Alle artikelen „Eenheidswet" door Volks-vertegenwoordigers goedgekeurd DE ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. VRIJDAG 13 JANUARI 1961 117e Jaargang e No. 18905 ZIERlkZEESOTSSNIEllWSBOBE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee,-Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 HEDENMIDDAG EINDSTEMMING Socialistisch protest tegen optreden rijkswacht BRUSSEL, 12-1. De Belgische kamer van volksvertegenwoordi gers heeft donderdagavond de laat ste van de 133 artikelen van de „Eenheidswet" goedgekeurd. De eindstemming over het gehele wetsontwerp zal vr(J dagmiddag worden gehouden De voorzitter van de Belgische socialistische partij, het kamerlid Collard, zal voor de eindstemming een verklaring afleggen en een aantal vragen aan de regeringstel len. Aanvankelijk eiste de socia listische leider, dat met de eind stemming zou worden gewacht tot minister-president Eyskens weer in staat zou zijn de kamerdebatten bij te wonen. Donderdagavond werd echter vernomen, dat prof. Eyskens minstens drie tot vier da gen volledige rust moet nemen. De ongesteldheid van de Belgische regeringsleider, die twee jaar ge leden een lichte hartaanval heeft gehad, werd niet ernstig genoemd. De vragen zijn thans door Col lard schriftelijk ingediend. Indien premier Eyskens vrijdag niet in de kamer zal zijn - en dat is vrijwel zeker - dan zal het antwoord na mens hem worden medegedeeld door vice-premier Lefebvre. Aan de kamerzitting van vrijdag gaat de vergadering van de Waalse socialistische mandatarissen in Na men vooraf. In politieke kringen wordt aan deze bijeenkomst voor het verdere verloop van de stakin gen in België een grote betekenis toegekend. Voortzetting staking De Waalse afdelingen van het Algemeen Belgisch Vakverbond hebben donderdag besloten tot voortzetting van de staking. De Luikse stakingsleider Renard, ad junct secretaris-generaal van het A.B.V.V., woonde deze vergadering bij. Ook afgevaardigden van de Waalse vleugel van de B.S.P. wa ren bij deze bespreking aanwezig. De Waalse socialistische vakbond heeft donderdag besloten voorbe reidingen te treffen voor het stop zotten van de onderhoudswerken in de Borinage. Er werden richt lijnen opgesteld voor de uitvoering daarvan. Een dergelijk besluit werd eerder deze week voor de Luikse Industrie genomen. Data zijn echter niet bekendgemaakt. Protesten Het Belgische socialistische ka merlid Gallly, heeft donderdag middag de Belgische regering er van beschuldigd „een plan te heb ben opgesteld om de overgebleven punten van verzet In België klein te krijgen". Hij zeide dit naar aan leiding van incidenten, die donder- middag in Charleroi - zijn woon plaats - zijn ontstaan tussen sta kers en rijkswachters. De socia listische afgevaardigde vroeg de minister van binnenlandse zaken, Lefebvre, die het bestaan van een dergelijk plan ten stelligste ont kende, „onmiddellijk in te grijpen om een drama in Charleroi te voor komen". Volgens ln Brussel ontvangen berichten zijn in deze stad donder dagmiddag de incidenten begonnen na een bijeenkomst van de socia listische vakbond van overheids personeel. De stakers wilden na de vergadering een stoet vormen, het geen echter door de rijkswacht werd verhinderd. Hierbij werd ge bruik gemaakt van twee water kanonnen. Een afdeling bereden rijkswacht voerde een charge uit. Een deel van de stakers vluchtte naar het gebouw van de socialisti sche beweging, dat hierop gedu rende een uur door de rijkswacht werd bewaakt. Uit de ramen wer den voetzoekers geworpen, 'terwijl de rijkswachters werden uitge jouwd. Tegen zes uur donderdag avond waren de toegangswegen tot het plein, waar het gebouw staat, door de rijkswacht afgesloten. De stakers bevonden zich toen nog steeds ln het gebouw en op de trottoir». OFFENSIEF VAN LOEMOEMBA-TROEPEN TEGEN EVENAAR-PROVINCIE? LEOPOLDSTAD, 12-1. Volgens welingelichte kringen in Leopold stad staat een offensief voor de deur van Loemoemba-troepen uit Stanleystad tegen de Evenaar-pro vincie. Om dit offensief te keren zijn versterkingen van kolonel Mo- boetoe donderdagochtend vroeg van het vliegveld van Leopoldstad naar Lisala in Evenaar-provincie vertrokken. Lisala ligt aan de rivier de Kon go, 150 km. van de grens van oost provincie In Lisela zijn parachutis ten van de V.A.R., die deel uitma ken van de V.N.