tfx bvpvp&kM&jt SUNIL SPIONNE IN PLASTIC zierikzeesche nieuwsbode dinsdag io januari i96i No. 18903 000 jaar Sint Bernhard STAD EN PROVINCIE Beelden uit zelfstandig Dreischor marktberichten SUNIL WAST STRALEND WIT korte berichten uit het binnenland 1 Bijna 1000 jaar verrlchtten^monnlken hun menslievende arbeid Duizend jaar geleden is op de i Sint Bernhard aan de Zwitsers- Italiaanse grens het beroemde i klooster gesticht, dat een onderdak zou verschaffen aan de monniken die de zorg op zich zouden nemen voor de reizigers die deze pas moes ten passeren. De Zuyitserse Alpen hebben door de eeuwen heen een lastig obstakel gevormd voor het verkeer tussen noord- en zuid-Europa. Wel liepen er reeds sinds mensenheugenis smalle bergpaden waarover men het liefelijke zuidelijke land kon bereiken, maar een dergelijke tocht bleek voor mens en dier toch niet van gevaren ontbloot. Rovers en de u;aeste natuur waren veelal oor zaak, dat velen de zonnige dalen van het zuiden nimmer zagen. Eén van de voornaamste verbin dingswegen tussen Zwitserland en Italië voerde van oudsher over de Mont Jovis of Berg van Jupiter, een van de hoogste en grimmigste rotsmassieven van de Alpen en hier was het, dat omstreeks 961 Bern hard van Menthon een klooster stichtte op .een hoogte van ruim 2400 meter boven de zeespiegel. Nog steeds vinden wij dit klooster op deze berg. die tegenwoordig Sint Bernhard heet. 20.000 GASTEN PER JAAR. De monniken. di.e hier hun leven aan God wijdden en tevens zorg zouden dragen voor de reizigers, die via het smalle pad naar het noorden of zuiden trokken en hen van voedsel en onderdak voorza gen, hebben geen gemakkelijk leven gehad, want de temperaturen op deze hoogte en in deze grimmige woestenij zijn niet aantrekkelijk, 's Winters kan het er ongeveer der tig graden vriezen en 's zomers olijft het er nog heerlijk fris en wordt het meestal niet warmer dan ongeveer 16 graden boven nul. De kloosterlingen bleven voor een groot deel van het jaar geïso leerd van de buitenwereld, want de weg, die over de pas voert, is bijna driekwart deel van het jaar onbe gaanbaar. De sneeuw kan er soms meters hoog liggen en de monniken hadden de handen vol om de omge ving van het klooster sneeuwvrij te maken, zodat zij zich buiten enigszins konden bewegen. De inkomsten waren laag, want de hulp aan reizigers was kosteloos en men veronderstelde slechts daf de reiziger het godvruchtig werk naar vermogen met een gift in het offerblok zou belonen. In 1125 kre gen de monniken het recht op alle goederen, die door dode of levende reizigers werden achtergelaten, het geen ook geen ruime bron van in komsten mag worden geno>emd. Wanneer wij dan bezien, dat er veel reizigers van de door de klooster lingen geboden logeermogelijkheid gebruik maakten, soms wel tot tien. of twintigduizend per jaar, dan zal iedereen begrijpen, dat de monniken tenslotte genoodzaakt waren een kleine vergoeding voor kost en inwoning te vragen, aange zien zij anders niet in staat waren hun steunend werk voort te zetten. MENSENREDDERS. Het was reeds eeuwen gewoonte, dat de monniken er op uittrokken om verdwaalde of verongelukte reizigers op te sporen. Zij trotseer den hierbij d,e grootste gevaren, die de natuur in dit grimmige en on herbergzame gebied een mens in de weg kan leggen doch hun plicht ging voor alles. Door toeval kregen de monniken andere helpers in de vorm van hon den. Het klooster en de klooster lingen ondervonden dikwijls last van rovers en ongunstige elenien- ten langs de w,?g en daarom besloot men grote waakhonden aan te schaffen. Zo kwamen de later zo beroemde Sint-Bernhafds om streeks de helft van de zeventiende eeuw in het klooster. Waar zij oor spronkelijk vandaan kwamen is tiiet bekend, maar zij zijn de kloos terlingen van veel nut geweest. Reeds spoedig ontdekten de mon niken, dat deze dieren een heel fij ne neus hadden en zelfs in staat waren een verongelukte onder een sneeuwlaag te