Luikse stakers besluiten tot stilleggen van onderhoudswerken DE ZIERIKZEESCHE COURANT De stakingen in België Taart voor Noors-bruidspaar ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. DONDERDAG 12 JANUARI 1961 117® Jaargang No. 18904 l ER KZEESCHEHN EUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 1), Zierikzee, Postbus no. 1, iel. 01)10-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gevaren voor hoogovens en mijnen BRUSSEL, 11-1. Het socialistische blad „La Wallonië" meldt woens dag, dat de Lnikse afdeling van het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft besloten tot het stilleggen van de onderhoudswerken in de zware industrie. Dit hcudt onder meer in, dat de vuren in de hoogovens niet meer worden onderhouden en het gevaar ontstaat dat de mynen onder water lopen. Volgens het blad Is derq beslis sing dinsdag op een gewestelijk congres van het AB.VV., waaraan ook werd deelgenomen door afge vaardigden uit Hoei en Borgwoim, genomen. Het congres nam een mo tie aan, waarin het wachtwoord „volledige al&qmene staking" wordt oevestigd. De adjunct secretaris-generaal van het A.B.V V., A. Renard, riep tijdens dit congres op tot het ver mijden van slachtoffers tijdens de verdere stakingsacties. „Wij moe ten. ons niet bloot stellen aan de n^pressie van de politie", zeide hij volgens „La Wallonië". „Wij zullen stand houden tot het uiterste", voegde hij hier aan toe.. „De sfeer is beter dan op 24 december Van politieke zij cq is het definitieve woord nog niet gesproken". Geen datum Uit de berichten in het blad blijkt niet, of een datum voor de uitvoeiing van het besluit is vast gesteld. Renard vroeg de maatregel zo uit te voeren, dat de arbeiders „er niet door worden getroffen". In Brussel heeft minister van der Schueien van economische zaken oinsdag medegedeeld, dat de Bel gische regering alle maatregelen heeft genomen om de projecten, die door het stilleggen van onderhouds werken zouden worden getroffen, te beschermen. Algemeen wordt aangenomen, dat militairen zullen worden ingevet indien het zo ver komt. Druk politiek overleg In Brussel Na het verrassende initiatief van de socialistische oud-pre mier van Acker in de Belgi sche Kamer van Volksverte genwoordigers van dinsdag avond is de ontspanning op politlqk vlak woensdag in Brussel tot uiting gekomen- door druk overleg tussen de Belgische minister-president, prof. Eyskens, en leiders van de socialistische partij en tussen de leiders van dq drie voor naamste politieke partijen. Uit de snelheid, waarmee woens dag de volksvertegenwoordigers de artikelen van dq ..eenheidswet" af- nandelden, wordt afgeleid, dat thans het eerste doel is de parle mentaire behandeling 'zo veel mo- tiqlijk te bespoedigen. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht, dat de Kamer reeds donderdag alle 133 artikelen zal hebben besproken en tot de eindstemming zal kunnen ovqrgaan De socialistische fractie heeft ook woensdag in volmaakte rust aan de debatten deelgenomen. Met uitzondering van het mede op voorstel van de socialist van Acker gewijzigde artikel stemden zij te gen alle oncqrdelen van het ont werp Dat een zo snel mogelijke afdoe ning van het wetsontwerp het eer ste doel is wordt ook afgeleid uit dq verklaring van de voorzitter van de liberale partij, de heer Motz. Hij zei na een kort gesprek tussen de leiders van de drie na- DE HONGERSNOOD IN ZUID-KASAI Mensen te zwak voor bebouwen van het land ROME, 11-1. Noï vijf deskundl- gen van do, V.N -organisatie voor voedsel en landbouw (F.A.Ogaan naar Kongo om hun diensten te be wijzen bij het bestrijden van de hongersnood, waarvan oen 300.000 Baloeba-vluchtelingen in Zuid-Ka- sal het slachtoffer zijn. Zij zullen helpen bij de verde ling van het dringend' benodigde voedsel en zaaigoed en het vervoer van levensmiddelen, welke door re geringen zijn geschonken of met geld van de F.A.O.