-strijdmacht, ge legerd. De woordvoerder van de V.N. heeft donderdag verklaard, dat volgens een te Leopoldstad ont vangen rapport, concentraties van troepen uit Stanleystad zijn waar- Prinses Astrid van Noorwegen gehuwd Voorjaarskerk in winterse omgeving ASKER, 12-1. De Noorse prinses Astrid Is donderdag na het invallen Tan de duisternis te Asker, 30 km van Oslo, gehuwd met de zaken man Johan Martin Ferner. De plechtigheid ln het kerkje van rode bakstenen begon om vijf uur 's middags. Er was geen konink lijke stoet wegens het winterweer. Hoe winters het weer buiten ook was, in de kerk leek het wel voor jaar door de vele roze en witte bloemen en het vele groen. Het grootste deel van de dag sneeuwde het licht maar een groot aantal mensen had zich desondanks opgesteld langs de weg die prinses Astrid zou gaan van het buiten van haar vader, koning Olav V van Noorwegen ,te Skaugum naar het dorpskerkje van Asker. Twintig minuten voor het begin van de plechtigheid hadden alle gasten, onder wie ruim tien prin sen en prinsessen uit verscheidene landen ,al plaats genomen in de bruine kerkbanken. GROTE BRAND IN LEERDAM LEERDAM, 12-1. Donderdag avond om ongeveer half twaalf is brand uitgebroken in een opslag plaats van levensmiddelen in Leer dam. De opslagplaats, een houten gebouw van plus minus 70 meter lang met een geteerd dak brandde ln korte tijd als een fakkel. De brandweer uit Leerdam, die is uit gerukt met drie brandweerwagens moest zich beperken tot het be schermen van de belendende per celen De schade aan de levensmid- delenvoorraad bedraagt zeker 200 duizend gulden. Ook twee vracht wagens, die in de loods stonden, zijn opgebrand. Het bedrijf is te gen brandschade verzekerd. Koning Olav begeleidde zijn dochter die geleed was in een trouwjapon zonder sleep en een halflange sluier, naar een van de twee speciale zetels links van de kansel. Achter haar zaten haar broer en zuster, kroonprins Harald en prinses Ragnhild, en de echtge noot van laatstgenoemde, de reder Erling Lorentzen. Aan de andere 2ijde zat de bruidegom met diens vader, moeder, broer en zuster. De dienst werd geleid door de Luthers'e bisschop Arne Fjellbu. ZAKGELD VOOR INVALIDENWAGEN HENGELO, 12-1. Ruim f 2O0,— aan centen, stuivers, dubbeltjes, kwartjes en guldens rolden in het politiebureau te Hengelo uit een grote glazen spaarpot die daaar in december was neergezet. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft de Hengelose politie rond de jaarwisseling onder de jeugd een actie gehouden om het zakgeld niet uit te geven voor het kopen van vuurwerk, maar het te be stemmen voor een goed doel, na melijk het kopen van een invalide wagen voor een stadgenoot. Dit maal is de wagen bestemd voor de 25-jarige Jan Stam. De politie hoopt ,dat enkele goe de gevers het ontbrekende geld, nogmaals f 200,zullen schenken opdat Jan Stam spoedig eens naar zijn vader kan rijden, die In het ziekenhuis ligt. DEW HAAG. „De emigratie is in het vorige jaar, vergeleken met 1959, met 10 procent afgenomen. Het aantal aanmeldingen daalde met ruim 22 procent", aldus de re geringscommissaris voor de emi gratie, mr. I. B. W. Haveman, van ochtend ln zUn nieuwjaarsrede voor het emigratiebestuur. genomen aan de grens Tan de provincie-Evenaar. Volgens andere berichten zouden troepen, die ach ter Loemoemba staan, reeds in de provincie-Evenaar doorgedrongen zijn. De woordvoerder van de V.N. zei, dat twee vliegtuigen met troe pen van kolonel Moboetoe naai Lisala zijn vertrokken. Maar van gewoonlijk welingelichte zijde is vernomen, dat zeven vliegtuigen van het vliegveld Ndjili zijn opge stegen om versterkingen te bren gen naar de grens van de provin-. cie-Evenaar. Kennedy wil „sterke" Amerikanen PITTSBURGH, 13-1 John Ken nedy, de nieuwe Amerikaanse pre sident, zal over drie maanden een nieuw project lanceren ter bevor dering van het gymnastiekonder wijs, zo heeft Kennedy's broer, die zoals bekend tot minister van jus titie is benoemd, woensdagavond in Pittsburgh bekend gemaakt. De nieuwe president wil dat alle schoolkinderen sport gaan beoefe nen. Enige tijd geleden heeft een internationale organisatie een rap port uitgebracht, waarin onder meer gezegd wordt dat het licha melijke uithoudingsvermogen