vinden. Hun waak- i.aak ging toen grotendeels over in een reddingstaak. De dieren voel den als het ware aan waar men zonder gevaar kon gaan en staan en op die manier leidden ze de red. ders zonder ongelukken naar de slachtoffers. Inmiddels is de moderne tech niek voort geschreden en er zijn tunnels gekomen, die de verbin ding aanmerkelijk verbeterd heb ben en de pas tot een verlaten oord hebben gemaakt, waardoor klooster en kloosterlingen niet meer kun nen werken in de vorm zoals zij dit nu duizend jaar hebben gedaan. Tegenwoordig is het klooster niet meer dan een bezienswaardigheid geworden. BURGH/HAAMSTEDE Mogelijke uitbreiding diepvrieskluizen Het is niet uitgesloten, dat in de nabije toekomst de Coöp. Diepvries Ver. „Burgh-Haamstede" gaat uit breiden Het succes is in de afge lopen jaren, zowel in Haamstede als in Burgh groot geweest. De huurders overtuigden hun kennissen niet-diepvriezers van de kwaliteit van het diepgevroren product, in vergelijking met de „weck" producten. Dit wil niet zeg gen dat weck-producten niet deu gen, in tegendeel, maar de bevro ren vlees, groente en fruitsoorten behouden hun vitamines. Daar de batterijen kluizen in Haamstede en Burgh geheel verhuurd zijn en er reeds een 8-tal personen op de wachtlijst staat, heeft het bestuur gedacht het publiek verder te pol sen of er nog meer animo bestaat voor deelname. Indien dit zo is zal aan de batterij te Haamstede een nieuw stuk bijgebouwd worden, die desnoods tot 32 kluizen kan worden uitgebreid. Na 1 februari zal een definitieve beslissing in de alg. vergadering worden genomen. WESTERSCHOUWEN Geslaagde bezoeken van b. en w. De eerste kennismaking te Re- nesse met het college van b. en w. van de gemeente Westerschouwen in het gemeentehuis kan uitste kend geslaagd worden genoemd. Naast het gemeentepersoneel gaven tal van vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen blijk van hun belangstelling. Talrijke vertegenwoordigers maakten van deze gelegenheid tevens gebruik om de belangen en wensen van hun verenigingen en instellingen te be pleiten Ook te Noordwelle en Se- rooskerke bestond er goede belang stelling voor het bezoek dat b. en w. van Westerschouwen aan deze plaatsen brachten. Ingezonden mededeling Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie KERKNIEUWS Ger. Gem in Nederland BRUINISSE. Woensdagavond 11 januari a.s.: dr. Steenblok Gouda. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Schoonhoven (vac. J. J. Moll): W. de Bruyn, Ermelo. Ger. Kerken Bedankt voor Schiedam (vac. K. J. Oomkes): C. Goemajis, Haarlem- Zuid. Ger. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke: Chr. van Dam. Rotterdam-Zuid en A. F. Honkoop, van wie eerstgenoemde is beroepen. SPORT SCHAKEN De „Zeeuwse Schaakbond" Door de „Zeeuwse Schaakbond" zijn de standen bekend gemaakt van de wedstrijden welke tot nu toe in de verschillende klassen zijn gespeeld In de le klas, waarin de schaakvereniging „Zierikzee" uit komt is de stand momenteel: 2 2 0 0 4 12% 3 1113 15% 3 1 1 1 3 11 110 0 2 9% 2 10 12 8% 10 0 10 4% 2 0 0 2 0 6% Middelburg I Zierikzee Vlissingen II** Terneuzen Goes Middelburg II Koudekerke twee afgebroken partijen die nog gearbitreerd moeten worden. -.iden mededeling 2 vendis andere gemeenten kreeg ook Dreischor na de ramp een fraai •igen Groene Kruis-gebouw, dat in 1958 officieel werd geopend. Hen interessante aanwinst voor Dreischor vormde het Dorpshuis, ot stand kwam dank zij parixkuli&r initiatief. Dreischor zag zijn molen behouden en hersteld. Een waardevol bezit: Aardappelen ROTTERDAM, 9-1. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers f 12 50-15' Bintje f 8-9,50. Voeraardappelen f 1-3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM. 9-1. Officieuze roteringen per 100 kg.: Consump- tie-tarwe, basis 17 pet vocht, vol gens monster, naar kwaliteit en schotpeicentage f 32,75 franco fa briek; Schot tarwe, mits gedroogd f 18-22. Voedergranen, kalm, nauwelijks prijshoudend, uitgezonderd gerst: Maalgerst, volgens monster f 21,50- 24,75; Kippegerst, volgens monster f 23,75-25,50; Haver, ongepunte, volgens monster f 18-21,75. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten, op monster f 26,50- 28,50, prima kwaliteiten tot f 35; Schokkers, op monster f 26,50-28,50, prima kwaliteiten tot f 32; Bruine bonen, boerenschoon op monster, goed gedroogd tot f 63. De Indonesische militaire atta ché te Bonn heeft zaterdag mede gedeeld. dat de overeenkomst tus sen Rusland en Indonesië voorziet in een wapenleverantie door Rus land aan Indonesië ter waarde van 300 400 miljoen dollar. DEN HAAG. Twee bouwvakar beiders die vorige week bij een be- drijfsongeluk in Den Haag ernstig werden gewond, zijn overleden. Dc 49-jarige timmerman K. J. van dei Spek uit de Van Beyerenstraat overleed tengevolge van een val van zeven meter hoogte in hei nieuwe pand van de staatsdrukkerij in Den Haag. De 59-jarige beton- arbeider A. Pronk van de Zeekani overleed tengevolge van letsel dat hij opliep toen een volautomatische betonmolen begon te draaien, ter wijl hij de machine schoonmaakte. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der I U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte wasl Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld ROTTERDAM. Een 12-jarig Rot- erdams meisje, haar 9-jarig broer- je en diens 8-jarig vriendje heb- 3en enkele uren in een speelgoed- .vonderland vertoefd. In een groot warenhuis vulden zij hun voorraad iusdanig aan, dat dat later op traat de aandacht trok van een jolitie-agent. En toen kwam het /erhaal er gauw uit: de inkopen varen gedaan van een bedrag van 145 dat het meisje in de garde robe van de winkel uit een porte- nonnee had gestolen, nadat een Ier knaapjes op verkenning was jit geweest. GROOT AMMERS. Het vijfjarig zoontje uit het gezin van Van Via- nen, die aan het spelen was op de Lekdijk bij Schoonhovense veer is onverwachts de weg overgestoken. Hij geraakte daarbij onder een tankauto van de Caltex. Het jon getje overleed ter plaatse. DEN HAAG. Voorlopig staan reeds viei honderd chartervluchten op het programma voor 1961 van de K.L.M Men is met enkele be kende orkesten nog in onderhande ling over het vervoer door de lucht. Wel staat al vast dat het Concert gebouworkest op 8 april a s. met een DC-straalverkeersvliegtuig van de K.L.M. naar de Verenigde Sta ten zal vertrekken voor een tour nee van enkele weken. FEUILLETON 49) BILJARTEN Voorwcdstryden Nationaal kampioenschap 3e klasse (kader 38-2) Eerste plaats voor F. C. Hanse konden genieten van het vertoonde. De spelers welke op de eerste twee plaatsen beslag wisten te leggen promoveerden beide naar de 2e klasse, daar hun algemeen gemid delde boven de 10 lag. Hanse deed dit met een algemeen gemiddelde van 13.46 zelfs op zeer overtuigen de wijze De winnaar haalde met een partij 20.83 ook het hoogste partij-gemiddelde, terwijl Gabriëlse met een serie van 105 caramboles de hoogste s'erie op zijn naam bracht. De volledige uitslag van het Bij de zaterdag en zondag te Zierikzee in hotel Concordiage houden voorwedstrijden om het na. tionale biljart kampioenschap 3e klas kader 38-2, is de bekende Schouwen-Duivelandse speler F C. Hanse van de vereniging „Concor dia" te Zierikzee er in geslaagd be slag te leggen op de le plaats. On dit torurnooi werd er door de deelnemers uitstekend spel ten bes te gegeven, waardoor de, vooral zondagmiddag, zeer talrijk opgeko men bezoekers met volle teugen F. C. Hanse, Concordia,. Zierikzee C. Gabriëlse, A.L.M., Middelburg P. Veihage, A L.M., Middelburg M Rcijnhoudt, A.B.V., Souburg P. Vijverberg, D.O.S Ouwerkerk lournooi is: 10 1454 108 92 20.83 13 46 8 1317 129 105 16 67 10.21 6 1089 134 59 12.58 8.13 4 1303 173 72 11.35 7.53 2 1039 158 39 9.26 6.58 „Nu, dan nog wat. Om geen arg waan te wekken mag nooit iets met oen vrachtwagen worden afgehaald. Als het moet met een