Opening uJLo*-scholen Russische wapens voor Indonesië De hongersnood in zuid-Kasai Belgische onderwijzers weer aan het werk (Vervolg van pagina 1) Toespraak mr. F. Th. Dijckmeester Tevoren had burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester in een uitvoerige rede de aanwezigen - inzonderheid de heer A. Schout - verzameld in één der bovenlokaliteiten - harte lijk verwelkomd. Na zijn welkomst woord wees spreker er op dat zes jaar geleden mr. L. Wolf, inspek- teur bij het lager onderwijs, een noodkreet liet horen over de toe stand der Zierikzeese u.l.o.-scholen. Z.i. moest hier spoedeisend wijzi ging in worden gebracht. Gezien het vele voorbereidende werk, was de burgemeester over de - inmid dels verstreken - zes jaar nog niet ontevreden. Hij was opgetogen over de gulle medewerking van het pro- en jeugd. Uit de mond van spr. kwam hierna een stroom van dank woorden, aan - zo vatten wij het hier thans - samen allen die op enigerlei wijze aan de totstandko ming der scholen hun medewerking verleenden. Geschenken De voorzitter van de leerlingen- vereniging der openbare u.l.o. Leen i v. d Have bood hierna „zijn" school h'et schilde: ij aan van de heer G. H. Breetveldt, dat Inmiddels een I plaatsje in de hall heeft gekregen. j Door het doen van allerlei kar- weitjes (koeien melken incluis) had I de jeugd f 370,bijeengekregen. I Van het overscharige geld werd nog een grammofoon gekocht, ter- j vinciaal bestuur en dankte de teer wjjl het s'cho'óite'ofd,'dVh«r*IW Schout voor zijn bereidheid de ope- - - on ning te verrichten. In zijn dank woorden betrok spreker verder mr. Wolf, het oud-hoofd der openbare u.l.o.-school de heer T. Broere, de architect ir. P. J. 't Hooft en gaf uiting aan zijn voldoening over de kcr, een bedrag onder couverten I ontvangst mocht nemen. Een lcerlingendcputatle van de I christelijke u.l.o. bood daarop bij monde van Gré Legemate eveneens I een interessant geschenk aan voor ovuvutiin aau voor nieuwe ontwikkeling die Zierikzee hun school, bestaande uit een elek- doormaakt, daaraan de wens ver- trisch gedreven kofferorgeltje, ten KinrionH Hq» r\o-ro nntwiirirAiinff -7irh i dienste der zanglessen. Eén der leerlingen bespeelde dit keurig instrument ter begeleiding van het hierna gemeenschapelijk gezongen eerste couplet van het Wilhelmus. bindend dat deze ontwikkeling zich in de toekomst zal mogen door zetten. Beroemde leerling Om wat verder reliëf te geven aan zijn toespraak citeerde spreker uit het levensverhaal van Jacob Cats, de grote volksdichter, ook eenmaal leerling van een Zierik zeese school. Grote verschillen tus sen toen en nu, constateerde mr. Dijckmeester, maar toch ook tal rijke punten van overeenkomst, als men leest hoe Vader Cats zijn Zie rikzeese schooltijd onderging. Spreker stond daarna stil bij het u.l.o.-onderwijs te Zierikzee, date rend uit het begin van de eerste wereldoorlog, en via verschillende behuizingen tenslotte hier terecht gekomen in deze nieuwe scholen, over de bouw waarvan mr. Dijck meester architect, aannemers en onderaannemers een compliment maakte. Door de beide gemeenschappe lijke lokalen hebben de scholen aanrakingsvlakken. Spreker hoopte dat het geen wrijfpunten zullen worden. „Op dit punt heeft het ge meentebestuur alle goede verwach tingen, maar de praktijk zal uiter aard moeten bewijzen hoe het sa menleven onder één dak bevalt', zo besloot de eerste magistraat der stad. Na de toespraak van de heer Schout, gaven bellen en sirenes, die van vandaag af de jeugdige oren zullen strelen, een accoustische om lijsting aan de opening van het scholencomplex. Origineel geschenk Namens het schoolbestuur der openbare u.l.o.