Legereenheden in bestrijding gereedheid sabotage voor Zierikzee heeft Openbare en Christelijke u.l.o.-school onder één dak DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEDEPUTEERDE A. SCHOUT VERRICHTTE OPINING Gebouw in Malta mijlpaal in onderwijsgeschiedenis DINSDAG 10 JANUARI 1001 I17e jaargang No. 18903 ZIERIKZEES(«EwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: PWjj per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15,. per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De stakingen in België BRUSSEL, 9-1. Naar in Brussel wordt vernomen heeft de Belgische regering besloten eenheden van het leger in gereedheid te houden om onmiddellijk de mijnen, metaalfabrieken en hoogovens in het Luikse industriegebied te bezetten, indien de stakingsleiders hun dreigement zouden uitvoeren de outillage on- bruikbaar te maken en de vuren in de hoogovens te doven. Volgens niet-bevestigde berichten zijn ver dere eenheden van de Belgische NAVO-strijdkrachten in Duitsland teruggeroepen, die met de bewaking van vitale bedrijven en verkeersknooppunten zullen be last worden. De vorige week is in Brussel van regeringszijde reeds medegedeeld, dat ruim tweeduizend Belgische militairen, die in west-Duitsland zijn gestationeerd, voor deze taak zijn ingeschakeld. Staken der onderhouds werken Het middel van „het staken der onderhoudswerken" is maandag twee keer ter sprake gebracht door de Luikse stakingsleider André Re- nard, adjunct secretaris-generaal van het A.B.V.V. „Wij weten wat dit besluit zou betekenen", riep hij uit in het fabrieksstadje La Lou- vrière tijdens een toespraak tot naar schatting 30.000 stakers. „Wij zullen de plaatsen uitkiezen waar wij dit middel zullen toepassen en wij weten ook hoe". Noch hier, noch in zijn rede voor naar schat ting 8.000 stakers eerder op de dag in Hoei - in de Belgische Arden nen - ging hij echter nader op deze maatregel in, die minstens een half jaar verdere gedwongen werkloos heid onder de arbeiders zou bete kenen. Anderzijds echter bevestigde Renard met nadruk, dat onderhan delingen of een compromis op ba sis van de „eenheidswet" onaan vaardbaar zijn. „Ons doel blijft in trekking van dit wetsontwerp. W.est niet bang, wij zalllen over winnen". Beide massa-betogingen verliepen zonder incidenten van betekenis. Kordon rond Bergen De Belgische regering heeft op een nachtelijke vergadering - zoals minister-president Eyskens mede deelde - „maatregelen getroffen te gen de golf van misdadige sabo tagedaden en aanslagen in sommige streken van het land, die volgens een stelselmatig en vooraf beraamd plan worden uitgevoerd". Deze ver gadering was nog in Brussel aan de gang, toen versterkingen van het leger en de rijkswacht begonnen met het leggen van een kordon rondom de stad Bergen. Stakers uit de Borinage hadden zich opgemaakt overvallen te plegen op het station en andere openbare gebouwen. En kele honderden wisten ondanks de veiligheidsmaatregelen in de stad door te dringen. Voor het hoofd postkantoor en het station kwam het tot schermutselingen. Traan- gasbommen en schoten in de lucht door militaire wachtposten kwamen er aan te pas om de betogers uit een te drijven. Volgens officiële be richten is er één lichtgewonde. In Charleroi werd maandag eveneens een grote betoging ge houden, waaraan meer dan 20.000 stakers deelnamen. De betogers de den aanvallen op de gebouwen van twee plaatselijke bladen, waarvan vele ruiten werden ingegooid. Vol gens officiële mededelingen wer den in Bergen een honderdtal be togers en in Charleroi een dertigtal gearresteerd. De sabotagedaden van de afge lopen dagen op spoorlijnen in het Luikse, waar maandag weer een rijtuig uit de rails liep zonder dat er persoonlijke ongelukken gebeur den, op het hoogspanningsnet van de provincie Luik - waarbij dyna miet werd gebruikt om een grote mast op te blazen, die echter door een toeval overeind bleef - en op de wegen. Volgens een officiële mededeling zijn in de afgelopen dagen in het zuiden van België bijna zeventig auto's verongelukt als gevolg van 5 vegversperringen en op de wegen lestrooide „kraaienpoten" - vier- )untige stukken ijzer. Eén inzit tende werd hierbij gedood en bijna veertig personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. DE FRANSE VOLKSSTEMMING Enige wanordelijkheden in het Algerijnse Batna BATNA (Algerlë) 9-1. In het honderd kilometer ten zuiden van Constantine in Algerië gelegen Batna zijn maandagochtend wan ordelijkheden veroorzaakt door honderden mohammedaanse beto gers, die de groen-witte vlag der opstandelingen meevoerden. Verscheidene huizen werden ge plunderd en tweeauto's werden met stenen bekogeld. De demonstranten werden ver scheidene malen door de ordetroe pen verstrooid, doch even zovele malen vormden zij nieuwe beto gende groepen. In Frans Somaliland werden 14.902 stemmen uitgebracht. 