U.L,0.=comiilex, licht, modern en uiterst functioneel van opzet De grote gemeenschappelijke schoolzaal in het nieuwe I maakt het intussen noodzakelijk ook deze ruimte als u.l.o.-complex geeft een goed beeld van het moderne I leslokaal te gebruiken. karakter der lokaliteiten. Overvloed van leerlingen 1 (Foto's Co Berrevoets). ZWEEFVLIEGPLANNEN GEREED Schouwse vliegers krijgen komende zomer twee toestellen In een zaterdagmiddag te Haam stede gehouden bestuursvergade ring deelde de voorzitter, de heer Middendorp mede, dat de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, beslo ten heeft deze zomer twee toestel len af te staan voor de V.Z.A.C. op Schouwen-Duivcland. Het worden een tweepersoons ,Gocvier' en een éénpersoons prestatie-toestel, een ,8chleicher-baby'. Dit besluit betekent dat de Schouwse vereniging nu praktisch op eigen benen komt te staan Hulp is alleen nog nodig in de vorm van een Instructeur die regelmatig uit Eindhoven of V/oensdrecht naar Haamstede komt Verder heeft de vereniging alles zelf; de lier is bij na voltooid, ook de terreinwagen verkeert in een vergevorderd sta dium van voltooiing; ook lierkabels zijn aanwezig. Als alles meeloopt kan met Pasen proefgevlogen wor den. Dit betekent verder dat de vereniging de hulp van andere clubs niet meer nodig heeft, ;odat de kampen uit Eindhoven, Gilze- Rijen en Woensdrecht tot het ver leden behoren Velen zullen de con clusie hieruit trekken, dat het op tiekken met het motorvliegtuig ook niet meer terugkomt. Inderdaad is dit voor 90 pet. zeker Wel zal de aantrekkelijkheid op het vliegveld door het vliegen met slechts twee toestellen (terwijl in de vorige ja ren af en toe vijf toestellen op het veld lagen) verminderen. Ook het geknetter van het tiekvliegtuig met zijn dolle capriolen was voor vele air-minded personen een aanlei ding om een poosje te blijven kij ken. Vérder is het de bedoeling om deze zomer een klein eigen kampje voor de leden te organiseren, ge koppeld aan een scholieren oplei ding, waarvoor de kosten zeer ge ring zijn. Benadering van de mid delbare scholen is ook in het ver dere beleid opgenomen FRANEKER. Te Franeker is de aldaar wonende 66-jarige P. Keu- ning toen hij op zijn fiets de weg overstak zonder voldoende op het verkeer te letten door een auto ge grepen. Hij lisp een zware schedel- basisfractuur op en was vrijwel op slag dood. Jaarvergadering afd. P.v.d.A. Donderdag 12 januaii a.s. houdt de afd. Zierikzee van de Pv.d.A in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" de jaarvergadering. Uitgebracht worden de jaarversla gen van sekretaris, penningmeester, viouwenbond en raadsfraktie. We gens het aftreden van de zittende bestuursleden de heren P. Verstrate en H. M. v. d Doe (niet herkies baar) zijn voor de bestuursverkie zing door het bestuur als kandida ten gesteld mevr. J. v d. Lans-v. d. Doe en de heer de Bley. OÜYVERKERK Trekking loterij A.s donderdagavond 12 dezer zal om half 8 de trekking plaats heb ben van de loi'erij, georganiseerd, door de sportvereniging. De trek king zal geschieden door oud-bur gemeester J. Romeijn. OOSTERLAND Propaganda-avoncf Ned. Blindenbond De Nederlandse Blindenbond or ganiseert een propaganda-avond met een mooi afwisselend program ma, op donderdag 12 januari. Het belooft een rriöoie avond te worden met de nieuwe film „De stoute schoenen" en declamatie. BRUINISSE Mosselkweker werd 90 jaar Vandaag (9 januari) werd de heer Woflert Jumelet Matthz. 