-school - identiek met het gemeentebestuur - sprak wethouder M. C. Verhsijen, die het college van G S dankte voor de gulle medewei king, inzonderheid van de heer Schout, waarvan spr. wist dat deze het onderwijs een warm hart toedraagt. Hij verzocht zijn dank aan het gehele college te willen overbrengen. Dankwoorden sprak spr ook aan het adres van de voorzitter van het schoolbe stuur der christelijke school de heer J. W. v. d. Doel, voor de aangena me samenwerking. Hij hoopte dat zulks zo zal blijven. De heer Ver- heijen had beide schoolhoofden vaak „als een paar bioers" door de scholen zien lopen en dat gaf moed voor de toekomst Ook deze heren dankte spr. In zijn dankwoord be trok hij verder mr. Wolf en de ar chitect, die hij een compliment maakte. „Vooral de trappenhuizen zijn een lust om te zien", aldus de heer Veiheijen, die ook de dage lijks opzichter de heer van Bcuse- kom, de firma Verhoeven en de on deraannemers dankte Spr. besloot met een generale gelukwens en o.eed een beroep op de jeugd zuinig te zijn op het gebouw. Hiema kwam wethouder Ver- heijen met een zeer origineel ca deau op de proppen, bestaande uit twee paar rolschaatsen, be stemd voor de beide schoolhoof den. Spreker meende dat het communicatieprobleem in het enorm gebouw door gebruikma king van deze rolschaatsen aan merkelijk kan worden verzacht. Zegenrijke dag De voorzitter van de Vereniging tot bevordering van chr. onderwijs de heer J. W v d. Doel wilde eer brengen aan God voor de zegen van deze dag. Spr bracht dank aan het college van b en w., de secre taris en raadsleden voor de spon tane medewerking en wees er op dat hij van meetaf aan in Den Haag en te Middelburg heeft willen plei ten voor de bouw van twee scho len. „Beide scholen hebben elkaar gevonden in een daadwerkelijke wil om te komen tot een samenwer king en een besparing", aldus de heer v. d. Doel die deze symbiose geen „Inwoning" noemde of „sa menwoning", maar een vrijwillig samengaan, terwille van onderwijs Stem der kerken Sprekend uit naam der kerkge nootschappen sprak ds. C Bezsmer die enkele geestigheden debiteerde over de vroegere situering der bei de scholen, die elkaar thans onder één dak hebben gevonden. Spreker roemdede fraaie gebouwen, deed de suggestie voor een kerk in deze buurt en hoopte dat Gods zegen zal mogen rusten op beide scholen. Het oud-hoofd der openbare u l.o.-school de heer T. Broere her innerde aan het slaan van de eerste paal, op een trieste novemberdag :n 1958. Hij bracht zijn welgsmeen- oe gelukwensen uit met de voltooi ing van de bouw en bood de open bare u.l o. een reproduktie aan van een schilderij van J. Sluyters. Het stuk zal een plaatsje vinden in de hoofdenkamer. Spr. wees op Ge- zelle's dichtregel: „Wat God ge schapen heeft". Daaronder vallen ook de kinderen. Spr ried zijn oud collega's daar altijd aan te denken, ook bij teleurstellingen, die het do ceren met zich brengt. Niet eenvoudig De Chr. Kleuterschoolvereniging „Rehoboth" vond in de heer A. Bin zijn woordvoerder De afd West.- Schouwen van de Ned. Onderwij- iersvereniging bracht gelukwensen uit bij monde van de heer S. de Haas, hoofd der openbare school te Haamstede. Tenslotte sprak de heer G. v. d. Tholen - de enige leraar die niet mee verhuist - die harts tochtelijk pleitte voor een nieuwe gymzaal. Na afwerking van deze respectabele rij sprekers, vatte de heer Schout zijn ind» ukken samen, zeggend verwonderd te staan dat in een zo open en hartelijke sfeer de ingebruikstelling der scholen kon plaats vinden. Klassieke geluiden in „De Koebel" BURGH, 7-1. De vereni ging voor instrumentale muziek te Middelburg, streek zaterdag neer in de „Koebel" te Burgh met geen ander doel dan in de sjeer van de winterse duinrust een kans te scheppen voor een gedegen, ongestoorde repetitie. Die is nodig in verband met een op 12 ja nuari a.s te houden concert te Middelburg, waarop wer ken van Handel, Bach, Ra- uel en Saint Saëns zullen worden uitgevoerd. Solist zal zijn de violist Herman Krebbers Het orkest bestaat uit 35 man, die ever de Koebel sfeer b.est te spreken waren en niet minder de dirigent Jan Outdie een prachtkans krijgt de leden nog eens duchtig aan de tand te voe len. Violen, cello's en fagot ten lieten klassieke geluiden horen in deze verstilde we reld. Een wonderlijke sen satie! By een botsing tussen een nachtexprestrein en een goederentrein in Barcelona mensen om De architect ir. P J. 