van de jeugdige Amerikanen ver bene den dat van de kinderen in andere landen blijft. Kritiek op prinses Margaret MANCHESTER, 12-1. Lord Al- trincham, die bekend staat om zijn kritiek op het Britse vorstenhuis, heeft donderdag in „The Guardian" zijn misnoegen geuit over prinses Margaret en koninginmoeder Eli zabeth. Aanleiding hiertoe was de oproep van laatstgenoemde tot de pers om prinses Margaret en haar echtgenoot tijdens hun particuliere bezoek aan Ierland met rust te laten. Als de prinses geen publiciteit wenst, kan zij altijd haar titel en het daarbij behorende salaris op geven, aldus lord Altrincham. Ove rigens was hij van oordeel, dat de prinses zelf haar strijd moet strij den, met de hulp van haar echt genoot en niet met die van haar moeder. „Het is geen kind meer", aldus de lord. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Malaga is vernomen, dat in de afgelopen 24 uur veertig per sonen zijn gearresteerd die be schuldigd worder. van het versprei den van propaganda tegen de rege ring. Vier van hen zouden vlug schriften op muren geplakt hebben. Tuindorp Oostzaan bij Amsterdam: twee beelden, met precies een jaar tussenruimte genomen. Het ene beeld is er een van kinderen die zich in een gure kou trachten te vermaken op het ijs van het ondergelopen land - het andere beeld is een fel contrast met het eerste, zowel in omstandigheden als sfeer. DE „STATE OF THE UNION" Laatste jaarlijkse boodschap van Eisenhower aan de natie WASHINGTON, 12-1. In een ge meenschappelijke zitting van de Amerikaanse Senaat en het Hui» van Afgevaardigden is donderdag de jaarlijkse boodschap van de president aan de natie, de zgn. „State of the Union" voorgelezen. Het was Eisenhower's laatste „State of the Union". Op 20 janu ari aanvaardt president Kennedy rijn ambt en de „State of the Uni on" was voornamelijk een over zicht van de ontwikkelingen van de laatste acht jaar. Er worden geen wetsvoorstellen in gedaan, en Eisenhower las de „State of the Union" zelf niet voor Hij zal zich dinsdag 18 januari (2.30 uur Ned. tijd) met een afscheidsboodschap tot het Amerikaanse volk richten. Eisenhower verklaarde dat de afgelopen acht jaar vorderingen zijn gemaakt op het gebied van de buitenlandse politiek en defensie, op financieel en economisch ter rein en dat in de Verenigde Staten zelf belangrijke programma's zijn uitgevoerd. Zoals bekend heeft Kennedy gedurende de verkiezings campagne voortdurend gezegd dat het aanzien van de Verenigde Sta ten in het buitenland is verminderd. Doelstellingen „Wij zijn onze verplichtingen om bepaalde doelstellingen te verwe zenlijken nagekomen. Daartoe be horen, zoals acht jaar geleden reeds gezegd: vergroting van de wederzijdse veiligheid, ontwikke ling van de werelhandel het be ëindigen van de vijandelijkheden in Twintig doden bij grondverschuiving DJAKARTA, 12-1. Bij een grond verschuiving tussen Bandung en Bandjar in west-Java die een rail verbinding over een grote lengte wegvaagde, zijn maandag minstens twintig personen om het leven ge komen De doden waren passagiers in een trein, die tot stilstand werd gedwongen aan de rand van een ra vijn, dat door voorgaande grond verschuivingen was vergroot. Een aantal mensen verliet de trein en aanvaardde de terugtocht over de spoorlijn. Toen ze net onderweg waren werden ze bedolven door een nieuw» aardverschuiving. Korea, de vorming van een krach tige afschrikwekkende macht, het in bedwang houden van de infla tie-dreiging. vermindering van de belastingdruk, het opstellen van een effectief programma voor bin nenlandse veiligheid, ontwikkeling en instandhouding van onze na tuurlijke hulpbronnen, het 'beper ken van de staatsbemoeienis met de landbouw, verbetering van de diensten van het ministerie van ar beid en het beschermen van de burgerlijke en sociale rechten". VENLO. Het zes-jarig jongetje B. J. W. H. uit Velden is in zijn woonplaats door een auto overre den en kort na dit ongeval ter plaatse overleden. Het kind stak onverwacht» de rijksstraatweg over. Leeuw op schoot ARNHEM, 12-1. V/ilma, de eerste telg van een jonge leeuwin in Burgers Dieren park in Arnhem, die door de moeder verstoten werd, groeit ten huize van de fa milie Verschuuren in de Gelderse hoofdstad, waar het jonge die door de die renparkdirecteur, mr. van