14.120 kiezers stemden „ja" en 782 „neen" De Franse minister van staat, Louis Joxe, heeft na het bekend worden van de resultaten der volksraadpleging in Algerië tegen over verslaggevers verklaard: „Het is duidelijk, waar onze taak ligt. Zij bestaat uit het met hernieuwde kracht streven naar het bereiken van vrede, overeenkomstig de po litiek van zelfbeschikking, die het land heeft goedgekeurd. Straaljager neergestort Piloot gewond DEN HAAG, 9-1. Vanmiddag is een F-84 F-Thunderstreak van de Nederlandse luchtmacht, die was opgestegen van de vliegbasis Vol- kel, neergestort in de omgeving van Bremen in Duitsland. De pi loot heeft zich kunnen redden met zijn valscherm. Hij is met niet- ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis te Geestemünde. Het wrak van het vliegtuig is er gens in het gebied van de Wezer- monding in het water terecht ge komen. Zij bestaat tevens uit het voort zetten van de strijd tegen iedere angst en vertwijfeling, ongeacht haar herkomst en uit het bouwen van een nieuw Algerië, waarin een ieder in volle vrijheid zijn plaats zal vinden", aldus minister Joxe. Sowjethulp aan Laos gestaakt? BANGKOK, 9-1 Van diploma tieke ;ijde te Bangkok is vernomen dat naar alle schijn de Sowjethulp aan de troepen v?.n de Pathet Lao volledig is gestaakt Reeds vanaf het tijdstip waarop men er bij de Verenigde Staten op ging aandringen in te stemmen met het opnieuw bijeenkomen van de internationale controlecommissie voor Laos werd de aanvoer door de lucht voor de parachutisten van kapitein Kong Lae en de eenheden van de Pathet Lao minder. Vrij dag, toen Washington officieel liet weten dat het met „reactivering" van de commissie akkoord ging, werd de hulpverlening geheel ge staakt. Het hangt thans van de re gering van prins Boen Oem af of de commissie inderdaad zal bijeen komen. Enkele dagen geleden is brand uitgebroken in de plaatselijke gasfabriek van Praag. Politie, brandweer en andere hulptroepen begonnen on middellijk met het blussingswerk, dat in dit geval extra moeilijk was. O.m. wierp men met helicopters zakken cement in de laaiende gas houder. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De symfonie van ons leven wordt opgebouwd uit de mo tieven onzer jeugd. België neemt maat regelen tegen sabotage BRUSSEL, 9-1. De Belgische mi nister-president, prof. Eyskens, neeft maandagochtend medege deeld, dat een „gecoördineerd plan" :s opgesteld ter bestrijding van de sabotagedaden in „bepaalde ge westen van het land". Het veiligheidscomité uit de Bel gische ministerraad is maandag ochtend om half vijf bijeengekomen om „zonder vei wijl maatregelen te nemen tegen de misdadige golf van sabotagedaden en aanslagen", zei- de hij Prof. Eyskens zei dat reeds in verschillende gevallen deze daden slachtoffers hebben geëist, onder wie een dode. Een lijst van slacht offers zal door de regering worden gepubliceerd. Luitenant reed door na aanrijding SCHOONHOVEN, 9-1 Eerste lui- tenont L. J. D. D„ oud 29 jaar, sportofficier bij het instructiebatal jon Van Heutsz in Schoonhoven is in voorlopig arrest gesteld. Hij wordt er van verdacht op nieuw jaarsdag onder Lekkerkerk een aanrijding te hebben veroorzaakt, terwijl hij onder invloed van ster ke drank verkeerde. Een bijzondere omstandigheid is. dal luitenant D. zich aanvankelijk niet om het slachtoffer bekommerde en door reed. Later keerde hij terug en toen deed hij tegenover het slachtoffer voorkomen, alsof hij een dienst van naastenliefde bewees. Het slacht offer was de 19-jarige banketbak ker W. Albers Hij werd gewond en is nog steeds niet in staat zijn werkzaamheden te hervatten. DE GAULLE NAAR ALGIERS ALGIERS. 