafde ling van Volksweerbaarheid - gaf een eerste schitterend geslaagde uitvoering in de Concertzaal. BRUINISSE. Oechterschelpen blijken opeens een goede prijs te maken en worden - ter verzending naar Engeland - verkocht. De schel pen worden v.erscheept via Rotter dam. NIEUWERKERK. Bij het bou wen van een loods in de kom der gemeente is men op een geraamte gestuit, dat daar reeds vele jaren moet hebben gelegen. ZIERIKZEE Na een bestaanspe- riode van 76 jaar werd alhier de sociëteit „Nut en Genoegen" - die jaarlijks een feest voor de burgerij organiseerde - opgeheven. ZIERIKZEE. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester, hield een ontvangst te Zierikzee, waarop de burgemeesters van d.e eilandge meenten in de gelegenheid waren hem te ontmoeten, in verband met het neerleggen van zijn betrekking. Ingezonden mededeling Zo'n Zuurbrand wordt sneller geblust dan ze gesticht is. Met een of twee Rennies speelt 0 't blaar. Ca 09 prettige wijze. Deze smakelijke tabletjes gewoon naar laten smelten op uw tong - m alle leed is geleden. Prompt. ATant niet zodra komt de Rennies- ïplossing met uw speeksel in de .iaag of alle overtollig maagzuur vordt geneutraliseerd en kan u ;een kwaad meer doen. Koop een pakje Rennies en steek een paar bij u. Dan bent u altijd veilig en uw maaltijd wordt nooit verstoord. Onder het eten niet, ook niet erna. Alleen maar bij de eerste aanwij zing Rennies nemen, onopvallend zonder water of wat ook De hulp aan de hongerende Baloeba Tweehonderd doden per dag ROME, 11-1. Slechts drie landen Noorwegen, Engeland en de V.S - hebben tot nu toe bijgedragen aan het project van de F.A.O. (de orga nisatie voor voedsel en landbouw van de V.N.) ter leniging van de hongersnood, die onder de naar zuid-Kasai gevluchte Baloeba heerst De Australiër Keith Keste- ven, een hoge functionaris van de F.AO., die pas uit Kasai terugge keerd is, zei dat 'er maandelijks circa 1.600 ton mais, 1 600 ton lijst en 500 ton gedroogde vis naar Ka sai gebracht moet worden. Maar er is ons nog geen rijst aangeboden, zei hij. Kesleven deelde voorts mee dat de Russische tarwe, die al voor de noodtoestand in Kasai naar Kongo gezonden was, op het ogen blik verkocht wo:dt om het nood fonds te versterken. Alleen de niet-inheemse bevol king eet namelijk tarwe. Kesteven zei verder nog dat minstens 150.000 Baloeba-vluchtelingen in Kasai .werkelijk de hongerdood nabij zijn' Hij schatte dat er dagelijks 200 mensen van honger omkomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: vie. H. M. Stam, Drimmelen. Benoemd tot directeur van het streekvormingscentrum Hoekse- waard, standplaats Mijnsheeren- land: D. H Gijsbers, Leimuiden. Aangenomen naar Rhoon: H. C. van Itterzon, Anjum. Ger. Kerken Beroepen te *Cobourg, Ontario, Canada (Chr. Ref. Church): G. J. Hci^rsink, Hasselt; te Fijnaart: C. Stam, kand te Goes. Aangenomen naar Kootwijker broek: T. Lopers, Nieuw-Amster- dam. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Middelharnis: G. Blom, Meerkerk er. H. C. v. d Ent, Rotterdam Beroepen te Zwolle: P. N. Rib- bers, Noordsche Schut. Ger. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Cen trum A. Vergunst, Rotterdam-Cen trum. G'er. Gem. In Nederland Beroepen te Ederveen: H. Ligten- berg, Rotterdam. WAT BIEDT DE Zaterdagavond blijven wij thuis voor Teddy en Henk Scholten, die Rijk de Gooyer nog eens als „Bar- tels" laten opkomen en andere gas ten presenteren. Alfred Hichcock zoekt een acteur. Liefhebbers van Hans Joachim Kulenkampff kun nen om 8.20 op de Duitse steden- quizz afstemmen Zondagavond zijn het „Een kwar. tje per seconde" (Ned) en „Gianni Schicchi" (België en Duitsl.) die de voornaamste aandacht vragen. De laatstgenoemde musical speelt in Florence in het jaar 1299 en komt met een uitstekende rolbezetting voor de t.v.-earnera's. Dinsdag als hoofdfilm in ons land „The long arm", in België „Vrienden voor het leven". Duitsland presenteert „Mu- sik für Millionen". Woensdag moet u beslist vrijhou den voor het bezoek van Cruys Voorbergh aan Madame Tussauds wassenbeeldenmuseum te Londen i20.50 uur). De Vlamingen worden zo lang bezig gehouden door Maya Bouma. Donderdag als kijkspelen „Twee dames vuren" van Christi- aan Bock (Neden „Elisabeth van Engeland" (Duitsl.) van Ferd. Bruckner, een historisch spel uit de tijd van koningin Elisabeth I (bastaard dochter van Hendrik VIII) en de 400 jaar geleden gebo ren Francis Bacon, de vader van de moderne wetenschap. Nederland schenkt 130.000 dollar voor Kongo DEN HAAG 12-1. Naar verno men wordt heeft de Nederlandse reuring besloten als eerste bijdra ge 130.000 dollar te schenken aan het noodfonds Kongo der Verenig de Naties. Nederland had zich des lij ds bereid verklaard, dit fonds te steunen mits andere landen over eenkomstig zouden handelen. Deze nebben tot nu toe 12,5 miljoen dol lar bijgedragen Het fonds, dat 100 miljoen dollar nodig heef* en dient cm de economie in Kongo op gang te houden bestaat uit vrijwillige bijdragen op basis van een verdeel sleutel. BOSKOOP. De N V. Mulders fa briek van rollend materieel te Bos koop hoeft een opdracht van de jirma Krupp in Duitsland gekregen op het gebied van truckmixers. De waarde van deze exportopdracht is twee miljoen gulden. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 10. „Ach ja, die goeie ouwe tijd, toen elke edelman nog een rid der was", zucht Sir John weemoedig. Hij neemt een flinke slok wijn en kijkt Aram peinzend aan. „Maar denk niet, dat er geen romantiek meer te vinden is, vriend", zegt hij op gedempte toon. „Hier, op ditzelfde eiland, leeft zelfs nog een draak...." Aram glimlacht ongelovig. „Aha, u twijfelt aan mijn woorden?", zegt Sir John fel. „Mijnheer, ik vertrek vandaag nog naar het noorden, naar Schotland. Daar, in een van de Schotse meren, moet een reusachtig monster levenen ik, Sir John Appleblossom, heb een expeditie uitgerust om, in navolging van de grote Sint Joris, deze draak te bestrijden! Ais u lust hebt om mee te gaan, hier is mijn hand!" Aram is even verbluft door dit plotselinge voorstel. Dan grijpt hij glimlachend de uitgestoken hand. „Akkoord", zegt hij, „de kans om een echte draak te zien mag ik niet laten voorbijgaan!" „Prachtig!" juicht Sir John opgetogen. „Kom vanmiddag om twaalf uur bij de kegelzaal! En nu moet ik gaan, ik heb nog veel te regelen!" Nauwelijks is hij de deur uit of Agua ligt zijn hoofd op. „En ik ga niet mee", zegt hij kortaf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5