Hooff, werd ondergebracht, voorspoedig op. Insiders hielden het niet voor mo gelijk dat een leeuwejong in Leven kan worden gehou den in afwezigheid van het moederdier. Met warme melk en zo meer heeft men ten huize van de familie Verschuuren het tot dusver weten te klaren: d,e leeu webaby groeit nu voorspoe dig op. Wilma heeft haar hok in de huiskamer en speelt regelmatig met de hond. De leeuw,ewelp kan vanzelfsprekend niet altijd ten huize van de familie Verschuuren blijven. Maar naar het zich laat aanzien kan het toch nog wel even duren, eer de o,erwoudin- stincten de overhand nemen op de gevoelens van Hol landse huiselijkheid, die Wilma zich tot dusver heeft eigen gemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'» Men opent Yet hart van an- I deren wanneer men zijn eigen hart opent. Strenge straf voor dierenbeul DORDRECHT 12-7. De 19-jarige los arbeider W. Z uit Dordrecht, heeft zich voor de politierechter moeten verantwoorden, omdat hij een kraanvogel zo had geschopt, dat een der poten op twee plaatsen gebroken was en het dier daardoor moest worden afgemaakt. De offi cier sprak over een „walgelijke" daad en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De politierech ter veroordeelde Z. tot drie maan den gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De werktijdverkorting voor overheidspersoneel DEN BLAAG, 12-1. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de ooileges van b. en w. een circu laire gericht met betrekking tot de invoering van de arbeidst(jdver korting en de vyfdaagse werkweek bij het rjjksoverheidspersoneel. De regering wenst te dezer zake voor haar eigen personeel dezelfde gedragslijn te volgen, als door haar is voorgehouden aan het vrije be drijf, te weten een voorzichtige etappegewijze invoering, waarbij- voor 1961 volstaan wordt met een invoering van de vijfdaagse werk week, die in totaal over geheel 1961 in het algemeen niet meer dan één uur arbeidstijdverkorting per week zal opleveren. Het wordt door de regering van bijzonder veel belang geacht, dat de in deze circulaire uitgestippelde gedragslijn zoveel mogelijk wordt nagevolgd door de lagere organen. Deze gedragslijn houdt in het bij zonder in: a. Dat met de vijfdaagse werk week door arbeidstijdverkorting en werktijdverschuiving, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, niet vóór 1 mei 1961 een begin wordt gemaakt; b. Dat slechts dan de volledige vijfdaagse werkweek vóór 1 mei 1962 (maar niet vóór 1 mei 1961) kan worden ingevoerd, indien de situatie op de arbeidsmarkt dit noodzakelijk maakt. Franse bommen op Tunesisch gebied TUNIS, 13-1. Tunesische autori teiten hebben donderdagavond meegedeeld dat twee Franse bom menwerpers woensdag vanuit Al- gerië het Tunesische luchtruim zijn binnengevlogen en bommen heb ben laten vallen ln het gebied van Thala, waardoor schade werd aan gericht. In hetzelfde gebied opende Fran se artillerie het vuur. Er werden ongeveer vijfentwintig granaten afgevuurd. Volgens de autoriteiten zijn er geen doden of gewonden. Italiaanse ruimteraket ROME, 12-1. In het noordwesten van het land is donderdag de eer ste Italiaanse ruimteraket gelan ceerd. Officieel zijn nog geen bij zonderheden bekendgemaakt, maar van niet-officiële zijde verluidt, dat het een tweetraps raket was, die een hoogte van 170 km. heeft bereikt. Voor experimentele doel einden heeft het projectiel een na- triumwolk uitgestoten, die op gro te afstand zichtbaar was. Valse rijksdaalders VALKENSWAARD, 12-1. De ge meentepolitie van Valkenswaard heeft de 17-jarige D. uit Eindho ven gearresteerd wegens het ver vaardigen van valse biljetten van 2.50 gulden. Een behoorlijke hoe veelheid van deze biljetten, die eer goed op de echte biljetten lij ken, maar alleen iets lichter van kleur zijn, kon in beslag worden genomen. De muntbiljetten werden vervaardigd in Eindhoven en zou den alleen nog maar in België in omloop zijn gebracht. De 23.232 ton grote Griekse tankboot „Kissavos" verkeert ten noordoosten van Curagao in moei lijkheden. Er heeft zich een ont ploffing aan boord voorgedaan. Het grootste deel van de beman ning is in de boten gegaan. Het Israëlische motorschip „Dagan" heeft twee sloepen met 29 man opgepikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1