't Hooft dankte het gemeentebestuur voor de opdracht, ook al was de „plan ning" van het geheel niet eenvou dig. Hij had respekt voor de aan nemer, die de tussentijdse wijzi ging der plannen soepel heeft kun nen opvangen en voor de heer van Beusekom. Een originele speech schreef de heer J. van IJssel- siein, voorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging van christelijke u.l.o.-scholen op zijn p.aam. O.m. wees hij op de bescha vende invloed, die uitgaat van een modern milieu op de jeugd De sa menleving onder één dak was - naar mening van spr. - een veertig jaar geleden nog niet mogelijk ge weest. Spr. hoopte op een eerlijke wedijver tussen de scholen in de toekomst. Herinneringen en schuld Ds heer K T. Postma, bood na mens de Prot. Chr. Onderwijzers vereniging voor de hoofdenkamer der chr. u.l o. een asbak aan. Het "hoofd der chr. u l.o de heer J. C. Spaans gaf de verzekeiing dat de aanrakingsvlakken tussen beide scholen geen wrijvingsvlakken zul len worden Hij dankle God voor deze prachtige gelegenheid hier te mogen werken. Spr. meende dat in de oude school niet alleen veel her inneringen liggen, maar ook veel schuld, waarop het „vei geef ons onze schulden" van toepassing moge zijn Het hoofd der openbare u.l.o. de heer W. Donker had de voordelen der nieuwe school reeds onderkend en zii er intens blij mee te zijn Hij dankte allen, ook hoofd en perso neel der bijzondere school. De rector van het Prof. Zeeman- :yceum dr. J. J. Westendorp Boer- ma zeide dat er een pak van zijn hart is gevallen, nu ook zijn beide u l.o.-collega's over een beier ge bouw beschikkend De heer A. Paauwe complimenteerde namens de afd Oost-Schouwen van de Ned. Onderwijzersvereniging. Namens deze afdeling bood spr. een fiaaie schemerlamp aan voor de hoofden kamer. De Chr. Scholenbond was vertegenwoordigd door de heer Nieboer, hoofd der chr. school te Scharendijke. Eilandclyke actie? De heer L M. Moermond, voor zitter van de Oudercommissie der openbare u.l.o -school verzocht mevr. Gocmans het schoolhoofd een tafelkleed te overhandigen, waar aan deze gaarne voldeed. Spreker bracht de vakatures ter sprake en meende dat een inter- cilandelijke actie om hierin te voor zien niet ongewenst zou zUn. Mr. Dijckmeester haakte hier enthousiast op in en zeide op deze zaak nader texug te zullen komen. SYDNEY, 9-1. In commentaar op de Russisch-Indonesische overeen komst inzake wapenleveranties schrijft de Australische „Sydney Morning Herald": ,Het is onwaar- chijnlijk dat de Russen de werke lijk beperkt'e voorzorgsmaatregelen van de Nederlandse regering in Nieuw-Gu.'nea als een bedreiging van Indonesië beschouwen Maar de dreigende houding van Indone sië is koren op de molen van Mos kou. Nieuw Guinea is een van de weinige gebieden van de weield waar de Sowjet-Unie de gevaar lijke koes van een fanatieke natio nalistische regsring kan steunen zonder met de Verenigde Staten in conflict te komen. Wat Washington echter ook moge denken, het Rus sisch-Indonesische akkoord moet de reeds sterke argwaan van Aus tralië nog versterken". LEOPOLDSTAD, 7-1. Het aantal doden in de Kongolese provincie Zuid-Kasai als gevolg van onder voeding is thans minder dan 200" per dag. Om de toestand te vei be ieren, zijn er