-leden zijn ge kocht Zij zullen er verder op toe zien dat qr voor 7 februari wordt gezaaid voor de zomeroogst. Een der moeilijkheden is dat de vluch telingen na de lange periode van vcqdselgebrek l'e zwak zijn om de noodzakelijke werkzaamheden voor het bebouwen van het land te ver richten. Er zijn reeds drie F.A.O.-functio- narissen in Kongo. Begin februari wordt een- schip met de eerste 1.500 van co, 6.000 t.on mais die de V.S. hebben ge schonken-, in Matadi verwacht. tionale politieke partijen, dat ge- ueelteüjk door minister-president Eyskens weid bijgewoond: „Wij zullen een n.'quwe ontmoeting heb- oen nadat de Kamer over de een heidswet heeft gestemd". In Oslo zijn de voorbereidingen voor het huwelijk van prinses Astrid met Johan Martin Ferner gisteren voltooid. - Bakker Arne Thormotsen legt hier de laatste hand aan de enorme taart voor het bruidspaar. Russen willen België beheer ontzeggen over Roeanda-Oeroendi MOSKOU, 11-1. De Russen wil len dat België het beheer over Roeanda-Oeroendi wordt ontno men. De eis van de Russische rege ring, die in een. woensdag door Tass uitgegeven verklaring was vervat, komt na een actie van de trcupen van Möboetoe, die bij een aanval op strijdkrachten, die de zijde van Loemoemba gekozen heb ben, van het grondgebied van Roe anda-Oeroendi gebruik gemaakt zouden hebben. In cc) verklaring wordt gezegd, dat de Russische regering het nood zakelijk acht, dat België alle rech ten. op en macht over Roeanda- Oeroendi ontnomen wordt en dat dit Afrikaanse gebied onmiddellijk onafhankelijk wordt. Eq Russen willen voorts dat Bel gië op staande voet de door de vei ligheidsraad genomen besluiten uit voert en zijn ti oepen en burgerper soneel „onverwijld" uit Kongo te- rugtujjkt en dat de V.N. maatrege len ne'emt ter verbetering van de toestand in Kongo. Deze maatrege len moeten dan in overeenstem ming zijn met de aanbevelingen die op de Afrikaanse conferentie te Casablanca zijn gedaan. DE BRUG OVER HET HARINGVLIET DEN HAAG, 11-1. Op 7 maart zal in de technische school in Midc'ql- harnis door de N.V. Brugvei bin ding worden aanbesteed het maken van een basculekelder en de onder bouw voor dq brug over het Ha ringvliet bij Numansdorp. Zoals bekend is werd in 1960 tussen de staat en de N.V. Brugvej binding Haringvliet een overeenkomst be treffende c'q bouw van de brug on dertekend De uitwerking van de plannen werd daarna met spoed door Rijkswaterstaat ter hand ge nomen. Deze voorbereidendq werk zaamheden zijn nu - slechts zes maanden na de totstandkoming van de overeenkomst - voltooid. Vandaag huwt prinses Astrid van Noorwegen OSLO, 12-1. Koning Olav V van Noorwegen zal vandaag (donder dag) na het invallen van de duis ternis zijn dochter Astrid naar een landelijk, rood bakstenen kerkje in het ti sneeuwde Asker begeleiden, waar de prinses in het huwelijk zal treden met de Noorse zakenman Johan Martin Ferner. Na de huwe lijksplechtigheid gaat de huwelijks stoet van tweehonderd personen, naar het buiten van de koning te Skaugum voor het traditionele hu welijksdiner. Talrijke koninklijke gasten kwa men woensdag reeds in de Noorse hoofdstad aan om het huwqlijk in het dorpskerkje, dertig kilometer van Oslo bij te wonen. Talrijke