bestelwagen, maar liever met een personenwa gen. De weg er heen is niet bere kend op zware vrachtauto's en het zou ook in de gaten lopen. Voor jou kan dat geen bezwaar zijn, want zoals ik al zei kun je hoogstens vijftig of zestig kilo krijgen en dat tweemaal in de week. Woensdag en zaterdagmiddag telkens tegen drie uur kun je het halen. Je wordt vriendelijk verzocht niet op andere dagen te komen. En vraag nu eens of die hotelbaas hier iets te eten heeft, dan rijden we straks er heen en kun je je overtuigen van ons systeem". Louise balde haar vuisten. Was die knaap zelf maar gegaan,, dan zou ze wel op André toegestoven zijn en hem verteld hebben, dat hij met dit soort zaken moest ophou den. Tegen die Italiaan voelde ze zich echter niet opgewassen: ze achtte hem tot alles in staat. Bo vendien stond ze in twijfel. Als André bezig was grondstoffen voor de fabriek te kopen, dan moest ook Jean hier iets van afweten en wat moest zij er dan tegen doen? Ze besloot af te wachten tot ze iets méér wist van dit zaakje. Omdat ze deze hele streek op haar duimpje kende, had ze wel enig vei moeden van de ligging van het smokkelnest. Enkele kilometers over de Arve, dicht bij de grens en niet ver van de Mont Salève, lagen nog enkele kleine hotelletjes, die voor het zojuist omschreven doel zeer geschikt waren. Ze zag kans ongemerkt uit haar schuilhoek te komen en langs een omweg haar auto te bereiken. Zie zo, dit was gelukt. Ze wist wel een plekje in de buuit, van waar uit ze precies kon zien waar André en zijn vriend straks naar toe zouden rijden. Ze kon dan de plaats van het smokkelnest nauwkeurig bepa len en de omgeving eens gaan ver kennen Wat ze daarna van plan was wist ze nog niet: vooriopig was het haar voldoende iets méér te weten te komen. Tei wijl ze de motor startte kwam de hotelier toelopen „Maar juf frouw! Gaat u nu vertrekken? Ik heb juist een paar uitsmijters klaar gemaakt. Er zijn ook een paar he ren op het terras. U kunt bij hen eten of binnen, net zoals u ver kiest!" Louise antwoordde, dat ze van plan was een rustig plekje te zoe ken en niets anders wenste dan rust en stilte. „Ah, c'est dommage, trés domma- ge. Maar als u even wacht zal ik uw lunch inpakken, dan kunt u ze meenemen. Neemt u er ook een paar flessen cider of limonade bij. In de zon krijgt u vast en zeker dorst". Louise knikte en de ander spoed de zich weg. Nu ja, het was geen gek idee om iets eetbaars mee te nemen Toen ze even later wegreed voelde ze zich heel voldaan. Het zou wonderlijk moeten lopen, wilde ze nu niet te weten komen wat André aan het uitbroeden was Ze reed nu eerst de Grand Vig- noble op, een hoge heuvel met wat wijngaarden langs de zuidelijke en westelijke helling, maar met een vlakke, steenachtige top. Dit had twee voordelen. In de eerste plaats kon je de hele omgeving overzien en in de tweede plaats kon je er met een auto op drie verschillende manieren weer af komen. Welke weg de anderen ook zouden kiezen, ze zou ze gemakkelijk kunnen ach tervolgen. Ze wachtte rustig af tot ze de oude, gele auto waarin André en de Italiaan waren gekomen, in de diepte beneden haar weer zag. Toen wachtte ze nog even om te zien welke weg die twee kozen. Toen ze dat gezien had, begon ze de ach tervolging. Ook dat was heel gemakkelijk. Ze zat spoedig cp een recht stuk en, kende de weg op haar duimpje. Vijfhonderd meter voor haar uit zag ze de gele wagen klimmen te gen de heuvel waarover de weg liep Als ze boven op die heuvel bleef staan, kon ze precies zien of haar berekening juist was en of die twee linksaf zouden slaan naar het hotelletje waar ze het smokkel nest vermoedde. Ze bedacht, dat die twee beter geen argwaan konden krijgen en hield daarom even voor de top stil. Ze zette de auto aan de kant van de weg en liep vlug naar boven. Ze ging "aan de kant tussen wat strui ken staan. Ziezo, de anderen kon den haar nu in geen geval zien. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5