duizenden tonnen graan nodig en honderden tonnen zaaigraan Dit laatste most in de eerste week van februari worden gezaaid om in juni oogst te kunnen opleveren Dit is meegedeeld door de dienst van de Verenigde Naties voor hulp aan vluchtelingen. Er zijn 150.000 mensen nodig om het zaaigoed uit t'e zaaien. De grootste moeilijkheid is het verkrijgen van de nodige transportmiddelen voor het vervoer van het graan van Loe_ roeaburg naar het distiict Bakwan- ga, waar de vluchtelingen zich ver zameld hebben. De reactie op het ver. oek om hulp wordt „schitte rend" genoemd. Ook vele particu lieren hebben geld gezonden. BRUSSEL, 10-1. De socialistische yakbond van onderwijzers heeft dinsdag zijn leden opgedragen de staking te beëindigen. De Belgische regering had maandag bekendge maakt, dat de onderwijzers, die dinsdag de lessen niet zouden her vatten, zouden worden geschorst en geen salaris meer zouden ontvan gen. In vele plaatsen in Wallonië, maar ook in Antwerpen, hadden talrijke onderwijskrachten bij het openbaar onderwijs zich bij de sta king aangesloten. Zweefvliegster verbetert record ISSOIRE, 10-1. De Nederlandse zweefvliegster Hetty Amade, die vier van de vijf Nederlandse zweef- vliegrecords voor vrouwen op haar naam heeft staan, heeft gisteren en van deze vier records verbe terd. In een „Skylark 2" bereikte zij een absolute hoogle van 4.100 meter. Het oude record stond sinds 28 mei op 3.450 meter. AMSTERDAM. Uit een apotheek I aan de Van Baerlestraat in Amster dam zijn in het afgelopen week einde de gehele voorraad verdo vende middelen en enkele morfine- houdende preparaten gestolen. Scheepvaartberichten Albireo, 9-1 te Genua. Japara, 7-1 van Beira naar Mtwara Ko: atia (t.), 6-1 van Gefle naar Rotterdam. Lelykerk, 8-1 te Ummsaid. Samarinda, 8-1 van Tahsis, 9-1 te Portland verwacht. Wonogiri, 9-1 van Bombay naar Penang. Kringcommissaris Zeeland Ned. Rode Kruis DE NHAAG, 9-1. Bij K.B is met 'ngang van 1 januari 1961 mr J. J. van der Weel te Middelburg be noemd als Kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in de kring Zeeland. Koninklijke familie terug op Soestdijk SOESTDIJK. 9-1. Vanavond even i zeven uur is de regerings- Friendship met aan boord de ko ningin, prins Bernhard en de prin sessen Irene en Marijke op Soes- terberg geland De leden van het koninklijke ge~in keerden terug van een wintersportvakantie in Lech am Arlberg. I Onthulling Een even lief als pienter meisje heeft Dreischor een illusie ontno men. In dit (heerlijke) dorp immers is een medaille gevonden van de Olympische Spelen in Melbourne. Ook wij hoorden er van en hebben het in de krant gezet Hel was het „brons" van de Marathon en er zijn zelfs voortvarende Zeeuwse p.ers- lieden geweest, die hebben uitge zocht wie derde werd in de mon sterrace, die - evenals pas geleden Rome - destijds ook te Mel bourne werd verlopen. Hoe kon een derde prijswinnaar van de Melbournse Marathon zijn kostbare medaille te Dreischor ver liezen? Ziedaar het probleem, waarbij (even maar) de zorgen om de gemeentelijke herindeling te „Dreischirre" verbleekten. Laten we mogen zeggen dat het „Plaesen- uus" gonsde van de geruchten, maar het meisje - zie boven - heeft de zeepbel der verwachting door geprikt. Het gekke van het geval was namelijk dat zij zelf ook zo'n medaille had en dat er nog veel meer lieden zijn. die zo'n medaille hebben Op het bedriegelijk echte geval staat namelijk een onthutsend woord: „Sportwear" en dat bete kent in zuiver Nederlands nog al tijd „sportkledivg". Het ïlluetere brons, we kunnen het ook niet hel pen, is vastgehecht aan een bepaald soortspijkerbroeken en aange zien zo'n kledingstuk wordt gedra gen, kan men de medaille verlie zen. Vandaar! Gaan we ons eerst een partijtje ergeren aan de inventiviteit van de