90 jaar. Hij is daarmee niet de oudste mos selkweker, want dit is de heer D. oe Ronde, maar wel de oudste op één na. En hij is wel de oudste in jaren van het geslacht Jumelet, dat op Bruinisse zoveel nazaten heeft. Voor zover wij weten heeft in de laatste IV2 eeuw geen Jumelet de 90 tereikt, wel wei ien er vele ouder dan 80 jaar. Wolfert Jumelet voer een halve eeuw lang samen met zijn broer met mosselen naar Ant werpen en andere Belgische plaat sen, maar buitengewoon fortuin lijk waren ze met hun Bru 2 niet, zodat ongeveer 30 jaar geleden het zeilscheepje- voor goed werd vast gelegd. De bielencampagne In de nu achter de rug zijnde bietencampagne werden via de ha NEW YORK, 10-1. De New York Times schrijft vandaag, dat men in west-Europa algemeen gelooft., dat 1961 weer een goed economisch jaar zal worden Er is weinig vrees voor een grote recessie afgezien van een grote economische ineenstorting in oe Verenigde Staten Het blad zegt in zijn jaarlijks overzicht van de internationale eco nomische toestand, waarin bijdra gen rijn opgenomen van correspon denten in alle belangrijke landen: Met uitzondering van de kolen- mijnbouw en de scheepsbouw, die chronisch in moeilijkheden zijn, en de nieuwe „zieke man", de auto mobielindustrie in de tweede helft van het vorige jaar, werkt het be- Hij draaide het gas uit ARNHEM, 9-1. Een Am- hemse dame die zondag op reis was gegaan kwam in de trein plotseling tot d.e ont dekking dat zij het gas on der de soep had laten bran den. Op het station Drie bergen aangekomen onder brak zij haar treinreis om de chef van het lastige ge val op de hoogte te bren gen. Deze wist raad. Hij gaf de boodschap op zijn beurt door aan de Arnhemse po litie. Een agent begaf zich naar het opgegeven adres en verschafte zich toegang tot d.2 woning met een sleu tel van de buurvrouw. Hij constateerde dat de soep in derdaad kookte en dat er verder geen onheil was aangericht en hij draaide het gas uit ROTTERDAM De Koninklijke Pakketvaart Maatschappij te Am sterdam heeft Boele's scheepswer ven en machinefabriek N V. in Bol nes opdracht gegeven voor de bouw van een vrachtschip met een draag vermogen van 14.500 ton. Het schip, bestemd voor de algemene vracht kaart, zal omstreeks augustus 1962 worden opgeleverd en wordt niet alleen het grootste vrachtschip van de K.PM.-vloot, maar ook het grootste dat ooit door de werf is gebouwd. crijfsleven in geheel Europa vrij wel op topcapaciteit". Over de Benelux-landen schrijft het blad, dat deze landen in het eerste jaar van hun economische unie, dat november jl. is begonnen, „krachtig zullen groeien". Toespraak" van Kennedy BOSTON, 9-1. De nieuwe Ame rikaanse president John Kennedy heeft maandagavond een toespraak gehouden tot het parlement van Massachusetts, de staat waar hij is geboren. Hij beloofde dat zijn re gering zich aan geen enkele groeps belang zal binden en verklaarde dat hij zich zal laten leiden door moed, integriteit en toewijding. KERKNIEUWS Herv. Gemeente Zonnem&ire ZONNEMAIRE. In de bestaande vakature in de kerkeraad is voor zien door de verkiezing van de heer J. L Smits tot ouderling. SPORT Microkorfbal wedstr^j den te Nieuwerkerk In „Ons Dorpshuis" te Nieuwer kerk werden maandagavond de eerste wedstrijden gespeeld in het micro-korfbaltournooi. De uitsla gen waren als volgt: DSS II-Unitas II 3-4; Burgh II- Stormvogels 9-3; Velocitas-WIK 2-3. Opstandige Baloebakrijgers heb ben op de weg van Albertstad naar Boudewijnstad, op ca. 400 km. ten noorden van Elisabethstad, een dorp aangevallen en in brand ge stoken. Een dorpeling werd gedood, de anderen zijn het oerwoud in ge vlucht De Katangese gendarmerie heeft de aanvallers verjaagd. In de „Eastern State'-gevange- r.is in Philadelphia hebben 30 tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeelde gevangenen zondagavond een oproer ontketend en twee en een half uur lang twee gevangen bewaarders als gijzelaars vastge houden. alvorens zich over te ge ven. Beide gevangenbewaarders liepen lichte steekwonden op. Treinongeluk in Spanje BARCELONA 8-1. De nachtex- piestrein van Valencia in oost- Spanje en een goederentrein zijn maandagochtend op een spoorweg- kruispunt in de buitenwijken van Barcelona op elkaar ingereden. Ten minste vijftien mensen zijn om het leven gekomen en 24 gewond. Een functionaris van de spoorwegen zei dat wellicht nog meer slachtoffers Tussen de ravage van de eerste vier rijtuigen van de exprestrein liggen De bestuurders van beide elektri sche locomotieven vonden de dood. Alle leden van de voetbalclub „Espanol" uit Barcelona, die zon dag in Valencia speelden en zich :n een slaapwagen in het achterste gedeelte van de trein bevonden, waren ongedeerd. Volgens een eerste onderzoek zou het ongeluk te wijten zijn aan het weigeren van de remmen van de exprestrein. 