Nor enwaren op de been om de ko ninklijke bezoekers te begroeten. Spionage in Engeland LONDEN, 11-1. Volgens berich ten in de Engelse pers wordt thans door het gqhele Britse gemenebest opgetreden tegen een uitgebreide internationale spionage-organisatie die haar basis in Warschau heeft. De Britse inlichtingendienst heeft c'q regeringen van Australië, Nieuw Zeeland en andere landen gewaar schuwd voor het binnendringen van agenten van deze organisatie die zich als immigranten voordoen. Deze mensen zouden van valse pas sen gebruik maken om op vloot-, legqr- en luchtmachtbases te kun nen spioneren. Mf.- ndag 16 januari is het de grote dag, dat de zilveren rijksdaalders - de nieuwe - weer in ons land in omloop zullen worden gebracht. Op de Rijksmunt in Utrecht wordt al lange tijd onder hoogspanning ge werkt om de benodigde muntstukken te vervaardigenOnze fotograaf, die er een kijkje nam, maakte deze vier stadia van de zilveren rijks- daalder-in-wording. - Boven links het gieten van de baren zilver, die (foto rechts boven) in de wals tot de vereiste dikte worden geplet. De staven gaan dan de ponsmachine in (foto links onder) waarna de schij ven zilver in een andere machine „geslagen" worden tot de eigenlijke rijksdaalders (foto rechts onder). DIT JAAR WORDT BEGIN GEMAAKT MET DE BOUW VAN DE COENTUNNEL Bouw U-tunnel door de gemeente Amsterdam DEN HAAG, 10-1. Naar aanlei ding van zijn begroting schrijft mi nister Korthal» aan de Tweede Kamer: „De minister is van oordeel, dat sedert de beslissing van de rege ring, dat met dq bouw van de Coen- tunnel een aanvang zal worden ge maakt, niet meer van een contro verse ten aanzien van de prioriteit Coentunnel versus IJtunnel kan worden gesproken. Het is de bedoeling van de re gering, dat dit jaar met de bouw van de Coentunnel een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de ge meente Amsterdam binnen afzien bare t(jd de bouw van de IJ-tunnel weder ter hand zal kunnen nemen. De gemeente Rotterdam treft vooibqreidingen voor de bouw van de Willemstunnel, die de Willems brug zal moeten vervangen. De brug bij Brienenoord zal zon der twijfel aan het oeververkeqr te Rotterdam verlichting geven, doch het daar thans reeds bestaande ceverv»?irbindingsprobleem niet op kunnen lossen. In onderzoek is dan ook de mogelijkheid om aan een vervroegde bouw van de Vlaardin. ger tunnel (Bemluxiunnei) als tol- tunnel in h'et belang van het sireekverkeer medewerking te ver lenen. NIEUWE RUSSISCHE GRAANSCHUUR Noord-Kazakstan zo groot als Engeland en Duitsland samen De eerste secretaris van de com munistische party van „het gebied van de maagdelijke landen", Soko- lof, heeft gezegd dat Noord-Kazak stan de belangrijkste graanschuur van de Sowjet-Unie zal worden, aldus meldt Tass. („Het gebied van de maagdelijke landen" is een nieuwe administratieve en econo mische eenheid In het noorden van Kazakstan). Sokolof zei dat dit jaar In zijn gebied, dat even groot is als Groot- Brittannië en West-Duitsland sa men en waar 2.7 miljoen mensen wonen, de graanoogst acht miljoen ton zal bedragen. Minister-president Poljanski van de Russische Federatie, de grootste deelstaat van de Sowjet-Unie, heeft aangekondigd dat de leiding van de DEN HAAG. Als opvolger van wijlen drs. C. P. Hazenbosch in de A.R -fractie der Tweede Kamer komt het eerst in aanmerking de heer J. A. van Bennekom te Mid- c'i-Jbui g. Hij is directeur van een kweekschool. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aan het goede geloven alleen zij, die het in toepassing bren- yen. j| Gaat „Veronica" naar Engeland uitzenden? AMSTERDAM, 11-1. De leiding van de commerciële radiozender Veronica heeft medegedeeld dat 1 maart a.s. de streefdatum is voor het tqgin van de eind verleden jaar aangekondigde reclame-uitzendin gen naar Engeland'. Begonnen zal worden met uitzendingen op de 192 meter van middernacht tot drie uur (Ned. tijd), als de B.B.C en de l.v. uit c'q lucht zijn. Later wil men de zendtijd uitbreiden van 's mor gens zeven tot één uur. Veronica is in contact getreden met een bu reau voor radio- en filmreclame in Londen. Jacht vergaat bij Marokkaanse kust 43 mensen verdronken TANGER, 11-1. Bij de noord- Marokkaanse kust is woensdagoch tend vroeg een jacht vergaan waar door, naar men aanneemt, ongqveer 43 mensen om het leven zijn geko men. Slechts drie Spaanse beman ningsleden - de gezagvoerder, de machinist en een matroos - werden gered. Volgens dq overlevenden, die in uitgeputte toestand door een Spaanse treiler werden opgepikt, was het 27 ton metende jacht „Piscet" dat eigendom was van een inwoner van Gibraltar maar gerq- gistreerd was in Honduras, dins dag uit de noord-Marokkaanse stad Mixmelilla naar Gibraltar vertrok ken. De bemanning bestond uit zes Spanjaarden en de passagiers wa ren, naar verluidt, qen veertigtal Marokkaanse Joden, voor het me rendeel vrouwen en kinderen, die van Gibraltar zouden doorreizen naar Israël. landbouw in de Sowjet-Unie een ingrijpende wijziging zal onder gaan om te trachten de voedsel voorziening van het land te ver beteren. Het ministerie van Land bouw zal tot taak krijgen de we tenschappelijke ontwikkelingen te coördineren en ze in te voeren op de boerenbedrijven. Actie Rode Kruis voor Kongo I DEN HAAG, 11-1. In aan- •j« sluiting op een actie, die •ji het Nederlandse Jeugd Rode Kruis thans voert voor het X inzamelen van blikjes melk X ten behoeve van de Kongo- lese kinderen in Kasai, be- »j. sloot het hoofdbestuur van tjt het Nederlandsche Roode X Kruis zijn speciale giro- nummer 7 7 7 open te stel- len voor hen die een btf- Ij* drage willen storten ter be- X stryding van de honger- *j* X snood in Kongo. Het Neder- X landsche Roode Kruis zal, •j* in overleg met het Interna- X X tionale Rode Kruis in Ge- X nève, er voor zorgen, dat de binnengekomen gelden zo spoedig mogelijk op de <j. juiste wijze worden aange- X wend. !i! DEN HAAG. Tq teraardebestel ling van het Tweede Kamerlid de heer C. P. Hazenbosch, die dins dag bij een auto-ongeval in de Ar dennen om het leven is gekomen, zal 2aterdag om 15 uur plaats vin den oP de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven. De Amerikaanse technische prestaties NOG GEEN MENS DE RUIMTE IN PALM BEACH, 11-1. De „ruim- tegroep" van de aanstaande Ame rikaanse president, Kennedy, heeft deze woensdag als haar mening ge geven dat het zeer onwaarschijn lijk Is dat de Verenigde Staten het eerste land zullen zijn dat een man in een baan om de aarde zal bren gen. Deze groep deskundigen, die on der leiding staat van dr. Wiesner, heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten niet alleen een achterstand hebben in de wedstrijd om het eerst een man in de ruimte te brengen, maar ook bij de ontwikkeling van militaire raketten en supersone verkeersvliegtuigen. De Amerikaanse wetenschappe lijke prestaties zijn indrukwekkend maar vergeleken met wat de Rus sen hebben gedaan, niet indruk wekkend genoeg, aldus dr. Wiesner, die Kennedy's speciale assistent voor wetenschappelijke vraagstuk ken in de nieuwe regering zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1