9-1. Generaal de Gaulle »s van plan naar Algerië t"e gaan om een nieuwe actie op touw te zetten voör onderhandelingen met de verzetsstrijders, die voor juli tot vrede moeten leiden, zo is maandag van officiële zijde in Algiers ver nomen. Men verwacht dat de Gaulle deze maand of begin februari in Algiers zal aankomen. De generaal heeft Algiers al twee jaar lang gemeden vanwege de vijandige houding van de Europeanen in deze stad tegen over zijn liberale Algerijnse poli tiek. Gezien het grote aantal ja-stem mers bij de volksraadpleging zou hij nu vastbesloten zijn om zijn te- genstandeis op zij te schuiven. DAMASCUS, 9-1. Een woord voerder van de Algerijnse opstan delingenregering heeft maandag te Damascus gezegd dat de uitslag van de volksraadpleging over Al gerië vals is en dat de Algerijnse nationalisten hun strijd zullen voortzetten totdat zij de volledige onafhankelijkheid van Algerië heb ben vei kregen. De officiële einduitslag van de volksraadpleging in Algerië Is: 1.747.529 „ja" en 782.056 „neen"- stemmers. (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 9-1. - Zierikzee -of beter Schouwen-Duiveland - heeft zjjn twee nieuwe u.l.o.-scholen (de christelijke en openbare), die uit de oude spelonkachtige gebouwen aan het Kerkplein elkaar onder één dak hebben gevonden in een modern, licht en strak E-vormig gebouw van twee verdiepingen, dat het Malta-pian een bijzonder cachet geeft. De gebouwen dragen daartoe bij, maar niet minder de schooljeugd, die van vandaag af in deze omgeving een nieuw ontmoetingscentrum heeft gekregen, dat men rustig als een mijlpaal in de historie van de stede lijke onderwijsgeschiedenis mag aanmerken. In aanwezigheid van het college van b. en w., de lerarenkorpsen van beide scholen, kerkelijke en burgerlijke - met name onderwjjsautori- teiten - Is maandagmiddag het gebouwencomplex officieel in gebruik gesteld door het lid van G.S. van Zeeland, de heer A. Schout, die een gelijktijdige opening van een openbare en een christelijke school voor het eerst in zijn loopbaan verrichtte. „Zierikzee - als schoolcentrum - is tegenwoordig voor vele zaken een voorbeeld", aldus gedeputeerde Schout, die zijn bewondering voor het nieuwe gebouw - opgetrokken naar een ontwerp van architect P. J. 't Hooft - niet onder stoelen of banken stak, al zijn die er ook genoeg in deze fonkelnieuwe scholen. [kwam daarna op het „maar" aan deze opwekkende zaak, n.l. het feit I dat nog een gymnastieklokaal ont breekt. Ten departemente gaat het met deze lokalen mondjesmaat, al dus de heer Schout, die niettemin de toezegging deed dat aan het ver krijgen van een gymnastieklokaal zal worden gewerkt. Spreker besloot: „Ik hoop dat Gods zegen op de scholen zal mo gen rusten, dat Zierikzee gespaard zal worden voor rampen en dat tal van leerlingen hier onderwijs zul len mogen genieten, waarmede de maatschappij zal zijn gediend. (Vervolg op pagina 2) De heer Schout herinnerde aan een al heel vroeg contact over de toestand der scholen te Zierikzee en bij die eerste oriëntatie bleek reeds de slechte toestand waarin zich de beide u.l.o.-scholen ter plaatse bevonden. Dat de bouw en exploitatie van beide u.l.o.-scholen onder één dak hier mogelijk achtte spreker symptoom van gelukkige omstandigheden waarin ons land verkeert, zulks in tegen stelling met België, waar men op onderwijsgebied bepaaldelijk nog niet zo ver is als hier. Vlucht van o.Lo.-onderwHs Spreker wees op de grote vlucht die het u.l.o.-onderwijs in Neder land heeft genomen en herinnerde aan een destijds door hem gedane uitspraak, bij de opening van de vernieuwde l.t.s. te Zierikzee, zijnde .van grote betekenis voor stad en streek, hetgeen ook van dit com plex kan worden gezegd. De nieuwbouw van belde scholen projekterend tegen de achtergrond van de economische ontwikkeling, hoopte spreker dat een „volgende is, j industrie' 'nog even wachten de i zich hier te vestigen, in afwachting van dc mogelijkheid of het eiland het arbeidsareaal kan leveren. In het kader van de toekomstige ontwikkeling - zo meende spr. - zijn deze nieuwe u.l.o.-scholen van grote waarde. Zulks temeer daar in deze zorgvuldige omgeving de basis wordt gelegd voor het toe komstig denken van de jeugdige generatie. Spreker wenste de beide schoolhoofden met hun staven ge luk, dat zij in een dergelijke om geving les zullen mogen geven en De ruimte onder het trappenhuis in één der scholen mag typische wor den genoemd voor de lichte, strakke sfeer, die het interieur van het gebouw kenmerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1