6>lP9De>P§Ofi>3P9Dfi>iPSofi^^ De eerste... een man AMSTERDAM, 7-1. Lekker uii.Siupen. Dat was het pa rool voor de duizenden werknemers, die zaterdag ochtend hun eerste vrije za terdag beleefden. In Am sterdam was het duidelijk te merken dat er veel min der mensen aan het werk togen dan gewoonlijk. De trams waren tijdens de vroeg,e ochtenduren minder vol dan anders en in de binnenstad heerste een ge zapige stilte. Kennelijk vormde de besteding van de nieuwe vrije tijd voor de meeste „vijfdaagse-werk- wekers" geen probleem: in vele gezinnen liep de wek ker vanochtend enig.e uren later af dan vroeger op za terdag het geval wasook de winkels in de hoofdstad hadden het stiller dan an ders. „Toch hebben we van daag iets meegemaakt wat in jaren niet is voorgeko men", zo hoorden we in een groot warenhuis, „onze eer- li ste klant op deze zaterdag- 5 ochtend was een man". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De nieuwe u.l.o.-scholen Bij de bouw van de nieuwe u.l.o.- scholen zijn ook Zierikzeese firma's ingeschakeld geweest. Het schilder werk werd uitgevoerd door de be drijven P. Schults en L. van de Vate. Stoffering werd geleverd door de firma H. de Vlieger, ter wijl de beide hoofdenkamers wer den ingericht door de meubelbe drijven Hage en Deurloo. ven te Bruinisse verscheept totaal 28.323.361 kg bieten, nl. voor Din- leloord, C.S.M. en Sas van Gent 24.547.870 kg voor Steenbergen 554.190 kg. en voor Dinteloord 3 221.301 kg. Totaal 116 scheepsla dingen. In het gehele jaar voeren in en uit de haven 549 schepen. -Aange voerd werden 983 ton kleigrond, 5689 ton zand, 6045 ton grind, 400 ton cement. 142.757 kg pulp, 109.933 kg. zeesterren en 65.784 kg. zee bliek. Behalve de bieten werden nog verzonden 85.080 kg aardappels en 5000 kg. staaldraad. Aan- en afge voerd werden 15 draglines. De loop der bevolking in 1960 De bevolking van de gemeente Bruinisse bestond op 1 januari 1960 uit 2367 personen, te weten 1166 m en 1201 vr. Dit aantal vermeerder de door geboorte met 45 (26 m. en 19 vr.) en door vestiging m'et 79 (37 m. en 42 vr.) en verminderde door overlijden met 25 (15 m en 10 vr.) en door vertrek met 105 (53 m. en 52 vr.), zodat het aantal inwoners per 31 december 1960 bestond uit 2361 personen, te weten 1161 man nen en 1200 vrouwen. HAAMSTEDE De loop der bevolking in 1960 Op 1 januari bedroeg het totaal aantal der bevolking te Haamstede i842 personen, nl. 925 mannen en 917 vrouwen. Dit aantal veimeer- derde door geboorte met 27 (17 m. en 10 vr.) en door vestiging met 75 (34 m en 41 vr.). Het bevolkings aantal verminderde evenwel door overlijden met 19 (12 m. en 7 vr.) en door vertrek met 152 (77 m. en 75 vr). Aldus bedroeg het aantal inwoners per 31 december 1773, en wel 887 mannen en 886 vrouwen. Het aantal gesloten huwelijken was 9. Er werden 2 echtscheidingen in geschreven. De rassenscheiding in de V.S. MACON 9-1 Een jonge neger en een jonge negerin, die maandag de formaliteiten voor toelating tot de univeisiteit van Georgia hadden vervuld, mogen de colleges aan deze universiteit echter nog ni'et volgen. De federale rechter van Macon heeft bepaald dat de auto riteiten van de staat Georgia de tijd moeten hebben tegen zijn besluit om de neger en de negerin tot de universiteit toe te laten in beroep te kunnen gaan en dat het parle ment van deze staat zich rustig over deze zaak moet kunnen uit spreken. De federale rechter had de lei ding van de universiteit bevolen c'e n'eger en de negerin toe te laten of straffe van sluiting der universi teit. 200 blanke studenten namen maandag een vijandige houding aan tegen de neger en de negerin, toen dezen zich bij het universi teitsgebouw meldden. ADVERTENTIES Met dankbaarheid en blijd