zakenlieden? Gaan we ons verba zen over de Dr°ischorse medaille- cprapers en bij-de-politie-brengers? Welnee, vrienden, laten we geza menlijk lachen om die fictieve der de prijswinnaar en innemend glimlachen om de gesierde spijker broeken, ook al vinden wij ze mo gelijk afschuwelijk Laten de poli tie-autoriteit en een rode roos ko pen voor het pientere meisje, als fleurig symbool van dankbaarheid voor haar onthullende capaciteiten. En laten we het gebeurde vooral aanmerken als symptomatisch voor onze Schouwse genoeglijkheid, die toch een ondertoon van bravour en avontuur niet mist. want stel je voor als het eens echt geweest was! EILANDMAN. Verwachting tot woensdagavond: Noordelijke wind Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen, later opkla ringen maar ook enkele lokale re gen- of sneeuwbuien: zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krach tige noordelijke wind; dezelfde of iets lagere temperaturen. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.52. ■Maan op 2.06, onder 12.52. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op 3.18, onder 13.24. Laatste kwartier: 10 jan. te 4.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 jan. 12 jan. 9.13 v.m. 10.19 v.m. BROUWERSHAVEN: 11 jan. 12 jan. 8.58 v.m. 10.05 v.m. 22.02 n.m. 23.16 n.m. 21.33 n.m. 22.51 n.m. BERGUM. B(j een explosie In de N.V. Nederlandse Thermogenische fabriek te Suameer is één arbeider, de 20-jarige J. Vos, gedood en wer den drie mannen ernstig gewond. Bij een röntgenonderzoek is ge bleken, dat de 21-jarige mevrouw Ma? the Chauvin-Sausse uit Toulon :n plaats van twee vier nieren heeft die alle goed functioneren. Doodtij: 12 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaan'depressie, welke gisteren Ierland naderde, is afgelopen 24 uur belangrijk lang zamer gaan bewegen, terwijl de activiteiten er van zich in hoofd- zaak in de richting van de Golf van Biscaye en west-Frankrijk uit- breidden. Wel passeerde een front met regen ons land, maar een be langrijke toeneming van de wind bleef achterwege. Inmiddels is een in betekenis toe nemende rug van hogeluchtdruk zich van de oceaan over de Britse eilanden gaan uitbreiden, hetgeen tengevolge zal hebben dat de win den in ons land zullen draaien naar het noorden en morgen koudere en minder vochtige lucht ons land zal binnenstromen. Hierin komen naast opklaringen ook enkele re gen- of sneeuwbuien voor. Genoemde rug van hoge lucht druk wordt gevolgd door een nieuwe oceaandepressie, welke zich van New Foundland in noordelijke richting verplaatst en verder in diepte toeneemt. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS „aaw«oo, uuc uuui*t aeze iweeicamp, die zo veelbelovend begon!" roept Sir John Appleblossom teleurgesteld. Hij plaatst de punt van zijn zwaard op de borst van Agua, die beteuterd naar zijn eigen wapen kijkt, dat op korte afstand op de grond ligt. Aram, in de mening dat de kleine edelman zijn ongewapende tegenstander wil doorsteken, springt met een kreet van schrik naar voren. „Kalm aan", roept Sir John bezwerend tot Aram. „Ik zal geen misbruik maken van mijn overmacht. Wat denkt u wel, mijnheer! Ik ben een man van eerl Maar ik zal niettemin genoegdoening moeten hebben voor de buil die mijn opponent op mijn adellijk hoofd heeft aangebrachtZiedaar!" Met deze uitroep Heft hij bliksem snel zijn zwaard en laat het wapen met de platte kant op Agua's slaapmuts neerdreunen. Met een flauwe zucht zakt Agua ineen. „Oei-oei", kreunt hij, zittend op de keien en hij tast voorzichtig naar zijn hoofd, waar een grote buil begint te zwellen. „Welaan!", juicht Sir John Appleblossom, „mijn eer is gered!" Een buil voor een buil, dat is het devies van het edele geslacht Appleblossom!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2