schap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje MARINA HERMINA (Marianne) J. J: DORST M. H. DORST-KLINK ANTON - LEO - ANJA Zierikzee, 9 januari 1961 Lange Blokweg 37 Heden nam de Heere tot Zich, na een kortstondige ziekte, onze geliefde, zorg zame echtgenote, moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder MARINA GOUDSWAARD VERHOEK in de ouderdom van 73 jaar Zierikzee, 10 januari 1961 't Vrije 18 E. GOUDSWAARD A. GOUDSWAARD D. GOUDSWAARD- v. d. SCHELDE W. GOUDSWAARD A. E. M. GOUDSWAARD- DE LIGT Klein- en achterklein kinderen Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben op vrijdag 13 januari a.s. Vertrek van het sterfhuis te 14.30 uur. Voor de zeer vele blijken van deelneming, ons betoond na het plotseling overlijden van onze geliefde en zorgzame man en vader PIETER DE GRAAF betuigen wij onze oprechte dank. C. DE GRAAF-KRIJGER en kinderen Wieringerwerf, 10 januari 1961 Landbouwhuishoudschool „PRINSES JULIANA" Zierikzee Gevraagd: ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING bij voorkeur diploma Land bouwhuishoudschool. Minimum leeftijd 18 jaar. Inlichtingen en aanmeldingen bij de directrice a.s. woensdag van 7 tot 8 uur, ev. telefonisch nr. 2091. FINANCIEN EN ECONOMIE Verwachtingen voor 1961 in Europa gunstig Volmaakt geheel met één manco Het prototype van een leslokaal, bezet met zg. „sets", j smaakvolle wandversiering, bestaande uit een keur tafeltjes en stoeltjes, die een ongekende weelde voor I van reprodukties, waarvan vele uit de Franse school, de u.l o.-jeugd betekenen. Men lette ook op cLe zeer 1 ZIERIKZEE, 9-1. Wat aan verworvenheiden inzicht op het gebied van scholenbouw in Nederland aanwezig is, vond zijn toe passing in het scholencomplex aan de Caustraat. Deze twee scholen onder één dak zijn licht, modem en uiterst functioneel van opzet. Het complex domineert in sterke mate in deze nog zo nieuwe Zierikzeese wijk. Rond de school is sprake van een ruimtelijke werking, die men pok in het gebouw terug vindt. Lange, strakke gangen, mime lokalen met dito vensters, goedgekozen kleuren en een verfijnde wandversiering stempelen het geheel tot een om geving waarin de didactische plant wel-wortel schieten moet. Een E-vormig gebouw dus met twee verdiepingen, totaal luimte biedend aan 18 leslokalen, waarvan iwee vaklokalen, die gemeenschap pelijk door de beide scholen zullen worden gebruikt, t.w. het tekenlo kaal en het natuurkundelokaal. Het eerste vindt men beneden en vormt als 't ware een trait-d'union tussen de door de beide scholen in ge bruik zijnde delen De congruente ruimte op de bovenverdieping werd nog leslokaal voor de christelijke u.l.oterwijl men in het deel der openbare u.l.o. (tweede verdieping) het natuurkundelokaal aantreft, annex bergruimte voor het instru mentarium. Vooral dit physicalo- kaal - uiteraard- mét amphithea- tersgewijze opstelling der banken - mag worden gezien, Estetische troef Al heeft de architect hèt geheel dan ook bewust sober.-willen hou den, hij heeft toch een esthetische troef uit willen spelen, met het trappenhuis, dat - met de door spij len gesteunde - leuningen een voor treffelijk accent zst op dit uitge balanceerde interieur. Beneden in het trappenhuis was een ideale plaats voor het schilderij „Delta werkhaven te Bruinisse" - door de leerlingen van de openbare u.l o - school geschonken aan hun school. Ruime garderobes, toiletten en was gelegenheden zijn logisch in de ruimte opgedeeld en een aanwinst van betekenis vormen ook de beide hoofdenkamers, gunstig en gemak kelijk beieikbaar gelegen en zeer smaakvol ingericht. Het geheel wordt verwarmd met centrale ver warming op olisstookbasis. Slechts één manco heeft de school, nl. een gymnastieklokaal, maar daaraan wordt gewerkt. Intussen een fraai geheel deze u.l.o.-scholen, bij het bezien waarvan menig volwassene gisteren stilletjes de onmogelijke wens moet hebben gedaan, hier nog eens te kunnen, beginnen. - C-Vi v -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 4